s nöEZOMDEM STADSNIEUWS. €5 ROTTERDAM. Rotterdam versaegt niet. HET UITBREIDINGSPLAN VARKENOORD. DONDERDAG 22 FEBRUARI 1940 KASTELEIN BESTAL ZIJN KELLNERS. Comparitie der partijen in de civiele vordering. ONWEL GEWORDEN. Het ijs GARAGE „UNIQUE" PADVINDERSBEWEGING. De havenbedrijven gaan rustig voort met verbetering van hun outillage. MR. W. C. VAN DILLEN. DE BRAND AAN DE ROCHUSSEN- STRAAT. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. R. K. HOUTBEWERKERSBOND.- HET KIESREGLEMENT. GEEN RICHTING AANGEGEVEN. BURGERLIJKE STAND. RECOLLECTIE. ONDERZOEK WONINGEN. Hoor en wederhoor. Een goed jaar achter den rug. Verleden week Vrijdag diende voor de Rotterdamsche rechtbank een zaak tegen den 49-jarigen Schiedamschen kastelein J. B. W. Doordat de kastelein een kellner had ontslagen wendde deze zich tot de politie en deed daar aangifte dat zijn gewezen pa troon hem gedurende langen tijd met de afrekening van zijn consumptie-afrekening had benadeeld. Hetzelfde zou gebeuren met den nog in dienst zijnden kellner. De zaak zou als volgt in zijn werk zijn gegaan. Op het buffet lag de z.g. afreken staat. Hierop noteerde de kellner de con sumpties die hij den geheelen dag bestelde i en die door hem na sluitingstijd zouden moeten worden afgerekend. Daarbij was het hem altijd opgevallen dat hij minder aan fooi had dan hij gedacht had. Er bleek toen dat verdachte om zichzelf te bevoor- deelen de afrekenstaat]es had vervalscht en bijv. van een 1 een 4 of een 7 maakte of voor 20 ct. een 1 zette, waardoor het 1,20 werd. Jarenlang moet het zoo gegaan zijn. Bij de politie had verdachte reeds bekend. Hij zeide toen dit gedaan te hebben om zich tegen oneerlijkheid van het personeel te vrijwaren. Hem was ten laste gelegd valsch- heid in geschrifte. De eisch was 4 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met 1 jaar proeftijd en onvoorwaardelijk een boete van 150 subs. 2 maanden. De uitspraak werd 3 maanden voorwaar delijke gevangenisstraf met drie jaren proef tijd en onvoorwaardelijk 150 boete subs. 2 maanden hechtenis. Een viertal kellners die in dienst van ver dachte zijn geweest, zijn nu een civiele pro cedure tegen hun vroegeren patroon be gonnen. Hedenmiddag is deze procedure voor den waarnemend kantonrechter, Mr. Dr. Ir. M. M. van Praag, behandeld. Het gaat hier om terugbetaling van belangrijke bedragen aan de kellners A. J. Sch., H. M. H., C. R. en W. R. De bedragen die geëischt worden zijn resp. ƒ1204, ƒ705, ƒ200 en ƒ67. Voor gedaagde trad op Mr. P. van Bock- hove. Voor de eischers trad deurwaarder Jac. de Groot op. Deurwaarder Jac. de Groot, het woord voerend voor de eischers, zeide, dat de hou> ding van gedaagde hier wel heel anders is dan in de sttafprocedure. Vier jaar hebben de knoeierijen plaats gehad. De officier van justitie is overtuigd dat er meer dan 500 knoeierijen zijn gepleegd. Gedaagde heeft toegestemd de benadeelde bedragen die eischers aan konden toonen te zullen betalen. Volgens spr. benadeelde gedaagde zijn per soneel dagelijksch voor minstens 50 cent. Op Zaterdag en Zondag vulde gedaagde zelf de staatjes in en dan liep het in de guldens. Spr. heeft nog getracht de zaak in de minne te regelen. Als antwoord daarop komt het verweer van pleiter van gedaagde in de conclusie van antwoord. Spr. wees er op, dat gedaagde er voor zorgde dat de eischers de staatjes niet in handen kregen. Na afre kening werden ze direct in de kachel ge- goid of verscheurd. In de conclusie van ant woord laat pleiter van gedaagde naar voren komen dat deze zaak voor de rechtbank behandeld moet worden en niet voor den Schiedamschen kantonrechter, daar er geen arbeidsovereenkomst tusschen gedaagde en eischers heeft bestaan. Voor spr. is echter het gezagselement voldoende voor een arbeids- overeenkömst. Daar de kellners ondanks al les toch meer verdienen dan dat zij aan de steun waren heeft het zoo lang goed kunnen gaan. Volgens spr. zou een comparitie van par tijen op zijn plaats zijn. Tot slot zegt spr. het vaststellen van de civiele vorderingen aan den kantonrechter over te laten die ze vol gens recht en billijkheid zal vaststellen. Mr. P. van Bockhove zeide, dat hij de zaak steeds op een billijke basis had willen rege len. De gestelde eischen zijn echter opge schroefd. Volgens spr. bestaat geen arbeids overeenkomst omdat het loon ontbreekt. Vol gens spr. is de rechtbank de instantie voor deze zaak en niet het kantongerecht Spr. wees vervolgens op de zeer gebrekkige ad ministratie. Ook gaat pleiter de gedragingen der kellners na. Volgens verklaringen van eischers aan den rechter-commissaris heb ben de eischers nog veel briefjes thuis waar op geen veranderingen voorkomen. Dat de houding van gedaagde laakbaar was, geeft spr. toe. Hij heeft aangeboden voor R. 75, Sch. 100, H 100 en R. 10 schadevergoe ding te betalen. Spr. verzoekt de eischers niet ontvankelijk te verklaren. Het aanbod blijft dan in stand. Mr. M. M. van Praag zeide veel te voelen voor comparitie der partijen. Mr. v. Bockhove antwoordt hierop dat hij hoopt dat hem dit bij vonnis zal worden be volen, zoodat hij dan in appèl kan gaan. Mr. v. Praag weet het echter te schikken en zal volgende Dinsdag gedaagde en eischers in deze zaak hooren. Gisteren werd de 65-jarige P. P. bij het stempelen plotseling onwel. Hij verklaarde een rheumatiek-aanval te hebben. Per po- litie-auto is hij naar huis gebracht. Nu de dooi is ingetreden blijkt hoe ernstig de gevolgen van het werken van het ijs in de Waal waren. Eenige woonschuiten in een zeer moeilijke positie tegen den dijk in de omgeving van Ochten. HET EINDE DER WINTER- GENOEGENS? De ijsbaan weer gesloten- Weken lang hebben wij achtereen in den winter gezeten. Vorst, sneeuw en koude waren ons vertrouwd geworden. Verschil lende malen reeds hebben wij ons blij ge maakt met een plotseling invallenden dooi. Steeds waren wij echter te voorbarig. Wij hadden het vreugdevolle feit nog maar net geconstateerd of met onverminderde kracht keerde de winter terug. Gisterenochtend zag alles nog wit van de sneeuw. Het deerde ons niet meer. De schoonheid van het sneeuw kleed, dat reeds zoo vaak beschreven werd, zagen wij niet meer. In de eerste plaats kwam dit doordat wij er al te lang aan gewend waren en in de tweede plaats vond dit zijn oorzaak in het feit dat het veel beschreven schoone sneeuwkleed heelemaal niet „schoon" meer was door het lange leggen. De temperatuur was gisteren echter veel milder als wij dat gewend waren. En dat was iets waar men niet ongevoelig voor bleef. Ook het zonnetje kwam haar medewerking verleenen en toen was het spoedig met de „witte" heerschappij gedaan. In stroomen liep de gesmolten sneeuw langs de trottoirs. Waar al dat vocht terecht is gekomen is moeilijk te zeggen. Het meeste zal wel de havens in- geloopen zijn, want nog steeds zijn de meeste riolen bevroren. Onze stad kreeg weer haar gewone aan zien. Vooral gisterenmiddag was het duidelijk te zien dat velen zich uit hun huis lieten lok ken. Moeders met kinderwagens waarin hun jongste lieveling veilig geborgen was, waren al heel sterk vertegenwoordigd. Vandaag heeft het weer ons nu eens niet in de steek gelaten. De dooi zet door. Zouden wij nu eindelijk van de wintergenoegens ver lost worden? Wij, en wij weten zeker dat het er met ons velen zijn, hopen het. Ook met de ijspret is het ineens gedaan. De liefhebberij was de laatste weken toch al niet bijzonder groot meer. Gisteren ston den op de baan der S. IJ. V. reeds groote plassen. Toch is de baan gistermiddag nog open geweest en er waren nog enkele ver woede liefhebbers die nog geen afscheid van hun gladde ijzers hadden kunnen nemen. Een genoegen was het echter niet meer. Tegen den avond stijfde de bovenkant weer wat op en toen er ook toen weer enkele lief hebbers waren, heeft het bestuur der S. IJ. V. nog eens enkele lampen ontstoken en hun de gelegenheid gegeven nog een baantje te maken. De aardigheid was er echter spoe dig af. Reeds vroeg konden de lampen weer uitgedaan worden. Vandaag is de bovenlaag bijna geheel gedooid. Het is één groote plas. De ba'an is dus weer gesloten. Zou het deze keer voor goed zijn? Het is te hopen. De leden der S. IJ. V. hebben dit jaar meer dan zestig maal van de baan gebruik kunnen maken. Dat is gerekend tegen de contributie voor net 2 ct. per keer Zooveel waar voor hun geld hebben zij jaren lang niet gehad. 1014 S 7 Door den directeur van den Gemeentelij ken Technischen Dienst is in gereedheid ge bracht het ontwerp van een uitbreidingsplan Varkenoord. Het plan omvat behalve de terreinen in Varkenoord mede het eiland Van Brienen- oord, alsmede den nog niet bebouwden in- dustriegrond aan den Stadionweg (voorheen Kreek weg). In aansluiting op de bebouwing, welke is ontworpen in het aangrenzende gebied van IJsselmonde, verkrijgt ook deze nieuwe wijk Varkenoord het karakter van een tuindorp Het grootste gedeelte van de bebouwing zaj bestaan uit ééngezinshuizen. Slechts voor de langs den Stadionweg ontworpen bouwblok ken is een hoogere bebouwing, bevattende 3 woningen per pand, toegelaten. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Niet ten onrechte hebben wij bij herhaling den Ouders van jongens, die graag Padvin der willen worden, gewaarschuwd voor aan sluiting bij z.g. „Vrijbuiters'-groepen, waar van de leiders geen volmacht bezitten van het Nationaal Hoofdkwartier der „Neder- landsche Padvinders" te 's Gravenhage en zich niet onder voortdurende controle willen stellen van de plaatselijke afdeelingsbesturen en districtscommissarissen der N.P.V. Maar er zijn altijd jongens, die zich meer tot dergelijke ongeregelde troepen en de daar in heerschende meerdere vrijheid (losban digheid?) aangetrokken gevoelen en helaas is de uniform der Baden Powell Scouts hier te lande nu eenmaal niet, zooals elders, wette lijk beschermd. Des te onbegrijpelijker is het, dat de Ouders niet eerst nader informeeren, of het hier werkelijk wel een P.P.V.-groep betreft. De afd. Schiedam N.P.V. bestaat uit vier groepen, t.w. Groep I, „Schiedamsche Water scouts", Groep II „Het Schotsche Vendel", Groep III „Schiedamsche Trekvogels" en Groep IV „De Stormvogels". Bestuur afd. Schiedam N. P. V.: A. DE GROOT, voorz. A. M. SUNDERMAN, secr.-penningm. en ass. districts-commissaris. Dr. J.-A. H. V. d. BERG. Noot der Redactie Naar aanleiding van bovenstaande hebben .wij ons in verbinding gesteld met een van de bestuursleden van de afd. Schiedam van het N.P.V. Deze deelde ons med, dat ook de R. K. Verkennersbeweging valt onder het N.P.V. Bijv. in het Federaal Verband en in den Nationalen Raad heeft de Katholieke Verkennersbeweging zitting. Ondanks de onzekere oorlogsomstandig heden blijven de Rotterdamsche havenbedrij ven optimistisch gestemd. Ze zijn er zich van bewust, dat ook nu stilstand achteruitgang zou beteekenen en blijven daarom het een maal vastgestelde bouwprogramma uitvoe ren. Zoo zijn er voor Thomsen's Havenbedrijf twee en voor de Gemeentelijke Handels inrichtingen drie groote wiplcranen in aan bouw, terwijl andere voorname havenbe drijven in Merwehaven, Rijnhaven en Maas haven zich eveneens van nieuwe kranen voorzien. Hedenmorgen werden op de terreinen van Thomsen aan de Maashaven reeds de twee portalen voor de nieuwe wipkranen door bokken op hun plaats gebracht. In den loop van den dag en Vrijdagochtend volgen dan de bovenstukken, terwijl Vrijdagmiddag de armen worden bevestigd. Deze nieuwe kranen gelijken in construc tie veel op de nieuwe electrische kranen aan de Lekhaven. Bij 2Vs ton ontwikkelen zij een hijschsnelheid van 90 M. per minuut, bij 5 ton van 66 M. per minuut, terwijl het zwenken bij 30 M. vlucht 1,3 maal en bij 15 M. vlucht 2,3 maal kan worden uitge voerd. Deze kranen zijn, evenals de laatste vier van dit bedrijf, voorzien van een inrichting, die overbelasting van de kraan verhindert. Maximaal kan 2Vz ton bij 30 M. vlucht ge- heschen worden, 3 ton bij 25 M., 4 bij 18.5 M. en 5 bij 15 M. vlucht. Ze kunnen met 5 ton terugwippen tot 8 M. van de „koning" af gemeten. Wordt een grootere last dan bij een bepaalde vlucht toelaatbaar is gehe- schen, dan worden hijsch- en wipmoter auto matisch uitgeschakeld. De kraan moet dan in een passenden stand gezet worden, voor dat de last kan worden opgenomen. De mo tor past zichzelf aan den last aan. De rail lengte voor de loods zal 200 M. bedragen, terwijl buiten de loods nog 90 M. rail liggen. De nieuwe kranen worden tusschen de be staande opgesteld. Deze plaatsing werkt in de hand, dat de grootste kranen meestal op de grootste ruimen van een boot zullen ko men te liggen, n.l. voor en achter de com mandobrug. Binnen enkele dagen zullen deze kranen, welke geleverd worden door de fa. Kampnagel te Hamburg, bedrijfsklaar zijn. De drie kranen voor de Gemeentelijke Handelinrichtingen zullen in den voorzomer worden opgeleverd door Figee uit Haarlem, Deze wipkranen krijgen zelfs een vlucht van 36 M. Rotterdam versaegt dus niet, ook al is thans het scheepvaartverkeer sterk inge krompen. Een bewijs, dat men met vertrou wen de toekomst tegemoet ziet. Ontslag genomen als raadslid. Bij den gemeenteraad is thans binnenge komen het schrijven van mr. W. Ch. H. van Dillen, waarbij hij wegens vertrek uit de ge meente ontslag neemt als lid van den ge meenteraad. Mr. Van Dillen had eerst zitting sedert September j.l. Zijn opvolger op de lijst is het vroegere raadslid ir. E. Kraayvanger. Gedurende den geheelen middag is de brandweer gisteren bezig geweest met het nat houden van de nog steeds smeulende res ten van den brand aan de Rochussenstraat; hierbij hebben twee motorspuiten dienst ge daan. Gistermiddag heeft de bouwpolitie een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat de drie-en-een-halve ton zware fineerpers, wel ke op de derde verdieping van den linker vleugel op twee binten steunt, geen direct ge vaar oplevert. Zoo spoedig mogelijk zal men trachten het gevaarte op voorzichtige wijze naar beneden te krijgen. Verder hebben brandweerlieden onder toe zicht van de bouwpolitie pogingen in het werk gesteld om den rechter zijmuur omver te halen. Dit is echter nog niet gelukt. 'i 22 Febr.: Doelen, Eruditio-concert, 8 uur. 23 Febr.: Tivoli-Schouwburg, De onbe kende vrouw (Het Masker), 8.15 uur (volw.) 24 F e b r.: Tivoli-Schouwburg, Zesde etage (Het Masker), 8.15 uur (volw.) Doelen, Philh. Orkest, 8.15 uur. 25 Febr.: Tivoli-Schouwburg, Zesde etage (Het Masker), 2 en 8.15 uur (volw.) 26 F e b r.: Tivoli-Schouwburg, dansavond Harald Kreutzberg, 8.15 uur (boven 18 jaar). D a g e 1 ij k s: Groote Schouwburg, Jolijt (Bouwmeester-schouwspel), 8 uur. Zondag ook 2 uur (volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 22 Februari in: Grand: De regen kwam (v. volw.); Lumière: Gol den boy (v. volw.); Studio: De jonge mr. Lincoln; Thalia: In het vreemdelingenlegioen (bov. 18 jaar); Scala: 'Juarez; Colosseum: Doodloopende straat en Mama's bruigom (bov. 18 jaar); Prinses: Algiers en De avonturen van Tom Sawyer (volw.); Corso: Sta op en vecht (volw.); City: Straten zon der einde (volw.); Ooster: De galante bandiet en Gibraltar (v. volw.); Victoria: Sweethearts en Parelvisschers der Zuidzee (boven 18 jaar); Centraal: Het verloren spoor en In geheimen dienst (boven 18 jaar); Asta: Lord Jeff en De vallei zonder wet (boven 18 jaar); Harmonie: De drie musketiers en May-time (volw.); Capitol: Ramuntcho en Bij verrassing getrouwd (v. volw.); Olym- pia: Muiterij op de „Zwarte havik" en De vliegende bende (voor volw.); Luxor: Sen satieproces Casilla (boven 18 jaar); Cineac: Tentoonstellingen: Tentoonstelling „RotterdamBatavia" (Schiedamsche Singel 55), dagelijks 1017 en 1922 uur, Zondags van 12—17 uur (tot 15 Maart) Kunsthandel Gebr. Koch: werken van Eugène Lücker (tot 29 Febr.) Kunstzaal Unger, Eendr.weg 27b, schilderijen en teekeningen van Lajos von Ebneth en mozaïeken van Maria Scholten (tot 10 Maart). Schiedam. Passage: Boefje en Het meisje uit Mexico (volw.); Monopole: Jongensstad en De ge heime speurhond (volw.). SCHIEDAM, 22 Febr. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,401,50 (niet officieel). De heer C. Wijker, de kapitein van het verongelukte motortankschip „Den Haag Fietser aangereden. Gisterenavond werd op den Vlaardinger- dijk, tegenover den hoofdingang van Wilton alhier, de 53-jarige C. H. wonende te Schie dam, terwijl hij den Dijk overstak zonder richting aan te geven, door een luxe-auto bestuurd door D. G. v. B., wonende te R'dam, aangereden. De wielrijder bekwam een diepe hoofdwonde en enkele kleine schaafwondjes aan gelaat en handen. Hij is per ziekenauto naar huis vervoerd. Van het rijwiel werd het achterwiel verbogen, terwijl van de auto de linkerkoplamp werd vernield. GEBOREN: Antonetta C., dochter van M, A. van Opijnen en M. Kers, Pr. Fr. Hendrik straat 2 Pieter, zoon van J. Wirds en C. M. Snijder, A. van Solmsstraat 20 Bastiaan, zoon van B. Penning en J. Monster, Lekstraat 75 Jan J., zoon van G. Verhoeven en W. de Jong, B. K. laan 255 Elizabeth, dochter van J. Menke en C. Meijer, Pr. Fr. Hendrik straat 8. GEHUWD: A. Kortland 29 j. en L. Sjogren 20 jaar L. J. Toutijn 21 jaar en J. Willem- stijn 22 jaar G. Niezen 26 jaar en M. van der Burg 26 jaar C. L. Brouns 28 jaar en G. Kok 23 jaar. OVERLEDEN: G. van Dijk, 72 jaar, Nas- saulaan 75. Vrijdag a.s., des avonds ten 8.15 ure zal in de Hulpkerk O. L. Vr. Visitatie aan de Aleidastraat, de maandelijksche Recollectie gehouden worden door een pater Redempto rist. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Op de jongste vergadering der R. K. Staats partij alhier, heeft de heer P. Alberts een systeem ontwikkeld ten behoeve van de gros lijststemming. Nu dit stelsel op papier is gesteld, laten wij gaarne onzen lezerskring met dit systeem volledig kennismaken. In zijn voorbeschouwing stelt het Partij bestuur nadrukkelijk voorop, dat elk stelsel moet voldoen aan de volgende „toetsings- eischen" n.l.: De invloed van verkiezings- raad en kringbestuur moet zijn effect sortee- ren, maar evenzoo moet de afwijkende meening van 'n groep kiezers tot haar recht kunnen komen. Om aan beide voorwaarden te voldoen, meent het partijbestuur het volgende te moeten voorstellen: De stemmende partij leden zijn verplicht, aan de door hen ge- wenschte candidaten een rangcijfer toe te kennen, waardoor zij aangeven de volgorde, waarin door hen aan de groslij stcandidaten voorkeur wordt gegeven. Elk rangcijfer ver tegenwoordigt een aantal punten en het totaal der aldus verkregen punten beslist èn over de vraag, wie de definitieve candidaten zullen zijn èn over de volgorde, waarin die candidaten op de officieele candidatenlijst zullen worden geplaatst. Elke kiezer moet tweemaal zooveel rang nummers toekennen als er vaste zetels op deze lijst te verwachten zijn Het rangcijfer 1 zal een aantal punten vertegenwoordigen gelijk aan driemaal het op de candidatenlijst te verwachten aantal kamerzetels, het rangcijfer 2 één punt min der dan dit drievoud, het rangcijfer 3 twee punten minder enz. Wij hebben eens nagegaan, tot welke con sequenties deze nieuwe regeling kan leiden. Zéér belangrijk is allereerst deze: Onder 't nieuwe stelsel, zal 'n kiezer, die niet accoord gaat met 't politiek advies, en zijn candidaat toch op 'n verkiesbare plaats wil brengen, met de meeste kans van slagen, Het Gemeentebestuur heeft den Gemeente lijken Woningdienst belast met een onder zoek naar de samenstelling van de gezinnen, woonachtig in wijken, welke gerekend moeten worden tot de zóne, waarin in tijd van oorlog de kans op luchtaanvallen meer in het bijzon der aanwezig zal zijn. Bij voornoemd onderzoek zal aan de be trokken ingezetenen de vraag worden gesteld, I als volgt stemmen: De candidaat, dien hü op of degenen, die woonachtig zijn in bedoelde j 'n verkiesbare plaats wil brengen, zal het wijken, in tijd van nood een onderkomen zullen kunnen vinden bij vrienden of ver wanten, welke in andere deelen van onze stad wonen, waar wellicht het luchtgevaar iets geringer zal zijn. De Vrijwillige Vrouwenhulp heeft zich be- heid verklaard, bij dit onderzoek te assistee ren onder leiding van den Gemeentelijken Woningdienst. Het publiek wordt verzocht bij dit onder zoek zijn volle en krachtdadige medewer king te verleenen door de personen, die van wege den Woningdienst of de V.V.H. de cijfer 1 en dus 't maximaal aantal punten krijgen, en de candidaten, die op 'n verkies bare plaats staan zullen van hem geen rang nummer en dus ook geen punten krijgen. Deze kans wordt hem geboden doordat het aantal candidaten belangrijk grooter is dan het aantal rangnummers, dat mag wor den gegeven. Als we bovenstaande goed in 't oog hou den, zullen de volgende berekeningen voor 'n ieder duidelijk zijn. Stel op 'n lijst worden 2 zetels verwacht. Elke kiezer moet dan 4 rangnummers aan- WCgC UCII nuuui|umn u* - j. hulzen bezoeken, zoo volledig mogelijk in te brengen. Deze rangnummers hebben lichten. 1 «ende waarde: No. 1 6 punten (3 maal 't aantal te ver wachten ietels). No. 2 5 punten. No. 3 4 punten. No. 4 3 punten. Op de groslijst met 'n 15-tal candidaten staan als eerste 4 geadviseerde candidaten 1 Jacobs (vaste zetel); 2 Willems (vaste zetel); 3 Pieters (le plaatsvervanger); 4 Volkers (2e plaatsvervanger); 5 6 7 enz enz. Wil 'n groep kiezers nu Volkers van plaats 4 op de verkiesbare plaats 2 brengen, dan zullen zij allen aan Volkers het cijfer 1, dus 6 punten geven, en aan Willems geen rang nummer, dus geen punten geven. 26 pet. van de kiezers heeft 't dan in hun macht om voor hun candidaat 'n verkiesbare plaats te verkrijgen, immers: Als van 100 kiezers 74 het Pol. Adv. volgen en 26 op bovenstaande wijze stemmen, verkrijgt Willems 74 X 5 370 punten en Volkers 74 X 3 222 pnt. plus 26 X 6 156 pnt., totaal 378 punten. 'n Zelfde berekening toont aan dat 15 pet. der kiezers 'n candidaat van de niet-verkies- bare plaats 3, op de verkiesbare plaats kun nen brengen, immers: Willems 85 X 5 423 Pnt. Pieters 85 X 4 340 Plus 15 X 6 90, totaal 430 punten. Om 'n niet geadviseerden candidaat van 'n willekeurige plaats van de lijst op de verkiesbare plaats 2 te brengen zijn noodig 46 pet. der kiezers: 54 X 5 270 46 X 6 276 Een berekening voor een tot en met vijf te verwachten zetels leidt tot de volgende conclusies: le. om 'n geadviseerden can didaat van 'n n i e t-v erkiesbare op'n verkiesbare plaats te brengen is minimaal 7 pet., (bij 5 te verwachten ze tels) maximaal 26 pet. der kiezers noodig; 2e. om 'n niet-geadviseerden candidaat van 'n n i e t-v e r li i e s b a r e op'n verkiesbare plaats te bren gen is noodig 43 t/m 46 pet.; 3e. om 't geheele advies te verwerpen 34 t/m 38 pet. kiezers. Wij constatèeren, dat bij deze methode, rigoureus doorgevoerd door een georga seerde oppositie coed a. 't politiek advies z'n waarde zo alb Vdeerlgroote meerderheid der kmzers 't zal afleggen tegen 'n vaak zeer o er- hewaar zit de oorzaak van dergelijke fatale gevolgen? De kiezers hebben gelegenheid om can- didaten, die op 'n verkiesbare plaats voor komen geen rangnummer, dus geen punten te geven, terwijl geadviseerde can didaten op niet-verkiesbare plaatsen op deze wijze profiteeren èn van de punten van de politiek advies-stemmers èn van hun afwijkend stemmende aanhangers Intusschen meenen wij, dat het huidige voorstel op de volgende wijze verbeterd zou kunnen worden. Art. 9. Aan de rangnummers wordt de volgende waarde toegekend: Bij 1 te verwachten zetel no. 1 3 pnt.; no. 2 1 punt. Bij 2 te verwachten zetels: no. l 6 pnt., no. 2 4 pnt.; no. 3 2 pnt.; no. 4 1 P"™' Bij 3 te verwachten zetels: no. 1 pnn, vervolgens resp. 7, 5, 3, 2 en 1 pun Bij 4 te verwachten zetels: no. 1 pnt.; vervolgens resp. 10, 8, 6, 4, 3, 2 en 1 pnt. Bij 5 te verwachten zetels, no. 1 15 pnt. vervolgens resp. 13, H> 9, 7, 5, 4, 3, 2, 1 pnt. Bij 6 te verwachten zetels, no. 1 18 pnt.; vervolgens 16, 14, 42> 3> 6, 5, 4, 3, 2 1 pnt. enz. enz. Art. 23: 2de lid. 2. Op deze lijsten worden de candidaten ten getale van het dubbele van het vastge stelde aantal te verwachten zetels geplaatst in de volgorde, welke verkregen wordt door toepassing van het volgende systeem: No. 1 van de definitieve lijst is degene die de meeste e e n e n op verza meld heeft; no. 2 van de definitieve lijst is degene van de overige voorloopige candidaten wiens som van e e n e n en tweeën het grootst is (met hun vastge stelde waarde vermenigvuldigd); no. 3 van de definitieve lijst is degene van de overige voorloopige candidaten, wiens som van eenen, tweeën en drieën het grootst is (met hun vastgestelde waarde vermenigvuldigd). 1 Doordat bij deze telling van de punten de lagere rangnummers alle verwaarloosd w°Je den voor het aanwijzen van een plaats °^ven definitieve lijst, heeft alleen het nacaJndiclaat opschuiven van den gewenschten gevolg voor den uitslag. Na berekening der toeP»^1"8*t stelsel eveneens voor 1 to «oleenric ,n plaatsen, kwamen wij to resul- ta\en't gegeven pollek advies voor den lijstaanvoerder kan alleen door (50 JL 1) net kiezers veranderd worden. En dit J „„i-rtinaai belang, is van caxa11 2 Om 'n verkiesbare plaats te veroveren is noodig plm- y3 van het aantal stemmen i uister van 32 t./m. 41 geloovhn, dat dit systeem juist beant woordt aan de „Toetsingseischen" door het Partijbestuur in zijn prae-advies uiteengezet namelijk: a 't politiek advies zijn waarde, b voor de kiezers voldoende invloed om de lijst te veranderen. De uitwerking van dit systeem is boven dien bij het vaststellen van de definitieve rangorde belangrijk eenvoudiger dan het voorgestelde. Noot van de redactie. Hier dient opgemerkt, dat schrijver uitgaat van een veronderstelling, die wel meestal zal worden vervuld maar niet noodzakelijk uit eenig reglementair voorschrift voortvloeit. Het is best mogelijk, dat op de groslijst tweemaal zooveel namen voorkómen als er op de definitieve candidatenlijst moeten geplaatst worden, maar dit is volstrekt niet zeker en hangt in hoofdzaak af van de lief hebberij tot het doen van „aanwijzingen" in de afdeelingen. De Rotterdamsche afdeelïng van den R, KT Bond van Houtbewerkers en aanverwante vakken hield gisteren in het Rerum Nova- rumhuis aan de Westersingel onder leiding van den afdeelingsvoorzitter den heer J. Willems haar jaarvergadering. Bijzonder welkom riep voorzitter toe aan den eersten voorzitter van de afdeeling, den 77-jarigen heer Spermon, thans nog lid van den bond. Uit de rede van den voorzitter stippen wij aan, dat het belangrijkste succes der acties in het afgeloopen jaar wel was, de consolida tie van de sociale bepaling betreffende het doorbetalen der christelijke erkende feestda_ gen en de vacantie-regeling in het z.g. va- vantie-bonnen-stelsel. Dit succes heeft ook op het ledenaantal van de organisaties een gunstigen invloed gehad. De organisatie heeft ook de bemoeienis gehad «izake duurtetoe- slag welke voor het eerst verleend werd op 1 Jan j 1 In een contract-actie is de firma Vaan Reeuwijk gezwicht, dank zij het feit, dat het personeel zich in zijn geheel achter de besturen der organisaties plaatste. Het teekenen en loyaal nakomen van het con tract door de firma beteekende voor som mige arbeiders zelfs een loonsverhooging van bijna 9 per week. Aan de mededeelingen ontleenen wij nog., dat uit de afdeelingskas aan de deelnemende leden aan de Werkloozen rleUe een reductie van 30 ets. den deelnenungs- nriis ad 1 wordt verleend. Uit het jaarverslag van den secretaris den heer H Brans stippen wu aan, dat er ge houden zijn 7 bestuurs-, 6 leden, en 15 per soneelsvergaderingen. Uit het résumé van de versla6en der vergaderingen bleek, dat 1939, ondanks de minder gunstige economische om standigheden, Voor de organisatie een actie- en succesvolj aar was. Aan het jaarverslag van den penning meester den heer M. Scholte, ontleenen wij, dat het ledental toenam met 25 en kwam Op 174. De afdeelingskas sloot op een bedrag van ƒ380,78. Het batig kassaldo steeg varf ƒ44,25 tot ƒ75.50. Voor den Gem. Dlenst voor Maatsch. Hulpbetoon werd uitgekeerd ƒ32.185,96, uit de Werkloozenkas ƒ4303,68, de "ziekensuppletiekas 152,40, de Stakings kas 37,90 en voor vacantie-bonnen 373,26. In de kascontrole-commissie werd de pe riodiek aftredende heer Van Winsen vervan gen door den heer Mollevanger. In het be stuurd werd de gemobiliseerde heer Knoope vervangen door den heer J. v. Maarschalker. waard. Bij acclamatie werden in het bestuur herkozen de heeren J. Willems, M. Scholte en H. Siep. Vervolgens deed afdeelingsvoor zitter voorlezing van de hoofdbestuurscircu laire betreffende de viering van het 4e lustrum der fusie, waaruit de bond in zijn huidige samenstelling is ontstaan. Zoowel landelijk als plaatselijk zal het lustrum feestelijk herdacht worden, te Rot terdam in het laatst van April of begin Mei op een Zondag. Begonnen zal worden met het opdragen ter intentie van den bond van de Hoogmis in de kerk van het H. Hart (Olde) door den geestelijk adviseur, pater N. C. v. d. Idsert O.P. 's Avonds zal er een feest avond gegeven worden voor de leden en hun dames. Tot slot kwam in bespreking de pro paganda, waartoe, mede in verband met de groote propaganda-actie van het R. K. Werk lieden-Verbond een propaganda-club opge richt moet worden. Het bestuur verwacht dat gegadigden zich spoedig melden. Voorts zullen enkele leden aangezocht worden. In den loop van de komende week zal de propagandaclub geïnstalleerd worden. Een korte geanimeerde rondvraag volgde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2