s VOOR EEN GOEDE N.v. NS STADSNIEUWS. ROTTERDAM. Nieuwe autobusgarage voor de R. E. T. MAANDAG 20 FEBRUARI 1940 VRIENDENKRING TER EERE VAN HET ALLERH. SACRAMENT DES ALTAARS STILLE OMGANG 1940 ROLSCHAATSENRIJDERS. PAST OP! v. d. AREND HOOGSTRAAT 91 AANRIJDINGEN. GOED AFGELOOPEN. VAN ONTVOERING GEEN SPRAKE BURGERLIJKE STAND. M HET ONDERLING CREDIET. WATERPOLO Op een terrein in Zuid bij den tunnel. BOUW ZAL f MILLIOEN KOSTEN. HET ONGELUK BIJ DE PARKSLUIZEN 40-JARIG JUBILEUM F. VAN ES. DIEFSTALLEN ENZ. Deze Rotterdamsche Instelling bestaat morgen 75 jaar. JUBILEUM. „Ontmoeting en toenadering van Oost en West. Voordracht van den heer J. Tideman. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. MIDDELLANDSCHE ZEEVAART CO De twee laatste schepen verkocht. Geen liquidatie. SLACHTOFFER VAN EEN TRUC. BRAND IN EEN SCHOOLGEBOUW. Jaarvergadering. Gisterenmiddag vond de jaarvergadering van bovengenoemde vereeniging plaats in de pastorie der Singelkerk. Volgens het jaar verslag zijn slechts 70 personen lid, hetgeen, gezien het aantal katholieke huisgezinnen als het jaarlijksch aantal deelnemers bedroevend weinig is. Enkele jaren geleden is het bedrag der contributie verlaagd, doch dit middel heeft niet geholpen. Thans is de propaganda dusdanig opgezet, dat bij elk prospectus een propaganda-circulaire voor het lidmaatschap is gevouwen. Zoowel in de bussen als in de trein zullen deze circulaires opgehaald wor den. Men kan lid worden en tevens sparen door middel van spaarzegels voor de kosten, verbonden aan de deelname aan den Stille Omgang. Ook zijn nog andere propa gandamiddelen besproken, waarvan het pu bliek binnenkort wel kennis zal nemen. Op deze vergadering zijn de bestuursleden de heeren J. M. v. Kemenade en A. J. C. van Oppen herkozen. Als bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat het bestuurslid, de heer J. C. v. d. Tuyn, die binnenkort 80 jaar wordt, het volgend jaar zijn zilveren jubileum als bestuurslid hoopt te vieren. 1. Indien het spreekwoord „Woorden wek ken, voorbeelden trekken" waarheid bevat, dan kan het bestuur van de „Vriendenkring" zich nu er reeds over verheugen, dat velen zullen deelnemen. De eerste, die zich voor deelneming aan den Stille Omgang opgaf was onze katholieke eerste burger van Schiedam, burgemeester mr. dr. F. van Haaren. Moge dit het teeken zijn, dat ook de meer- gegoeden en intellectueelen van Schiedam zich voor deelneming zullen opgeven. Burge meester van Haaren zal, evenals verleden jaar, de tocht per autobus meemaken. 2. Zij, die een kaart koopen en zich nu reeds voor het lidmaatschap opgeven, kun nen hun inteekenbiljet ook bij de boekhande laren achterlaten. 3. Hedenavond vinden geen mannencongre- gaties plaats. Allen worden om half 8 in de Singelkerk verwacht. 4. Nu reeds staat vast, dat Pastoor Binkhorst en Pater Fleuren aan den Stille Omgang zullen deelnemen. 5. Koopt toch ijdig uw kaarten, stuurt toch de organisatie niet in de war door Zaterdag avond te trachten een kaart te verkrijgen. 6. Zij, die om bijzondere redenen niet mee kunnen en iets beschikbaar willen stellen ten einde minvermogende personen te kunnen doen deelnemen, gelieven hun gaven in ge sloten enveloppe met vermelding van doel, te bezorgen bij de pastorie van hun parochie. De parochiepastoor zal dan wel zorgen, dat het geld goed besteed wordt. Nauwelijks was de sneeuw van de straten verdwenen, of de jeugd is weer volop aan het rolschaatsen gegaan, zich daarbij helaas niet storende aan de verordening, die zulks op sommige plaatsen verbiedt. De politie let daarom de laatste dagen reeds speciaal hier op en heeft reeds ettelijke rolschaatsen af genomen, die later aan het Hoofdbureau van Politie door de ouders afgehaald kunnen worden. De ouders krijgen daarbij tevens de aanzegging, hun kinderen beter te in- strueeren. Tevens roept de politie de hulp in van de ouders om te voorkomen, dat de kinderen gaan rolschaatsen nabij zieken huizen en zusterhuis. Men begrijpt, dat het aldaar zeer ongewenscht is, steeds dit ener- veerende lawaai te moeten aanhooren. NAAR EEN GOEDE OPTICIEN, DUS BRILLEN VOOR ZIEKENFONDSLEDEN. Reel. 996S lü Zaterdagmiddag botsten op de Nieuwe Haven alhier twee wielrijders tegen elkaar. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het achterwiel van een der rijwielen werd geheel verbogen. Bij het passeeren raakte de bestuur der van een carrier met een mand, welke vooraan de carrier hing Zaterdagmiddag op de Nassaulaan een voor hem rijdenden wielrijder, waardoor deze ten val kwam. Het achterwiel van het rijwiel werd licht ver licht verbogen. Zaterdagmorgen werd de 49-jarige hard- hoorende J. P., wonende alhier, doordat hij de signalen van een vrachtauto, bestuurd door M. v. N., eveneens wonende te Schie dam, niet hoorde bij het oversteken van de Nieuwe Haven door gemelde auto aange reden. De voetganger bekwam een pijnlijke voet, doch kon zijn weg vervolgen. In zake de vermoedelijke ontvoering van een kind, wordt nader medegedeeld, dat het kind verdwaald bleek, waarna een man, die van kinderen hoorde, dat het kind uit een „rijtje" schoolkinderen van de Lange Sin gelstraat was geloopen, het naar die school wou brengen. GEBOREN: Cornells A. P., zoon van A. Peeters en M. M. van Dongen, St. Liduina- straat 13 Pieter, zoon van A. Ouwens en N. Sanstra, Grofbaan 107 Martina A., dr. van C. A. Schroot en W. Kerkhof, Westfr.str. 100. OVERLEDEN: J. Oosterman, 74 jaar, echtg. van H. van Tilborg, B. K. laan 59 J. Linde, 56 jaar, echtg. van J. Breman, L. Singelstr. 95 M. Krommenhoek, 32 jaar, Ged. Baan- sloot 109 J. Goemans, 77 jaar, Dr. Nolet- straat 1 A. J. Combrink, 53 jaar, Wa rande 220. W" VOOR VEILIG VERKEER. Bij het circulatie plein op het kruispunt Maas havenBrielsche laan heeft Zaterdag de jeugd van Rotterdam-Zuid een verkeers- examen per fiets afgelegd, ivaarbij de verkeerspolitie als examinator optrad. VAN DE TRAP GEVALLEN De politie verleende hedennacht assisten tie ten huize van J. J. de Kaper, Hoogstraat 132 alhier, alwaar de 67-jarige bewoner van de trap was gevallen en een bloedende scheurwond boven op zijn hoofd had be- kokomen. De wond is verbonden. Genees kundige hulp van Dr. v. d. Berg is inge roepen. ONEERLIJKE DIENSTBODE. Vrijdag 23 Febr. heeft, de politie als verdacht van diefstal van goederen aange houden: E. A. W., die als dienstbode die goederen van de familie V. heeft ontvreemd. Na bekentenis en opgemaakt proces-verbaal is zij heen gezonden. SV.V.—H.D.VS. Gisteren heeft S. V. V. op haar terrein een vriendschappelijken wedstrijd gespeeld te gen Hermes D. V. S. Het resultaat was een 22 gelijk spel. Hedenavond speelt S. Z. C. 2 in het Sport- fondsenbad voor de 2e klasse Z. R. O. te gen Charlois 1. Terwijl gedurende de laatste jaren het tramnet vrijwel onveranderd is gebleven, heeft het autobusbedrijf der Rotterdamsche Electrische Tram een aanzienlijke uitbrei ding ondergaan. Lijn E verbindt het centrum met de nieuwe woonwijken, lijn D strekt zich uit tot Delft, lijn F geeft verbinding met de Heijplaat, Pernis en de Vondelingenplaat; voorts loopen buslijnen in Schiedam, naar Kethel, Overschie, Schiebroek, Hillegersberg en Terbregge. Ook in het stadsverkeer zelf hebben de bussen zich een blijvende plaats veroverd. Bestond het autobussenpark aan het einde van 1928 uit slechts 14 stuks, thans beschikt het bedrijf over 93 bussen. Spoedig zullen ruim 100 bussen in gebruik zijn, on gerekend de 17 oude, nog met benzinemoto ren uitgeruste wagens, welke, in afwachting van nadere aanschaffingen, voorloopig nog in reserve worden gehouden. De garage aan de Lusthofstraat, die in 1928 op het terrein van de voormalige gas fabriek werd ingericht, bood aanvankelijk plaats aan 20 bussen. Thans echter wordt door de uitbreiding van het wapenpark de meeste ruimte in beslag genomen door mate rieel, dat een revisie ondergaat, zoodat de bussen, die in den regelmatigen dienst loo pen, noodgedwongen des nachts op het aan grenzende terrein moeten parkeeren. Dit be- teekent, dat het personeel onder alle weers omstandigheden 's nachts zijn werk in de open lucht moet verrichten, hetgeen de arbeidsprestatie uiteraard niet ten goede komt. Vooral in den winter, bij vriezend weer, moet veel extra-werk worden verricht en loopt het materieel voortdurend kans te worden beschadigd. De moeilijkheden, welke de laatste jaren moesten worden overwon nen, zijn van dien aard, dat het treffen van een behoorlijke voorziening niet langer mag worden uitgesteld. Daarom is rondgezien naar een terrein, waarop een garage van voldoende capaciteit zou kunnen worden gesticht. Op den Rechter Maasoever is geen grond van voldoende op pervlakte beschikbaar, zoodat in het Zuide lijk stadsdeel naar een geschikt terrein is ge zocht. Voor het tegenwoordige vormt de excentrische ligging nog wel een bezwaar, doch dit zal in de nabije loekomst, na de openstelling van de tunnel, vervallen. Als plaats van vestiging was aanvankelijk gedacht aan een aan de gemeente in eigen dom toebehoorend terrein aan den Dordtsche- straatweg nabij de Dordtschelaan, doch nader is de keuze gevallen op een terrein aan den Sluisjesdijk, hetwelk eigendom van de ge meente is en waarvan de overdracht aan het trambedrijf geen bezwaar ontmoet. De garage zal, na openstelling van de tun nel, dichter bij het centrum der stad komen te liggen, en tevens in het midden van het autobusnet, dat nu besloten werd de tram niet door de tunnel te leiden voor het per sonenvervoer tusschen de beide Maasoevers zal worden uitgebreid. Volgens een in Augustus 1939 opgestelde raming, waarbij uiteraard nog geen rekening kon worden gehouden met de sindsdien In getreden algemeene prijsstijging, zal de uit voering van het laatste plan aan bouwkosten een uitgaaf van 648.000 vorderen. De inrich- tings- en verdere bijkomend kosten kunnen op 75.000 worden gesteld. De kapitaaldienst van de Rotterdamsche Electrische Tram zal voor dit werk derhalve worden belast met den prijs van den grond 185.000 de bouwkosten648.000 de kosten voor inrichting, enz. 75.000 De ontworpen garage is berekend voor 200 eenheden. Daar in de nieuwe garage ruim 100 bussen, 17 reservewagens en 20 bedrijfsauto's zullen worden ondergebracht, zal het gebouw aanvankelijk een reserveruimte voor circa 60 autobussen kunnen bieden. Deze reserve is, gezien het tempo, waarin net busbedrijf te dezer stede zich ontwikkelt, niet te groot. Te meer verdient het aanbeveling bij den opzet van een nieuwe garage de reserveruimte niet te krap te nemen, omdat een gebouw van een geringere capaciteit, b.v. voor 175 eenheden, slechts weinig minder zou kosten, terwijl daarmede het risico zou worden geloopen dat de garage binnen enkele jaren te klein zou blijken te zijn. Overigens wordt door eenige reserveruimte een vlotte gang van zaken bevorderd. Met betrekking tot de financiering van dit object zij vermeld, dat het in het voornemen ligt daarvoor de medewerking van den Rijks dienst voor de Werkverruiming (Werkfonds) in te roepen. De trambestuurder overleden. Men zal zich het ernstige ongeluk herin neren, dat op 9 Februari j.l. plaats vond ter hoogte van de Parksluizen en waarbij een motorwagen van lijn 10, die de brug op den Westzeedijk wilde overrijden, door den ver keerd staanden wissel schoot en aldus tegen een vrachtwagen botste, waarbij drie je- meentewerklieden doodelijk werden gewond. De trambestuurder, de 46-jarige A. W. L., is gisteren in het ziekenhuis Eudokia aan den Bergweg overleden. Naar wij vernemen, was de man reeds eenigen tijd lijdende aan bronchitus en zijn gezondheidstoestand was reeds voor het ongeluk van dien aard, dat hij slechts vier uur per dag dienst behoefde te doen. Vermoedelijk mede door den psy- chischen schok, welke de man door het on geluk heeft opgeloopen, hebben er zich com plicaties voorgedaan, tengevolge waarvan hij thans is overleden. Heden was het 40 jaar geleden, dat de heer F. van Es als expeditieknecht bij de fa. Gez. Wiers aan de Noord-Blaak in dienst trad. Nadat de jubilaris des morgens per auto van zjjn woning was afgehaald, werd hij op feestelijke wijze op het privé-kantoor ont vangen en op zeer hartelijke wijze gehuldigd door den firmant den heer E. P. Dessing. Deze dankte hem voor het vele goede in die jaren verricht en prees hem vooral voor zijn trouw en groote gehechtheid aan de zaak en wenschte den jubilaris toe, dat het hem gegeven mocht zjjn ook zijn gouden jubileum bij de firma te vieren. AIS geschenk ontving de jubilaris een radiotoestel, terwijl de oud-firmante Me juffrouw A. Wiers met een hartelijken ge- lukwensch harerzijds hem een luxe kist si garen ten geschenke gaf. Ook door het personeel der firma wer den hem bloemen en geschenken aangebo den. Bovendien mocht hij van verschil lende klanten gelukwenschen en cadeaux in ontvangst nemen. Zeer onder den indruk heeft de jubilaris allen hartelijk dank gezegd voor de cadeaux en de hem gebrachte hulde. Mej. W. v. V. uit de Almondestraat heeft aangifte gedaan bij de politie, dat, vermoe delijk door gebruikmaking van een valschen sleutel, ongonoode gasten zich toegang tot haar woning hebben verschaft. Er wordt een zilveren dames-polshorloge vermist, alsmede een kralen ketting. Door mej. J. K. en mej. K. L., beiden wonende in de Van Brakelstraat, is bij de politie aangifte gedaan, dat andere gasten uit een café aan den Schiedamschedijk, waarin zij Zaterdagavond vertoefden, haar handtaschjes hebben meegenomen, waarin zich resp. een bedrag van 2.50 bevond en twee gouden polshorloges, een schakelarm band en een alpacca-sigarettenkoker. Mej. M. v. O. van den Lange Hilleweg heeft bij de politie aangifte gedaan, dat haar in een modemagazijn in de binnenstad een portemonnaie met ongeveer zeven gulden is ontrold. Ten nadeele van B. W. P. uit Den Haag is uit een auto, welke op het Roode Zand stond, een handtasch met reclamemateriaal en kwitanties ontvreemd. H, C. G. uit Maassluis heeft bij de po litie aangifte gedaan, dat uit zijn bestel auto, die op de Ged. Botersloot stond, een kist is gestolen, waarvan de inhoud bestond uit 6 flesschen wijn, 5 flesschen advocaat en een pot kersen. Ook een pakje, inhoudende een nieuw overhemd en een das, is ont vreemd. Dinsdag zal de N.V. „Het Onderling Cre- diet" haar 75-jarig bestaan herdenken. In de hedenmiddag gehouden jaarlijksche algemeenevergadering van aandeelhouders heeft de voorzitter van commissarissen, de heer W. H. van 't Hoogerhuys JacZn. eene herdenkingsrede uitgesproken, waaraan wij het volgende ontleenen: Het was in het jaar 1861, dat te Haarlem gehouden werd een nationale tentoonstelling van nijverheid, waarop door de industriee- len uit den lande druk werd ingezonden Zoo als het meermalen gaat, waren de inzenders het absoluut niet eens met de uitspraak van de jury, doch ditmaal scheen de ontevreden heid gerechtvaardigd te zijn. Gevolg was het oprichten eener vereeni ging to bevordering van fabrieks- en hand werknijverheid, welke op 12 September 1861 met 32 leden definitief werd gesticht. Het is uit deze vereeniging, die zich zeer spoedig krachtig ontwikkelde, dat „Het On derling Crediet" geboren werd. De eerste maal werden tot directeuren be noemd de heeren Mr. B. Oldenkott, J. A. Groshans en J. de Regt, terwijl tot leden van den raad van admissie werden benoemd de heeren H Altmann, J A. M. van Berckel, C. A'. Caminada, H. Cuylits, P. W. Dicke, M. J. Du- pont, D. Haasman, J. Kroner, A. Keulemans, J. H. Klütgen, H. J. Kup, J. M. Lucardie, L. J. Nooyen, J. A. Polak en J. v. d. Tak. Den 15den April 1865 deed „Het Onderling Crediet" haar eerste financieele operatie. Tot kassier en leider der financieele operatiën werd aangewezen de Commandiet-kas, onder de directie van Gebr. van Geertruyen, die met deze functies belast was tot 1871, toen Het Onderling Crediet zelf de financieele leiding ter hand nam. Wat de strekking van de instelling was, moge blijken uit de volgende passage uit het oprichtingsrapport: „Dat de koopman in den groothandel en de groot-industrieel wel is waar gemakkelijk zijn wissels kan dicsonteeren en crediet kan krijgen, maar dat de middenstander, de kleinhandelaar, de winkelier en de klein-in- dustrieel verstoken is van dit middel om zijn zaken te doen opleven" In het eerste jaar van haar bestaan had Het Onderling Crediet 119 leden, die tezamen tot een bedrag van ruim 2 ton van het hun toe gestane crediet gebruik maakten. Er werd on geveer 200 gereserveerd en ruim 400 winst gemaakt. De zaken breidden zich langzaam maar ze ker uit en bij het groeien daarvan kon de oorspronkelijke vorm der instelling niet be stendigd worden. Verscheidene malen werden de statuten gewijzigd, doch aan het stelsel van leden, die 10 pet. van het door hen ver langde crediet storten, werd volgehouden tot 1912, toen het lidmaatschap uitgeschakeld werd en den leden hun stortingen teruggege ven werden. De naam „Het Onderling Cre diet", die zulk een goeden klank verworven had, werd gehandhaafd, hoewel sindsdien de creietverleening geenszins meer een onderling karakter heeft. Het kapitaal werd uitgebreid, Zoodat sedert 1 anuari 1913 Het Onderling Crediet, de vleugels wijder kon uitslaan. Even voor den oorlog van 1914 bedroeg het loopend crediet plus minus 3 millioen gulden en het saldo der deposito's ruim 2% miljoen gulden. De wereldoorlog deed den omvang der zaken afnemen, in het bijzonder de bouwcredieten, welke immer een zeer belangrijk onderdeel van ons bedrijf waren en dit nog zijn. Reeds spoedig echter kon het bedrijf zich weer ont plooien. Terwijl vele instellingen ten gronde gingen, of haar zelfstandig bestaan verloren, heeft Het Onderling Crediet zich in moeilijke tijden krachtig gehandhaafd. In 1930 breidde de instelling haar bestaan uit. Zij werd lid van de Vereeniging van Ef fectenhandelaren te Rotterdam en opende een effecten- en couponafdeeling welke sindsdien geleidelijk in beteekenis is toegenomen. In 1866 namen de eerste directeuren, de heeren Oldenkott en Groshans ontslag als zoodanig en werden opgevolgd door de hee ren E. A. van Geertruyen en R. P. Mees R.A.zn. In het jaar 1871 traden deze beide heeren af en sindsdien stond de vennootschap onder de directie der heeren J. de Regt en L. Droog- leever Fortuyn. Deze laatste trad in 1875 af. Toen werd de directie uitgebreid tot 3 leden door de benoeming van de heeren J. A. L. Ie Rütte en J. J. Francois. Nadat in 1884 de heer j. de Regt was overleden, bleef de directie uit de twee laatstgenoemde heeren bestaan. De heer le Rütte nam in 1900 bij zijn zil veren jubileum ontslag als directeur en werd als zoodanig opgevolgd door den heer Mr. M. Burgerhout. De heer Francois verliet Het On derling Crediet in 1903 en werd opgevolgd door den heer B. de Regt, die echter na een werkzaamheid van slechts 2% jaar door den dood aan Het Onderling Crediet ontviel. Zijn plaats werd vervuld door de benoeming van den heer Mr. J. H. D. Schenkenberg van In totaal 980.000 Heden herdacht de heer Chs. Barnard het feit, dat hij voor veertig jaar in dienst trad bij de firma J. A. C. van Rossem, tabaks fabrikanten, Nieuwe Haven 67, alhier, waar hij thans in functie is als chef van de afdee- l'ng „buitenland". Na per auto van huis gehaald te zijn, werd de jubilaris in het privé-kantoor ontvangen, waarbij hij werd toegesproken door den firmant, den heer L. van der Pol. Hierbij werd hem een cadeau onder couvert, alsmede een fraaie klok, aangeboden. Ook van het kantoor-, reizigers- en fabriekspersoneel mocht de heer Barnard geschenken ont vangen. Mierop. In 1915 werd de heer Mr. M. Burger hout benoemd in de directie van de Bijbank van De Nederlandsche Bank te dezer stede en werd opgevolgd door den heer Mr W. Ta- bingh Suermondt die in 1918 reeds overleed. Hem volgde de heer Mr. W. II. Stenfert Kroe- se op. Nadat de heer Mr. Schenkenberg van Mierop in 1930 zijn loopbaan beëindigd had, werd zijn functie overgenomen door den heer Mr. J. Burgerhout. Mr Stenfert Kroese vertrok naar De Neder landsche Bank in het jaar 1936, opgevolgd door den heer Mr. P. B. Kodde en als gevolg van de benoeming van den heer M. Burger hout tot bestuurder van de kantoren te Rot terdam van De Twentsche Bank N.V. in 1938, werd mr. Herman Vlug benoemd. Het 75-jarig jubileum wordt herdacht on der overeenkomstige omstandigheden als het 50-jarig bestaan in 1915. Veel van de ver schijnselen, die zich toen voordeden, herhalen zich thans. Bij het doorlezen van oude kronie ken putte de huidige directie nuttige lessen uit het verleden. In verscheiden opzichten geldt, dat er niets nieuws onder de zon is. De instelling heeft haar plaats in het za kenleven onder de wisselende economische omstandigheden behouden. De relaties met de clienten zijn van den aangenaamsten aard. Veelvuldig zijn de blij ken van verknochtheid aan de instelling en van vertrouwen in haar. Eens manifesteerde dit vertrouwen zich op humoristische wijze. Een man kwam in een periode van ongerust heid zijn tegoed van ƒ2.000 opvragen, doch toen hij bij de uitbetaling twee bankbiljetten van 1000 voor zich zag, bleek zijn angst ver dwenen en merkte hij op: „Nu ik gezien heb, dat Gij mijn geld nog hebt, kunt ge het wel hier houden". Het tegenovergestelde, een blijk van wantrouwen is ook wel eens gege. ven. Een nieuwe cliënt stortte een zeker be drag, nam zijn quitantiè in ontvangst en ver liet ons gebouw, waarbij zijn oog viel op het opschrift van het fietsenrek: „Buiten verant woordelijkheid van de N.V. Het Onderling Crediet". Haastig keerde hij toen op zijn schreden terug en eischte zijn geld meteen weer op. De heer J. Tideman, oud-gouverneur der Molukken, hield Zaterdagmiddag voor leden en genoodigden van het K. N. A. G., „Kolo niaal Instituut" en „Oost en West" een voor dracht in de Economische Hoogeschool over bovengenoemd onderwerp. Na door den heer W. A. Engelbrecht, voor zitter van de plaatselijke commissie van het K. N. A. G., namens de besturen der beide andere vereenigingen bij de toehoorders te zijn ingeleid, nam spreker het woord. Handelscontracten en de daaruit voort vloeiende betrekkingen waren het, die de verhoudingen bepaalden tusschen Oost en West in Ned.-Indië gedurende de 16e tot de 19e eeuw. Pas in den aanvang van de 19e eeuw begon het koloniaal bestuur zich meer met de iri- heemsche bevolking als zoodanig te be moeien, zij het, dat deze bemoeiingen voor loopig op exploitatie gebaseerd waren. Dit standpunt werd sinds de helft der vorige eeuw geleidelijk aan verlaten en in de laatste decenniën stelt het landsbestuur zich naast de behartiging der moè'dénandsche be langen ten doel de bevordering van de eigen welvaart en de eigen cultuur der inheem- sche volkeren, vooral door de gelegenheid te scheppen de in haar levende krachten tot ontplooiing te brengen. Het zijn juist de hieruit voortvloeiende nauwere aanrakingen, die het probleem der toenadering stellen. Want de groote verschil len in ras, godsdienst, ontwikkeling, levens houding tusschen Oost en West, werpen dik wijls een barrière op tegen het onderling begrijpen en het alleen bij dat begrijpen mo gelijke onderlinge vertrouwen, dat voor sa menwerking noodzakelijk is. Het leven van den Europeaan in Nederl.- Indië met zijn groote steden en vele plaat sen, waar modern comfort in woningen en hotels gevonden wordt en met zijn verkeers- instellingen van groote allure, kan in vele opzichten op één lijn gesteld worden met het leven in ons eigen vadei'land. Nederland heeft zijn stempel op Indië gedrukt, geheel anders dan in Britsch-Indië, waar de in- heemsche maatschappij het leven van allen dag overheerscht en veel minder geprofiteerd heeft van hetgeen deze Westersche weten schap en Westersche techniek haar konden geven. Toch is er bij alle verschillen veel, dat wijst op de wezenseenheid van de mensch- heid, hetzij deze in het Oosten, dan wel in het Westen leeft en streeft. Dat maakt het mogelijk, dat, wanneer men elkander tege moet treedt met den wil om te begrijpen, van zelf de sympathie geboren wordt, om dat men het echt menschelijk vindt, dat het gansche menschdom eigen is. Een misplaatst superioriteitsgevoel kan elke toenadering belemmeren, zoo goed als 26 Febr.: Tivoli-Schouwburg, dansavond Harald Kreutzberg, 8.15 uur (boven 18 jaar). D a g e 1 ij k s: Groote Schouwburg, Jolijt (Bouwmeester-schouwspel), 8 uur. Zondag ook 2 uur (volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 29 Februari in: Grand: Verdwenen meisjes (volw.); Lumière: De deserteur (boven 18 jaar); Studio: De regen kwam (v. volw.); Luxor: Moordzaak Fran- cheti (v. volw.); Thalia: In het vreemde lingenlegioen (boven 18 j.); Scala: Good bye mr. Chips; Colosseum: Slavenjacht en De vermiste gast (boven 18 jaar); Prinses: Jon gens met smerige gezichten en Marionet ten (boven 18 j.); Corso: Lokkend verleden (volw.); Capitol en City: Sterren gaan naar Hollywood en Queen pf hearts (boven 18 jaar); Arena: Pensionaat voor heeren (bov. 18 j.); Centraal: De jacht op het halssnoer en Het revolvergevecht (boven 18 jaar); Ooster: Rose van Washington square en Mid_ dernachttaxi (volw.); Victoria: Andy Hardy in het verre Westen en Witte vanen (boven 18 jaar); Asta: Tarzans wraak en De ver laten goudmijn (v. volw.); Harmonie: Juarez en Het geheim van den vuurtoren (volw.); Olympia: Het beslissende schot en Twee pientere jongens (boven 18 j.); Cineac: ac tualiteiten. Tentoonstellingen: Tentoonstelling „Rotterdam—Batavia" (Schiedamsche Singel 55), dagelijks 10—17 en 19—22 uur, Zondags van 12—17 uur (tot 15 Maart) Kunsthandel Gebr. Koch: werken van Eugène Lücker (tot 29 Febr.) Kunstzaal Unger, Eendr.weg 27b, schilderijen en teekeningen van Lajos von Ebneth en mozaïeken van Maria Scholten (tot 10 Maart). Schiedam. Passage: (t.m. Woensdag); Sweethearts en De kop van Jut; Monopole: De havik der wildernis en Dermonen der duisternis (boven 18 jaar). SCHIEDAM, 26 Febr. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,401,50 (niet officieel). dat het geval is, als wantrouwen aan Oos- tersche zijde jegens de bedoelingen van het Westen gewekt is. Hoe moeilijk dat in sommige gevallen ook moge zijn, om elkander begrijpend tegemoet te treden, een eerlijke wil tot samenwerking is onontbeerlijk tot een rustige ontwikke ling van het geheel. Spreker eindigde met de stelling, dat het de dure nationale plicht is van iederen Ne derlander, die in contact komt met de vol- keren van IsTeci.-ïncllö, to strovea be- grip omtrent de zeilen' en "gewoonten diet volkeren en naar vertrouwen in een goede samenwerking. Zoo alleen kan het groote doel bereikt worden, dat zijn weerspiege lingen vindt in de toegewijde behartiging van de belangen der beide partijen, zoowel van het Oosten als van het Westen. Alleen op die wijze kan de Nederlander bijdragen tot versterking van den band, die Indië met Nederland verbindt en kan hij medewerken aan de versteviging van de Rijkseenheid, welke van zulk een ontzaglijk belang is, zoowel voor het moederland als voor de overzeesche gewesten. Na de pauze werd de Langkatfilm ver toond. Deze film is een persoonlijk geschenk geweest van Z. H. den Sultan van Langkat aan het Prinselijk Paar. Een duplicaat er van is gistermiddag door het Instituut van Sumatra-Oostkust welwillend ter beschik king gesteld. Aan het slot bedankte de Heer Engel brecht den Heer Tideman namens het audi torium voor zija bijzonder interessante voor dracht. Op 1 Maart zal het, gelijk gemeld, 40 jaar geleden zijndat de heer J. Vincent door H. M. de Koningin tot beiaardier van het koninklijk paleis aangesteld werd. De jubileerende beiaardier met zijn echtgenoote in de huiskamer te Soestdijk. Naar wij vernemen zijn de stoomschepen „Jonge Willem" en >.Jon8e Johanna", beide van de Middellandsche Zeevaart Compagnie te Rotterdam, door bemiddeling van de make laars Jacq. Pierrot Jr. Zonen te Rotterdam, behoudens inspectie, verkocht aan de Kon. Ned. Ned. Stoomboot-Mij. te Amsterdam. Door dezen verkoop zijn de beide schepen, waarover de maatschappij nog de beschikking had, verkocht. Naar wij vernemen, ligt het echter niet in het voornemen tot liquidatie der maatschappij over te gaan. Enkele dagen geleden werd door een bode bij een firma aan het Groote Kerkplein een pakje afgehaald, inhoudende kleermakers- fournituren, teneinde dit aan een op het pakje staand adres te bezorgen. Op het Stei ger werd de bode evenwel aangehouden door een hem onbekenden man, die voorgaf na mens den afzender te komen en verzocht, het pakje terug te mogen hebben, omdat er nog iets by gepakt moest worden. De bode verkeerde in de meening, dat de zaak in orde was en gaf het pakje mee, maar toen hy zich later by de firma vervoegde om te informeeren, hoe het nu met dat pakje zat, kwam hy tot de minder aangename ervaring, dat hy slachtoffer van een truc geworden was. Gisterochtend om half elf is brand uitge broken in een schoolgebouw aan den Dordt- schestraatweg no. 765, dat in gebruik is by een padvindersgroep. Een kleine tooneel- ruimte en eenig meubilair geraakte in brand. Gasten van slangenwagen 46 hebben onder leiding van brandmeester Vaandrager het vuur gebluscht. Personeel van de afdeeling brandbluschmiddelen is, voorzien van rook- maskers, het lokaal binnengedrongen en heeft geassisteerd. Met een straal op de waterleiding was het vuur spoedig be dwongen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2