HET DWANGBUIS ONZER STAD. ROTTERDAM EN DE OORLOG. f DINSDAG 27 FEBRUARI I9lö Rotterdams noordelijke grenzen. Pleidooi voor annexatie van Schiedam, Schiebroek en Hillegersberg. BURGERLIJKE STAND. KLEEREN VOOR FINLAND. NIEUWE NEDERLANDSCHE MUZIEK. OVERSCHIE. GEMEENTERAAD. overgegaan. IJSSELMONDE. VACANTIE SCHOLEN. VOOR FINLAND. HOEK VAN HOLLAND. HILLEGERSBERG. GEVONDEN VOORWERPEN, SCHOONHOVEN. DE POSITIE VAN ONZE GROOTSTE HAVEN STAD. Jaarverslag van de Kamer van Koophandel. VLAARDINGEN. dammen. VETTEOORDSKADE AFGESLOTEN. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van het wetsontwerp tot wijziging van de grens tusschen de gemeenten Rotter dam en Overschie werden tegen de voorge stelde grenswijziging op zich zelf geen be zwaren ingebracht. Sommige leden waren evenwel van oor deel, dat het ontwerp niet ver genoeg gaat. Huns inziens moeten ten spoedigste niet alleen de geheele gemeente Overschie bij Rotterdam gevoegd worden, doch moet ook een vereeniging van de gemeenten Schiedam, Schiebroek en Hillegersberg met Rotterdam tot stand gebracht worden. Rotterdam, zoo betoogden zij, is tot aan de gemeentegrenzen volgebouwd en de bebouwing in elk der ge noemde gemeenten sluit thans tegen die van Rotterdam aan. De verdere bebouwing, de vestiging van industrie- en handelsonderne mingen, het stichten van recreatieoorden dit alles moet op den Rechter Maasoever buiten de gemeentegrenzen plaats vinden. Dienten gevolge kan er geen sprake zijn van een goede, geordende en doeltreffende ontwik keling. Naar het oordeel dezer leden is de toestand hier onhoudbaar. Zij herinneren er aan, dat dit wetsont werp een lange voorgeschiedenis heeft. Op 19 Januari 1928 nam de gemeenteraad van Rotterdam een voorstel aan, strekkende tot onteigening van de gronden in den Spaan- schen polder en de Oost-Abts-polder, welke beide polders behooren tot het tegenwoor dige grondgebied van Overschie en onder scheidenlijk 208 en 247 H.A. groot zijn. Deze onteigening was noodig voor industrieele doeleinden en voor den aanleg van een los- wal ten behoeve van de baggerspecie uit de Waalhaven. Echter deelden Ged. Staten van Zuid-Hol land op 4 Juli 1929 mede, dat de minister van Binnenlafidsche Zaken tegen de de verzochte onteigening, welke op annexatie neerkwam, bezwaar maakte en met het oog op land bouwbelangen daaraan geen medewerking wenschte te verleenen. Het gevolg hiervan was, dat Rotterdam zijn industrie- en han delsondernemingen niet kon huisvesten en Aangiften van 24 Februari. BEVALLENC. A. Hennekamvan Dijk d. J. M. Geneugiykde Haan z. M. H. Aardoom Vellekoop z. J. M. E. HendriksSteijlen z. T. van UnnikVersnel z. P. Risse—Uiten- broek z. H. E. van Dykde Bruijn d. H. van der KarBoeken d. P. H. de VoogtBaay z. W. van GalenHuyser d. B. Verwaal- Lof z. en d. J. M. van Vugtvan Hal z. J. HameetmanVaandrager d. M. J. Keyzer— Nefkens z. A. C. PostHuisman z. H. de RidderNotenboom z. A. van der Leijede Boer d. J. Bikkerde Jong d. K. M. van der BoonJansen z. J. KooistraBeiboer d. H. W. van Roosendaalvan der Heyden d. A. M. de WitOnderwater z. D. H. Engelbracht Nugteren z. P. W. RutsVerhoeven z. H. J. RadderBakker d. H. A. SpaanSchoen maker z. C. de JongBoth z. A. Tromp van Strien d. L. RotteveelLacroix z. A. J. B. van der GieasenDekker d. C. J. Sol Zinsmeister d. T. W. van der EistJansen z. G. KohierKralt z. N. E. van der Poel Soeting z. B. Pypersvan der Meer z. P. M. van 't HofWalters d. P. A. Schaap Dudok d. en z. L. Stuifzandvan Bockel d. J. M. Rombeek—Huibers z. G. Woudstra Wolters z OVERLEDEN: J. Alsem z. 5 d. J. J. v. d. Lee d. 2 j. R. Strooband ongeh. vr. 20 j. W. v. Dort vr v. S. v. Duin 62 j. D. de Bruin ongeh. m. 71 j. R. Leenstra wedr. v. M. Flossdorf 69 j. J. de Jong d. 8 j. B. J. Oorebeek wedr. v. E. Limburg 78 J. D. C. Masson m. v. D. v. Gemerden 60 j. K. Buining m. v. J. v. Tilburg 62 j. A. Brands wedr. v. J. Nettenbreyers 69 j. Aangiften van 26 Februari. BEVALLEN: A. van Aalst—van de Wijngaard z. S. Grutekevan der Marei z. M. Smaal Naaktgeboren d. S. T. M. Vaessenv. 't Hof d. E. Martinotvan Leeuwen d. M. C. Riksman—Corbeau z. B. Kooiende Groot d. M. DielemansErwich d. J. van Langeveld Klappe z. A. van BaarlenKooyman z. A. J. Willemsevan Ooyen z. C. E. Groenen- dykVerhel d. G. Tax—Horeman z. F. BeauveserLuning z. J. van der Wegen Huyzers z. M. ValkSchriel z. W. E. de KruyffNieuwerf z. M. J. RomenijPiekaar d. S. M. Penning—Penning z. N. Rotmans v. Galen d. M. C. M. VisSchuiten z. C. LagerwaardDekker z. B. H. C. Zwynenburg Pannekoek z. A. H. Lagendykvan Kaam d. J. van Klaverenvan Tour z. K. X. van der SteltFritsch d. P. Veenstrav. Berkel d. B. BrugtsNoordenbos z. S. N. Lagrand van I>am z. G. KleinSnoek z. A. G. AndrieseOvergaauw d. T. Sltskoornvan Erkel d. N. S. de Langevan Ameyde z. C. M. P. H.a Tuinhout—Kestein d. J. Majoor Brouwer d. M. BoedelsICattenburg d. W. J. van der Burg—Boerendonk z. s. H. Tarmondvan Aken z. H. Hartensveldvan Jeveren d. H. M. J. Wever—Davids z. E. J. K. van Itersonde Vries d. X. M. de Wijk Demant z. L. J. Tysma—Lagerwey z. M. Amersfoortvan Bart d. G. P- Meuwsenv. Putten z. A. Aubertv. d. Graaf d. T. P. RoversKerklaan z. W. L. van Kluivenv. d. Jagt d. E. Kladder—Dijkgraaf d. M. KlompenhouwerPunt z. A. C. Houtstra Segeren z. E. J. van Heumenvan Dieten d. P. van DykEerhart z. K. M. van Dongen Verwey z. A. VenietHermes z. J. M. Draijervan Oosten d. W. VerburghReijerse z. W. SchlinkKlop z. G. van Schievan den Dool z. J. G. van de WeteringMoret d. P. E. A. M. Bransv. d. Klaauw d. T. P. Lj. Feuth—Waterreus z. B. van Leeuwen Talie z. B. BodeSpringvloed z. J. C. E. WeyersJanssen z. J. M. RegouwCinjee z. G. J. MostertmanDubbelman d. D. M. van Ingende Kok z. E. C. Peerboltev. d. Waal d. H. D. Konings—Quist levenl. z. OVERLEDENK. C. J. Rosman wed. v. G. Keuzenkamp 90 j. W. J. Buquet d. 5 mnd. J. P. Jongebreur ong. m. 74 j. A. Heimig vr. v. W. J. Velthaak 48 j. P. D. Vissen vr. v. M. T. de Groot 70 J. M. A. v. d. Pyi vr. v. E. M. de Mink 75 j. H. Madem z. 16 j. B. L. Boom m. v. J. M. Steenwinkel 74 j. G. Roelofs vr. v. H. Oudshoorn 22 j. L. de Lange z. 2 mnd. M. J. v. Rosmalen vr. v. J. A. v. d. Sluis 44 J. J. J. B. Buquet wedr. v. J. E. Dörr 91 J. N. D. Reiff ges. m. v. A. A. Hoofdman 44 j. C. Jonsthövel m. v. M. A. J. Teuling 45 j. A. M. BaBlvers vr. v. A. H. F. Dumoulin 63 j. H. Bentsnyder ong. vr. 85 j. P. J. Scheffer m. v. H. G. Boer 78 j. J. H. Dicke m. v. J. de Heer 85 j. E. Rijst vr. v. A. F. W. va Zonneveld 78 j. B. Aleman wedr. v. N. v. d. Berg 76 j. A. F. I. Scheflel vr. v. J. F. Kooy 66 j. W. Broer m. v. H. Meeldyk 71 j. N. v. d. Akker d. 19 d. A. Brand wedr. v. G. v. Maurik 76 j. C. Verwey vr. v. A. Kronenberg 50 j. L. D. v. d. Linde m. v. J. B. Versluis 75 j. G. L. Brouwer m. v. J. Trigt 65 j. F. de Wal wed. V. J. de L«euw 80 J. A. H. H. Barzilay m. v. S. G. Vis 59 j. andere veel duurdere loswallen voor de baggerspecie moest, maken. Inmiddels had de gemeenteraad op 11 Januari 1929 een voorstel aangenomen om uitlegging van de gemeentegrenzen te verzoeken, doch het col lege van Ged. Staten weigerde zijn medewer king te verleenen aan een grenswijziging op den Rechter Maasoever. Hiervan is het ge volg geweest, dat Rotterdam geheel inge klemd is geraakt. De in 1929 nog beschik bare bouwgrond in den Bergpolder, in Blij- dorp en in Oud-Mathenesse is thans geheel uitgegeven. De nu voorgestelde regeling, welke nog minder ver gaat dan de in 1928 door den raad gewenschte onteigening, biedt een klein terrein, doch van een goede op lossing is geen sprake. De ontwikkeling van Rotterdam aldus deze leden zal zich op anarchistische wij ze blijven voltrekken op het gebied van an dere gemeenten. Dat van een harmonische ontwikkeling in de laatste 10 jaren geen sprake heeft kunnen zijn en dat daarin ook thans geen afdoende verbetering zal kunnen worden gebracht, weten deze leden zoowel aan Ged. Staten als aan den minister van Binnenlandsche Zaken. Ten slotte spraken zij de hoop uit, dat de minister bereid zal zijn vereeniging van de genoemde gemeenten alsnog te bevorderen. Verscheidene andere leden verklaarden zich geenszins met dit betoog te kunnen ver eenigen, noch wat den aandrang tot annexa tie op groote schaal betreft, noch wat de cri- tiek op het beleid van Ged. Staten en den minister van Binnenlandsche Zaken aangaat. Een aantal leden wilde, van deze gelegen heid gebruik maken om een betere beharti ging van sommige belangen van Overschie te bepleiten. In het bijzonder verzochten zij den minister te willen bevorderen, dat voor het verkeer tusschen Rotterdam en Overschie het locale postatarief wordt ingevoerd. Tus schen Rotterdam eenerzijds en Schiebroek en Hillegersberg anderzijds geldt dit reeds. Bovendien is de afstand van het hoofdpost kantoor te Rotterdam naar Overschie kleiner dan naar verschillende deelen van Rotter dam zelf. Voorts vroegen zij of de minister wil bevorderen, dat, nu Rotterdam voor zijn expansie een belangrijk terrein toegewezen krijgt de tol tusschen deze stad en Overschie wordt opgeheven. Deze leden zouden verder gaarne verne men of het in de bedoeling ligt tusschen de beide gemeenten overeenkomsten te doen sluiten betreffende de levering van gas, water en electriciteit in het af te stane gebied en betreffende het optreden van de Overschie- sche politie en brandweer aldaar. Voorts vroegen zij of in de gemeentesecretarie van Overschie wellicht een hulpsecretaris van Rotterdam kan worden gevestigd ten behoe ve van de bewoners van het af te stane ge bied. Eindelijk merkten zij op, dat het aan beveling zou verdienen in de wet vast te leg gen, dat Rotterdam binnen een bepaalden tijd na de totstandkoming van deze wet ver plicht is de gronden in dit gebied aan te koopen, eventueel te onteigenen. MUZIEK TE ROTTERDAM. Het vijfde Zondagmiddagconcert (5e con cert v. h. abonnement) te geven door het Re sidentie-Orkest op 3 Maart a.s. zal onder lei ding staan van den dirigent Martin Spanjaard. De zangeres Julie de Stuers zal op dezen middag haar solistische medewerking ver leenen. Het programma luidt als volgt: Cia- conna gotica, Dopper; Liederen met orkestbe geleiding van L. Michielsen en L. Ruygrok; Symphonie nr. 3 (Eroïca), Beethoven. Het programma voor het ledenconcert der Sociëteit Harmonie, te geven door het Con certgebouw-orkest op 2 Maart a.s. des avonds zal de volgende werken bevatten: Vioolcon cert E gr. t., Bach; Haydn-Variaties, Brahms: Vioolconcert, R. Mengelberg; Derde Sym phonie B. van Lier (onder leiding van den componist) en Ibéria, Debussy. Dirigent is Ed. van Beinum; solist Emil von Telmanyi. Inzameling begint morgen. Ook hier zal een inzameling plaats hebben v„or warme kleeren voor Finland. Er heeft zie" een Comité gevormd waarvan Mevr. V. Suermondt-Humason de Voorzitster is. Mevr. J. C. Oud-Fischer heeft het eerevoorzitter schap van dit plaatselijk comité willen aan vaarden, terwijl Mevr: Viitasaari, de vrouw van den Finschen predikant, eveneens haar medewerking heeft toegezegd om haar zwaarbeproefde landgenooten van de hoog- noodige kleeding te voorzien. Verder is dit comité, behalve uit nog enkele andere dames, samengesteld uit bestuursleden van een groot aantal voor dit doel samenwerkende Vrou- wenvereenigingen. Daar het koude jaargetijde in Finland on geveer van einde September tot half Mei duurt, kunnen de warme kleedingstukken, die ons den laatsten tijd nog zulke goede diensten hebben bewezen, nog langen tijd voor de Finnen van het grootste nut zijn. De kleeren worden gaarne in ontvangst ge nomen op alle werkdagen van 28 Februari tot en met 5 Maart a.s. tusschen 10 uur v.m. en 5 uur n.m. aan onderstaande adressen: Ned. Ver. voor Huisvrouwen, Middensteiger 12; R. K. Cen traal Bureau, Wolfshoek 6; Ster huis „Union", Aert van Nesstraat 21b; Pak huis Handelsvennootschap „Mentora" 1ste Je- richostraat 84; Fa. D. Burger Zoon, Loods „Stockholm" IJselhaven O.Z.; Clubhuis Rot- terdamsche Meisjes Padvinders, v. Speijkstr. 105, ingang poort „Montefiore"; Inkoop Ver. „St. Homobonus" Walenburgerweg 130, hoek Statenweg;Schoolgebouw, Joubertstraat 67, lste verdieping; Vrouwelijke Vrijwillige Hulp Westerlaan 1. Indien bezorgen geheel onmogelijk is, kan schriftelijk bericht worden gezonden aan Mevr. Suermondt, Westersingel 97, Rotterdam waarna het Kleerencomité voor afhalen zorg draagt. Ook kan men voor Finland breien. De Vrouwelijke Vrijwillige Hulp, Westerlaan 1, heeft een lokaal beschikbaar gesteld, waar een brei-actie voor dit doel gevoerd wordt. Inlichtingen hieromtrent worden van 26 Fe bruari tot 1 Maart op het V.V.H. Huis ver strekt tusschen 11 uur v.m. en 5 uur n.m. Te lefoon 55222. Geld om kleeren te koopen kan gestort wor den op postgiro-rekening 68500 der Fa. R Mees Zoonen, Bijkantoor 's Gravenhage, ten gunste van „Kleeren Comité voor Fin land". Op 9 Maart a.s. zal te Brussel de eerste op voering worden gegeven van een nieuw werk van Robert de Roos, een concertino voor viool en orkest. Van denzelfden componist zal op 23 Maart eveneens een nieuw werk zijn eerste opvoering beleven en wel een decla- matorium met orkest, dat op een concert van het Rotterdamsch Philharmonisch orkest ten gehoore zal worden gebracht. Gisteravond vergaderde de raad. Overeen komstig het voorstel van B. en W. besloot de raad het verzoek der oudercommissie der 2e openbare lagere school om aanstelling van een kweekeling met akte aan die school af te wijzen. Het voorstel om aan de Holl, Mü- voor landbouw een garantie van 100 te ver strekken werd op voorstel van den heer Graafland gewijzigd in een subsidie van 100> en zonder hoofdelijke stemming aan vaard. De voorzitter deelde mede, dat in gunsti- gen zin beslist was op het verzoek, door den heer Hegge ingediend, om de sectie-grens van de buslijn L. te verplaatsen van de Schielaan naar de Dorpstraat, hoek Rotter- damsche Rijweg. Het voorstel om ter ont lasting van de D-lijn, het eindpunt van de B.-lijn in den Blijdorppolder te verplaatsen naar de Vroeselaan en het vraagstuk van het invoeren van goedkoope trajecten voor •het op Overschiesch gebied gelegen deel van de D.-lijn wordt onderzocht. Eveneens dat van het doen geldig zijn van overstapkaar- tjes van de L.-lyn op de D.-lijn. In de vacature-van Dobben werden de ge loofsbrieven van den heer J. de Ligt (N.S.B.) in orde bevonden en tot toelating besloten. Als voorzitter van het gemeentelijk scheidsgerecht werd herbenoemd mr. A. N. M. Allard en als plaatsvervangend voorzit ter H. Both. Het voorstel tot vaststelling van de veror dening op de subsidieering van het voorbe reidend onderwijs lokte een uitvoerige dis cussie uit. De heer Bertou vroeg waarom het college afweek van het in een vorige vergadering aangenomen voorstel-van Mastrigt, dat 70 pet. der exploitatiekosten als subsidie aanwees, terwijl B. en W. er nu bijvoegden: met een maximum van 25, per leerling per jaar. Ook wenschte spr. regeling van het aantal leerkrachten en de salarieering in de verordening te zien opgenomen. De heer van Mastrigt vroeg aanhouding van het voorstel, omdat hij meende nu niet meer het geheel te kunnen overzien; hij wenschte nadere gegevens. De heer v. d. Kooy kon 'de maximum limiet wel begrijpen, maar vroeg of dit bil lijk was. Hij was voorstander van een glij dende schaal met voor de kleine scholen een hooger bedrag per leerling dan voor de grootere. Hij wenschte van den raad geen bemoeiing met de detail-regelingen. De heer Klijnsmit betoogde het nut van het voorbereidend onderwijs en wenschte een eind aan de steeds verder gaande be knibbeling. Hij zag geen reden voor een maximum van 25. De heer Hegge wees eveneens de limiet bepaling af. Dit was indertijd op aandrin gen van Ged. Staten geschied. Deze rege ling heeft nu enkele jaren gewerkt en er is niets veranderd wat wijziging billijkt. Trou wens, de raad sprak zich reeds uit bij het voorstel-van Mastrigt. Hij ondersteunt diens voorstel tot aanhouding ter nadere bestu deering. Voor den eisch, dat de leerkrachten in Overschie woonachtig moeten zijn ziet hij geen grond. Wethouder Rodenburg kan zich met het voorstel tot aanhouding vereenigen, Nadere gegevens kunnen dan worden verstrekt. De voorzitter ziet de 25 maximum als rem tegen het opvoeren der exploitatiereke ning. Een glijdende schaal zal vermoedelijk by B. en W. geen bezwaar ontmoeten. Hij be veelt aanhouding van het voorstel aan, waartoe ten slotte wordt besloten. Tot wijziging der begrooting wordt be sloten in verband met een post voor de sala rieering van het hoofd van den distributie- dienst, nadat verscheiden raadsleden tegen de wijze van uitkeering, n.l. aan een ambte naar der secretarie hun bezwaren hadden geuit. De voorzitter zegde toe, dat als de werkzaamheden een dagtaak zullen eischen, tot aanstelling van een hoofd van de distri butie buiten het ambtenarencorps zal worden Aan den heer J. v. Jeveren werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de 2e openbare lagere school. VOOR FINLAND. Collecte op 28 Februari. Bij de vele gemeenten, waar reeds een inzameling voor het zoo zwaar geteisterde Finland werd gehouden zal zich nu ook Overschie voegen om ten behoeve van die beproefde bevolking mede te helpen den nood te lenigen. Er is een dames-comité gevormd onder leiding van mevrouw BaumannNinaber, dat zich tot taak gesteld heeft een collecte te organiseeren. De bedoeling is dat huis aan huis een geldinzameling wordt gehou den, voor het koopen van kleeren voor de Finsche bevolking. Ieder wordt dus in de gelegenheid gesteld een gave voor het sym pathieke doel af te zonderen. Wel is in onze gemeente een Finland- avond gehouden, uitgaande van het Roode- Kruis en een, georganiseerd door de Chris telijke Mannenvereeniging G.Z.A.B. en zijn vele giften, groote en kleine, reeds voor het arme Finland geschonken, maar toch meent het bovengenoemde comité de mildheid der inwoners van Overschie nogmaals in de ge legenheid te moeten stellen haar liefdadig heid op daadwerkelijke wijze te toonen. Op Woensdag, 28 Februari a.s., zal de col lecte gehouden worden. Moge de opbrengst evenredig zijn, aan den grooten nood, die gestild moet worden en aan de sympathie die het dappere Finland alom geniet. Op instigatie der Vacantieverspreidings- commissie is besloten de vacanties voor de scholen in deze gemeente te doen ingaan op 20 Juli. De alhier voor Finland gehouden col lecte heeft opgebracht de somma van 443,10. Opgehaald werden verder 44 kisten. 8 kratten en 5 cartonnen doozen kleeren. RAADSVERGADERING. Een openbare vergadering van den ge meenteraad zal worden gehouden op 29 Fe bruari a.s. des namiddags te 7.30 uur. Aan de orde is o.i. het treffen van verschillende voorzieningen voor de luchtbescherming. DE LOONEN IN DEN TUINBOUW. De ledenvergadering van den L. T. B. heeft besloten in zooverre aan de eischen van de werknemers tegemoet te komen, dat een loonsverhooging van 1 zal worden gegeven. De arbeiders hadden 2 gevraagd. KLEEDING VOOR FINLAND. Kleeren voor bovengenoemd doel kunnen worden afgegeven op Woensdag 28 Februari en 6 Maart van 2 tot 5 uur aan het adres lste Scheepvaartstraat 14, en eiken dag aan de adressen 's-Gravenzandsche weg 243 en 253 aan welke adressen tevens gratis wol en patronen verkrijgbaar zijn voor het breien van kinderkleeding. STILLE OMGANG. Het bestuur van den Stille Omgang deelt mede dat de kaarten voor deelname thans verkrijgbaar zijn bij den heer A. Tabben, le Scheepvaartstraat 69. Vertrek Zaterdagavond 2 Maart, te half tien vanaf het Kerkplein. BURGERWACHT. De opening der schietbaan van den Bur gerwacht is verschoven van 2 Maart naar 9 Maart a.s., des namiddag te 3.30 uur. De schietbaan wordt officieel door den Burge meester geopend. Op het politiebureau aan den Straatweg alhier kunnen de navolgende gevonden voor werpen afgehaald worden: een autoslinger met wieldop; een kosteloos rijwielbelasting- merk; een bruine glacé dameshandschoen; een donkergrijze heerenjas; een bos sleutels (6 stuks); een zakmes en een baddoekje. Bij vinders kan worden afgehaald: een donkerblauwe dameshandschoen met rood randje, v. Dijk R. Rottekade 7; een partijtje hoepels voor botervaten, Linden, Prins Mau- ritsstraat 46a; een kinderarmband bij Hin, Adrianalaan 1336 Schiebroek; een paar re genpijpen, v. Meeuwen, Lijsterlaan 8; een sportriem met portemonnaie (gemerkt N.L.) Versteeg, Margrietstraat 8; een kindertaschje met zilveren beugel inhoudende een porte monnaie met 5 cent en twee zakdoekjes, Fiolet, Dorpsstraat 60; een schooletui inh. potloden en gummi, Maasbommel, Straat weg 58; een vulpen, Versteeg, Julianalaan 66; een huissleutel, Krijger, Mauvelaan 20; een groote Lipssleutél C. 8579 aan kettinkje, van Dongen, Emmalaan 39, Schiebroek; een gouden manchetknoop, Overtoom, Maarten Dijkshoornlaan 10; een rijwielbelastingmerk, Maas Lischbloemstraat 74b; een moer van een as, v. d. Jagt, R. Rottekade 23; een doos met 10 pakken braadvet, Bismeyer, Korte- kade 70, Rotterdam. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: M. A. HeereHoes z., A. Goud- zwaardSmit z. GEMEENTE-ARCHIEF. Onderhands werd aanbesteed het bouwen van 't gemeente-archief in Stadhuisstraat 3. De laagste inschrijver was Gebr. v. d. Pauw Schoonhoven voor 4035. EEN belangwekkenden terugblik op den gang van zaken in het afgeloopen jaar, welke mede bijdraagt tot verheldering van den huidigen toe stand', biedt immer het Jaarverslag van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel, hetwelk heden is ver schenen en waaraan onderstaande be schouwingen zijn ontleend. De vooral op den internationalen door voerhandel en het daarmee gepaard gaande verkeer steunende grootste havenstad van Nederland heeft wel zeer in het bijzonder in het middelpunt gestaan van de overheidszor gen in 1939. RotterdamAntwerpen. In den aanvang van het jaar is bij een tus schen België, Frankrijk en Nederland op 3 April te Brussel gesloten overeenkomst een regeling getroffen nopens verschillende Rijn- vaartprobleme.n zooals de surtaxes d' entre pot et d'origène, de Rijnvaartpremies, de ha vengelden, het streven naar herstel van de gemeenschap van den Rijn e. a. Met ver schillende herhaaldelijk tot uiting gebrachte wenschen is slechts ten deele rekening ge houden, terwijl de verkregen voordeelen in meer dan één opzicht bescheiden waren. Daartegenover stonden twee aanmerkelijke voordeelen. Het eerste was, dat hiermede practisch gesproken een einde is gemaakt aan het latente meeningsverschil tusschen België en Nederland inzake concurrentie op en om den Rijn tusschen de wederzijdsche havens. Men weet nu tenminste, waaraan men ten aanzien van elkander toe is. In de tweede plaats heeft de re geering door bij dit verdrag aan Rotter dam ten aanzien van zijn voornaamste pri maire bron van bestaan een bepaald karak ter op te leggen, waarin de ontwikkeling van de haven en het vervoer als het ware beslo ten ligt, haar verantwoordelijkheid tegen over de verdere ontwikkeling van de haven nog versterkt. Van de Nederlandsche regee ring wordt in voorkomende gevallen dezelf de vastberaden welwillendheid verwacht als België toonde door met Frankrijk een over eenkomst te sluiten, waarbij de voordeelen van het FranschBelgisch accoord van 2 Oct. 1937 aan de Belgische havens voor twaalf inplaats van voor zeven jaar zijn verzekerd. Het Duitsche achterland. Ook onze Oostelijke naburen gaven we derom blijk van hun onveranderden wil tot bevordering van de verkeersmogelijkheden, mede ten bate van hun nationale zeehavens. Goede waterverbindingen van den Rijn, de Elbe en den Oder met den Donau verkeeren in een min of meer ver gevorderd stadium. De Kamer vertrouwt, dat als te zijner tijd in een weder in vrede werkend Duitschland op deze wijze een krachtig net van alle onderling verbonden binnenvaartwegen zal zijn geschapen, de binnenvaart in dat land zich zoozeer zal ontwikkelen, dat ook de zeehaven aan den Rijnmond daarop ver wachtingen mag bouwen. Met stilzitten zal Nederland zulk een resultaat evenwel niet bereiken. Het verlangen naar voltooiing van de tun nel onder de Nieuwe Maas stijgt met elke verbetering van de wegen voor doorgaand verkeer over Rotterdam. Voorloopig is eeni- ge ontspanning in den druk van het ver keer over de brug gebracht door in de oude binnenstad één-richting-verkeer in te voe ren. Spoorwegplannen in Rotterdam. Er nadert ons voorts weder een spoorweg- vraagstuk, nu de nieuwe directie van de Ne derlandsche Spoorwegen de onvoltooide or- J ganisatie van het railvervoer om en door Rotterdam opnieuw ter hand heeft genomen. In tegenstelling tot de ontwikkeling in de laatste decennia is als fonkelnieuw ideaal gesteld, dat de reiziger in het hart van de stad moet worden.geacquireerd. Er steekt ongetwijfeld iets aantrekelijks in deze commercieele overweging, doch het hart van den echten' Rotterdammer, die reeds zoo menig schoon stadsgezicht op ruwe en grove wijze door het ijzeren lint omboord en daarmee van zijn glans en liefelijkheid be roofd ziet, schrikt ondanks alle geruststellende verzekeringen op het gebied der aesthetics, vooralsnog terug voor het visioen van den verder binnendringenden spoorwegwolf in blanke betonvacht Wat ons overbleef. Het is bekend, dat onze haven voor om en nabij drievierden haar vervoer aan den door voer, vooral van massa-goederen, had te danken. Met den aanvang van de vijandelijk heden schrompelde het havenverkeer ook prompt tot een vierde ineen. De opwaartsche Rijnvaart verviel vrijwel geheel. Stroomaf waarts bleef eenige levendigheid bestaan, doordat het vervoer van West-Duitsche steenkool over Rotterdam en van daar met Italiaansche schepen naar Italië mogelijk bleef. De Rotterdamsche reederijen deelden uiteraard het lol; harer verdere Nederland sche zusteren. Ook in onze vloot veroor zaakte het geweld reeds hiaten. De carga doorsgemeenschap, welke vooral steunt op haar relaties met buitenlandsche scheep vaart Maatschappijen, zag deze goeddeels improductief worden. De stuwadoors ver loren verreweg het grootste deel van hun werk. Positie der havenbedrijven. Zoo plantte zich het kwaad door de ge heele havenwereld vcort en de plekken, waar deze voorloopig Meek, brok kelden meer en meer af. Onder zulke om standigheden vertoont het Rotterdamsche stelsel van de exploitatie der haventerrei nen terstond zijn voor de ondernemers on aangename zijde. Lang loopende contracten tegen op een normale activiteit gebaseerde pachten worden dan een blok aan het been, dat niemand op den duur kan medesleepen. Eenige tegemoetkoming werd gevonden in den opslag van regeeringsgoed in loodsen, veemen, koelhuizen en binnenschepen, waar voor van Rijkswege een „oplagscentrale" in het leven werd geroepen. Vroeger of later zal een redelijke schikking moeten worden getroffen met het gemeentebestuur, den stillen vennoot in alle ondernemingen, wiens belang er evenzeer mee is gemoeid, dat het geheele apparaat in den rusttijd niet roest. Overigens gaat het hier natuurlijk in laat ste instantie om een staatsbelang, zoodat ook in dit opzicht het vooralsnog ontbreken van een vast afgebakende nationale haven- politiek en van het orgaan dat deze dragen moet, zich pijnlijk doet gevoelen. Voorloopig moet de gemeente in elk ge val den stoot opvangen. Deze kwam reeds terstond hard aan, want voor de havengel den geldt in anderen dan den gebruike- lijken zin het „Cash and carry" beginsel: de werkelijk ter zee af- en aangevoerde goederen beslissen van oogenblik tot oogen- blik over den loop van de opbrengst van het middel. De gemeente heeft zich dan ook genoopt gezien het zeehavengeld als tij de - lijken maatregel met 25 pet. te verhoogen. De Rotterdamsche handel. De moeilijkheden van den Rotterdamschen overzeeschen handel waren £jjejlre^dig aan zijn prominente positie in e ader van het Nederlandsche bedrijfsleven. Helaas was de mate, waarin te Rotterdam crisisinstellingen werden gevestigd, daarmede in schrille tegenstelling- dit centrum van zoo meni- gen tak van handel en bedrijf schitterden zij vrijwel door afwezigheid. Dit is te meer te betreuren, omdat zij althans werkgelegen heid zouden kunnen bieden voor het om vangrijke kantoorpersoneel, dat op de kan toren overscharig is geworden. De werkge legenheid in onze stad hield zich overigens naar omstandigheden goed. Wij in Rotterdam, gevoelen het overigens aan den lijve, dat de longen, waarmede Ne derland zich over gansch de wereld levens kracht inzoog, voor een groot deel zijn stil gelegd. Beter wellicht dan degenen, die in het binnenlandsch bedrijf werken, weet onze stad, dat Nederland met zijn dichte bevol king en zijn noodzakelijk voor een belang rijk gedeelte internationaal georienteerde bedrijfsleven niet kan bestaan zonder scheepvaart en handel over den geheelen aardbol. Deze beschouwing sluit met de woorden van Cicero: „Cedant arma togae, concedat laurea laudi". Wijke de oorlog voor rechtspraak, de roem uit geweld voor dien van den geest. 20 JAAR VELDWACHTER. Vrijdag was het 20 jaar geleden, dat de heer C. v. d. Werf, gemeente-veldwachter alhier, in functie trad. Dit feit werd in in- tiemen kring herdacht. De werkkamer van den jubilaris was feestelijk versierd, terwijl hem voorts namens zijn collega bloemen wer den aangeboden. VOOR HET FINSCHE ROODE KRUIS. Het personeel van de Machinefabriek en Constructie-werkplaats van het Havenbedrijf Vlaardingen-Oost heeft vorige week één uur loon beschikbaar gesteld voor het Finsche Roode Kruis, in totaal 109,91. Het personeel der Zwavelzuurfabriek van de E.N.C.K. heeft 11.45 afgedragen voor het Finsche Roode Kruis. SCHAKEN. De eerste officieele ontmoeting tusschen twee plaatselijke clubs vonden plaats, n.l. tusschen H. V. O. I en Vlaardingen II, voor de R. S. B.-competitie 3e klasse A. De Vlaardingers, die slechts met 7 spelers uit kwamen, verloren met 2%7 Vi. HVO speelde voor het eerst in haar nieuwe home, zijnde de groote af deeling van de cantine op het HVO-terrein, daar de recreatiezaal, waar zy tot dusver speelde, tot machinefabriek wordt verbouwd. De verhuizing bleek een groote verbetering te zijn. De nu 42 leden tellende vereeniging beschikt thans over een gezellig goed verwarmde clubzaal die boven dien veel gemakkelijker te bereiken is. Vlaardingen I speelde voor de le klasse damcompetitie tegen RDG i. Uitslag 137 voor Vlaardingen. GEMEENTERAAD VL. AMBACHT. Vrijdagavond vergaderde de gemeente, raad te Vlaardinger-Ambacht onder voor zitterschap van den Burgemeester. Een ver zoek van de Oudercommissie, verbonden aan de Openbare School, om een bezoldiging toe te kennen aan Mevr. van 't HoenBra- venboer, voor tijdelijke werkzaamheden aan die school, werd voor kennisgeving aange nomen. Een verzoek van A. J. van Waarden burg, verlofhouder alhier, tot intrekking van het besluit, dat hem een tapvergunning kan worden verleend en een verzoek van H. Bak ker c.s. om te bevorderen, dat sterk-alcohol- hroudende dranken kunnen worden verkocht, zoowel voor gebruik ter plaatse als voor ge bruik elders, werden in handen van B. en W. gesteld om advies. Herstemming had plaats over het voorstel-Snijders inzake het verleenen van machtiging aan B. en W. om kasgeld uit te leenen. Het voorstel werd aangenomen met 3 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Westerdijk en Bravenboer. Voor het benoemen van een tuinman voor de plantsoenen werden door B. en W. voor gedragen: 1. P. Westerhout te Vlaardingen en J. W. van Meurs te Schiedam. De aan- vangsbelooning bedraagt ƒ20 per week. De heer Bravenboer (S. D. A. P.) maakte een opmerking over den geplaatsten oproep en vond een belooning van 20 te laag. Spr. stelde voor 25 te geven, doch trok dit voor stel later weer in en onttrok zich aan stem ming. Met algemeene (vier) stemmen werd daarna de heer P. Westerhout te Vlaardin gen, benoemd. Na een besloten zitting werd z. h. s. beslo- ten. tot tiet aangaan vati o«jt» Kc.at,.B eigening tegen J. Zuidgeest, J. Vlielander en C. J. Heykoop. Een bedrag van 270,38 werd beschik baar gesteld voor de aanschaffing van nieu we schoolboeken voor de Mr. J. Terpstra- school. De overige voorstellen werden z. h. s. aangenomen. w. S. V. „FLARDINGA". Het ligt in het voornemen, van de Wan- delsportvereeniging „Flardinga", om op 25 Maart a.s., 2en Paaschdag, een eilandentocht te organiseeren. De Commissaris van Politie alhier maakt bekend, dat de Vetteoordskade tusschen Landstraat en Westhavenkade vanaf Dins dag 27 Februari voor eenige dagen voor alle verkeer is afgesloten. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Don, Trompstraat 14, huissleutel; Vogler, Wilhelminastraat 49, postduif; van Klink, Emmastraat 71, ket tinkje met 2 s(eutels; Sonne veld, P. K. Dros- saartstraat 20, fietsbel; Meeder, Hoogstraat 119, sleutels aan touwtje; De Ligt, Vette oordskade 123, paar schaatsen; Halkes, Nwa Kerkstraat 46, sjaal; De Willigen, Eendracht- straat 45, wollen sjaal; Mulder, van Kinsber- genplaats 1, glacé heerenhandschoen eb ceintuur; Breur, Westhavenplaats 26, paff glacé dameshandschoenen; van der Lugt, Vet teoordskade 57, kinderschopje; Boog, Spoor straat 112, portemonnaie Wet inhoud; van Zwieten, Bilderdi)ksraat 8, Eng. sleutel; van der Windt, P- Dlossaartstraat 234, huis sleutel; poiitief'ur®au' Vy. Ambacht, dames hoed, versch' ende soorten handschoenen, NarcispleI" Pykje thee; Leliestraat 4, rood kindertaschje, Pring Hendriklaan 103, doos je met tleschjes vloeistof, (chinin-calcium), Meyster, Kortestraat 14, muts; Vermeer, Jou bertstraat 20, hondje; van Rossen, Stations straat 9Gi ring met sleutels; De Priëelle, Wagnerstraat 85, beursje met inhoud; Kroos Arn. Hoogvlietstraat 50, portemonnaie met inhoud; Fabriek Hullandia, Oosthavenkade, nummerbord; Van der Goot, Waalstraat 36, damestasch; Liebrechts, Jos. Israëlsstraat 14, heerenhandschoen; Siereveld, Emmastraat 39, portemonaie met inhoud; van der Slot, Bal juwstraat 14( portemonnaie met inhoud; Nieuwstraten, Schepenstraat, kinderwantje; Kind, Surinamesingel 3, kinderhandschoen; mallegange, Schied. weg 18a, kinderwantje Mosterd, Huygensstraat 18, rol kastpapier; Brugman, Bilderdijkst^iat 2, hondje. i Mevrouw Jansen kon helaas niet komen, als wij ons de moeite getroosten elk na de ander te spreken, zal ze het onderhoud toch kunnen volgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2