ZOO GAAT HET VLUG ;e^ STADSNIEUWS. Jubileum R. J. Kleipool. mm I MAANDAG 4 MAART TMÖ S IA". pan een kwarteeuw armmeester. NAAR DEN STILLEN OMGANG. STEDELIJK MUSEUM. "Wanneer wordt liet gebouw afgewerkt. DE COLLECTE VOOR FINLAND. autodief AANGEHOUDEN. K. s. V. EXCELSIOR. PAARDENMARKT. hinderwet. Mooi werk van de jeugdige werkloozen. Bijna 500 deelnemers. ROTTERDAM. UITVAART VAN PATER N. L. WILLEMSE O.F.M, HENGELEN. MATTHaUS-PASSION DOOR „POLYHYMNIA". BURGERLIJKE STAND zonnescherm in brand. K J. M. V WINTERPROGRAMMA. KETHEL. Begrafenis op liet Klooster kerkhof te Katwijk. KAP. A. G. DE BOER. Benoemd tot pastoor te Egmond. ONTSLAG VOOR ZESTIG-JARIGE AMBTENAREN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. Tent verschijnt voor het Postkantoor. AFSCHEID MR. A. VEEN. ONGEVAL. vrij' be- as ii> hut schit ister' t het toef1 ver' 1 lig'i ■dam. oens' 1 ofl> vat aan' i de n de! ver- be- ider- af- het ater- ment »ene- van 1940, :nge^ atefl" irec' ngef dien' ingen i het it de ïgrij' k uit t het laagd man- kort rd in >r de den I van velke i in het r Ne- dan Rot' Gisteren herdacht de heer R. J. Kleipool zijn zilveren jubileum als lid en voorzitter van het parochiaal armbestuur, tevens regent Van het R. K. Weeshuis aan de Hoogstraa Het is voor den jubilaris een dag gowor den die nog lang in zijn herinnering za y- ven voortleven, omdat hij heeft kunnen vast stellen, dat velen hem dankbaar zyn voor hetgeen hij gedurende de afgeloopen 25 jaar voor de armen en de weezen heeft gedaan. 's Morgens om 8 uur werd in de kapel van het Weeshuis de H. Mis opgediagen tot in tentie van den jubilaris, waarbij aanwezig Waren het college van regenten, familieleden en de weezen. De H. Mis werd opgedragen door pastoor L. A. Meijer O.P., die eveneens de predicatie hield. Met de aan dezen spre ker zoo eigen vurigheid schetste hij het vele goede dat onder het regentschap van den heer Kleipool tot stand kwam. De gezangen der H, Mis werden door de weeskinderen uitgevoerd. 'Na de H. Mis vereenlgden allen zich aan «en ontbijt. Na de koffiemaaltijd volgde van 1-2. uur een drukbezochte receptie tv ij merkten o.m- op mr' r; L. J. van Haaren burgemeester van Schiedam; mr. M. hl. van Velzen wethouder der technische be kijven dr. R- H- M- Geerdes, de hoogeerw. heer a'. J- G- Schraag, deken van het deke naat Schiedam; de eerw. paters van de Ha- Ven en Singelparochie; de kapelaans der Frankenlandsche parochie; de zeereerw. heer C. A. Ruigewaard pastoor van de Gor- zenparochie; broeder Èventius, overste van het klooster in de warande; Priorin Elania van het Dominicanessenklooster aan de Tuinlaan. Verder mr. N. J. Post, gemeente secretaris, wethouder J. Dinkelaar; de heer P- v, d. Vlies, directeur van Maatschappelijk hulpbetoon. Verder deputaties van de St. Vincentiusvereeniging; van het college van collectanten voor het weezenfonds van de Frankelandsche- en de Havenparochie; van het bestuur van Huize Liduina. Tenslotte kwamen nog vele oud-weezen den heer Kleipool de hand drukken. Namens het R- K. Armbestuur werd den jubilaris een schilderij aangeboden voor tellende de Roosbeek, een der typische oude hoekjes van Schiedam. De zusters van het Weeshuis boden een schitterend bewerkt kussen aan. De wees kinderen boden bloemen aan. Ook van vele andere zijden werden bloemen aangeboden. Het was een groote bloemenpracht die rond den jubilaris te prijken stond. Ter receptie werd door verschillende spre kers het woord gevoerd, o.m. door den heer J. Dinkelaar wethouder van onderwijs, door pastoor L. A. Meijer O.P. e.a. Na het ontbijt heeft de heer Kleipool de weeskinderen toegesproken en hun toege- zegt, dat hun na Paschen 'n dag van jolijt zal worden aangeboden. Het zal een vroo- lijke dag worden waarvan wij thans nog niets willen vermelden. MSB Zondagmorgen ontdekte een fotograaf op een speurtocht in de straten van Utrecht een vijftal militairen, die op één rijwiel reden. De snelheid van het rijwiel bleek verrassend groot te zijn; het eerste vijftal werd gevolgd door een tweede vijftal even eens op een dergelijk rijwiel. Het bleek toen, dat de tien sportieve militairen op weg wa ren van Scherpenzeel naar Rotterdam. Dien zelfden dag zou ook de terugtocht even eens op het rijwiel worden gemaakt. Deze rijwielen zijn gebouwd door den heer Meer beek te Scherpenzeel, die deze beide rijwie len geheel gratis ter beschikking stelt van de in zijn omgeving gelegerde militairen, die er een dankbaar gebruik van maken. rlantl Een groot succes. Zaterdag heeft in Schiedam de collecte plaats gehad ten bate van het Roode Kruis naar Finland. Er is door de Schiedammers royaal en spontaan geofferd. Ruim 110 da mes en heeren hadden zich als collectant of collectrice beschikbaar gesteld. In totaal werd 1595,26 opgehaald, ver deeld als volgt: in wijken 827,46, op pos ten 666,54, bij de muziek 98.06 en in Mo- nopole-theater ƒ3.20. De grootste was die van den heer j. Hage die 86,77 Va bevatte. Er was in deze bus o.m. een bankbiljet van 10 en een bankbiljet van 200 francs, dat ook een waarde heeft van ongeveer 10. Op het giro-nummer 2717 van de Spaar bank anno 1820 werd door L. O. nog 10 ge stort. Schiedam heeft weer een goed figuur 8esiagen. Het comité kan met genoegen op baar werk terugzien. Woensdag j.l. werd ten nadeele van den garagehouder B., alhier> een auto ontvreemd. Vrijdagmiddag werd deze wagen onbehe op de Vellevestsingel te Scbiedam terug gevonden. Inverband hiermede heeft de re cherche Zaterdagmiddag A- v' d'H" w°nende te Schiedam, aangehouden, die bekend heeft van de auto gebruik te hebben gemaakt. Hockey-uitslagen van Zondag- Dames: Bully i_Excelsior 1 afgekeurd; Noad 2—Excelsior 2 3o; Excelsior 3— bload 3 23. Heeren: Excelsior 1Buiiy 1 23; G. E. 3Excelsior 2 110. n ge ;n op ingen en. drie -ver' onen. edert iri IJ* 2gen' afd. issie- in de lizum rvoer in de van ir de r W. Vezel rozen aerts, r van deze thanS ld te van iowel nog :bben lestel heef r W- Jrou' ïw f Bü of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de paardenmarkt in deze gemeente dit jaar gehouden zal worden op Viijdag 8 Maart a.s. SCHIEDAM, 4 Maart, 1940. Ter openbare kennis wordt gebracht, dat bij Burgemeester en Wethouders van Vlaar- dingen is ingekomen een verzoek van de N.V. Havenbedrijf ,Vlaardingen-Oost al daar, om vergunning tot oprichting van een gereedschapsmakerij op het perceel Schie damschedijk nr. 2a, kadaster gemeente Vlaai- dingen, sectie C. nr. 211, met gebruikmaking van diverse machines en 19 electromotoren, met een totaal van 68 Vz P.K. Dit verzoek is met de bijlagen op de se cretarie der gemeente Vlaardingen ter visie gelegd. Op Vrijdag den 15 Maart 1940, zal ten raadhuize der gemeente Vlaardingen, des namiddags te 3,30 uur, gelegenheid worden gegeven om tegen deze oprichting bezwaren in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. SCHIEDAM, 4 Maart, 1940. Wederom is een groot stuk werk bijna ge reed gekomen. De rechtervleugel van het oude Sint Jacobsgasthuis aan de Hoogstraat is door jeugdige werkloozen geheel verandeid. Op 1 Augustus 1937 namen zij het oude en vervallen gebouw onder handen; 19 Jan. 1940 verlieten zij het. Zij hadden eer van hun werk. Van het vroegere oude mannenhuis maakten zij een waardig tehuis voor ons ste delijk museum. Het werk werd uitgevoerd onder leiding van den architect, den beer van Gastel en den uitvoerder, den heer C. de Vries. Jammer is het dat er nu met het af werken van het gebouw zoo getreuzeld wordt. Als het museum in April a.s. geopend moet worden, mag toch zeker wel worden door gewerkt. Aan de Hoogstraat komt de hoofdingang, die echter nog niet klaar is. Men komt dan in een ruime hall. Links hiervan is een ruime zaal, die gebruikt wordt voor bibliotheek en archief. Rechts is een ruime portiersloge. Daarachter ligt een ruimte voor garderobe en toiletten. Vanuit de hall komt men in de benedenzaal. Dit is een ruime lichte zaal. Door deze zaal kan men den kelder bereiken waar ook enkele ruimten voor het museum zijn ingericht. In de hall vindt men het trap penhuis. Op de helft hiervan zijn verlichte vitrines in den muur gemetseld. Op de le etage is aan de voorzijde een ruime zaal voor tijdelijke exposities, lezingen enz. Verder is bier ook een groote zaal, die gebruikt zal worden voor het museum. In deze zaal zul len schutten gemaakt worden om het tekort aan muur aan te vullen. Het geheel is een gebouw, waar ons stedelijk museum een waar dige plaats vindt. Een groot bezwaar is o.i. echter de geweldige stank, die van de groen ten-distributie komt en die door het heele gebouw hangt. Het museum. Intusschen wordt aan de inrichting van 't museum hard gewerkt. Onder leiding van den conservator, den heer C. H. Schwager- mann, wordt door een drietal mannen ge arbeid. Alle vakken verstaan zij. Zij zijn meubelmaker, stoffeerder, behanger, lijsten maker, kortom zij doen alles wat noodig is. Ieder stuk, dat opgesteld wordt, gaat door hun handen. Zij maken het schoon en zoo noodig wordt het gerepareerd. De heer Schwagermann zorgt voor de opstelling in de zalen. De belangstelling voor het museum is den laatsten tijd ontwaakt. Van alle zijden komen er stukken binnen. Dankbaar sprak de lwer Schwagermann over de groote mede werking, die hij van vele Katholieke fa- miiies uit onze stad ondervond. Vele waarde- v°He stukken mocht hij reeds ontvangen. In den kelder staat van allerlei opgesteld, ■lat betrekking heeft op het brandersbedrijf. Men vindt er o.m. een lijst met de brande rijen, gereedschappen en meetwerktuigen. Aan de hand van foto's is te zien, hoe de ver schillende gereedschappen werden gebruikt. Op den werkioozencursus aan de Noordvest, wordt een maquette vervaardigd van een branderij. De voorgevel hiervan wordt ver- zinkbaar, zoodat men ook het inwendige kan bekijken. Als voorbeeld hiervoor heeft ge diend de bianderij van be firma B. A. J. Wittkampf aan de Westerkade. Ook zijn er nog een gildekist en verschillende vaantjes van het brandersgilde te zien. Iets aparts is de keurig uitgevoerde iySt met gevelteeke- ningen van Schiedamsche branderijen, die door den heer C. Kramer vervaardigd is. Een model van den molen „de Hoop" die vroeger aan de Broersvest stond, en <üe door den heer A. Bijl vervaardigd werd, vindt er ook een goede plaats. In een andere ruimte wordt een gistpers opgesteld. Hier is ook nog een vaan tje te zien van het brandersgilde St. Johannes den Dooper, dat nog een onderafdeeling van den R. K. Volksbond is geweest. in de gang zijn verschillende bouwfragmenten opgesteld. In de groote benedenzaal. De hoofdfragmenten in deze zaal worden gevormd aan den eenen kant door de galg, met aan een dwarsbalk zeven pennen waar aan de stroppen geslagen worden, daarachter spontons, partasanen en hellebaarden, die t daar goed doen. Aan de andere zijde wordt de muur beheeischt door een fragment, af komstig uit de Vlaardingerpoort en voorstel lende het Schiedamsche wapen, gemaakt door den beeldhouwer F. van Douwe in 1626. Ver der komen in deze zaal een collectie unifor men van de schutterij, oude wapens, kogels, uurwerken, boeien, brandijzers enz. voor. in een vitrine staan enkele kannetjes opgesteld die afkomstig zijn uit het kasteel Mathenesse. Aan den muur hangen enkele kaarten van oud-Schiedam en een lijst van burgemeesters vanaf 1491 tot 1701. Naast deze zaal is een ouderwetsche keu ken ingericht met aanrecht, schouw enz. Er is hier ook een kast tinwerk, afkomstig uit het Jacobsgasthuis. Er zijn tevens enkele oude kandelaars en een vijzel uit het jaar 1724 te bezichtigen. In het archief zijn nog vele voorwerpen, dien nog een plaats moeten krijgen. Zooals o.a. vele oude zegelstempels en oude distinc tieven van den gemeentebode enz. In de vitrines in het trappenhuis is aan de eene zijde Schiedamsch aardewerk, ver vaardigd bij de firma A. Klos aan de Plateel straat opgesteld. Aan de andere zijde zal oud zilverwerk een plaats vinden. Hier zal de vergulde sleutel van de stadspoort een plaats krijgen, die apart vervaardigd is om aan Napoleon aan te bieden bij een bezoek aan onze stad. Ook het verguld zilveren couvert, waarmee Napoleon dan had moeten eten, zal hier te zien zijn. Napoleon is echter nooit in onze stad geweest. Boven de vitrines is een gobelin opgehangen, afkomstig van een heerenhuis aan het Hoofd. De bovenzalen- De zaal aan de voorzijde zal hoofdzakelijk gebruikt worden voor tijdelijke exposities en lezingen. Nu zijn er verschillende schilderijen opgehangen, o.a. de prachtige teekening van Sint Liduina, geteekend door Dom Bruno Groenendaal O.S.B. en een schilderij van den Schiedamschen kunstschilder Barnouw. In de groote bovenzaal zullen schutten geplaatst worden, waardoor meer muur verkregen wordt. Verder staan hier eenige kostbare, ruime vitrines. Reeds zijn verschillende bouw fragmenten opgesteld. Verder wordt een 18e eeuwsche kamer ingericht. Er is nog veel te doen. Er moet nog heel veel werk verzet worden, alvorens de opening een feit kan worden. Toch staat men versteld, als men ziet wat reeds bereikt is en dat met de betrekkelijk geringe middelen. Het museum werd opgericht in 1898. Ruim 10 jaar later pas werd het voor het publiek geopend. De toelage was toen 100 per jaar. In 1928 werd dit verhoogd tot 700 per jaar. Onder leiding van de heeren Frederiks en van Gelder werd het museum toen opnieuw in gericht. Dezen keer is er niemand bijge haald. De resultaten zijn er zeker niet min der om. Hulde daarom aan den heer Schwagermann en zijn trouwe helpers. De belangstelling voor het museum is groot. Moge dit zoo blijven. Er is nog veel noodig. Het doel van het museum is niet alleen plaat selijk historisch, maar ook algemeen cultu reel. Het is te hopen, dat spoedig begonnen zal worden met de afwerking van het gebouw zoodat Schiedam in April a.s. haar nieuwe Stedelijke Museum zal kunnen openen. In den nacht van Zaterdag 2 op Zondag 3 Maart werd in Amsterdam wederom de jaar lij ksche Stille Omgang gehouden, waar aan ook Schiedam weer heeft deelgenomen. Schiedam leverde dit jaar 471 deelnemers, van wie er 257 per spoor vervoerd werden en 214 in 7 touringcars van de firma's v. d. Ende en v. d. Schuyt. Vorig jaar was het aantal deelnemers on geveer 200 hooger. Dit zal hoofdzakelijk gekomen zijn omdat toen veel vroeger met de voorverkoop begonnen was. Door het lange uitblijven van de vergunningen voor de bussen van de Rijksverkeersinspectie, was dit van het jaar niet mogelijk. Ook de mobilisatie zal een van de oorzaken zijn, immers ook uit onze stad zijn vele mannen onder de wapenen. Onder de deelnemers bevonden zich o.m. de burgemeester Mr. Dr. F. L. J. van Haa- ren wethouder Mr. M. M. v. Velzen, pastoor P. Binkhorst O.P. en pater Fleuren O.P. Om 10 uur had in de Singelkerk een plechtig Lof plaats dat werd gecelebreerd door pastoor L. A. Meyer O.P., die evens de predicatie heeft gehouden: Met gloed volle woorden beval hij de gestelde inten ties aan. Verder spoorde hij alle mannen aan toe te treden tot lid van de Vrienden kring. Na het Lof stonden de 7 touringcars reeds voor de kerk te wachten. Precies 11 uur ver trokken zij. Om vijf over half twaalf ging de extra-trein, of liever gezegd moest zij gaan. Het vervoer per trein is nog al in elkaar gelooppn. De extra-trein was veel te laat en veel te vol. De deelnemers werden hierdoor verdeeld over twee treinen. Een deel kwam terecht bij een cabaret-gezel gezelschap. Nu is een dergelijk gezelschap op reis niet onaangenaam. Voor een bedevaart is het echter niet te prefereeren. Een en •ander is door het bestuur onderzocht waar bij bleek dat de fout in Utrecht gezocht moest worden. Reeds is daar door het be stuur overgeschreven. In afwijking van andere jaren werden de busreizigers dit jaar ineens naar de Sint Dominicuskerk aan de Spuistraat gebracht. De treinreizigers sloten zich daar aan. De H. Mis werd opgedragen door pastoor P. Binkhorst O.P. Onder de H. Mis heeft deze ook de predikatie gehouden, waarin uiteen gezet werd hoe de stille omgang gehouden moet worden. Allen, zonder uitzondering, na derden onder de H. Mis ter H. Tafel. Pater Fleuren O.P. heeft aan het zij-altaar een H. Mis opgedragen. De regeling in de kerk was dit jaar voortreffelijk. Een ieder hield zich aan de vooraf verstrekte regels. Na de H. Mis stelden men zich in rijen van vier op voor de eigenlijken omgang. De organisatie hiervan was dit jaar prima. Gewacht hoefde er nergens tc worden. Vlot kon er worden doorgeloopen. Aan de plech tige stemming die er heerschte kwam dit zeer ten goede. Reeds om half vier was de Stille Omgang afgeloopen. De deelnemers hadden toen royaal de tijd om den inwendi- gen mensch te gaan versterken. Om half 6 vertrokken de busen. Om 7 uur waren allen weer thuis. De trein vertrok om bij half 7 en om ruim half 8 waren ook deze reizigers weer in Schiedam. men zich om 3 uur vereenigde in de St. Nico- laaskerk. De gezongen H. Mis aan het hoofd altaar werd opgedragen door den pastoor van Kethel, terwijl aan de zij-altaren H.H. Mis sen werden gelezen door geestelijke leiders van andere bedevaarten. Onder de H. Mis naderden allen ter II. Tafel. Na de dankzegging ging de afdeeling Kethel gezamenlijk naar een restaurant alwaar een gemeenschappelijk ontbijt werd gebruikt. Circa half zes werd weer gestart en na een zeer voorspoedige reis waren allen weer om even 7 uur in Kethel terug. Vermelden wij nog dat de regeling der bedevaart uitstekend was verzorgd en de deel nemers vol lof waren over dezen uitstekend geslaagden tocht. Het Voorntje. Zondag hield deze vereeniging een ge slaagd concours in de Westerkade. De vangst was geinrg. De prijzen werden behaald als volgt: 1. P. Lens; 2. A. J. v. Al phen; 3. B. Duschenne; 4. J. Hoogstad; 5. J. de Recht; 6. E. H. Schlarmann; 7. D. Klaasse; 8. P. Elshout; 9. A. Wensveen; 10. J. L. M. Lupker 11. P. Hoogstad. De eerste controleursprijs werd behaald door F. Kaebisch, 2e. D. Beuschem. Het geheel stond onder leiding van den Hoofdcontroleur F. Kaebisch. De Gemengde Zangvereeniging .Polyhym nia", directeur de heer Paul v. d. Putten, zal op Woensdag 20 Maart, in den R. K. Volks bond, een uitvoering geven van Heinrich werken mede: Joh. Lammen (bas), Amster dam; Ger. v. d. Berk (tenor), St. Oeden- rode en G. J. A. de Bruijn, (bas-bariton), Schiedam, terwijl mevr. N. BerckFeltzer den vleugel en de heer W. A. Houtman het orgel bespeelt. GEBOREN: Margaretha, d. van W. G. Th. v. d. Raaf en R. v. Zalen, Broersveld 64. Teuntje, d. van J. F. van Tol en M. Blok land, Dr. Noletstraat 1. Leendert, z. van J. Nederlof en E. den Uil, Zwartewaalsche- straat 63. OVERLEDEN: A. Rijgersberg 65 j. echtg. v. J. Kluck, Dr. Noletstraat 1. Zondagavond raakte een aan een perceel op de Hoogstraat bevestigd zonnescherm door onbekende oorzaak in brand. Voorbijgangers hebben het scherm er af getrokken en den brand gebluscht. De secretaris schrijft ons: Donderdag 7 Maart zal het tweede deel van de lezing over Japan behandeld wor den. De secretaris zal dan de internationale politieke situatie van Japan belichten. Na de lezing is er nog gelegenheid tot ontspan ning. Uitslag van de loterij. Vrijdag 1 Maart a.s. heeft de trekking plaats gehad van de K. J. M. V.-loterij. Voor den uitslag verwijzen wij naar de ad vertentie onder de rubriek „Kampioenen", elders in dit blad van hedenavond. De prij zen kunnen afgehaald worden bij den heer H. Ripperda, Lange Haven 83. Dit moet ge schieden vóór 15 Maart a.s., aangezien de voorwerpen anders aan de vereeniging ver vallen. Allen, die aan deze loterij medehiel pen, onzen hartelijken dank. De jaarlijhsche feestavond. De traditioneele jaarlij ksche feestavond wordt dit jaar gehouden op Zondag 7 April a.s. Het tooneelstuk, dat opgevoerd zal wor den onder leiding van den heer H. Kamp, is ge.titeld: „Muggen rond 'n kaars". Een vroolijk spel! Eenige bemerkingen moeten hier volgen. In overleg met het bestuur van den R. K. Volksbond heeft het bestuur van den K. J. M. V. besloten haar feestavond ditmaal in de groote zaal van den R. K. Volksbond te houden. Het groote belang van de Katholieke zaak gaat voorop! Nu er vele moeilijkheden zijn opgelost, moeilijk- Leden die zich per saldo altijd in het ver- eenigingsleven voordoen, ziet de K. J. M. V. geen enkele reden waarom zij haar feestavond niet in vermelde zaal zou hou den. Moge het aantal belangstellenden ook nu weer groot zijn. Er dient voorts uitdruk kelijk op gewezen te worden dat voortaan niemand meer toegang heeft, zonder dat er op de kaarten voor dien avond de ge schreven naam, ingevuld door een lid v. d. K. J. M. V., voorkomt. Het overige nieuws hieromtrent zal per advertentie worden aan_ gakondigd. Zondag 10 Maart is er ontspan ning, terwijl het in het voornemen van het bestuur ligt om op Donderdag 14 Maart een fijn-verzorgde passie-avond te houden. Aan de Stille Omgang namen circa 15 leden deeL B estuursm utaties. De penningmeester, de heer H. Ripperda, trad af. Voor zijn voorbeeldig financieele be heer brengt de K. J. M. V. hem hartelijk dank. De heer J. Bastiaanse zag zich tot len penningmeester de heer H. Westhuis, het nieuwverkozen bestuurslid, tot 2en pen ningmeester benoemd. DE STILLE OMGANG. Zaterdagnacht hebben 57 mannen uit Kethel onder leiding van Pastoor van Kampen den jaarljjkschen Stillen Omgang in Amsterdam meegemaakt. Nadat om 11 uur door den gees telijken leider een kort Lof in de parochie kerk was gedaan, waaronder de pastoor een toespraak tot de bedevaartgangers hield, werd om even half twaalf met twee touring cars de nachtelijke reis naar de H. Stede aanvaard. In een kalm tempo ging de reis via Den Haag over den nieuwen rijksweg naar de Amstelstad, waar men na aankomst, eerst de stille bedetocht maakte waarna In de St. Rosalia-kerk is hedenmorgen de plechtige uitvaart gehouden voor den dezer dagen in het St. Franciscus-Gasthuis overle den Pater Nic. L. Willemse O.F.M., em.-pas toor te Lochem. Te half tien vingen de lauden aan waarbij agens was de Hoogeerw. Pater Provinciaal Prudentius van Leusden O.F.M. met assis tentie van de Paters H. van den Berg O.F.M. en Ger. Wismans O.F.M. Cantores waren de Paters Red. Dijkstra O.F.M. en Am. Janssen O.F.M. Bij de plechtige Requiem, welke hierna door den H. E. Provinciaal werd opgedragen, assisteerden Pater Wismans en Pater Dijk stra, terwijl presbyter assistens was de pas toor der St. Rosalia, de Z. E. Pater F. J. Zantvoort Ö.F.M. Het zangkoor onder leiding van den heer P. van Haaren zong de Requiem van Perosi. Een groot aantal medebroeders van den overledene woonden de plechtigheden bij, o.m. Pastoor C. A. Bulters uit 's Gravenhage, Pastoor W. van den Bosch uit Amsterdam, Pastoor B. Smitz uit Leiden, Pastoor J. Gi- lissen uit Gorcum, Pastoor I. Smeets uit Leiden, Pater M. Broersen, gardiaan te Woer den, Pater M. van der Kooy, Pater W. Pom pen, Pater Nieuwstad en Pater A. Vergeer, oud-kapelaans van de St. Rosalia en Pater E. Pompen, gardiaan te Ophoven, alsmede Pastoor P. Hase van de Boschjeskerk te Rot terdam met vele zijner kapelaans. Van het studieconvent der Paters Franciscanen te Rotterdam waren aanwezig de rector Pater Daim. van Heel en Pater mr. E. v. d. Helm, rector van het R. K. Gymnasium. Voorts merkten wij op den zeereerw. heer J. Nolet, bisschoppelij k onderwij sinspecteur In het kerkgebouw waren aanwezig de Zusters en de leerlingen van de Kweekschool van St. Lucia in de Aert van Nesstraat, waar aan Pater Willemse verscheidene jaren ver bonden was. Na de Requiem werd het stoffelijk over schot overgebracht naar Katwijk a.d. Rijn, waar de bijzetting ervan volgde op het. kloos terkerkhof van het Franciscaansch Missie college aldaar. De H. E. Pater Provinciaal verrichtte alhier de absoute met assistentie van den Rector van het College, Pater I. Onings. De weleerw. heer A. G. de Boer, kapelaan van de St. Hildegardis-kerk, heeft heden van Z. H. Exc. den Bisschop de benoeming ontvangen tot pastoor te Egmond aan den Hoef. In de zeven jaren, welke kapelaan de Boer in de volkrijke St. Hildegardis- parochie heeft gewerkt, deed hij zich vooral kennen als een vriend der arme zieken. De geestelijke verzorging van de in het zieken huis aan den Bergweg opgenomen patiënten was aan zijn speciale zorg toevertrouwd. Ook het leekenapostolaat, waarvan hij directeur was en de zorg der bekeerlingen hadden im mer zijn bijzondere toewijding. Intrekking van maatregel te verwachten. De Centrale Commissie van Overleg der gemeente Rotterdam heeft in haar op 21 Februari 1940 gehouden vergadering behan deld een schrijven van B. en W., bevattende de mededeeling, dat het College voornemens is bij den Gemeenteraad een voorstel aan hangig te maken tot intrekking van de rege ling betreffende het verleenen van ontslag aan ambtenaren, die den 60-jarigen leeftijd 6 Maart: Groote Schouwburg, Bohème (Ital. Opera), 8 uur (boven 18 jaar). D a g e I ij k s: Tivoli-schouwburg, Mottige Janus (De Rotterdammers) 8,30 uur (volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 7 Maart in: Grand: Verdwenen meisjes (volw.); Lumière: De groote vraag (boven 18 jaar); Studio: De regen kwam (volw.); Luxor: Congo ex press (v. volw.) Thalia: In het vreemdelin genlegioen (boven 18 jaar); Scala: Ultima tum; Colosseum: Gibraltar en De vader die zich zelf beschuldigt (volw.); Prinses: Yoshiwara en De man die wonderen kan doen (volw.); Corso: Levensdans (boven 18 jaar); Victoria: The drum en Hoera, ik ben papa (volw.); Ooster: Parelvisschers van Makassar en Juarez (boven 18 jaar); Asta: Drie razende jockey's en De geheim zinnige ruiter (boven 18 jaar); Harmonie: Charlie Chan in 't spookhuis en 't Gebeur de in Napels (volw.); City; De duivel van de jungle (v. volw.); Capitol: Huurkazerne en Wat heb je aan een man? (volw.); Olympia: Cassidy en de dubbelgangers en Een onge luk komt nooit alleen (boven 18 jaar); Cen traal: Dynamietchauffeurs en Waar het spoor kruist (boven 18 jaar); Cineac: ac tualiteiten. Tentoonstellingen: Tentoonstelling „RotterdamBatavia" (Schiedamsche Singel 55), dagelijks 1017 en 1922 uur. Zondags van 1217 uur (tot 15 Maart) Kunstzaal Unger, Eendr.weg 27b, schilderijen en teeke- ningen van Lajos von Ebneth en mozaïeken van Maria Scholten (tot 10 Maart). Schiedam. Passage (t.m. Woensdag): Slavenjacht en Alarm in de Middellandsche Zee (boven 18 jaar); Monopole: Het gevaarlijke eiland en Het vlammende woud (boven 18 j.). SCHIEDAM, 4 Maart. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop- handeL Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1.401.50 (niet officiéél). bereiken en tevens 35 voor pensioen geldige dienstjaren hebben vervuld. Het motief, dat indertijd tot de vaststelling van deze regeling heeft geleid en dat gelegen was in de destijds bestaande mogelijkheid om op deze wijze tot inkrimping van het aantal ambtenaren en bijgevolg tot vermindering van uitgaven te geraken, is komen te vervallen, nu het lang zamerhand noodzakelijk is geworden om iede- ren volgens de bestaande regeling voor ont slag in aanmerking komenden ambtenaar te vervangen en de regeling dus binnen enkele jaren, inplaats van 'n bezuiniging, 'n verhoo ging van uitgaven zal medebrengen. Het is de bedoeling van B. en W. de intrek king van de regeling eerst op 1 Januari 1942 te doen ingaan. Reeds aanstonds zal echter volgens het voorstel het desbetreffende artikel van de personeelsreglementen worden aange vuld met een bepaling, die het mogelijk maakt desgewenscht het ontslag op te schorten. Nadat van de zijde van de delegatie van het Gemeentebestuur een nadere toelichting op dit voorstel was gegeven, hebben alle vertegenwoordigers van organisaties zich, na bespreking, met het voorstel in de aange geven strekking vereenigd. Vervolgens is een aanvang gemaakt met de behandeling van een door B. en W. bij de Centrale Commissie aanhanging gemaakte technische herziening van het Ambtenaren reglement en het Reglement Personeel R.E.T. Deze herziening heeft uitsluitend ten doel die wijzigingen aan te brengen, waardoor de ge noemde reglementen zich nauwer zullen aan sluiten aan de bestaade praktijk of de oor spronkelijke bedoeling van sommige bepalin gen zuiverder zal worden uitgedrukt. Met het oog op haar urgentie is daarbij voorts een tweetal aanvullingen van materieelen aard opgenomen, betrekking hebbende op het ver richten van werkzaamheden ten behoeve van de bescherming tegen luchtaanvallen en het dienstverband van bepaalde gemobiliseerde ambtenaren. De beraadslagingen over dit voorstel zullen in een op een nader te bepalen datum voort te zetten vergadering worden voortgezet. Arts F. H. Meihuizen, de nieuwbenoemde leider van de Nederlandsclie ambulance naar Finland, bij 't verlaten hedenmorgen van het gebouw der Holland Amerika Lijn te Rotterdam, bij welke maatschappij hij als inspecteerend geneesheer werkzaam is. Morgen zal in onze stad een algemeene straatcollecte gehouden worden voor de militairen-tehuizen van alle gezindten. In de opbrengst van deze collecte deelen ook de Kath. tehuizen waarvan wij er hier ter stede een drietal hebben. Daarom zij deze collecte in aller vrijgevigheid aanbevolen. Aan deze collecte zal ook een wedstrijd verbonden zijn in het raden van den uit slag, zooals dit geregeld bij de crisiscollecte geschiedt. Voor het postkantoor zal morgen een raadtent zijn opengesteld, alwaar men gelegenheid heeft om tegen den prijs van 25 cent deel te nemen aan dezen wedstrijd. In een der etalages van Gerzon aan de Soetensteeg is een keur van fraaie prijzen uitgestald, welke door Rotterdamsche fir ma's voor dit doel beschikbaar zijn gesteld. Naar wij vernemen zal de heer mr. Alb. Veen, administrateur ter secretarie en chef der afdeelingen Belastingen en Statstiek, den gemeentedienst binnenkort met pensioen verlaten. In verband met de tijdsomstandigheden, alsmede op grond van zijn gezondheidstoe stand, heeft mr. Veen er van afgezien een officieele afscheidsreceptie te houden. Burgemeester en wethouders zullen af scheid van hem nemen in hun vergadering van 15 Maart a.s. Mr. Veen heeft zich reeds metterwoon gevestigd te 's-Gravenhage. De 41-jarige mej. H. Tieleman—Vlasblom wonende Katendrechtsche Lagedijk is gis teren op de Vischmarkt, doordat ze te vroeg uit de tram stapte, gevallen. Met een linker beenfractuur is ze opgenomen in het Zie kenhuis aan den Coolsingel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1