I Srir ïss Nieuw Rotterdam. SS* STADSNIEUWS. DINSDAG 5 MAART 1940 DE INRICHTING VAN HET V. V. H.-HUIS I En hoe het bouwde. SCHIED. POLITIE-SPORTVER. HET NEDERLANDSCH BELASTING MUSEUM. OLIEBOLLENDAG VOOR FINLAND RETRAITE VOOR GEORGANI SEERDE WERKLOOZEN AANRIJDING. ROTTERDAM. LU CHT AFWEERDIENST Vrijwillig Landstormkorps. FILMAVOND NEDERLANDSCH FABRIKAAT. BENOEMING AAN DE SINGELKERK burgerlijke stand. HINDERWET Installatie van de afdeeling Rotterdam Groote Finsclie avond. BRAND IN HET OUDE RAADHUIS Flink optreden van de brandweer voorkomt erger. PAARDEN OP HOL. Na verschillende botsingen tot tot staan gekomen. MET EEN VALSCHEN SLEUTEL KANTONGERECHT. R. K. GEM. KOOR TE ROTTERDAM. KLEEDING VOOR FINLAND. ONTROUWE COMPAGNON. VERKEERSONGEVAL LUCHTVAART. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. BOTSING. WELDADIGHEIDSCONCERT FINSCIIE ROODE KRUIS. - HGLU* ruim Aan het noodziekenhuis wordt spoedig begonnen. Het comité V. V. H. schrijft ons: Sedert den propaganda-ayond een maand verloopen. U staat je ver_ de massa-arbeid in dien 01 slechts richt. Een paar dingen wi voorberei- noemen. In de eerste plaats de dingen voor de evacuatie. 2 weken tijds 60 Vrouwen hebben in P werkt 4500 Ge. de gansche GorzenwU de gegevens verza- zinnen zijn bezocht mtld' j onn vrouwen hebben haar hulp Meer dan 200maakt het comité aangeboden. ^et yele werk dat daarvan gebruiK. n°MeTaCinteekenlijsten wordt nog gewerkt, erkregen resultaat is zeer bevredigend. Vnu is het noodziekenhuis aan de beurt. Dat vereischt ook heel veel werk, doch de gchiedamsche vrouwen hebben bewezen dat ze heel wat kunnen verzetten. We maken 0ns daar dan ook geen zorgen over. U zult later wel hooren, wat we daarvoo van U hopen te ontvangen. Laten we U eerst vertellen, hoe we die Op de R. K. begraafplaats Crooswijk te Rotterdam uierd hedenmorgen het stof felijk overschot van den heer Uilenbroek, een der slachtoffers van de ramp met het Nederl. tankschip „Den Haag'' ten grave gedragen. De aankomst van den stoet op het kerkhof. spontane hulp verkrijgen. van De vrouwen, die een bepaalde gen hulp verleenen, noodigt het comi e middag tot een bespreking uit- uwen Zoo waren er gistermiddag weeront_ verschenen die eenuitnoodiging dit is vangen. De zaak werd toegelicht e het gevolg. v,nme schoon- Vandaag gaan 4 vrouwen ons al maken vrijwillig. Ja het bur hUng ver klaar. En dan volgt de Gegn n Daar is heel wat voor *°°f *eefsters ver dat komt er ook. Vriendelijk' ijnen met rasten ons met zeil, een m* - een gashaard roeden en ringen en een t Jammer, dat we die v ziet dus dat Qng omdat er geen afvoer Vandaag Worden huis belangstelling en ze krijgen een deze artikelen huis En nu komt plaats in hei met lijsten voor het nood- zi'ekeXTs 'gaan werken, willen we heel graag ontvangen en instrueeren in ons eigen huis Maandag a* wilden we dit werk aan vangen. Dus Maandag zagen we graag het het huis gereed. Dat kan toch wel. Wat is er nu pretiger dan de vrouwen in haar eigen home te ont vangen? Nu hebben we nog noodig. 1 Bureau met vloeibaden; 1 kachel; 1 trap. je 5 a 6 treden; 1 typmachine; 1 rond tafeltje vloerbedekking, want er komt zeil te kort; 2 papiermanden; 1 suiker- en 1 theebus; 1 stofzuiger, 1 theeblad. 1 kapstok. Geeft U even een wenk aan Mevr. C. J. v. d. Want, Nassau Dillenburgstraat 7 en het wordt bij U weggehaald. Bij voorbaat zegt het comité U dank en hoopt U binnen niet al te langen tijd tot een bezoek uit te noodigen in het huis van de Schiedamsche vrouwen aan de Broersvest. Wandelen. Als een onderdeel van de feestelijke her-, denking van 't 20-jarig bestaan van de Schie damsche Politiesportvereeniging zal deze vereeniging in de maand Juni a.s. een wan deling organiseeren waaraan kunnen deel nemen Politie Militairen, Burgerwachten, Sportvereeniging en individueele burgers. Zooals we vernemen zijn de plannen grootsch van opzet. Hoofdleider is de Inspecteur van Politie le klas W. H. Kloeseman, plv. hoofd leider de heer E. E. J. van der Leest, oud onder-commarfdant mobiele vendel, boven dien hebben zitting in het organiseerende comité, de heeren H. A. F. Weidema, L. Schuitman en J. B. van Kesselen. Gister avond hebben de werkzaamheden van dit comité reeds een aanvang genomen en men hoopt binnen zeer korten tijd de officieele convocaties te verzenden. Schenking van een groote collectie noodgeld. Aan den oüebollendag die Zaterdag a.s. al hier ten bate van Finland zal worden gehou den, door leeraressen en leerlingen van de huishoud- en industrieschool, zal worden medegewerkt door het Schiedamsche comi té voor Finland. Door deze commissie zal worden gezorgd voor de wijkindeeling en de telling van het geld. Verkoopsters zijn nog hard noodig. Een ieder boven de leeftijd van 16 jaar is van harte welkom. Volgende week zal in de bijkerk in de Aleidastraat weer een retraite voor geor ganiseerde werkloozen gehouden worden. Maandag a.s. begint de retraite en Vrij dag heeft de sluiting plaats met een H. Mis waarna een gemeenschappelijk ontbijt volgt. De retraite wordt gehouden door den zeereerw. pater Fabianus O.C. Op den hoek van de Ary Prinslaan en Julianalaan vond gisteren een aanrijding plaats tusschen twee wielrijders. Van een dezer rijwielen werd het voorwiel geheel verbogen en raakte de reminrichting defect. Dinsdag 12 Maart a.s. zal de afdeeling Schiedam van de vereeniging Nederlandsch in Musis Sacrum een filmavond houden. Op deze avond zal Drs. Sweers van de propa- ganda-afdeeling N. F. een voordracht hou den over de middenstand en de huisvrouw. Aan de Singelkerk is benoemd tot kapelaan de eerw. pater W. L. A. Noord O.P. Pater van Noord O.P. komt in de plaats van pater Verhey O.P., die naar Neerbosch gaat. GEBOREN: Martien z. van M. C. de Wit en L. J. Schoei, Boerhavelaan 1. Cornelis, z. van R. Meijsen en G. J. Edelman, B. K.-laan 255. Theodora T. M., d. van J- D. Oster- holt en M. A. van Batenburg, Boerhavelaan 1. Joannes J. l. J. z. van L. J. A. Kloos en P. C. BrökUng Warande 39. Lilly, d. van P. J. Joehems en L. Heijwegen, Boer havelaan 1. Adrianus H., z. van G. L. van Vliet en M. J. Duermeijer, Boerhavelaan 1. Maria J. d. van A. F. Coster en B. C. C. van Bedaf, Vlaard.straat 31 Klasina, d. van J. Woord en J. C. van Zuidam, Fabristr. 73. OVERLEDEN: A. Timmers 66 j. echtg. van Th. J. Assendelft, Dr. Noletstraat 1. m. l. van Meurs 72 j., Hagastraat 47. A. Kuijten 66 j. echtg. van Th. V. Leeuwen, Dr. No letstraat 1. B« of krachtens wetten ot verordeningen voorgeschreven en andere oftictgeie af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur Burgemeester en Wethouders vanSchiey dam hebben bij hun besluit 1040 de beslissing op de verzoeke 1. de N.V. Branderijen van de Erven cas Bols en A. de Koning om vergunn g tot oprichting van een proefbrandenj in net pand Groenweegje 36; 2. de firma Hirsch (Chemische Fabriek „Gehirol") om vergunning tot oprichting van een fabriek tot vervaardiging van che mische producten in het pand Schie 13; en 3. W. F. de Haan om vergunning tot op richting van een machinefabriek, annex her stelplaats en opslagplaats, in de panden Spinhuispad 1 en Groenweegje 46, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. SCHIEDAM. 5 Maart 1940. In tegenwoordigheid van tal van mili taire en civiele autoriteiten heeft de com mandant van het Vrijwillig Landstorm- korps Luchtafweerdienst, Majoor A. den Hertog, gistermiddag de thans opgerichte afdeeling Rotterdam geïnstalleerd. Onder de aanwezigen merkten we op mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, mr. dr. F. J. L. van Haaren, burgemeester van Schiedam, M. C. Siezen, burgemeester van Vlaardingen, J. Luierink, burgemeester van Vlaardinger-Ambacht, F. N. van Kempen, burgemeester van Hillegersberg en j. p, h Dhont, burgemeester van Schiebroek. Op het open terrein, gelegen aan den hoek Vierhavenstraat en Pelgrimsstraat, stond een honderdtal Rotterdamsche vrijwilligers opge steld. De afdeeling Delft was voorts verte genwoordigd door een pele°n 2 tl, jtorwg mede aanwezig was een a. luchtwachtgroep Rotterdam van het Korps Luchtwachtdienst. Allereerst werden de troepen geïnspecteerd door majoor A. den Hertog, in tegenwoordig heid van burgemeester Oud en den heer J. de Kanter, secretaris van het Luchtafweer- comité. Daarna hield majoor den Hertog een toespraak, waarin hij erop wees, dat diverse stukken geschut voor den luchtafweer kon den worden aangeschaft, dank zij de samen werking van particulieren en bedrijven, on der de energieke leiding van de commissie voor den luchtafweer en de medewerking van de betrokken gemeentebesturen. Het ge schut zal dienen om stad en omgeving tegen eventueele luchtaanvallen te beschermen. Teneinde de stukken te kunnen bedienen, zijn er geoefende manschappen noodig. De manschappen van de thans opgerichte af deeling van het Vrijwillig Landstormkorps Luchtafweerdienst zullen een opleiding gaan volgen, onder de voortreffelijke leiding van res. kapitein mr. H. F. Hoijer, dien spr: tevens hierbij in functie stelde ais waar nemend commandant van de afdeeling Rot terdam. Na deze installatie demonstreerde de af deeling Delft met een drietal battel ij en licht luchtdoelgeschut, terwijl eenige vliegtuigen medewerking verleenden. Vervolgens werd door de aanwezigen het gebouw van den Luchtafweerdienst bezocht. Van de aankoopen in het afgeloopen jaar verdienen vermelding een schilderij van Kandler (een Pruisische Douanier), een groot aantal placcaten, ordonanties e-d., boekwerken en documenten met handtee- keningen van bekende personen en een pa pyrus, uitmakende een stuk van een titelvel van een kohier onder Antonius Pius 150 na Christus). De belangrijkste schenking waarvan over dit jaar gewag valt te maken, is die van een uitgebreide collectie Duitsch noodgeld (pa pier soms handgeschilderd zijde, alu minium, leer, zeemleder, enz.) van den oor log 1914—1918, 50.000 exemplaren, waar onder zeer zeldzame en kostbare, destijds met groote zorg bijeen gebracht door den heer Laverge te Rotterdam en door diens thans ook reeds overleden echtgenoote me vrouw A. Lavergevan Traa aan het Museum geschonken. Deze collectie (waarbij zich ook nog por seleinen en metalen noodgeld bevond) kan worden aangevuld met 10.000, ook Oos- tenrijksche, exemplaren en een aantal nood munten. Een en ander vormt een zeer re presentatieve verzameling die niet alleen in verband met de voorstellingen en bij schriften een cultuur-historisch beeld van dat oorlogstijdperk geven, doch waarvan er verschillende ook rechtstreeks op belasting heffing en in-, uit- en doorvoer op smok kelarij in het bijzonder betrekking heb ben. Nog werden door het Departement van Fi nanciën van het legermuseum te Doorwerth teruggenomen twee daaraan in bruikleen gegeven zeldzame stukken geschut, afkom stig van douanerecherchevaartuigen en in het Belastingmuseum geplaatst. Jhr. A. van Raab van Canstein te 's Gra- venhage, oud-ontvanger, schonk een prach tige collectie ruiterpistolen en kruithoorns, een wapenrek en een aantal belangwekkende aanstellingen uit het Revolutietijdperk, af komstig van een zijner voorvaderen, Con troleur der in-, uit- en doorvoerrechten. De beperktheid van de beschikbare ruimte en de eischen van behoorlijke systematische opstelling en verwarming van de papieren bracht er toe, boekwerken en papieren, voor zoover ze niet voor exhibitie in aanmerking kwamen, voorlooplg in de Belastingacade mie onder te brengen. In de projectiezaal van het Museum Boy mans vond gisteravond onder groote belang stelling de eerste vertooning plaats van de smalfilm „Rotterdam en hoe het bouwde", opgenomen en samengesteld door den heer W. Th. H. ten Bosch, architect te dezer stede. Onder degenen, die deze eerste vertooning bijwoonden, waren de burgemeester van Rotterdam en mevr. Oud, wethouder Brau- tigam en wethouder Donner, de gemeente secretaris mr. Smeding, mr. dr. F. v. Haaren, burgemeester van Schiedam, mr. J. in 't Veld, burgemeester van Zaandam, oud-referen daris bij den Gem. Techn. Dienst alhier, baron van Lienden, directeur van den Rijks gebouwendienst, prof. ir. J. G. Wattjes, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft en tal van hoofden van dienst en afdeelingschef van de technische diensten der gemeenten. De Rotterdamsche bouwwe reld was vertegenwoordigd door een groot aantal architecten en aannemers. De voorzitter van de Ver. voor Vreemde lingenverkeer, mr. Herman Vlug, heeft de film ingelr :d met een woord van dank aan architect t "ch, die met deze film en met zijn geiiji-iiamig boek voorzien heeft in een behoefte: een overzicht van hetgeen in de laatste decennia in Rotterdam aan nieuw bouw is verrezen. Uit film en boek zal men kunnen zien, dat Rotterdam wel met zijn tijd meegaat en dat het nieuwe Rotterdam met zijn fraaie nieuwe wijken en interessante proeven van modernen woningbouw niet alleen niet meer den naam van leelijke stad verdient, integendeel een mooie en hoogst interessante moderne stad mag heeten. Daarom zag spr. in dit werk van architect ten Bosch dan ook een daad, welke V. V. V. met belangstelling en voldoening heeft mo gen begroeten. Door middel van de film hebben de aan wezigen in ruim anderhalf uur tijds een zwerftocht gemaakt door Rotterdam's nieu we woonwijken, welke, om 't alles een rustig met eigen oogen te bekijken en te beoor- deelen, zeker wel dagen en dagen zou vergen. Deze filmtocht van architect ten Bosch is evenwel ook wat vluchtig en sight-seeing gebleven door gebrek aan selectie en criti- sche observatie, geleid als hij werd door het streven om iederen sant uit de bouw wereld een kaarsje en zich zelf een heel groote te geven. Het eene straatgevelfront na het andere schuift aan het camera-oog voorbij in zoo'n snel tempo, dat er meestal slechts de gelegenheid is om zich even te oriënteeren en een zeer vluchtigen indruk van het geheel te krijgen. Film en boek van architect ten Bosch welk laatste wij eerst nog eens rustig wil len bekijken hebben door hun overstel pend materiaal wel het bewijs geleverd, dat vooral in de laatste tien, twintig jaar een geheel nieuw Rotterdam is verrezen, zij hebben daarvoor interesse gewekt bij stad genoot en hopelijk bij menigen vreemdeling, maar in de reeds lang gevoelde behoefte om over dit nieuwe, in modernen stijl opge bouwde en herbouwde Rotterdam een door rustige observatie verworven, inzichtelijk overzicht te geven, in die behoefte is met djt werk nog niet voorzien. Overigens sluit dit niet uit het min of meer vluchtig com pilatiewerk van architect ten Bosch niet als een eersten stap in de goede richting te be schouwen. Viborg één puinhoop, de overmacht der roode horden heeft zijn vandalen-werk gron dig verricht. Maar het kleine dappere Finsche volk houdt moedig stand. Pater Schwering, pastoor van Viborg, die den eersten oorlogstijd in Finland heeft mede gemaakt, komt morgen (Woensdag) avond spreken over het Finsche volk, zijn geschiede nis en cultuur, alsook over de tegenwoordige toestanden. De lezing met lichtbeelden zal plaats vinden in het gebouw van de St. Jozef-Gezellen, Stationsplein 10. Het batig saldo wordt aan de Finsche regeering overgemaakt. Kaarten verkrijgbaar bij den boekhandel en in de winkels van reli- gieuse artikelen. Steunt 't Finsche volk in zijn heldenstrijd. Directie en personeel van de N. V. Louis Dobbelmann alhier, hebben dor middel van een „één-uur-loonsactie" een bedrag van ruim ƒ800 samengebracht voor hulp aan Finland. Door snel optreden van de brandweer is vannacht voorkomen, dat het oude raadhuis aan de Stadhuissteeg een prooi der vlam men is geworden. Omstreeks vijf uur in den morgen werd een sterke rooklucht waarge nomen, welke het vermoeden deed ontstaan, dat er ergens brand was uitgebroken. Men ging op onderzoek uit en bemerkte, dat de vloer tusschen de oude raadzaal en de eerste verdieping had vlam gevat, vermoedelijk door te fel stoken. Onmiddellijk werd begonnen met eigen middelen den vuurhaard aan te tasten, terwijl ten spoedigste de brandweer werd gealar meerd. De slangenwagens 22 en 9 waren snel ter plaatse en legden ieder een slang uit op de waterleiding, terwijl ook nog een twee tal gummislangen werden aangekoppeld. De rookontwikkeling was echter zoo hevig, dat personeel van gereedschapswagen I onder leiding van opzichter J. W. Mallan moest assisteeren. Voorzien van rookmaskers dron gen zij tot den vuurhaard door, hetgeen tot gelukkig gevolg had, dat men het vuur vri, spoedig onder de knie had. De leiding berustte bij onderbrandmeester P. H. A. van Dijl, later bij brandmeester M. de Gee en hoofdman L. A. van Gunsteren. Mede waren nog aanwezig de slangenwa gens 15 en 11. De schade is vrjj aanzienlijk. 6 Maart: Groote Schouwburg, Bohème (Ital. Opera), 8 uur (boven 18 jaar). Dagelijks: Tivoli-schouwburg, Mottige Janus (De Rotterdammers) 8,30 uur (volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 7 Maart in: Grand: Verdwenen meisjes (volw.); Lumière: De groote vraag (boven 18 jaar); Studio. De regen kwam (volw.); Luxor: Congo ex press (v. volw.) Thalia: In het vreemdelin genlegioen (boven 18 jaar); Scala: Ultima tum; Colosseum: Gibraltar en De vader die zich zelf beschuldigt (volw.); Prinses: Yoshiwara en De man die wonderen kan doen (volw.); Corso: Levensdans (boven 18 jaar); Victoria: The drum en Hoera, ik ben papa (volw.); Ooster: Parelvisschers van Makassar en Juarez (boven 18 jaar); Asta: Drie razende jockey's en De geheim zinnige ruiter (boven 18 jaar); Harmonie: Charlie Chan in 't spookhuis en 't Gebeur de in Napels (volw.); City: De duivel van de iungle (v. volw.); Capitol: Huurkazerne en Wat heb je aan een man? (volw.); Olympia: Cassidy en de dubbelgangers en Een onge luk komt nooit alleen (boven 18 jaar); Cen traal: Dynamietchauffeurs en Waar het spoor kruist (boven 18 jaar); Cineac: ac tualiteiten. Tentoonstellingen: Tentoonstelling Rotterdam—Batavia" (Schiedamsche Singel 55), dagelijks 10—17 en 19—22 uur, Zondags van 1217 uur (tot 15 Maart) Kunstzaal Unger, Eendr.weg 27b, schilderijen en teeke- ningen van Lajos von Ebneth en mozaïeken van Maria Scholten (tot 10 Maart). Schiedam. Passage (t.m. Woensdag): Slavenjacht en Alarm in de Middellandsche Zee (boven 18 jaar); Monopole: Het gevaarlijke eiland en Het vlammende woud (boven 18 j.). De Teilingerstraat is gistermiddag opge schrikt door twee op hol geslagen paarden, die, voor een militairen vrachtwagen ge spannen, zigzag over den weg holden, eenige ravage aanrichtten en eindelijk, door tegen een auto te botsen, tot staan kwamen. Ongewenschte gasten hebben, vermoede lijk door van een valschen sleutel gebruik te maken, zich toegang weten te verschaffen tot de zaak van J. L. G. aan de Leuvebrug steeg. Uit een in een kantoortje staand schrijfbureau wordt een bedrag van 9.50 vermist. Door het kantongerecht te Rotterdam werd veroordeeld A. J. H. B„ te Schiebroek, om dat hij op 21 Januari 1939 omstreeks te 23.10 uur, verkeerende toen onder den invloed van het'gebruik van alcolhoudenden drank, met zijn auto tegen een op den Bergweg staanden paal van de bovenleiding der Rotterdamsche Electrische Tram is opgereden, tot een geld boete van 300, subs. 25 dagen hechtenis en voorwaardelijk tot 2 weken hechtenis en in trekking van zijn rijbewijs voor den tijd van 1 jaar, met een proeftijd van 1 jaar. Zondagmiddag, 17 Maart a.s. om half drie zal bovengenoemd koor in de Doelenzaal uitvoeren de Johannes Passion van Joh. Seb. Bach. Medewerking verleenen het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest en de solisten Hélène Ludolph, sopraan; Jo v. d. Meent—Walter, alt- Corn van Munster, tenor; Lucién Lou- man, bariton; Johan Lammen, bas; Jan Braun orgel en Rie Kool, clavicymbel. Het geheel onder leiding van Nico Verhoeff. Het Kleerencomité voor Finland schrijft ons: Wie thans een blik kan slaan in het een traal pakstation van het Kleerencomité voor Finland, ziet daar een treffend bewijs van Nederland's medeleven met het dappere Fin' sche volk. De weerklank op den oproep over treft de stoutste verwachtingen, maar ook van den nood, die ginds valt te lenigen, kan men zich hier geen voorstelling vormen. Daarom zij nogmaals de aandacht gevestigd °P onderstaande adressen, waar voor het laatst op Dinsdag 5 Maart van 10 uur v.m- tot 5 uur n.m. warme wollen kleeding voor Finland wordt ingewacht: R.K. Centraal Bu reau, Wolfshoek 6; Pakhuis Handelsvennoot schap „Mentora", lste Jerichostraat 84; Fa. D. Burger Zoon) Loods „Stockholm". IJselhaven O.Z.; Clubhuis Rotterdamsche Meisjes Padvinders, Van Speykstraat 105, in gang poort „Montefiore"; Inkoop Ver. „St. Homobonus", Walenburgerweg 130, hoek Sta- tenweg; Schoolgebouw Joubertstraat 67, lste verdiep.; Vrouwelijke Vrijwillige Hulp, Wes terlaan 1; mevr. Van Wijkv. d. Blanke voort, 's-Gravenzandscheweg 243, Hoek van Holland. J. J. H., wonende aan het Lischplein, en A. P., uit de Woelwijkstraat hebben bij de politie aangifte gedaan, dat zij zijn opgelicht door den 45-jarigen C. W. v. T., uit Amster dam voor bedragen van resp. 10 en 5' Met z'n drieën hadden ze een karwei uitge voerd aan een bouwwerk op den Coolsingel. waarna v. T. terug wilde naar Amsterdam Hij gaf voor zijn kosthuis nog te moeten be talen en niet voldoende geld te hebben, waarop H. en P. de genoemde bedragen leenden onder voorwaarde van omgaande terugbetaling, v. T. noemde daarbij alleil® relaties, die meer vertrouwen moesten wek ken, doch achteraf bleek het medegedeelde verzonnen te zijn, terwijl geldzending uit bleef. Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft er een aanrijding plaats gehad tusschen een Het was omstreeks half vier, toen de paar- mjijtaire vrachtauto, bestuurd door J. S. en den met het gespan achter zich en deel uit- 15-iarigen wielrijder A. Kievits, am- makende van een militaire kolonne, plotse- bachtsscholier ,WOnende aan de Diergaarde- ling op hol sloegen, tot grooten schrik van Zoowel de vrachtauto als de wielrijder de voorbijgangers, die snel een goed heen- Beukelsdijk in de richting van den vrachtwagen gegrepen werd en sneu- uit te siexen, van 6 velde Vervolgens werd een voor een pand naar links zwenkte. De jongeman werd ge- staand rijwiel in puin gereden, waarna het grepen en tegen de straat geworpen. Hij be- gespan een op den rijksweg staand transport- kwam een hoofdwonde en inwendige kneu rijwiel vernielde, waarvan de fietser, de 16-jarige J. v. d. Velden uit de Vinkenstraat, nog tijdig het veege lijf had kunnen redden, Tenslotte moest het hollende gespan wel tot stilstand komen, omdat er een personen auto -in den weg stond, toebehoorende aan den heer D. v. d. Poort, wonende aldaar. De INSTITUUT VOOR SCHEEPVAART EN zingen. Een auto van den G. G. D. werd ge- requireerd en deze vervoerde K. naar het St. Franciscus Gasthuis, waar hij ter verpleging werd opgenomen. SPRING NIET OP RIJDENDE TRAM Op de Zeevischmarkt is de 48-jarige bank werker P. van Beek, wonende op den Bin nenweg, toen hij op een rijdende tram wilde springen, zoo ernstig gevallen, dat hij een bekkenfractuur opliep. De man is per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. botsing was zoo hevig, dat de radiateur werd ingedrukt, alsmede de spatborden. Zonder persoonlijke ongelukken te hebben veroor zaakt, konden de paarden worden gegrepen. INTERIEUR-EXPOSITIE. In de toonkamers van Eckhart's Meubelfabriek N.V. In haar geheel gemoderniseerde toonka merruimte aan de Diergaardelaan 2 heeft de N.V. C. H. Eckhart's meubelfabriek een ten toonstelling ingericht met betrekking tot de binnenhuisarchitectuur, van welke expositie zeer veel valt te leeren, wanneer men het op Prijs stelt een gezellige sfeer te scheppen in zijn huis. Alle ontwerpen van de zeer vele model kamers zijn afkomstig van het eigen ont werp-bureau der N.V. en dus ook eigen fa brikaat. Ook verschillende copieën van authentieke meubelstukken uit Engelsche musea zijn op deze expositie tentoongesteld. Naast deze oude, immer warm aandoende meubelcreaties is ook voor het moderne meubelstuk, dikwijls streng van lijn maar tot in de kleinste détails zoo perfect afge werkt en daarom ook zoo voornaam en stijl vol, een zeer ruime plaats ingeruimd, Prachtige combinaties heeft men weten te bereiken en bij een aandachtigen rondgang zal het den bezoeker onmiddellijk opvallen dat ook een meubel van vroeger stijl zeer goed tot zijn recht kan komen tegen den lichten achtergrond van onze hedendaagsche moderne kamer, mits men met smaak en overleg een harmonisch geheel weet op te bouwen. Dat van kleine, wat men noemt ver loren hoekjes in zijn huis nog best iets valt te makfn, daarvan geeft deze tentoonstel ing, welke dagelijks is te bezichtigen, mede eenige sprekende voorbeelden. „EX ORIENTE LUX". Donderdag 7 Maart zal ln de Erasmuszaal der Gemeentebibliotheek een lezing met licht beelden worden gehouden door den heer A. A Kampman secretaris van. „Ex Oriente Lux" die zal spreken over de opgravingen ln de oude hoofdstad van het Hethietenrijk. De verzameling van het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart, Haringvliet 68, werd gedurende de maand Februari bezocht door 1157 personen, terwijl het aantal bi bliotheekbezoekers 1006 bedroeg. Uitgeleend werden 1278 boeken; 73 inlichtingen werden verstrekt. Ten behoeve van de verzameling werden navolgende modellen en voorwerpen ont vangen: een model aangevend het gebruifc van paravanen, een demonstratie-installatie van de „Teleflex" afstandsbedieningskabel, n model van het vliegtuig „Scheldemusch SCHIEDAM, 5 Maart. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1.40—1.50 (niet officiëel). Op den Goudschesingel, ter hoogte van de Hugo de Grootstraat, heeft gisteren een bot sing plaats gehad tusschen een tramwagen van lijn 4, bestuurd door den 40-jarigen J. H. S. uit de van HeusSestraat en een vee auto, bestuurd door den 32-jarigen G. W. v. J. uit Moordrecht. De 16-jarige fietser G. W. v. D. van de Ged. Binnenrotte had voor de auto uit gereden, toen de chauffeur daarvan plotseling moest uitwijken, omdat v. D. on verwacht naar links de Hugo de Grootstraat inzwenkte. Een botsing was onvermijdelijk. De auto werd aan de voorzijde vernield, ter wijl de tram ook eenige schade opliep. Op de lijnen 4 en 16 ontstond drie kwartier ver traging. Op Dinsdag 19 Maart a.s. wordt door de Mannenzang-vereen „Apollo", dirigent Nico Verhoef, in de Doelezaal alhier een welda digheids-concert gegeven ten bate van het Finsche Roode-Kruis. Aan dit concert wordt belangelooze medewerking verleend door mevr. Jo van de Meent, altzangeres en Theo van de Pas, vleugel. Onder eere-voorzitterschap van mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam heeft zich een eere-comité voor dit concert gevormd, waarin de vdlgende heeren zitting hebben genomen: H. v. Beek, D. G. v. Beuningen, J. Brautigam, J. H. Donner, J. J. M. Drie beek, mr. J. Drost, mr. Jac. Dutilh, prof. J. A. Eigema, W. A. Engelbrecht, dr. J. G. Feis- ser, ir. A. Gips, A. J. M. Goudriaan, L. de Groot, Deken J. W. v. Heeswijk, dr. J. Hek man, mr. H. G. Hintzen, H. J. A. Hoogewee- gen,' Jan Hudig BJzn, mr. B. J. K. Kolff (Consul gen. van Finland), W. A. M. K. Ko- rink, mr. J. J Krantz, dr. K. P. v. d. Man- dele, M. J. G. Middendorf, dr. ir. J. G. J. C. Nieuwenhuis, F. L. D. Nivard (wethouder), Phs v. Ommeren Jzn., F. W. A. A. J. van Peski, ir. A. Plate, H. Ringers, Th. A. W. Ruys, mr. H. Sanders, J. G. M. Schoen- maeckers, prof. dr. Z. W. Sneller, dr. J. Sneyders de Vogel, L M. Staab, mr. W. H. Stenfert Kroese, mr. H. W. B. Thomas, W. Veder, jhr. mr. G. W. v. Vierssen Trip, mr. Herman Vlug, dr. F. v. Walsem, dr. G. West mij se, dr. S. A. Westra, J. H. Rypperda Wierdsma, A. B. de Zeeuw. NEDERLAND BLIJFT VAREN Hedenmorgen is het voor de K. P. M. bij Piet Smit Jr. te Rotterdam gebouwde m.s. „Van d. Capellenvoor zijn officieelen proeftocht op den Nieuwen Waterweg vertrokken. Het schip bij het vertrek t an de Lloyd-kade.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1