DE PAASCHVEE-TENTOONSTELLING. m S STADSNIEUWS. ROTTERDAM. DINSDAG 12 M AART 1940 HET ONTWIKKELINGS WERK IN 1939. Velen werden weer te werk gesteld. BESTELLEN VAN GASMASKERS BIJ P. T. T. ONTHEFFING WINKELSLUITINGS WET. 40-JARIG JUBILEUM A STOK. OUDE MAN KREEG HART VERLAMMING DOOR TOEVAL GETROFFEN. PETIT PARIS. RIJKSPOSTSPAARBANK. BURGERLIJKE STAND WINTERPROGRAMMA K.J.M.V. VRIJWILLIGE VROUWELIJKE HULP- KETHEL. STIJL ROTTERDAMSCHE FLITSEN. P. VAN DUSSELDORP. f Uitstekend geslaagd ondanks ongunst der tijden. VROUW IN BRAND. E«n buurman dooft de vlammen. BUREAU VOOR BEROEPSKEUZE. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. IALIAANSCHE OPERA. zaal was weer uitverkocht en na het „herstel" van den tenorzanger gul met ap- VALSCHE AANDEELEN IN ONDER PAND GEGEVEN. BELGISCHE GEZANT BEZOEKT ROTTERDAM. Van het ontwikkelingswerk van de ge meente Schiedam ontvingen wij het jaar verslag over 1939. Hieraan ontleenen wij het volgende: In het afgeloopen cursusjaar omvatte het werk: a. de mannencursussen, b. de meisjes- en vrouwengroepen, c. de werkobjecten voor jeugdigen, d. de werkobjecten voor intellec- tueelen, e. de Centrale-werkplaats. De cursussen werden overdag gegeven; de leermiddelen werden bijna steeds gratis aan de leerlingen verstrekt. Elke deelnemer mocht zooveel cursussen volgen als hij zelf wenschte. Gemiddeld nam elke mannelijke cursist aan 3 en elke vrouwelijke cursist aan 2 cursussen deel. Alle lessen werden gegeven in de Am bachtsschool, de Huishoud- en Industrie school, het Beursgebouw, de Drilschuur, ge bouw Westvest 44 en eenige leegstaande lokaliteiten van gemeentescholen. Met de gemeenten Overschïe, Vlaardingen, Kethel en Spaland, Vlaardinger-Ambacht en Maassluis was een overeenkomst gesloten om cursisten uit die gemeenten tegen kost prijs tot de lessen en de centrale werkplaats toe te laten. Met ijver en opgewektheid is door de deel nemers aan het cursuswerk deelgenomen. Moeilijkheden deden zich bijna niet voor, dank zij het tactvol optreden van het mooie corps leeraren(essen), dat door zijn be kwaamheid alle klippen kon omzeilen, de cursisten wist te bezielen en waar het noodig was, te bemoedigen. Het optreden der cur sisten was steeds correct en er werd hard gewerkt. De samenwerking met de verschil lende vak-centrales was van den meest aan- genamen aard. De school aan de Lekstraat, waarin ver schillende cursussen waren ondergebracht, moest ontruimd worden, daar deze school te bouwvallig werd en gevaar op ging leve ren. Hoek's machinefabriek stelde toen een oude kuiperij aan de Havenstraat 1 beschik baar. Verschillende firma's steunden het werk door het afnemen van werkkrachten. Van de electrische laschcursus konden 28 personen in het vrije bedrijf tegen het volle loon worden geplaatst Van de autogenische laschgroep werden 31 deelnemers als vol waardige arbeiders weer in het maatschap pelijk leven opgenomen. Van de automobiel cursus werden 8 jongens bij de B.P.M. ge plaatst voor opleiding laadmeester. Van de machinistcursus slaagden er 8 voor het voor- loopig dipdoma groote vaart en 11 voor het machinistendiploma kustvaart. Van de schil dersgroep slaagden 10 van de 10 candidaten voor het molineerdiploma. Van de chauf feurscursus behaalden er 24 hun rijbewijs; 10 hiervan kregen er werk. 35 deelnemers van de afdeeling Plaatwerk werden in den metaalhandel geplaatst. Van de afdeeling meubelmaken vonden 10 deelnemers blij vend werk en 5 voor geruimen tijd. Van de afdeeling schilderen vonden er 27 weer werk, van de afdeeling timmeren 26, van handenarbeid 4, van inlegwerk 9, van figuur zagen 18 en van constructieteekenen werden er 35 in de metaalnijverheid geplaatst. Veel goeds is dus door de cursussen tot stand gebracht. Zeer vele cursisten hadden in den loop van het jaar telkens tijdelijk werk. Door 112 cursisten werd een lucht beschermingscursus gevolgd. Eenige cijfers. De totale kosten van het ontwikkelings werk waren 37.032,35. Aan salaris werd utbetaald, aan mannen 15.776,33 en aan vrouwen 1936, tótaal 17.712,33. Aan ma teriaal werd betaald voor mannen 17.486,07 en voor vrouwen 1833,95. De kosten per man-uur waren 13,6 ct. en per vrouw-uur 13,2 ct. Op 31 December 1939 stonden 1089 cursisten ingeschreven en wel 839 mannen en 250 vrouwen. Van 'deze 839 mannen wa ren er 91 van den R.K. Volksbond. Van de 250 vrouwen waren er 215 gehuwd. Voor de mannen waren 26 cursussen. Het grootste aantal deelnemers had de cursus timmeren, die begon met 134 en eindigde met 124 deelnemers. Voor de vrouwen waren er 6 cursussen. Door de mannen is er totaal BU of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeente bestuur. De burgemeester van Schiedam vestigt nog eens, mede in verband met een onlangs plaats gehad hebbende prijsstijging van een der 2 soorten verkrijgbaar gestelde gasmas kers, de aandacht van de ingezetenen op de bekende Rijksregeling terzake van het aan schaffen van gasmaskers door tusschenkomst van de P.T.T. Zooals reeds is gepubliceerd worden aan vragen aangenomen door de afdeeling Schie dam der Nederl. Vereeniging voor Luchtbe scherming in samenwerking met de vereen, van Schiedamsche apothekers. Met de door deze instantie uitgereikte for mulieren, aangevende soort en maat van het gewenschte gasmasker, kunnen bestellingen worden gedaan aan loket 8 van het postkan toor dan wel aan de postagentschappen: Vondellaan 65, Boerhavelaan 13 en Wilhel- minaplein 14. Verdere inlichtingen hieromtrent worden verstrekt door de medewerkende apothekers en door het secretariaat van de Nederl. Ver eeniging voor Luchtbescherming, afd. Schie dam, Willem de Zwijgerlaan 40 of Nieuw- straat 26, kamer 9 (Tel. 69051). Schiedam, 12 Maart 1940. B. en W. hebben bij hun besluit van 9 Maart 1940 ontheffing verleend van de ver bodsbepalingen, genoemd in art. 2 sub. b en c der Winkelsluitingswet, ten aanzien van den door de Martha-Vereeniging alhier op 14 Maart a.s. in gebouw „Irene", Nieuwe Haven 155, te houden z.g. verkoopavond, on der voorwaarde, dat de verkoop van goede ren aldaar niet mag geschieden na 's avonds 10 uur. 244.698 uur gewerkt en door de vrouwen 28.448 uur, totaal dus 273.146 uren. Er wer den in den loop van het jaar 6 excursies gehouden. Werkobjecten voor jeugdigen. Door jeugdige werkloozen van 16 tot 24 jaar werd hulp verleend in de plantsoenen. Op 2 Januari 1939 begonnen 63 jongens en 2 leiders. In het Volkspark werden o.a. voor bereidende werkzaamheden verricht voor de Polyantha. Enkele rij- en wandelwegen werden opnieuw verhard en verbeterd. Het terrein van de R.K. vacantie-kinderspelen werd verder in orde gebracht. De school- werktuinen werden omgespit. Op het terrein van de vacantie-kinderspelen aan de Maas kade werd een afrastering geplaatst langs het toegangspad. Bij de afwerking van de Mathenesser-wielerbaan werd meegewerkt, evenals op het sportpark der R.K. S.V. Ex celsior. Voor de luchtbeschermingsdienst werden zandzakken gevuld. Alle werkzaam heden werden uitgevoerd onder toezicht van Gemeentewerken en onder leiding van den chef van den plantsoenendienst, den heer A. Geurtsen. Bij de restauratie van het St. Jacobsgast- huis werkten de jeugdige werkloozen ook mee. Kort geleden beschreven wij in ons blad wat hier allemaal tot stand was geko men. Het jaar werd hier begonnen met 60 jongens. Dit aantal verminderde steeds naar gelang het werk vorderde tot 15. De intellectueelen. Een viertal werklooze hoofdarbeiders zijn voor het vervaardigen van klappers op de notarieële archieven te werk gesteld. In 1939 werden geklapperd 52 deelen geheel en 5 gedeeltelijk met een totaal van 42482 blad zijden. In de centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen werd voortgegaan met de inrich ting van het gebouw. Uit den aard der zaak moesten sommige voorzieningen een tijde lijk karakter dragen. De internationale ge beurtenissen hebben hun terugslag gehad op het verloop van de aanmeldingen en de afschrijvingen. Het totaal aantal ingeschre venen bedroeg op 1 Januari 1939 198. In den loop van het jaar werden 85 nieuwe deelne mers genoteerd. Het aantal afgevoerden we gens werk was 134 en om andere redenen 34. Door de mobilisatie werden meerdere deel nemers en ook eenige leiders in militairen dienst opgeroepen. Onder vele blijken van belangstelling heeft heden de heer A. Stok, Chef-Betaal meester bij „Wilton-Feijenoord" te Schie dam, zijn veertigjarig jubileum bij die on derneming gevierd. Namens de Directie heeft de oudste Directeur, de heer Ir. J. H. H. Verloop, hem hulde en dank gebracht voor het vele, dat de Jubilaris voor de onderne ming heeft gedaan en voor de energie cn correctheid, waarmede hij de functie van Chef-Betaalmeester, door wiens handen mil- lioenen zijn gegaan, heeft vervuld. De heer Verloop deed zijn gelukwenschen vergezeld gaan van een geschenk onder cou vert. Namens het administratief en technisch personeel van de werf heeft de heer J. K. Kalkman den jubilaris gehuldigd, waarbij hem een Chineesch tapijt werd aangeboden, zoomede als persoonlijk blijk van belang stelling de gouden draagpenning van de Ne- derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Ook de heeren F. A. Wienands, als één van de oudste collega's en G. van Helden, namens de afdeeling Sociale Zaken, hebben daarbij nog het woord gevoerd, terwijl de heer D. de Bruin, namens de arbeiders van „Wilton- Feijenoord" hulde heeft gebracht en uit naam van het bestuur van de aan die onder neming verbonden Afdeelingsziekenkas een bloemstuk aanbood. Velen hebben daarna van de gelegenheid gebruik gemaakt om den Jubilaris geluk te wenschen, terwijl deze hedenavond een re ceptie houdt in Maison Ulrich aan de Leuve- haven te Rotterdam. Gistermorgen werd de 72-jarige W. P. v. A. in het. Volkspark alhier plotseling onwel. Toen de ontboden geneesheer arriveerde, bleek de man vermoedelijk tengevolge van een hartverlamming reeds overleden te zijn. Het stoffelijk overschot is door de politie per lijkenbrancard naar het St. Ja- cobsgasthuis, alhier, vervoerd. Gistermiddag kreeg de 19-jarige C. A. V. in de Gerrit Verboonstraat, alhier, een toe val. Op advies van dr. de L. is hij, na eenigs- zins hersteld te zijn, per politiemotor naar zijn woning in de Boylesraat, alhier, ver voerd. Een belangrijke uitbreiding heeft Maison Petit Paris aan de Gerrit Verboonstraat on dergaan. De hoedenzaak van de firma gez. Hosman die vroeger op de Hoogstraat ge- vesigd was is nu ook hier ondergebracht. De zaak zelf wordt nu speciaal voor de hoeden- afdeeling gebruikt. Een zeer ruim en modern interieur is hier geschapen met ruime kasten en vitrines. Het geheel wordt bekroond door een prettige en doelmatige verlichting. Be neden heeft de japonnenafdeeling een plaats gevonden. Verschillende ruime en lichte pas kamers zijn hier gemaakt. De beschildering is in lichte moderne tinten gehouden. Het timmerwerk werd uitgevoerd door den heer Th. Kreuger. De moderne betimmering werd geleverd door de E.M.S. te Overschie. Door deze uitbreiding heeft Schiedam een eerste klasse modezaak gekregen waar de dames gaarne zullen winkelen. Een enorme sortee ring in hoeden, japonnen en nouveauté's wacht hen. Op het kantoor der posterijen te Schiedam werd in den loop der maand Februari 1940 op spaarbankboekjes ingelegd 81.503.39 en turegbetaald 45.617.68. Derhalve meer in gelegd dan terugbetaald 35.885.71. Het aan tal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 60. Geboren: Jacob, z. v. J. Harreman en D. Koogje, Middelharnisschestraat 36; Henriëtte J. C., d. v. C. v. d. Pas en C. J. v. der Wijn- gaert, Rotterdamschedijk 18; Antonius J., z. v. H. J. Wiegman en T. de Ruijsscher, New- tonplein 7. Overleden: W. P. de Veld, 70 j., L. Coster- straat 2; S. den Otter, 74 j., 's Graveland langs de Schie 69. Passie-avond. Op Donderdag 14 Maart a.s. is er een Passie-avond voor de leden van de K.J.M.V. Het programma zal afgewisseld worden met declamatie en zang door eigen leden, terwijl er lichtbeelden over den Kruisweg zullen vertoond worden. De inrichting van het bureau aan de Broersvest vordert, dank zij de medewer king die van verschillende zijden mag wor den ondervonden, goed. Er ontbreekt echter nog een schrijfmachine en een stofzuiger. Het comité hoopt dat deze alsnog spoedig beschikbaar zullen worden gesteld en doet daarom een vriendelijk beroep op degenen, die voor dit doel genoemde artikelen in bruikleen willen afstaan. De opening van het V.V.H.-huis, dat aanvankelijk op Maan dag j.l. was bepaald, is uitgesteld. GEVONDEN VOORWERPEN. Gladde gouden ring, paardendeken, var ken (zeug), handschoen, inlichtingen bij de gemeentepolitie. Het stadsschoon is een teer iets. Speciaal dat van Rotterdam, omdat het zoo verspreid ligt. Er werd in de vorige eeuw maar luk raak gebouwd en menig plekje is daardoor voorgoed bedorven, al bevat het dan nog een enkel mooi hoekje. Gelukkig beginnen we meer oog te krijgen voor de eischen ten aanzien van een zuiver en ongerept stadsbeeld. Zoo pas hebben we kunnen lezen, hoe te Amsterdam in de vo rige eeuw het Rembrandtplein ontsierd was door bijna onmetelijke reclames. Ook hier ter stede hebben we van die muren groote advertenties gehad. De moderne verlichtingsreclame is echter in de eerste plaats fel en priemend. Men be hoeft het niet zoozeer in den omvang te zoe ken. En menigmaal wordt een heel aardig effect bereikt. Onze Coolsingel is van het Hofplein af gezien een waar feest van kleu ren, zoodra de schemering vallen gaat. Maar juist omdat het tegenwoordig zooveel beter is en er meer oog bestaat voor het mooie stadsbeeld, is het zaak, ons te be zinnen op datgene, wat de stuwkracht hier van uitmaakt. Deze stuwkracht valt te om schrijven met een veel gebruikt en veel mis bruikt woord, nl. stijl. We spreken van stijl ten aanzien van grootsche gebouwen en vele Rotterdammers vinden den stijl van de nieu we Beurs maar armetierig. En tegelijkertijd zeggen ze, dat het geen „stijl" is, een derge lijk gebouw in de buurt van een stadhuis en postkantoor neer te zetten. Er ligt nog het een en ander tusschen stijl en „stijl". Het is misschien daarom dat het niet gemakkelijk blijkt, volkomen in stijl te blijven. En hiermee bedoelen we dan de verschillende kleinigheden, die aan het ge heel van ons mooie stadscentrum afbreuk doen. Dat Coolsingel en Calandplein en Meent er Zaterdags en Zondags als een soort marktplein uitzien, vanwege al het vuil en weggeworpen papier, dat schijnt niet an ders te kunnen. ^We moeten er ons blijkbaar bij neerleggen, al is het een schande voor onze stad. Maar er zijn nog andere dingen, waa rvan men zou kunnen zeggen, dat ze óók geen „stijl" zijn. Nu de hoofdingang van de nieuwe Beurs vrij komt zou een vrij .en onbelemmerd ge zicht er op van den Schiedamschen singel heel wenschelijk wezen. Helaas wordt de helft er van verborgen door een tramhuisje, een bloemenkiosk en een paar leelijke re clamezuilen. Hoe goed zou hier een tram huisje het doen, zooals het op de Vischmarkt staat, vlak langs de tramrails en zoowat ge heel van glas. De bloemenkiosk zou mis schien kunnen blijven staan, maar voor die zuilen is toch wel een ander plaatsje te vin den, al dient een er van dan ten deele tot uitlaat voor den „ondergrondsche". Het zijn kleinigheden als deze, die ten slotte den totaalindruk bepalen. Andere klei nigheden, maar van tijdelijken aard, moeten eenvoudig ergerlijk genoemd worden. Er is momenteel in de Doelen een Fordtentoon- stelling. Hiertoe werd een groot reclamedoek aangebracht. Natuurlijk moest dit doek wor den verlicht. En hiertoe werden de reflectors buiten aan een erbarmelijk grof en armoedig getimmerte gehangen. Werkelijk, zooiets is midden in een groote stad niet te tolereeren. Men zou het zelfs op een kermis beter doen. Ten slotte nog iets, dat met stijl te maken heeft. Tegen het nieuwe kantoor van de K. L.M. is een reclame aangebracht, welke deze grootsche onderneming en haar werk moet verzinnebeelden. De man, die dit tot taak kreeg, deed het door middel van een paar.damesbeenen. We zijn gewend, dat op een dergelijke manier de belangstelling van het publiek getrokken wordt. Maar van een tot een wereldorganisatie uitgroeiende K.L.M. hadden we toch waarlijk een genialer idee verwacht. Eén van.... stijl. Te 's Gravenhage is op 87-jarigen leeftijd overleden de heer P. van Dusseldorp, een vooral in Rotterdam bekend industrieel en oud-voorzitter van de Vereeniging van meel fabrikanten in Nederland. De heer Dusseldorp bezocht in de Maas stad de rijks hoogere burgerschool met vijf jarigen cursus, waarna hij in de zaak kwam van zijn vader, de stoommeelfabriek „de Maas" te Vlaardingen. Na diens dood maak te hij als oudste firmant deel uit van de directie. Toen de firma tot steeds grooteren bloei kwam, bouwde men de groote meelfa briek „de Maas" aan de Maashaven te Rot terdam. De heer Dusseldorp was oprichter van de Vereeniging van Meelfabrikanten in Neder land. Als voorzitter van deze vereeniging maakte hij voor 1914 deel uit van een com missie, welke werd afgevaardigd naar een congres in Rusland. Hij heeft zich ook bij plaatselijke vereeniglngen op sociaal gebied zeer verdienstelijk gemaakt. Voorts was hij president-commissaris of commissaris van verscheidene organisaties, zoo o.m. van de Hollandsche fabriek van melkproducten „Hollandia", de N.V. de Doggersbank, de N.V. Assurantiemaatschappij „Mosa" en de Centrale Suikermaatschappij te Amsterdam. De teraardebestelling geschiedt Woensdag a.s. 12 uur op Oud Eik en Duinen te 's Gra venhage. f Overzicht van een gedeelte van het terrein op de Veemarkt. De afdeeling Rotterdam, Schiedam en Om streken van de Hollandsche Mij. van Land bouw heeft vandaag op het Veemarktterrein haar jaarlijksche. Paaschveetentoonstelling gehouden van gemest vee, fokvee, kleinvee (geen mestdieren) en paarden. Natuurlijk drukten de tijdsomstandigheden haar stempel op deze expositie en vooral het ontbreken van voldoende voer was merkbaar doch niettemin mag de tentoonstelling als geheel uitstekend geslaagd worden genoemd Liet het weer zich in het begin van den dag wat druilerig aanzien, tegen den middag brak het zonnetje door, de temperatuur was mild en derhalve was van deze zijde geen tegenwerking te vreezen. Niettemin bleek het bezoek niet Zoo talrijk te zijn als andere jaren, hetgeen mede daaraan toe te schrijven is, dat de jonge bezoekers zich thans in mili tairen dienst bevinden. Maar het had vee!, veel slechter kunnen zijn, en daarom is het bestuur lang niet ontevreden. Temeer niet, omdat er veel belangstelling was van officieele zijde. Behalve burgemees ter mr. P. J. Oud en Wethouder Donner, die blijk van hun belangstelling gaven, merkten we op het terrein op den Engelschen gezant, sir Nevil Bland, den Belgischen gezant als mede den Consul van België, den Engelschen handels-attaché Lamingen den Duitschen handels-attaché, tevens vice-consul van Duitschland, Geijer en den heer G. C. C. Roos van de Ged. Staten van Zuid-Holland. Toch viel, al was de invloed van de voed- selschaarschte dan ook merkbaar, de kwa liteit van de inzendingen over het geheel genomen zeer mee, hetgeen valt af te leiden uit de talrijke toegekende eerste prijzen en de speciale bekroningen. Een enkel nummer bleek niet vertegenwoordigd te zijn en voorts waren er betrekkelijk weinig rubrie- ken, waarin slechts met een- tweeden prijs begonnen kon worden. Ook het aantal in zendingen viel te loven. Zooals gewoonlijk gingen de landbouw- loten grif van de hand. Er werd druk ge kocht, een buitenkansje tevens voor vele lotenverkoopers, waarvan er sommigen een uitstekenden dag maakten. De eerste prijzen. Gemest vee. De verguld zilveren medaille, uitgeloofd door het Gemeentebestuur van Rotterdam, voor den besten os, tevens kampioen, F. v. d. Sluys, Moerdijk! de verguld zilveren medail le, uitgeloofd door het Gemeentebestuur van Rotterdam, voor de beste koe, schot of vaars, tevens kampioen vrouwelijk rund, A. Rijns burger, Leiderdorp; os, uitsluitend met hard voeder gemest, afgewisseld C. J. v. Oeveren, Nieuwerkerk (Zeel.); os, uitsluitend met hard voeder gemest, niet afgewisseld G. v. d. Sluys, Moerdijk; os, uitsluitend met hard voe der gemest met niet meer dan vier breede tanden, J. J. Geluk, Schuddebeurs; stier, on verschillig van welken leèftijd, A. H. Rotte veel, Oude Wetering; koe, uitsluitend met hard voeder gemest, O. D. Maris, Willem stad; koe, uitsluitend met hard voeder ge mest, niet afgewisseld A. Rijnsburger, Lei derdorp; schot, uitsluitend met hard voeder gemest, met niet meer dan vier breede tan den A. Rijnsburger, Leiderdorp; vaars, uit sluitend met hard voeder gemest, met niet meer dan twee breede tanden G. v. d. Sluys, Moerdijk; koe, met spoeling in het Zuid-Hol- landsche spoelingdistrict gemest, P. A. Jans sen, Schipluiden; koe, met spoeling in het Z. H. spoelingdistrict gemest, niet afgewis seld Jac. Poot, Kethel; schot, met spoeling in het Z. H. spoelingdistrict gemest, niet meer dan vier breede tanten A. J. C. Duijndam, Delft; kalf, verkoopv. N.C.B., Eindhoven; dikbil, (hoogstens 4 breede tanden) J. Hop mans, Standdaardbuiten; dikbil (hoogstens twee breede tanden) D. Maris, Willemstad; dikbil (meer dan 4 breede tanden) G. J. v. d. Stoel, Wassenaar; dikbil, niet gewisseld, Gebr. J. en B. P. Maris, Willemstad; dikbil, kalveren 175 kg., levend, Verkoopver. N.C.B., Eindhoven; vette schapen, onverschillig van welk ras, geboren in 1939, C. van Loenen, Overschie; éénparige weideschapen, geen rammen of zichtbaar drachtige, G. J. v. d. Stoel, Wassenaar; varken, onverschillig van welk ras, Jan Donk, Hoorpaar, varkens, het meest geschikt voor de slachtbank, niet zwaarder dan 175 kilo elk, Genato's Export Slachterij, Driebergen; varkens, elk van 60 tot 100 kilo, Gevato's Export Slachterij, Drie bergen. Fokvee. Verguld zilveren medaille, uitgeloofd door het Gemeentebestuur van Rotterdam, voor de beste fokkoe, -schot of -vaars, tevens kampioen vrouwelijk fokrund, C. J- Leen heer Rhoon. Verguld zilveren medaille, uitgeloofd door het Gemeentebestuur van Rotterdam voor den besten fokstier, tevens kampioen fok stier, W. Parmentier, Bleiswijk. Zwartbont Hollandsch Veeslag. Melkkoe (geboren vóór 1 September 1936) C. J. Leenheer, Rhoon. Melkschot (geboren nó 31 Augustus 1936 en vóór 1 September 1937) C. J. Leenheer Rhoon. Koe (geboren vóór 1 September 1936), minstens 7 maanden drachtig, G. J. Leenheer, Rhoon. Schot (ge boren nó 31 Augustus 1936 en vóór 1 Sep tember 1937) minstens 7 maanden drachtig, C. Vijfwinkel, Nieuwenhoven. Vaars voor 't eerst en minstens 7 maanden drachtig (ge boren nó 31 Augustus 1937 en vóór 1 Sep tember 1938) A. C. Kleijne, Pernis. Gulste vaars (geboren nó 31 Augustus 1937) A. C. Kleijne, Pernis. Pink-kuiskalf (geboren nó 31 Augustus 1938 en vóór 1 September 1939) A. Bongers, Hoornaar. Minstens vijf pink- kuiskalveren (geboren nó 31 Augustus 1938 en vóór 1 September 1939), afstammende van één vader, Fok- en Contrólever. „Ver betering zij ons doel", Hoornaar. Stier (ge boren vóór 1 September 1937) W. Parmen tier, Bleiswijk. Stier (geboren nó 31 Augus tus 1037 en vóór 1 September 1938) Stier- houderij „De Giessen", Giessen-Oudkerk. Stier (geboren na 31 Augustus 1938 en vóór 1 Maart 1939) P. J. v. Gilst, Zwijndrecht. Stier (geboren nó 1 Maart 1939) C. J. Leen heer e.a., Rhoon. Kleinvee (geen mestdieren). Ooi met twee of meer lammeren, geboren in 1938 of vroeger, type Texelsch, A. v. d. Breggen, Waddinxveen. Vier geregistreerde nakomeringen van een ram, A.v. d. Brug gen, Waddinxveen; 1-jarige geregistreerde drachtige geit, A. de Lange, Nieuw-Lekker- land; 2-jarige geregistreerde drachtige geit, J. Slob, Groot-Ammers; geregistreerde melk gevende geit, ouder dan 2 jaar, S. Schaap, Zaandam; geregistreerde drachtge geit, ouder dan 2 jaar, H. Schep, Groot-Ammers; gere gistreerde 1-jarige bok, „Verbetering zij ons doel", Streefkerk; geregistreerde 2-jarige bok, J. de Vos, Stolwijk; Yorkshire beer (1 jaar of ouder, ingeschreven in een erkend Nederlandsch varkensstamboek, J. Wester man, H. I. Ambacht; Yorkshire beer (jonger dan 6 maanden), ingeschreven of geregis treerd door een erkend Ned. varkensstam boek, J. DA. den Boon, Oud-Alblas; Yorks hire beer (ouder dan 6 maanden, maar jon ger dan 1 jaar), ingeschreven in of gere- gitsreerd door een erkend Ned. varkensstam boek, T. Burger, Reeuwijk. Fokzeug (1 jaar of ouder), al dan niet drachtig, Yorkshire ras, J. C. Paul, Zeven huizen; Fókzeug (jonger dan 1 jaar) al dan niet drachtig, Yorkhire ras, T. Burger, Reeu wijk; geregistreerde zeug met biggen, Yorks- hire ras, welke 2 of meermalen geworpen heeft. L. Uitdenbogerd, Zoetermëër; Collec tie van minstens vier nakomelingen van één zeug, ingeschreven in of geregistreerd door een erkend Nederlandsch Varkensstamboek, T. Burger, Reeuwijk. Paarden aan de hand voorgebracht: Warmbloed land- bouwtuigpaard, verguld zilveren medaille van Rotterdam, voor de beste warmbloed merrie, tevens kampioen merrie in deze af deeling, toegekend aan M. L. Leenheer, Ba- rendregt; merrie-paarden (geboren in 1939) J. C. Colder, Papendrecht; merrie-paarden (geboren in 1938) A. v. d. Breggen, Wad- dinxvee'n; merrie-paarden (geboren in 1937) M. L. Leenheer, Barendregt; merrie-paarden (geboren in 1936 of vroeger) Gebr. Dekker, Barendrecht; merrie- en ruin-paarden (ge boren in 1934, 1935 of 1936, uitsluitend toe- behoorende aan handelaren) PC. C. v. d. Touw, Den Haag; Koudbloed landbouwtrekpaard. Verguld zilveren medaille van Rotterdam, voor de beste koudbloed merrie, tevens kampioen merrie in deze afdeeling, toegekend aan A. Bax. Zevenbergschehoek; merrie-paarden (geboren in 1939) D. L. Kluifhooft, Strijen; merrie-paarden (geboren in 1938) P. van Velde, Moercapelle; merrie-paarden (gebo ren in 1937) P. C. v. d. Giessen, H. L Am bacht; merrie-paarden geboren in I936 of vroeger) A. Bax, Zevenbergschehoek. Slachtpaarden Warmbloed slachtpaard, onverschillig wel ken leeftijd G. Winterswijk, Rotterdam; Koudbloed slachtpaard van 4 jaar of jonger J. D. v. d. Linden, Rotterdam; slachtpaard boven 4 jaar J- D- v- 4. Linden, Rotterdam. Alle vermelde prijzen zijn eerste prijzen. De 44-jarige mej. T. Monstervan Gei ven stond vanmorgen in haar woning aan de van Heusdenstraat no. 34 visch te b!*^e" op een petroleumvergasser. Vermoedelijk door een onhandige beweging viel het toestel om, waardoor de kleeren van de vrouw in brand geraakten. Ze probeerde eerst nog zelf de vlammen te dooven, maar toen dit niet ge lukte, begon zij te gillen. Op deze hulpgelui den snelde de bewoner van no. 32, de heer H. de Bakker toe, die over de tuinschutting klom en daarbij zijn rechterduim verwondde, doch niettemin nog kans zag de vrouw bij te staan. Hij greep een tafelkleed en wikkelde haar daarin. Zoo slaagde liij erin de vlammen te dooven. Gelukkig bleken de brandwonden niet van al te ernstigen aard te zijn. De wonden aan hals en hoofd konden door een broeder van den Geneeskundigen Dienst thuis worden verbonden. Gedurende de maand Februari 1940 werd het bureau bezocht door 237 jongens en 55 meisjes, w.o. 139 en 36 nieuw ingeschrevenen. Voorts werd ten behoeve van 41 jongens en 8 meisjes een medisch-psycho-technisch onderzoek ingesteld en werden aan 65 jongens en 30 meisjes studie-adviezen en aan 100 jongens en 16 meisjes beroepsadviezen verstrekt. Het bureau is gevestigd in het Oude Raad huis, Hoogstraat 239 en dagelijks geopend van 13% uur (behalve 's Zaterdags) en 's Dins dags- en Donderdagsavonds van 68 uur. 12 M a a r tZuiderkerk, Matthaeus-Passion 7.45 uur Groote Schouwburg, La Traviata (Ital. Opera), 8 uur (boven 18 jaar). 13 Maart: Doelen, Mozart-avond, 8 uur. 15 Maart: Doelen, Philh. Orkest, 8.15 u. Dagelijks: Tivoli-schouwburg, Mottige Janus (De Rotterdammers) 8,30 uur (volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 14 Maart in: Grand: De dag van morgen (volw.); Studio: De re gen kwam (volw.); Thalia: In 't vreemdelin genlegioen (volw:); Olympia: 't Zit in de lucht; Scala: Union Pacific (boven 18 jaar); Colosseum: De gier van Jamaica en De jon ge dr. Kildare (boven 18 jaar); Prinses: Morgen gaat 't beter en Vreemde kostgan- 18 jaar); Capitol: Het kindvrouwtje (volw.) City: De stad der wetteloosheid en Race met den dood (volw.); Centraal: Onstuimig bloed en Wie is de dader? (volw.); Ooster: Hoera, ik ben papa en Blokkade (volw.); Victoria: Potpourri en 't Land der woestijn (bov. 18 jaar); Asta: De gouden kooi en Vrijbuiters in het westen (volw.); Harmo nie: Vier moedige meisjes en De onzicht bare man (volw.); Lumière: De 9 Vrijgezellen (volw.); Cineac: actualiteiten. Tentoonstellingen: Tentoonstelling „RotterdamBatavia" (Schiedamsche Singel 55), dagelijks 10—17 en 19—22 uur, Zondags van 1217 uur (tot 15 Maart). Schiedam. Passage (t.m. Woensdag): Algiers en Woekeraars ontmaskerd (voor volw.); Mo- nopole: Vrouwengevangenissen en De man die den moed had (volw.). SCHIEDAM, 12 Maart. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1.40—1.50 (niet officieel). La Traviata. Onze Haagsche recensent schrijft ons over de Haagsche opvoering van „La Traviata", welke vanavond hier gaat, het volgende: Het is en blyft ten zeerste verwonderlijk, hoe Verdi zoo vlak na zijn Trovatore de Traviata-muziek heeft kunnen schrijven. In het eerstgenoemde werk heeft hij allen wil den ongetemden hartstocht als het ware uit gezongen uitgebazuind in geweldige zware melodieën, ondersteund door schier bijtende orkeststooten, in de Traviata is het beeld geheel omgekeerd, en hooren wij een lim- piede, wiegende muziek zonder een enkel zwaar accent. Verdl heeft hier de fraglOlU figuur van la femme aux camelias wel ge heel in zijn geest opgenomen en verwerkt en niet voor niets staat de geheele muziek dezer opera in driekwarts-maat. Maar ook in dit rhythme is de variatie schier eindeloos en het wezen der handeling wordt in het melodische duidelijk verwerkt. De uitvoering begon niet bepaald schitte rend. De nieuwe tenorzanger in de rol van Alfredo Germont was in het eerste bedrijf het spoor zoowat geheel bijster, zoodat men een debacle begon te vreezen; in het duet met Violetta bleef hij voortdurend tegen den toon aanzingen, zoodat men zijn hart vast hield wat dat worden ging in de volgende bedrijven. Doch het viel gelukkig zeer mee, want reeds in de beginaria van het tweede bedrijf had de zanger zich hervonden en zong hfj goed. Daar hij bovendien een heel goed too- neelfiguur was, werd het derde bedrijf zelfs een hoogtepunt en ontlokte het spontaan applaus na de scène in de speelzaal. Carlo Alfieri de jonge tenor, heeft een betrekkelijk kleine stem, hetgeen evenwel in deze rol geen beletsel is Zeer goed was de nieuwe Violetta door Clara Frediani gezongen; ook zij heeft een betrekkelijk kleine stem, doch in het karak ter van deze rol en deze muziek paste die zeer goed Haar zingen was zeer fraai en vooral haar duet met den ouden Gormont, die door de Franceschi uitstekend gezongen en geacteerd werd, zal ons bijblijven. Een prachtgrime had deze bariton zich gemaakt en zijn zingen was, zooals gezegd, zijn groo- ten naam waardig- Maestro de Vecchi stond vooral In het eerste bedrijf voor een zware opgave, hoe de situatie te redden; hij deed het door den orkestklank zooveel mogelijk te dempen. Trouwens ook later was de sordino in ge bruik; voor het overige was er de geestdrif tige leiding, die wij van dezen maestro zoo gaarne bewonderen. Was verdachte met de valschheid op de hoogte De 40-jarige reiziger L. H. S. heeft van twee menschen geld geleend en daarvoor in onderpand een aantal aandeelen gegeven, welke later bleken valsch te zijn. Hij is voor dit feit door de Rotterdamsche Rechtbank veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenis straf, doch kwam van dit vonnis bij het Haagsche Gerechtshof in hooger beroep, om dat hij beweerde de valschheid van de aan deelen niet te hebben gekend. De advocaat heeft bevestiging van het door de Rotterdamsche Rechtbank gewezen vonnis geëischt. Het Hof legde S. een gevangenisstraf van een jaar op. Heden heeft de Belgische gezant de heer L. Nemry een bezoek gebracht aan de Paaschveetentoonstelling te Rotterdam. De gezant werd vergezeld door den burgemees ter van Rotterdam, mr. P. J. Oud en den Belgischen consul te Rotterdam, den heer v. d. Pitte.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2