y INLICHTINGEN AAN HET BUITENLAND VERSTREKT. 3 jaarbeurs. t SPIONNAGE-GEN AL BERECHT. De Amerikaan in convooi. DONDERDAG 14 MAART 1940 BEZITTER VAN RADIOZEND APPARAAT GEARRESTEERD. Verdacht van overtreding der neutraliteitsverklaring. AARDAPPELINVOER in ENGELAND. PRINS BERNHARD Op DE aanrijding MET doodelijk gevolg. Verdachte reizen van 'n Amsterdccmsch hoopman. Vijf jaar gevangenisstraf tegen verdachte geëischt. HET AFGEWENDE CONFLICT. C. A. O. in het electrotechnisch bedrijf geteekend. HET VERGAAN VAN DE „LAERTES". JONGEN BEKNELD GERAAKT. DE REGEERING KOOPT VEE VOOR EXPORT. I Aan het eind van de vorige maand werd aan de grens by Vlagtwedae een 34-jarige Amsterdamsche koopman gearresteerd. Er werden in zijn auto lampen gevonden, die stralingsapparaten bleken te zijn, doch oor spronkelijk verkeerde men in de meening, \Jat deze man iets te maken kon hebben met ae lichtsignalen, die 's nachts herhaaldelijk werden waargenomen. In de Amsterdamsche woning van den man in de Michel Angelostraat werd door de récherche een onderzoek ingesteld. Het bleek, dat in een toilettafel een volledig en zeer goed zendapparaat was opgeborgen. Het zendapparaat was van hetzelfde maaksel als dat te Schiebroek in beslag werd genomen. De gearresteerde is Nederlander. Hij heeft vroeger bij de Nederlandsche marine gediend pis seiner, zoodat hij goed op de hoogte moet worden geacht met de behandeling van radiozendtoestellen. De man wordt er van verdacht deze toe stellen te hebben gebru*1 te ver vreemde mogendheid inbc p it mep strekken. Hij ontkent ecb eJ t j t-tu z6f?t hst kostbare toe te hebben geseind. HU m stel te hebben gekocht van een marktko p stel te neDDen s den ver man te Amsterdam. kooper weet hij echter met. De man is in arrest gehouden en gisteren voor den Officier van Justitie geleid, die de stukken in handen van den rechter-com- missaris heeft gesteld. Deze heeft zijn in sluiting in het Huis van Bewaring gelast. De man wordt verdacht van overtreding van art. 21 der neutraliteitsverklaring. Havas seint uit Londen. Op verzoek van het ministerie van Le vensmiddelen en van handel, zjjn aard- appelen geplaag Producten waarvan de inv°er Maart af zal zyn onderwotrenjanjicentie. 2. K- Brins Bernhard heeft gistermid dag een tweede ^zoek aan de jaarbeurs ge pracht. Om vier uur arriveerde de hooge gast vooi pet administratiegebouw aan het Vreeburg, waar de secretaris-generaal, de heer W. Graadt van Roggen, ter begroeting aanwezig was en den Prins naar binnen geleidde. Hier werd Z, K. H. door een groot aantal personen o.a. den minister van koloniën, den heer Ch. J. I. M. Weiter en de leden van den raad van beheer van de Koninklijke Nederland sche jaarbeurs begroet. Verschillende gedelegeerden van koloniale lichamen werden aan den Prins voorgesteld. ópSw bracht de F™» hb,f»k koloniale af deeling, waarna hij in de zaal van de industrieele club een conferentie bij woonde, waarin koloniale belangen in ver band met de jaarbeurs werden behandeld. Deze bijeenkomst droeg een strikt huishou delijk karakter. Tenslotte zat de Prins aan een diner, dat den deelnemers aan deze con ferentie in het jaaarbeursrestauran werd aangeboden. Het lag in de bedoeling van den Prins om streeks tien uur uit Utrecht te vertr NATURALISATIES. Op wetsontwerp 292 is de naturalisatie voorgesteld van de volgende vreemdelingen- Vf. F. Bobuch, Den Haag; W. P. Bringmann, Heerlen; A. Forster, Den Haag; w. A. Grim berg, id-! P. w- Hilgendorf, Rotterdam; O. Hoffmann, Haarlem; W. A. Janssen, Gennep; A. J. Kastein, Dinxperloo; L. Laufs, Maas tricht; M. A. E. Pabst, Arnhem; j. paffen, Kerkrade- E Poschalko, Ellecom; i. E. F Poswick, Houthem; J- °en Haag; W. j. Ruttan, Ubach over Worms, H. Thelen, Rotterdam; P S Wertheimer, Hillegersberg; M. A. c. Wiesmann, Tubbergen; alsmede j. H. Haas te Gouda en J. D. Jansen te Schin- veld. £>0 Dat nieuwe meisje vraagt of we allen op haar willen stemmen bij de verkiezing wenschte mee wedstrijd van rodeo-koningin. Als ik het doe kan op die van uw vrien ik dan op uw stem en den rekenen rodeo Ja miss, daar kunt op rekenen mee Hallo I Dag Dag Lem Ja...a...a miss de Vere! wedstrijd Lem ik doe mee aan den wedstrijd van rodeo-koningin, kan ik op je rekenen? j Lem jij stemt toch op mij bij \de ve verkiezing van rodeo koningin? Lem jij helpt me toch zeker bij de verkiezing tot rodeo-koningin? Miss Sputz en miss Spriggs willen ook al meedoen.... Ja Lem, we komen jouw raad vragen j op wie we nu moeten stemmen! f Oh, miss Pepper Lem je wist het mis schien nog niet, maar ik doe ook mee aan den wed strijd van rodeo koningin. maar voor Ie koe stemmen o - Cogr. 1939, King Features Syndicate, Inc., World rights reserved. voor De 19 jarige H. J. a. Hutten die Zondag j 1. te Apeldoorn op zijn motor in aanrijding kwam met een nniitaire auto en naar De venter werd overgebracht, is thans aan de bekomen verwondingen to het gt j h_ ziekenhuis aldaar overleden. Gistermiddag behandelde de rechtbank te Amsterdam de eerste zaak in dit arrondis sement, spionnage betreffende. Sumner Welles met ninister Winston Chur chill bracht op diens hill na het bezoek, lat Welles aan Chur- departement te Londen. Den Amsterdamschen koopman C. V., een 45-jarigen man, die zich sedert half Januari in hechtenis bevindt, was ten laste gelegd, dat hij, Nederlander zijnde, opzettelijk op 10 Januari te Duisburg aan een in dienst, althans voor en ten behoeve van het Duit- sche rijk, althans voor 'n buitenlandsche mo gendheid handelend persoon, inlichtingen heeft verstrekt, omtrent feiten en omstan digheden, waarvan hij wist, dat de geheim houding door het belang van den Staat geboden werd, n.l. omtrent militaire verde digingswerken en maatregelen in Nederland langs de rivieren Rijn, Waal en IJssel en de militaire bezittingen in verschillende plaat sen langs die rivieren. De verdediger had de nietigheid van de dagvaarding te berde gebracht, omdat z.i. niet voldoende omschreven was, welke in lichtingen verd. zou hebben gegeven. Na raadkamer werd deze nietigheid ver worpen. Als eerste getuige hoort de rechtbank ver volgens den marechaussee, die verd. en zijn vriend B. te Zevenaar had aangehouden in den trein. Hij had verd. overgebracht naar de stationscommandant. „Wat hebt u in Duitschland uitgevoerd?" had get. gevraagd. „Gaat u niets aan, luidde het antwoord. Even later had hij geheimzinnig over ,,^fn smok- kelzaak" gesproken. Het verhoor had zeer lang geduurd, bij hem vond de marechaussee eèn atlasje. Pres: waarvoor droeg u dat bij u? Verdachte; voor een fietstocht. Ten slotte had verd. toegegeven, dat hij in de stations-wachtkamer had zitten praten met een Duitscher. Waarover?6 Op die vraag had verd. aanvankelijk geèn antwoord willen geven. Na een uienlang verhoor had hij verklaard, dat hij over na tuurschoon van ons land had zitten praten. Vervolgens wordt de binnenhuisarchitect B. gehoord. Get. had kennis gemaakt met verd. Deze had hem op Zondag 7 Januari j.l. geld ge geven om naar Duitschland gaan. Te Arnhem zouden beide mannen el kaar ontmoeten, maar op den afgesproken dag zagen ze elkaar reeds op het perron te Amsterdam. Te Zevenaar waren zij de grens gepasseerd* Verd. had voor plaatskaarten naar Duisburg gezorgd. Te Duisburg had het tweetal een derden man ontmoet. Get. moest ergens anders gaan zitten, hij kon wel zien, wat verd. en de vreemdeling, een Duitscher deden, maar het gesprek kon hij niet vol gen. Er werden kaarten op tafel uitge spreid en er werd fluisterend gesproken. Zoo nu en dan hoorde hij den Duitscher een woord herhalen meestal plaatsnamen, zooals Zutphen, Deventer Het onderhoud aan de hand van de kaar ten had naar schatting anderhalf uur ge duurd. Pres.: en van u moesten ze niets hebben? Getuige; neen, maar ik moest de volgende week terugkomen, ik kreeg 20 en 7.50 voor een nieuwen pas. „De Duitscher maakte grensfaciliteiten voor me in orde" voerde verd. nog aan. Pres.: Ja voor spionnen. Verd.: daar hebben we het nooit over ge had. We spraken over Belgie. Pres.: het maximum, dat u kunt krijgen, is zes jaar Staat u toch niet zoo te liegen. U kunt nu nog 'n weinig goedmaken, van wat u misdreven hebt. „U kunt nog nog tot 't besef komen, dat u eigenlijk een Nederlander bent. Anders verdient u niet beter dan het lot van spionnen in oorlogstijd. Hoe kwam u er bij om uw land te verraden? Verd.: dat deed ik niet. Pres.: zeg nu maar eerlijk, dat u geld kreeg om uw vaderland te verraden. pireerende met het lid van den Duitschen geheimen dienst confereerde. Het staat vast, dat er over de IJsselinie is gesproken, het ge sprek, het kaartje eri de opgevangen namen wijzen dat wel uit. De Duitscher maakte no tities. Naief is het verhaal, van verd. dat er slechts over natuurschoon werd gepraat. Dit verweer is wel heel erg onzinnig. Niemand gaat drie keer over de Duitsche grens om over toeristische genoegens te debatteeren. Het staat vast, dat de militaire maatregelen in Nederland het onderwerp van gesprek waren. Er is in dit geval sprake van de meest afschuwelijke demoralisatie n.l. spionnage tegen het eigen land, ons vaderland. Verd. maakte zich schuldig' aan een staatsgevaar lijk misdrijf. Deze man heeft zich zelf ingedeeld bij het schuim van de natie. Hij zal langen tijd uit de samenleving moeten worden gebannen. Geen enkele verzachtende omstandigheid is aan te voeren tegen dezen spion. De maxi mumstraf bedraagt zes jaar. Deze lage strat stamt uit een onbewogen tijd. Thans zijn de tijden zeer veel ernstiger en hebben de verhoudingen zich toegespitst. Bij le strafmaat dient men te overwegen, dat verd. geen berouw toont. De straf moet preventief werken. Een ieder dient te weten, dat men in ons land spionnen zwaar straft. Spr. vorderde tegen verd. een gevangenis straf van vijf jaar. De rechtbank zal 27 Maart vonnis wijzen. Men meldt ons uit Amsterdam; Zooals dezer dagen is gemeld, heeft de rijksbemiddelaar) mr. dr. S. de Vries Czn., een bemiddelingsvoorstel gedaan aan par tijen, betrokken bij een dreigend conflict in de electriciteitsbranche alhier. Zoowel werk nemers als werkgevers hebben dit voorstel aanvaard. In verband hiermede heeft de heer de Vries gisterochtend op het stadhuis een slotbijeenkomst van vertegenwoordigers der partijen geleid. In deze bijeenkomst is een collectief contract geteekend. Requisitoir. De officier van justitie, mr. A. S. de Muinck Keizer, achtte het wettig en overtuigend be wijs geleverd. Het staat wel vast, dat verd. aan een lid van den Duitschen geheimen dienst inlichtingen over onze verdediging heeft gegeven. Verd. was in korten tijd drie maal over de Duitsche grens gegaan, terwijl hij noch een geldig paspoort noch een visum had. De laatste maal viel het den oplettenden douanen op. Verd. kan geen enkel motief opgeven voor zijn bezoeken aan de Duitsche grenssteden Hij was in kennis met B. gekomen, die zich er aanvankelijk toe leende, maar die zich te rechter tijd bedracht. Deze B. beschrijft hoe verd. opgewonden, gespannen en trans- Engelsche reddingmaatschappij beloond. De Koninklijke Nationale Redding Maat schappij te Londen heeft van de Stoom vaart-Mij. „Oceaan" te Amsterdam een gift ontvangen als blijk van waardeéring voor de hulp, welke verleend is aan het stoom schip „Laertes" van deze reederij, toen dit op 3 Februari j.l. aan de Zuidkust van En geland op een mijn liep en in brand ge raakte. Er was toen een reddingboot uitge varen, doch de bemanning van de „Laertes behoefde van de aangeboden diensten geen gebruik te maken. Tusschen stootblok en rangeertrein. Men meldt ons uit Amsterdam: Gistermiddag te ruim half vier is op het rangeerterrein aan de Panamakade een ern stig ongeluk gebeurd. Een twaalfjarige jongen, die bezig was met het zoeken van kolen voor zijn moeder, geraakte bekneld tusschen een stootblok en een rangeerenden trein. De jongen was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het Bin nengasthuis overgebracht. Geheel onverwacht, maar daarom niet minder welkom, is deze week op de vrye markt een aankoop van vee begonnen, waarvan de bedoeling is dit veê te expërtee- ren naar een neutraal land, meldt de „Vee- en Vleeschhandel." Werden vorige week enkele proef-koopen gedaan, thans is vanwege de Ned. Veeh. Centrale opdracht gegeven een zeker aantal uit de markt te koopen. De koop of beter gezegd de kwaliteit der dièren is ditmaal tusschen die der defensie- en blikkoeien in, of om het anders, te zeg gen, er zullen koeien gekocht worden, wél ke wat kwaliteit betreft, niet voldoen aan den eisch, die gesteld wordt aan de ètappe- koeien, maar ze zullen béter moeten zijn dan de zoogenaamde blikkoeien. De aankoopen geschieden op de bekende gebruikelijke markten, waar de blikkoeien ook gekocht zijn. 11 11 il

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1