De Nederlandsche hulp voor Finland. 3 stille umgang trok voor 't laatst GROOTE YISCHSTERFTE IN FRIESLAND. koffieprijs verhoogd. Koninklijke belang stelling. DINSDAG 19 MAART 1940 Gasgeneratoren voor vracht auto's en autobussen. HET BOER VAN DE PRINSES VOOR HET ROODE KRUIS. In totaal ca. honderdduizend Het resultaat van de inzameling. grims, ALLE IJ SSELMEERHAVENS THANS IJSVRIJ. Is er een Indiaansch meisje dat de toekomst kan voor- Zeg mijnheer Kinkaid kunt U me ook den weg wijzen naar het kamp van dat Indiaansche meisje? Daar is haar wigwam r te"'O, Mijnheer Kinkaid waar woont dat In diaansche meisje? Ze zei me dat... mijn hartsver- angen werkelijk heid zou worden Mijn liefst; wensch zal jrden vervy' Oom Kees, ik moet naar dat ine -sansche meisje om haar over iets v. belangrijks te raadplegen. loe zou ik er ais i koningin uitehnt 1 Ik ben zoo biij ze voorspelde me zoo iets heerlijks ol Ik zal U er wel even heen brengen. Komt U maar even met me mee vertelde me iets dat U allen w zal interesseeren.... Stel je voor, ik.... koningin van de rodeo - gebleven In verband met de verbooging van het invoerrecht is met ingang van gisteren de njs Var* de goedkoopste koffie hier te lan- de opnieuw verhoogd. Bedroeg de prijsstij - fflng in Februari kort na de afkondiging van bovengenoemde heffing 6 cent,, thans is daar no8 8 cent bijgekomen, zoodat de prijs nu 54 cent bedraagt. De prijsverhooging voor de duurdere soorten is ongeveer gelijk. ^jogr 1939, King Feature; Syndicale, Ine World rights reaervtd. waarbij zich ook bevond Z. H. Exc. mgr. dr. J. Lemmens, bisschop van Roermond. In de kerk van O. L. Vrouw van den Al lerheiligsten Rozenkrans aan de Jacob Obrechtstraat droeg Z. H. Excellentie na af loop van den Omgang aan een der zij-alta ren een H. Mis op. Evenals gedurende de beide voorgaande nachten was de stemming onder de deel nemers zeer ingetogen en devoot. Allen ble ken inderdaad de beteekenis van den Stil len Omgang te beseffen en daardoor werd de Stille Omgang dan ook wat hij moet zijn: een uiting van een groot en vurig geloof. De gedachte van het bestuur van het Gezel schap van den Stillen Omgang om de plek, waar eens het wonder is geschied, aan te duiden door een glas-in-lood-lantaarn, welke een afbeelding vertoont van de H. Hostie boven de vlammen, werd ook nu door de deelnemers ten zeerste geapprecieerd. De bedetocht werd begunstigd door bijzon der fraai weer. Het was een heldere, zoele lentenacht, vol stillen luister. Eerst tegen het grauwen van den morgen begon het kil te worden. De meeste groepen hadden toen ech ter den Omgang reeds volbracht. Om half vijf in deh morgen was de Omgang beëin digd door de groepen van buiten Amsterdam. De deelnemers uit twee Amsterdamsche pa rochies, t. w. van St. Franciscus van Assisië en (lie van St. Gerardus Majella, maakten den tocht eerst daarna. Het bestuur en de ordecommissarissen van den Stillen Omgang woonden wederom Za terdagavond om twaalf uur een H. Mis bij in de Kapel van het Maagdenhuis, welke werd opgedragen door den zeereerw. pater dr. B. H. Molkenboer O. P. Na afloop van de godsdienstoefening heeft de voorzitter van den Stillen Omgang, de heer Alph. Elsen- burg, dank gebracht aan dr. Molkenboer, den „hofkapelaan van den Stillen Omgang" en aan de Moeder-overste van het Maagden huis. Hoewel de Stille Omgang ook dit jaar weer een alleszins bevredigend verloop heeft gehad hoopt het bestuur het aantal nachten, waarover de bedetocht dit jaar verdeeld is geweest, zoo spoedig de tijdsomstandigheden zulks toelaten, weer terug te brengen tot twee. Tenslotte moge nog met erkentelijkheid worden melding gemaakt van de correcte en efficiënte medewerking, die het Gezelschap van den Stillen Omgang ook dit jaar weer heeft mogen ondervinden van de Amster damsche politie en van de Nederlandsche Spoorwegen. de behandeling en b"* onderhoud van een generator naar behooren te verzorgen. Het subsidie zal bedragen 500.voor een vrachtauto en 750 voor een autobus, te verleenen voor een maximum van 2 gene ratoren per bedrijf. Hieraan zal de verplich ting verbonden zijn, dat de generator gedu rende minstens 2 jaar door den gesubsidieer de in bedrijf zal worden gehouden, met dien verstande, dat in geval van buiten-bedrijf- stelling binnen het eerste jaar het geheele subs'die en bij buiten bedrijf stelling binnen het 2e jaar 50 pet. van het subsidie terug gevorderd zal worden. De behandeling van de aanvrage geschiedt in samenwerking met den B.B.N. door het centraal instituut voor industrialisatie van het depe-tement van Economische Zaken. NAAR wij vernemen, kon in de afgeloopen weken als resultaat der door de FinschNederlandsche vereeniging met medewerking van het Nederlandsche Roode Kruis gehouden inzameling in totaal een bedrag van drie ton ter beschikking van het Fin- sche Roode Kruis worden gesteld, ter wijl bovendien de uitzending der Nederlandsche Roode-Kruis ambu lance naar Finland kan worden be kostigd. Voor de derde en laatste maal in dit jaar is in den nacht van Zaterdag op Zondag de Stille Omgang door Amsterdam ter eere van het Heilig Sacrament van Mirakel gehouden. In deze derden en laatsten nacht hebben wederom tienduizenden pelgrims, die per extratreinen en per autobus naar de hoofd stad waren gekomen den bedetocht onderno men in een geest van stille devotie en man nelijke godsvrucht om hun gebed te voegen bij dat van de tienduizenden, die de vorige Zondagen de pelgrimage maakten naar de plaats, waar de H. Eucharistie groote won deren heeft gewrochl ten einde daar God, volgens de intentie die dit jaar voor den Stillen Omgang is vastgesteld, te smeeken ons vaderland te behoeden voor de rampen van den oorlog. Naar schatting hebben in de drie nachten totaal ongeveer honderdduizend geloovigen den Stillen Omgang volbracht, ongerekend nog de vele duizenden, die op andere dagen en uren in stilte biddend den beeweg hebben gevolgd. Ook ditmaal hebben duizenden katholieke mannen, die onder de wapenen zijn geroepen, weer aan den Stillen Omgang deelgenomen. In groote groepen onder leiding van hun aal moezeniers namen zij hun plaatsen in in de rijen der bedevaartgangers. Enkele groepen waren zóó talrijk, dat voor hen een geneele extra trein gereserveerd moest worden. Man schappen, onder-officieren en officieren gin gen biddend door de straten van het ingesla pen Amsterdam. Onder de aan den omgang deelnemende militairen bevonden er zich ver- scheidenen, die te voren vier en twintig uur op wacht hadden gestaan en desondanks hun welverdiende rust opofferden om den bede gang te kunnen volbrengen. Een van de eerste groepen, die per extra- trein in de hoofdstad arriveerde was die van Zuid-Limburg, welke 1800 man sterk was en Thans is bericht binnengekomen, dat van alle havens aan het IJsselmeer de schepen Amsterdam kunnen bereiken. Zij zijn geheel ijsvrij. Onder de ingekomen gelden is onder meer begrepen de opbrengst van het in den boek handel verkrijgbaar gestelde tijdschrift „Fin- lands lot" van de hand van mr. J. J. R. Schmal, alsook van de pro-finlandia-ze- gels, welke beide uitgaven, waarvan de ver koop wordt voortgezet, bereids eenige dui zenden gv' lens opbrachten. Voor zoover hun adressen beschikbaar zijn, ontvangen alle gevers bericht van ont vangst. Inmiddels zet de Finsch-Nederland- sche vereeniging haar actie in het belang van den wederopbouw van Finland met kracht voort. De accountantscontrole blijft opgedragen aan het ountants-kantoor I. J. S'-uys te Rotterdam. Lettende op den ruimhartigen steun uit alle deelen van ons land ontvangen, houdt het bestuur der Finsch-Nc'erlandsche ver eeniging zich overt"'"d, dat de belangstel ling ~r -t zoo beproefde Finsche volk ten "g levendig zal blij-or,, waartoe het bestuur ook zijner zijds door het houden van voordrachten en fib" —'«n we"—'-* Kü te dragen. Desbe treffende ranv-"gen kunnen te allen tijde worden gericht tot het secretariaat: Van Pabstlaan 22, Voorburg, (Z.H.).. H. K. H. Prinses Juliana bewondert het werk tan een glasgraveur tijdens het bezoek aan de glastentoonstelling in het Stedelijk Museum te A'dam. In het kader van de actie naar de nieuwe gemeenschap spreekt hedenavond van 7.15— 7.35 uur voor den K.R.O. prof. mr. C. Romme over: Staat en corporaties.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1