s DE DIEFSTALLEN BIJ DE NED.SPOORWEGEN. Oefent nooit critiek met eenvnlsch hart STADSNIEUWS. K. J. M. V: EN W. M: IN SCHIEDAM. Stand van de K.J.M.V. GARAGE „UNIQUE" EK-ppoeFiïiA WILTON-FIJENOORD. KETHEL. ROTTERDAM. G. M. CHAMBERS t Nog zes personen naar het Huis van Bewaring. DONDERDAG 21 MAART 1940 DE HEER M. DE HAAN, HET NIEUWE R. K RAADSLID. NIEUW BENZINE-STATION. RIJNBENDE'S SCHAAKCLUB. POLYHYMNIA VOERT DE MATTHaUS-PASSION UIT. R. K. SCHAAKVER. SB.O. AFSCHEID DR. A. D J. MAKKINK. RECOLLECTIE. Bestuur blijft aandacht schenken aan de amortisatiebiljetten. LUCHTBESCHERMINGSDIENST- BURGERLIJKE STAND DISTRIBUTIEREGELING. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Voortgezet onderzoek bracht vele goederen aan het licht. „ZORG VOOR HET ACHTERLIJKE KIND". een bedrag van 10.083.64 waarvan voor verpleeggelden 9666.42, voor reiskosten 325.09 en voor kleeding en schoeisel 92,13. Voor de melkverstrekking werd 670.06 .uit gegeven. DAGELIJKSCIIE ONGEVALLEN. IIET ALZIEND OOG VAN DE POLITIE. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. BOND ZONDHR NAAM. De secretaris van de K.J.M.V. schrijft ons: Ergens in Schiedam ligt een haventje, dat ondanks de er aan bestede tonnen gelds, tot heden nooit werd voltooid. De eenzame wandelaar, die er zijn blik over laat gaan, peinst over dit sytnbool der doelloosheid. Maar er zijn meer van zulke haventjes, meer eenzamen.Er is schijnbaar meer doel loosheid! Zij bevinden zich alleen niet op materieel, maar op geestelijk terrein. Er zijn vereenigingen, die de eerste étappe in hun "bestaan achter den rug hebben en er zijn wer kers en sjouwers, die, bewust van de nood zakelijkheid dier organisaties, niet begrepen of met onverschillige hooghartigheid voorbij gegaan worden. In onze goede stad Schiedam leeft een K.J.M.V., een Katholieke organi satie voor de jonge middenstand. Zij heeft zich na herhaalde omvormingen tot een meer zuivere jeugdorganisatie gevormd, zoodat zij zich rond een punt beweegt, waarop alle voor- oordeelen, alle critiek op het verleden en in het bijzonder alle onverschilligheid totaal dienden verdwenen te zijn. Helaas lijkt het vechten daartegen je reinste Don Quichotte- rie! „O, de K.J.M.V.", zegt men, „daar ben ik heel vroeger ook nog lid van geweest! Dus ik weet er alles van". Dat ergo echter klopt niet. Want deze menschen slaan een geheel ontwikkelingsproces over of minachten het, aldus een geest verbreidend, die van elk ver antwoordelijk inzicht gespeend is en funest werkt op iedere propaganda. En aldus valt het te begrijpen, dat wij op K.J.M.V.-gebied hier in Schiedam ettelijke jaren ten achter staan. Het is een desolaat verschijnsel, dat het meerendeel van de jonge middenstand nog altijd het liefst afzijdig blijft van de al- gemeente jeugdbeweging. Zij stellen zich nog immer tevreden met hun in colbert gestoken vacuum. Met een niet te evenaren branie ma ken zi) zich van ieder bescheiden ideaal af, om tevreden te zijn met de triomph der onbe nulligheid. En toch heeft ook de middenstand zijn organisaties, speciaal zijn jeugdorgani satie hard noodig. Ook hier heerscht des tructie. Veel schoons is behouden, maar daarnaast zien wij ook hier valsche leer stellingen omtrent huwelijk, gezag en op voeding, verslapping van het Godsdienstig leven. Ook hier vindt men onopgevoede egoïsten, straks de vaders van morgen! En wordt een onedel publiek amusement in den vorm van actieve en passieve sportbeoe fening, film en dans te veel goed gepraat. En 1014 S 7 ten slotte: In de meeste gezinnen leven we derom ook hier twee generaties samen: De ouders, die hun overtuigingen en levensge woonten door hun kinderen overgenomen willen zien en de opgroeiende kinderen, die hun blikken naar de toekomst richten. In normale tijden was dit proces, was deze strijd der ideeën normaal. Nu door oneindig veel oorzaken de afstand tusschen ouders en kind grooter is geworden, is een aanvul lende opvoeding in de jeugdvereeniging, die een geheele levenshouding omvat, beslist noodzakelijk. Een haven dient een verbinding te vormen. Zoo moet de K. J. M. V. de jon ge middenstand opvangen, om ze eens in de oudere organisaties te doen voortleven. En Hanze en W. M. veronderstellen een behoor lijk K. J. M. V. Zoolang de K. J. M. V. door te weinig ledental en belangstelling haar vereeniging niet ten volle kan doen uit bloeien, gelijkt ze wat op een zeker fameus haventje. Wij meenden, alvorens de richt lijnen te publiceeren, opnieuw voor de K. J. M. V. en W. M. uitgevaardigd, nogmaals een dringend beroep te doen op geheel katholiek Schiedam tot steun en medeleven. Gedenkt dat ook dit jeugdwerk een stuk zielzorg is! Gistermiddag heeft de opening plaats ge had van Winkelman's benzinestation in de Lange Nieuwstraat t. o. het Parkeerterrein. Het is een aardig klein gebouwtje, dat de rustieke omgeving niet ontsiert. Er zijn eeni- ge pompen voor benzine en lucht en water geplaatst van het allernieuwste Amerikaan- sche type. De Bowser benzinepomp bezit zelfs een ingebouwde cassa. Op de bon die er uit komt kan de cliënt zien hoeveel liters hij heeft gehad en welk bedrag hij schuldig is. De Kismet-luchtpomp geeft op een klok pre cies de spanning van de banden aan. Ver der kan de automobilist vele soorten olie koo- pen in alle gewenschte dikten. Wij twijfelen niet of de automobilisten zullen spoedig de weg gevonden hebben naar dit nieuwe ge riefelijke benzine-station. Gisteravond speelde Rijnbende's Schaak club in haar clubgebouw Lange Kerkstraat 70 voor de Huishoudelijke Competitie. De uitslagen waren als volgt: W. J. Bult—J. v. Luijk 0—1 J. IlmerP. v. Bakkeren 01 H. C. MindermanE. Stapels 01 A. v. EttenJ. C. Jansen 01 J. C. v. d. ToornJ. Ilmer Vz J. RobberechtL. v. d. Toorn 10 F. v. BakkerenW. Horstkamp VzVz De wedstrijden werden gespeeld onder lei ding van den heer L. v. d. Toorn. Als opvolger van den heer P. A. v. d. Burg- In de gisteravond gehouden vergadering van de afd. Schiedam van de R. K. Staats partij heeft het college van advies besloten den heer M. de Haan toestemming te ver- leenen tot het aannemen van de opengekomen raadszetel, die was ontstaan door het bedan ken van den heer P. A. v. d. Berg, die, zoo als wij reeds meldden, zich te Hillegersberg gaat vestigen. Uitstekend geslaagde avond met een prachtige vertolking van H- E hütz' meesterwerk. Het was nu eens niet de steeds uitgevoerde Matthaus-Passion van Bach die gisterenavond te beluisteren was in den R. K. Volksbond, maar de Matthaus-Passion van den Duitschen componist van de eerste helft der 17e eeuw, Heinrich Schütz. De uitvoerenden hebben zich op lofwaardige wijze van hun taak gekweten. Ofschoon deze Passion over het geheel ge nomen een wat monotone indruk maakt, is het toch een boeiende en zuivere weergave geworden. De gemengde zangvereeniging Po lyhymnia heeft doorgaans voortreffelijk op de intenties van den dirigent Paul v. d. Put ten gereageerd. De koralen waren te bewon deren om hun gaven klank en zuivere toon- vorming. Memoreeren wij hier het „O Haupt voll Blut und Wunden" en het ontroerende „O Traurigkeit, O Herzeleid". Ook de koor gedeelten getuigden van toegewijde studie. De solistische prestaties van dezen avond waren te roemen. B. v. d. Berk, die de partij van den Evangelist op vocaal zeer bevredi gende wijze heeft vertolkt, kwam zoo nu en dan tot meer persoonlijke expressie en be reikte dan treffende momenten. Joh. Lam men behandelde de Christus-partij op prach tige wijze. Zijn prachtig geluid imponeerde de toehoorders, gevoelig en meesleepend van klank was dit een indrukwekkende Christus vertolking. De klacht „Eli, eli, lama sabach- tani" werd op diep aangrijpende wijze ge zongen. Dit was een solistische weergave van de hoogste orde. G. J. A. de Bruyn kon ons minder bekoren. Zijn weergave was wat on- beheerscht en ook was te veel keelgeluid te hooren. Hinderlijk was deze solist ineens midden uit het koor te hooren zingen en niet naast de andere solisten. Tenslotte moet met waardeering het orgelspel genoemd worden van den heer W. A. Houtman en de piano begeleiding van mevr. N. BerckFeltzer. Het vrij talrijke publiek waaronder wij op merkten den burgemeester Mr. Dr. F. L. J. van Haaren en mevrouw van Haaren Raaymakers heeft met rustige aandacht naar deze zeer geslaagde uitvoering geluisterd. Na het indrukwekkende Ehre su dir Christi, was het een wijle stil en kon Paul v. d. Putten en de zijnen de weerklank van hun musicee- ren hooren. Jammer was het dat tijdens de uitvoering hinderlijke geluiden van buiten de aandacht verstoorden. De uitslagen van de voor de wintercompe titie gespeelde partijen van Dinsdag j.l. lui den: H. PaapW. Steenhouwer afgebr. L. BeekA. Sprong 01 Th. de GraafP. Oomen 01 J. v. SlobbeH. Kloos 10 J. MulderA. Veringmeier 01 A. OsterholtJ. v. Oostrum 01 J. v. SlobbeJ. Maagdenberg afgebr. J. SteensH. Markx 1—0 D. v. HeesSchmierman 01 A. de JongJ. Zoetmulder 01 A- Kloos—J. de Jong 0—1 J. KorverE. Linnenbrink afgebr. Gisteren heeft dr. A. D. J. Makktnk, de rec tor van het Gymnasium, afscheid genomen van het college van curatoren, leeraren, leer lingen en oud-leerlingen. Dr. Makkink is, zooals bekend, benoemd tot rector van het Gymnasium te Hilversum. Maandag heeft de scheidende rector reeds afscheid genomen van het college van B. en W. De burgemeester mr. dr. F. L. J. van Haaren, heeft hem toen in hartelijke en waar- deerende woorden toegesproken. Dr. Makkink heeft daarvoor dank gebracht. De belangstelling was ook deze keer in het gereformeerde Jeugdhuis groot. Dr. R. J. Castendijk, de conrector van het Gymnasium, bracht dr. Makkink dank dat hij bereid geweest was dit afscheid mogelijk te maken. De president-curator, mr. M. M. van Velzen zeide dat dr. Makkink op voortreffelijke wijze zes jaar het ambt van rector had vervuld. Met leedwezen zien de curatoren dr. Makkink dan ook vertrekken. De verstandhouding is altijd uitstekend geweest. De leerlingen ver liezen in dr. Makking een man die heel veel van zijn leerlingen heeft gehouden. Namens de curatoren bood spr. drie deelen van „Erflaters der beschaving" van prof. Ro mein aan. De heer J. Dinkelaar, wethouder van on derwijs, memoreerde dat enkele jaren ge leden de vraag gesteld werd of het Gym nasium wel recht van bestaan had. Dit is wel zeer veranderd. Het Gymnasium is ge groeid en heeft recht op een huisvesting, die meer in overeenstemming is met de standing enhet doel der inrichting. Als de financieele omstandigheden beter zouden zijn, zou een nieuwe huisvesting zeker niet lang meer op zich laten wachten. Deze veranderingen zijn eenerzijds te danken aan de uitbreiding van de stad maar anderzijds aan het werk van den rector met zijn staf. Het gemeentebestuur is dankbaar voor alles wat dr. Makkink voor het Gymnasium gedaan heeft. Ir. W. J. Vollewens, directeur der H.B.S., herinnerde aan de groote tegemoetkoming die hij steeds van den rector heeft onder vonden. Een der leerlingen K. van Aalst, dankte den rector voor alles wat hij voor de leerlingen is geweest en overhandigde een Delftsch blauw' bord met een afbeelding van het Gymnasium en een album met foto's van de verschillende klassen. Namens de oud-leerlingen sprak de heer A. vanRoon en overhandigde een bureaustel. Dr. A. D. J. Makkink heeft hierna dank gezegd. Spr. zeide de school te hebben lief gekregen. Dank bracht spr. aan de curatoren en aan het college van B. en W. voor het geschonken vertrouwen en voor de steun. Dank aan alle leeraren. Vooral om afscheid te kunnen nemen van de leerlingen heeft spr. deze bijeenkomst op prijs gesteld. Dit af scheid kost de meeste moeite. Spr. dankt voor het geschonken vertrouwen in de afgeloopen zesjaar. Tot slot richtte spr. zich nog met enkele hartelijke woorden tot de oud-leer lingen en tot den heer de Goey, den amanu ensis. Na een slotwoord van dr. Castendijk, wer den versnaperingen aangeboden. Ook heeft dr. Makkink gisteren nog af scheid genomen van de hoofdambtenaren Hier werd hij toegesproken door den oud directeur der H.B.S., Dr. N. W. van Gelder die een Perzisch tapijt aanbood. Met enkele woorden heeft dr. Makkink dank gezegd. Vrijdag a.s. te 8.15 ure zal in de Hulpkerk O. L. Vr. Visitatie aan de Aleidastraat, de maandeiyksche Recollectie gehouden worden door een pater Redemptorist. Heden werden de vergaderingen van aandeel houders in de drie maatschappijen van Wilton- Feyenoord gehouden, ter behandeling van de jaarstukken, die wij in ons Avondblad van 15 Maart reeds publiceerden. In de vergadering der Maatschappij voor Scheeps- en Werktuigbouw „Fyenoord" waren vertegenwoordigd 7916 aandeelen. De jaar stukken werden met algemeene stemmen goed gekeurd, zoodat het dividend op 4 pet. is vast gesteld. De aftredende commissaris de heer J. Rypperda Wierdsma werd herkozen. In de vergadering van Wüton's Machine fabriek en Scheepswerf waren vertegenwoor digd 1250 aandeelen. De jaarstukken worden eveneens met algemeene stemmen goedge keurd, zoodat aandeelhouders zijnde, de Dok en Werf Mij. Wilton Fyenoord 1.019.730 zul len ontvangen. In de vergadering der Dok- en Werf Mij. Wilton-Fyenoord waren aanwezig 13 aandeel houders vertegenwoordigend 846 gewone en 29 prioriteitsaandeelen recht hebbend op het uitbrengen van 155 stemmen. Een aandeelhouder vraagt waarom er niet meer spoed gemaakt wordt met de aflossing der amortisatie-biljetten nu de kaspositie zco ruim is. Is er geen andere manier te vinden om deze weg te werken Spr. vindt het onaan genaam om ieder jaar in de balans herinnerd te worden aan het feit, dat er enkele jaren geleden reorganisatie noodig is geweest. De voorzitter antwoordt, dat net bestuur ernstig heeft overwogen een grooter deel af te lossen, doch na rijp beraad werd zulks niet in het belang der vennootschap geacht. Het be stuur wil echter evenals vorig jaar nog weer eens verklaren, dat deze kwestie de volle aan dacht van het bestuur heeft, want ook het be stuur acht het een Schönheitsfehler. Per 31 December stonden nog 2.166.900 biljetten uit, terwijl er aanvankelijk 2.626.500 waren uitge geven. Vervolgens werden de jaarstukken z. h. s. goedgekeurd en de heer J. Rypperda Wierds ma als commissaris herkozen. Bij de rondvraag vroeg een der aandeelhou ders of er plannen voor kapitaalsverhooging bestaan? De Voorzitter: Op het oogenbhk niet; als het zoo ver mocht komen, dan zal daar tijdig mededeeling van worden gedaan. De aandeelhouder: Waarom wordt dan in het jaarverslag op zoo'n opvallende wijze opgegeven, hoeveel aandeelen er nog geplaatst zijn. Moet men daaruit geen emissie-plannen afleiden? De Voorzitter: Neen, dat geschiedde alleen om de kapitalisatie duidelijk in het licht te stellen. De aandeelhouder vraagt nog, wat het be stuur met de „overige terreinen" van 53 H.A. wil doen. De Voorzitter: Weet u er geen kooper voor? Wij hebben er voorloopig toch geen em plooi voor. Nadat de heer C. G. Harrenstein een woord van lof en dank aan bestuur en personeel had gebracht, werd de vergadering gesloten. Vak D opende een tentoonstelling. In de school aan de Lekstraat heeft vak D (Gorzen) van de luchtbeschermingsdienst een tentoonstelling georganiseerd met het doel den burgerij haar materiaal te tormep. Gisteravond heeft de opening van deze ten toonstelling plaats gehad. In een der lokalen vereenigden zich tal van genoodigden onder wie wij opmerkten de burgemeester Mr. Dr. F. L. J. van Haaren, de gemeente-secre taris Mr. N. J. Post, de waarnemend-com missaris van politie J. Blomsma, het hoofd van de luchtbeschermingsdienst Dr. N. W. van Gelder, de voorzitter van de afd. Schie dam van de N. V. L. de heer G. W. van Ber gen Walraven Jr., vele hoofden van dienst en vele vakleiders van de luchtbeschermings dienst. Het vakhoofd de heer F. Slieker heeft de aanwezigen welkom geheeten in het Gorzen- vak. Spr. wees op het belang, van de tentoon stelling. Het doel is de bevolking het ma teriaal te toonen. Spr. vraagt tot slot de steun voor de luchtbeschermingsdienst in het belang van de bevolking. De voorzitter van de afd. Schiedam van de N. V. L. de heer G. W. van Bergen Wal raven Jr. zeide, dat hij gaarne ter gelegen heid van deze opening enkele woorden wilde spreken. Een bijzonder woord van welkom richtte spr. tot den burgemeester. Spr. dankt den burgemeester voor het vele dat hij doet voor de luchtbescherming. Toen een paar jaar geleden begonnen werd aan de luchtbescherming was de belangstelling niet groot. Nu ligt de zaak eenigszins anders. De belangstelling is gestegen dank zij de vele harde werkers. Dat er reeds veel materiaal bijeen is gebracht bewijst dat het niet bij woorden gebleven is. Spr. brengt dank aan vakhoofd Slieker en zijn mannen en prijst de offervaardigheid van de bewoners van het vak. De luchtbescherming is nog niet daar waar het wezen moet. Allereerst de kennis van de burgerij van de zelfbescherming. Ve len komen daar niet toe. Spr. wees er op dat de luchtbescherming primair is. Moge deze tentoonstelling bijdragen tot belangstel ling in de luchtbescherming. Dan ver klaart spr. de tentoonstelling voor geopend. De aanwezigen begaven zich hierna naar de tentoonstellingsruimte. Hier knipte de heer van Bergen Walraven een oranjelint door en sprak den wensch uit dat de ten toonstelling mocht slagen. Hierna werd een couplet van het Wilhel mus gespeeld. De aanwezigen maakten hier na een rondgang over de tentoonstelling. De tentoonstelling. Een groot deel van de tentoonstelling wordt in beslag genomen door het eigen mate riaal van het vak. Langs het pad naar de zaal staan reeds zes blokbrandweerwagens opgesteld. In de zaal vindt het andere ma teriaal een plaats. Dit bevat veel brandweer materiaal als lantaarns, slangen, ladders, verschillende brancards enz. Ook de ver- bandtrommels zijn opgesteld. De brandspuit die door de gemeente beschikbaar is ge steld is ook te zien. Verder zijn er stands van de N.V. Handelscompagnie en van de N.V.Oxygenium, waar van alles te zien is op het gebied van bedrijfs- en zelfbescher ming. De indeeling van wijken en de werk- verdeeling in het vak is ook op duidelijke wijze te zien. Verder zijn er verschillende attracties, die direct groote belangstelling ondervonden. Alles bij elkaar is het een ten toonstelling die de moeite waard is. GEBOREN: Maria F. I., dochter van Th. van Hees en M. F. Vent, Noordvestlaan 18 Josephus G., zoon van G. C. van Vliet en E. Morocza, St. Liduinastraat 60 Nelly, doch ter van J. C. Stolk en C. P. IJzendoorn, Boerhavelaan 1. GEHUWD: H. B. de Smits, 22 jaar en G. J. de Bruin 22 jaar F. A. Visser 32 jaar en M. van Veldhuizen 21 jaar K. Meijer 22 jaar en A. Smit 21 jaar J. de Winter 22 j. en A. van der Waal 23 jaar M. Notenboom 24 jaar en J. N. Uchtrop 22 jaar. OVERLEDEN: H. M. Ilmer, 79 jaar, Broers- vest 62 T. E. v. d. Herik 42 jaar, Nassau- laan 75 H. M. Walter 88 jaar, wed. van C. Ouboter, N. Haven 225. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen bij de gemeentepolitie: Regen, jas, werkvletje, pak stoffen, zweep, duim stok, postduif gemerkt H 02657 WB 39 Rot terdam. SLUITING GEMEENTE-SECRETARIE. In verband met den Goeden Vrijdag zullen Vrijdag en Zaterdag de bureau's der gemeen te-secretarie gesloten zijn voor het publiek, met uitzondering van de Burgelijke Stand zijn deze geopend van 912 uur. Voor levens middelen enkel Zaterdag van 99.45 uur en voor kostwinnersvergoeding Zaterdag van 1010.30 uur. Gisteren is te zijnen woonhuize te Schie- broek plotseling overleden in den leeftijd van 50 jaar de heer G. M. Chambers M.I.N.A.F.R.S.A., in leven hoofdingenieur der afdeeling scheepsbouw Dij de Rottcr- damsehe Droogdok Maatschappij, en sinds 12 Maart 1919 aldaar werkzaam. Aanvankelijk als chef der teekenkamer, afd. scheepsbouw en sedert 1925 als hoofd ingenieur van deze afdeeling, heeft hij zich, door zijn groote bekwaamheid als scheeps bouwer en zijn buitengewone energie, ge paard aan het bewonderenswaardige gemak, waarmede hij zich in Nederland wist in te leven, zeer vele vrienden verworven in scheepsbouwkringen, zoowel in Ijinnen- als buitenland. Met onvermoeiden ijver en met inzet van zijn geheele persoonlijkheid heeft wijlen de heer Chambers de belangen van zijn maat schappij gediend, welke in hem dan ook een stoeren werker verliest, wiens energieke werkkracht en groote toewijding noode ge mist zullen worden. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Wijziging in verband met de Paaschdagen. Op Goeden Vrijdag en 2en Paaschdag kun nen geen opplakvellen worden ingeleverd. De detaillisten, welke op Vrijdag en Maan. dag moeten inleveren, zullen dit nu kunnen doen op Vrijdag 29 Maart en Maandag 1 April. Op Maandag 25 Maart, 2en Paaschdag, zijn de lokalen van de groentendistributie geslo ten. De bonnenverkoop vindt plaats op Dins dag 26 Maart, alleen 's morgens van 911 uur. Op Dinsdag 26 Maart is de gelegenheid tot aanvragen van goedkoope levensmidde len gesloten. Burgemeester en Wethouders van Schie dam maken bekend: dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten zitting zal worden gehouden in det voormalig St. Ja- cobs-Gasthuis (linkervleugel) aan de Hoog straat 112 alhier, en wel op 4, 5* 8, 9, 10, 11, 12, 15, 16, 17, 18, 19, 22, 23, 24, 25, 26, 29 en 30 April, benevens op 1, 3, 6 en 7 Mei, telkgns van 9—12 en van 13—16 uur. Aan belanghebbenden wordt in herinne ring gebracht: 1. dat voor de verdeeling der werkzaam heden, tot bevordering van den geregelden gang van den herijk, aan de huizen der ijk- plichtigen oproepingsbriefjes zullen worden bezorgd, houdende opgaaf van den dag en het uur, waarop de maten en gewichten kunnen worden aangeboden, terwijl zij, die zoodanig briefje niet mochten ontvangen, zich tot het bekomen daarvan op de boven aan gegeven tijdstippen aan het lokaal van den herijk kunnen aanmelden; 2. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangebo den en onderzocht te kunnen worden; dat ijzeren maten van binnen en van buiten ge verfd dienen te zijn, koperen gewichten af- gewasschen en ook de gaten gereinigd; dat ijzeren gewichten niet gepotlood mogen zijn, doch roestvrij moeten zijn gemaakt en daar na ingewreven met gekookte lijnolie; 3. dat de maten en gewichten vóór 1 Oc tober 1941 gestempeld moeten zijn met de letter n en dat er, bij verzuim of verhinde ring om van de zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewich ten te laten herijken aan het ijkkantoor te Rotterdam op eiken Dinsdag en Vrijdag (be halve op Goeden Vrijdag! van 912 en van 1316 uur; 4. dat de maten en gewichten, welke zijn gestempeld met het afkeuringsmerk (drie hoek), niet in winkels enz. mogen worden teruggebracht; 5. dat ten bate van 's Rijks schatkist be taald moet worden voor het onderzoek der maten en gewichten (ijkloon) en voor het justeeren der gewichten (justeerloon) et) 6. dat de milligramgewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan het ijkkantoor herijkt kunnen worden. (De gezegelde en veloppe, afgegeven bij de vorige verificatie moet met de gewichten franco per post wor den opgezonden, daar de gewichten anders aan de eischen gesteld voor de nieuwe, moeten voldoen, terwijl een postbewijs tot een bedrag, overeenkomende met de som van 10 cent voor elk gewicht moet zijn ingeslo ten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 21 Maart 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, N. J. POST. VAN HAAREN. MEN zal zich herinneren de groote diefstallen ten nadeele van de Ned. Spoorwegen, waardoor de goede ren-verzending per spoor dreigde in een kwaden reuk te komen staan. De politie greep in en na moeilijk speur werk gelukte het haar vijf dieven te arresteeren, die allen werkzaam wa ren bij van Gend en Loos. Bovendien werden nog vier helers in hun kraag gegrepen o.w. den hoofdheler A. H. W. Zij werden overgebracht naar het Huis van Bewaring. Na dit eerste succes, zat de Rotter- damsche politie echter niet stil en thans zijn nog zes helers ter beschik king gesteld van den Officier van Justitie. De politie meent met deze goede vangst het heele complot wel te hebben ontmaskerd. Nadat het eerste onderzoek was beëindigd hetwelk het resultaat had opgeleverd, dat vijf dieven en vier helers achter slot en grendel konden worden gezet, is de politie in tweede instantie nog eens gaan neuzen in de papie ren, welke op den hoofdheler A. H. W. uit de Gaffelstraat waren gevonden. In deze papieren stonden verschillende adressen ver meld. Huiszoekingen werden gedaan, doch deze leverden niets bijzonders op. Aan één adres had men echter meer houvast. Dit was het adres van een winkelier, woonachtig in het dorpje Sint Willebrord, onder de ge meente Etten in Noord-Brabant. Eenige rechercheurs brachten bij dezen winkelier W. H. genaamd, een bezoek en verschillende goe deren van diefstal afkomstig werden gevon den als lappen stof, dameskousen, gekleurde overhemden enz. enz. Op een vraag van de rechercheurs, hoe de winkelier aan deze goederen was gekomen, antwoordde H., dat hij deze had gekocht van een familielid, den 34-jarigen H. J. uit ds Gouvernestraat. Het eerste contact. Deze H. J. was het vorig jaar bij hem ge komen en had hem eenige staaltjes van een faillieten boedel aangeboden en voor een zacht prijsje had hij de goederen overgeno men. Op een goeden dag is de winkelier uit Brabant zelf naar Rotterdam gegaan, ten einde meer van zulke goederen te koopen. Het familielid H. J. bracht den winkelier in contact met den hoofdheler A. H. W. uit de Gaffelstraat. Eenige stukken stof werden fa©- steld en kort daarop, nogal brutaal, per Van Gend en Loos verzonden naar Brabant. De gestolen goederen ten nadeele van de Spoor wegen werden dus via den lioofdheler, weer per spoor verzonden. Heel wat zendingen heeft de Brabantsche winkelier op deze wijze ontvangen. H. J., die nogal veel op stap ging met den hoofdheler A. H. W., werd gearresteerd, doch hij bleef hardnekkig ontkennen iets met deze zaken uitstaande te hebben gehad. Een huis zoeking volgde en spoedig had de politie de overtuigende bewijzen, want verschillende goederen werden aangetroffen, waaraan een luchtje zat. Na eenige dagen op het hoofd bureau te hebben doorgebracht, bezweek H. J. en bekende tenslotte zich aan heling te hebben schuldig gemaakt. Hij vertelde echter nog meer, want de politie moest maar eens gaan kijken bij den 52-jarigen J. de W. aan de Hooidrift. Dit liet de politie zich geen tweemaal zeg gen, een huiszoeking volgde en een groot aantal goederen, als vloerkleeden, mantels, lappen stof en overhemden, werd gevonden. Dè zaak werd in beslag genomen en de W. werd aangehouden en overgebracht naar het hoofdbureau. De'man wist echter van niets Onvoorzichtige uitlating. Uit een onvoorzichtige uitlating van de vrouw van de W. kwam de recherche echter achter den naam van den 43-jarigen rijwiel hersteller G. T., wonende aan den Schiemond. Bij een huiszoeking werden gevonden 30 pak ken waschhandjes, twee vloerkleeden en een groote partij overhemden, welke goederen In de rijwielstalling lagen opgeslagen. Het ver der voortgezet onderzoek bracht aan het licht, dat een broer van den hoofdheler t.w. de 22- jarige ijzerwerker A. M. W. den dag, nadat de hoofdheler was gearresteerd, een partij ge stolen goederen uit diens woning had weg gehaald, teneinde dezen zooveel mogelijk te ontlasten. De rijwielhersteller G. T. was daar voor des morgens om vijf uur met zijn auto naar de Gaffelstraat gereden, waarna de goederen in zijn rijwielstalling werden op geborgen. Ook onderling namen de „neeren het niet zoo nauw met hun geweten want konden zij elkaar bedriegen, dan lieten zij ook dit niet na. Zoo vertelde bijv J. de W. dat de politie de goederen JJ A. M. W. in beslag had genomen, doch deze waren in werkelijkheid opgeslagen bij den rijwielher steller, die de opbrengst ten eigen bate aan wendde of weer met andere trawanten deelde. Weer een nieuw spoor. Nadat H. J., J. de W. en G. T. naar het Huis van Bewaring waren overgebracht A. M. W. heeft slechts enkele dagen op het hoofdbureau doorgebracht en is in overleg met den officier van justitie daarna vrij gelaten, ofschoon hij wel vervolgd zal worden kwam het de politie ter oore, dat door den 49-jarigen monteur J. T., wonende aan de Schiehaven, verschillende radio-toestellen van het nieuwste type ver beneden den gangbaren prijs waren verkocht. En aangezien ook diverse radio-toestellen bij de Spoorwegen waren verduisterd en T. nog al eens in ge zelschap was gezien van den schoenwinkelier S., die bij het eerste onderzoek al door de mand was gevallen, ging de recherche bij dezen T. eens neuzen. Het bleek, dat hij ver schillende toestellen had verkocht, t.w. 5 toe stellen aan den 45-jarigen loodgieter J. v. d. L. uit de Vliegerstraat, 3 toestellen aan den 46-jarigen radiohandelaar J. M. uit de Akker- dijkstraat, 2 toestellen aan den 42-jarigen T. N., een radiohandelaar van het Achterkloos ter en 2 toestellen aan den 43-jarigen mon teur H. P. uit de Djjkstraat. Deze toestellen waren inmiddels al weer verhuisd naar andere adressen, doch ze wer den opgespoord en natuurlijk in beslag geno men. De toestellen, welke over het algemeen een handelswaarde hadden varieerend tus schen de 235 gulden en 300 gulden, waren door bovengenoemde personen gekocht voor ongeveer de helft van de waarde en men kon dus met zijn klompjes aanvoelen, dat men hier nooit te maken kon hebben met uit België gesmokkelde toestellen, zooals de monteur T. had voorgegeven. Deze J. T. werd naar den Noordsingel overgebracht, terwijl tegen J. v. d. L., T. N. en H. P. proces-verbaal werd opgemaakt. Met betrekking tot J. M. kon niet worden volstaan met een enkel proces-verbaal, want bij hem waren nog verschillende andere goe deren van diefstal afkomstig gevonden en ook hij verhuisde naar het Huis van Bewa ring. Hoe de toestellen werden bezorgd. Restte de politie nog de vraag op te lossen, door wien en op welke wijze de radiotoestel len werden vervoerd en bezorgd. Ook daar kwam de politie vlug achter. Een broer van A. H. w. den hoofdheler, de 27-jarige chauf feur B. G. w. uit de Korfmakerstraat speelde bij dit transport een voorname rol. Hij was namelijk in betrekking bij een autoverhuur inrichting. Was er weer een „ritje" te maken, dan werd B. G. W. door zijn broer opgebeld. In de omgeving van een bepaald adres, waar de gestolen waar moest worden afgeleverd, werd dan gestopt. Hier stond j. t. te wach ten, hij nam het toestel over en wandelde dan rustig naar den nieuwen kooper. B. G. W. werd eveneens door de politie gearresteerd, doch ontkende aanvankelijk aan het complot te hebben deelgenomen. Hij werd echter geconfronteerd met J. T., die onmiddellijk toegaf, dat W. de chauffeur was geweest, die de toestellen naar de afgespro ken plaatsen bracht. De chauffeur is mede in het Huis van Bewaring opgesloten. Het politie-onderzoek in deze geruchtma kende zaak is thans op het doode punt ge komen, hetgeen nog niet wil zeggen, dat de mogelijkheid van nog meerdere arrestaties geheel uitgesloten moet worden geacht. Een ding staat echter vast, dat de politie de voornaamste „leden" van het complot te pakken heeft en na heel lang speuren een groot gedeelte van de gestolen goederen heeft achterhaald. Dezer dagen hield de vereeniging „Zorg voor het achterlijke kind" onder voorzitter schap van mr. A. Schadee haar jaarlijksche algemeene vergadering. Mevr. A. A. Brunt- Kolff werd bij acclamatie herkozen. In plaats van mr. H. J. F. Hijman Jr., die wegens drukke werkzaamheedn als penningmeester bedankte, werd gekozen de heer A. van Welsenis. Naar Ede werden uitgezonden 187 kinde ren met 7664 verpleegdagen, naar Eersel 31 met 933 verpleegdagen. Vergeleken met 1938 be teekent dit een vermindering van 71 kin deren met 2058 verpleegdagen. De tittfcerïdfÏTTg' van 271 Ivrnue^Pii vuraffiW Gisteren is de 31-jarige fietser J. Calabe, wonende in de Rodenrijschelaan 45, op den Bergweg aangereden door een auto. Hij be kwam een rechter bovenarm-breuk en is opgenomen in het ziekenhuis aan den Berg weg. De 31-jarige J. P. A. Sprangemeyer, wonende Meermansstraat, heeft gisteren bii werkzaamheden aan de Maastunnel een klap van een lier tegen het hoofd gekregen. Met een ernstige hoofdwonde is de man opgeno-' men in het ziekenhuis aan den Coolsingel. In zijn woning aan de Agniessestraat is gisteren de 71-jarige D. Toorenvliet van een trapleer gevallen. Met een gebroken rechter enkel is de man vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. De 76-jarige A. Breedveld, wonende Touwslagerstraat, is gisteren in de Lusthof straat door eenmotorrijder aangereden. De man bekwam een hoofdwonde en een ge compliceerde rechter beenbreuk. Hij is ter verpleging opgenomen in het ziekenhuis aan den Bergweg. De 4-jarige P. Poortman, wonende Pro veniersstraat, is gisteren in die straat, door dat het kind onverhoeds den rijweg over stak, aangereden-door een bestelauto. Met een hersenschudding is het kind opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. Twee rechercheurs, die gistermiddag lie pen te wandelen op den Binnenweg zagen daar plotseling een goeden bekende van de politie. De man liep zeer haastig en had eeh groote doos onder den arm. Hij werd aangehouden en onmiddellijk volgde de be kentenis, dat hij deze doos, inhoudende da mesjaponnen, had gestolen van een bestel auto, welke stond voor het pand van de firma G. aan den Schiedamschedijk, aan wie de goederen ook toebehoorden. De man, de 36-jarige koopman A. P. R„ werd meegenomen en is in het hoofdbureau opgesloten. SCHIEDAM 21 Maart. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. f 17 per H.L. Spoeling. Spoeling f 1-40—1.50 (niet officieel). Onderzoekt alles. Behoudt het goede I Sint Paulu*.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2