m ÓTUKKÈM STADSNIEUWS. ROTTERDAM. VRIJDAG 22 MAART 1940 v S DE POLYANTHA. Farkeerplaatsen en Drank wet- 'i vergunningen. ST. FRANCISCUS GAAT PROPAGANDA VOEREN DE NIEUWE AMBACHTSSCHOOL. 'QRT VAN MAANDAG. De plaats reeds goedgekeurd. sv.v. RAMING WERKLOOSHEIDS UITGAVEN 1939. DE NIJVERHEIDSAVONDSCHOOL. NED. R K. BOND VAN OVERHEIDS PERSONEEL „ST. PAULUS" R. K. VROUWENBOND. EEN GEVAARLIJK SPELLETJE. TIJDENS ZIJN WERK VERWOND BURGERLIJKE STAND. HOOFDOPZICHTER BIJ DE BEDRIJVEN VERGOEDING 1939 BIJZONDERE SCHOOLBESTUREN. HOTEL COOMANS GAAT ZIJN DEUREN SLUITEN. NERVEUSE FIETSENDIEF. ROTTERDAMS BEVOLKING. DE GEMEENTERAAD BIJEEN. Het grootste Rotterdamsche hotel gaat hiermede verdwijnen. ONTROUWE KOSTGANGER. Hij pleegde diefstal, maar werd spoedig gegrepen. B. en W. schrijven aan den Raad: In de vergadering van 14 December 1938 besloot de Raad om medewerking te ver- leenen aan het plan van het Initiatief-Co mité, dat zich hier ter stede gevormd had, tot het organiseeren van een bloementen toonstelling in het Volkspark in den zomer van 1939. Om verschillende redenen werd het door het Comité beter geacht de tentoonstelling uit te stellen tot 1940. Sindsdien zijn door het Initiatief-Comité, hetwelk inmiddels is omgezet in de Stichting ,,Polyantha", de plannen volledig uitgewerkt en is de uitvoering daarvan ter hand ge nomen. Deze tentoonstelling zal blijkens haar opzet niet alleen voor Schiedam en omge ving, doch voor het geheele land van be- teekenis blijken te zijn. Hierbij wordt erop gewezen, dat het tentoonstellingsterrein een oppervlakte van pl.m. 9 H.A. beslaat en dat in de kringen van bloemkweekers en tuin bouwers door inzending op groote schaal van hun producten, gaarne medewerking aan het totstandkomen van de tentoonstelling is verleend. Met stelligheid mag worden aangenomen, dat deze tentoonstelling, die van nationale beteekenis is, zeer vele bezoekers tot zich zal trekken. Zoo is het ons namelijk onder meer bekend, dat door belanghebbenden bij de betrokken instanties aanvragen ter be koming van vergunningen tot het maken van toerwagenritten naar de tentoonstelling zijn aanhangig gemaakt en dat van de zijde der Nederlandsche Spoorwegen, van den A. N. W. B. en van andere zijden op medewerking ten deze is te rekenen. Ook zal mogen worden gerekend op een grooten toeloop van be zoekers uit de aangrenzende gemeenten, in het bijzonder uit Rotterdam waar dit jaar de gebruikelijke „Primavera"-tentoonstelling niet wordt gehouden en vele personen, die deze tentoonstelling plegen te bezoeken, voor het gemis daarvan compensatie zullen zoeken in een bezoek aan de „Polyantha"-tentoon- stelling. Hierbij dient er rekening mede te worden gehouden, dat vele personen bij hun bezoek aan de tentoonstelling gebruik zul len maken van een particuliere auto. In verband hiermede heeft de Stichting verzocht haar de beschikking te verleenen over een gelegenheid voor het stallen van autobussen, luxe-auto's en rijwielen in de omgeving van het tentoonstellingsterrein. In overleg met den fg. Commissaris van Politie en den Directeur van Gemeentewerken zou den voor het beoogde doel het meest in aan merking komen voor auto's; Penninglaan, van Juliana van Stolberglaan tot Stadhouders- iaar Voor autobussen: Ary Prinslaan; voor rijwielen: Stadhouderslaan vanaf Juliana van Stolberglaan tot Penninglaan. In den geest van de indertijd gedane toezegging tot het verleenen van de noodige mede werking aan het Initiatief-Comité, geven wij u in overweging ons College ^e machti gen met het bestuur der Stichting te zake een regeling te treffen. Nu zooals gezegd uit alle oorden des lands een druk bezoek aan de tentoonstelling mag worden verwacht, is ook door het Bestuur der Stichting met deze omstandigheid re kening gehouden door er voor zorg te dra gen, dat aan de bezoekers een behoorlijke gelegenheid wordt verschaft tot het gebrui ken van maaltijden enz. in een restauratie gebouw. Voorts heeft het Bestuur, overtuigd van de noodzakelijkheid, aan de bezoekers de noodige comfort en afwisseling te bieden op het tentoonstellingsterrein eenige com plexen van gebouwtjes opgericht, zooals een pppulair-wetenschappelijke afdeeling, bar, proefkeuken, kruidentuin en projectiege bouw, alsmede een boerendorp met herberg (restauratiegebouw), boschweide, winkeltjes en bedrijven. Het Bestuur verwacht, dat bij een bezoek van zoovele vreemdelingen aan deze stad, onwillekeurig de gedachten van velen hun ner zullen uitgaan naar de van ouds be kende producten van Schiedam, die ook in het algemeen genomen, bij gelegenheden als deze steeds verkrijgbaar zijn, en zal het daar om zeer op prijs stellen indien aan de vraag daarnaar zon kunnen worden voldaan. Dit brengt dan met zich mede, dat voor den verkoop van sterken drank, welke zou moe ten plaats vinden in één of meer localitei- ten van het restaurant, een vergunning inge volge de Drankwet vereischt is. In het vertrouwen, dat de door de Stich ting ontworpen plannen ter tegemoetko ming aan de wenschen van de bezoekers der tentoonstelling de instemming van den Raad zullen wegdragen, stellen B. en W. voor van de in artikel 8, le lid der Drankwet ge boden gelegenheid gebruik te maken door den Minister van Sociale Zaken te verzoe ken het College te machtigen ten name van de Stichting „Polyantha" dan wel ten name van dengene, dien zulks het meest zal blij Met hun have en goed verlaten de heivoners van Hangö hun haardsteden, nadat dit Finsche gebied op grond van den Finsch-Russischen vrede aan Rusland is overgegaan. Een woord tot de ongeorganiseerden. Men schrijft ons: De Ned. R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" afd. Schiedam, trekt dezer da gen met zijn propagandisten er op uit, om de ongeorganiseerde Handels-, Kantoor en Winkelbedienden, reizigers en verzekerings agenten op hun plicht te wijzen zich aan te sluiten. Het wordt hoogtijd dat zij zich rekenschap geven van de werkelijkheid en de harde waarheid beseffen, dat in deze maatschap pij geen enkele groep haar volle recht krijgt, als zij geen macht bezit. Voor hen geldt dezelfde harde waarheid, die geldt voor elke arbeidersgroep. In het sociale leven, inzake arbeidsloon, behande ling, rechtspositie enz. trekt zij aan het kort ste eind als zij alleen maar recht heeft en geen macht. Zij moet om wille dér recht vaardigheid, sterk worden en macht vormen. Voor de sociaal zwakken is er maar één middel tot machtsvorming. Dat ééne, dat eenige middel is de vereeniging. Verleent den propagandisten een gewillig oor en sluit u dus aan bij de voor u aan gewezen bond, secretariaat der afd. Oost singel 33. ken aan te gaan, een tapvergunning te ver leenen voor één of meer localiteiten van het restauratiegebouw op het terrein van de bloe men- en tuinbouwtentoonstelling in het Volkspark. Hierbij zij opgemerkt, dat de machtiging zal worden aangevraagd voor den duur der tentoonstelling, zoodat bij in williging van het verzoek de eventueel door ons te verleenen vergunning na afloop der tentoonstelling zal komen te vervallen. Echter doet zich met de betrekking tot deze aangelegenheid een beletsel voor, dat eerst uit den weg dient te worden geruimd alvorens de hiervoor bedoelde machtiging met goed gevolg aan den Minister kan wor den aangevraagd. Het tentoonstellingsterrein is n.l. gelegen in de wijk, welke is „drooggelegd" inge volge de Verordening tot aanwijzing van wijken en straten, waar geen drankwetver gunningen mogen worderi verleend. Het is dus noodig, dat deze „drooglegging" voor zooveel deze het tentoonstellingsterrein be treft, vooraf wordt opgeheven. B. en W. stellen daarom voor hiertoe al lereerst het besluit te nemen, dat zoodanig is geredigeerd, dat het terrein na afloop van de tentoonstelling automatisch tot het droog gelegde gebied terugkeert. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) BEZUINIGINGS-MANIE. Tot groote ontsteltenis van mij en zoovelen, vernamen wij het besluit van de directie der N. S., om den bewaakten overweg Kethel op te heffen. Is het wel tot de bevoegde instan ties doorgedrongen, het naamlooze leed, wel ke veroorzaakt wordt door dit besluit? Kunnen zij zich de kwellende angsten van vele moeders indenken, wier kinderen dage lijks dezen overweg moeten passeeren, waar treinen, met meer dan 100 K.M. per uur snel heid overheen denderen? Is deze maatregel niet onrechtvaardig, nog maar niet te spreken van het onmenschelijke, Wat komt er terecht van de pracht leuze „Verbeter de wereld, begin bij U zelfals de overheid ten koste van vele menschen- levens, een paar centen uitspaart op het jaar- lijksche milioenen-tekort der N.S.? Wat gebeurt er met de personeel-surplus der N.S.? Naar den steun? In naam van de menschelijkheid, doet on- dergeteekende, en velen met hem, een be roep op de directie der N.S., annuleer Uw noodlottig besluit, waarmede gij den dank zult oogsten van ieder weldenkend mensch. Inmiddels teekenend. W. LEENDERTS. Zooals wij reeds eerder meldden was als plaals voor de nieuwe ambaahtsschool gedacht de plaats waar thans het oude schoolge bouw staat. Reeds eerder was het plan een nieuwe school te bouwen aan de Lorentz- laan. Deze plaats had echter vele bezwaren. Het was te ver uit het centrum van de stad en te dicht bij het station. In de een dezer dagen gehouden vergadering van de veree niging „de Ambachtsschool voor Schiedam en omstreken" werd een schrijven behandeld van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Daarin werd door den minister nieuwbouw geadviseerd en geen restauratie of uitbreiding. Verder werd in dat schrijven de aangewezen plaats goedge keurd. Ook is in dit schrijven toestemming verleend tot het laten maken van een schets, plan door de firma Lockhorst en Overeyn- der te Rotterdam. Verder werd bepaald dat het bestuur der vereeniging den minister voorstellen zal doen betreffende het tijdelijk onderbrengen der school. Hetgeen behandeld werd in dit schrijven is zeer belangrijk. Imers daardoor verklaard de minister zich in principe accoord met den bouw van een nieuwe school. De weg naar nieuwbouw is echter nog lang. Als de ge vraagde plannen worden goedgekeurd moet een bestek worden opgemaakt dat de toe stemming van den minister noodig heeft. Na toestemming van den minister mag pas worden overgegaan tot aanbesteding. Tot slot moet de minister zijn toestem ming geven aan het verleenen van de op dracht aan een der inschrijvers. Het is dus nog een heel lange weg. Het bestuur van de Ambachtsschool is echter op den goeden weg. Met de groote vacantie hoopt men aan het werk te kunnen beginnen. De plannen tot het tijdelijk onderbrengen van de school zijn ook reeds ver gevorderd. Teekenlokalen enz. wil men onderbrengen in het oude Sint Jacobs-Gasthuis aan de Hoogstraat. De werkplaatsen wil men on derbrengen in oude leegstaande branderijen en het lagere onderwijs wil men geven in gemeente-scholen. R. K. SV. Excelsior Weer slaat er voor de zwart-witten geen makkeiijke beurt voor de deur. Maandag, 2en Paaschdag moet zij naar Rotterdam om den strijd aan te binden met Leonidas. Ex- xelsior is er de laatste weken weer uitste kend in. Zondag j.l. werd D. H. L. nog met een 50 nederlaag naar Delft terug gestuurd. Leonidas is in eigen huis echter dikwijls een lastige tegenstander; waar tedege rekening mee gehouden dient te worden. Uitkijken en zich geheel geven is dus de boodschap. Als daar rekening mee gehouden wordt twijfe len wij niet aan een Schiedamsche overwin ning. Het tweede speelt om 2 uur op eigen terrein tegen Aeolus 2 en zal ook voor een over winning dienen te zorgen. Het vierde speelt om 12 uur aan de Laan- slootscheweg tegen Aeolus 3. Wat hier de uitslag zal worden is moeilijk te raden. Er wordt echter gerekend op een zwart-witte overwinning. Laat het vierde dus haar uiterste best doen en niet voor een teleur stelling zorgen. Het juniorprogramma luidt: Excelsior blSVWR bl 12 uur; Spar taan alExcelsior al 12 uur. Voor Zaterdag: Excelsior b2Activitas b2 3 uur; VGM clExcelsior c2 3 uur. Herm es-D. V.S. De blauw-witten ontvangen Maandag het Rotterdamsche R. F. C. De Rotterdammers hebben er dit seizoen nog niet veel van te recht gebracht. Een Schiedamsche overwin ning ligt hier wel in de verwachting. Toch dient Hermes haar tegenstander niet te on derschatten, daar R. F. C. soms voor groote verrassingen kan zorgen. De Havendijk-bewoners zijn Maandag de gast van U. V. V. Al zijn de Stichtenaren in eigen huis heel wat mansch toch is S. V. V. verplicht voor een overwinning te zor gen. Martinit is deze week vrij. B. en W. berichten dat Ged. Staten dezer Provincie bij schrijven van 12 Februari j.l. hebben medegedeeld dat een van rijkswege ingesteld onderzoek tot de conclusie heeft ge leid dat wegens werkloosheidsuitgaven, waar in het werkloosheidssubsidiefonds bijdraagt, over 1939 kan worden volstaan met een ra ming van in totaal 1.600.000. Achteraf bezien is dit juist. De totaal uitgaven hebben bedragen plm. 1.561.000, terwijl daarvoor is uitgetrokken 1.700.000. Toch meenen zij te moeten opmerken, dat het niet juist is de begrootingscijfers afhan kelijk te doen zijn van de werkelijk gedane uitgaven, ten le. omdat het dan eigenlijk geen begrootingscijfers meer zijn en ten 2e. om dat dit zou kunnen leiden tot uitstel van behandeling over belangrijke posten der be grooting. Zij meenen goed te doen dit bezwaar uit drukkelijk te constateeren en hiervan ook aan hoogere instanties mededeeling te doen. Teneinde echter een vlotte afhandeling der begrooting 1939 te bevorderen, stellen B. en W. voor de begrooting overeenkomstig de op merkingen van Ged. Staten te wijzigen en de belastingbijdrage, welke laatstelijk ge raamd was op 96.225, tengevolge daarvan thans uit te trekken op 95.225. Gisteravond heeft in het gebouw van de Ambachtsschool de uitreiking plaats gehad van de diploma's van de Nijverheidsavond school door den wethouder van onderwijs, J. Dinkelaar De diploma's werden uitgereikt aan: C. Bergyk, B. v. Bochove, P. v. d. Broek, J. Brongers, L. Clements, J. A. Dries, A. J. v. Dijk, K. v. Eyk, J. G. Etman, J E. Hen driks, C. M. Hersbach, W. Hoogerboord, N. Jongerius, G .v. Katwijk, C. J. J. Kuil, H. M. Kempe, J. M. Loch, J. Mackay, J. Spit- ters, Th. C. C. v. Veggel, D. M. Vredenbregt, J. H. v. Waas, P. p. Timmers. J. L. Brok, D. v. Hamburg, D. Hamer slag, J. 't Hoen, J. G. v. Knotsenburg, B. Kuypers (aant. vakt.) C. van Leeuwen, D. Meuldijk, J. v. Nieuwenhuize, P. v. Nieu- wenhuize, H. J. v. Noortwijk, H. A. Oetker, W. P. Post, G. C. de Ronde, J. v. d. Ruyt (Sw.), D. Schouten, G. Werner, M. v. Wierin- gen, A. N. Wies, A. H. de Wilt, J. Weeda, J. G. Zoll, L. Kwak, D. de Visser (aant. vakt.). P. v. d. Berg, W. F. Groeneveld, W. Har don (Sw.», L. H. Heydra, C. Houtman, G. A. Jacobs, J- de Jong, T. v. d. Lely, J. B. Mosterdijk, H. Ouwendijk, L. M. Pil, W. K. Romijn, M- Schaap, V. W. Schot, A. N. Sol, F. A. Suurbeek, J. Vlug, M. A. Vredenbregt J. T. A. v. Vulpen. Sparen voor autotocht. Er wordt nogmaals aan herinnerd, dat men zich voor het sparen voor de groote autotocht in Juli a.s. ten spoedigste moet opgeven aan het secretariaat: Mevr. van Oppen, Hoogstraat 182. Opgaaf uitsluitend schriftelijk. Aan de autotocht kunnen alleen deelnemen de leden en de inwonende dochters der leden. Binnen kort zal bekend gemaakt worden welke de reisplannen zijn. Gisterenmiddag waren enkele kinderen aan 't spelen op den Havendijk. Zij liepen daarbij onder een ter plaatse staanden vrachtauto door. Op een gegeven moment kwam de zes jarige J. B. met zijn hoofd terecht tegen een ijzeren bout van het chassie, waardoor hij een gapende hoofdwonde bekwam. Dr. de R., die juist passeerde, heeft den jongen met zijn auto vervoerd naar het Gem. Ziekenhuis, waar de wonde werd gekramd. Per politie auto is hij daarna naar huis gebracht. Gisteren is de 15-jarige A. W., die in de koperwerkplaats Metallicus aan de Over- schieschestraat, bezig was met het slijpen van buizen op een amarilsteen, die electrisch ge dreven werd, komen te vallen over op den grond liggende buizen. Hij viel daarbij met zijn hoofd tegen den draaienden amarilsteen, waardoor hij een groote scheurwond aan zijn voorhoofd opliep. Ter plaatse werd een snel- verband aangelegd. Op advies van dr. R werd hij per politieauto naar Het Gem. Zie kenhuis vervoerd, waar de wonde werd be handeld. Hierna is hij naar zijn ouderlijke woning overgebracht. De afdeeling in het zilver. De afdeeling Schiedam van bovengenoem. den bond herdenkt Zondag 31 Maart a.s. haar 25-jarig bestaan. Dit feit zal gevierd worden met een feestavond op dien dag in den R. K. Volksbond. Aan dien avond wordt meege werkt door het duo Hoffman. Een programma is uitgegeven, waarin door den burgemeester een voorwoord is ge schreven, waarin deze zijn waardeering uit spreekt voor het werk van „St. Paulus". Ook de voorzitter van de afdeeling de heer A. W. v. d. Sluys en de secretaris de heer Mulder schreven een kort voorwoord. GEBOREN: Franciscus H. P., z. van J. A. H. Mulder en M. J. A. Blesting, Aleidastr. 74. Grietje, d. van J. H. van der Pluijm en W. C. Hoogenboom, Voorneschestraat 9 Maria J. T., d. van A. C. Kolmeijer en J. L. Rost, Dr. Noletstraat 1. Geertrui- da J. L. d. van J. G. Beekman en E. M. J. ~Schraüwers," Dr. Noletstraat 1: -Adrlaha, d. van D. D. Groenewegen en C. de Bruin, West- vest 64. Hillechien, d. van J. Veldman en A. Kuiper, v. Marumstraat 7 Cornelis z. van C. Schol en E. Philips, Boerhavelaan I. Laurens, z. van L. Schuitman en F. T Rijntalder, J. Vermeerstraat 18. Casparus H. z. van Th. A. Freeling en M. W. Hart man, Boerhavelaan 1. Een als levenloos aangegeven kind van C. van Haften en M J. Vink, Dr. Noletstraat 1 Een als le venloos aangegeven kind van J. Veldman en A. Kuiper, Nassaulaan 75. ONDERTROUWD: J. Jans 28 j. en G. Se- ger 21 j. W. F. C. van Driel 31 j. en A. de Valk 26 j. F. W. van Krugten, 26 jaar en M. C. van den Akker 22 j. A. J. Kor- pel 24 j. en W. Liebeek 23 j. M. J. Aal berts 29 j. en M. Over de Vest 22 j. B. P. Dolleman 42 j. en T. H. M. Eikenbroek 36 j. W. H. de Bakker 22 j. en K. Clau sing 20 j. G. Scholte 22 j. en J. M. A. Schapers 19 j. GEHUWD: J. van Heiten 23 j. en J. P Zwaan 22 j. G. van de Vorle 23 j. en W. Slavenburg 21 j. OVERLEDEN: E. A. W. Goederond 65 j. Hofje van Belois 23 C. Kloos 74 j„ echtge van D. Kiela, Villastraat 28 E. Hendriks 8 maanden, Halleystraat 21. De Commissie voor de Technische Bedrij ven bericht, dat in haar vergadering is ter sprake gekomen de positie van den heer G. J. de Sterke, opzichter van het Electriciteits- bedrijf. Gezien zijn plaats in de algemeene formatie, en rekening houdende met het verantwoor delijke werk van dezen ambtenaar, die in deze gemeente een diensttijd heeft van meer dan 25 jaar, is zij van meening, dat in den titel van „opzichter" zijn werkzaamheden niet juist tot uitdrukking komen. Zij vindt temeer aanleiding hierop te wij zen, omdat bij het Gasbedrijf een meer be vredigende regeling bestaat. Het komt haar daarom gewenscht voor, dat overeenkomstig die regeling, de heer de Sterke wordt aangesteld tot „hoofdopzich ter", welke titel in de Algemeene Salarisver ordening is opgenomen. Het aan dien rang verbonden salaris is ge lijk aan dat van opzichter van het Electrici- teitsbedrijf, zoodat geen financieele gevolgen daaraan verbonden zijn. De Commissie voor de Alg. Personeelsaan gelegenheden heeft zich met voormeld voor stel geheel accoord verklaard. Ook het college is van de billijkheid van het verzoek van de Commissie voor de Tech nische Bedrijven overtuigd, waarom zij voor stellen te besluiten tot aanstelling van den heer de Sterke in den rang van hoofdopzichter Door de alhier gevestigde schoolbesturen is weder verzocht om voor de onder hun beheer staande lagere scholen over het jaar 1939 de gemeentelijke vergoeding te mogen ontvan gen, bedoeld in artikel 101 der Lager Onder wijswet 1920. Deze vergoedingen bedragen voor de ver. voor Geref. Schoolonderwijs op 11.685.64; voor de Ver. tot Bev. van Chr. Onderwijs op 19.645.17; voor de Sint Willibrordusstich- ting op 37.647.30. B. en W. stellen voor de gevraagde ver goedihgen te verleenen. Op de afdeeling justitiedienst van het Po litiebureau aan de Meermansstraat is een zoo goed als nieuw heerenrijwiel gedepo neerd, merk E.R.I.O., dat vermoedelijk van diefstal afkomstig is. Het rijwiel was door een onbekend gebleven man voor een tientje te koop aangeboden aan een bewoner van de Slachthuistraat, maar tijdens de onderhan delingen over den koop scheen de verkooper zoo ongerust te zijn geworden, dat hij weg liep. De politie verzoekt nu den eigenaar zich aan het bureau Meermansstraat te vervoegen. Gedurende de maand Februari is de be volking van Rotterdam toegenomen met 645 personen. Zij bedroeg op 1 Maart 620.485 zie len. Er vestigden zich 1625 personen, terwijl er 1455 vertrokken. Geboren werden er 1008 en er stierven 533 personen. De Burgemeester van Schiedam roept de leden van den Gemeenteraad op tot het hou_ den van een openbare vergaderng op Vrij dag 29 Maart 1940, des namiddags half drie uur, ten Stadhuize. De agenda omvat o.m.: Aanbeveling van B. en W. ter benoeming resp. herbenoeming van de leden van de Commissie tot wering van Schoolverzuim. Aanbevolen worden: le. Groep onderwijzers bij het openbaar onderwijs: A: 1. de heer D. Hoek, Haven- dijk 190b (aftr.); 2. de heer J. v. d. Graaff, Dwarsstraat 2; B: 1. de heer J. v. d. Graaff, Dwarsstraat 2; 2. de heer D. Hoek, Haven- dijk 190b; 2e. Groep onderwijzers bij het bijzonder onderwijs: A: 1. de heer P. A. Vercoelen, Warande 155 (aftr.); 2. de heer A. C. Leeu- wis, Van Ostadelaan 7; B: 1. de heer A. C. Leeuwis, Van Ostadelaan 7; 2. de heer P. A. Vercoelen, Warande 155. 3e. Groep meerderjarige inwoners der gemeente (personen ingevolge art. 1 der Leerplichtwet aansprakelijk voor het onder wijs der op een lagere school in de ge meente ingeschreven leerlingen»: A. 1. de heer Th. C. v. d! Hoff, Stadhouderslaan 63 (aftr.); 2. de heer W. H. v. d. Kaaij, Louise de Colignystraat 27; B. 1. de heer W. H. v. d. Kaaij, Louise de Colignystraat 27 (aftr.); 2. de heer Th. C. v. d. Hoff, Stadhouderslaan 63; C. 1. de heer A. J. van Zwieten, Dam- laan 35; 2. de heer A. de Koning, Warande 156; 4e. Groep overige meerderjarige inwoners der gemeente: A. 1. de heer C. M. Knop- per, Oostsingel 29 (aftr.); 2. de heer C. Rui ter, Stadhouderslaan 17b; B: 1. de heer C Ruiter, Stadhouderslaan 17b (aftr.); 2. de heer C. M. Knopper, Oostsingel 29. Aanbeveling van de commissie van toe zicht op het Bewaarschoolonderwijs ter be noeming van een lid harer commissie ter voorziening in de vacature, ontstaande door de periodieke aftreding als zoodanig van den heer Dr. W. J. Smit. Aanbevolen worden: 1. de heer Dr. W. J. Smit (aftr.); 2. de heer A. R. Malkus, Chef van de Afdeeling Onderwijs en Financiën der Gemeente-Secretarie. Voorstel van B. en W. om den heer G. J. de Sterke, opzichter van het Electriciteits- bedrijf, aan te stellen tot hoofdopzichter bij de Technische Bedrijven. Voorstel van B. en W. om den erfpachts canon ter zake van den aan de N.V. Schie- veem in erfpacht uitgegeven grond, gele gen aan de Nieuwe Maas en de Wilhelmina- haven W.Z., voor het tweede op 7 November j.l. ingegane 20-jarig tijdvak te handhaven op ƒ32.988 per jaar. Voorstel van B. en W. tot herziening van den erfpachtscanon van de aan de Bouwvereeniging „Eendracht" alhier, in erfpacht uitgegeven gronden aan de Een- drachtstraat, zulks voor het op 8 Maart 1940 ingegane tweede 25-jarig tijdvak. Voorstel van B. en W. tot herziening van den huurprijs over het jaar 1940 van de aan den heer W. A. Verhoeckx, alhier, uitge geven standplaats voor een consumptietent in het Sterrebosch aan den Maaskant. Voorstel van B. en W. betreffende verhu ring aan de N. V.Bataafsche Import Maat schappij te 's-Gravenhage, of anderen, van een perceeltje grond, gelegen in het trot- ecu RUI t-ttll/J c 997 toir vóór het pand Lange Nieuwstraat zzi. ten behoeve van het plaatsen van en" zinepomp, tegen een huurprijs van pei jaar. Voorstel van B. en V. tjt wijziging van de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1939 in verband met de verlaging van de raming van de werkloosheidsuitgaven over 1939 waarin het Werkloosheidssubsidie fonds bijdraagt. Voorstel van B. en W. tot het opnemen van tijdelijk, kasgeld in het 2e kwartaal van 1940 tot een bedrag van 300.000. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de begrootingen voor het jaar 1940 van de Bijzondere Bewaarscholen. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het bedrag der voor vergoeding in aanmer king komende uitgaven der bijzondere schoolbesturen over het jaar 1938, als be doeld in artikel 103, 2e lid der Lager Onder wijswet 1920. Voorstel van B. en W. tot vaststelling voor de Bijzondere Schoolbesturen van de gemeentelijke vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, ten be hoeve van de onder hun Besturen staande scholen, over het jaar 1939. Voorstel van B. en W. om aan de Bijzon dere Schoolbesturen voor de onder hun be heer staande lagere scholen voor het jaar -1940 op de gemeentelijke vergoeding een voorschot te verleenen bedoeld in art. 103, 6e lid, der Lager Onderwijswet 1920 Voorstel van B. en W. om aan de e- sturen der Bijzondere Scholen voor ce on der hun beheer staande lagere sc o en voor het jaar 1940 op de gemeentelijke vergoe ding een voorschot te verleenen, bedoeld in art. lOlbis, 7e lid der Lager Onderwijswet 1920 (vakonderwijs). Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een Verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom van de Gemeentefondsbelas tingjaar 1940-1941 wederom 65 opcenten Voorstel van B. en W. om, in verband met de van 27 April t.m. half September a.s. te houden bloemen- en tuinbouwten toonstelling, uitgaande van de Stichting „Polyantha", te besluiten: a. aan het bestuur van genoemde stichting voor den duur van de tentoonstelling de beschikking te verleenen over eenige ter reinen, straten en lanen in de omgeving van het tentoonstellingsterrein in het Volks park ten behoeve van de stalling van auto bussen, luxe-auto's en rijwielen; b. vast te stellen een verordening tot wijziging van de Verordening tot aanwij zing van wijken en straten, waar geen drankwetvergunningen mogen worden ver leend goedgekeurd door Gedeputeerde Sta ten dezer provincie den 26en Juli 1932; c. aan den Minister van Sociale Zaken voor te Stellen om krachtens het bepaalde in art. 8, le lid, der Drankwet hun College Het alom in de lanae en ook ver 0 er ^.e grenzen üe^nue hoiei, care en rz-.a-xziit Coomans zal op 1 April a.s. woraen gesiuitn, ais een gevolg van ae ernstige fniancieeie moeibjmiedcn, waarvoor ae vennootschap zich ziet gesteld. Du bericht zal ongetwijieid niemand verwonderen, want de in net begm van dit jaar genouden vergadering van ooii- gatiehouaers nad ons reeds op dit verdwijnen voorbereid. De grootste oorzaak van dit sluiten moet wel voornamelijk gezocht worden in de ver anderde tijdsomstandigheden. Coomans heeft immer een goede reputatie gehad. Het hotel kreeg echter de grootste knak, toen het rei zen voorai voor hen, die de Rotterdamsche markt bezochten, zoozeer werd vergemak kelijkt, dat het niet meer noodig was den nacht in de Maasstad door te brengen, wilde men nog vroeg genoeg op de markt aanwezig zijn. Dan is het ook niet van te onderschat ten beteekenis dat in de laatste decennia het stadscentrum zich heeft verplaatst, het welk niet zonder invloed is gebleven. Met Coomans verdwijnt een oud brokje Rotterdam. Naar de directeur de heer S. W. Wulffraat ons mededeelde, zou Coomans over eenige jaren zijn honderdjarig bestaan hebben kunnen vieren. In het jaar 1843 kocht mejuffrouw Cornelia van Grinsven, weduwe van Hendricus Looman voor 5000 gulden het huis en erf aan de Oostzijde van de Hoofd- steeg ter grootte van 48 ellen. Op de plaats, waar zich thans de billardzaal bevindt, ves tigde zij een logement. In Juli 1845 huwde zij met Frederik Jacobs, een koopman in klompen, die negen jaren later het naastge legen perceel, ter hoogte van den huidigen hotelingang, van de erven Van Lier kocht voor 10.250. Bedoeld perceel wetrd bij het bestaande logement gevoegd. In 1872 ver kocht de heer Jacobs het logement aan Pe trus Coomans, die hofmeester was van be roep en woonde aan het Haringvliet. Aan dezen hofmeester heeft het hotel dus feitelijk zijn naam te danken. Niet lang heeft de heer Coomans het be drijf geëxploiteerd. In October 1873 deed hij het logement bij koopacte over aan Adria- nus Koene, kastelein in de Rotterdamsche Diergaarde. Links en rechts werden in den loop der jaren diverse panden bijgetrokken en reeds vrij spoedig na deze uitbreiding be schikte Coomans over een zeventig tal kamers met ruim honderd bedden. In 1883 werd het bedrijf omgezet in een naamlooze vennootschap en in datzelfde jaar volgde de aankoop van twee panden in de Hoofdsteeg voor respectievelijk ƒ36.000 en ƒ50.000. Na dat de onderscheidene panden tot één geheel waren verbouwd, werden in 1884 de achter het hotel gelegen perceelen aan de Zeven- 'huissteeg aangekocht. De heer Koene werd als directeur opgevolgd door den heer C. ten Cate en onder diens leiding werd opnieuw een aantal perceelen aangekocht zoowel aan de zijde van de Zevenhuissteeg als aan den Houttuin. In 1905 werd het hotel uitgebreid tot 110 kamers en achter het café weid het nu bestaande restaurant aangebouwd. De heer'ten Cate werd op zijn beurt" opgevolgd door den heer G. Th. Allard, die de capaci teit van het hotel op ruim 140 kamers bracht, o.m. door den aankoop van de nog resteerende panden aan Zevenhuissteeg en den Houttuin. Onder het directeurschap van den heer H. M. Holthausen, die in 1916 aan het be wind kwam, kwam het Bristol-restaurant tot stand, terwijl het aantal hotelbedden werd opgevoerd tot ruim 300. Zoo is Coomans uit een logement van nog geen 50 vk. M. uit gegroeid tot een complex van ruim 2700 vk. M. Coomans heeft zich echter, zooals gezegd als gevolg van de veranderde tijdsomstandig heden, niet kunnen handhaven. Vooral onder de huidige leiding is alles en nog wat gepro beerd, t.w. door verbouwing en modernisee ring, door het invoeren van een dansge legenheid en van een cabaret het bedrijf weer op pooten te brer.gen, maar het is niet gelukt. Coomans, waar vele vooraanstaande figu ren uit binnen- en buitenland hebben ge logeerd, Coomans waaraan menige Rotter dammer van het oude ras de meest aange name en prettige herinneringen heeft, is ge doemd zijn deuren te sluiten. En hiermede krijgt Rotterdam niet alleen een gevoeligen klap met betrekking tot haar totale logeer- capaciteit, maar gaat wederom voor de zoo- veelste maal een echt brokje stadshistorie verloren. Naar wij vernemen zal het geheele com plex in veiling worden gebracht, terwijl de inboedel ondershands zal worden verkocht. De 52-jarige caféhouder C. C. R. aan de Veerlaan had een kellner in den kost, nl. den 20-jarigen N. K. Deze kostganger had op een kwaden dag een vriend meegebracht den 28-jarigen hotel bediende H. H„ met wien hij zich beneden in het café onderhield. Op een gegeven oogenblik stond K. op en zei tegen zfin vriend Als je even mee naar boven gaat, - ik je op mijn kamertje een boek laten zien Beiden gingen inderdaad de trap op maar 6 door de keuken boven gekomen, slopen ze naar de woning van den slaapkamer vernielden ze e ,yuit> braken een kast open en namen daaiuit een aantal sieraden mee. Des avonds bemerkte de caféhouder den diefstal Het was voor hem niet moeilijk na te gaan wie de dader was. Toen de kellner dan ook s nachts thuis kwam, werd hij on middellijk door de inmiddels gewaarschuwde politie in de kraag gegrepen. Aanvankelijk ontkende hij, maar toen hij wat nader aan den tand was gevoeld, hielp geen ontkennen meer en noemde hij zelfs den naam van zijn vriend. Beiden zijn in bewaring gesteld. Het gestolene vertegenwoordigde een waarde van ongeveer f 300. Het bestond uit sieraden, waaronder een gouden horloge met slagwerk, nog een gouden en ook een zilveren te machtigen ten name van voornoemde horloge, een gouden armband, _een paar stichting ofwel ten name van dengene, dien zulks het meest zal blijken aan te gaan, een tapvergunning te verleenen voor het restau ratiegebouw op het tentoonstellingsterrein. goudenen ringen en eenige kleinere snuiste rijen. Alle voorwerpen waren reeds in een bank van leening ondergebracht. De politie heeft ze in beslag genomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2