21 m m HET GELAAT VAN CHRISTUS. T>0 Een Paaschverrassing van den „huisbaas". ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. m VRIJDAG 22 MAART 1940 De Nederl. Spoorwegen en de S tations wachten. KOELHUIS-EIEREN. AAN TRAP VAN PAARD OVERLEDEN HET DREIGEND CONFLICT BIJ DE BROCKWAY-BUS TE HAARLEM. DE PROTESTANTEN EN DE ZONDAGSVIERING. VERKEERSONGEVALLEN IN JANUARI STATIONSWERK IN NEDERLAND. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. Exporttoeslagen op landbouw producten. v ciz yXe^oUAjla^olyJlz. r\ S). Bij al de verschillende soorten gasten, welke de Ned. Spoorwegen het jaar door met een bezoek ver eeren, heeft de mobilisatie nog 'n categorie gevoegd, die (en daarin onderscheidt zij Bich van de ande ren) niet alleen de treinen en per rons, maar ook de kantoorgebou wen en seinhui zen is gaan be volken. Wij bedoelen fle militairen. En daar de N. S. Iteeds alles in het werk stellen het hun gasten zoo aangenaam en ge makkelijk moge lijk te maken, heeft de Directie gemeend ook voor deze categorie iets te moeten doen. In samenwerking met en met volle medewerking van O. en O. werden plannen beraamd, die verwerkelij king vonden in een pakket, dat als Paaschverras sing aan ieder van deze lands verdedigers werd gezonden. Een pakket, waarvan de inhoud voor een gedeelte wel spoedig in rook zal vervliegen en voor een ander deel slechts op verhooging van uiterlijk schoon is ingesteld, doch waar in ook nog andere zaken zijn verpakt, die de militairen zullen helpen deze dagen prettiger door te komen en hun eenige uur tjes van afwisseling zullen bezorgen. De pakketen bevatten n.l. een spoorweg- bouwmodel of -zaagfiguur, wat bloc-notes, legpuzzles, sigaretten, scheerzeep en prent briefkaarten. Voor knutselaars dankbare ob jecten en voor hen, die geen knutselaar doch wel,, Pater familias" zijn, iets om straks thuis wellicht een flinken robbedoes van een jongen een welkome verrassing te bereiden. Elk pakje is voorzien van een keurige, door Jo Spier geteekende kaart, waarvan we hierneven een afbeelding geven en waarop de Directie der N. S. (als huisbaas) en O. en O. (als makelaar) den jongens een prettig Paaschfeest toewenschen. De surprise is bedoeld als bewijs van waardeering voor het nuttige werk, dat door deze militairen wordt verricht en als dank voor de buitengewoon prettige samenwer king. O O <4- h<r'- Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: C. R., 18 jaar, fietsjongen, gedetineerd, we gens diefstal ten nadeele van zijn patroon C. D. Speelpenning, tot 6 maanden gevan- genistraf met aftrek van het voorarrest met de bepaling, dat 2 maanden van de straf voorwaardelijk worden opgelegd met een proeftijd van 3 jaar en onder de bijzondere voorwaarde, dat verdachte zich in de Rek- kensche inrichtingen zal laten opnemen. F. M. M., 19 jaar, loopknecht, gedetineerd, wegens diefstal van filmtoestellen ten nadeele van zijn patroon, heeft de rechtbank een on derzoek gelast naar de mogelijkheid ver dachte in de jeugdgevangenis te doen plaat sen. W. Z., 26 jaar, los werkman te Ridderkerk, wegens huisvredebreuk tot 14 dagen gevan genisstraf. F. W. J. van O., 52 jaar, knecht, gedeti neerd, wegens een zedendelict tot 8 maan den gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, met de bepaling, dat 4 maanden van de straf voorwaardelijk worden opge legd met een proeftijd van 3 jaar. J. A. v. d. M., 29 jaar, timmerman, gede tineerd, wegens diefstal van ongeveer 200 planken en 15 palen, ten nadeele van de ge meente Rotterdam, tot 10 maanden gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest en met bepaling, dat 4 maanden van de straf voor waardelijk worden opgelegd met een proef tijd van 3 jaar. H. B., 36 jaar, rijwielhandelaar, wegens he ling van planken, tot 2 maanden gevangenis straf; W. C. den B., 31 jaar, meubelmaker, even eens wegens heling van planken, tot 6 maan den gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. D. P. I., 24 jaar, varensgezel, wegens heling van planken tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar; F. van D., 28 jaar, varensgezel, wegens he ling van planken tot 2 maanden gevangenis straf. H. de K., 32 jaar, chauffeur, recidivist en gedetineerd, wegens diefstal van een aan tal bussen verf ten nadeele van den schil derspatroon T. Schalekamp te Pernis en van eenige bussen glycerinezeep uit het pakhuis van den waterstoker P. Wisse aan de Car- nisserlaan, tot 1 jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest met bepaling dat 4 maanden van de straf voorwaardelijk worden opgelegd met een .proeftijd van 3 jaar. P. van Z., 39 jaar, loodgieter, gedetineerd, wegens medeplichtigheid aan den diefstal van de bussen verf, tot 6 maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. F. A. G„ 38 jaar, kleermaker,wegens het gebruikmaken van een vervalscht geschrift toen er in verdachte's werkplaats brand was geweest had hij verklaringen van klan ten overgelegd, waarbij meer goederen ge declareerd werden, dan er in werkelijkheid verbrand waren tot 6 maanden gevange nisstraf met de bepaling, dat 4 maanden van de straf voorwaardelijk worden opgelegd met een proeftijd van 1 jaar. J. C., 47 jaar, loswerkman, wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten hebben, dat de door hem bestuurde auto op den on- bewaakten overweg aan de Laanslootschen weg door een trein was gegrepen, tenge volge waarvan een passagier van den trein, de machinist J. Bruin door glasscherven aan hoofd en hand was verwond, tot 1 week hechtenis. In de zaak van A W., 25 jaar, rijwielher steller, appellant van een vonnis van den kantonrechter, alhier, waarbij hij wegens een overtreding van de Vestigingswet was ver oordeeld tot vijf maal 10 boete subs vijf maal 1 dag hechtenis, heeft de rechtbank het vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende verdachte veroordeeld tot vijf maal 2 boete subs vijfmaal 2 dagen hechtenis. In de zaak van ir. F. L. S. 61 jaar, hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat te 's-Gra- venhage, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Schiedam, waarbij hij, we gens een overtreding van de Bouwverorde ning te Maassluis appellant had zonder schriftelijke vergunning van B. en W. van Maassluis aan de Burgemeester v. d. Lelie kade doen bouwen, door aan den kademuur aldaar veranderingen te doen aanbrengen was veroordeeld tot 6 boete subs 3 dagen hechtenis, heeft de rechtbank het vonnis ver nietigd en opnieuw rechtdoende verdachte veroordeeld tot 1 boete subs 1 dag hech tenis. In de zaak van W. M., 44 jaar, fabrieks arbeider te Vlaardingen, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Schiedam, waarbij hij, wegens een overtreding van de Jachtwet was veroordeeld, heeft de recht bank het vonnis bevestigd. Duitschland na Paschen aan de markt. Blijkens van de Reichsstelle für Eier te Berlijn ontvangen mededeeling bestaat het voornemen, direct na de Paaschdagen te be ginnen met den aankoop van eieren in koel huisverpakking, dus van eieren bestemd voor opslag in koelhuizen. Voorts kan worden gemeld, dat nu voor buitenlandsche rekening zeer waarschijnlijk aanmerkelijk minder eieren in Nederlandsche koelhuizen zullen worden opgeslagen dan in voorafgaande jaren, van officieele zijde hier te lander maatregelen in overweging zijn ge nomen,, om eieren in de koelhuizen te plaat sen. Gisteravond is te Resteren de 26-jarige dienstplichtige H. Lazaroms uit Oud-Gastel van een paard gevallen. Hij kreeg een trap van het beest, waardoor hij inwendige kneu zingen opliep. In het ziekenhuis te Tiel is L. overleden. Directie aanvaardt bemiddelings voorstel. Gisteren is onder leiding van den rijks bemiddelaar in het eerste district, mr. S. de Vries Czn., op het departement van Sociale Zaken een bespreking gehouden van partijen betrokken bij het dreigend conflict bij de Brockway Bus Maatschappij te Haarlem. Aan het slot van de bespreking deed de rijksbemiddelaar het volgende voorstel De loonen van de chauffeurs, monteurs en carrosseriebouwers worden verhoogd met 1 per week. Twee met name genoemde reserve chauffeurs zullen het hoogste loon ontvangen hetwelk voor deze categorie geldt. De directie zal nader invoering van een premiestelsel overwegen ter voorkoming van schade ver oorzaakt door aanrijdingen. Wanneer de stijging van de kosten van het levensonderhoud in totaal 15 pet. of meer zal bedragen, zullen de partijen nader in onderling overleg treden omtrent een te ver strekken looncompensatie. De directie heeft dit voorstel aanvaard en is bereid de loonsverhooging in te voeren met ingang van de loonweek van 17 Maart. Onder deze omstandigheden heeft de rijks bemiddelaar den arbeidersorganisaties in overweging gegeven den arbeiders te advi- seeren niet tot staking over te gaan. I Prof. dr. H. H. Kuyper schrijft in het Ge reformeerde weekblad „De Heraut", in ver band met de vraag of Gereformeerde mili tairen op Zondag mogen reizen „Er kan bij degenen, die de verloven te regelen hebben, zeer zeker op aangedron gen worden, dat de verloven zoo worden in gericht, dat het reizen op Zondag niet nood zakelijk wordt. Maar de vraag, of dit moge lijk is, moet aan hen, die de verantwoorde lijkheid dragen voor de veiligheid van ons land, worden overgelaten. De verantwoorde lijkheid daarvoor berust bij de legercomman danten. Maar voor de soldaten, die voor hun verlof gebonden zijn aan hetgeen hun chefs bepalen, staat de zaak anders. Indien het ver lof hen dwingt om 's Zondags te reizen, wil len zij op tijd op het appèl zijn, dan zouden ze, wanneer dit niet mocht, omdat het des Zondags reizen een sabbathschennis is, ge dwongen zijn, om in hun kampementen te blijven en van hun gezinnen soms maanden lang gescheiden te zijn. Meent iemand in zijn consciëntie, dat het sabbathsgebod dit eischt, dan moet hij dit offer brengen. Maar zulk een opvatting van het Sabbathsgebod zou o.i. meer Joodsch dan Christelijk zijn. Nog daar gelaten, dat het sabbathsgebod, ook in den striksten zin genomen, ons wel het werken op den rustdag verbiedt, maar niet het rei zen, wat geen werk is, zoo heeft de Christe lijke kerk toch geleerd, dat, naar Christus' eigen woord, werken van barmhartigheid en liefdewerken ook in den dienst van God en zoo ook werken van noodzakelijkheid, op den rustdag geoorloofd zijn. De mensch is niet om de sabbath, maar de sabbath is om den mensch, heeft Hij, Die de Heer van de sabbath is, ons geleerd. En als de Farizeeën Hem en Zijne discipelen van sabbathschen nis beschuldigen, dan heeft Hij hen her innerd aan wat geschreven stond, dat God barmhartigheid wil en geen offeranden." andering ten goede schijnen onoverkomelijke moeilijkheden verbonden te zijn! Wat het Apostolaat ter Zee, afdeeling vrouwen betreft, kwam er geen verandering of uitbreiding tot stand in dit jaar. 109 scheepsbezoeken werden afgelegd aan boord van 61 Duitsche, 23 Engelsche, 13 Braziliaan- sche, 5 Nederlandsche, 3 Japansche schepen en aan boord van een Egyptische, 1 Noorsche, 1 Poolsche en 1 Roemeensche boot. Met 180 vrouwen werd gesproken; 16 kwamen er aan wal. Het werk werd gesteund door de Regee ring en sommige gemeentelijke instanties, die subsidie verleenden, door de prettige en hulpvaardige verstandhouding met spoor weg-, boord-, politie- en douane-autoriteiten en beambten. Daar staat tegenover, dat door dezelfde oor zaken op de veelal versmalde wegen, van welke de vrij liggende rijwielpaden meeren- deels buiten gebruik waren gesteld, de af wikkeling van een veilig verkeer sterk werd bemoeilijkt. Uit de ongevallencijfers blijkt derhalve, dat de overblijvende verkeersdeel nemers zich over het algemeen goed aan de gewijzigde omstandigheden hebben aangepast en met beleid aan het verkeer hebben deel genomen. De cijfers voor de laatste zes maanden zijn als volgt (tuschen haakjes de over eenkomstige cijfers van het voorgaande jaar): pers. gedood pers. ernstig gew. m BH Aan den Sloterweg te Amsterdam wordt 't nationaal luchtvaart-laboratorium met windtunnel gebouwd. Kijkje van het dak van het hoofdgebouw op den windtunnel. Veel werk in 1938 verricht. Het Stationswerk in Nederland uitgaande van de Ned. Vereeniging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes, de R. K. ver eeniging tot Bescherming van meisjes en den Ned. Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn, afdeeling 's Gravenhage is aan vele wisselingen onderhevig, maar steeds wordt het doel voor oogen gehouden, n.l. na te gaan of de reizende jonge meisjes zich soms in minder gewenscht gezelschap bevinden, waartegen dan gewaarschuwd wordt en, ZQO noodig, met behulp van spoor wegbeambte of politie ingegrepen wordt; zich te vergewissen of de bestemming der reis betrouwbaar is en degenen, die geen be stemming hebben, naar huis terug te voeren of naar Tehuizen te begeleiden, waar nacht verblijf en goede betrekkingen worden ver strekt. Het aantal Duitsche meisjes, die vooral te Zevenaar de grens passeerden verminderde hoe langer hoe meer. De jaarverslagen der plaatselijke commis sies wijzen bijna alle op een toename van hulpverleeningen aan Nederlandsche meis jes. Dit aantal hulpverleeningen steeg in 1938 tot 26572. In het kader der vereenigin- gen is het een gelukkig verschijnsel, dat'het hoofdaantal der hulpverleeningen jonge meisjes betrof, doch ook mannen, kinderen en jongens maken hoe langer hoe meer van de hulp op de stations gebruik. Het stationswerk kwam naar voren op de tentoonstelling „Veertig jaren Christelijke maatschappelijke arbeid in Nederland". Spe ciale acties werden gevoerd ten einde de geestelijkheid op de belangrijkheid van het werk te wijzen. Politie-agenten, taxichauf feurs en kruiers werden te Amsterdam spe ciaal op de hoogte gebracht van het werk. Door de R. K. Vereeniging werd in Januari een begin gemaakt met een zeer moeilijk, doch hoogst noodzakelijk werk, n.l. de be zetting van den grenspost Wernhoutsburg aan de heirbaan Breda-Antwerpen, een punt, waar jaarlijks een 80.000 auto's de grens pas- seeren en helaas niet alle met goede bedoe lingen. Dertig minderjarigen, die Nederland wilden verlaten, werden door haar terugge zonden. Een groote belemmering voor het werk is, dat zich aan de Nederlandsche zijde der grens geen afsluitboomen bevinden; iedere, uit Nederland komende auto rijdt dus door en ontgaat zoodoende aan de controle van politie en grensjuffrouw. Aan een ver- Dank zij sneeuw en ijs zeer lage cijfers. Blijkens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek was het aantal verkeersslachtoffers in de maand Januari j.l. beduidend minder dan in dezelfde maand an het vorig jaar, schrijft de K. N. A. C. Voor een belangrijk gedeelte zal deze ver mindering kunnen worden toegeschreven aan de weersomstandigheden. Door ijs en sneeuw was de verkeersfrequentie voor alle verkeerssoorten uiteraard belangrijk lager. Augustus 92 (68) 513 (492) September 68 (68) 421 (452) October 76 (90) 415 (408) November 59 (68) 378 (365) December 55 (42) 341 (312) Januari 27 (42) 281 (326) In vergelijking met andere maanden had de vermindering der ongevalen vooral plaats buiten de groote steden, hetgeen wel duidt op een sterk verminderd interlocaal verkeer. Vanochtend is de „Reiger" om 6.20 uur (A.T.) van Napels naar Nederlandsch Indië vertrokken, met als bemanning gezagvoerder Von Weyrother, tweede bestuurder Witt- kampf, radiotelegrafist Van Brugge, boord werktuigkundige Vliegenthart en steward telegrafist Kiepe. Aan boord bevinden zich pasagiers voor Irak, Iran, Britsch-Indië en Nederlandsch Indië. Een onzer abonné's stelt ons de volgende vraag „Nederland zendt eieren, boter en bacon naar Engeland, waarbij het telkens zooveel moet bijpassen, dat de leveranciers een dragelijken prijs voor hun producten ont vangen Zoo menigeen heeft dikwijls bij zich zelf gedacht, met welk doel doet onze regee ring dat. Zij is toch geen philantropische instellfng, die zich beijvert Engeland bijv. natuurboter te verschaffen voor een lager prijs, dan die, welken wij voor margarine betalen. Wij moeten natuurlijk van de ver onderstelling uitgaan, dat zij daarvoor ge gronde redenen heeft. Maar welke zijn die Welke tegenprestatie levert Engeland onj daarvoor Met een uiteenzetting van deze kwestie zou U mij en zoo vele anderen ten zeerste verplichten Ons antwoord hierop luidt als volgt De toeslag op den export van eenige land bouwproducten is inderdaad geen philan- tropie tegenover Engeland, maar een uit vloeisel van de dwingende noodzakelijkheid om algeheele ineenstorting van ons land bouwproductieapparaat te voorkomen. Indien de regeering niet op de eene of andere manier zou zorgen, dat de boer een niet-verlies-gevenden prijs krijgt voor de verschillende producten, waren er pl.m. twee honderdduizend bedrijven absoluut failliet. Die krach zou een socialen chaos meebren gen, die geen regeering zou durven ontkete nen. De waarde van al ons bebouwd land en vooral die van het weiland zou ver beneden nul dalen, indien" de regeertng geen maat regelen nam. Zij geeft daarom „steun" en doet dit voor de genoemde exportproducten op zeer zicht bare wijze, om dezelfde reden als zij het voor verschillende takken van industrie op meer onzichtbare wijae doet (invoerrechten en contingen teeringen) Dat zij daarbij streeft naar voor de schat kist minst bezwarende en de nationaal- economisch (d.i. voor de betalingsbalans) meest voordeelige manier, ligt voor de hand. Het voorbeeld der boter moge dat verdui delijken. Gesteld haar doel den veeboer aan den productieprijs te helpen (door haar ze op 1.60 gecalculeerd) en het feit, dat inge land uit alle deelen der wereld b°ter aü'30 per kg. kon importeeren en ons de gelegen heid niet afsnijdt, dat ook te doe"' dan moet er uit de eene of andere bron 80 cent per kilogram bij. Nu stelt de regeering a's redelijk, dat de spijsvet-consumenten den bfer aan den pro ductieprijs moeten helpen al kunnen deze als groep veel goedkooper met buitenland sche boters, vetten en oliën hun vetbehoefte dekken. Zij maakt nu die vetten zoo duur, dat de prijsverhouding boter margarine normaal blijft (pl.m. 3:2). Gevolgde consumptieverhouding ver schuift niet al te veel, d.w.z. ongeveer de helft onzer productie blijft hier te lande ge consumeerd. Maar er blijft nog rond 50 mil- lioen kg. voor export over. Engeland wil er ƒ0.80 per kg.) 35 millioen van. Dit „kost" dus pl.m. 28 millioen gulden aan toeslag. Daartegenover gesteldde regeering zou de spijsvetprijzen zóó regelen, dat de consu ment al deze boter moest nemen, dan zou „het publiek" die 28 millioen moeten op brengen. 4 De regeering redeneert laten wij liever 35 millioen kg. (goedkoope) vreemde vetten nemen, waarop 60 cent per kg. heffing wordt gelegd, is 21 millioen gulden. De consumen ten blijven nu practisch vrij om margarine (van gemiddeld pl.m. f 1.10) of boter (pl.m. 1.80 in detail) te nemen en het land spaart 7 millioen gulden, terwijl de industrie (olie slagerij, raffinaderij, margarine-industrie) mitsgaders handel en scheepvaart bij import (van vreemde vetten) en export (van die boter) nog werk- en winstgelegenheid over- houden. Indien de regeering tusschenwegen koos, door b.v. de boter hier te lande goedkooper verkrijgbaar te stellen, zou het landbouw crisisfonds (d.i. tenslotte de schatkist) er zeker niet beter voor komen te staan. Iedereen kan dat gemakkelijk narekenen. En de andere gevolgen liggen voor de hand. De inzender vraagtWelke tegenprestatie levert Engeland daarvoor? (d.i. voor de „goedkoop" geleverde boter). Het antwoord is Engeland neemt (tot nog toe) onze boter aan wereldmarktprijs in ieder kwantum, dus hoeft het ons niets te presteeren. De „contra-prestatie" wordt door de wereldmarkt geleverd in den vorm van zéér goedkoope vetten en oliën, waarvan het rela tief prijsniveau minstens gelijk is aan die van de wereldmarkt voor de boter. Per saldo geeft de regeeringspolitiek dus geen nat ion a al-economisch verliessaldo, maar winst. Voor eieren en bacon geldt mutatis mutan dis een analoge redeneering. (De „tegen prestatie" ligt hier bij den zeer lagen prijs voor granen en veevoeders op de wereld markt). Wij hopen hiermede den geachten vragen steller schematisch voldoende duidelijk ge maakt te hebben, dat de regeering niet zoo .onzinnig" handelt als men dat wel hoort ver kondigen door hen, die den samenhang der dingen niet voldoende in het oog we .en nemen. Onze abonné oordeelt terecht, dat de regee ring wel gronden zal hebben voor wat zij doet. Het zou ook wel sterk zijn anders te veronderstellen van onze ministers als Ver schuur, Deckers en Steenberghe, die er ach tereenvolgens de verantwoordelijkheid voor op zich namen. In geen devoter stemming dan op den historischen Goeden Vrijdag kunnen wij onze ingetogen aandacht schenken aan het koste lijke boek, dat ons het aanbiddellijk gelaat voor oogen brengt van onzen Heer Jesus Christus, zooals de groote kunstenaars der Christen-eeuwen dat in hun ontroerde visie op doek en paneel hebben gebracht. De N.V. van Ditmar's Boekenimport, AntwerpenAmsterdam, Singel 95, heeft een prachtige en toch niet kostbare uitgave de prijs is slechts 7.90 verzorgd van de Fransche editie van „Le Visage du Christ Deze Nederlandsche bewerking wordt inge leid door een deskundige als prof. dr. B. H. Molkenboer, die op gebied van de Christe lijke kuntt reeds zooveel heeft gepubliceer terwijl Ria Versteegh de toelichtende teksten heeft vertaald van een Frangois Mauriac en Pierre Mornand. De eerste vraag, die bij het aanschouwen van dit schoone album bij ons rijst is bestaat er eigenlijk wel een authentieke beeltenis van Jezus' gelaat? „Al verhaalt de legende, dat de Evangelist Lucas, die geneesheer en schilder was, van Maria met het Jesuskind een afbeelding ge maakt heeft, en al wint de gelaatsafdruk van den gestorven Heiland op de lijkwade van Turijn aan beteekenis, wij moeten toch be rusten in het feit", meent prof. Molkenboer, dat er van den levenden volwassen Meester geen authentiek portret tot ons gekomen is, gesteld dat er ooit een bestaan heeft". En toch, Christus' gelaat, de christen kunstenaars aller eeuwen hebben steeds ge tracht Zijn goddelijke schoonheid door alle aandoeningen heen weer te geven of tenmin ste te benaderen. Zooals van den modernen roman gezegd wordt, dat hij wil zijn „une tranche de vie vue a travers un tempera ment", zoo meent Frangois Mauriac dat de kunstenaars Christus' aanschijn hebben ver beeld „selon le coeur qui le refletait naa de geestelijke gesteltenis van die Hem aan schouwden. De H. Schrift heeft hen daarbij zeker tot inspiratie gediend. Maar Pierre Mornand wijst daarbij nog op een veelzeggend document, bewaard in de Vaticaansche Bibliotheek en aangehaald door J. H. Mielle in zijn „Image de Jesus". Het is een brief, die gericht zou zijn geweest aan den senaat van Rome door Publius Len- tulus, „president van het volk van Jeruza lem", Romeinsch proconsul uit den tijd van Tiberius en voorganger van Pilatus in Judea „Een buitengewoon deugdzaam man is op gestaan en leeft in ons midden; Zijn volge lingen noemen hem den Zoon van God". Hij geneest de zieken en wekt de dooden ten leven op. Hij is groot van gestalte en trekt de aandacht. Zijn gelaat boezemt zoowel liefde als vrees in. Hij heeft lange, blonde haren, glad tot op de ooren, van de ooren tot aan de schouders zijn ze licht gekroesd en gekruld; ze zijn in het midden gescheiden en vallen naar weerszijden neer, zooals het ge bruik is bij de Nazareners. Zijn wangen zijn eenigszins rose gekleurd, hij heeft een goed gevormden neus en mond, een volle baard in de kleur van rijpe hazelnoot, evenals de haren kort en in het midden gescheiden. Uit zijn blik spreken wijsheid en eerlijkheid. Zijn blauwe oogen schitteren af en toe plotseling van glans. Deze man, die gewoonlijk zoo beminnelijk is in den omgang, wordt vreese- lijk wanneer hij berispt. Maar zelfs dan gaat er van hem een verheven zekerheid uit. Nie mand heeft Hem zien lachen, maar dikwijls zag men hem weenen. De klank van zijn stem is ernstig-terughoudend en bescheiden. Hii is zoo schoon als een mensch maar zijn kan. Men noemt hem Jesus, den Zoon van Maria". Frangois Mauriac durft dan op zijn beurt de vraag te stellen was Jezus mooi De H. Schrift noemt Hem vluchtig „de schoonste van de kinderen der menschen maar anderzijds wijst Mauriac er op, dat ae Samaritaansche bij haar ontmoeting Hem zag als een gewonen Jood, en als Judas Hem g - overleveren, dan moet hij Hem toch onder de anderen zeer bepaald aanwijzen met een kus als een teeken van afspraak. „Maar het is niet minder waar", meent hij, „dat wanneer Jesus bij zijn vele ontmoetingen bemind werd, Hij op het eerste gezicht bemind wordt en dat Hij vaak gevolgd werd bij het eerste woord, ja zelfs vóór Hij nog een wonder had gedaan". Dan is er nog een merkwaardig feit, waar Mauriac op wijstv't is eigenaardig, dat door een geheimzinnigen samenhang bijna alle af beeldingen van den triumfeerenden Chris tus, die de schilders van de eerste Byzantijn- sche voorstellingen af tot aan de Christus figuren van Giotto, Angelico, Rafaël, Titiaan en Quinten Matsys bedachten, zijn terug te voeren tot die mysterieuze teekening, die verborgen was in de H. Zweetdoek, waarvan niemand van de ontelbare kunstenaars, die zoo'n afbeelding maakten, het bestaan ver moedde". Wanneer toch deze heilige Zweetdoek van Turijn welke dank zij een van die ontdek kingen, waarop onze tijd zoo trotsch is na zooveel eeuwen te voorschijn kwam voor waarachtig kan gehouden worden, dan kun nen wij niet meer ontkennen, dat Jezus maje stueus van gestalte was en dat zijn verheven gelaat misschien nog eerder tot aanbidding dan tot liefde opwekte. Hoe het zij, de chris ten-kunstenaars aller tijden hebben in hun ontroerende verbeeldingen Christus gevolgd van de kribbe tot het graf, niet het minst ook in Zijn gruwelijk lijden en daar weer nog bovenuit in Zijn verheerlijking en opstanding uit den dood. De hoeveelheid dezer Christus-afbeeldin gen is onoverzienbaar, maar de samenstel lers van dit schoone boek hebben er wel een gelukkige bloemlezing uit gedaan. Het geeft ons de Christus-gelaten van de oudst-chris- telijke, van de romaansche, byzantijnsche, gothische, renaissancistische, barokke en moderne kunstenaars. Opmerkelijk is hierbij weer, dat de tijden die nog het dichtst bij Jesus' leven op aarde stonden, ons juist niet de beste portretten geven, 't Was, zegt prof. Molkenboer, de vormenspraak van de Grieksch-Romeinsche cultuur, waarover de eerste eeuwen van het Christendom beschikten, die Christus voor stelde als een jeugdigen Apollo, een opgeto gen Orpheus of een Adonis van edele schoon heid. Een fout, die de toch weinig geestelijk aan gelegde Busken-Huet ook weer ontdekte by de latere zoo imposante kunst van een Ra phael en een Michel-Angelo en vooral bij dezen laatste niet het minst. „Het eenige", schreef deze knappe kunst kenner, „wat hem, Michel Angelo, ontbreekt, en wat hij niet in zich had kunnen opnemen zonder zijn natuur geweld aan te doen, is een innigheid als die van Fra Angelico Van christelijke mystiek, van aandoening of aan doenlijkheid vindt men bij Michel-Angelo geen spoor. Van een Fra Angelico getuigt Pierre Mornand in zijn goed gedocumen teerde studie in dit boek: „de kunst van Fra Angelico is inderdaad niet te vergelijken met wat vóór hem ontstond, ook niet met alles wat na hem gemaakt is, omdat zijn werk de revelaties weergeeft waarmee een heilige begenadigd wordtzij is een visioen van het hiernamaals. Behalve bij hem heeft de reli gieuze kunst altijd het stempel van tijd, om geving en ras gedragen; de kunst van Fra Angelico is niet gebonden aan tijd en ruimte zij is hemelsch, terwijl ze toch uitermate bin nen onze gevoelssfeer blijft. Hier is het vol komen evenwicht tusscher? het menschelijke en het goddelijke". En meer dan reeds een halve eeuw ge leden schreef ten onzent de Protestantsche Margadant, dat gij bij het aanschouwen van Angelico's werken door een onuitsprekelijk gevoel wordt aangegrepen en bij wijlen pein zend stilstaat en u zelve de vraag of ge inderdaad wel ooit de volle diep e <- beteekenis, de volle heerlijkheid hebt van dat christelijk een van de deze kunstenaar wel waariy edelste en verhevenste tolken is. Na Angelico krijgen bij Mornand de Neder landen en meer speciaal Vlaanderen de beste beurt Rogier van der Weyden, de Van Eyc- ken en vooral Quinten Matsys. 's Is deze laatste meester, die het zeer menschelijk lijden tot uitSrukking brengt in de hoogst majestueuze waardigheid. Het is deze mees ter, die dè afbeelding bracht van den God- delijken Martelaar. Daartegenover geeft Frangois Mauriac onzen Rembrandt de eer, dat hij onder alle schilders van Christus de afbeelding heeft gemaakt, die het meest overeenkomt met het Evangelieverhaal. Dan denkt hij hierbij vooral aan het doek in het Louvre, waarop de verzwakte en bijna leeggebloede God wordt herkend door de twee leerlingen, met, wie Hij het brood breekt in de herberg van Emmaus. „Niets is menschelijker dan dat lijdende gelaat. En toch, van dat eenvoudige gezicht straalt een glans, ontsprongen aan den Vader, die Liefde is". En wie dan de oude Duitsche meesters nog beziet als een Schöngauer, Grünewald, Hol bein, Dürer en Cranach, voor hem zal dit prachtige boek met al die getuigenissen van Jesus' schrikkelijk lijden wel de aangrijpend- ste meditatie zonder woorden worden op dezen dag. P. HYACINTH HERMANS. Ecce Homo Albert Bouts:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 4