NAAR EEN KLOOSTER VOOR ZUSTERS AUGUSTIJNEN. DINSDAG 26 MAART 1940 TOCH EEN VIERDAAGSCHE? ension Lr luiksche TENTOONSTELLING HET gebed TN den raad. PATER PETERS IN ACTIE Heeft zoo'n stichting waarde. kon worden. Kan oom Kees me even met een karwei helpen Miss Pepper kan ik een dag vacantie van U krijgen om een groote wasch te - doen, ik wil n.l. i heel netjes op de rodeo verschijnen. j 7-li Vandaag niet Lem, hij heeft vrij om z'n groote wasch te doen. oom r^g mijnheer Tuttle, U komt zeker naar die stieren kijken die oom Kees U zou laten zien. Die heeft nu een vrijen dag om z'n groote wasch te doen, maar ik ga wel even met U mee. Oh miss Pepper mag oom Kees ons leeren paardrijden r miss reppor kan oom even komen helpen Vandaag heeft oom Kees vrij af gekregen. Dat zal vandaag met gaan, hij is aan z'n groote wasch bezig. Daar heb je a' zoo'n schreeuwleelijk. Die stieren kunnen nex. gevaarlijk worden. tt'fi Als ook Kees die groote i wasch niet had was er niets gebeurd. V Ik maak een iizer heet voor oom Kees om hem te helpen z'n sokken te strijken.... oom Belgische onderscheidingen voor Nederlanders. Naar aanleiding vari de in 1939 gehouden internationale watertentoonstelling te Luik zijn verschillende onderscheidingen verleend aan vertegenwoordigers der buitenlandsche inzenders, o.a. zijn de volgende drie Neder landers onderscheiden: ir. J. P. van Vlissin- Een, directeur-generaal van den rijkswater staat, benoemd tot groot-officier in de Kroon orde; de heer H. A. Hooft, voorzitter van het uitvoerend comité voor de Nederlandsche deelneming aan de tentoonstelling, benoemd groot-officier 'n de orde van Leopold II enmr. H. van Romburgh, handelsraad der Nederlandsche legatie in België, onder-voor zitter van het uitvoerend com té voor de Nederlandsche deelneming, benoemd tot groot-officier in de Kroonorde. ffrf"*. -1939, King Features Syndicate, Inc., World rights reserved. ders van Gods rechtmatige verbolgenheid. Joris Karei Huysmans, de Fransche Con- ventus, heeft ze zoo prachtig-raak genoemd „les paratonnerres de Dieu", de bliksem afleiders van Gods gramschap over deze wereld. Zoo'n bliksemafleider wil Pater Peters nu gaan oprichten. Helpt hem De jonge vrouwen staan al vol verlangen gereed om het offer van haar leven te brengen. Maar zij hebben nog geen tehuis, geen dak Spreekt eens met Pater Peters, en het komt in orde. Wie wil een cel bouwen, een jonge vrouw het intreden mogelijk maken, een enkel steentje bijdragen. Ik denk aan zooveel buitenplaatsen, die leeg staan; aan heerenhuizen, die onbe woond blijven. Ze worden meer en meer geaccepteerd voor sociale doeleinden, kin dertehuizen, vacantiekolonies, sanatoria. Waarom ook niet voor dit geweldige werk? Pater Peters heeft nog geen geld, maar wel een giro 380543. P. H. H. alles, om ons bijtijds te dekken, behalve met gebed, dat wij nog het meeste noodig hebben. Contemplatieve kloosters zijn de voorraad schuren van gebed, die wij niet kunnen mis sen, willen wij niet van honger omkomen. Zij zijn de electrische centrales voor ons geestelijk leven. Deze contemplatieve kloosters zijn een behoefte voor onzen tijd, de eenige redding nog uit onzen nood. Maurice Brillant zegt 't zoo geweldig „deze wereld, die omhuld wordt door de dichte, zwarte, roetachtige, verstikkende en verpestende wolkenpakken van het kwaad, die haar langzaam, diep en zeker vergiftigen als een oorlogsgas. Ja, de ze damp grijpt u om zoo te zeggen stoffelijk bij de keel. De wereld zou al lang verloren zijn in haar liederlijkheid, begraven in haar egoïs me, haar wreedheid, haar lafheid, haar ge weld, verstikt in haar kinderachtigen trots, weggezonken in het drijfzand van haar jj dele wanen en haar taaie onwetendheid, vernietigd in het meer van sulfur, zooals de zondige stedenwanneer daar niet de tien rechtvaardigen waren voor Sodoma. En zij zijn met meer dan tien Lezer, gij weet nu waar gij ze vinden kunt deze tien rechtvaardigen, deze verbid- De gemeenteraad van Boxtel heeft afwij zend beschikt 0p het verzoek van „Brabantia Nostra de vergatjerjngen te openen en te Sluiten met gebed. die zich wijden aan het contemplatieve of beschouwend leven. Ook op dit gebied hebben de Augustijnen een roemrijke traditie. In den loop der eeuwen mogen zij wijzen op een imponeerende rij van Zaligen en Hei ligen voorgekomen uit deze beschouwende Tweede Orde. 't Was de H. Augustinus zelf die reeds naast zijn monniken ook de vrou wen groepeerde in het slotleven. Hij zelf stond zoozeer op de contemplatie, dat hij schreef dat alleen de „necessitas caritatis", de zielzorg, de priesters onder zijn monni ken voor een tijd uit de contemplatie mocht wegtrekken. In de 13de en 14de eeuw kwamen reeds de groote mystieken naar voren als Rita van Cassia en Clara van Montefalco. Rita van Cassia, die door een doorn uit het doornen kroon van haar kruisbeeld werd verwond en tot haar dood die wonde in haar voorhoofd droeg. Rita met het bekende wonder van de roos, die midden in den barren winter mira culeus stond te bloeien in den kloostertuin. Christus liet haar die bloem brengen als een opbeuring in haar lijden. Ter herinne ring hieraan wijden de Paters Augustijnen ieder jaar op haar feest 22 Mei nog rozen, waardoor vooral voor zieken de meest frap pante genezingen en gebedsverhooringen worden verkregen. En dan Clara van Montefalco, de merk waardige mystieke, juist als de heilige Rita nu nog geheel gaaf en onbedorven, zij heeft het groote wonder ervaren, dat na haar ster ven in haar hart werd gevonden een vol maakt gevormd crucifix met Christus, en er om heen alle folterwerktuigen, die in het lijdensverhaal voorkomen. Ook dit is nog volkomen gaaf gebleven en in Montefalco te zien. En naast deze twee grooten noemen w:j dan nog Veronica a Binasco, Catharina van Pallantia, Josepha Maria a Sancta Agnete. Magdalena Albricia, Limbania, Lucia Ame- rina. Waarom nu een contemplatief of beschou wend kloosterleven van de zusters Augusti- ninessen in ons eigen land Het is de overtuiging aller eeuwen van christelijk denken, dat alle Apostolaat dat actief naar buiten gaat, gedragen moet wor den door het Apostolaat van gebed en boete. Ik heb dezer dagen weer bezoek gehad, niet van een missionaris uit Afrika, niet van een pastoor, die weer een kerk moet bouwen, niet van een legeraalmoezenier, die tobt over een militair tehuis, dat ergens in Nederland nog niet bestaat, maar dezen keer van een zeer bekend en gevierd volkspre dikant. Een man van het woord, en zeker niet de eerste de beste, maar die nu ook het ideaal koestert eens de daad te stellen, waarvoor men respect moet hebben. Laat ik u voorstellen pater Eusebius Pe ters, Augustijn. Hij wil zijn jonge schouders zetten onder een grootsch plan, het stichten hier te lande van een contemplatief klooster van Zusters van de Tweede Orde der Augustijnen. Of dit hard noodig is hebben wij hier te lande nog geen kloosters genoeg Ja, dit is hard noodig, vooral in dezen zwaar beproefden tijd. Wij gaan u dadelijk zeggen waarom. De Nederlandsche Provincie der paters Augustijnen is sinds het eind der vorige eeuw hier te lande in een verheugenden bloei toegenomen. Vroeger hoorden wij en kel van de paters Augustijnen te Amsterdam, van het zoogenaamde „Rusland", waar Zon dags zoo prachtig gezongen werd. Ook te Utrecht hadden zij vanouds een goede repu tatie; in Eindhoven kenden zij een eigen college, een oud huis, nog zonder inter naat. Thans bedienen de paters Augustijnen talrijke parochies, mogen zij wijzen op voor treffelijke onderwijs-instituten, besturen zij een eigen missie in Zuid-Amerika, en tellen zij een uitgebreide actieve Derde Orde, die zich ook aan socialie belangen wijdt. Maar één schakel in deze keten van geestelijk leven ontbrak nog, het herstel in Nederland van een Tweede Orde, van kloosterzusters, Na hun Paaschcommunie vereenigden Aalmoezenier en militairen zich „ergens in Nederlandaan een gezamenlijk ontbijt, waar de inwendige mensch versterkt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1