HET VERGAAN VAN DE „PROTINUS" Door Duitsch vliegtuig tot zinken gebracht. regeering bestelt afweergeschut. De flats in de steden MAANDAG 1 APRIL 1940 Afschaffing weggeldbelastin in Noord-Brabant. Door de Kroon goedgekeurd. WERKLOOSHEID. Engelsche onderzeeër bracht redding. In het hospitaal. De aanval van den bommen werper. DE ONDERGANG VAN DE „GRUTTO' EyTc van den eersten stuurman geïdentificeerd. DE HULPVERLEENING AAN FINLAND. Aanzienlijke partij zaden en poot- aardappelen ter beschikking gesteld. RIJKSAFSLAG TE IJMUIDEN. WAAR AMSTERDAM EINDIGT TEKORT AAN ARBEIDERS in de steenindustrie. Kermismuziek in Lunaparken. Moderne vorm van afgewezen kloosters. Twee leden der bemanning door kogels gedood, twee anderen leden door uitputting gestorven. P. H. H. In de week van 4 tot en met 9 Maart 1940. POLYGOON. DENATURATIE EN AANKOOP VAN AARDAPPELEN. VERBANDMIDDELEN. Naar de „Prov. 's-Hertogenb. Crt." rrec- deelt heeft de Kroon de verordening tot af schaffing van het weggeld in Noord-Ria- bant goedgekeurd Dat wil dus zegden "^a. van 1 Mei a.s. af deze heffing vervalt. schipbreukelingen waren moedige mannen, maar hoe ontzenuwend moest op hen inwer ken te zien, dat de eene kameraad na den anderen gedoemd scheen te sterven. Wij hebben hen niet naar hun gemoedsgesteld heid in deze vreeselijke oogenblikken ge vraagd, deze bleek trouwens uit de diepe ontroering, waarmede zij gewag maakten van hun ervaringen en dankbaar als zij wa ren, omdat de Voorzienigheid hen had be houden, doch de aanblik van hun bezwijken de kameraden zal hun immer bijblijven. Twee daarvan kwamen om het leven door getrof fen kogels, twee anderen stierven van uit putting en ontberingen. Het scheen er veel van te hebben, dat allen ten doode opgeschreven waren, maar toen de nood het hoogst gestegen was, kwam red ding opdagen. Kort nadat de beide over ledenen aan den schoot der golven waren toevertrouwd, merkte de Engelsche duikboot Unity de sloep op. De redding bracht groote moeilijkheden met zich, doordat de matroos Stam niet meer in staat bleek, zijn beenen te gebruiken en eerst na geruimen tijd aan boord van de duikboot gebracht kon worden. Over de menschlievende houding van den commandant, de officieren en de bemanning der Unity, waren de geredden een en al lof. De bemanning van den onderzeeër was 27 koppen sterk en, benepen als de ruimte in een duikboot toch al is, heerschte er ge durende de vier dagen, dat de geredden aan boord van de Unity doorbrachten, groot plaatsgebrek. Alle Nederlanders kregen ech ter een kooi, de Engelschen die hun een ligplaats afstonden, poogden zoo goed en zoo kwaad het ging, op den vloer te slapen, lig gend, zittend of zelfs staande. Bij de landing in Schotland werden de geredden op brancards naar een noodhospi taal vervoerd. Hier werden door den ge neesheer en de verpleegsters alle zorgen aan hen besteed, niet alleen om hen uit den staat van uitputting op te heffen, maar ook om hen zoo gelukkig en tevreden te maken als zij onder de gegeven omstandigheden maar zijn konden. De toestand is er, dank zij een voortref felijke en toegewijde verpleging, reeds aan merkelijk op verbeterd en de geneesheer is er zeker van, dat thans ook de matroos Stam niet meer in levensgevaar verkeert, ofschoon hij nog steeds als ernstig moet worden beschouwd. In verband met den in den avond van 20 Maart op de „Protinus" gedanen aanval deelde de bemanning mee, dat op zeven plaatsen de „Protinus" met de Ncderland- sche kleuren was beschilderd. Elke vergis sing was uitgesloten. Laagvliegend had de Duitsche bommenwerper de eerste bommen aan stuurboordzijde nog in zee laten vallen. Hij steeg weder op, doch keerde terug. Dit maal troffen twee der ongeveer dertig centi meter lange projectielen doel. Het stuurhuis werd verbrijzeld, den gezagvoerder en den matroos Buis heeft geen der bemanning meer gezien. Waarschijnlijk verloren zij in de stuurhut het leven. Onze New Yorksche correspondent seint ons: Naar verluidt heeft de Crucible Steel Co. een order van de Nederlandsche regeering ontvangen voor levering van 210 stuks af weergeschut voor vliegtuigen ter waarde van 200.000 dqllar. V99 vanatdena^-j'arai|enj" de vrouw en de zoon het s.s. „Grutto", Huurt rTensmaropanT aangekomen voor de identificatie van "het Vrijdagmorgen b.j paai 9 aangespoelde ll'k. Zij hebben het stoffelijk overschot als dat van hun man en vader herkend. Teensma zou over anderhalf jaar mpt pgn_ sioen zijn gegaan. Dinsdagmiddag zal het stoffelijk overshot ter Schiermonnikoog, waar Teensma werd geboren, op de algemeene begraafplaats ter aarde worden besteld. Op verzoek van de Finsche regeering heeft de Finsch-Nederlandsche vereeniging een aanzienlijke pf rtij zaden en pootaardappe- len, ter waarde van eenige tienduizenden guldens voor Finland beschikbaar gesteld. De hulpactie in het belang van Finland wordt door de vereeniging krachtig voort gezet. In dit verband kan worden gemeld, dat dezer dagen weder 1000 als opbrengst van den verkoop der pro-Finlandia-zegels aan haar is afgedragen. De omzet op den rijksafslag te IJmuiden gedurende de maand Maart 1940 bedroeg 514.736 tegen Maart 1939 736.746. De eerste drie maanden van 1940 heeft de omzet bedragen 1.457.971; over dezelfde periode in 1939 noteerde men ƒ2.051.316. Fabrikanten richten zich tot de regeering. Er heerscht sedert eenigen tijd in de streek langs Waal en Rijn, waar een groot aantal steenfabrieken ligt, een belangrijk tekort aan ervaren steenfabrieksarbeiders. Dit is voor een dertiental eigenaren van steenfabrieken aan Rijn en Waal, met een totaal van 1500 arbeiders en een productie van 150 millioen steenen, aanleiding geweest zich met uitvoerige requesten tot de Ministers van Defensie, Sociale Zaken en Economische Zaken te wenden met het verzoek zoodanige maatregelen te treffen, dat de voor hun fa brieken onmisbare arbeiders bij de uitvoering van defensiewerken vervangen worden door grondwerkers, die volgens requestranten in grooten getale nog overal in den lande be schikbaar zijn. De langdurige werktijd, de extra vergoe ding en het hooge uurloon, dat ver boven het in deze streken geldende loon ligt, doen de arbeiders, de tijdelijke werkgelegenheid bij Defensie boven hun geregelde dienstbetrek king verkiezen. Daardoor verlaten verschil lende arbeiders hun werk en zij, die thans voor de voorbereiding der zomercampagne zijn opgeroepen, geven daaraan geen gevolg, hoewel zij reeds vele jaren als zoodanig het grootste gedeelte van het jaar op de steen fabrieken werkzaam waren. Door de langdurige vorstperiode is een achterstand in de voorbereiding der zomer campagne ontstaan en indien een spoedige aanvang der werkzaamheden niet mogelijk is, staan adressanten voor het feit, dat zij hun fabrieken niet in bedrijf kunnen hou den en binnenkort geheel stil komen te lig gen'. Hierdoor ontstaat een schade, welke voor velen van hen, na de reeks van jaren, gedurende welke zij hunne bedrijven met groote opoffering in stand gehouden hebben onoverkomelijk zal zijn. Hetgeen requestranten ten aanzien van hun bedrijven naar voren brengen, geldt eveneens voor de landbouw- en fruitteeltbe- drijven in de Betuwe. Ook in deze bedrijven is door den abnormalen winter veel achter stand in het werk ontstaan en ook hiervoor zijn geen arbeiders te krijgen. B.U.M.A. tegen exploit anten. De procureur-generaal bq den Hoogen Raad, mr. Bergen, heeft Vrijdag conclusie genomen in de procedure tusschen het Bu reau voor muziekauteursrecht (B.U.M.A.) en He kermisexploitanten Gebr. Hommerson en Vermolen, waarbij het gaat om de uitlegging van art. 28, eerste lid der Auteurswet. Dit artikel regelt de beslaglegging en opvorde ring ten aanzien van het bedrag der „toe gangsgelden, betaald voor het bijwonen van een uitvoering". Hommerson en Vermolen heeft in 1938 tijdens de jubileumfeesten twee ter reinen der gemeente Amsterdam gepacht en geëxploiteerd als lunaparken. De bezoekers moesten op drukke dagen toegang betalen om op het terrein te kunnen komen, waar zij tegen betaling, de verschillende verma- kelljkheden konden bezoeken. In enkele open gebouwen on aan de buitenzijde van enkele gesloten kermistenten werd, zonder toestemming van het B.U.M.A., muziek ten gehoore gebracht, behoorende tot het B.U. M.A.-repertoire. B.U.M.A. heeft met verlof van den presi dent der Amsterdamsche rechtbank, krach tens art. 28 der Auteurswet beslag doen leg gen op een gedeelte der toegangsgelden. Hommerson heeft toen in kort geding op heffing van het beslag gevorderd, waarna de president deze vordering toewees. Het gerechtshof te Amsterdam bekrachtigde dit vonnis. Het hof stelde als eisch voor de toe passelijkheid van art. 28, dat de uitvoering, die op het terrein plaats vindt, in de aan trekkelijkheid van het betreden van het ter rein een wezenlijke rol speelt. Dit was vol gens het hof hier niet het geval, omdat ten gevolge van het door elkaar klinken van verschillende muziekstukken, geen sprake kon zijn van een muzikaal genot. B.U.M.A. kwam van deze uitspraak in cassatie. De omstandigheid, dat op de vermelde ter reinen ten gevolge van het dooi elkaar klin ken van verschillende muziekstukken ge lijktijdig op kleine afstanden van elkaar luidruchtig uitgevoerd, slechts een cacopho- nie viel te beluisteren, heeft het hof niet ervan weerhouden om te beslissen, dat op die terreinen „uitvoeringen" in den zin der Auteurswet hebben plaats gevonden van mu ziekstukken, waarop aan B.U.M.A. Auteurs recht toekomt, aldus merkte mr. Berger op Tegen deze beslissing is in cassatie niet op gekomen, zoodat vaststaat, dal hier sprake is geweest van uitvoeringen in de wettelijke beteekenis. Inbreuk op het auteursrecht wordt gemaakt door elke niet geoorloofde uitvoering, waarbij publiek aanwezig is. Ar tikel 28 der Auteurswet geeft den rechtheb bende, met bet kennelijk doel hem in staat te stellen, zijn auteursrecht te handhaven, onder meer de bevoegdheid tot inbeslagne ming en opvordering van toegangsgelden, be taald voor het bijwonen van een uitvoering, waardoor inbreuk op het auteursrecht wordt gemaakt. In verband met dit doel zal het daarom, naar het den procureur-generaal wilde voorkomen, voor de uitoefening van die bevoegdheid voldoende moeten worden geacht, dat er een ongeoorloofde uitvoering in den zin der wet heeft plaats gehad in, te gen betaling van geld toegelaten, tegenwoor digheid van publiek. De woorden van art. 28 der Auteurswet verzetten zich niet tegen deze opvatting. Voor de beantwoording van de vraag, of de toegangsgelden zijn betaald voor het bij wonen van de uitvoering dei muziekstuk- N 't is geen fantasmagorie, maar 't wordt werkelijkheid. De steden groeien naar elkaar toe, wij kunnen niet meer verder bouwen in hori zontale lijn, wij moeten 't gaan zoeken in verticale richting. Wij menschen gaan stapel goederen worden. Ook sociale en economische factoren zijn er bij in 't spel. Als men vroeger van een pension sprak, dan dacht men in de eerste plaats aan een juffrouw, die gemeubileerde kamers ver huurde. Maar ook in het pensionwezen is een stijgende lijn gekomen. In stad en land zagen wij de laatste jaren groote pensioninrichtingen verrijzen, vaar menschen binnentrokken, die de beslomme ringen van een eigen huishouding niet meer aandurfden. Ze betrokken een of twee kamers met eigen meubels, hadden zich ver der om niets meer te bekommeren, en wer den verder van de stichting uit verzorgd. En uit en naast deze groote pensions is uitgaande van hetzelfde beginsel de moderne flat geboren. De moderne flat, c'e geweldige woning bouw, die tien, twaalf verdiepingen hoog de lucht ingaat, de moderne flat naar den trant van den Amerikaanschen skyscraper. Het historische Witte Huis was indertijd een curiosum, de moderne flat is thans een socialn behoefte geworden. Groote heer~n- huizen en imposante villa's zijn ons te i" ur geworden om te bewonen, te omslachtig ook, wij moeten efficiency toepassen, ook wat personeel betreft. Wij gaan net als de vroeger veel gesmade kloosterlingen in communauteit leven. Wij hebben leere i begrijpen, dat gezamen'ijk leven onze dagelijksche zorgen verlicht. En hoe hooger wij de flat inklimmen hoe meer wij ons van de aarde en de wereld losmaken. Wij doen net als de legendarische Simon de styliet, Vij gaan hoog en droog zitten om zoo weinig mogelijk van het gewriemel der wereld te bemerken. Hoog in de flat hebben wij geen kans meer Een onzer Londensche correspon denten seint ons uit Edinburgh d.d. 30 Maart: IN een hospitaal ergens iu Schot land hebben wij heden een be zoek gebracht aan de overlevende leden van de bemanning van de IJmui- der trawler „Protinus" van de N.V. isscherij Maatschappij „De Daad te ^Huiden. De lezing wejke wij giste ren van Londen uit. onder voorbehoud Weergaven, op grond van eerst ont vangen berichten, moet in enkele °nderdeelen herzien worden. was niet, zooals men aanvankelijk meende, de reddingboot welke door een Duit- sch<m vlieger met bommen werd aangeval- ^en> nadat de „Protinus" op een mijn was gel°open, het was de trawler zelf, welke Werd aangevallen en hierbij verloren twee leden der bemanning, namelijk de gezag eerder Klaas Wijker en de matroos S. Buis bet leven. Later zün in de reddingboot de stoker j, piers en de tremmer G. Worting Van hitputting overleden. Acht leden der bemanning hebben dezen aanslag op een teerloos neutraal schip overleefd. ViJf dagen lang hebben zijn in een open derf 'ngboot, die zich in allesbehalve goe- bloot„st*at bevond, op zee rondgezwalkt, en "Csteid aan hevige koude en ontbering zulif311 ^et voortdurende levensgevaar, dat u een ontzettend avontuur met zich rengt. Na vijf dagen rondgedobberd te heb- en, werd <je reddingboot ontdekt door de ngelsche duikboot Unity, die de schip breukelingen opnam en hen ergens aan de hst van Schotland aan wal zette. Uit het geen de geredden ons mededeelden omtrent bun ervaringen blijkt, dat de Protinus is uitgevaren met een verre van deugdelijke £eddingboot, waarvan de riemen half on- '"uikbaar waren, terwijl bovendien het drinkwater brak was en de scheepsbeschui ten nauwelijks eetbaar waren. In den nacht van Goeden Vrijdag bezweek de tremmer Worling, tengevolge van de doorgestane ontberingen. Piëteit hield de opvarenden van de reddingboot ervan terug, bet stoffelijk overschot van den overledene bi zee te werpen. De toestand van den sto ker Piers was reeds spoedig ongunstiger geworden ook hij was lichamelijk niet tegen He vreeselijke ontberingen opgewassen en op Paasch-Maandag stierf ook hij. Daar het niet ho°udlnk Was' de'beide dooden aan boord te zeeUedèiwrd d°n dooden de begrafenis der haam ®e7gren: Eon, twee, drie, m Gods- biiri"" Zekere verschijnselen, welke zich Bonnen °V?r'edenen voorgedaan hadden, be- kok tv nu °°k te vertoonen bij den d dijker, den eersten machinist H. «annink en den matroos Stam. Al deze op de straat te kijken, wij hebben slechts uitzicht van bovenaf op de kerktorens, die ons heel den dag met haar spitsen naar den hemel wijzen. Ge behoeft, als er bij u van beneden uit gescheld wordt, ook niet meer uit het raam te kijken, en te gebaren „niet noodig van daag", want ze zullen u van de straat af maar moeilijk kunnen ontdekken. In de flat krijgt men ook geen last van ongewenschte bezoekers; als men zelf niet af komt van zijn berg, zal zelfs een Maho med u niet kunnen bereiken. Men leeft rus tig en ongestoord, de diplomatieke concierge beneden aan de poort bijt alles wel voor u af. Bovendien men kan in een paleis wonen, en zal toch voordeeliger uitkomen dan met welke andere vrije woning ook. De lasten des levens worden er gelijkelijk verdeeld. Verwarming, water, licht, telefoon, men kan er naar believen over beschikken. De lift bespaart u alle vermoeienis van trappen klimmen. Desverlangd kan men er eten uit een cen trale keuken, en toch iederen dag zijn eigen menu kiezen. Het flat-wonen is bij ons te lande nog maar in zijn begin-stadium, ons Nederland sche volk past zich gewoonlijk maar moeilijk aan nieuwe vormen aan. Maar toch ook ten onzent begint de flat- bouw de algemeene sympathie te winnen, en die in het buitenland opent reeds het verschiet wat 't binnen afzienbaren tijd bij ons nog worden kan. D; flatbouw zal ook bij ons als daar ginds ongekende en onge dachte vormen gaan aannemen. De flats zul len heele steden afzonderlijk gaan vormen, waar ettelijke duizenden rustig en gemoede lijk onder één dak wonen. In buitenlandsche flats, die steeds grooter omvang gaan aannemen, worden de gangen en corridors tot 'n soort van prettige winkel straten, waar de bewoners van de flat hun noodige inkoopen kunnen doen, zonder ooit een voet op straat te zetten. Als men alles eigenlijk bij zijn eigen thuis kan vinden, waarom zou men zich dan nog naar buiten wagen. De openbare straat blijft alleen ge reserveerd voor het snelverkeer, en wie niet noodig meer heeft om zich buiten te wagen, loopt een kans minder om zijn leven te ris- keeren en onder een vrachtauto te komen. De moderne flat wordt zooveel als een Oceaan-steamer aan vasten wal, echter zon der kans om ooit getorpedeerd te worden of op een ijsberg te loopen. Men vindt er alles van zijn gading, waarvoor men anders de stad in moest wandelen. Winkels, een bio scoop, een cafetaria, een zwembassin, en een leeszaal. Het sociale probleem van de ordening vindt er van zelf zijn oplossing. Een enkele bakker zou er beter zijn brood verdienen, dan dat hij zich op eigen gelegenheid ergens in een andere stadswijk zou vestigen. De bewoners van de flat zijn nu eenmaal op hem aangewezen. En met de rest van onze negocianten wordt 't net zoo, de kapper-, de kruidenier, de slager en de groentenman. Onze kinderen behoeven wij niet meer op straat te sturen, in durende vrees, dat hun een.ongeluk zal overkomen. Ze kunnen naar hartelust spelen in de fraai aangelegde bin nenhoven, op den dakti.in, en bij slecht weer in de speciale en aanlokkelijk geoutilleerde kinderafdeeling. Ge behoeft u zelfs niet meer het hoofd te breken over een advertentie voor een kindermeisje, wegens de teleur stelling met het tegenwoordige, de gezamen lijke flatbonne of verpleegster, goed maar ge meenschappelijk gesalarieerd, zal er niet licht over denken om de beenen te nemen. Men zou zelfs een eigen flatschooltje kunnen erganiseeren, met Montessori-onderwijs te beginnen. Amsterdam, Rotterdam, Den" Haag, om voorloopig de voornaamste plaatsen te noe men, worden in de toekomst nog slechts denkbeeldige verzamelnamen, ieder fLt van enkele duizenden bewoners wordt een stad op zich zelf. Wat vroeger een stad heette, wordt nu een collcti» vp™ rpa~radoozen vol menschen, die onafhankelijk op zich zelf niets meer met elkaar te maken hebben, maar een eigen wereldje vormen. En zoo zien wij heel de samenleving der naaste toekomst een nieuwe broederschap des gemeenen Levens worden. En als dan voor ieder burger nog de puntenkaart wordt ingevoerd van Hitler's ideale derde Rijk, één pak twee paar kousen, en één paar schoe nen per jaar, en dat nog tegen inruiling van de reeds gedragen kleeding. dan zijn wjj allen het stricte ideaal van het gezamenlijke kloosterleven nabij, dat vroeger zoo vaak werd uitgekreten als des menschen vrijheid onwaardig. De C°°Dingel te Rotterdam is een nieuwe ntvinst rijker geworden, nu het café- restaurant ,,'t Gildehuisgereed is. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt de volgende resultaten mede van de verzameling door het centraal bureau voor de statistiek van de voorloopige gegevens over de week van 4 tot en met 9 Maart 1949. Arbeidsbemid deiin g. Op 9 Maart 1940 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschre ven 315.271 werkzoekenden (300.764 mannen en 14.507 vrouwen). Hiervan waren 243.139 (233.547 mannen en 9.592 vrouwen) werkloos en waren 55.615 personen geplaatst bij werkverrui mingen, ook al mochten zij tijdelijk wegens weer- of andere omstandigheden niet heb ben kunnen werken. Blijkbaar waren er dus 16.517 personen als werkzoekende inge schreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. W erkloosheidsverzekering. Typische visie van een fotograaf. In de week van 4 tot en met 9 Maart 1940 waren bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas aangesloten 596.872 personen, waaronder 75.252 landarbeiders. Van de 521.620 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidspercen tage 22.0 (in de vorige verslagweek van 19 tot en met 24 Februari 1940 was dit per centage 27.1). Voor de 596.872 verzekerden met inbegrip van de landarbeiders, was 't werkloosheids percentage voor alle verzekerden in de laat ste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages indien de landarbei ders buiten beschouwing worden gelaten): 1932 26,5 (25.9); 1933 30.3 (30.7); 1934 25.4 (27.0); 1935 30.6 (33.0); 1936 32.0 (34.1); 1937 29.6 (30.6); 1938 25.8 (27.1); 1939 21.9 (22.8); 1940 22.0 (22.0). Wij vernemen van officieele zijde, dat met ingang van heden 1 April 1940 de dena- turatievergoeding voor aardappelen, uitge zonderd klei-consumptie-aardappelen, zal worden verhoogd van 0,50 tot 0,70, die voor klei-consumptie-aardappelen tot 2, die voor goedgekeurde pootaardappelen zal worden gesteld op 3,30, 3 en 2,50, ach tereenvolgens voor de klassen A, B. en C., alles per 100 kg. Naar wij vernemen, is de dispensatie van het verbod tot verkoopen en afleveren van verbandmiddelen welke 31 Maart afloopt, verlengd tot 30 April a.s. De monstrans, ontwerp en uitvoering van Antoine Andriessen, welke door rector drs. M. de Bruyckere als persoonlijk ge schenk werd aangeboden aan Saint Louis te Oudenbosch, bij het deze week gevierde eeuwfeest. ken, waardoor inbreuk op het auteursrecht wordt gemaakt, is het geheel onverschillig in hoever de uitvoering dier muziekstukken in de aantrekkelijkheid van het betreden van het terrein een wezenlijke rol speelt, als ook in hoever de uitvoering eenig muzikaal genot kan verschaffen. Het arrest van het Hof zal dus moeten worden vernietigd en de zaak moeten wor den teruggewezen, ten einde het hof tot doen onderzoeken, welk gedeelte der in beslag genomen toegangsgelden geacht moet wor den te zijn betaald voor het bijwonen van de gewraakte uitvoeringen. Mr. Berger concludeerde mitsdien daartoe. Het arrest van den Hoogen Raad werd bepaald op 17 Mei. Naar wij vernemen, is den heer J. Levi, die bijna tien jaar de redactie heeft verzorgd van het journaal van polygoon, met ingang van 1 April op zijn verzoek ontslag uit zijn functie verleend. Met ingang van denzelfden datum is de heer Levi verbonden aan de Amerikaansche filmaatschappij Warner Bros te Amsterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1