ff* ssa? ssss&iïis ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. 2, XiTd.rfv%r°- MAANDAG 1 APRIL 1940 i. ROTTERDAMS HANDEL EN VERKEER. De terugslag van den oorlog op liet bedrijfsleven. GROOT-NED. VOLKSTOONEEL. Lrëikt en t°° gerlnSe colltr°le UH~ kamer van koophandel. RhT' Tmi ^dVak V9n 13 Maa* 1940- JUBILÉ B. ROEDER. afbraak WILGENPLAS EN XERXES. TERREIN. INDUSTRIECOMMISSIE ROTTERDAM. JUBILEUM. S. V. HET CENTRUM. GEMEENTERAAD. ONDERWIJ SVOORDRACHTEN. RENNERSCLUG FEIJENOORD. R. C, ROTTERDAM. SCHOONHOVEN. SCHEEPVAARTVERKEER OP DEN NIEUWEN WATERWEG. ONBEWOONBAARVERKLARINGEN. EXAMENS STENO EN TYPEN. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. DE FLATWONINGEN AAN DE WOLPHAERTSBOCHT. MANNENZANGVEREENIGING „D'ORANJEBOOM". PLAATSING BRIEVENBUS. WINKELDIEVEN. IJSSELMONDE. SCHIEBROEK. HULDIGING MEVR. DE HAAN- MANIFARGES. VREEMDELINGENVERKEER. Haar borstbeeld naast dat van mevr. Noordewier-Reddingius en van A. B. H. Verhey. 3 Zitting van 28 Maart. Hamsterwet overtreding. De 70-jarige koopman fie met verschenen was. heeft terech g verdacht van overtreding van wet, doordat hij in September van a jaar als hoofd van een theehandel hoeveel heden van 5 en 2» aan particulieren haVerdlchte':'leidde een theehandel, die vroe ger alleen aan winkeliers leverde. Toen de zaak niet meer floreerde, wendde verdachte het stuur en legde zich meer toe op den ver koop van thee en koffie, rechtstreeks aan particulieren. Met behulp van het giroboek werden verschillende adressen bewerkt en zoo had zich langzamerhand een aardig ver zendhuis ontwikkeld. Aan particulieren wer den hoeveelheden van 5 en 2V2 k.g. ver zonden. Toen in September de Hamsterwet in werking trad, werd feitelijk aan het be drijf van verdachte een eind gemaakt. Deze wet toch noodzaakt de burgers bij de week te leven en de hoeveelheden die verdac e verzond, waren dus veel te groot daarvoor. Verdachte had getracht toch zijn e r,J Voort te zetten, door op de bestel vaar en e doen typen de woorden "voor VV°,C'%,e, koop" en inderdaad werden a een c ie e stellingen uitgevoerd, waarvoor een derge lijke bestelkaart onderteekend was ontvan gen. Maar gecontroleerd of het bestelde of althans een gedeelte werkelijk voor weder verkoop was, werd er niet. De vertegenwoordiger van het O. M., mr. F. M. Wilbrenninck, nam het verdachte zeer kwalijk, dat door zijn toedoen een groot aan tal menschen zich aan overtreding van de Hamsterwet heeft schuldig gemaakt doordat zij veel te groote hoeveelheden kochten, Waarvan enkele door de rechtbank zijn ver oordeeld. Het personeel van verdachte heeft hem nog gewaarschuwd, dat op deze wijze niet mocht worden voortgegaan, maar ver dachte heeft niet willen hooren, in een, overigens begrijpelijk probeeren om zijn zaak gaande te houden. Spr. achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte 100 boete subs. 50 dagen hechtenis. Uitspraak 11 April. Een accordeon in huurkoop. De niet-verschenen 28-jarige pianist R. B., thans zonder vaste woonplaats, had in September 1937, toen hij een engagement had gehad, bij een Amsterdamschen hande laar in muziekinstrumenten een accordeon yan 272 in huurkoop gekocht, waarop hij iydere maand een zekere som zou betalen. hij aldus 85 had afgelost, geraakte zonder werk en hij was dus niet in staat de "haandelijksche betalingen te verrichten. In Maart yan het vorig jaar was hij er zelfs toe overgegaan het instrument bij een par ticuliere bank van leening in Rotterdam te beleenen voor een bedrag van 35 en eeni- gen tijd later had hij het pandbriefje voor 50 verkocht aan een handelaar in muziek instrumenten alhier. Wegens verduistering heeft het O.M., waargenomen door mr. F. M. Wilbrenninck 3 maanden gevangenisstraf geeischt. Voor de zevende maal. De 26-jarige loswerkman N. B-, gedeti neerd, moest voor de zevende maal wegens diefstal terechtstaan. Hij had nu eenige fruit- kisten weggenomen, die onbeheerd hadden gestaan aan het Noordplein. Het O.M. merkte op, dat men hier een verdachte heeft, die als hij iets ziet, dat hem aanstaat, het moeilijk kan later weg te ^emen Hij is nu al zes maal v -relel en die reelcs zal zich wel voor, _n. Het fenige wat men doen kan is de straf wat ho°g maken om het afschrikwekkende ka rakter ervan te vergrooten. Spr. eischte 9 maanden gevangenisstraf. Prijsopdrijving. Een heel duidelijk geval van prijsopdrij- *Ir>g noemde het O.M. de zaak van den ei-jarigen winkelier H. K. A. M. M., die op npr°2?b,er mantellinnen, dat vroeger 55 cent aangeboden!® 1113113 voor U0 per 61 ha Rdat n'nu Verweer van den winkelier ^as> eer> verhooging van de aan- schaffingskosten verwachtte omdat daarin jute is ver'mrkin verband met het groote gebruik van zandzakken, groote vraag is. Het O.M. eischte 75 boete subs. 25 dagen hechtenis. Verdachte, die opmerkte, dat hij, wanneer öe koop doorgegaan zou zijn, daaraan 27 e<mt extr, verdienste zou hebben gehad, 0Plegging van een mildere boete, uitspraken 11 April. (Zitting van 29 Maart). gekomen, gaf hij den raad, dat men toch wel heel voorzichtig moest zijn. De vertegenwoordiger van het O.M., «nr. J. C. V. Meischke merkte in zijn requisitoir op, dat de bedoeling, die verdachte met deze papieren had, niet slecht was, maar hetgeen hij gedaan heeft mag natuurlijk niet. Er bestaat nog onzekerheid over de vraag of verdachte, na het ondergaan van straf, uit geleid zal worden naar Duitschland. Op het misdrijf staat een maximumstraf van 10 jaar en zou het vaststaan, dat verdachte uitge leid wordt, dan zou hij zelf misschien wel de maximumstraf verkiezen. Spr. eischte 4 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. van Zwet uitte eveneens zijn verbazing over een systeem, waarbij het zoo gemakkelijk is dergelijke waardevolle papieren in handen te krijgen waardoor gevaar voor den Staat zou kunnen ontstaan. Daartegen behooren maatregelen te worden genomen. Dit geval uit het oog punt van den persoon van verdachte bekij kend, meende pleiter, dat hier alle reden is voor clementie. Wat is echter in dit geval clementie? Een lange straf zou wenschelijk zijn, indien de mogelijkheid bestond hem weer Nederlander te maken. Wanneer zijn uitlevering niet gevraagd wordt, bestaat de mogelijkheid, dat hij op een schip zou kun nen worden geplaatst en in dat geval zou een korte straf kunnen worden aanbevolen. Verdachte zegt nog: Als ik staatloos moet blijven rondloopen of doorloopend in de gevangenis moet zitten, dan Verkies ik naar Duitschland teruggestuurd te worden. Een zware jongen. De 36-jarige bankwerker J. A. E. zonder vaste woonplatas, recidivist en gedetineerd, heeft terechtgestaan terzake van eenige winkeldiefstallen. Hij was in Januari door een winkeljuffrouw van Jungerhans be trapt, waarna hij door den chef der zaak is gevolgd, die er in geslaagd is hem in een pand aan de Keerweerlaan te doen aanhou den. Verdachte had een damestasch en een paar reisklokjes weggenomen. Hij legde een volledige bekentenis af. Verdachte bleek deze diefstallen ook 'n Den Haag is hij aan den gang geweest gepleegd te hebben drie maanden, nadat hij uit de gevangenis was ontslagen, waar l.ij een straf van 2% jaar had uitgezeten we gens de poging tot berooving van een post auto. Zijn strafblad vermeldt voorts nog een hem door den kinderrechter opgelegde straf, doch verdachte heeft geruimen tijd in Amerika vertoefd en daar heeft hij zich ook r.iet goed gedragen, want in totaal geduren de zes jaren vertoefde hij daar in verschil lende gevangenissen. Op verdachte s ver zoek was een reclasseeringsrapport uitge bracht, dat niet van zoodanigen aard was, dat het O.M. het aandurfde een voorwaar delijke straf te eischen. Spr. vorderde 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Uitspraken 5 April. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: H. S., 21 jaar, fabrieksarbeider, gedeti neerd, wegens diefstal in vereeniging van eenige werkkleeding ten nadeele van arbei ders, die bezig waren met het sloopwerk van het voormalig Oudemannenhuis aan het Achterklooster en van eenige balen suiker uit de in het parterre-gedeelte van dit huis gevestigde gemeente-apotheek, tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht en met de bepaling, dat 3 maanden van de straf voorwaardelijk worden opgelegd met een proeftijd van 3 jaar; Anton W., 20 jaar, koopman, recidivist en gedetineerd, wegens dezelfde diefstallen uit het voormalig Oudemannenhuis en uit de gemeente-apotheek, tot 1 jaar gevangenis straf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht en wegens diefstal van een fiets, welke onbeheerd aan de Ge dempte Glashaven had gestaan, tot 3 maan den gevangenisstraf Adrianus L. W„ 19 jaar, koopman, gedeti neerd, wegens medeplichtigheid aan deze diefstallen verdachte had op den uitkijk gestaan tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hech tenis doorgebracht. W. A. van W., 21 jaar, schilder, recidivist en gedetineerd, wegens diefstal in vereeni ging deze verdachte was eenmaal met H. S. en Anton W. meegegaan naar de ge meente-apotheek, waaruit toen drie balen suiker waren weggenomen tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. J. de V, 37 jaar, matroos, gedetineerd, wegens heling verdachte had van den verdachte uit de eerste zaak een baal suiker gekocht tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hech tenis doorgebracht. F. B., 35 jaar, poelier, gedetineerd, even eens wegens heling van de uit de gemeente apotheek weggenomen suiker, tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. H. B., 47 jaar, loswerkman, recidivist en gedetineerd, wegens heling van de door Anton W. weggenomen fiets, tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. p. V., 37 jaar, loswerkman, recidivist en gedetineerd, eveneens wegens heling van deze fiets, tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hech tenis doorgebracht. F. W. D., 43 jaar, koopman, wegens over treding van de Distributiewet (rubberbe schikking), het verkoopen van gebruikte autobanden, welke niet voorzien waren van de vereischte papieren tot 25 boete subs, 10 dagen hechtenis. B. M. H., 19 jaar, koopman, wegens een zelfde overtreding verdachte had de niet door de vereischte papieren gedekte auto banden afgeleverd tot 25 boete subs, 10 dagen hechtenis. M. J. B., 29 jaar, expediteur, wegens een zelfde overtreding verdachte had de drie autobanden gekocht tot 25 boete, subs. 10 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de in beslaggenomen banden. C. J. G., 46 jaar, koopman, wegens een zelfde overtreding verdachte had drie oude autobanden, die dienen moesten voor de opzending naar het Rubberkantoor, afge leverd tot 25 boete, subs. 10 dagen hechtenis. A. W. v. d. P., 47 jaar, handelsreiziger, die terechtgestaan had wegens overtreding van de Distributiewet verdachte zou een par tij zeep hebben afgeleverd, die niet door de vereischte papieren was gedekt werd vrij gesproken. Verschenen is de Statistiek van de Ka mer van Koophandel over Rotterdams han del, nijverheid en verkeer gedurende het vierde kwartaal en het geheele jaar 1939. Het aantal der zeeschepen, die den Nieu wen Waterweg gedurende 1939 zijn binnen geloodst, heeft bedragen 12.904 tegen 16.610 in 1938; het aantal der Rotterdam bezoeken de zeeschepen 12.026 (15.366), metende 19.392.128 registertons netto (24.744.472). Het aandeel van Rotterdam aan het scheepvaart verkeer van het geheele Koninkrijk be droeg 53,02 (54,02) procent van het aantal schepen en 64,14 (63,81) procent van hun inhoud. Het goederenverkeer ter zee van Rotter dam heeft in 1939 omvat 33.231.000 (v. j 42.371.000) tons. Het personenverkeer over zee heeft in beide richtingen tezamen omvat 175.000 (234.000) reizigers. Op 31 December 1939 behoorden in Rot terdam en omgeving thuis 284 (280) zee schepen, metende 620.329 (599 843register tons netto. Te Rotterdam zijn geleverd 1.367.009 tons bunkerkolen (1.922.474); langs den geheelen Nieuwen Waterweg bedroegen de leverin gen 1.641.026 (2.225.785) tons. De drijvende graanelevators hebben ver werkt 2.321.000 (3.558.000) tons graan. Di rechtstreeksche aanvoeren van sinaasappe len hebben omvat 1.932.000 (1.858 000) kis ten. De aanvoeren van Amerikaansche ap pelen bedroegen 613.000 (753 000) kisten en 50.000 (35.000) vaten. Die van Amerikaan sche peren 270.000 (337.000) kisten. Voorts werden aangevoerd 87.000 (87.000) kisten grapefruit. Aan de veemarkt werden in totaal aange voerd 344.666 (298.725) stuks vee. Het aantal postrekeningen bedroeg in Ne derland op 31 December 1939 364.572 (v.j 338.012), waarvan te Rotterdam 28.554 (26.284). Gewisseld werden transitoverkeer niet meegerekend ongeveer 1.301.000 (v. J 1.242.000) telegrammen, terwijl 116.300.009 (111.997.000) telefonische verbindingen tot stand werden gebracht. Er werden 3.400.000 (2.964.000) interlocale telefoongesprekken uitgezonden en 485.000 (538.000) internatte nale gesprekken gevoerd. Het gemeentelijk zeehavengeld heeft op gebracht 2.518.506 3.123 218). Het aantal bij de Arbeidsbeurs Ingeschre ven werklooze werkzoekenden bedroeg op 31 December 1939 39.440 (47.606). De statistiek is aangevuld met een twee tal nieuwe tabellenhet telexverkeer van de abonné's te Rotterdam en de toepassing van de Vestigingswet Kleinbedrijf. Ten slotte laten wij hier volgen de op brengst te Rotterdam van de verschillende belastingen, zoover deze ten goede komen aan de gewone Rijksmiddelen Rectificatie. Dezer dagen publiceerden wij eenige na men van bekende acteurs en actrices, die door het Groot-Nederlandsch Volkstooneel, directeur Willem Goossens, geëngageerd zouden zijn. Daaronder kwam ook de naam Car. van Dommelen voor. Dit moet evenwel zijn Cara van Dommelen. Deze rectificatie geschiedt om den indruk weg te nemen, als zou mevr. Caroline (van Lanckervan Dommelen bedoeld zijn. Een bewijs van Nederlanderschap op naam van een ander. De 47-jarige schippersknecht J. V., zonder aste woonplaats thans gedetineerd, heeft steid taan terzake van het strafbaar ge- cember11 art 231 van het W' van S- In De" zich op hV3n het vorig jaar had verdachte van Neder] Stadhuis te Rotterdam een bewijs Van zijn r>eefdschap doen afgeven op naam Verdachte Eaf gehuwd met eon Veiten toe' Hij is ta$«Wd scheidene vonnissen in dat land had onder gaan en op grond daarvan heeft men hem meegedeeld, dat hij werd „ausgebürgerd". «ij was dus staatloos geworden, en toen hij naar Nederland was uitgeweken, had hij in het geheel geen papieren. Ten einde zich de hooaige bescheiden te verschaffen, waarmee het hem mogelijk zou worden op een schip te monsteren, was hij met het trouwboekje van zijn neef en met een portret van zich zelf naar 't betreffende bureau in het stad huis gegaan, waar hij een bewijs van Ne- eHdnderschap had aangevraagd dat men m had verstrekt. zich klerk ter secretarie J- A. Waltjer kon bah»nog herinneren, dat verdachte aan de vrage^as verschenen. Er waren hem eenige heantwngesteld' die verdachte vlot wist te papier -0rden' waarna hem het gevraagde De nrl V^gereikt. »,Yh er ent> mr. H. de Bie verwonderde «leren dat dergelijke waardevolle pa- v t, h« hoorde, dat in de wijze van uitreiking nog geen verandering was De Kamer van Koophandel houdt eene openbare vergadering op Dinsdag 2 April aanstaande. De agenda luidt: 1. Van den minister van Economische Za ken antwoord op dezerzijdsch schrijven met betrekking tot de afschaffing van de crisis arbitrage. 2. Afgezonden schrijven aan den minister van Economische Zaken met betrekking tot contingenteeringsmoeilijkheden, 3. Concept-schrijven van den minister van Binnenlandsche Zaken, houdende aandrang tot invoering van de faciliteit van locaal port in het verkeer tusschen Rotterdam en Over- schic 4. Afgezonden schrijven van den minister van Waterstaat inzake de inschakeling van Rotterdam in het burgerluchtverkeer. 5. Van den directeur van het telegraaf kantoor te Rotterdam antwoord op dezcr- schr«ven in zake het tarief voor het telegrammen.de& term <costfreight) in be^M vanteSSfreCht, te Cense te Rhoon, a f d!K7a^den heer DK M' wen en bouwden ISrSr^SSE 13 Maart 1941. 7. Van het kantongerecht te Rotterdam bericht van beëediging van de volgende hce_ ren" H. A. van der Graaf, Rotterdam ais meter en weger, uitsluitend in dienst van de firma M. C. Blanker te Schiedam; H. den Hnari LLeune en A. Noordijk, allen Rotter- 2T.ta meter, weger Mto, «Matrnd in dienst van de firma Hudig Pieters te Rotterdam; B. Kemp, Rotterdam, als meter, weger en teller, uitsluitend in dienst van de N.V. Van Waveren's Graanhandel Silo en Veembedrijf „Concordia" te Ro ei am. Heden herdacht de heer B. Roeder den dag, waarop hij voor 25 jaar in diénst trad bij Mij. voor Scheeps- en Werktuigbouw „Fijenoord", thans deel uitmakend van „Wil- ton-Fijenoord". De jubilaris, vergezeld van zijn eehtgenoote, oudste zoons en dochter, werd allereerst door de directie ontvangen en daarbij door den heer ir. Teschmacher op hartelijke wijze toegesproken. De heer Tesch macher prees de toewijding en werklust van den jubilaris en stelde hem een geschenk onder couvert ter hand. Vervolgens werd de jubilaris gehuldigd in den kring van het personeel. Door verschillende heeren en een der dames werden in dichtvorm de verdiensten en algemeene karaktereigen schappen van den jubilaris, die thans de leiding van een gedeelte der correspondentie voert, in het licht gesteld. Met een humoris tische speech, welke bij de aanwezigen zeer in den smaak viel, werden een fraaie haard en mimi-tafeltjes ten geschenke aangeboden, In hartelijke bewoordingen heeft de heer Roeder gedankt. Fa. Lekkerkerke deelt ons mede, dat aap haar gegund is de afbraak van alle opstallen van den Wilgenpias alsmede het Lunapark en de tribunes van het terrein van Xerxes. Op 8 April zal hiermede begonnen worden terwijl het werk binnen een jaar opgeleverd moet worden. Voor de tribunes van het voet balterrein zal een gegadigde gezocht worden daar deze nog zo goed als nieuwe zfjn. Voor de Industrie-commissie van de Stich ting ,Havenbelangen", zal op Woensdag 17 April de heer ir. J. W. Bonebakker, hoofd ingenieur bij de N. V. van de Giessen en Zonen's Scheepswerven te Krimpen aan den IJssel een lezing houden over de scheeps- bouwnij verheid in en om Rotterdam, Zaterdag herdacht de heer J. L. v. Gel dere, procuratiehouder bij de N-V- I. de Jongh Co., Oppert alhier, zijn 40-jarig ju bileum. Na op het kantoor ontvangen te zijn, werd de jubilaris toegesproken door de heeren S, Aptroot en H. Citroen namens de directie en ontving een cadeau onder couvert. Na mens de vertegenwoordigers sprak de heer J. M. Goldstein en namens het interne per soneel de collega-procuratiehouder C. Dann- heisser, welke zijn woorden van een cadeau vergèzeld deed gaan. Na een hartelijk dankwoord van den jubi laris kwamen vele vrienden en belangstel lenden hun gelukwenschen aanbieden. Voor de Huishoudelijke Competitie werd als volgt gespeeld: Groep 1: J. de VriesF. Jacobs 01; L. SaarloosA. Neuteboom 0 1; O. H. Leh- mannF. Jacobs 01; J. de VriesJ. A. H. v. d. Poort V2Plaatsingswedstrijd: T. OverdijkJ. H. Meulenbelt 10. Groep 2: W. H. v. d. Polder—G. J. Koops afgebr.; M. Godschalk—J. Hulsker afgebr.; W. Rotteveel—E. Karlsson 0—1; W. de Neef M. Wagemans V2C. J. v.an KuykJ. Limpens 0—1. Plaatsingswedstrijd: A. v. d. BergG. W. L. Beyé 10. Groep 4: C. J. AlewynM. J. van Gogh 10. Plaatsingswedstrijden: K. Haverkamp R. Cremer 1—0; W. de Witte—J. C. Chris- tensen 1—0; J. de Neef—C. L. Mac Pgerson Na-Competities: Groep A: C. van Rooyen A. Everts 01; J. Matti—P. Righini 0—1. Groep C: A. de Jong—G. van Katwijk 0—1. Zaterdagmiddag opende de schaakvereeni. ging ,Het Centrum" in haar clublokaal aan de St. Laurensstraat 44 haar schaaksociëteit, waarvoor de directie van Gebouw Thalia be reid was haar zaal beschikbaar te stellen. Reeds de eerste maal mocht deze nieuwe gelegenheid zich in een groote belangstelling verheugen. Deze sociëteit is opengesteld voor eiken schaakliefhebber dus ook voor niet-leden van Het Centrum elke Zaterdagmiddag van 2.30 uur tot 6 uur. Bij gebrek aan een schaakgebouw hier ter stede voorziet zulks zooals uit de eerste op komst wel gebleken is, in een lang gevoelde behoefte. Deze schaaksociëteit biedt gelegen heid voor tachtig personen, materiaal is vol doende aanwezig en de rustige omgeving maakt het tevens mogelijk wedstrijden te spelen. Wanneer het aantal bezoekers mocht toenemen, zullen voor hen als attractie gratis bekerwedstrijden worden georganiseerd. De gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Donderdag 4 April a.s. Op de agenda staat het voorstel in zake wijziging van de rechtspositieregelingen voor het gemeente-personeel, waarop door het Raadslid Schalker nog inmiddels een aantal amendementen is ingediend. Voor benoeming als tijdelijk leeraar voor bepaalde uren in de Duitsche taal aan de H.B.S. met 5-jarigen cursus A wordt aan bevolen de heer J. Hogendoorn, alhier. Voor tijdelijk leeraar voor bepaalde uren in de wis- en natuurkunde aan de 2e H.B.S. met 5-jarigen cursus B de heer H. Mulder, alhier. B. en W. dragen verder voor ter benoe ming van onderwijzend personeel aan open bare lagere scholen: I. voor onderwijzer: aan de school voor g.l.o. A No. 133: de heer C. W. van der Wilk; aan de school voor g.l.o. A No. 274: de heer A. J. Frijlink te Geervliet. II. voor onderwijzeres: aan de school voor g.l.o. A No. 136: mej. A. W. van der Giessen te Wassenaar; aan de school vopr g.l.o. A No. 156: mej. J. van Leeuwen; aan de school voor g.l.o. A No. 157: mej. G. J. W. Boerma; aan de school voor g.l.o. A No. 172: mej. J. M. Tops; aan de school voor g.l.o. No. 216: mej. S. M. Risseeuw. De uitslagen van de gisteren gehouden derden rit van de voorjaarscompetitie luiden als volgt: Amateurs 48 K.M.: 1. Jan Westerveld in 1 uur 24 min. 50 sec.; 2. Norbart; 3. Braven- boer; 4. van Krimpen; 5. Dupré; Sins; 7. A. Stehouwer. Nieuwelingen 40 K.M. 1. D. Zoek in 1 uur 13 min. 5 sec.; 2. Verveer; 3. Delno; 4. Ruizeveld; 5. Blokland; 6. Muylwijk; 7. Hor dijk 8. Janssen; 9. Godschalk; 10. v. Hoften. Juniors 29 K.M.: 1. Schoonderwald in 43 m. 17 sec.; 2. Vilters; 3. Storm; 4. Buitendijk; 5. Kwist; 6. van Drunen; 7. van Kooten; 8. Wuurman; 9. Thijssen. Veteranen 32 K.M. 1. Goverden in 1 uur 2 min.; 2. Ruighaver; 3. Buitendijk; 4. Jonk man. 1939 t 8.567 075 1938 7.614.889 Inkomstenbelasting Dividend- en tantième' belasting 5.559 638 7.136.719 Invoerrechten 45.510.576 37.985.834 Omzetbelasting(-zegels) 11.436 569 10.240.80 Statistiekrecht 315 840 597.850 Accijns op geslacht 755 489 573.540 Accijns op gedistilleerd 3.477.068 3.158.070 Accijns op bier Gisteren heeft de R. C. Rotterdam haar tweeden rit van de voorjaarscompetitie ge houden, waarvan de uitslag is: A. klas: 65 K.M.: 1. Chr. Smits; 2. W. van Vliet; 3. v. d. Berg; 4. L. Wey; 5. T Lang- horst; 6. P. Kamp; 7: F. Mosterd. B klas: 58 K.M. 1. Merk; 2. Rietveld; 3. van Beek. C klas: 47 K.M.: 1. v. d. Heuvel; 2. Louer; 3. Valentijn; 4. Beukelaar. Accijns op suiker Loodsgelden Registratierechten Andere zegelrechten 2.142 897 2.587.009 429.338 1.794116 1.063.057 1.992.859 2.506.917 557.796 2.891.934 1.552.390 In de afgeloopen week zijn 38 schepen den Nieuwen Waterweg binnengekomen. Door den directeur van den Gem. Techni- schen Dienst is bij het College aanhangig gemaakt een voorstel tot onbewoonbaarver klaring van 14 woningen aan den 's-Graven- weg (nos. 63, klein 215), 5 woningen aan den Oudedijk (nos. 185, klein 26), 1 woning aan de Korte Wijnstraat no. 13, 15 woningen aan de Baan (nos. 72, 82 en 84) en 22 wo ningen aan den Schiedamsche dijk (nos. 137, klein 1—5), in totaal 57 woningen. Bij de Zaterdag j.l. gehouden examens der Vereeniging van Leeraren in Handelscor respondentie, Boekhouden en Stenografie, slaagden alhier: P. N. van Belle, A. M. Bon tenbal, M. Geerlings, E. C. Hamelink, J. M. Holewijn, R. A. de Jong, M. Nieuwdorp, A. H. Oord, E. E. J. van Overbeek, E. Pels, R. A. Rijneveld, H. Schilder, aan wie het diplo ma „Kantoorstenograaf", systeem „Groote" zal worden uitgereikt. Voor stenografie En- gelsch, systeem „Groote", slaagde met een snelheid van 100 lettergr. p. minuut: J. van der Landen. Het examen Typist(e) werd met goed ge volg afgelegd doör: M. Baaten, J. E. C. Beek, M. J. Bode, A. B. T. Bours, H. E. W. van den Brule, P. L. van der Burg, A. J. M. A. van Doeveren, P. van den Ende, J. F. Fellman, P Geluk, M C van den Heuvel, M. H. Kan- ters, D. A. Ketelaar, M. Keijser, J. A. M. Lips, J. Pleij, H. W. van der Poel, J. van der Star, Maria Johanna Vernie, A. de Winter, aan wie eveneens het diploma der Vereeniging zal worden uitgereikt. Dinsdag 2 April, 8% uur leidsterscursus handenarbeid practijk in het Clubhuis, Kor- tebrandtstraat 5. Zondag 7 April. Om 2 uur zal de jongste groep van de Parochie van St. Willibrordus voor de leden der jongste groepen en hun leidsters een Amerikaansche revue opvoe ren. De middag wordt gegeven in de Patro naatszaal, Jachthuisstraat 30. Vrijdagmiddag om 5 uur is de 9-jarige K. van Oldenhage uit Oud-Beijerland, toen hij het rijwielpad aan de Waalhaven Z.Z. ter hoogte van Walenstein overstak, aangereden door den 19-jarigen wielrijder A. J. K., wo nende aan den Zuidhoek. Met een linker - onderbeenfractuur is de jongen door een auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Zuider Ziekenhuis vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Toen Vrijdagnacht om half één de 69-jarige J. W. Ross het aan paal 15 in de Waalhaven liggende Rijnschip „Mercurius", waar hij op bezoek was geweest, verliet, stapte hij mis en viel. Hij brak het linker onderbeen en is per „Politie II" naar het bureau van de rivierpolitie vervoerd en van daar per auto van den G.G.D. naar het St. Franciscus-Gasthuis. Daar werd hij ter ver pleging opgenomen. De directeur van het Gemeente Gasbedrijf verzoekt ons mede te deelen, dat in de keu kens der nieuwe flatwoningen aan den Wol- phaertsbocht, waarover wij dezer dagen schreven, volledige aansluitgelegenheid aan wezig is zoowel voor een gasfornuis als voor gaskomfoor en dat de toekomstige huurders volstrekt vrij zijn in de keuze hunner kook- toestellen. Op de 29 Maart 1.1. gehouden jaarvergade ring is het bestuur van de mannenzangver- eeniging d' Oranjeboom uit de volgende heeren samengesteld: J. M. Plattesclnrre, voorzitter; W. de Jong, 2e voorzitter; B van Iperen, secretaris, Rozenlaan 63, Hillegers- berg; C. v. d. Geijn, penningmeester; A. Snij ders, bibliothecaris; J. Snelders en G. van Speijk, commissarissen. De directeur van het postkantoor te Rotter dam maakt bekend dat met ingang van 30 Maart de brievenbus staande aan de Schilder- steeg hoek Schiedamschesingel, verplaatst is naar Witte de Withstraat hoek Schiedamsche singel. De Directeur van het Postkantoor hier ter stede maakt bekend, dat een brievenbus is geplaatst aan het perceel Statenweg no. 158. Mej. C. L., wonende op den Crooswijksche- singel, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat te haren nadeele in een modemagazijn in de binnenstad een boodschappentasch is ontvreemd, inhoudende een handtaschje en een portemhnnaie met ongeveer 5. VOOR FINLAND. De collecte, welke Zaterdag in onze stad voor Finland is gehouden, heeft bruto opge bracht 381.07. PERSONENVERVOER PER AUTO. Tegen een garagehouder alhier, heeft de politie procesverbaal opgemaakt tegen het vervoeren van personen in een niet daartoe goedgekeurde huur-auto. ZAKELIJKE BIJSTAND AAN GEMOBILISEERDEN. Bovengenoemde commissie, welke is sa mengesteld als volgt: P. J. Groenen, voorz.; A. J. Krom, secretaris; S. v. d. Oever, C. Peer- bolte en mr. O. G. W. Schrijver, houdt eiken Donderdagavond van 7 tot 8 uur zitting in de commissiekamer ten stadhuize. T. B. C.-BESTRIJDING. Het op den Nieuwe Singel gevestigde con sultatiebureau van de vereeniging St. Lu- dwiria tevens kringbureau van de Zuid- Hollandsche Vereeniging tot Bestr. der T.B.C. heeft een belangrijke uitbreiding ondergaan, door de plaatsing van een Röntgen-doorlich- tingsapparaat. Voor het onderzoek, waarvoor dit toestel dient, moest men tot nü toe naar Gouda. GEVONDEN VOORWERPEN Een soldeerbout, ceintuur, handdoek, be- lastingmerk, portemonnaie. Inlichtingen op het politie-bureau. GEEN STEUN MEER. Besloten is geen nieuwe steungevallen meer op te nemen. Zij, die zich als werkloos aan melden, zullen, indien daartoe geschikt, naar de werkverschaffingen worden verzonden. PROCES-VERBAAL. Tegen de verlofhoudster S. alhier, is pro cesverbaal opgemaakt wegens het na gesloten tijd verkoopen van alcoholhoudende dranken. Een hoeveelheid brandewijn is in beslag ge nomen. WATERTOREN. Gebleken is, dat bij hoog water de water toren wordt onderspoeld. Er zal daarom een betonnen voet worden aangebracht. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: C. G. M. H. Persoon geb. do Groot d. BEVALLEN: A. v. Baaren—Visser d. ONDERTROUWD: A. Poot 29 j., Kethel en Speland en E. A. Verhoek, 28 j., alhier. OVERLEDEN: Ch. C. Malcolm, 50 j., m. van Ch. Schalk. Gedurende de maand Februari hebben in de hotels verbleven 4652 personen (v.j. 5361), in de pensions 319 (v.j. 253), in de volksloge menten 990 (v.j. 1091), totaal 5961 (v.j. 6655.) In de vestibule van de Doelen te Rotter dam is Zaterdagmiddag een door den beeld houwer G, Bolhuis vervaardigd borstbeeld onthuld van mevr. Pauline de Haan-Manifar- ges. De plechtigheid droeg een hartelijk en grootsch karakter. De vele aanwezigen hadden zich tevoren verzameld in den foyer. Hier merkten we o.m. op wethouder L. de Groot; mevr. J. de Jong-Pluymert, mej. Lotte Rosing en den heer A. C. J, Kaltwasser namens de afdee- ling Rotterdam van de Ned. Toonkunste- naarsvereeniging, de heeren J. Karreman, J. R. Kornacker en C. Honing namens Rotte's Mannenkoor en voorts de heeren W. Hut- schenruyter, dr. Joh. Wagenaar, T. Verheij, C. de Monchy namens de Sociëteit Harmo nie, H. G. J. de Monchy namens Toonkunst en J. Weijns. De vervaardiger van het borst beeld, de heer G. Bolhuis, kon wegens mili tairen dienst niet aanwezig zijn. Nadat een deel van het Kralingsch Vrou wenkoor onder leiding van mej. Lena de Jorg „Puere" en „Adoramus Te" van Pale- strina had laten hooren, nam de presidente van het comité, mej. dr. J. J. van Dullemen, het wOord. Zij sprak woorden van welkom en richtte zich vervolgens tot mevr. de Haan Manifarges, die reeds bij haar binnenkomst verrast werd met een tuil bloemen. Spr. her innerde aan haar eerste kennismaking met de kunst van mevr. de Haan, toen zij lie deren van Schubert had gezongen, aan de vele uitvoeringen van de Mattheus Passion, aan de duettenavonden met mevr. Noorde wierReddingius. „U was nooit uit 00 een gemakkelijk succes. U diende de kunst". Maar mevr. de Haan, zoo vervolgde spr., toonde ook groote paedagogische gaven te bezitten. Uit naam van alle leerlingen en oud-leerlingen dankte spr. daarvoor. „In niet mindere mate eeren wij u als mensch, want om uw zieke dochter te verplegen zegde u vele concerten af, zoozeer stelde u de plicht als moeder hooger dan de kunst." Spr. prees den grooten eenvoud van mevr. de Haan, haar bescheidenheid en beminne lijkheid. Jalouzie, kleinheid was haar vreemd, integendeel, zij was altijd verheugd over het succes van een ander en moedigde jonge kunstenaars aan met een hartelijk woord. Is het dan te verwonderen, dat velen hun liefde, genegenheid en waardeering heb ben willen uiten door het schenken van een borstbeeld? De gaven zijn letterlijk toege stroomd. Spr. eindigde met de woorden van een ouden dichter: Hij die in de harten der menschen zich een plaats verovert, is on sterfelijk. Na deze rede zongen Jo Vincent en Annie Woud, aan den vleugel begeleid door Hans Schouwman, het duet uit Psalm 95 van Men delssohn, een oud NederlandsCh „Rorate Coeli" en een oud-Nederlandsch Meilied, in speciale bewerking van Hans Schouwman aan mevr. de Haan opgedragen. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de vestibule, waar mevr. M. A. Lycklama a NijeholtStaab het borsbeeld onthulde, dat bij monde van mej. van Dullemen uit naam van het comité aan de gemeente Rot terdam werd overgedragen. Wethouder L. de Groot, die vervolgens het woord verkreeg, haalde de worden van prof. Huizinga aan: wfj leven in een bezeten we reld. Ik ben geroepen, zoo vervolgde hij, om namens het gemeentebestuur dit schoone beeld over te nemen van een kunstenares, die Goddank zelf bij die plechtigheid tegen woordig kan zijn. Nu kan men zien, dat ook voor cultuur en beschaving en voor de meest teedere elementen in den mensch in de wereld nog plaats is. Spr. noemde het een groot voorrecht dit borstbeeld van een door God begenadigd kind uit de Rotterdamsche burgerij namens het gemeentebestuur te mogen aanvaarden en dankte het bestuur, van de sociëteit Harmonie, die het beeld volgaarne hier een plaats had willen geven. Vervolgens voerden nog het woord de heeren C. de Monchy, voorzitter van de so ciëteit Harmonie, die toezegde met de meeste piëteit en zorg over het beeld te zullen wa ken, H. de Monchy, die namens de afdeeling Rotterdam van Toonkunst dank zegde voor al het schoons, dat mevr. de Haan had ge schonken en mr. J. R. Goddard, voorzitter van den Rotterdamschen Kunstkring, die o.m. herinnerde aan de verwonderlijk snelle carrière van mevr. de Haan. In hartelijke bewoordingen heeft mevr. de HaanManifarges daarna voor de haar gebrachte hulde en voor de plaatsing van het borstbeeld dank gezegd. Teruggekomen in den foyer heeft de heer van Oorschot namens „Symphonia" nog de hulpbereidheid van mevr. de Haan in her innering gebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3