m*.. 1 s DE LEVENSHOUDING VAN DEN R. K. MIDDENSTAND. lCz£ tricO-?nek£ op -/iaat, een toaohAoï^ vwA &waitte/£ STADSNIEUWS. ROTTERDAM. Bezoek van Prins Bernliard aan Rotterdam. KETHEL. EN DE OPVOEDINC XI.INK.fi JEUGD. DINSDAG 2 APRIL 1940 if rrïcö "co NED. R. K. FABRIEKSARBEIDERS- BOND ST. WILLIBRORDUS. De viering van het 25-jarig bestaan .VOOR HET KATHOLIEKE BOND GEZIN". aanrijdingen. POLITIE NEEMT DEEL AAN BETROUWBAARHEIDSRIT. geen spreekuur. BURGERLIJKE STAND De mannen van de luchtverdediging laten zien, wat zij kunnen. COLPORTEUR GING OP STAP. Hen.Greeve houdt den midden stand een spiegel voor. Een verloofde met fantasie en een verleden. a UTOMATENSCHENNER GEGREPEN. Hij wist zich gratis van diverse artikelen te voorzien. Drie jaar tegen Rem geëischt. WIE ZAG DE AANRIJDING BRAND IN DE BLEEKERSSTEEG. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. HET CONFLICT IN HET STUCADOORSBEDRUF. VAN DE TRAP GEVALLEN. Keel. 1178S 20 Heden bereikte ons het programma van de viering v.an het zilveren bestaansfeest van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Fabrieks- arbeidersbond St. Willibrordus. Het programma bevat een kort voorwoord van de feestcommissie, van den eerw. advi seur pater L. H. Beekman O.P., van den voorzitter M. J. Verdoes en van den secre taris C. H. J. Huiskens. De Kerkelijke viering is vastgesteld op Zondag 7 April. Om half 8 wordt in de kerk van den H. Joannes den Dooper een H. ,Mis opgedragen voor de overledene leden der af- deeling. Onder deze H. Mis algemeene H. Communie der leden. Om half 9 is er voor de leden die zich daarvoor opgaven een ge zamenlijk ontbijt in den R. K. Volksbond. Om half 11 wordt in de kerk van den H. Joannes den Dooper een gezongen H. Mis op gedragen uit dankbaarheid. Van 1 tot 2 uur zal het bestuur van de jubileerende af deeling in den R. K. Volksbond receptie houden. Maandag 8 April wordt in de groote zaal van den R. K. Volksbond een feestelijke bij eenkomst gehouden. Feestredenaars zijn de zeereerw. heer pastoor J. J. B. M. Möller, bondsadviseur, en de heer P. J. Kleijs, bonds voorzitter. Medewerking verleenen de bariton Th. Beumers en The Merrymakers. Op deze bijeenkomst zullen de zilveren jubilarissen M. Verdoes en G. Huiskens gehuldigd worden. Zondag 14 April wordt de rij van feestelijk heden gesloten met een feestavond in den R. K. Volksbond. Op dezen avond zal de tooneelvereeniging „Alberdingk Thym" een opvoering geven van een blijspel in drie be drijven „Aannemen., ik kom", door Th. de Jongere en J. Everwijn. De jaarvergadering van dezen bond (voor heen genaamd R. K. Bond voor Groote Ge zinnen wordt a.s. Vrijdagavond in den R. K. Volksbond gehouden. De agenda vermeldt de gebruikelijke jaarverslagen verslag kas-commissie en be grooting 1940. Periodiek treden als bestuurslid af de hee- ren: W. Janse, voorzitter; P. Borsboom, commissaris en A. J. C. v. Oppen, secreta ris. Deze drie heeren stellen zich herkies baar. Bovendien treedt als bestuurslid af de heer P. A. v. d. Berg, die vanaf de oprich ting in November 1930 penningmeester van de afdeeling is geweest. De heer v. d. Berg zal zich te Hillegersberg gaan vestigen. In diens plaats beveelt het bestuur den heer P. Groenendaal aan. Aangezien de rondvraag altijd zeer inte ressant is en de leden de gelegenheid geeft van diverse acties kennis te nemen wordt een goede opkomst verwacht. De jaarlijksche viering van de Moederdag vindt niet plaats. In plaats hiervan komt de herdenking van het 10-jarig bestaan in No vember a.s. Gistermiddag vond op het kruispunt Lan ge Nieuwstraat-Gerrit Verboonstraat-Oran- jestraat een aanrijding plaats tusschen twee wielrüdsters. Een rijwiel werd licht bescha digd. Gisteravond reed op den hoek Gerrit Verboonstraat-Westvest een personenauto een wielrijder aan. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het rijwiel werd be schadigd. voorzitter voor het vele wat hij in het be lang van den polder had gedaan. Den heer de Jong is in 1906 penning meester geworden. In 1912 werd hij als op volger van den heer L. Heydra z.g. voorzit ter. Deze functie heeft hij dus 28 jaar ver vuld. Onder zijn leiding werd het stoomgemaal omgebouwd tot een ruwoliemotor. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn hartelijke woordenen de Ingelanden voor het geschonken vertrouwen. Op Zaterdag 30 Maart vergaderden de In gelanden van den Hargpolder waarin de rekening 1939 en de begrooting 1940 werden goedgekeurd. De polderlasten werden vastge steld op 22. De inspecteur van politie le klasse, W. H. Kloeseman, zal Zaterdag a.s. met den bri gadier van politie, Th. van Lienden deel nemen aan een betrouwbaarheidsrit, uitge schreven door de K. N. M. V. Het betreft een rit van 300 K.M. uit en thuis 's-Herto- genbosch. Deelgenomen zal worden met den politiemotor met zijspan. De Wethouder en de Gemeentelijk Inspec teur van het Onderwijs zijn morgen verhin derd hun wekelijksch spreekuur te houden. GEBOREN: Maria G., dochter van D. van Straaten en A. de Koek, Schie 20 Didericus A., zoon van J. J. A. Ronde en D. H. oor- huijzen, Tuinlaan 36 Marinus, zoon van M. Janse en C. J. Ossewaarde, Eendrachtsti. 19 Apolonia H. M., dochter van S. J. Holier- hoek en M. van Mil, Dr. Noletstraat 1. OVERLEDEN: J. L. Rost, echtg. van A. C. Kolmeijer, 23 jaar, Dr. Noletstraat 1. POLDER VERGADERINGEN. In de afgeloopen week hebben weer de jaarlijksche poldervergaderingen plaats ge had. Op Woensdag 27 Maart van de West-Abt polder. De polderlasten werden voor het dienst jaar 1940 op 8 bepaald. Op Vrijdag 29 Maart vergaderde de Inge landen van den Noord-Kethelpolder. Hier voor waren velen opgekomen. Na behandeling van de rekening 1939 en de begrooting 1940 waarin de polderlasten on gewijzigd op 10 werden vastgesteld hadden de bestuursverkiezingen plaats. Aftredend waren de voorzitter J. de Jong wegens het bereiken van de vastgestelde leeftijd en C. Ruigrok die tegen 1 Mei als bestuurslid had bedankt. Gekozen werden J. C. de Jong en A. van der Helm, terwijl uit de bestuursleden S. J. Poot als voorzitter werd gekozen. De secretaris J. M. Schmidt bedankte in eeni- ge welgekozen woorden aé.n scheidenden OPENING LUCHTLIJN AMSTERDAM—LISSABON. In aansluiting op de transatlantische luchtverbinding Amerika— Europa welke in Europa haar eindpunt heeft in Lissabon, heeft de K.L.M. 'n luchtverbinding Amsterdam-Lissabon geopend. Hedenmorgen is het K.L.M.-vliegtuig Xemaals eerste toestel van deze nieuwe verbinding van Schiphol vertrokken. De start. Omtrent het bezoek, dat Z. K. H. Prins Bernhard gisteren bracht aan de luchtver dediging van Rotterdam, kunnen wij nog het volgende melden. Te kwart voor 2 arriveerde Prins Bern hard aan het gebouw van de Economische Hoogeschool. Hoewel het bezoek tevoren niet was aangekondigd, hadden zich voor den in gang eenige honderden belangstellenden verzameld, die den Prins bij aankomst een geestdriftige ovatie brachten. In het trappenhuis van het hoogeschoolge- bouw stonden de leden van het Rotter- damsch Comité voor O. en O. en van de diverse sub-comité's opgesteld. Bij binnenkomst van den Prins met Zijn gevolg, w.o. de commandant van den Lucht verdedigingskring Rotterdam 's-Graven- hage, generaal-majoor Nauta Pieter in de groote college-zaal verhieven de aanwezige militairen zich van hun zitplaatsen en zon gen met begeleiding van het muziekcorps van de Lua het eerste couplet van het Wil helmus, waarna Overste baron van Ittersum den demonstratie-middag opende met een kort woord ter. inleiding. Het O. en O.-werk, aldus zeide spr., is niet alleen een militaire, maar ook een na tionale zaak. Het streven is er niet alleen op gericht om de militairen voor lediggang te behoeden, doch ook om hen, rijker aan kennis en technische ervaring, terug te doen keeren in de maatschappij. De moeilijkheden voor het O. en O.-werk in Rotterdam zijn zeer groot vanwege de groote verspreiding en afgelegen ligging der troepen, welke het werk ook extra kostbaar maakten. Wij wer den daarbij geholpen door kap. Tieleman, directeur van de Robaver te Groningen, die het financieel beheér op zich nam. Doch zonder de hulp van die schare Rotterdam mers, die hun hart en beurs voor dit werk openstelden was het niet uitvoerbaar ge weest. Spr. dankte verder den heer mr. H. C. Einthoven die het eerste verband legde, wethouder de Groot en zijn uitgebreiden staf en hen, die voor de militairen de verschil lende tehuizen hebben geopend. Wat den financieelen steun betreft, zijn wij, aldus spr., grooten dank verschuldigd aan het Co mité 1939 onder leiding van mr. K. P. Van der Mandele. De bedoeling van dezen mid dag was een indruk te geven van het on derscheiden werk en spr. dankte den rector- magnificus prof. W. Bderman en den pre sident van het curatorium der Hoogeschool voor het disponibel stellen van het school gebouw voor dit doel. Na deze inleiding werden een drietal tien minuten lessen gegeven. Eerst een cursus ter opleiding voor het z.g. Middenstandsdi ploma, welke werd gegeven door sergeant Stam, daarna een les in techniek door lui tenant Dellaart en ten slotte een E.H.B.O.- oefening onder leiding van luit. dr. Polak. Met groote belangstelling volgde Prins Bern hard deze demonstraties en overtuigde zich tenslotte door opstaan en blijven zitten, hoe veel militairen de technische cursussen volg den. Hierna was het oogenblik aangebroken om ook iets te laten zien van het amusement. De mannen van de VII Zl. a tl. zongen hun pittig marschlied, uit volle borst: De bundels fietsen door de lucht. geleid door vaste handen, Den vijand zal het slecht vergaan boven de Nederlanden. Na de zoeklichters, rezen de luchtdoelar tilleristen omhoog en zongen het lied van de zesde batterij Lua, waarvan het laatste cou plet luidt: „En zoo gaan wij maar door Het vaderland bewaken Totdat ze verderop De ruzie zullen staken Dan keeren wij verheugd terug Naar meisje, vrouw en kind. De wereld zag van ons één ding Wij waren eensgezind". Waarna het muzikaal gedeelte, waar Prins Bernhard geanimeerd toeluisterde, werd be sloten met de „Hollands Soldaat" van Piet Koster. Na het commando „geeft acht" verliet Prins Bernhard de aula om in de neven zalen nog eenige oogenblikken de ingerichte huisvlij ttentoonstelling te bezichtigen. Te ongeveer 3 uur verliet Prins Bernhard met Zijn gevolg het gebouw van de Hooge school om van Zijn inspectietocht terug te keeren. Een uitgeversbedrijf in Rotterdam had een colporteur in dienst, die klanten voor de firma moest aanwerven. Enkele dagen ge leden bleek de man spoorloos verdwenen te zijn en met hem een bedrag aan geld, dat zijn patroon liem had voorgeschoten. Gister avond heeft deze colporteur zich te Amster dam aangemeld aan het bureau Singel, waar hij verklaarde, het geld van zijn patroon opgemaakt te hebben. Vandaag zou hij op transport naar Rotterdam worden gesteld. In een zeer druk bezochte vergadering de Tivoli-bovenzalen waren tot de laatste plaats bezet heeft de Zeereerw. heer Henri de Greeve gisteravond gesproken voor de Rotterdamsche R. K Middenstandsver- eeniging over „een moeilijk probleem" n.l. de levenshouding van den middenstand en de opvoeding zijner jeugd. De Katholieke Middenstand, zoo zeide spr. heeft iets bedrieglijks. De algemeene gees telijke toestand ziet er uiterlijk beter uit, dan hij in werkelijkheid is. Aan de onmis kenbare Katholieke uiterlijkheid beant woordt niet een in verhouding evenredige diepte. Over 't algemeen zijn onze katholieke mid denstanders katholiek, d.w.z. zij stellen prijs op dien naam, doen aan hun plichten, gaan geregeld naar de kerk, geven aan goede wer ken en de missie, hebben hun vrienden bij de priesters, leven in één woord met hun kerk mee. Zij stellen prijs op het ontvangen der Sacramenten, hebben een zekere, als ge wilt, groote godsvrucht. Vele slaan nooit den eersten Vrijdag over. De eerste H. Com munie en het huwelijk zijn hun groote fees ten. Zij hebben hun katholieke ontroeringen. Zjj gaan biechten als het eens een keer mis is geweest. Uit hun milieu komen veel pries ters en kloosterlingen. Zü hebben verder een groote gemoedehjkheid, zijn prettige, aardige menschen. Een juiste waardeering benadert men pas, indien men ook de keerzijde beziet. Er komen in middenstandskringen veel ge mengde huwelijken voor Er is ook veel af val en velen doen er niets meer aan. Laster en kwaadspreken, dikwijls zeer ernstig en ergerlijk, komen veelvuldig voor. In en buiten hun vereenigingen is veel gekonkel en intrige. Er heerscht als ingewortelde ziekte een tot in het belachehjke opgevoerd standsbegrip. Het geld speelt dan ook een groote, soms overheerschende rol. Zy staan met „de centen" op en gaan er mee naar bed. By velen openbaart zich een verkapte mammonistische geest. In hun families heer- schen vaak zeer ernstige en afschuweiyke vijandschappen. Erfenissen en andere zaken geven dikwijls aanleiding tot ruzies en vee ten. In hun huweiyksleven zijn de mannen vaak tyrannen, ongegeneerd en egoïstisch. Het gebedsleven is vaak een formulisme. Zoo liggen de contrasten tegenover el kaar. De zielkundige verklaring ligt voor de hand. Het vele goeds is te verklaren uit hun natuuriyke kwaliteiten. De aard van den middenstander, die altüd tusschen de men schen zit is gemoedelijk meelevend, mede- ïydend. Deze deugden zijn een gevolg van hun natuurlijken aanleg. Ook hun ontroe ringen zijn natuurlijk. Zy gevoelen voor muziek en komen in de kerk spoedig onder indruk van een „Panis Angelicus" en een goeden predikant. Ontbreken die, dan komt men niet onder den indruk. Men is goed, lief, vroom enz. als de persoonlyke stem ming daartoe aanleiding geeft. Ontbreekt die persoonlijke stemming, dan bidt men niet, geeft men niet en is men kribberig. Het motief van hun daden is niet bewust God, maar hun stemming. Er is een gebrek aan bovennatuurlyke deugdbeoefening te con- stateeren. Verder speelt hierby een groote rol het aan den middenstand inhaerent conserva tisme. Hij is gewoon de kat uit den boom te kijken. Hij blyft lang het oude. Wat hy be zit en beproefd heeft, houdt hy zoo lang mo- gelyk. Daarom laat hij de uiterlyke praktyk van het Katholicisme niet gauw los, ook al is zijn geloofsleven zelf uitgehold. Hierby hangt zeer nauw samen een gebrek aan dog matische kennis. Velen weten weinig, velen niets. Men heeft geen inzicht in de structuur van het geloofsleven. De kerk, die alles bo- vennatuurlyk geschoold wil zien, begrijpt men niet. Men heeft geen begrip van genade en men ziet niet de functie van de deugd Men weet eigenlijk niet, wat men met Chris tus moet beginnen. By een gezond meeleven met de Kerk zou zijn heele leven geplaatst worden in de heilige linie, grootscher van inspiratie worden, afgesteld op het groote doel. Maar nu is de Kerk, in plaats van een innerfyke steun, dikwijls niet meer dan een uiterlykheid. Ook zyn cultureele leven is van gelijke structuur. Een eigen gezond gedachtenleven ontbreekt veelal. Eveneens eene belangstel ling, evenredig aan het gewicht der feiten. Zijn smaak, zyn conversatiei zyn ontspan ning, zijn dikwyis nietswaardig. Wanneer men zoo de algemeene tendens welke zich losmaakt, beziet, is er reden zich met groote zorg af te vragen: hoe staat het met de middenstandsjeugd? Onze moderne jeugd, scherper van inzicht en veel critischer. ziet door het katholiek décor heen. Wat vader en moeder in hun conservatisme vasthouden, daar breken zy gemakkelijk mee, omdat dit voor hen slechts een vacuum, eené leegte is. Zij durven veel, te veel te zeggen, doch niets tegen zich zelf. Op het gebied van godsdienst en cultuur is het branie in colbert of botheid. Er is gebrek aan levensmoed en -durf, een gemis aan een plan in hun leven. Dansen schynt hun le vensdoel geworden. Het godsdienstige ver veelt hen, hangt hun de keel uit. Het probleem, zooals het hier is gesteld, is vrij gemakkelyk te ontleden, doch niet zoo gemakkelyk op te lossen. Wy leven in een „fin-de-siècle"-stemming. Een heel verleden loopt af en deze tyd ken merkt zich altyd door slapte. Wy zyn geen groot geslacht. Ons jong geslacht staat sterk onder het lawaai van het Amerikanisme met zyn reclame en uiterlykheid. Een groot ge deelte van ónze middenstandsjeugd is onbe reikbaar vanwege haar laag-by-den-grond- sche opvattingen. Als men met hen praat, zit men zoo in niemandsland. Daarom is allereerst en hoog noodig, dat het gezin door een bovennatuurlyke levens opvatting de jeugd op een ander plan brengt. Daar moeten echter ook de jongeren zelve dit vraagstuk gaan bezien. Koste, wat kost, moet er interesse gewekt worden voor dogmatische studie. Dit kweeken van be langstelling voor geloofszaken kan steun vinden in de geactiveerde kerkgeschiedenis. Men kan niet leven voor de toekomst, als men niet in het verleden geworteld is. Daar om terug naar de glorieuse geschiedenis van de Kerk, die toch zoo vol romantiek is van de allerhoogste spanning. Vervolgens moeten de jonge middenstan ders veel meer in aanraking worden ge bracht met de werkelijkheid, met de groote sociale nooden van dezen tijd. Dan zullen onze jongelui zich gaan schamen over hun onbenullige levenshouding en gaan voelen, dat zy iets moeten doen. Wat de noodige verhooging van het cul tureele peil onze jongelui betreft, zeide spr. veel te verwachten van tooneel, litteraire scholing en muziekbeoefening. Willen wij geloof en cultuur overbrengen aan het komende geslacht, zoo besloot spr., dan mogen wij er niet met oppervlakkigheid tegenover gaan staan. Na deze rede, welke nog door eene ge dachten wisseling werd gevolgd, sprak de voorzitter een woord" van hartelijken dank en hoopte den Zeereerw. heer de Greeve weer spoedig in eene vergadering terug te zien om de op deze eerste rede aansluitende beschouwing te geven. In den aanvang van de vergadering werd een 43-tal nieuwe leden geïnstalleerd door den geestelyk adviseur, Rector H. J. Kuyper. AMSTERDAMOSLO. - Gisteren werd deze vlieglijn door de K. LM. hervat. De Noor- sche gezant met zijn echtgenoote, die het vertrek van het eerste toestel van Schiphol hijwoonden, in gesprek met den heer De Vries van de K. L. M. na het bezichtigen van het vliegtuig. 3 A p r i 1Doelen, Harmonie-concert, 8 uur 5 A p r i 1Groote Schouwburg, Tooverfluit (Eruditio Musica), 8 uur. 6 April: Doelen, Philh. Orkest, kwart vóór 3 uur. Dagelijks: Tivoli-Schouwburg, de doch ter van den tamboer-majoor (Opei et te- zangers), 8.15 uur (volw.) B i o sc open: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 4 April in: Grand: Eerste Liefde; Luxor: Percy neemt vacsntie (volw.); Lumière: mr. Smith gaat naar Washington; Studio: Rue Michel no. g (volw.) Thalia: M'n prinses wordt geschaakt fbov. 18 jaar); Colosseum: Union Pacific en Bull dog Drummond in de knel (boven 18 j.) Scala: Stanly en Livingstone; Prinses* Alarm in de Middellandsche Zee en Myn vrouw heeft talent (boven 18 jaar); Corso: Mon te Carlo (boven 18 jaar); Capitol: Het ge heim van de 13 etage en De duiten van papa (volw.); City: Het geheim van de 13e etage en Sloofje (volw.); Arena: Het licht dat verdween (boven 18 jaar); Oester: De kroegzangeres en Het geheim van den lui tenant (volw.); Victoria: De oceaanvlucht en Juarez; Asta: Een stad op stelten en De strijd om de goudader (v. volw); Har monie: Hoera, ik ben papa en De stad der wetteloosheid (volw.); Oiympia: De stryd om El Rio en Vliegende vrouwen (boven 18 jaar) Cineac: Actualiteiten. Tentoonstellingen: Tentoon stelling „Rotterdam—Batavia", Schiedam- sche Singel 55, dagelijks 1017 en 1922 uur, Zondags van 12—7 uur (tot 7 April) Kunsthandel Unger, schild, en teek. Jan Wiegers (tot 15 April). Museum Boy man, oud aardewerk uit de collectie Bas- tert-van Schaardenburg. Rotterdamsche Kunstkring, oude schilderyen uit de collec tie der N.V. Kunsthandel P. de Boer (tot 8 April). Schiedam. Passage: Marthe Richard de spionne en The drum (v. volw.); Monopole: Nancy Steels wordt vermist en Blake van Scotland Yard (volw.). i Automaten kunnen een uitkomst zyn voor den winkelier, omdat hy na sluitingstijd zijn waren nog kwijt kan en zoodoende winst kan incasseeren. Maar dan moeten de auto maten haarfyn in orde zyn, zoodat ze zich niet laten verlakken door diverse kunstgre pen, die sommigen onder het publiek weten toe te passen. Dan is het leed niet te over zien. Zulk leed werd inderdaad den laatsten tijd geleden, menige traan werd weggepinkt en vele leelyke woorden werden reeds in de vroege ochtenduren gelucht, als bleek dat de automaat haar plicht weer schromelyk verzuimd had. Be winkeliers zochten hun troost by de politie, die vele wonden heelt. Als een voor treffelijk geneesheer ging deze eerst een diagnose stellen, om aan de hand daarvan de kwaal op te sporen en de oorzaak er van weg te nemen. De automaten moesten zich derhalve een onderzoek laten welgevallen. En als men dan peuterde en foefjes ge bruikte, ging er wel eens een hokje open, voorzien vgn culinaire of andere geneugten, die men dan als 't ware gratis op een pre senteerblaadje kreeg. Toen dan eenmaal de wyze was vastge steld, waarop kwaadwillige handen de eens gezonde automaten tot zieken en zwakken maakten, stelde de politie een aantal recher cheurs beschikbaar om na te gaan, aan welk lichaam de kwaadwillige handen be vestigd waren. En dit bericht zou niet het licht hebben gezien, als er geen succes was geboekt. Zoo gebeurde het Vrijdagavond laat, dat twee rechercheurs een hand zagen rukken en wringen en trekken aan een automaat. En aan die hand zat een man, een nerveuze man, die angstig naar links en rechts keek of er op hem gelet werd. De man droeg een jas en aan die jas zat een kraag. Daarin grepen twee stevige re chercheurshanden. De Jas met inhoud werd vervolgens naar het hoofdbureau van politie gebracht, waar deze inhoud M. M. bleek te heeten, een 37-jarige varensgezel. Hy be kende de euveldaad van zyn kwaadwillige handen. En omdat hy een oude bekende van de politie was is hy maar naar het Huis van Bewaring overgebracht. Is hy de eenige verwekker van de »ut°" matenziekte? De politie gelooft van niet. En daarom zal het verscherpte toezicht blijven. In November van het vorig jaar had een verkoopstertje kennis gemaakt met een jon geman, die al dadelijk een zeer sympathieken indruk op haar maakte De kennismaking was dan ook voortgezet en al spoedig wijzigde de sympathie zich in een gevoel, dat men liefde pleegt te noemen. De jongeman had verteld 2e stuurman te zijn en op een goeden dag nam hy afscheid van het meisje om te gaan monsteren. Hy vertrok, doch nog den zelfden dag werd het meisje opgebeld om naar het ziekenhuis te komen. Daar lag de jongeman met een hersenschudding welke hy opgeloopen had door een val. Toen het meisje kwam vertelde hy haar, dat de dokter hem drie weken wilde houden, maar daar gevoelde hij niets voor en met het meisje vertrok hij per brancard uit het ziekenhuis en trok in by de familie van het meisje, waar hij verder liefderijk werd verpleegd. Later vertelde de jongeman haar, dat hij de dupe was geworden van chantage. Onder bedrei ging had hy 500 betaald, maar nu had hij geen geld meer om verder te studeeren; 50 had het meisje toen als voorschot op haar salaris opgenomen en aan hem gegeven. Later was uitgekomen, dat alles gelogen was en dat de jongeman nog veel meer ver halen had gedaan, die met de waarheid op gespannen voet stonden. In Breda, waar hy zich andermaal wegens een „hersenschudding" had laten opnemen, werd hij aangehouden. Hij heeft nu voor de Rotterdamsche recht bank terecht gestaan, waar bleek, dat de man lang geen vlekkeloos verleden had. Hij is a maai m vijf maal veroordeeld, waarvan België. Hij was juist uit een Brusseische gevangenis ontslagen, toen hij me ie >-„io- gen meisje in kennis kwam. De vertegenwoordiger van het O M. mr. H. A. J. Reumer, die verdachte den 26-jarigen C. J. van T., de verpersoonlijking van den leugen noemde, eischte zyn veroordeeling tot. 3' jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. pe verdediger mr. J. A. Roest van Lim burg heeft uiteengezet, dat alles het gevolg is geweest van een gezelligen avond, waarop verdachte den grand seigneur heeft willen spelen Op grond van het feit, dat verdachte spoedig een schip zou kunnen vinden en dan de schade aan het meisje zou kunnen vergoe den, vroeg pleiter oplegging van een clemente straf. Uitspraak 15 April. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter! Gistermiddag om 2 uur is in de Jonker Fransstraat de 63-jarige T. J- v. d. Biesse-t gewoond hebbend in de Bleekerssteeg, plot" seling dood gebleven, vermoedelyk teIU*® volge van een hartverlamming. Eve" ren had hy, geholpen door een.,vo^fpt„ i:lt ger, getracht het voorwiel van "J" tengevolge van een aanrijding rier verbogen was, recht te ui b De commissaris van de 3de afd bureau Meermansstraat, verzoekt den bestuurder van deze carrier en bun, die getuige zijn geweest van deze aanrijding, zich aan zijn bureau te melden tot het geven van in lichtingen. Vannacht om tien over half vier ontdekte een waker van een nachtveiligheidsdienst een begin van brand in de IJzergietery van de N.V. Saris en Zoon aan de Bleekerssteeg. Eenig houtafval, dat in een aan een droog oven grenzenden bunker lag, was aan het smeulen gegaan en had zoo den brand ver oorzaakt. De waker waarschuwde de pólitie en de brandweer. Slangenwagen 26 was spoedig ter plaatse en wist met een straal op de waterleiding het vuur te blusschen. Het blusschingswerk stond onder leiding van brandmeester Ketting. SCHIEDAM, 2 April. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwyn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1.40—1.50 (niet officieel). Eerste optreden met sitcccs V.ekroGt*<^ Aan een uitvoerig overzicht in „de R. K. Bouwvakarbeider" omtrent de stucadoors- actie ontieenen wy nog het volgende: By de bespreking met den Ryksbemidde- laar is den patroons duidelyk gemaakt de juiste bedoeling van de actie namelijk „na leving van de landelyke collectieve arbeids overeenkomst in het stucadoorsbedryf in Rotterdam en omgeving". Deze naleving niet alleen toegezegd maar ook beleefd en be krachtigd met een persoonlyke onderteeke- ning van een individueel contract, waarby inbegrepen het aanvaarden van verplichte arbitrage bij geschillen. Een legende, waarin sprake was dat ge staakt werd by patroons die volledig de col lectieve arbeidsovereenkomst nas neef den is gelijktijdig uit de wereld geholpen. Toen aan deze patroons duidelijk was, dat het werk niet zou worden hervat vooraleer aan ons verlangen zou zyn voldaan, beslo ten allen een dergelyke overeenkomst te on derteekenen. Opmerkelijk was daarby, dat een poging gedaan werd van de verplichte arbitrage af te komen. Toen de vrede aldus geteekend was, is aan deze patroons met nadruk verzocht nu de noodige medewerking te verleenen, opdat nu eindelijk in het bedrijf te Rotterdam eenige orde en regel zouden komen, in het belang van de beoefenaren en het bedrijf. Deze medewerking is ons toegezegd. Blyven over de mannen van R. en O. (Rot terdam en Omgeving, een plaatselyke pa- troonsvereeniging). die, op de hun kenmer kende wyze de bedrijfsbelangen dienen, be ter gezegd meenen te dienen. pit dienen bestaat voornamelyk in het tegenwerken van elke landelyke regeling. Onder andere kan het stelsel voor de ^oor- betaling van feestdagen en vacantie bij hen geen genade vinden, evenmin de berechting van geschillen. By voorkeur worden die be palingen van de collectieve arbeidsovereen komst franje genoemd en zonder nadere toe lichting afgewezen. Deze heeren zullen stuk voor stuk tot be_ ter inzicht gebracht moeten worden. Het is zelfs niet uitgesloten dat deze week reeds enkelen voor de vraag gesteld het contract te teekenen met dit wapen kennis maken. Inmiddels is er eenig uitzicht op een over wegend vredig verloop van de actie, indien namelijk de belanghebbende bouwpatroons gevolg geven aan het advies van hun besturen die ons toegezegd hébben, het volgende aan die leden voor te houden: „Geen werk uit geven aan stucadoorspatroons, die weigeren de landelyke collectieve arbeidsovereenkomst voor het stucadoorsbedrij f na te leven en een individueel contract niet wenschen te teeke nen". Conflicten worden daardoor tot het uiterste beperkt en het verhoogt de kans, eindelyk eens uit den ongeregelden en on- houdbaren toestand te geraken. Vannacht is de 80-jarige mevr. P. v. d. Horst-Groenewegen in haar woning aan den Noordsingel 145 van de trap gevallen. Zy bekwam een schedelfractuur en is per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar zy ter verpleging is opgenomen. Ook in de Dahliastraat is een vrouw van de trap gevallen, n.l. de 53-jarige W. S. Barends-Bastiaans. De vrouw brak den linker arm en is per auto van den G.G.D. no** feet Zuider Ziekenhuis vervoerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2