Het probleem der opvoeding. REGEERING EN VOLKSRAAD IN INDIE. P. v. d. Kooy Zonen MADELEINE SPIONNENWERK Grens-lncidenten P A S S A C E nu OfUftllVAM TAMTAM j MICKEY ROONEY DEANNA DURBIN EERSTE LIEFDE 1-tët oeroud wetfJtaafofc zynktaet, zynXooü id in fyïhiJmt r. Verslechterde harmonie. RATHBONE ALLAN LANE SALLY EILERS BUCK JONES Hoe andere bedrijven uit Uw branche adverteeren IN L DONDERDAG 4 APRIL 1940 TAAK VAN STAAT EN GEZIN Eerste publicatie van het Genootschap voor den Rechtsstaat. DE GRENS OVER EN WEER. Komt er verzachting in de afsluitings bepalingen De oppervlakkige oorzaak. UITVAART PASTOOR A. VAN DELDEN O.E.S.A. STILLE OMGANG DER PRIESTER STUDENTEN. WASSCHERlj „DE NIJVERHEID" J. L. WILLEMS ROTTERDAM VRIJDAG EEN SUGGESTIEVE FILM met BEKENDE ARTISTEN gurie Een film met STERKE ACTIE SÜBLIÈM SPEL BOEIENDEN INHOUD PRESENTEERT een schitterende film uit de Fransche Productie JEAN GABIN MIREILLE 8ALIN in Een boeiend verhaal op pakkende en sobere wijze in filmbeeld gebracht. 'n PRACHT-CREATIE van twee beroemde Fransche artisten. Gesoigneerd voorprogramma. Vanaf VRIJDAG weder 2 Sterke Hoofdfilms in (R.K.O Radio) SPANNING» MYSTER'E! AVONTUREN! ALS 2de ATTRACTIE in de Heldensensatie Dat kan men in het archief van het „Cebuco" nagaan. Van alle mogelijke artikelen en bedrijven, uit Nederland en uit het buiten land, heeft het advertenties ver zameld. Dit advertentie-archief kunt U steeds kosteloos raadplegen. Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit van de Nederlandsche Dagbladper» („Cebueo") Dam 2 a Amsterdam Van Vrijdag tot en met Dinsdag DUS SLECHTS 5 DAGEN eiken avond 8.15 uur en Zondagmiddag 3 uur. -ett In het voorprogramma t in Mark Twain's avonturen van Huckleberry Finn. Een film met hoogspanning en een gullen lach. REEDS 65.000 ENTHOUSIASTE BEZOEKERS Het mooiste programma van dit seizoen breekt alle records GEPROLONGEERD O voor de week in I GRAND biedteen buitengewoon programma kJ Enkele jaren geleden is opgericht het „Genootschap voor den rechtsstaat" dat zich ten doel stelt leidende politieke figuren van verschillende richtingen bijeen te brengen teneinde te trachten om, uitgaande van de rechtsstaatsgedachte actueele politieke pro blemen aan de orde te stellen en omtrent de oplossing daarvan te streven naar overeen stemming. Alle parlementair ge-.inde politieke stroo- mingen zijn in dit genootschap vertegen woordigd. Communisten en N. S. B.'ers zijn derhalve van het lidmaatschap uitgesloten. Het bestuur van het genootschap bestaat uit de heeren mr. N. Kappeyne van de Coppello, voorzitter, mr. F. van Kattum, secretaris, mr. M. de Beneditti, prof. dr. J. A. Eigeman, prof. dr. A. C. Josephus Jitta, K. Vorrink en mr. P. J. Witteman. Het is de bedoeling, dal het genootschap op den duur zal gaan bestaan uit twintig politiek-önafhankelijken twintig katholie ken, twintig sociaal-democraten, tien anti revolutionairen, tien christelijk histori- schen, tien vrijzinnig democraten en tien liberalen. De medewerking die het genoot schap heeft mogen ondervinden is vooral groot geweest van de zijde der politiek-onaf- hankelijken, de katholieken, de sociaal democraten, de liberalen en de vrijzinnig democraten. De christelijk politieke groepee ringen hebben zich tot neg toe min of meer afzijdig gehouden van den arbeid vN* het genootschap. Door een commissie, waarin van katholieke zijde zitting had genomen dr. A. Cornelissen, bibliothecaris van de R. K. universiteit te Nijmegen, is in het begin van het bestaan van het genootschap een defini tie geformuleerd van het begrip rechtsstaat. In deze definitie werden als wezenlijke trekken van den rechtsstaat erkend eener- zijds, dat de verhouding lusschen overheid en onderdanen bepaald wordt door objectieve normen, gegrond op het harmonisch even wicht tusschen persoonrjk recht en sociale verplichtingen, anderzijds dat de overheid rechtsgrenzen moet erkennen voor haar be voegdheden, zoowel ten aanzien van het individu, als ten aanzien van elk der, niet een onderdeel varr den staat vormende, eigengeaarde gemeenschappen. Als eerste daad heeft bet genootschap een onderzoek ingesteld naar het probleem van de opvoeding waarover in een in November 1938 gehouden vergadering referaten wer den uitgebracht door mevr. van Riel Smeenge, prof. dr. Kohnstamm, pater ijr. Stokman O.F.M. en K. Verrink. Uit deze referaten is thans een rapport samengesteld, waarover in het genootsensp eenstemmigheid is verkregen en dat dus een samenvatting is van de beginselen on de richtlijnen ten aanzien van het opvoedingsvraagstukb waar omtrent de vertegenwoordigers van verschil lende politieke richtingen in het genootschap het eens zijn geworden Dit rapport is eerst thans voor publicatie viijgegeven. Inmiddels heeft het genootschap voor den rechtsstaat reeds weer ern ander belangrijk actueel probleem in behandeling genomen, n.l. het ordeningsvraagsuik. Voor de bestu deering van dit vraagstuk is verleden jaar een commissie benoemd, gevormd door de heeren jhr. M. M. A. v. d. Goes van Naters (soc.-dem.), mr. Kramer-, secretaris van de gemeente Roermond en secretaris van de Katholiek Wetenschappelijke vereeniging en mr. N. Kappeyne van de Coppello (lib.) Na een jaar van studie zijn de leden van deze commissie het eens geworden over een aantal beginselen en richtlijnen ten aanzien van het ordeningsvraagt tuk, welke zijn ge formuleerd in een rapport, dat getiteld is „Functioneele decentralisatie" en dat op 20 April a.s. in een besloten vergadering van het genootschap te Amsierdam zal worden behandeld. Wanneer de vergadering er zich mede kan vereenigen zal ook dit rapport worden gepubliceerd. Voorts is thans bij het genootschap in stu die het werkloosheidsvraagstuk, waarvoor door ir. H. Vos (soc.-dem.) een question naire is samengesteld. Als prae-adviseuis over dit onderwerp zijn aangezocht prof. dr. Veraart, dr. Bakker, directeur van het Cen traal Bureau van statistiek en mr. S. Mok, voorzitter van den Raad van Arbeid te Leiden. Wü laten hier thans een uittreksel volgen van het rapport omtrent de opvoeding. Taak van Staat en gezin hij de- opvoeding. Alvorens de taak, die de staat eenerzij ds en het gezin anderzijds by de opvoeding heeft, kan worden afgebakend, is het noodig, aldus 't rapport, den omvang der opvoeding aan te geven. Vóór alles dient dan onderscheid te worden gemaakt tusschen onwillekeurige en opzettelyke opvoeding. Onder de eerste valt de beïnvloeding van de ontwikkeling van het individu door het milieu waarin hij leeft en door de omstandigheden waarin hij verkeert. De invloed, die daarvan uitgaat is soms nog belangrijker, dan de doil' ewuste opvoeding. Hieruit volgt, dat het op den weg van den staat ligt door verbetering van sociale toe standen op de onwillekeurige opvoeding een gunstigen invloed uit te ctfenen. Voor nee overige is ten deze slechts de opzettelyke op voeding van belang. Deze laatste wordt aldus genoemd, omdat zy uitgaat van een vooropgesteld doel van de opvoeding. In de Westersche democratieën, inzonderheid ook in ons land, met zyn vele en scherpe sociale en politieke tegenstellin gen, zyn diepe Godsdienstige en wysgeerige meeningsverschillen, moeten eveneens groote verschillen in opvoedkundige doelstellingen en methoden ontstaan. De vrijheid van gees telijke diversiteit in de opvoeding doet een nationaal probleem ontstaan, omdat ander zijds de gemeenschap er het allergrootste be lang bij heeft, dat zy kan beschikken over degelijk gevormde burgers, degelijk gevormd, zoowel intellectueel als moreel. De staat heeft er dus voor te waken, dat het nationale karakter der opvoeding niet te loor gaat. Doch niet alleen in dit opzicht, ook meer in het algemeen, dient de vraag gesteld te worden, wie op het stuk der opvoeding pre valeert, de staat dan wel de ouders (het ge zin). Ontegenzeggelijk moet het antwoord luiden dat van nature de taak der ouders (het gezin) de eerste plaats toekomt. Het zijn de ouders, die aan het kind 't bestaan hebben gegeven en daarvoor verantwoordelijk blijven. Juist om deze plichten naar behooren te kunnen vervullen, moeten de ouders ook de grootste rechten hebben inzake de opvoeding. Daarenboven is het gezinsmilieu, vooral in de eerste levensjaren, van grooten invloed op de geheele verdere ontwikkeling van het individu. Erkend moet worden, dat in een groot aantal gezinnen aan het goede voorbeeld der ouders nog heel wat ontbreekt Ook de opvoeding tot het ouderschap is een der brandende problemen van de alge- meene volksopvoeding. Inzonderheid voor die gevallen waarin groote tekortkomingen bestaan, kan de schoolopvoeding een byzon- dere beteekenis verkrijgen. Practisch gespro ken is de schoolopvoeding thans veelal nog het meest effectief. Het is dus van het allergrootste belang, dat deze opvoeding zoo goed mogelijk zy. Een recht tot controle, zy het ook onder nader te noemen restricties, mag den staat niet worden onthouden. De rechtsgrond daartoe is eensdeels geba seerd op de omstandigheid, dat het gezin, hoe groot zijn beteekenis ook moge zijn, geen doel in zichzelf is. De gemeenschap heeft er derhalve alle be lang by, dat die kinderen volwaardige bur gers zullen blijken te zyn. De opvoeding in het gezin blijve vanzelf sprekend geheel aan de ouders. Doch ook op die daarbuiten moet het recht der ouders tot het oefenen van invloed worden erkend. Het rapport erkent de rechtvaardigheid en de noodzakelijkheid van de finantieele ge lijkstelling van het openbaar en byzonder onderwijs en betoogt voorts dat de staat zich rechtstreeks niet alleen het onderwys, doch de geheele opvoeding mag en zelfs moet aan trekken van die kinderen, wier ouders hun verplichtingen ten aanzien der opvoeding niet nakomen. Wil de noodzakelijke controle van staats wege doeltreffend zijn, dan is daarnevens een uitgebreide bevoegdheid ten aanzien van het onderwijs, dat niet door den staat zelf wordt ingericht, dringend vereischt. De con trole zal zoowel preventief als repressief zyn geldend te maken. Het beginsel van den rechtsstaat is alleen verwezenlijkbaar door een volk waarvan de jeugd met het oog op dit beginsel is opge voed. Het leven in den rechtsstaat veronderstelt bij eiken staatsburger 'n levendig besef voor de rechten van den medeburger. Dit besef is alleen dan mogelyk, wanneer het wortelt in vastheid van eigen overtuiging, welke op haar beurt wederom een gevormden geest vereischt, d.w.z. een, die niet beheerscht wordt door instincten, emoties en sensaties, maar dit alles onder controle houdt van ze delijke en redehjke beginselen. Teneinde de burgers van den rechtsstaat in staat te stel len daaraan te voldoen zal het onderwijs niet alleen parate kennis dienen aan te kweeken doch vooral ook denken onder eigen verant woordelijkheid by het kind hebben te be vorderen Herziening van ons onderwys in al zijn geledingen in dezen geest behoort tot de eerste vereischten om de opvoeding in onzen rechtsstaat te doen slagen De opvoeding zy daarom gericht op het krachtig aankweeken van het besef van de beteekenis van nationale eenheid en saam- hoorigheid. Het komt er derhalve op aan dezen begrippen relief te geven door zich binnen het raam van persoonlijke rechten en vrij heden te verstaan omtrent de groote begin selen waarop de Nederlandsche rechtsstaat werd opgebouwd en in de toekomst verder dient te worden uitgebouwd Bereid ter wille daarvan over meeningsverschillen in zaken van minder belangrijken aard heen te stap pen, zullen de ware burgers van den Neder- landschen rechtsstaat zich verbonden weten in de onwrikbare verdediging van deze meest algemeene normen Van de waarde daarvan de jeugd te doordringen is één der voornaam ste taken, die voor opvoeder en onderwijzer zyn weggelegd. De nieuwe Duitsche grensbepalingen heb ben voor plaatsen als Kerkrade en Vaals al heel bijzondere moeilijkheden. Deze twee toch loopen als bebouwde en bevolkte kom, letterlijk onmiddellijk tot aan de- grens. In „betere tijden" was het verkeer, het onder linge verkeer van weerszijden, dan ook zeer ongedwongen. Een stadje als Vaals bijv., om bij deze zuiderbuur te blijven, leefde van een stad als Aken. Voor de Akenaars was deze Nederlandsche grensplaats een geliefd uit- gaans- en ontspanningsoord, waarvan de vele groote gebouwen en hotels nog getuigen. Aan dat floreerende contact is een einde gekomen, maar alle verkeer, ook vóór de tegenwoor dige afsluiting, was nooit gehéél van de baan. Een der tegenwoordige moeilijkheden blijkt uit het feit, dat inwoners van het Vaalser kwartier, wat Duitsch gebied is, in Vaals ter kerke gingen in de kapel der Duitsche paters Redemptoristen, in Vaals dus van welke één, dus van Nederland uit, belast was, door het Akensche diocees, met de zielzorg in het Vaalser kwartier. Practisch is dat nog zoo. De Duitsche kinderen van het Vaalser kwar tier zouden zooals gewoonlyk ook dit jaar hun eerste H. Communie doen in Vaals, waar toe zij werden voorbereid door den genoem den pater. Midden onder die voorbereiding kwam de grensafsluiting en de kinderen vier den nu de plechtigheid van hun eerste H. Commuie by de Capucynenpaters in de kapel van het Akensche Friedhof. De Nederland sche familie en vrienden en bekenden onder vonden hiervan dit keer de moeilijkheden van de grensafsluiting. Evenwel: de Vaalse- naren of te Vaals woonachtigen, die bijtijds aanvroegen, hebben van de Duitschers ge legenheid gekregen toch over de grens te gaan. Wij vernamen nog, dat in het algemeen door de Duitsche autoriteiten alle moeite is gedaan om in Berlijn rekening te doen houden met de uitzonderlijke grenstoestan- den aan dit deeltje van NederlandDuitsch- land, maar er kon niet aan worden voldaan. Tot nu toe tenminste. Afgezien van dit laatste zy het gerucht vermeld, dat met Mei nieuwe en meer soepele bepalingen van kracht zouden worden, maar wij moeten dit gerucht laten voor wat het is. De verwezenlijking lijkt vooralsnog al heel onwaarschijnlijk. Met dit al: de grensafsluiting is en blijft voor velen lastig, zeer lastig. Ook voor tal van Duitschers zelf. Men schikt zich natuur lijk, moet zich wel schikken, maar zal zielsblij zijn als alles weer beter zou worden in alle opzichten voor belde kanten van weerszijden van de grens. (Van onzen K-correspondent.) DE jongste zitting van den Volks raad heeft zich gekenmerkt door bedenkelijke botsingen tusschen de regeering en het hoogste vertegen woordigend college. Lezing van de Handelingen betreffende het ontwerp tot schuldbevrijding van Inlandsche bestuursambtenaren, het wetsvoorstel tot wijziging der Indische Staatsrege ling, de aanvullingsbegrooting voor den Staatsmobilisatieraad, en tenslotte het ontwerp tot wijziging van de Gedelegeerden - kiesverordening kan dit overtuigend aantoonen. Voor deze botsingen zijn zoowel een oppervlakkige als een dieper liggende oorzaak aan te wijzen. Over beide wil len wij onzen lezers ietts meer vertellen dan zij uit de Aneta-verslagen der debatten in het Hertogspark zouden kunnen opmaken. Reeds jarenlang wordt onophoudelijk tus schen den Volksraad en de Indische bu reaucratie een geleidelijk scherper worden de strijd gevoerd over het tijdstip van in diening van ontwerp-ordonnanties en aan- vullingsbegrootingen. Vooral de laatste wor den bijna stelselmatig te laat ingediend, zóó laat, dat de Volksraad niet zelden slechts een- of tweemaal vierentwintig uur tijd heeft voor de bestudeering der stof, alvorens tot het afdeelingsonderzoek te moeten over- gaan. Dit geldt zoowel voor tamelijk onbetee- kenende als voor hoogstbelangrijke vooi- stellen. Voorts betreft het wel hoofd zakelijk, maar toch volstrekt niet uitslui tend aanvullingsbegrootingen. Ook ander soortige ontwerpen, weinig beteekenende en zeer gewichtige, komen herhaaldelijk op het laatste nippertje binnen. De secretarie van den Volksraad moet ze dan laten stencillen om ze den Volksraad tenminste nog één dag voordat ze op de agenda van het afdeelings onderzoek moeten verschijnen, te kunnen aanbieden. Niet altijd ligt de schuld bij de Indische bureaucratie. Somtijds duurt het overleg met het Opperbestuur zoo lang, dat er, daar het beraad tusschen den Gouverneur-Generaal, den Raad van Indië en de betrokken Depar tementen ook niet overgeslagen kan worden, voor den Volksraad geen tijd van bestu deering overblijft. Zoo ontstaat dan de toe stand, dat vraagstukken, waarvoor Opper bestuur en Indische Regeering maandenlang noodig hebben gehad, voorgelicht door aller lei soorten van advies, door het vertegen woordigend College, dat meestal verstoken blijft van de advies-nota's, in enkele dagen moeten worden beoordeeld en afgedaan. Niet zelden moet de Volksraad dan ook zijn toe vlucht nemen tot rechtstreeksche openbare behandeling, vooral als het zoogenaamde termijn-ordonnanties betreft. De Indische Staatsregeling verleent den Gouverneur-Ge neraal n.l. de bevoegdheid, voor spoed- eischende gevallen den Volksraad te binden aan een termijn, binnen welken een aange boden ontwerp moet zijn afgehandeld. Herhaaldelijk echter komt het ook voor, dat er voor veel te late indiening van voor stellen geen andere reden aan te voeren is dan dat de Indische ambtenarij geen haast heeft gemaakt, tenminste niet voor zichzelf. Wanneer men nu nog bedenkt, dat vele bureaucraten, tot op zeer hooge posten toe, zelfs in het openbaar wel eens denigreerend spreken over den Volksraad, dien zij als een lastpost in de oude bureaucratische heerlijk heid beschouwen, dan begrijpt men iets meer van de verstandhouding. Gevolgen van de te late indiening der voorstellen. Jaar in jaar uit klaagt en moppert de Volksraad tegen dezen gang van zaken. Dit heeft er herhaaldelijk toe geleid, dat de Gouverneur-Generaal de Departementen heeft laten aanzeggen, meer spoed te be trachten bij het gereedmaken van ordon nantie-voorstellen en ontwerpen van aan vullende begrootingen. De G. G. is machtig, Bureacratius echter ook. En zoo kon het ge beuren, dat dit jaar een topjaar werd in het veronachtzamen van den Volksraad. Nage noeg drie weken na de opening van de jongste zitting, waarvan de datum (10 Januari) in de Indische Staatsregeling is voorgeschreven, had het College nog nauwe lijks vergaderd, noch in het openbaar noch in de afdeelingen. De heeren ambtenaren waren nog niet klaar. En intusschen waren de Volksraadsleden uit alle deelen van den archipel, uit Atjeh, Borneo, de Minahassa zoo goed als uit alle deelen van Java, bijeenge komen in de hoofdstad, waar zij misschien velerlei te doen hadden, maar geen Volks raadswerk. Hooge en lagere ambtenaren- leden hadden hun dienstwerk aan anderen overgedragen, danwel zij hadden er een plaats voor ingeruimd op hunne bureau's, om den stapel na afloop der zitting te lijf te gaan. De leden uit de handels- en bedrijfswe reld, bijna allen leiders van zeer groote li chamen, hadden zich vrij gemaakt. Regen ten en andere bestuursambtenaren-leden hadden hun ressort in den steek gelaten voor het gewichtige werk der wetgeving in Bata via. Maar zij hadden drie weken lang niets te doen. Dag na dag kon er geen agenda worden opgesteld wegens gebrek aan stof. Maar toen de molen dan eindelijk begon te malen, werd het weer een tempo van haasten en jachten. Natuurlijk was de agen da toen weldra overvuld en moest de zitting worden verlengd met een buitengewone zit ting van bijna veertien dagen, die het Land op duizenden guldens extra-kosten kwam te staan, ongerekend de schade aan ambt en dienst, die de verlengde duur van de afwe zigheid der functionarissen veroorzaakte. Tenminste voorzoover de leden te Batavia bleven. Er waren verscheidene regenten en andere bestuursambtenaren naar hun ge bied teruggekeerd, zoodat in de laatste we ken belangrijke onderwerpen werden afge handeld zonder hen. Het moet voor iederen onbevangen beoor- deelaar duidelijk zijn, dat de Volksraad vond, dat het nu mooi genoeg geweest was. Hij uitte verscheidene malen in krachtige taal zijn wrevel, en het is wellicht aan de open lijke erkenning van den Landvoogd, dat deze gang van zaken onbehoorlijk was, waartegen Z.Exc. dan ook nogmaals maatregelen nam, te danken geweest, dat de Volksraad de be handeling van slechts één ontwerp uitstelde tot de aanstaande hoofdzitting. Wij kunnen uit de beste bron mededeelen, dat het ver schuiven c.q. afstemmen van meer dan één ontwerp ernstig door den Volksraad over wogen is. De geschetste ontstemming, jarenlang op gehoopt en thans tot haar hoogtepunt opge voerd, heeft onmiskenbaar haar invloed ge had op den toon, die dezen keer de Volks- raadsmuziek maakte. Maar het zou toch op pervlakkig zijn hierin de hoofdoorzaak te zien van de slechte harmonie tusschen Re geering en Volksraad, welke dezen keer zoo krachtig aan den dag trad. Er waren diepere oorzaken aan het werk, die ook nog niet uitgewerl^ zijn. Daarover spreken wij in een volgend artikel. Bijna een jaar geleden vierde katholiek Nieuwendam feest omdat de St. Augustinus- kerk een halve eeuw oud was. Vanmorgen luidden de doodsklokken over het landelijk stukje Amsterdam en de parochianen, die zich hadden opgemaakt het zilveren feest te gaan vieren van den beminden herder, ge leidden het stoffelijk overschot van pastoor A. van Delden O.E.S.A. naar zijn laatste rust plaats. Een plechtige stoet trok over den smallen Nieuwendammerc.ijk. Leden van de parochi ale organisaties, schoolkinderen, kruisvaar ders, graal-meisjes en Sint Josephsgezellen met omfloerste vanen en vlaggen gingen voor hun pastoor uit, die zijn laatsten tocht door de parochie maakte. Om half negen werden in de Sint Augusti- nuskerk de Lauden gezongen. De hoogeerw. provinciaal van de Nederlandsche Paters Augustijnen, dr. S. Makaay O.E.S.A. was agens, terwijl als cantores fungeerden pastoor E. Ruys O.E.S.A., van de St. Ritakerk en na- ter H. Former O.E.S.A., uit Eindhoven. De plechtige H. Mis van Requiem werd opgedragen door den hoogeerw. pater pro vinciaal met assistentie van pater G. ter Haar O.E.S.A., definitor van de Nederland sche Augustijnen-provincie en pater I. Seroe O.E.S.A., definitor uit Overveen en Ootmar- sum. Ceremoniarius was pater L. H. Borst Pauwels O.E.S.A. In het priesterkoor hadden plaats genomen Amsterdam's deken, de hoogeerw. heer mgr. dr. G. C. van Noort, mgr. P. Brügemann, archivaris van het bisdom Haarlem en vele Amsterdamsche geestelijken en ordebroeders van den overledene. De liturgische gezangen werden uitgevoerd door het parochiale zangkoor, onder leiding van D. Stalpers. Na de F Mis sprak de hoogeerw. uater provinciaal dr. S. Makaay O.E.S.A. bij de baar een kort woord. Talloos zijn de blijken van aanhankelijke liefde geweest, die de pa rochianen gegeven hebben, maar dit behoeft geen verwondering te wekken, omdat pastoer van Delden als een broeder voor zijn paro chianen was. Zijn toewijding, opoffering en zorg voor zijn parochianen zyn bekend. Niets was hem ooit te veel, als het zijn parochie ten goede kon komen. In de weinige jaren dat hij hier heeft mogen werken, heb ben de Nieuwendammers hem leeren kennen als een goed en edel mensch, een ijverig priester Gids en een heilig kloosterling. Alles was hij deed, was goed en edel. Er zal niemand zijn, die niet vertrouwt, dat God hem loonen zal voor zijn werken en dat hij Gods aanschijn zal aanschouwen. Maar toch moeten de parochianen voor hem bidden, opdat zijn ziel ruste in vrede. Zij moeten echter ook bidden tot hem, opdat hij een voorspreker voor hen zal zijn bij God. Late men steeds zijn woord en voorbeeld voor oogen houden en navolgen, zoodat zijn werken rijke vruchten moge voortbrengen. Leden der parochiale organisaties droegen na afloop der plechtigheid het stoffelijk overschot uit de kerk, waar intusschen de stoet zich had geformeerd. Tot aan de Meeuwenlaan geleidden de parochianen hun herder op zijn laatsten tocht. Later op den dag heeft de begrafenis plaats gehad op het kloosterkerkhof der Paters Augustijnen te Eindhoven. Hedenochtend hebben de Amsterdamsche» priester-studenten zooals gebruikelijk in de Paaschvacantie, weer hun stillen omgang gemaakt. Om half vijf ongeveer verzamelden zij zich ten getale van omstreeks 350, op het Spui, waar de bedetocht een aanvang nam. Na afloop werd in de kerk van het Bagijnhof de H. Mis opgedragen door den zeereerw. heer L. Heere O.S.C. Geuzenstraat 1, R'dam, Telef. 31418 Handel in FOURAGES EN PAARDENMEST. Turfmolm, Tuinaarde, Kunstmest, enz., in elke gewenschte hoeveel heid franco huis. 1187VS 10 TEL. 35240 (2 lijnen) It'ascht en rrinht vlfig, Rooi en voordeelt SI0RID VICTOR 95631MVS (VICTORIA-FILM) 95633MVS 41 (L C B. Columbia tilm) Zondag doorloopend van 12 uur af fii.B.i Mei nadruk r.J er op gewezen, dat het bezitten van aUt gegevent, waan. over het „Cebuco" beschikt, nog niet voldoende zou zyn om zelf een reclame- campagne tt voeren Daar komt zoo veel bij kijken, dat voor het wellingen ervan, de service van een Erkend Advertentie-Bureau onontbeerlijk tt. SCHIEDAM TEL. 69563 TARZANS VERBANNING (METRO-GOLDWYN-MAYER'S RECORD PRODUCTIE) Maandag - Dinsdag en Woensdag 2 uur populaire matinees met volledig avondprogramma. 2252S 188 Universaifilm Vooral: TEEKENFILMS en V AR IETE-ATTRACT IES

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 4