s - - - jm: STADSNIEUWS. ROTTERDAM. VRIJDAG 5 APRIE 1940 SCHIEDAMSCHE KUNSTKRING. Molière's „School voor Vrouwen'. ERNSTIG ONGELUK AAN DE VOORHAVEN, DE SPORT VAN ZONDAG. BURGERLIJKE STAND. H.D.V-S. s.v.v. VEREEN. VOOR WEER- EN STERRENKUNDE. Prof. Minnaert over nevelvlekken. DAME OVERREDEN. O i Naar de Nieuwe Gemeenschap. DE VACANTIES OP DE R. K. SCHOLEN ONGEWIJZIGD AANRIJDINGEN. DIEFSTALLEN. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. PRINS BERNHARD OP WAALHAVEN. i 4 Voordracht van dr. A. Olierook. JAARVIERING VAN DE V. V. H. Mevr. J. C. Oud-Fischer reikt insignes uit. VEREEN. ONDERLINGE VROUWEN BESCHERMING. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. Juweliers en Waarborgwet. Voordracht van den heer C. Vredenburgh. ALARMCENTRALE IN DE MAAND MAART. Gisterenavond gaf Het Nederlardsch Too neel voor de leden van den Schiedamschen Kunstkring een opvoering van Molière's „School voor vrouwen". De opvoering van dit stuk zal voor vele leden een verrassing zijn geweest, getuige de stemming in de zaal bij de proloog van dit blijspel. Met Franschen zwier en gratie traden de hoofdpersoon en een der andere spelers voor het voetlicht in costuums uit Molière's tijd perk, terwijl de décors eveneens in stijl ge houden waren. De proloog vangt aan en het blijkt den toe schouwer dan, dat de tekst geheel in cticht vorm is gehouden. Het publiek is ditmaal ver plicht om het geheele spel met aandacht te volgen wil men den tekst geheel vatten. En werkelijk, men is tot aan het einde van het spel belangstellend het spel blijven volgen. Er zullen er zijn, zooals altijd, die zich ook ditmaal met de keuze van het bestuur niet kunnen vereenigen, doch de echte liefhebbers van goed tooneel zullen het bestuur dankbaar zijn om deze keuze, omdat zij thans van een tooneelstuk hebben kunnen genieten zonder onderhand vanuit de zaal diverse onderwer pen te hooren behandelen, die beter behan deld kunnen worden op een theekransje of in de soos. Molière's „L'ecole des femmes" behandelt het thema der liefde. Hij behandelt het echter uit een wel bijzonder uitzonderlijk standpunt. Hij neemt aan, dat een bepaald persoon, in dat spel, Arnolphe geheeten, een meisje, een kind nog, onder zijn bescherming heeft genomen en haar op laat voeden geheel naar zijn ver langen. Zij wordt uiterst dom en onwetend gehouden. Hij wil haar een model echtgenoote laten worden voor zichzelf. Hij verlangt een vrouw die in alles hem gehoorzaamt en slechts hem beminnen, goed bidden en ijverig spin nen kan. Helaas voor hem en gelukkig voor zijn beschermelinge, de onschuldige Agnes, komt juist op tijd een andere minnaar Horace ge heeten, die in deze vrouw de liefde doet ont waken en met deze liefde ontwaken ook de onafscheidelijke componenten die baar ma ken tot een volwaardige vrouw. Het blijkt tenslotte, dat deze vrouw juist door den vader van Horace uitgekozen was om zijn vrouw te worden. Het wordt een ge lukkig slot voor deze beide jonge menschen. Daar het bij de beoordeeling der spelers meer aankomt op de kunst van declameeren dan op tooneelspel, komt deze beoordeeling in een geheel ander, daglicht te staan. De hoofdpersoon Anton Roemer, speelde met veel bravour, waardoor hij veel wist te verbloemen van zijn mindere rolvastheid. Louis van Gasteren was op dit laatste punt beter en zijn voordracht was perfect, alleen de intonaties maakten het volgen van zijn rol moeilijk. Eduard Palmers paste volkomen in zijn rol en speelde technisch het beste. De overige spelers completeerden het geheel uit stekend. Vóór den aanvang van het spel, dat om 8.15 uur moest beginnen, doch dank zij het publiek en de onpractische inrichting der garderobe's, eerst om 8.40 aanving, heeft de voorzitter van de kring, de hear K. J. Hij boer de leden toegesproken en hen gewezen op een circulaire waarin de leden eenige ragen worden gesteld omtrent uitbreiding der werk zaamheden tot 5 tooneel, een operette- en een muziekavond per seizoen en de daarmede gepaard gaande contributieverhooging. Als alle vragen beantwoord zijn, zal een buiten gewone ledenvergadering worden gehouden om verdere besluiten vast te stellen. Arbeider zwaar gewond. Hedenmorgen heeft aan de Voorhaven bij het Hoofd een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Zooals bekend is men daar ter plaatse bezig met het vernieuwen en herstellen van de kademuur. Dit werk wordt uitgevoerd, door de N.V. Splunders' Aannemings-maatij. te Ridderkerk. Om ongeveer half 11 heden morgen was men bezig met een hijschma- chine waaraan een grijper was bevestigd grond te verplaatsen. Bij het ophalen van de grijper viel, van een hoogte van ongeveer 3 meter, door een verkeerde manoeuvre van den machinist die een en ander bedien de de grijper, die ledig was. Onder de grijper stond een arbeider, J. Huige wonende aan de Mariastraat te Schiedam. Deze kreeg de grijper op zijn onderlichaam en raakte hieronder bekneld. Personeel van de firma Engering snelde direct toe en verleende te samen met de arbeiders de eerste hulp. De man werd uit zijn netelige positie bevrijd met de hulp van een drijvende hijschkrann. Dr. de Maeyer was zeer spoedig ter plaat se. De man was zwaar gewond. Verschil lende punten van de grijper waren hem in het lichaam gedrongen en vermoedelijk zijn beide beenen gebroken. Op advies van Dr. de Maeyer is hij per politie-auto naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd. Tot nu toe kan de man nog niet gehoord worden. Door de arbeids-inspectie wordt een on derzoek ingesteld. GEBOREN: Cornelia A., z. van W. Beu kers en H. C. M. Speelmeijer, Brugmanstr. 1 Josephus J., z. van J. J. Verger en W. J. Withagen, Boerhavelaan 1. Maria T. d. van C. J. J. Janse en A. M. v. Kessel Marconistraat 101 Hermanus J., z. van G. v. Noort en J. P. v. d. Herik, Dr. Nolelstr. no. 1. ONDERTROUWD: C. van Voorden 33 j. en P. Visser 27 j. J. de Korver 29 j. en J. K. Rotmans 28 j. J. M. Bergman 35 j. en J. M. Kroon 29 j. D. van Wijck 29 j. en M. C. Sanders 24 j. W. van Pelt 21 j. en A. L. Th. Gundlach 19 j. K. Schouten 59 j. en M. L O. Reid 48 j. L- S. Zwanenburg 27 j. en I. M. Helbers 24 j. C. Timmer mans 38 j. en J. A. v. d. Sar 30 j. M. Franken 28 j. en F. H. J. Gokke*30 j. G. Raadsen 38 j. en H. M. v. d. Zwaai 38 j. A. G. Kerklaan 25 j. en H. v. d. Meij 27 j. J. J. Holierhoek 23 j. en J. H. Hoenderop 23 j. F. Zandwijk 24 j. en J. E. Brug- mans 18 j. GEHUWD: M. J. Aalberts 29 j. en M. Over de Vest 22 j. B. P. Dolleman 42 j. en Th. H. M. Eikenbroek 36 j. W. F. C. van Driel 31 j. en A. de Valk 26 j. OVERLEDEN: G. van Meurs, 59 j., Nas- «aulaan 75. A. J. Clazing 69 j. Dam 29b. R. K. S' V. Excelsior. Zondag hebben de zwart-witten weer een thuiswedstrijd. G. D. A. uit Lobsduinen is deze keer de gast. G. D. A. is nog altijd de geduchte tegenstander. Ook deze competitie heeft zij zich weer zoo doen kennen. Zon dag j.l. lieten zij echter een veer door met 30 van Leonidas te verliezen. Excelsior heeft er den smaak van te pakken. Weken lang boekten onze stadgenooten geen neder laag. Ook voor Zondag mag weer een over winning verwacht worden mits Excelsior hun tegenstanders niet onderschatten en zich voor de volle honderd procent geven. Excelsior 2 gaat naar Rotterdam om om half 3 den strijd aan te binden met Acti- vitas 1. In deze afdeeling hebben St. Igna tius en R. C. D. de leiding. Dan volgt Ac- tivitas met 1 punt achterstand. De zwart- witten staan op de vierde plaats. Een wed strijd vol spanning kan tegemoet gezien worden daar Activitas alles op haren en snaren zal zetten om te zorgen dat haar ach terstand op de leiders niet grooter wordt. Excelsior 4 speelt op eigen terrein om 12 uur tegen S. G. V. 2. Door hun overwinning van verleden week werkten de Gezellen zich van de 7e op de 5e plaats. Of zij Zondag weer de kans zul len krijgen hun positie te verbeteren betwij felen wij. Het juniorprogramma voor Zondag luidt: Excelsior alActivitas al 12 uur; R. C. D. b2Excelsior bl 12 uur; R. C. D. blEx celsior bl half 3. Voor Zaterdag: Excelsior b2Pioniers b2 3 uur; Leonidas c2Excelsior c2 4 uur. Hockey. Het hockey-programma voor Zondag is als volgt samengesteld: Dames: Bully 2Excelsior 2 12 uur. Heeren: Excelsior 1G. E. 2 12 uur; Ex celsior 2G. E. 3 2 uur. Hermes D. V. S. gaat naar C. V. V. en zal haar supporters zeker niet teleurstellen. Een klinkende Schiedamsche overwinning wordt verwacht. Zondag a.s. speelt S. V. V. 1 aan de West Frankelandschedijk tegen „De Hollandiaan" uit Vlaardingen. De Hollandiaan is een van die tegenstanders die het de Rood-Groenen altijd bijzonder lastig maken en daardoor een spannende partij ten beste geeft. S. V. V. daaren tegen mag geen punt meer verlie zen wil zij in de running blijven. Het 2e elftal van S. V. V. speelt thuis tegen H. D. V. S. 2. Twee weken geleden moest Hermes D. V. S. 2 aan de Damlaan het onderspit delven, zoodat zij wel op een revanche belust zal zijn. Het 3e elftal van S. V. V. speelt thuis en wel tegen Fortuna 2, terwijl het 4e een uitwedstrijd heeft in Delft tegen D. H. C. 4. Martinit Zondag a.s. zal de zeer belangrijke wed strijd gespeeld worden op „Sportpark- Boschhoek" tusschen Martinit 1 en U. V. S. 1 uit Leiden. Daar U. V. S. de leiding heeft in deze afdeeling en zelfs nog geen wedstrijd heeft verloren, kan men verzekerd zijn van een spannende strijd, en daar Martinit ook zelfs nog een kans heeft zal ze goed doen er al les op te zetten om deze wedstrijd uit het vuur te slepen. Er zal echter van begin tot het einde toe voor gewerkt moeten worden. Het verdere programma luidt: Fortuna 3 Martinit 2; Martinit 5Groen Witten 2. Voor de afdeeling Rotterdam van de Ned. Ver. voor Weer- en Sterrenkunde hield prof. dr. M. Minnaert een lezing over nevelvlekken. De galaktische nevels liggen grootendeels in het vlak van den Melkweg, hetgeen reeds bewijst, dat ze tot ons stelsel behooren. Uit de lijnen van het nevelspectrum bleek, dat deze diffuse nevels behalve waterstof en helium ook nog een geheimzinnig gas, dat we op aarde niet kenden, moesten bevatten, waaraan men den nam van „nebulium" gaf. Met behulp van de moderne atoomtheorieën werd bewezen, dat dit gas niet kon bestaan: in de tabel van elementen was daarvoor een voudig geen plaats. Bij zeer hooge tempera turen kunnen atomen doordat ze negatieve electronen verliezen in ionen veranderen of zelfs meervoudig geioniseerd worden. Op vernuftige wijze heeft men nu vrijwel alle lijnen geïdentificeerd, men vond nu stikstof en zuurstof in ionvorm, neon, kalium, ijzer enz. meervoudig geioniseerd. Dat deze lijnen nooit in het laboratorium waargenomen wor den, vindt zijn oorzaak in de buitengewone ijlheid van deze nevels. Daarna verklaarde spr. de wijze waarop de temp. der nevels wordt vastgesteld. Naarmate de ster hooger wordt in tempe ratuur neemt de ultra-violette straling toe, en wel in veel sterkere verhouding in het zichtbare gedeelte. Het ultra-violette ge deelte doet in den nevel de waterstoflijnen onstaan, Naarmate de ster heeter wordt, zal dus de nevel sterker lichtend worden. Door vergelijking van de helderheid van de ster en den nevel kan men aldus de temperatuur der ster vaststellen Van de meeste diffuse nevels blijkt de temp. der centrale ster onge veer 30.000 gr. C. Na de pauze behandelde spr. de planetaire nevels, schijnbaar ringvormige nevels om een centrale ster, in werkelijkheid lichtgevende bolschalen. Het blijkt, dat ze uit dezelfde stof fen bestaan als de diffuse nevels, de centrale ster is echter heeter, 50 tot 100.000 gr. C. Zij vertoonen een merkwaardige verdubbeling van de spectraallijnen. Door het Doppler- principe hierop toe te passen bleek, dat deze nevels nog steeds uitzetten. Daar wij de snel heid daarvan kennen, is het nu mogelijk den ouderdom van de uitbarsting vast te stellen. Bij de meeste ringnevels komen we tot ongeveer 15.000 jaar. Maar de bekende Krab- nevel moet in 1172 ontstaan zijn. Merkwaar diger wijze vindt men in oude Chineesche kronieken, dat in het jaar 1054 een nova op die plaats verscheen. Tot slot behandelde spr. aan de hand van lantaarnplaatjes nog de re- flexienevels en donkere nevels. iHflpjffif aim*""» kg"'- Leden van het Engelsch-Fransche ambulance-corps bij zijn vertrek uit Londen om dienst te gaan doen bij de troepen in Frankrijk. Wegens onoverkomelijke moeilijkheden zullen de vacanties op de R. K. scholen in Schiedam dit jaar ongewijzigd blijven en op den gewonen tijd, net als andere jaren, beginnen. Zooals bekend zal de aanvang van de groote vacantie op de openbare scholen in Schiedam dit jaar 10 dagen vroeger dan andere jaren beginnen. Gisterenmiddag vond op den Fotterdam- schendijk alhier, een aanrijding plaat? tus schen twee vrachtauto's, door dat een der wagens linksaf wilde slaan, terwiil de andere juist trachtte hem aan de linkerzijde te pas- seeren. Een der wagens bekwam carosserie- schade. Gisterenmiddag reed een vuilnisauto van de Gemeente op den hoek HagastraatGioe- nelaan een 14-jarigen wielrijder aan. Het rij wiel werd licht beschadigd. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Gisteren is er in de Claes de Vrieselaan gestolen een glazenwasscherswagen, waarop zich bevonden vier ladders, twee emmers en een regenjas, ten nadeele van E. Ewijk te Schiedam. In ernstigen toestand in het Ziekenhuis opgenomen. Vanmorgen om half negen is op den Ma- thenesserweg een ongeveer 34-jarige vrouw door een militaire auto overreden, waardoor zij zoo ernstig werd gewond, dat zij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Omstreeks dien tijd kwamen er twee auto's van de Mathenesserbrug af, n.l. een militaire bestelauto, bestuurd door den 28-jarigen J. Gelema, en een doktersauto, bestuurd door dr. B. van Vliet uit Hillegersberg. De mili taire auto reed rechts van den vluchtheuvel terwijl de auto van den arts links ervan, dus over de tramrails reed. Juist op het moment, dat ze ongeveer naast elkaar reden, stak er van links een ongeveer 34-jarige vrouw over. Bijna had zij den vluchtheuvel gehaald, doch ze werd nog even gegrepen door de koplamp van de artsen auto. Daardoor werd zij weggeslingerd, juist voor de militaire auto. Zij kreeg het linker voorwiel van de militaire auto over het lichaam en bekwam zware inwendige kneu zingen en een ernstige hoofdwonde. In ern stigen toestand is zij door een auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis ooisingel ver voerd. Mr. Thomas gaat heen als president. Op 29 April a.s. zal mr. H. W. B. Thomas in een plechtige openbare zitting afscheid nemen als president van de Arrondissements rechtbank te dezer stede. In het jaar 1934 volgde mr. Thomas mr. L. R. Telting als president op. In 1900 werd mr. Thomas substituut-griffier bij de rechtbank te Rotterdam, in 1907 volgde zijn benoeming tot rechter en in 1923 werd hij vice-president. Z. K. H. Prins Bernhard heeft hedenmor gen, vergezeld door zijn waarnemendeu adjudant luitenant-kolonel H. J. Phaff, na mens H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan het vliegveld Waalhaven. Wijze maatregel. In vroeger tijden was het in Turkije bij de wet aan /rouwen verboden al te nauwe of te kleine schoenen te dragen, want meen de de wetgever, dergelijk schoenwerk wekt een slecht humeur en bederft het karakter. Vandaag is de nieuwe provinciale weg langs den Hoefdijk van Kruisweg naar Benthuizen voor het. verkeer opengesteld. Deze laatste schakel in de ver binding van Rotterdam met de Rijnstreek over Bergschcnhoek en Ilazersivoude is ruim 5 K.\I. lang. In de bovenzaal van den Katholieken Kring werd Donderdagavond een bijeen komst gehouden welke was belegd door het Rotterdamsch Comité voor de Actie „Naar de nieuwe Gemeenschap". Doel van deze samenkomst, waartoe de bestuurders der katholieke standsorganisaties waren uitgenoodigd, was een uiteenzetting fe geven van de gemeenschapsidee en nader te concretiseeren, wat door de sociale organi saties kan worden gedaan ter bereiking van het gemeenschapsideaal. Hiertoe was als spreker uitgenoodigd de zeereerw. zeergel. heer dr. A. Olierook, algemeen sociaal advi seur in het bisdom Haarlem. De voorzitter van het Rotterdamsch Comi té, de heer H. E. van den Brule, deed in zijn openingswoord mededeeling van de plan nen, welke het comité het vorig jaar had gevormd, plannen, die in vergevorderden staat van uitvoering waren gekomen doch wegens den ingetreden mobilisatietoestand helaas achterwege zijn moeten blijven. Hier na heeft het comité zich beraden of en zoo ja, wat er in dezen tijd aan actie voor de Nieuwe Gemeenschap kan worden gedaan. Deze avond, waarop dr. Olierook was uitge noodigd om den organisatiebestuurders ter zake voorlichting te geven, was een eerste stap, waarop verdere acties in de verschil lende organisaties kunnen aansluiten. Hierna verkreeg dr. Olierook het woord. Spr. zette voorop, dat voor den opbouw en de goede functioneering van de nieuwe ge meenschap twee dingen noodzakelijk zijn: 1. verandering in de geesten der menschen; 2. hervorming van de structuur der maat schappij; De maatschappij en ook de mensch kunnen heel anders zijn dan thans het geval is. Als we terug gaan naar de middeleeuwen, dan zien wij daar niet alleen een geheel andere economische structuur de samenleving, maar bij de menschen ook heel andere opvattin gen bijv. omtrent het verwerven van rijk dom, omtrent sparen, rentenemen enz. Ons streven naar de nieuwe gemeenschap beteekent arbeid aan den wederopbouw van een maatschappelijke gemeenschap en de omvorming van de tegenwoordige klassen maatschappij in eene maatschappij van be roepsstanden d.w.z. gemeenschappen van al degenen, die hetzelfde bedrijf of hetzelfde beroep uitoefenen of er althans toe behooren. De verhoopte uitwerking der standen maatschappij zal zijn: a. geen overbelasting meer van het Staatsgezag; b. beëindiging van den klassenstrijd en eendrachtige samenwer king der klassen aan het gezamenlijke maat schappelijke doel; c. beëindiging van den moordenden concurrentie-strijd en eendrach tige samenwerking der ondernemingen van hetzelfde bedrijf. Alleen door doorgevoerde publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, ten aanzien waar van prof. Veraart zich groote verdiensten heeft verworven, kap de economische dicta tuur, waartegen „Quadragesimo Anno" zich zoo fel keert, worden gebroken. Aangezien concretiseering van zooveel wis selende factoren afhangt, zal de actie voor de Nieuwe Gemeenschap niet veel verder kun nen gaan dan tot de algemeene richtlijnen, welke Q. A. heeft aangegeven. Overigens kan in deze richting stap voor stap verder wor den gegaan, aangezien in de Grondwet de instelling van openbare lichamen met ver ordenende bevoegdheid is opgenomen. Onze vak- en standsorganisaties zijn aan gewezen om deze standenmaatschappij na der te brengen. Al zijn ze kinderen van deze klassenmaatschappij en horizontaal georiën teerd, toch kunnen zij door verticale contac ten (collectieve arbeidsovereenkomsten, be- drijfsraden bijv.) de wegbereidster zijn. De taak de vakorganisaties bij den opbouw van de nieuwe gemeenschap vatte spr. als volgt samen: 1. actie tot versterking van het ledental; 2. reeds thans in structuur zich aanpassen aan de toekomstige bedrijfsorga nisatie; 3. scholing en vorming der leden, opdat deze meer letten op algemeene be drijfsbelangen dan uitsluitend op belangen der groepsgenooten. En in het bijzonder voor de vakbonden (vakcentrales) van het dis tributie-bedrijf: regeling der verhouding tus schen groot- en kleinbedrijf. Alleen na een wettelijke begrenzing hoe dan ook zal men op dit gebied werkzaam kunnen zijn. Wat de standsorganisaties betreft, zij moe ten den nieuwen mensch vormen, dien wij noodig hebben als fundament van die nieuwe gemeenschap. Zij zullen zich derhalve moe ten toeleggen op het aankweeken van soli daire verbondenheid, niet alleen tusschen klasse-genooten, maar ook met de andere klassen der volksgemeenschap. Vervolgens hebben zij tot taak blijvende comité's van samenwerking in het leven te roepen. Ten slotte riep dr. Olierook zijn gehoor op hun arbeid te verrichten in den geest van Christus zelf, den socialen grootmeester, die een nieuwe maatschappij heeft gevormd uit de oude heidensche samenleving. Zijn eerste volgelingen stonden voor een zwaarder taak dan wij in onzen tijd. En zij hebben ook niet gewanhoopt eenmaal hun doel te bereiken. Nadat bij de gedachtenwisseling nog eenige punten nader waren toegelicht, richtte de voorzitter een hartelijk dankwoord tot dr. Olierook voor zijn zeer leerzame uiteenzet ting. Besloten werd tot een voortgezette actie in de boven aangegeven richting. Hiertoe werd namens de organisaties moreele en financieele steun toegezegd. In „Ons Huis" aan de Gouvernestraat heeft de Vrouwelijke Vrijwillige Hulp gister avond haar éénjarig bestaan gevierd met een bijeenkomst, waar o.m. mevrouw J- C. Oud-Fischer aan de V.V.H.-leden, die haar opleiding voor een der diensten volbrachten, het insigne van dezen dienst uitreikte. De avond werd geopend met woorden van welkom voor de voorzitster, mej. dr. J. J. van Dullemen en een repetitie van het V. V. H.-lied onder leiding van mevr. Grimberg- Huyser en mevr. Cocheret. Waarna de rijks inspecteur van den Vrijwilligen Burgerlijken Dienst, de heer A. van Batenburg een toe spraak hield. Spr. noemde het eigenlijk een geweldige tragiek, dat een organisatie als de V.V.H. haar verjaardag viert, dat wij überhaupt zoo'n organisatie noodig hebben. Waar gaat het heen? De ondergrond van het werk, dat hier gpdaan wordt, vergeten wij zoo vaak in de praktijk, n.l. de idealisti sche zijde ervan. Er is geen terrein meer van het maat schappelijk leven, waarop de oorlog geen invloed meer heeft. Daarom is er behalve het militaire apparaat, noodig voor afweer en beveiliging, een geweldig burgerlijk ap paraat noodig. Dat is het nieuwe, hetwelk zelfs de oorlog 1914'18 niet heeft gekend. Spr. herinnerde aan indirecte gevolgen van een eventueelen oorlog, zooals evacuatie van de burgerbevolking. Dan moeten vluchte lingen uit het eigen land gehuisvest en ver pleegd worden. Ons land is niet op de eerste plaats sterk door zijn aantal soldaten en kanonnen, maar door de kracht van zijn 8V2 millïoen inwoners. "Een ketting is met sterker dan de zwakste schakel en daarom is de sterkte van het land ook afhankelijk van het individu. In den modernen oorlog gaat het om het uithoudingsvermogen van eik individu. De Fin is sterk geweest door de kracht van binnen uit. Deze oorlog is begonnen, waar de laatste eindigde, n.l. met pog'ingen tot ondergraving van het moreel van de tegenstanders. En toch, getuigde generaal Ludendorff, zakte het moreel van de burgerbevolking eerder in elkaar dan van het leger. Vernietiging in moreelen zin is het ergste, dat een volk overkomen kan. Al deed de V.V.H. alleen maar dit, dat zij zorgt voor het moreel en het welzijn van het gezin van den soldaat, dan was de op richting al volkomen gemotiveerd. De taak is slechts geven, zonder te vragen. Er moet een streep gehaald worden door egoïstische opvattingen. Het is de kunst, met een glim lach door de ellende te gaan en zich verre te houden van philantropie, in den vorm zooals ze zoo vaak beoefend wordt. Het eerlijke zien dat er nood is en het eerlijke geven van hulp, dat adelt. Men moet een offer weten te brengen, zooals de redders op zee en in de mijnen het brengen, wijl zij het ideaal van het geven kennen. Hier wordt slechts het kleine offer van een kleine daad gevraagd, maar al die da den bij elkaar vormena een hechten muur. Als wij de goede karaktereigenschappen van ons volk weten wakker te maken, zijn er geweldige resultaten van dezen arbeid te verwachten. Spr. herinnerde aan de radioboodschap van H.M. de Koningin en eindigde met de verzekering, dat als wij vasthouden aan onze krachten van binnen uit, ons vaderland on weerstaanbaar is. Nadat de presidente den heer van Baten burg had dank gezegd, gaf zij een overzicht van hetgeen er in het afgeloopen jaar dooi de V.V.H. is verricht, welk overzicht wij reeds publiceerden. Zij verklaarde zich te vreden op sommige punten, doch wees ook op enkele poovere resultaten, omdat niet alle vrouwen, die zich aanvankelijk aIs ''c' op gaven, haar geestdrift hadden weten te be waren. Spr. eindigde met een opwekking, zich meer in te stellen op den ernst van den tijd. Mevr. J. C. Oud-Fischer, de eere-voorzit- ster, citeerde vervolgens o.m. de woorden van President Masaryck; de ware liefde is bezigzijn, werken, samenwerken voor ande ren, om tenslotte, na den wensch te hebben uitgesproken dat velen het goede voorbeeld van de aanwezigen, die het insigne ver diend hadden, zullen volgen, tot de uitrei king der insignes over te gaan. Met het zingen van het V.V.H.-lied en de vertooning van de V.V.H.-film was deze ge slaagde bijeenkomst ten einde. Donderdag 4 dezer is in het Tehuis der Vereeniging Onderlinge Vrouwenbescher- ming afd .Rotterdam, onder presidium van mej. mr. J. Zeelenberg de jaarvergadering gehouden. De gebruikelijke agendapunten werden behandeld, de waarnemend-secreta resse, mevr. H. C. J. Koomen-van der Woude bracht het jaarverslag uit. In de plaats van mej. mr. C. Haverkorn van Rijsewijk, die wegens vertrek naar Amsterdam, het bestuur heeft verlaten, werd gekozen mevr. H. M. Braat-van Rossen. Wegens uitbreiding van werkzaamheden werd het bestuur aangevuld met een lid, als hoedanig werd gekozen me vrouw C. Kars-Sijthoff. 5 April: Groote Schouwburg, Too verfluit (Eruditio Musica), 8 uur. 6 April: Doelen, Philh. Orkest, kwart vóór 3 uur. Groote Schouwburg, In een smal straatje (Residentie Tooneel) 8,15 uur (volw.). 7 April: Groote Schouwburg, De kus op het perron (Ned. Tooneel) 8,15 uur (volw.). 9 A p r i 1: Groote Schouwburg, In een smal straatje (Residentie Tooneel), 8,15 uur (volw.). 10 April: Groote Schouwburg, Boefje (Ned. Tooneel), 8.15 uur. 11 April: Groote Schouwburg, Tann- hauser (Ned. Opera-ensemble) 8 uur (bo ven 18 jaar). Dagelijks: Tivoli-Schouwburg, de doch ter van 'den tamboer-majoor (Operette- zangers), 8.15 uur (volw.) Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 11 April in: Grand: Eerste liefde; Luxor: Meine Tante, deine Tante; Lumière: Liefdesspel (volw.); Studio: Madeleine (volw.); Thalia: Rio (volw.); Ca pitol en City: Als dooden herrijzen en Blon- die volw.); Arena: Ninotchka (volw.); Olympia: Spionnenwerk en Grensincidenten bov. 18 j.); Scala: Broadway serenade, (volw.); Prinses: Drie schattige meisjes worden groot en Heidi 't stiefkind; Corso: Ver non en Irene Castle; Colosseum: Je kunt 't toch niet meenemen en Zwervers der zee (boven 18 jaar); Victoria: Hotel Impe rial en Artisteningang (volw.); Asta: De krachtpatser en Het rooversnest (boven 18 jaar); Harmonie: Het monster van dr. Fran kenstein en Een spannende avond (boven 18 jaar); Cineac: Actualiteiten. Tentoonstellingen: Tentoon stelling „RotterdamBatavia", Schiedam sche Singel 55, dagelijks 10—17 en 19—22 uur, Zondags van 12—7 uur (tot 14 April) Kunsthandel Unger, schild, en teek. Jan Wiegers (tot 15 April). Museum Boy man, oud aardewerk uit de collectie Bas- tert-van Schaardenburg. Rotterdamsche Kunstkring, oude schilderijen uit de collec tie der N.V. Kunsthandel P. de Boer (tot 8 April). Schiedam. Passage: Tarzans verbanning en De avonturen van Huckleberry Finn. SCHIEDAM, 5 April. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1.401.50 (niet officieel). Op uitnoodiging van het bestuur van de R. K. Vereeniging van Winkeliers in Goud en Zilver heeft de heer C. Vreedenburgh, Hoofd van den Rijks Waarborg en Belasting der Gouden en Zilveren werken hier ter stede, gisterenavond in „Stroomberg" een voor dracht gehouden over verschillende punten van de Waarborgwet, welke door de „schai- plichtigen" (zooals de oude term in de waar borgwet nog altijd luidt) van beteekenis zijn. Spreker heeft in de eerste plaats het licht laten vallen op het nut van het waarborg- register. Bij de meeste winkeliers wordt dit register als een vervelend en bovendien nut teloos ding beschouwd, doch met enkele voorbeelden toonde spreker aan, dat het van belang kan zijn voor de opsporing van fraude in tekens en anderszins, waarbij dan de winkelier juist door de officieele inschrijving in zijn register of door verwijzing in dat re gister naar zijn boeken kan aantoonen, dat hij buiten die fraude of buiten de vervai- sching staat van de teekens, indien deze op zijn voorwerpen mochten voorkomen. Voorts heeft spreker aandacht gewijd aan de misleidende etaleering van voorwerpen, welke niet van edel metaal zijn en die toch door een of anderen naam den indruk ge ven het wel te zijn. Het euvel van woord combinaties met zilver, terwijl er geen spoor zilver in het voorwerp aanwezig is en ter wijl het publiek toch denkt, dat men een of ander soort zilver koopt, is reeds ver ingesla pen doch op den duur zal het niet te hand haven zijn. In dit ipzicht is er veel te ho pen van de nieuwe Waarborgwet, welke in ontwerp gereed moet zijn. Intusschen kan een onjuiste aanduiding de winkeliers in aanraking brengen met de strafwet en wel op grond van art. 328 bis, het bekende arti kel van Minister Aalberse. Ook den toets ging spreker na, althans zoo als die door den winkelier wordt toegepast. Spr. gaf verschillende aanwijzingen, welke die veelal gebrekkige toepassing zou kun nen verbeteren. Ook gaf hij adviezen in zake het onderhoud van de zoo kostbare toetsstee- nen, waarvan de goede exemplaren tot prij zen van 30 40 gaan. Over de wijze van stempeling van verschillende voorwerpen deelde spreker een en andere mede, te meer daar deze wijze, dw.z. de plaatsing der stem pels sinds eenigen tijd gewijzigd is en tot meer uniformiteit geleid heeft. Met verschillende lantaarnplaatjes heeft de heer Vreedenburgh een indruk gegeven van den gang van zaken d.w.z. keuring, stempeling enz. op een kantoor van waar borg en daarbij op de moderniseering der kantoren gewezen. Tenslotte werden tien tallen vragen door hem beantwoord. De secretaris der vereeniging, de heer Stoopman heeft den spreker dank gezegd. Gedurende de maand Maart werd 261 maal op eigen gelegenheid uitgerukt met 391 slangenwagens, 63 maal werd klein alann gemaakt met 152 siangenwagens en 4 maal middelalarm met 21 siangenwagens. Totaal werd 328 maal alarm gemaakt met 564 slan genwagens; 6 motorspuiten hebben gewerkt met 20 stralen, 20 slangenwagens met 24 stralen op de waterleiding en 3 drijvende brandspuiten met 4 stralen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2