VRIJDAG 5 APRIL 1940 mmê De bekende prima kwaliteiten, de uitmuntende pasvorm en de perfecte binnenbewerking, naast de uiterst scherp gestelde prijzen, waarborgen U de volle waarde voor Uw geld. r iSO»* eiken kapstok ,n diverse uVW GEMEENTE GEEFT EEN SLECHT VOORBEELD. Himrverhoo&ingeii van 33 a 50 procent. MACHINISTEN-EXAMEN. VOORLICHTINGSDIENST VC*OR KATH. INSTELLINGEN. Achterlichten van motor rijtuigen en fietsen. VREEMD VLIEGTUIG IN NEDERLANDSCH-INDIE. gewenseVt.' STAKINGEN OP ONDERNEMINGEN theevttrine pracW'ig met i"9£ Degelijke UlTSC Russens eringen f r83',e Ml CHPOOW 95663-5 352 'BEIJERLANDSCHEL. 72-78 HOOGSTRAAT 208 Men meldt ons uit Amsterdam: Een van de vraagstukken, die de burgerij en niet minder ook het gemeentebestuur in dezen tijd bezighouden is ongetwijfeld de kwestie van de kosten van het levensonder houd. De stijging van het indexcijfer wordt op het stadhuis met nauwlettende aandacht gevolgd en van dag tot dag geregistreerd met de regelmaat en de preciesheid van een baro meter. Men kan den term „kosten van het levensonderhoud" meer of minder ruim in terpreteeren en het is zeer wel te verdedigen, dat men daaronder ook verstaat de regelmatig in elke huishouding terugkeerende uitgaven, o.m. die voor woninghuur. Er heerscht den laatsten tijd eenige bezorgdheid voor het uit breken van woningnood en in verband daar mede worden de bewegingen van de huur prijzen in Amsterdam zorgvuldig gecontro leerd. Het zou ongetwijfeld van weinig socialen zin getuigen, wanneer de eigenaars en exploitanten van huurhuizen de huur prijzen van hun eigendommen in dezen tijd plotseling aanmerkelijk gingen verhoogen en indien dit mocht voorkomen zou de ge meente waarschijnlijk niet werkeloos blijven toezien maar aan geconstateerde huuropdrij- ving zoo spoedig mogelijk paal en perk stel len. Doch wat te zeggen, indien nu de ge meente in dezen zelf het slechte voorbeeld gaat geven, zelf in dezen benarden tijd, waar in vele middenstanders nauwelijks nog in staat zijn het hoofd boven water te houden, de huurprijzen van haar eigendommen gaat verhoogen, en zulks niet met relatief geringe bedragen doch met 33 a 50 procent? Als parti culieren zooiets zouden doen, zou hun zulks ernstig kwalijk worden genomen, maar de gemeentelijke overheid acht zich blijkbaar volkomen vrij in haar doen en laten. Want wat is het geval? De huurders van de winkel huizen aan de St. Luciensteeg zijn Woensdag op een alleronaangenaamste manier verrast met een schrijven van het bestuur van het Burgerweeshuis, waarin hun mededeeling werd gedaan dat hun huren met ingang van 1 Mei a.s. zullen worden verhoogd met 33 a 50 procent, en waarin zij voorts werden uitge- "vocigd zoo sooedig mogelijk te willen be lichten of zij daarmede accoord gaan of an ders te zorgen, dat hun winkels per 1 Mei a.s. ontruimd zijn. Nu is het Burgerweeshuis de gemeente niet en men zou dus kunnen vragen of het juist is de gemeente aanspra kelijk te stellen voor deze daad van het be stuur van het Burgerweeshuis. Echter, bet Burgerweeshuis is nauw gelieerd aan de ge meente en de door het bestuur van het Bur gerweeshuis aangekondigde huurverhooging draagt de goedkeuring van het gemeentebe stuur. Uit het schrijven, dat de winkeliers in de St. Luciensteeg hebben ontvangen blijkt overigens, dat de gemeente een actief zoo niet beslk'^nd aandeel heeft gehad in Ie be paling v de nieuwe huurprijzen. Op de en veloppe, waarin dit schrijven de geduoem-de winkeliers heeft bereikt staat trouwens dui delijk te lezen „Van het gemeentebestuur van Amsterdam". Tot goed begrip van de zaak laten wij hier onder "den inhoud volgen van het schrijven, dat een der winkeliers gistermorgen in zijn brievenbus vond. Het schrijven is gedateerd 2 April, waarschijnlijk om te voorkomen, dat de geadresseerden er bij een iets vroegere dateering niets anders in zouden zien dan een ietwat zure Aprilgrap. Het luidt als volgt: „Hiermede heb ik de eer U te berichten, dat door de gemeentelijke taxateurs de huur waarde van het door U gehuurde perceel, Kalverstraat 78 voor het tijdvak van 1 Mei 1940 tot 1 Mei 1945 is vastgesteld op 4000 per jaar. (De tegenwoordige huurprijs, die ook in de periode van hoogconjunctuur niet hooger is geweest, bedraagt 3000). Om U tegemoet te komen in deze huurverhooging heeft het bestuur van het Burgerweeshuis bepaald, dat bij wederinhuring voor vijf jaar, de huurprijs van 1 Mei 1940 tot 1 Mei 1943 3500 zal bedragen en van 1 Mei 1943 tot 1 Mei 1945 4000 per jaar. Beleefd ver zoek ik U het bestuur van het Burger vees huis spoedig te willen berichten of U be doeld pand met ingang van 1 Mei 1949 voor den tijd van 5 jaar en tegen genoemde huur prijzen wenscht in te huren." Het schrijven is onderteekend door den waarnemend diiec- teur van het Burgerweeshuis. De winkelier, die dit schrijven ontving is er relatief nog niet het slechtste aan toe. Een van zijn naaste buren, die een kleineren winkel in de St. Luciensteeg drijven en daar voor thans 1200 per jaar betalen hebben met gelijke post de mededeeling ontvangen, dat hun huur met ingang van 1 Mei zal worden verhoogd tot 1800, dus met vijftig procent. Excusez du peu. De middenstanders, die sinds jaren in deze winkels hun bedrijf uitoefenen zonder aaar- mee uiteraard schatten verdiend te hebben, moeten nu maar zien hoe zij deze formida bele huurstijging financieel kunnen opvan gen. In alle opzichten verkeeren zij immers in een dwangpositie. Op de eerste plaats zijn zij reeds sinds jaren ter plaatse gevestigd en kunnen onmogelijk op stel en sprong gaan verhuizen. Waar zouden zij overigens in de omgeving een ander leegstaand winkelhuis kunnen vinden? Op de tweede plaats is de termijn, hun voor een beslissing over blijven of heengaan verleend zoo buitengewoon kort, dat zij practisch wel genoodzaakt zijn alle voorwaarden, die hun worden gedicteerd te aanvaarden. Het feit, dat de scherpe huurverhooging nog geen maand van te voren wordt aangekondigd stelt de geheele zaak trou wens in een weinig sympathiek daglicht. In het oude, per 1 Mei a.s. afloopende huurcon tract is n.l. zooals ons is gebleken een bepa ling opgenomen, welke luidt: „De verhuur der en de huurder zijn overeengekomen, dat partijen zich vóór 1 November 1939 onder ling móeten verstaan inzake het al of niet aangaan van een nieuw huurcontract, daar dit contract zonder meer eindigt den dertig- sten April 1940". Van de zijde der huurders is met het oog op deze bepaling reeds ver leden jaar getracht met het Burgerweeshuis tot overeenstemming te geraken omtrent een nieuw af te sluiten huurcontract. De ver huurder bleek toen echter geen haast te heb ben zich met de huurders te verstaan. De huurders moesten dus wel afwachten, wat er gebeuren zou, weinig vermoedende dat zij nog geen maand voor den afloop van het contract een zóó krasse huurverhooging op gelegd zouden krijgen. Zij hebben thans het gevoel, dat hun het mes op de keel wordt gezet. Wij vernemen intusschen, dat de midden standers, die zich door dezen gang van zaken gedupeerd voelen, niet van zins zijn zich goedschiks bij den eisch van het Burger weeshuis neer te leggen en dat zij gezamen lijk stappen zullen ondernemen om de aan gekondigde huurverhooging althans voorloo- pig af te wenden Vooral het feit, dat deze huurverhooging eerst op het laatste nipper tje is aangekondigd, zulks hoewel volgens het contract ook de verhuurder verplicht zou zijn geweest zijn plannen voor de volgende huur- periode reeds voor November 1939 kenbaar te maken, maakt hun positie sterk. Intusschen blijft dit een slecht voorbt eld voor de particuliere huiseigenaren, die zich hopelijk niet zullen haasten het na te vol gen. 's-GRAVENHAGE. 4 April. Geslaagd voor het eerste gedeelte van diploma B de heeren: F. H. Meijer, RotterdamJ. C. Boogaard, 's-Graven- hage en D. J. Straatman, Rotterdam; voor het eerste gedeelte van diploma C: J. van Boven te Borssele; T. Suiker, Sliedrecht en G. J. de Jonge, Rotterdam. Z.H. Exc. de Bisschop van Breda zal van daag en de volgende week Woensdag geen audiëntie verleenen. In de groote aula van het bisschoppelijk seminarie Beekvliet te St. Michiels Gestel is Donderdag het tweede economen-congres van de stichting technische en economische voorlichtingsdienst voor katholieke instel- lingen gehouden. Na een openingswoord van den voorzitter, mr. H. A. J. Drost, hield mej. Droge, hoofd der keuken van het academisch ziekenhuis te Leiden, een voordracht over „doelmatig huishouden". Spr. behandelde de kwestie van economisch inkoopen voor groote in stellingen en het belang van een goede in richting van het magazijn. Doelmatig huis houden in een inrichting is zeer veelzijdig. Evenwel bestaat hiervoor nog geen oplei ding in katholieken kring; het zou een taak zijn voor den voorlichtingsdienst voor ka tholieken om hiertoe te komen. Mr. H. A. J. Drost sprak over belasting problemen van katholieke instellingen. Hij behandelde vragen betreffende de inkom stenbelasting, de personeele belasting en de grondbelasting. Van belang is de vraag, wie inkomen ge nieten. Religieuzen met inkomen genieten dat persoonlijk, ook al komt het salaris rechtstreeks aan het klooster ten goede. Een vermogen dat geen inkomen afwerpt, is geen bron van inkomen. Spr. ging uitvoerig in op kwesties betreffende de inkomstenbelasting, vooral wat aangaat religieuzen en groote instellingen. Volgens de wet is vrije kost en inwoning belastbaar. De som moet worden getaxeerd en verband houden met den levensstandaard in de bepaalde woonplaats van dengene, waar de vrije kost en inwo ning wordt genoten. Aangaande personeele belasting merkte spr. op, dat alleen belastingplichtig zijn zij, die een belastbaar voorwerp gebruiken. Van belang voor religieuzen en instellingen zijn vooral de huurwaarde, het meubilair en biljarten. Spr. behandelde vervolgens uit voerig de vrijstellingen, welke vaak worden gegeven. Ten slotte wekte spr. allen op om hun rechten te verkrijgen; veie instellingen in den lande betalen nog te veel belasting, hetgeen meestal volkomen onnoodig is. In de middagbijeenkomst sprak oud-mi nister prof. dr. ir. H. Gelissen, directeur van de Provinciale Limburgsche electriciteits- maatschappij, over „economisch electrici- teitsgebruik in katholieke instellingen Spr. behandelde voornamelijk de kwestie der kostprijzen, om een inzicht te geven in de prijzen, welke instellingen moeten be talen, en beschouwde voorts de electriciteit uit het oogpunt van verlichting, motorische aandrijving en warmte. Na de drie inleidingen bestond gelegen heid tot het stellen van vragen, waarvan ruim gebruik werd gemaakt. Ongeveer twee honderd katholieke instellingen waren op dit congres vertegenwoordigd. BATAVIA, 5 April. (Aneta). De chef van den staf zeemacht in Neder- iandsch-Indië meldt: Een Britsch watervlieg tuig, dat zich op April om 18 uur 30 bevond boven territoriaal gebied in de nabijheid van Makassar, werd door een Nederlandsen marinevliegtuig achtervolgd en verjaagd. De minister acht scherper toezicht De minister van Justitie heeft aan de procureurs-generaal een schrijven gezonden waarin er op wordt gewezen, dat de nale ving van het voorschrift, dat motorrijtuigen op meer dan twee wielen voorzien moeten zijn van één of twee achterlichten, welke achterwaarts duidelijk zichtbaar voor .het achterkomend verkeer een rood licht uit stralen, te wenschen overlaat.. Men ziet auto's, waarvan het achterlicht hetzij n:et brandt, hetzij zulk een zwak licht uitstraalt, dat het door het inhalend verkeer niet tijdig wordt opgemerkt, vooral op de moderne autowegen, waar snel gereden wordt, of daar, waar het motorrijtuig zonder deug delijk achterlicht stilstaat. De minister verzoekt daarom te bevorde ren, dat op de naleving van dit voorschrift nauwlettend toezicht wordt uitgeoefend, evenals zulks zal dienen te geschieden ten aanzien van de naleving der bepalingen be treffende verboden verblindende verlichtirg. Eenzelfde gedragslijn moet worden ge volgd ten opzichte van het verbod, om over een weg te rijden met een motorrijtuig of een aanhangwagen, die met inbegrip van de lading 3% meter boven den weg reikt. Deze bepaling wordt meermalen overtre den, met gevolg, dat schade aan viaducten ontstaat. Bovendien kunnen voertuigen met te hooge lading, vooral bij het uitwijken op wegen met tonronding, licht omkantelen. Geen tegemoetkomend optreden meer tegenover fietsers. Ten aanzien van het voeren van roode achterlichten door wielrijders is den minis ter de wenschelijkheid gebleken, terug te komen op de tot dusver toegelaten tegemoet komende regeling, daar de practijk heeft uit gewezen, dat hoewel deze regeling ten aan zien van te goeder trouw zijnde overtreders zeer voldoet, deze regeling ten gevolge had, dat een deel der wiclrijdets hiervan mis bruik maakte, met gevolg, dat het aantal wielrijders, in het bijzonder in de grootere steden, dat zich na zonsondergang bij den weg bevindt, zonder voorzien te zijn van een rood licht uitstralend achterlicht, nog vrij aanzienlijk is, hetgeen, gelet op de verkeers veiligheid, als een ongewenschte toestand moet worden beschouwd. Mede wordt ais een bezwaar tegen be doelde regeling aangevoerd, dat dit tegemoet komende optreden op den duur het politie- gezag niet ten goede zou komen. In verband hiermede heeft de minister thans bepaald, dat in den vervolge ook dan verbaliseerend moet worden opgetreden, in dien de in overtreding zijnde wielrijder ter plaatse van aanhouding en binnen korten tijd er niet in slaagt, het achterlicht in be hoorlijk brandenden toestand te brengen. BEGRAFENIS DEKEN VAN MULUKOM. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van Den Bosch, tijdens de absoute bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den Hoogeerw. Heer J. L. van Mulukom, Deken van Nijmegen. GAROET, 5 April. (Aneta). Naar van bestuurszijde wordt medegedeeld komt op de theeonderneming Tjikadjang een staking voor waarbij 36 koelies betrokken zijn en op de rubberonderneming Boenisari een waarbij 20 koelies zijn betrokken. De stakingen staan in verband met stand jes, welke door verschillende employé's aan mandoers werden gegeven. De mandoers droegen den koelies op het werk neer te leg gen. Een der employe's gaf een mandoer een pak slaag, waarop deze de zaak aanhangig maakte. Het bestuur stelt een onderzoek in. EIKEN SLAAPKAMER bestaande uit3-deurs garderobekast, 2 pers. ledikant met nachtkastje, tafel en 2 gestoffeerde stoe- len. Degelijke afwerking /57." NOTEN CLUBSTEL bestaande uit 2 fauteuils, 4 stoelen, hoogglans gepolitoerd en bekleed met prima stof 69.-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 4