DOODELIJK VLIEGONGELUK OP WAALHAVEN. HULP-CON V OOISCHEPEN De bevolkingscijfers van Nederland over 1939. voor Nederlandsche koopvaardijvloot. Weerverwachting. G 1-MACHINE SLOEG OVER DEN KOP. chirurg MAANDAG 8 APRIL 1940 Een bijzonder hoog huwelijkscijfer. Fm?vngen (stad) 1'152 9 6 R. p_ dOENS, pr. Luitenant-vlieger om het leven cekomen. BELGEN VERDACHT VAN SPIONNAGE. Aangehouden doch ook weer vrijgelaten. ii Bezoldiging gemobiliseerde onderwijzers. dreigend conflict in graan- transportbedrijf te GRONI 7EN. ■lïV/N'Vm. MOTORFIETS OMGESLAGEN. Eén doode, één ernstig gewonde. i^' I DREIGEND CONFLICT IN DE METAALNIJVERHEID. ONGELUK TIJDENS MOTORRACES. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG. PARTICULIER INITIATIEF onder Staats toezicht. Het voorloopig operatic-gebied op de Noordzee* Sleepboot met hopperzuigers te Malmö. Ongedeerd door Duitsche mijnen- versperring gedreven. 't Ziet er goed uit. p Voor het WestenHalf bewolkt 1 tot helder, droog weer. Plaatselijk nachtvorst, overdag zelfde tempe- f| ratuur. Matige tot zwakken, meest Noord-Westelijke wind. f§ Voor het OostenBetrokken tot half bewolkt, overwegend droog weer, weinig verandering in tem- peratuur. Zwakke tot matigen 1 Westelijke tot Noord-Westelijken E wind. jf 'Voor de wielrijders, y Dinsdag Zon op 5.20, onder 18.46 uur. 1 Maan op 6.02, onder 20.40 uur. Wielrijders lichten op van 19.16 1 tot 4.46 uur. Il!lll(llll!llllll!ll!ll]l!ll!ll!ll!lll!lillllllllll|] llllll!ll!l!ll!ll!!|[;il!lil WONING AFGEBRAND. 4- Het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's Gravenhage heeft in afl. 2 van zijn Maand schrift zoo juist in beknopten vorm de voor- loopige cijfers van den loop der bevolking van Nederland over het jaar 1939 gepubli ceerd. Deze voor ons volksbestaan zoo belang- rijke gegevens zijn waard om nader be schouwd te worden, zeker in dezen zeer ern- stigen tijd, nu ons nationaliteitsgevoel inniger en onze saamhoorigheid sterker worden. Vooreerst worden hier verstrekt het aantal inwoners op 1 Januari 1939 (i), op 1 Januari 1940 (II)' en hun toename over 1939 (III) van het Rijk, de provincies en de steden van meer dan 100.000 zielen: I. II- III. Het Rijk 8.728.569 8.829.408 100.839 Groningen 421.605 423.329 1.724 Friesland 422.333 424.274 1.941 Drenthe 245.321 246.879 1.558 Overijssel 569.920 567.723 6.803 Gelderland 914.207 923.210 9.003 Utrecht 472.709 479.743 7.034 Noordbrabant 1.019-123 1.033.130 14.007 ZUidholland 2.138-819 2.167.299 28.480 Zeeland 234-565 254.854 289 Noordbrabant 1-033.130 28.480 Limburg ^.983 608.274 5.291 Amsterdam 800-657 7-l31 Rotterdam "j^3?3 619.683 7.311 's Gravenhage ?»a.518 504.229 8.711 Utrecht (stad) l88-559 165.026 1.467 Haarlem 137.576 140.535 2.959 Groningen (stad) 120.015 121.532 1.517 Eindhoven 111-179 113.081 1.902 Nederland telde dus op 1 Januari 1940 feeds 8.829-408 inwoners, terwijl dit aantal op 1 Januari 1840 slechts 2.860.559 en in 1890 maar 4.511-415 bedroeg. In 1939 kon Amsterdam, 's lands hoofdstad, reeds 800.000 zielen verkrijgen, en Den Haag, de residentiestad, een half millioen bereiken, terwijl Tilburg met 97.328 inwoners en Nij megen met 95.130 de 100.000 naderen. De toeneming der bevolking over 1939 was in ons land 100.839 zielen, en daar dat jaar hier 105.050 meer geboren dan overleden waren, zou de afneming door meer vertrek dan ves tiging voor het Rijk 4211 personen bedragen. Al de hier genoemde gewesten en steden hebben in 1939 een behoorlijke toeneming van haar bevolking verkregen, met uitzonde ring van de provincie Zeeland, waar de ver meerdering slechts 289 zielen bedroeg. Deze provincie zal van al onze provincies Weldra het minste aantal inwoners hebben. Op 1 Januari 1930 had Zeeland 247.910 in woners en Drenthe 221.603, wat nog 26.307 inwoners meer was voor Zeeland; dat verschil Was op 1 Januari 1940 reeds afgenomen tot slechts 7975 inwoners. Die laagste plaats zal Zeeland dan verworven hebben bijzonder door het laag geboortecijfer, dat aldaar in 1939 weer het laagst was van alle provincies in Nederland, het aantal levend geborenen per 1000 zielen bedroeg slechts 18.1. De huwelijkscijfers over het jaar 1939 wa ren voor het Rijk, de provincies en de hier boven genoemde steden als volgt: Gesloten Per 1000 huwelijken inwoners Het Rijk 80.598 9.2 Groningen 3744 8.9 Friesland 3.365 8.0 Drenthe 1.987 8.1 Overijssel 4.856 8.5 Gelderland 7.664 8.4 Utrecht A247 9.1 Noordholland JZ'722 19.6 Zuidholland 12'3 rSSm JJ® sGravenhage '1: Utrecht (Stad) 5.271 10.6 ^arlem 1.409 10.2 £mdhoven 980 8.8 huwelijken dat in 't jaar 1939 m u Werd gesloten was 80.598, of 9.2 j*U p]i7 en Per 1000 inwoners, wat 13.558 fand 67^ér was dan in 1988, toen in ons 4o huwelijken werden aange gaan. Pe7 10°hu!Sers ™as het aantal toen 7.7 psioten h"w «ken en het gemiddelde cij fer in de Jaie 1930-—i939 wag 6> wat een normaal huwe j cijfer is over het verloop van de laatste eeuw. Het aantal gesloten hu wlijken in 1939 was dus ruim 15 pct. hooger. ln de laatste eeuw is m ons land nooit zulk ®en hoog huwelijkscijfer bereikt tenzij in -°. kort na den grooten wereldoorlog en de aigemeene demobillsatie> toen vele uitgestel de huwelijken gesl°^n en een getal bereikt werd van 9-54 per 1000 inwoners. Uestijds had de leger-mobi]lsatie een af_ neming gebracht in het aantal gesloten hu welijk^ en nü blijkt deze omstandigheid een vermeerderi daarvan bezorgd te heb ben. Zou do reden van die stijging weliicht zijn de toelage die aan de gehuwde miiitai_ ren verstrekt wordt, En de groote steden Am sterdam en Rotterdam komen daarbij met haar huwelijksCij£er nog ruim 31 pct. hooger dan het gemiddelde cijfer van ons land. O Gistermiddag omstreeks half twee is de omgeving van liet vliegveld Waalhaven opgeschrikt door een ernstig vliegongeval, waarbij de piloot, de 32-jarige reserve eerste luitenant-vlieger H. C. A. van Mont- foort, om het leven is gekomen. Het betrof hier een militair vliegtuig van het type G 1, dat na een patrouillevlucht veilig scheen te zullen landen, doch plotse ling over den kop sloeg. De twee inzittende, de mitrailleur-schutter sergeant Lijs, kwam er met eenige lichte verwondingen af. Dit ongeval wierp wel een donkere scha duw in de zonnigheid van dezen blijden voorjaarsdag, die vele wandelaars naar de omgeving van Waalhaven had gelokt. Tegen half twee bevonden zich eenige vliegtuigen in de lucht van het type, dat langzamerhand ook onder de burgerbevol king om zijn snelheid populair geworden is. Na enkele evoluties uitgevoerd te hebben maakte een der dubbelstaartige toestellen aanstalten om te gaan dalen. Hoewel de glijvlucht met groote snelheid uitgevoerd werd, achtte niemand dit onge woon. Het toestel raakte den grond en schoot met een voort door. Geheel onverwacht ech ter zag men den dubbelen staart van het vliegtuig iets omhoog gaan, waardoor de neus met den grond in aanraking kwam. Door den geweldigen weerstand aan den kop van de machine, wipte het achterstel nog verder omhoog en velen zagen tot hun ontsteltenis het vliegtuig over den kop slaan. Hoewel militairen vam het vliegveld on middellijk te hulp schoten, viel er aan red den van den piloot niet meer te denken. De geheele stuurstoel bleek ingedrukt te zijn en daarin vond men het reeds ontzielde lichaam van reserve eerste luit-vlieger H. C. A. van Montfoort. De ongelukkige moet wel op slag zijn dood geweest. De tweede inzittende, de mitrailleurschut- ter; sergeant Lijs, was er beter afgekomen. Zijn verwondingen waren slechts van lichten aard, zoodat opneming in een ziekenhuis niet eens noodig werd geoordeeld. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt nog een onderzoek ingesteld. Er zijn ver schillende mogelijkheden, doch met eenige zekerheid kon nog niets worden vastgesteld. Behalve de zitplaats van den bestuurder is ook een van de beide staartvlakken van het toestel ernstig beschadigd. De heer Van Montfoort maakte deel uit "an het korps K.L.M.-piloten. Ongeveer vijf jaar was hij bij de K.L.M. in dienst. Hij be hoorde langzamerhand tot de oudste tweede bestuurders op de Indië-lijn en had de be voegdheid van gezagvoerder voor het Euro- neeseh luchtverkeer. In normale omstandig heden zou hij binnen afzienbaren tijd tot ge zagvoerder op de Tndië-route bevorderd zijn. Pas teeen het einde van het vorige jaar werd hii onder de wapenen geroepen. Zijn stoffe lijk overschot is per auto van den Genees kundigen Dienst naar het Zuiderziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Vrouw van niloot aan den dood ontsnapt. Een tragisch samentreffen is het wel, dat de echtgenoote van luitenant Van Montfoort gistermiddag eveneens een ongeluk is over komen, al is zij er gelukkig met slechts lichte kwetsuren afgekomen. Dit tweede ongeluk geschiedde toen mevr. Van M zich per auto naar Waalhaven begaf, waar haar man was verongelukt. Toen haar auto, waarin nog een dame was gezeten en welke werd bestuurd docr een militairen chauffeur, die opdracht had bei den naar het vliegveld tebrengen op den rijksweg te Oegstgeest reed, is de wagen nabij de Postbrug in botsing gekomen met een andere auto. De tegenligger werd bestuurd door den 47-jarigen heer E. P., wiens mede-passagiers waren de heeren E. K. en G. K. allen uit Amsterdam. Het ongeluk geschiedde op het oogenblik, dat beide auto's een anderen weg wilden passeeren, waarbij de in de richting van de hoofdstad rijdende auto te veel op een der OP ZOEK NAAR MIJNEN. Duitsche mijnenvegers varen uit om hun dagelijksch werk, bestaande uit het opsporen en ver wijderen van vijandelijke mijneti voor de Duitsche kust te gaan verrichten. twee voor de andere rijrichting bestemde baanvakken schijnt te zijn gekomen. Beide voertuigen werden ernstig gehavend. De drie heeren, die op weg naar de hoofdstad waren, kregen allen vrij ernstige verwondingen, voornamelijk aan het hoofd, terwijl de hee ren P. en E. K. bovendien een hersenschud ding opliepen. Zij zijn naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. De heer G. K. is in het diaconessenhuis aldaar ter verpleging opgenomen. De beide dames krégen alleen eenige snij- wonden door brekend glas. De militair blee' ongedeerd. Met een andere auto konden zij de reis spoedig voortzetten. Doordat na het ongeluk uitgebreide politiemaatregelen ge nomen werden, ondervond het verkeer ter plaatse geen oponthoud. Te Callantsoog zijn Zondagmiddag twee Belgen aangehouden, die zich naar men meende, op verdachte wijze ophielden in de nabijheid van verdedigingswerken in de dui nen. Zij zouden daarvan foto's gemaakt heb ben. De twee mannen zijn voor verhoor op transport gesteld naar Den Helder. In de auto, waarmede zij gekomen waren, bevond zich een voorwerp, dat geleek op een appa raat voor het afschieten van lichtkogels. Het is door de militaire autoriteiten in beslag genomen. Gelukkig voor de betrokkenen echter heeft de zaak niet zoo'n vaart genomen als aan vankelijk werd gedacht. Bij het verhoor, waaraan de vreemdelingen, die twee Belgi sche handelsreizigers bleken te zijn, werden onderworpen, zijn geen bezwarende feiten tegen hen aan het licht gekomen. Beiden zijn dan ook des avonds op vrije voeten ge steld. Bij Kon. besluit is de voor ambtenaren en werklieden in dienst van het rijk geldende regeling ten aanzien van hun bezoldiging ge durende den tijd, waarin zij zich wegens bui tengewone omstandigheden in militairen dienst bevinden, thans ook van toepassing verklaard voor de onderwijzers aan de open bare scholen. Op verzoek van den rijksbemiddelaar, den heer H. J. p. Bloemers is in een Zaterdag avond te Groningen gehouden vergadering van den centralen bond van transportarbei ders besloten, het ultimatum inzake de sta king der transportarbeiders in het graanbe- drijf aldaar acht dagen op te schorten. Over dit ultimatum zullen Woensdagavond met de veertien werkgevers, die bij het drei gende conflict zijn betrokken, besprekingen worden gevoerd. Prof. Dr. Andrea Majocchi'g Een menschwaardig boek in een mensch- onteerenden tijd. Reel. 3889-5 5 HAARMODE IN OORLOGSTIJD. Het groot aantal Engelsche vrouwen, dat als vrijwilligers dienst doet, maakte het noodig voor deze vrouwen een speciaal kapsel te ontwerpen. Hierboven een tweetal dezer kapsels, dat voor de dames werd gecreëerd. Zondagmiddag omstreeks half vijf is op den rijksstraatweg AmsterdamUtrecht na bij den spoorwegovergang onder de gemeente Abcoude door tot nu toe onopgehelderde oor zaak, doch vermoedelijk tengevolge van een kuil in het wegdek, een lichte motorfiets omgeslagen. De bestuurder, de 39-jarige bak kersknecht C. van Dolen uit Duivendrecht, werd hierbij vrijwel op slag gedood. De op de duo gezeten 41-jarige G. Scholman, even eens bakkersknecht van beroep en ook uit Duivendrecht afkomstig, kreeg vrij ernstige verwondingen en bleef bewusteloos liggen. Nadat door een geneesheer uit Diemen de eerste hulp was verleend, is hij per zieken auto naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis te Amsterdam overgebracht. Het stoffelijk over schot van Van D. is naar het St. Bernardus- gesticht te Weesp vervoerd. Het motorrijwiel is bij het ongeluk, dat in een bocht van den weg gebeurde, vernield. HM Een kijkje in een der ruimten van een der in aanbouw zijnde ondergrond- sche werkplaatsen, welke in Frankrijk worden gebouwd. Men zendt ons het volgend communiqué: De Katholieke, Aigemeene en Christelijke Metaalbewerkersbonden hebben sinds begin Februari met de katholieke vereeniging van werkgevers in de metaalnijverheid onder handeld over de toepassing van een duurte- toeslag. Tot heden is hierover geen overeenstem ming bereikt De samenwerkende metaalbe werkersbonden hebben thans ter verkrijging van 10 procent duurtetoeslag bij de volgende leden van de genoemde werkgeversorgani satie een ultimatum gesteld, dat Zaterdag 13 April afloopt: Auping, N.V. Eerste Nederlandsche fabriek van stalen gezondheidsmatrassen te Deven ter; Ijzergieterij en haardenfabriek H. C. Beckers te Bergen op Zoom; Bodewes N.V., scheepswerven te Millingen; Anker- en Ket- tingfabriek te Schiedam; Cosijn N.V., ijzer en metaalgieterij te Breda; Daalderop N.V., Kon metaalwarenfabriek te Tiel; Etna, N. ijzergieterij en emailleerfabrieken te Breda: Everts en v. d. Weyden, schroefbouten, moe ren etc. te Helmond; Lemafa, N.V. ledikan ten- en matrassenfabriek te 's Gravenhage; H. van Thiel, N.V. schroef houtenfabriek te Helmond; P. van Thiel en Zonen, fabriek van klinknagels etc. te Beek en Donk; N.V. van Thiel's draadindustrie te Beek en Donk: Frans Smulders N.V. Utr. machinefabiek te Utrecht, Rogier, Nerincx, Richter, N.V. ma chinefabriek te Bergen op Zoom. Tijdens de motorraces, die Zaterdag gehou den werden door de K.N.M.V., is een der militaire deelnemers, de luitenant J. W. op het landgoed „De Gorp" onder de gemeente Goirle met zijn motor gevallen. Hij heeft een hersenschudding en vermoedelijk een sleutelbeenbreuk opgeloopen Hij is door den G. G. en G. D. van Tilburg naar het ziekenhuis aldaar overgebracht. De heer A. Mahieu uit Waalwijk, die Don derdag ten gevolge van een aanrijding ernstig werd verwond en naar het R. K. ziekenhuis te Waalwijk is vervoerd is Zaterdagmorgen aan de bekomen verwondingen overleden. Een onzer col-respondenten te IJmui- den meldt ons: NAAR we vernemen, is ten behoeve van de Nederlandsche Koop vaardijvloot een belangrijk plan in voorbereiding, n.l. om een drietal schepen op de Noordzee convooi- diensteu te laten verrichten. Deze schepen zullen dan elk een be paald gebied iederen dag moeten doorkruisen, om bij eventueele scheeps rampen zich onmiddellijk naar de plaats des onheils te begeven. Op deze wijze hoopt de vereeniging van reeders van koopvaardijschepen een effec tieven maatregelhebben getroffen, om bij de scheepsrampen, die zich onder den hui- digen oorlogstoestand voordoen, snel en doelmatig hulp aan de schipbreukelingen en aan het in gevaar verkeerend schip te kun nen verleenen. Bovenbedoelde plannen bevinden zich reeds in een vergevorderd stadium. Men on derhandelt thans met enkele reeders te IJmuiden over de aanschaffing van een drie tal treilers voor dit doel. Deze visschers- schepen, welke tot de z.g. „veteranen" van de IJmuider Vischvloot behooren, zullen dan verbouwd worden. De ruimen, waarin anders de visch bewaard wordt, zullen dan veran derd worden in compartimenten waar even tueele geredden kunnen bivakkeeren en waar de zieken en zwaar gewonden kunnen wor den verpleegd. Over een vierden treiler wordt eveneens onderhandeld. De vereeniging van reeders van koopvaardijschepen heeft een plan voor een rouleeringssysteem uitgewerkt. Drie dezer schepen kunnen dan op de Noordzee blijven kruisen, terwijl het vierde schip een van deze drie vaartuigen kan aflossen. Dit plan, dat van particuliere zijde is uit gegaan, zal onder staatstoezicht worden ge steld. Deze schepen, die op de allereerste plaats hulp moeten bieden aan in nood ver- keerende Nederlanders of Nederlandsche schepen, zullen 13 dagen op zee blijven, waarna ze dan voor 5 dagen naar den wal gaan. Als schipper van deze hulp-convooi- schepen zal een kapitein van de koopvaardij worden benoemd, terwijl de overige beman ning zal bestaan uit personen, die op deze visschersvaartuigen volkomen bekend zijn, in casu visschers. Als voorloopig „operatie-gebied" is ge kozen het gedeelte van de Noordzee, op on geveer de hoogte van Hoek van Holland tot benoorden de bank „Noord-Hinder". Elk der schepen krijgt dagelijks een be paald gebied te doorkruisen. Om te voorkomen, dat deze schepen zelf door de onderzeeërs of vliegtuigen van de oorlogvoerende landen bestookt zullen wor den, zal men aan deze landen mededeelen, dat deze schepen, die in geheel roode en witte kleuren geschilderd zullen worden, uitsluitend als semi-reddings- booten dienst zullen doen en dus niet bewapend zullen worden. Het ligt voor de hand dat ook schepen van andere naties zullen kunnen profiteeren van onze Nederlandsche convooischepen, wan neer zij in dat gebied zich in nood zouden bevinden. De Nederlandsche vaartuigen zullen in voortdurend contact blijven staan met Scheveningen Radio. Via dezen omroep krijgen ze zoo mogelijk hun orders, naar de plaats des onheils te stoomen. Volgens het idee van den adjunct-inspec teur van de Scheepvaart te IJmuiden, deu heer J. H. Th. Eerman, zullen deze reddings schepen mede voorzien worden van flinke netten, welke over de scheepswanden gehan gen zullen worden en tot het water zullen reiken. Wanneer de schipbreukelingen zich hebben weten drijvende te houden, kunnen zij gemakkelijk via de grove sterke mazen naar boven klimmen of geheschen worden. Vooral wanneer velen tegelijk in het wa ter liggen, zooals bij de ramp van de „Simon Bolivar" zouden vele drenkelingen zich hier door in grooten getale tegelijk kunnen redden. Van bevoegde zijde vernamen wij, dat deze plannen, die zich reeds in een zeer ver ge vorderd stadium bevinden, binnen zeer kor ten tijd ten uitvoer zullen worden gebracht. De drie Nederlandsche hopperzuigers, die gebruikt zullen worden bij den aanleg van het kanaal, dat in verband met de Duitsche mijnenversperring voor de Sont door de landengte van Valsterbro gegraven zal wor den, en die juist het slachtoffer van die Duitsche mijnen dreigden te worden, zijn Zaterdag, evenals de sleepboot, behouden te Malmö binnengebracht, aldus meldt men uiï Stockholm aan de „N. R. Ct." De sleep, die Donderdagnacht door de opvarenden in deu steek gelaten moest worden, omdat hij dooi de sterke ijsdrift uit de Oostzee regelrecht naar de Duitsche versperring gedreven werd, is van Oost naar West door het heele mij nenveld heen gedreven, zonder dat ook maar een van de verlaten vaartuigen tegen een mijn gestooten is, hetgeen zeker een wonder genoemd moet worden. Zaterdagochtend in de vroegte, toen de sleep buiten de gevaarlijke zóne was geraakt, heeft een Duitsch bewakingsvaartuig de vier schepen opgepikt en koers gezet naar Mal mö, waar zij nu goed en wel gemeerd liggen naast de Nederlandsche baggermolens, welke daar voor den aanleg van het kanaal van Valsterbro al eerder aangekomen zijn, na een reis rond Kaap Skagen. De sleep, die maar ternauwernood de Duit sche mijnen ontloopen was, is door het ka naal van Kiel naar de Oostzee gekomen, omdat de zuigers aan dien kant gebruikt zullen worden. Het heeft in Zweedsche scheepvaartkringen nogal opzien gewekt, dat de sleep toestemming gekregen heeft het I:a naai van Kiel te passeeren, omdat men niet anders weet dan dat de Duitschers er niet bijzonder over te spreken zijn, dat Zweden een kanaal graaft, waardoor de versperring van de Sont minder effectief zal worden. il|||||llll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!ll!ltlllll!lll]l!IIIIII>ll!lllll!lllll!IH^ Zondagavond omstreeks zes uur is brand uitgebroken in de woning van den arbeider De Rooy, gelegen op de grens van Waalwijk en Sprang. In een oogwenk stond het woon huis in lichter laaie en bij aankomst van de brandweer uit Sprang was het huisje reeds geheel in vlammen gehuld. Het brandde dan ook totaal af. De oorzaak van den brand is niet bekend. De bewoners waren afwezig. De schade wordt door verzekering gedekt. Illl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1