A. DAALMEYER m propagandiste GEVRAAGD S )~Ut Frïco-mehA op JococdL, ee*i wcLOhfnaï^ vWi &woÈteit STADSNIEUWS. VRIJWILLIGE VROUWEN HULP. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. EÏÏMAAK Koopt in Schiedam, maar. in de Midza-zaken ROTTERDAM. WOENSDAG 10 APRIL 1940 AAN DE VROUWEN EN MEISJES VAN SCHIEDAM. VAN HET KANTONGERECHT Stookt zuinig... 1 met brandstoffen van Nieuwe Haven 229 - Telef. 68296 EEN SERIE VERKEERS- ONGELUKJES. MANDOLINE-VEREENIGING o.n.i HET GEMEENTE-ARCHIEF IN 1939. DE CULTUREELE BETEEKENIS VAN DEN K. R. O. ORPHEUS. ST. JOSEPHGEZELLEN. Advies, uóoc pacett, die cd spoten: wonen Bij betaling binnen 8 dagen (ook bij gireeren) hebt U recht op Midza- bonnen. Fl. 25.— Fl. 15.— Fl. 10.— Fl. 7.— Fl. 6 Fl. 5.50 Fl. 5.— Fl. 4.50 Fl. 4.— Fl. 3.50 Fl. 3 Fl. 2.50 FL 2.— FL 1. voor de MIDZA-COMBINATIE gedurende de Poly- antha-tentoonstelling. Brieven met foto en opgaaf van verl. salaris en laatste werkkring onder no. 2271S bureau van dit blad. 30 NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. HET STEDELIJK MUSEUM IN 1939. burgerlijke stand. S. B. O. rijwieldief gegrepen. JUB1LÊ. Reel. 1178S 20 Eenige dagen geleden deed ik een drin gend beroep op U om U zelf in allen ernst af te vragen in welk opzich U aan de V. V. H. kunt medewerken. In de eerste plaats kunt U dit doen door U als vrijwilligster bij de V. V. H. alhier aan te melden. Voor wie hiertoe niet in de gelegenheid is, is een andere taak weggelegd. Huis aan huis is of wordt door de V. V. H. bezorgd een enveloppe met een circu laire en een tweetal lijsten. Wanneer U de moeite doet om hiervan nauwkeurig kennis te nemen zult u zien, dat de eene lijst voornamelijk vragen bevat voor diegenen, die zich als vrijwilligster ten behoeve van de verpleging van gewonden willen opgeven (verpleegster, helpster, kookster, werkster, enz.). De andere lijst geeft een opsomming van de goederen (ledikanten, dekens, handdoe ken enz.) die noodig zijn om het schoolge bouw aan de Lange Singelstraat tot noodzie kenhuis voor gewonde burgers in te richten. Wanneer U dus geen gelegenheid hebt om U als vrijwilligster aan te melden, zoudt U toch van Uw goeden wil kunnen doen blij ken door de verplichting op U te nemen om wanneer de nood daar is iets af te staan ten gebruike in het noodziekenhuis, dat ten behoeve van de geheele burgerij, dus ook van U en Uw gezin, alsdan zal worden in gericht. Het is natuurlijk onmogelijk, al hetgeen voor een dergelijke inrichting benoodigd is, uit de overheidskas aan te schaffen. Wanneer, wat wij- allen hopen, het inrich ten van het noodziekenhius niet noodig zal zijn, zouden de daaraan bestede kosten weggegooid geld blijken. Daarom wordt evenals in andere plaat sen getracht voldoende toezeggingen van de burgerij te verkrijgen, opdat in geval van nood over de noodige goederen kan worden beschikt Ik vertrouw, dat ieder naar de mate van de financieele draagkracht hieraan gaarne zal medewerken en de V. V. H.-vrouwen, die om antwoord komen, niet zal teleurstellen. De Burgemeester van Schiedam. In de B. K.-laan stak gisteren een man met een rijwiel, zonder uit te kijken, plotse ling den rijweg over. Een juist passeerende auto kon nog bijtijds remmen, doch een vol gende auto botste hierdoor op de eerste, waar door deze laatste eenige schade opliep. Op de n hoek VlaardingerstraatVelle- vast zijn twee vrachtauto's, bestuurd door C. P. K. uit Schiedam en W. G. K. uit Ede met elkaar in botsing gekomen en weiden licht beschadigd. De politie onderzoekt de zaak. In de B. K.-laan stond een autobus van de R.E.T. stil bij een halte. Mej. A. P., die kwam aanrijden op haar fiets, wilde deze bus passeeren en week hiertoe naar links uit. Op dit moment trachtte ook een vrachtauto te passeeren en raakte hierbij met het rechter voorspatbord het achterwiel van de wielrijd- ster, waardoor deze kwam te vallen. Zij be kwam echter geen letsel. Het wiel werd ge heel verbogen. In de Rembrandtlaan stond eer vracht auto te lossen bij een halte van de R.E.T.- bussen. Juist toen een bus kwam aanrijden en wilde stoppen om passagiers uit te laten, wil de de best' irder van de vrachtauto, B. Th uit Rotterdam, optrekken en week hierbi. naar rechts uit. De wagens schuurden langs elkaar en werden licht beschadigd. De Schiedamsche mandolinevereeniging O N. I. bestaat 25 jaar. Dit feit zal herdacht worden met een concert op 16 April a.s. en een feestavond op 24 April a.s. Aan het concert werken behalve O. N. I. zelf nog mede de zanger Martin van Heels bergen, het trio Hakkert en het Schiedamsche bazuin-quartet. Aan de feestavond werken mede net auo Wea Hörop, Jan Brouwer, Leen de Bruyn en de Hakkertband. Geen voorrang verleend. Voor den waarnemend kantonrechter Mr. M. M. van Praag had zich hedenmorgen te verantwoorden L. v. E. los-werkman te Vlaardingen. Verdachte heeft met zijn rij wiel rijdend in Vlaardingen geen voorrang gegeven aan een van rechts komende auto. Verdachte ontkent en zegt dat hij zelf scha devergoeding vraagt. Uit de verklaringen van getuigen komt de schuld van verdachte vast te staan. De ambtenaar O. M., Mr. R. H. F. H. M. Grasso wil volstaan met 'n geringe boete n.l. 4 of 2 dagen. De kantonrechter: U mag nog wat zeggen, verdachte. Verdachte: Dan zal ik ze maar opnemen, want ik heb geen geld. In plaats van schade vergoeding krijg ik nu een boete, ik kan er niet bij. De kantonrechter maakte er 2,50 of 2 dagen van. Door stoplicht gereden. P. S. visscher uit Vlaardingen heeft niet gestopt voor de stoplichten aan de Gerrit Verboonstraat te Schiedam. Verdachte zeide daar nooit te komen en niet geweten te heb ben dat het daar zoo netjes was. Het kostte hem 1,50 of 1 dag. Bezoeker na sluitingstijd in een café. Mevr. M. W. de G. houdster van een café te Schiedam heeft na sluitingstijd een bezoe ker in de zaak gehad. De eisch was 4 of 2 dagen. De kanton rechter deed er een gulden af. Verboden vischtuig vervoerd. P. B. wonende te Vlaardingen heeft een verboden vischtuig vervoerd, dat voor dade lijk gebruik gereed was. Verdachte voerde aan er nooit mee gevischt te hebben. De eisch was 3 of 2 dagen met verbeurd verklaring van het inbeslag genomen visch tuig. De kantonrechter maakte er 2 of 1 dag met verbeurdverklaring van het visch tuig. Geen voorrang verleend. C. H. J. K. chauffeur te Schiedam heeft met zijn vrachtauto rijdende van de Broers, vest naar Overschieschestraat de bocht te groot genomen waardoor een aanrijding was ontstaan. De verbalisant, als getuige gehoord, ver klaarde dat verdachte de aangereden wagen geen voorrang had verleend. Een kleine bocht nemen kon verdachte niet, daar er op de hoe ken van de straat hopen sneeuw lagen. De eisch luidde ƒ20 of 10 dagen. Daar verdachte werkloos is maakte de kanton rechter er 12,50 of 6 dagen van. J. v. L. chauffeur uit Overschie had op de Broersvest ook geen voorrang verleend en ook hier was een aanrijding met een wiel rijder het gevolg. De fiets van den wielrijder was vernield en bovendien heeft hij zes we ken het bed moeten houden. De ambtenaar O. M. eischte 20 of 10 da gen. Verdachte: „Nou mijnheer, dat is nou wel een klein beetje rijkelijk veel". De uitspraak werd 15 of 8 dagen en toewijzing van de civiele eisch van 21,80. Geen rijbewijs. J. D. monteur uit Rotterdam heeft rij dende met een zeswielig motorrijtuig niet op eerste vordering zfjn rijbewijs getoond. Ver dachte gaf het feit toe, en zeide dat hij al leen een oud rijbewijs bij zich had. De eisch was 4 of 2 dagen. Conform den eisch sprak de kantonrechter vonnis. Valsche halve guldens. De 36-jarige sigarenmaker G. J. W. uit Schiedam, gedetineerd, heeft terechtgestaan als verdacht er van in December van het vorig jaar valsche Nederlandsche halve gul densstukken te hebben nagemaakt en die valsche geldstukken als echt en onvervalscht te hebben uitgegeven. Verdachte ontkende de maker te zijn van valsch geld. Het kan zijn, dat hij op 23 De cember, toen hij een Kerstboompje had ge kocht, twee valsche halve guldensstukken in betaling heeft gegeven, doch verdachte zou niet geweten hebben, dat hij met valsch geld betaalde. De directeur van 's Rijks munt, dr. W. J. van Heteren, heeft de rechtbank inlichtingen gegeven, omtrent de metalen en chemicaliën, die de politie ten huize van verdachte in be slag genomen had. Met deze ingrediënten is het mogelijk valsch geld te maken. Getuige heeft ook een plaatje metaal onderzocht, dat de grootte had van een rijksdaalder, doch geen beeldenaar vertoonde. Dit plaatje was samengesteld uit lood, tin en antimoon, de drie metalen, die algemeen door valsche munters worden gebruikt. De rechercheur van politie J. Kerkhoff verklaarde ten huize van verdachte in de Hagastraat te Schiedam allerlei dingen te hebben gevonden, die hij in beslag genomen heeft en die later naar den directeur van 's Rijks munt zijn opgezonden. Valsche halve guldensstukken heeft getuige niet bij ver dachte aangetroffen. De Kerstboomenkoopman J. Koogje ver klaarde, dat verdachte op 23 December zoo tegen donker bij hem was gekomen en een boompje van hem had gekocht voor 70 cent. Verdachte betaalde met twee halve guldens stukken, waarvan getuige hem dertig cent terugbetaald had. Later had hij de twee halve guldensstukken willen wisselen bij den schoenmaker J. H. Loog, die echter ont dekt had dat de geldstukken valsch waren, doordat hij het eene kon ombuigen en van het andere met een mesje een stukje had kunnen afsnijden. Nog denzelfden avond was getuige naar de woning van verdachte gegaan, aan wien hij verteld had, dat de door hem in betaling gegeven geldstukken valsch waren. Ver dachte had daarop met echt geld betaald en getuige had hem de beide valsche geldstuk ken gelaten De rechercheur Kerkhoff deelde nog mede, dat hij den volgenden dag naar de beide val sche geldstukken gevraagd had, maar ver dachte had hem toen twee vreemde munten gegeven Toen getuige verder gevraagd had, had verdachte zijn portemonnaie te voor schijn gehaald. Daarin waren nog vier halve guldensstukken, doch die waren alle echt. De vertegenwoordiger van het O. M., mr. H. A. J. Reumer, merkte op, dat verdachte er in zijn woning een heel laboratorium op na hield van flesschen en potjes, waarmee het mogelijk was valsch geld te maken. Ver dachte ontkent echter zich hieraan schuldig te hebben gemaakt en dus heeft men aan wijzingen noodig, die spr. vindt in de uit gave van het valsche geld en verdachte's houding na de ontdekking daarvan. Spr. merkte voorts op, dat er in dien tijd in Schiedam vele valsche halve guldensstuk ken in omloop waren en naar zijn meening moet verdachte als één der makers daarvan worden beschouwd. Het misdrijf van valsche munt is zeer ernstig en spr. eischt derhalve een gevangenisstraf van 4 jaren. De verdediger, mr. W. E. Boeles, heeft be toogd, dat uit de aanwezigheid van het z.g. laboratorium van verdachte niet valt af te leiden, dat hij ook werkelijk valsch geld heeft gemaakt. Matrijzen, die toch voor de vervaardiging ervan noodig zijn, heeft men niet gevonden, evenmin als valsch geld. Plei ter meent, dat het ten laste gelegde niet be wezen is en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 18 April. Uit het jaarverslag over 1939 van het ge meente-archief ontleenen wij het volgende: De noodige reparatie gebouw werden verricht. De o\ algemeen slechte toestand van hei w en het ontbreken van centrale vu. ..arming nood zaken tot het nemen van maatregelen tot betere bewaring van de archieven. Ook de inspecteur van de archieven, die door het rijk aan de gemeente in bewaring zijn gegeven, heeft bij een bezoek van zijn groote onte vredenheid blijk gegeven; over de wijze waarop de gemeente Schiedam haar ar chieven bewaart. Een rapport over het ar chiefprobleem wordt thans samengesteld door den archivaris, den heer A. van der Poest Clement. Oorlogsdreiging maakten het noodzake lijk dat aan de bescherming van het ge meentearchief de noodige aandacht werd besteed. Aan het hoofd van de luchtbescher. mingsdienst werd hierover een rapport gezonden. Kort daarop werd door eigen personeel en met hulp van gemeentewerken de zolders van het archief geheel ont ruimd. Tot op heden is hierop, ondanks aan dringen, niet gevolgd het aanbrengen op de zolders van een brandwerend middel. Daar onder het archiefgebouw geen kelders zijn, moest worden uitgezien naar een plaats waarheen eventueel de kostbaarste stukken kunnen worden overgebracht. Deze is ge vonden in de scherf- en bomvrije kelders onder de Hav-bank! Twintig groote zakken met archivalia kunnen daar geborgen wor den. In 1939 werden wederom 40 deelen van het rechterlijk archief hersteld. Over de werkzaamheden het volgende: Het archief van de schutterij 18141906 werd beschreven, een klapper op het Ned. Herv. doopboek 16461653 werd gemaakt. De klapper op de begraafboeken van 1624 tot 1674 kwam gereed. Met de ficteering van de periode 1675 tot 1699 werd een be gin gemaakt. De klapper op de registers van ondertrouw en trouw 17001750 werd voltooid. Verder werd een klapper samen gesteld op de doopboeken der Roomsch- Katholieken over de jaren 16191711. klappers op de notarieele protocollen van 1811 tot 1842. Verschillende malen werd door schrijvers het archief geraadpleegd. Het archief werd door 67 personen be zocht, die 648 bezoeken brachten. Verschillende aanwinsten, zoowel voor het archief als voor de bibliotheek voor Schiedam, werden verkregen als geschenk of door aankoop. Aan leges werd 34 afge dragen aan den gemeente-onvanger. Voor haar werkende leden, hun dames en introducée's, geeft de Kon. zangver. Schie- damsch Mannenkoor „Orpheus" vanavond in Musis Sacrum een feestavond. Medewerking verleenen de heer H. v. Haasteren als confe rencier en de Hakkert-band. Jaarvergadering W. I. K. Gisteren hield de dam- en schaakclub W. I. K„ onderafd. van de St. Josephgezellen- vereeniging, haar jaarvergadering, die zeer goed bezet was. Vrijwel alle leden waren aan wezig. De voorzitter opende op de gebruike lijke wijze en hield een korte inleiding. Hierna volgden het jaarverslag van secretaris en penningmeester die beiden onveranderd wer den goedgekeurd. De hierna volgende bestuursverkiezing le verde geen moeilijkheden op. De aftredende leden werden herkozen en het bestuur werd met één lid uitgebreid. Hierna besprak de voorzitter het pro gramma 1940—1941, dat zeer varieeiend is en met de medewerking der leden ook goed is af te werken. Bij de rondvraag kwamen vele vragen die allen tot volle tevredenheid werden beant woord. Na de rondvraag hield de praeses een korte toespraak tot besluit van dit gedeelte der vergadering. Na de pauze volgde het feestelijke gedeelte, dat werd geopend door muziek van de Kol- ping Band, die ook voor de verdere muzi kale afwisseling zorgde. De avond werd ver der gevuld met het optreden van de humoris ten Mr. Martino en Mr. Motto die een aantal aardige schetsjes opvoerden, terwijl Mr. Mar tino een goed snelteekenaar bleek te zijn. Verder traden nog op de mond-accordeon- club „The Kolping Boys", de jongste onder- afdeeling. Het slot werd gevormd door 'n mandoline- solo van een der leden van de Kolpingsband. Lezing in den R. K. Volksbond. Zooals wij reeds eerder hebben bericht, zal op Vrijdag 12 April in den R. K. Volks bond een voordracht, toegelicht met licht beelden, worden gehouden uitgaande van den K. R. O. De titel van de lezing luidt: ,,De cultureele beteekenis van de Katholieke Radio-Omroep", de volgende punten worden daarin behandeld; de eerste uitingen van de radio, het eerste contact met het publiek, de radio als cultuurgoed, waarom 'n Katholieke Radio-Omroep?, de geschiedenis van de Ne derlandsche Katholieke Radio-Omroep en haar cultureele beteekenis. Deze lezing zou aanvankelijk alleen voor de leden van den R. K. Volksbond worden gehouden. Gezien de strekking ervan en mede om aan de wensch van den K. R. O. te voldoen, heeft het bestuur besloten de lezing ook toegankelijk te stellen voor niet- leden. Het vertrouwt dan ook, dat vele ka tholieke stadgenooten van de gelegenheid om nader kennis te nemen van het doel, de werkwijze, de cultureele beteekenis van een Kath. Radio-Omroep, enz. zullen we ten gebruik te maken zoodat op een volle zaal gerekend wordt. De lezing wordt ge houden in de groote zaal van den Volksbond. De Karlsruhede Duitsche kruiser, welke tijdens den strijd in de Oslo-fjord is gezonken KELLNERS CONTRA KASTELEIN. In de civiele procedure tegen den Schie- damschen kastelein J. B. W. had gistermid dag voor den waarnemend kantonrechter Mr. Dr. Ir. M. M. van Praag de bespreking van I de getuigenverklaringen plaats. Zooals bekend, is door de vier eischen- de kellners een bedrag van te samen ƒ2266 geëischt. Gedaagde heeft het willen schikken met een gezamenlijk bedrag van 285, waar van reeds 100 is betaald. Deurwaarder Jac. de Groot trad weer voor de eischers op en zeide, dat het bewijs zeer moeilijk te leveren is. Uit de getuigenverkla. ringen is wel komen vast te staan, dat ver dachte een kleptomaan is. De omzet die spr. berekend heeft over het tijdvak van 4 De cember 1935 tot 11 October 1939 is volgens hem ƒ74.113,04. Naar aanleiding daarvan acht spr. de verschillende eischen niet te hoog. Mr P van Bockhove, die weer voor ge daagde optrad, zei, dat de getuigen eigenlijk niets gezegd hadden. De verklaringen, die de kellners hebben opgelegd, acht spr. wei nig steekhoudend. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald over vier weken» Wonen is een kunst! Moor ook U kunt artist wonen zijn, als U zich tot de Midza-zaken wendt om advies inzake de smaak volle inrichting Uwer woning I Ware blnnenhuiS-atx dvie, Midza-menschen. Zij ontwerpen voor U,dienenUvan odviesenheb- ben de prachtigste collecties meubelen in alle stij Ie j._.Konsl 'n Kunst met'n groote K maken. En, deze zaken geven ookMidza bonst Fa. P. Plate Groote Markt 12. B. J. Schneider Groenelaan 49. v. d. Schalk Broersveld 105. J. D. van Meurs Singel 128. Rijnbende van Hoek Hoogstraat 32. Willems en Ernsting Rott. Dijk 233. W. A. Verwayen Hoogstraat 186. Gsbr. Bertels Kofa-Mag. Dam 9-26. Jan v. d. Hulst Behangsels Broersvest 117. DZA-Z AKEN I N N EDERLANDl Mevr. K., Burg. Knappertl. 255b Mevr. IJ-, Stadhouderslaan 1. Mej. M., Nieuwe Haven 117. Mej. M., Nieuwe Haven 117. Mevr. V., Buys Ballotsingel 45. Mevr. Z., Kortland straat 2 e. Mevr. G., Lange Achterweg 14. Mevr. D., Fascalstraat 17. Mevr. L., Pr. Kam. Onnesl. 165b Mevr. C., Pr. Kam. Onnesl. 137 Mevr. G., Rozenburgerstr. 3 a. Mevr. S., Westvest 2 3e Etage. Mevr. D., Burg. Knappertl. 263b Mej. K'., Huysmanstraat 43 b. Mevr. K„ Maasdamschestr. 11. Mevr. B., Kortlandstraat 25 a Mevr. P-, Nw. Maasstraat 74. Mevr. G., Fr. Haverschmidtl. 21 Mevr. B., v. Swindenstr. 53 b. Mevr. M., Jan Vermeerstr. 36 a. Mevr. V., Alb. Thymstraat 67 a Mevr. C„ Rembrandtlaan 108. Mevr. K., Schied.weg 110, Kethel, Mevr. G. Beierlandschestraat S. Mevr. S., Plein Eendracht 23 a. Mevr. J., Vlaardingerstraat 33b Mevr. B., Lange Kerkstr. 76 a. Mevr. K., Rembrandtlaan bl b Mevr. A., Nieuwe Maasstraat 95a Mevr. Z., Dacostastraat 52 Mevr. A., Hoogstraat 120 b. Mevr. IJ-, Stadhouderslaan 1. Mevr. M., Will. Brouwerstr. 5 a. Mevr. O., Geervlietschestr. 29a. Mevr. M., Pendrechtschestr. 24a Mevr. Z., Eendrachtstraat 28 b. Mevr. W., Frans Halsplein 25 a. Mevr. G., Wilhelminaplein 2. Mej. N., Puttershoekschestr. 15. Mevr. A., Wattstraat 71 a. Mevr. V., Nieuwe Haven 163/15 Mevr. S„' Westvest 2 Etage. Mevr. K., Burg. Knappertl. 255 Mevr. A., Wattstraat 71 a. Mevr IJ-, Stadhouderslaan 1. Mei PLange Kerkstraat 62. Mevr. v., Nieuwe Haven 163/15 Mevr. M., Vondellaan 52. Mevr. A., Hoogstraat 120 b. 11 April: Groote Schouwburg, Tann- hauser (Ned. Opera-ensemble) 8 uur (bo ven 18 jaar). 12 April: Groote Schouwburg, dansa vond Ilse Meudtner, 8.15 uur (volw.). Dagelijks: Tivoli-Schouwburg, de doch ter van den tamboer-majoor (Opeiette- zangers), 8.15 uur (volw.), Zondag ook 2 uur. 14 A p r i 1Groote Schouwburg, Chronique scandaleuse (Centraal Tooneel), 8.15 uur (volw.) Doelen, Residentie-orkest, 8 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 11 April in: Grand: Eerste liefde; Luxor: Meine Tante, delne Tante; Lumière: Liefdesspel (volw.); Studio; Madeleine (volw.); Thalia; Rio (volw.); Ca pitol en City; Als dooden herrijzen en Blon- die volw.); Arena: Ninotchka (volw.); Olympia: Spionnenwerk en Grensincidenten bov. 18 j.); Scala: Broadway serenade, (volw.); Prinses: Drie schattige meisjes worden groot en Heidi 't stiefkind; Corso; Vernon en Irene Castle; Colosseum: Je kunt 't toch niet meenemen en Zwervers der zee (boven 18 jaw); Victoria: Hotel Impe rial en Artiateningang (volw.); Asta: De krachtpatser en Het rooversnest (boven 18 jaar); Harmonie: Het monster van dr. Fran kenstein en Een spannende avond (boven 18 jaar); Cineac: Actualiteiten. Tentoonstellingen: Tentoon stelling „RotterdamBatavia", Schiedam sche Singel 55, dagelijks 1017 en 1922 uur, Zondags van 127 uur (tot 14 April) Kunsthandel Unger, schild, en teek. Jan Wiegers (tot 15 April). Museum Boy man, oud aardewerk uit de collectie Bas- tert-van Schaardenburg. Schiedam. Passage: Tarzans verbanning en De avonturen van Huckleberry Finn. SCHIEDAM, 10 April. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop- handeL Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 Per H-L. Spoeling. Spoeling 1-401.50 (niet officieel). Uit het jaarverslag over 1939 van het Stedelijk Museum memoreeren wij het vol gende: De commissie voor het stedelijk museum bleef in 1939 onveranderd. Door restauratie van de verzamelingen van het museum en door verhuizing naar het voormalige St. Ja cobs Gasthuis was het dit jaar niet mogelijk het museum voor het publiek open te stel len. Zesmaal kwam de commissie bijeen. De verzamelingen en de verhuizing vormden het hoofdpunt van bespreking. Door den conservator, den heer C. H. Schwagerman en Ir. C. E. Alexander van gemeentewerken werden verschillende andere musea bezoch^' in verband met de verhuizing. In de vergadering van 14 Maart 1939 nam de commissie het besluit pogingen in het werk te stellen de nog niet geschiede^ restau ratiewerkzaamheden In werkverschaffing te doen uitvoeren. Op 20 September 1939 ver leende de minister van sociale zaken zijn goedkeuring dat verschillende werkzaam heden in werkverschaffing uitgevoerd moch ten worden. Hiermee werd op 9 October on der leiding van den heer Schwageman. Door de vereenigde distillateurs werd ƒ250 beschikbaar gesteld als bijdrage in de kosten van een branderijmaquette. Ook de centrale vereeniging voor den handel in ge distilleerd en andere alcoholhoudende dran ken zeide ƒ500 toe. Dit werd echter inge trokken toen besloten was tot het vervaardi gen van een maquette. De C. V. B. had een branderij op kleine schaal bedoe e ros ten van de maquette, die vervaardigd wordt op de werkloozencursus, zijn niet zoo hoog. Het bedrag dat de vereenigde distillateurs beschikbaar stelden zal nu besteed worden voor aankoop van voorwerpen betrekking hebbend op het brandersbedrijf. Een 23-tal verschillende aanwinsten kwa men door schenking in het bezit van het mu seum. Hieronder is een schilderij „vrouwen portret" van Matthijs Maris. Een vijftal aan winsten kwamen in het bezit door aankoop. In 1939 werden vele aanwinsten geboekt. Tot slot wordt de hoop uitgesproken dat het Schiedamsche museum door de steun van de burgerij een Schiedamsch cultuurcentrum zal worden. GEBOREN: Marlnus H. T., z. van H. J. Markx en H. M. Zoetmulder, Mariastraat 108 Zwaantje, d. van M. Gouwens en Z. de Vries, Dr. Noletstraat 1. Hilko, z. van H. de Groot en H. Kers, Ampèrestraat 10. Da niël, z. van M. v. d. Drift en M. Spanjers- berg, Potgieterstraat 42. OVERLEDEN: H. E. Brouwer 9 mnd., W. Brouwerstraat 25. A. Ravensbergen 75 j., Tollensstraat 4. De gisteren door de R. K. schaakveree- niging S. B. O. gespeelde wedstrijden had den de volgende resultaten: D. v. Hees—A. de Jong uitgesteld J. ZoetmulderA. Osterholt 1 J. SteensTh. de Graaf 01 A. SprongJ. Mulder 10 J. MaagdenbergN. Steenhouwe: 01 A. VeringmeierSchmierman l—q E. LinnenbrinkJ. Korver o1 P. OomenH. Klaas 01 J. de JongL. Beek 10 Te Krimpen aan den IJssel is gearresteerd de aldaar wonende 18-jarige E. M. P. W., die zich op den Schaardijk alhier een rijwiel toe geëigend had, dat hem niet toebehoorde. Hij is naar Rotterdam overgebracht en op het Politiebureau aan de Hoflaan ingesloten. De heer M. J. van den Berg herdacht gis teren zijn 25-jarig dienstjubileum bij de P. T. T.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2