s „ADRESSEN" GARAGEWALDO" HET VAN HOGENDORPPLEIN. M Taxi's. Rijles. Auto's zonder chauffeur, Reparaties Herindeeling van liet profiel volgens circulatieplan. STADSNIEUWS. Duizenden platen triplex FRANS VAN THIENEN ROTTERDAM. DE VIERDAAGSCHE VAN HET GROENE LAKEN. Het spelletje van tik-tak. ZATERDAG 13 APRIL 1010 .VRIJWILLIGE VROUWENHULP". De inrichting van het noodziekenhuis. ALLES OP HET GEBIED VAN GLAS N.V. Katwijk's Glashandel, Telef. 6S735 WIE WAS DE CHAUFFEUR? SCHOORSTEENBRANDJE. CHARLIE CHAN EN ANNABELLA IN PASSAGE-THEATER. LEZING OVER DEN K.R.O. DOOR TRAM AANGEREDEN MEDISCHE ZONDAGSDIENST KETHEL. VOOR DE BOUWVAKARBEIDERS. GEVONDEN VOORWERPEN PAROCHIE VAN DEN H. JACOBUS. Een sensatie van jewelste- KOKEND WATER GEDRONKEN. DOOR TRAM GEGREPEN. Het V. V. H. comité schrijft ons: Zooals men in de verschillende bladen heeft kunnen lezen, gaat het met het inza melen van de inventaris voor „het nood ziekenhuis" niet naar wensch. Het over- groote deel van de enveloppe» komt terug, zooals zij zijn afgegeven, oningevuld, zoo dat nog geen kwart van het benoodigde linnengoed beschikbaar is. Met de bedden is het nog erger gesteld. Nog slechts 40 ledikanten met matrassen en kussens zijn ons toegezegd en dat, terwijl genoemd noodziekenhuis ongeveer 275 bed den zal moeten bevatten. Want we moeten goed begrijpen, dat èn het Gemeente-Ziekenhuis èn de Dr. Nolet- stichting in tijd van nood bestemd zijn voor gewonde militairen. Alle zieke burgers en in oorlogstijd is de ziektedreiging vaak zooveel erger en grooter dan normaal het geval is alsook eventueel gewonde burgers, moeten in dit noodziekenhuis worden verpleegd. Wijzelf dus, onze huisgenooten, onze kinderen. En zouden we die op den grond gelegd wil len zien? Dat kunnen toch beter gezonde menschen doen, als 't noodig is, en daarom diener) we alles ter beschikking te stellen, wat we in tijd van nood maar eenigszins kunnen mis sen. En niet als die akelige tijd is aange broken, maar nu, opdat de overheid wete, waarop zij kan rekenen. Maar welke resultaten ons beroep op de burgerij in dit opzicht ook zal mogen heb ben, wij vreezen dat op deze manier niet het benoodigde aantal bedden zal worden verkregen. „De Centrale Raad", bestaande uit vertegenwoordigers van „Luchtbescher ming", „Roode Kruis", „Burgerwacht", „Vrijwillige Vrouwenhulp", gepresideerd door den Burgemeester, heeft daarom naar andere middelen uitgekeken, om toch aan een behoorlijk aantal bedden te kofnen. Teekening en prijsopgaaf zijn gevraagd van een eenvoudig te maken houten ledi kant met stroomtras. Per stuk komen deze ongeveer op 10. Staande de bijeenkomst brachten genoem- ronde stokken en latten in alle maten. Broersviid 123. Tel. 69799. Opslagpl. Baan 40-42 Ondem. A. G. van Dorp SINGEL 41—45 TELEF. 67-57-0 de vertegenwoordigers 100 bijeen, voor eventueel dus 10 bedden. En nu doen we nogmaals een beroep op de Schiedamsche burgerij, maar dan ook een zeer dringend beroep. Wie helpt mee ons noodziekenhuis van bedden te voorzien? Géén geld gireeren, al leen toezeggen. Een briefkaartje naar het V. V. H.-Huis, Broersvest 45, een telefoon tje 68220 en onze secretaresse zal alles in groote dankbaarheid noteeren. Burgers en burgeressen van Schiedam, kent Uw plicht! Gistermiddag te ongeveer 6 uur is de wiel rijder K. op de Damlaan door een militaire vrachtauto aangereden én in een sloot ge duwd. De auto reed door, zoodat nog niet bekend is wie deze aanrijding veroorzaakt heeft. K. kon uit de sloot kruipen en had gelukkig niets dan een nat pak. Zijn rijwiel werd door de omstanders opgevischt. Den bestuurder van de militaire vracht auto wordt aangeraden zich bij de politie te Schiedam aan te melden. In de woning van N. aan de Mariastraat brak gisteravond te ongeveer 9 uur een schoorsteenbrand uit. De houïen schoor steenmantel had reeds vlam gevat. Met be hulp van de ramoneur kon de uitgerukte brandweer het vuur blusschen. Schade wordt door verzekering gedekt. 4; EVEN LUISTEREN. Een ervaren imker kan aan het gonzen in den bijen korf den graad van opgewondenheid der bijen hooren. Een oude boer, bezoeker van de gisteren te Dordrecht gehouden jaarlijksche bijenmarkt, luistert inge spannen voordat hij het er op durft wagen om den jutezak van den bodem van den korf te verwijderen. HET C.A.B. IN 1939. BURGERLIJKE STAND. Geboren: J., z. v. J. Olieman en W. C. Gravesteijn, Bosboomlaan 14; Maria, d. v. D. van Vessem en L. Stok, Ampèrestr. 29; Antonius, z. v. H. v. d. Poort en M. Th. de Ridder, dr. Noletstr. 1; Gerrit J. W., z. v. G. J. W. Brand en W. H. C. Wakkee, B. K. laan 255; Petronella A., d. v. B. P. H.Janse en C. M. J. H. van Leeuwen, Hoogstraat 107 Asjen, z. v. A. van Dijk en J. v. d. Velde, Boerhavelaan 1; Hermen, z. v. C. E. Slijk- oord en S. W. Hoogmoed, N. Beetsstr. 58; Ronald A., z. v. A. J. Verhocckx en M. L. Adair, Vlaard.dijk 309. Eenige terugslag door den oorlog. De werkzaamheden van het C. A. B. wa ren aanvankelijk geheel gelijk aan die van voorgaande jaren, crisis en benzine-duurte ten spijt Toen echter midden-zomer de oorlogs fakkel in Europa werd ontstoken, meen den de C. A. B.-besturen de uitstapjes te moeten staken. Het C. A. B.maaktezoodoende zes, in- plaats van acht tochten. Op 27 April ging het met ouderen naar de bloemenvelden, op 12 Mei met kinderen naar de Hoeksche Waard, op 25 Mei, alweer met ouderen naar Groenendaal, op 15 Juni met jonge ren naar Oostvoorne en op 11 Juli met de kinderen per boot naar het buitenbosch van Huis ten Donck. De beide Brabantsche uit stapjes, in September te houden, bleven dus achterwege. En voor de gasten èn voor het bestuur een tegenvaller. Zoo lange ja ren was er op gevlast, toch ook eens naar Brabant te kunnen trekken. Met het gereed komen van de brug over de Oude Maas bij Dordt was daar eindelijk kans op ontstaan. Hopen we nu maar op het programma voor 1940. Voor die zes tochten werden in totaal 161 gasten geïnviteerd. Daarvan waren 60 oude ren en 101 jongeren. In totaal waren daar voor 48 auto's en twee autobussen noodig. In 1939 ontving het C. A. B. tweemaal een uitnoodiging van de Directie van het Passa ge-Theater een filmvoorstelling te komen bijwonen. Op verzoek van genoemde di rectie verzorgden zij de geheele organisatie van die middagen. Op Dinsdag 16 Mei waren in bet Passage- Theater te gast de C. A. B.-gasten uit Schiedam en Vlaardingen de weefkamers en Zwakzinnigenzorg uit beide steden, tal van bewoners van rusthuizen uit Vlaardingen en Schiedam, mitsgaders een 500 inwoners on zer goede stad, die het minst met aardsche goederen gezegend zijn. Een mooie middag, met volledig gvond-programma en orgelspel van Joop Walvis. Op Donderdag 28 December waren die al len weer te gast in het fraaie theater. Uit Rotterdam waren er ook een 40-tal, waaron der de „Blauwe Vogels". Voor Rotterdam woonden de dames Kloppert en Pot de voor. stelli*g bij, voor Vlaardingen Van Meurs en Van Toor. Ook de Wethouder van Onder wijs en zijn vrouw waren in de zaal aan wezig. Een warm woord van dank wordt ge bracht aan de Directie van genoemd Thea ter, alsmede aan het bestuur der „Tubem". Het winterfeest werd gehouden op 20 Decem ber, in Musis Sacrnm. Dank zij den heer Jurgens, was weer een fraaie kerstboom op gesteld. Er was weer een gezellig program ma, een tombola met zeer veel prijzen. Een 100-tal pupillen van het C. A. B. waren aan wezig. Behalve het volledig bestuur en vele Rotterdamsche C. A. B.-bestuurders, woon den mevr. Van Haaren en de heer J. Dinke- laar, Wethouder van Onderwijs, een ge deelte van den feestmiddag bij. De heer Lameer stelde de zaal gratis beschikbaar, de R. M. I. schonk chocolade-melk, de dames Steinder, Jurgens, Heijboer, Van Waart, Wijchers, Germeraad en Van den Broek hadden eer van hun voorbereidende werk zaamheden. Daardoor ook waren de feest- pakketten aardig gevuld. Kortom, een fij ne middag, waaraan voor het bestuur en het dames-comité veel arbeid vooraf was ge gaan. Het programma bevatte o.a.: goochelen, buikspreken, film en zang van het bij het C. A. B. bekende Polyhymnia-kwartet. Zeer op prijs werd gesteld, dat verschei dene auto-rijders blijk van belangstelling gaven. Er werden pl.m. 115 pakketten uitgereikt. Wederom had de firma Jurgens Zoon een groot aandeel aan de vulling dier pakken. Als in 1938 hield ons C. A. B. in den la ten herfst van het verslagjaar weer een verloting. De 4000 loten waren in korten tijd verkocht. En vrijwel uitsluitend door de C. A. B.-gasten. Op Maandag 18 December vond in Musis Sacrum de trekking plaats. De meeste be stuursleden waren daarbij aanwezig, zoo mede een 30-tal C. A. B.-pupillen. Op de ontwikkelingscursussen te Schie dam maakte men voor het C. A. B. twee prachtige stalen draagstoelen. De mannen van het Roode Kruis, die bij het C. A. B.- feest en bij de bezoeken aan het Passage- Theater weer zoo prachtig hielpen onder hun commandant P. van der Berg, maak ten er in dit jaar een dankbaar gebruik van. Lest best! Het laatste woord wijdt het verslag aan de dames en heeren, die voor het C. A. B. reden.' Immers, zonder hen ging het nu eenmaal niet. Wiet groote er kentelijkheid gewage men voor den zoo veelsten keer van de gulle bereidheid, onze misdeelde burgers op mooie zomerdagen naar buiten te brengen. Na een interessant journaal draait deze week in Passage-theater „Charlie Chan in Spookhuis". Het is weer een uitstekende film van den mysterieuzen Chineeschen de tective. Een serie moorden, die begint in een China Clipper en eindigt in een feest zaal, krijgt Charlie op te lossen' en met de hulp van zijn zoon lukt hem dat best. Als dader wordt ontmaskerd hij van wie nie mand het dacht. Een film die liefhebbers van dit soort films met spanning zullen volgen. „De burcht der stilte" met in de hoofd rollen Annabella en Pierre Renoir. Het is een Fransche film van de allerbeste soort. Annabella laat in deze film ontzettend sterk spel zien, dat haar tot een der beste Fran sche actrices stempelt. De film speelt zich af tijdens de Russische overheersching van Polen. Viana een vu rige patriotte, werpt een bom op een rij tuig, waarin de Russische gouverneur zit. Deze wordt niet gewond wel zijn adjudant Stephan. In de verwarring weet Viana te ontkomen naar het nabijgelegen ziekenhuis waar zij werkt. De gewonde wordt hier binnengebracht en zij is by zijn behandeling behulpzaam. Viana's vrienden vinden het beter dat zij Warschau verlaat en met een expeditie wordt zij naar Parijs gestuurd. Daar wacht z\j op haar verloofde, die ech ter gearresteerd is. Hij wordt veroordeeld tot dwangarbeid in de citadel van Linsk. De adjudant, die tevens gouverneur is van de citadel, is Viana gevolgd en vraagt haar ten huwelijk. Als Vifena hoort dat haar ver loofde in de citadel is stemt zij toe. Samen vertrekken zij naar de zwijgende citadel. Hier weet zij contact te krijgen met baar verlóófde. Zij weet een opstand onder de gevangenen teweeg tê Urèngeri. Reeds schijnt de weg naar vrijheid geopend te zijn als Stephan met een machinegeweer ver schijnt boven de ingang. Dan springt Viana naar voren en zij ontsluit de poort. Een salvo uit de mitrailleur doodt haar. Ook Stephan wordt gedood. Viana heeft zich niet tevergeefs geofferd. Onder het zin gen van het vrijheidslied trekken dè ge vangenen naar buiten. Een programma dat wij volwassenen gaarne aanbevelen. Gisteravond hield de K.R.O. in den Volks bond een lezing over den Kath. Radio Om roep. De voorzitter van den Volksbond, de heer Th. J. H. Mouwens, opende de bijeenkomst met het gebed van de Nw. Gemeenschap, waarna de heer C. Meuleman van den K.R.O. het woord kreeg en een vlotte en interessante voordracht hield over het we zen van de radio in het algemeen en den K.R.O. in het bijzondpr. De radio brengt ontwikkeling op elk ge bied. De wereldgeschiedenis van de laat- sten tijd hebben we door de radio in onze huiskamers kunnen medemaken. Door de luidspreker beluisteren we wat we te ho pen en te vreezen hebben. Ook op gods dienstig gebied is de radio van invloed en kan van toepassing zijn: gaat en onderwijst alle volkeren. De Kath. Omroep kan zich met de beste meten. 15 jaar geleden nam pater Perquin O.P. het initiatief tot oprichting van een Kath. Omroep. Sindsdien is de K.R.O. uit gegroeid tot een van de beste omroepen ter wereld. Door middel van plaatjes werd een beeld gegeven van de ontwikkeling van den K.R. O. in den loop der jaren en de moeilijkhe den waarmede zy te kampen had. De K.R.O. heeft thans 300 man personeel waarvan 90 in vasten dienst. Tot slot werd nog een aansporing gegeven den Kath. Omroep door geldelijke bijdragen te steunen. brandtlaan 59a; grijze jongensjas me,t por- tem. en vulpotlood, E. Schilderaky, Lange Singelstraat 89; kerkboekje met naam, W. de Graaf, Tuinlaan 64; motorhandschoen, M. Hagtzaam, Brielschestraat 2; huissleutel, T. H. Boogaard, Singel 162; zilveren vul potlood, F. van Geloven Singel 175; reser- wiel met band, C. van Beek, Calsiusstraat 40b; grijs kaphandschoen, J. de Waard, Edi- sonstraat 34; kinderwantjes, C. Marbus, Rid- derkerkschestraat 31a. Indien een gevonden voorwerp door den eigenaar is afgehaald bij den vinder, wordt hiervan mededeeling verzocht aan het Hoofd, bureau van Politie, telef. 68036. Gistermorgen te 9.40 uur is de 54-jarige K. B. op de oversteekplaats nabij het pomp station door de motorwagen van lijn I aan gereden. De man lag met ernstige inwendi ge kneuzingen onder de tram. Hij is op advies van dr. de Leeuw per politie-auto naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam gebracht. Morgen zullen de volgende geneesheeren voor spoedgevallen aanwezig zijn: R. H. M. Geerdes, Veenlantstraat 2, J. C. W. Groenewegen, B. Knappertlaan 41, K. Bolle, Swammerdamsingel 43, W. A. de Rid der, Rozenburgschestraat 6b. Geopend zal zijn de apotheek van de fa. J. H. Evers, Lange Haven 81, die in de ko mende week tevens de nachtdienst waar zal nemen. Blijkens advertentie elders in dit blad, wordt volgende week controle gehouden van de vacantiebonnen. Voor datum en plaats van de controle, alsmede de uren waarop men zich moet ver- yoegeu raadplege men bedoelde advertentie. Gedurende in het tijdvak van 6 t.m. 12 April 1940 gevonden voorwerpen zijn op werkdagen tusschen 1 en 2 uu aan het Hoofd bureau van Politie alhier terug te bekomen: Diverse sleutels, ceintuurs en handschoe nen, zakmes, fietsplaatsje in étui en fiets- sleuteltje, poppetjes voorstellende: „Sneeuw witje en de 7 dwergen"; wit dameshemd; rijwieltang; roeispaan; rijwielachterlicht; bruin lederen tasch; rozenkrans met kruis; zweep; blauw wollen alpinomuts; boekje met naam; damesarmbandhorloge; padvin- dersriem met fluit; lederen portemonnaie; autoped. Bij vinders: bruin galgenbroekje, Leus- sen Engelen, Hoogstraat 140; bruine alpino muts, A. Linnenbrink, Schie 4; fietsplaatje, L. Oms, Marumsstraat 27; doublé halsket- ting, E. van Vliet, Gruttersteeg 8; net met 11 tennisballen, F. Krommenhoek, Nieuwe Maa^ straat 59; zakmes, A. P. Nuytinek, Huisman straat 23b; 1 paar slobkousjes, N. van der Meer, Oosterstraat 10; lederen kinderspan, C. Seij, Fabristraat 37; donkerblauwe glacé dameshmandschoen, A. van Dongen, Stations straat 44; rywielsleuteltje, P. A. Rissema, Huismanstraat 14b; rentezegels, J. van Haas teren, Broersvest 141; grijze heerenhand schoen, A. Prins, Rembrandtlaan 20b; zwart lederen handschoen, H. J. vj d. Knaap, Geer. vlietschestraat 3; bruine kinderportemonnaie met inhoud, Libeek, Graaf Florisstraat 50; doublé horlogeketting, 5. Bokhoven, Itcm- Weekagenda. Heden de derde Zondag na Pagchen en de tweede Zondag van de maand, tevens viering van 't Beschermfeest van den H. Joseph. De Vroegmis is te half 8 en de Hoogmis te 10.10 uur. Onder de H.H. Missen bijzondere collec te voor de onkosten wegens het H. Vormsel. Te 2 uur novene-oefening van het H. Vorm sel. Te 7 uur lof ter eere van Sint Joseph met zijn lofzang en litanie. Maandag or.der de H. Mis van 8 uur de al- gemeene H. Communie van de Vormleerlin- gen en te 10 uur novene-oefening. Het H. Vormsel wordt toegediend te half 4 en de kinderen moeten kwart voor drie in de kerk aanwezig zijn. Maandagavond Kruisvaart. Woensdag, octaafdag van het Bescherm- fest van den H. Joseph. Donderdag komen de kinderen biechten tc 12 uur en de algemeene H. Communie der kinderen is Vrijdag onder de H. Mis van 8 uur. Vrijdagavond half 8 Lof ter eere van het H. Hart met litanie en Acte van Toewijding. Zaterdag gelegenheid om te biechten van 45 en van half 78 uur. Het H. Vormsel. De geloovigen worden verzocht de vlag uit te steken als een huldeblijk voor onzen Bis schop, dien we in ons midden mogen ont vangen, en hun kinderen behulpzaam te zijn bij het invullen van hun Vormbriefje. Intenties der II.H. Missen. Zondag' 14 April half 8 Jrgt. voor Joanna Olsthnorri, wed. van Henricus Lansbergen 10.10. H.D. voor het geestel. en tijdel. welzijn de* parochie. Maandag 7 uur H.D. voor de meest verla ten zielen 8 uur M.D. voor Cornelia, Li- duina Lansbergen. Dinsdag 7 Uur H.D. tot herstel van een zie ken 8 uur voor Joannes Heijdra, lid v. d. S. Liduina-Broederschap. Woensdag 7 uur M.D. voor Nicolaas Kester 8 uur H.D. voor Cornelia Stolk-de Vette. Donderdag 7 uur M.D. voor Pastoor de Groot 8 uur H.D. voor Clasina Rademaker. Vrijdag 7 uur H.D. voor Geertruida, Cor nelia v. d. Helm 8 uur H.D. voor Thomas- Fransen en Engeline Hofstede. Zaterdag 7 uur H.D. voor Antonius Goe man, lid v. d. Kevel. Processie. 8 uur M.D. voor Henricus Stolk. Zondag a.s. half 8 Jrgt. voor Barbara Hof stede-de Leede 10.10 uur H.D. voor het geestel. en tydel. welzijn der parochie. DE EMMABLOEM-COLLECTE. 17 April a.s. zal alhier een Emmabloem- collecte worden gehouden, die zooals bekend is, ten doel heeft om een krachtdadige be strijding der tuberculose te bevorderen. Een ieder steune dit mooie streven door ruime giften. VERPLAATSING POSTKANTOOR. Met ingang van heden is het postkantoor verplaatst van Schiedamsche weg 42 naar Schiedamscheweg 28, ten huize van Jac. Quartel alwaar ook de brievenbus ge plaatst zal worden. De pers mocht op den tweeden dag een bank vooruit Ze zit nu op de eerste ry, zoo dat spijbelen of praten in de klas direct opvalt. Maar ze waardeert de geste en be ijvert zich om deze betere plaats waardig te zijn. We zijn aan de derde seance bezig. Er komen er zeven in totaal, maar t heeft niets met dansende tafels te maken. Wel dansen en tollen somsj de ballen. Ze maken een boogje, draaien een pironette en doen vaak de malste capriolen. Doch dat is uitzonde ring op den regel. Meestal is het tik-tik, wat de man-in-the-street in biljartjargon „mel ken" z°u noemen. Zoo te zien is er geen kunst aan, maar wie ook wel eens een keu in de hand heeft gehad vraagt zich af, of bij deze séances de zwarte kunst toch wel heelemaal uitgeschakeld is. Ofdat er stiekem met een touwtje gewerkt wordt Eén ding frappeert: als er een carambole ge maakt wordt, waar een cafébiljarter zijn hand niet voor omdraait, applaudiseert het publiék. Oveigens een sensatie van jewelste mee gemaakt. Van Vliet had die op zijn gewe ten, de kampioen van het vorige jaar. In twee partijen, n.l, tegen den Haarlemmer Kobus en den crack Dommering, was hij al geklopt. Dat beteekende een streep door de rekening, omdat zijn kansen op een hernieuwing van den titel nu tot weinig meer dan nihil wa ren gereduceerd. De zenuwen speelden dus bijna geen rol meer en daar profiteerde hij van. Alles lukte. In zes beurten maakte hij du 400 ïol, met een serie van.... 204 Zoo ging het record van Dommering eraan, die tien jaar geleden het hoogste gemiddelde in één partij op 57,14 bracht. Van Vliet maakte er maar liefst 66.66 van. Een nationaal record maar nog lang geen wereldrecord. Want Gabriës begon eens van acquit en hield niet eerder op, voordat de 400 vol waren. Dat was in December 1938 in de tweede ronde om de Coupe Glorieux te Düsseldorf. En dan is er nóg iets het vermelden waard. De Rotterdammer v. d. Pol, die ern stig ziek is geweest en nu aan de betere hand is, had een telegram gestuurd, 't Speet hem, dat hij nu van deelneming af had moe ten zien, maar hij dankte voor de ontvangen fruitmand. Daaruit blijkt, dat er onder biljarters ook hartelijkheid heerscht. Een prettige ge waarwording in deze harteloos schijnende tijden. Donderdagavond heeft het tweejarig zoontje van de familie J- M. de Groot, wonende in de van Rijndwarsstraat, in een onbewaakt oogenblik uit een ketel kokend water ge dronken. Het knaapje kreeg ernstige brandwonden aan keel en luchtpijp en is per auto van den G.G. naar het kinderziekenhuis aan den Gor- dehveg overgebracht en daar ter verpleging opgenomen. De toestand is ernstig. Gistermorgen om tien over half tien is op den Schiedamscheweg, aan de grens van de gemeente, ter hoogte van het Pompstation de 54-jarige broodbezorger C. Boot, wonende in de Schommelstraat, aangereden door een motorwagen van lijn 1, gaande in de richting van de stad. B. stak de tramrails over, ver moedelijk om nog tijdig bij de halte zijn. doch hij werd door de voorzijde van den motorwagen gegrepen, schoof onder de voor truc en geraakte ten slotte onder het achter gedeelte bekneld. Door opvijzeling heeft men den man kunnen bevrijden. Hen bleek ;rn- stige inwendige kneuzingen te hebben opge- loopen en is per auto van den Geneeskun digen Dienst naar het Ziekenhuis Coolsingel vervoerd, waar hij ter verpleging werd op genomen. D a g e 1 ij k s Tivoli-Schouwburg de doch ter van den tamboer-majoor 'JDpeiette- zangers), 8.15 uur (volw.), Zondag ook 2 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 18 April in: Lumière: Ergens in Nederland (v. volw.); Studio: Ma deleine (volw.); Thalia: De terugkeer van dr. X (boven 13 jaar'; Capitol: Tropennacht in Saigon en Meisjes met ideeën (volw.); Arena: Ninotcbka (volw.); Scala: Mr. Moto en de schat in bet Oosten en De drie muske tiers (boven 18 jaar); Colosseum: De zon gaat nooit onder en Schandaal in Washington (volw.); Prinses: Wie is de vader? en Een spannende avond (boven 18 jSar'; Corso: Jua rez; City: Tropennacht in Saigon (volw.); Ooster: De drie musketiers en Het lied der woestijn (volw.); Victoria: De aanhouder wint en De zon gaat nooit onder (volw.); Asta: Mr. Moto's laatste kans en Vlammen de prairieroogen (boven 18 jaar); Harmo nie: Stanley en Livingstone en Tweede viool (boven 18 jaar); Centraal: Het Roode huis en De zeeslag (volw.) Grand: Holly wood cavalcade (volw.); Luxor: De ster van Rio (v. volw.); Olympia: In 't vreemdelin gen-legioen en Onverwacht vader (boven 18 j.)Cineac: Actualiteiten. Tentoonsteiiingen; Tentoon stelling „RotterdamBatavia", Schiedam sche Singel 55, dagelijks 10—17 en 19—22 uur, Zondags van 127 uur (tot 14 April) Kunsthandel Unger, schild, en teek. jan Wiegers (tot 15 April). Museum Boy man, oud aardewerk uit de collectie Bas- tert-van Schaardenburg (tot 30 Juni). Gebr. Koch, Noordblaak 23, aquarellen en teekeningen van Kees van Dongen (tot 5 Mei). Rotterd. Kunstkring, W. de Wit- straat 35, beeldhouwwerken van Corry Fran. zen-Heslenfeld, schilderijen van G. Arn. Smith en Johan de Vries en zelf ontworpen gebreide modellen van Leen de Vries-Ham- burger (tot 6 Mei). Schiedam. Passage: De burcht der stilte en Charlie Chan in het spookhuis (volw.). Nu de nieuwe aan leg van de Zeevisch- markt reeds gerui- men tyd gereed is en 't blok oude pan den tusschen Karren- steeg en de Groote Paauwensteeg is ge sloopt, zal de ver breeding van de Kar- rensteeg ter hand kunnen worden ge nomen. Daar het aan de Noord- en Oost- :ijde van het Van .iOgrncicr. s Min ent- wornen flatgebouw niddelerwijl zijn vol tooiing is genaderd, zal ook dit plein als belangrjjk punt van verkeerssplitsing en -kruising zijn uitein delijken vorm kun nen ontvangen. De nieuwe straat- indeeling op het Van Hogendorpsplein leeft geen punt van uitvoerige behande ling uitgemaakt, om dat de instanties, die bij den stadsaanleg en de regeling van het verkeer betrok ken zijn, met elkan der van meening ver schilden omtrent de vraag of voor bedoeld plein een z.g. T- tcruising, waarby het links- en rechtsgaan- le verkeer haaks wenkt, zou moeten worden gekozen,dan wel de voorkeur zou moe ten worden gegeven aan een indeeling. Yfaal bij het verkeer om een medaillon wordt ge leid. Als poging om de gebleken tegens e mg te overbruggen is bij wijze van compromis nog een overgangsplan uitëeVjcl De meerderheid van het college van B. en W. is tot des lotsom gekomen, dat op grond van de door de Verkeeiscommissie opgesom- de voordeelen een rondgeleid rijverkeer bo- ven een 1-kruising verkozen dient te wor den. Zij wijst er op, dat dj verkeers-technische bezwaren, die door de Directie van den Tech- niscben Dienst naar voren werden gebracht, in het rapport van de Vereerscommissie vol ledig zijn weerlegd, met name dus ook de t"' "king, dat een circulair p.- zich niet ;u 'er. „u L.fct een automatische ver- ec—^-e1 'rm fjn (jen Coolrngel, welke bin- nen niet te langen tijd zal moeten worden ingevoerd. Ook met betrekking tot den in vloed van de openstelling van de Maastunnel op de richting van het verkeer op het Van Hogendorpsplein sluit de meerderheid zich bij evenbedoeld rapport aan. Zij merkt daar bij op, dat, wanneer de tunnel en de verleng de Diergaardelaan in gebruik zullen zijn ge nomen, een deel van het doorgaande vei reei er. het grootste deel van het stadsverkeer met den Linker Maasoever de route Coolsingel— Schiedamschesingel zullen mijden en van het knooppunt-Middellandstraai gebruik zullen maken om de traverse te bereiken of te ver laten. Doch ook al zou het rijverkeer Cool singel—Schiedamschesingel binnenkort het verkeer van de dwarsrichting-Blaak gaan overheerschen, dan nog zal het systeem van circulatie zijn te verkiezen boven een T-krui- sing, niet alleen omdat het Van Hogendorps plein, wat ook de toekomstige verkeersont- wikkeling in Rotterdam aan wijzigingen mo ge ondergaan, steeds een belangrijk aantal der naar en van de richting-Blaak komende trams automobielen en rijwielen zal moeten ver werken, maar vooral ook omdat het verkeer zijn confinu-karakter slechts door een cir culair plein en niet door haaksche kruisingen kan verkrijgen. De capaciteit van het circu laire plein is ruim toereikend om in afzien bare toekomst te voldoen. Naar aanleiding van de opmerkingen be treffende de belangen van de voetgangers- wordt onder de aandacht gebracht, dat de practijk tot nu toe ter plaatse nog geen bij zondere .voorzieningen lieelt gevraagd en er r«£G>i geen redenen zijn om aan te nemen, dat het toegangsverkeer op dit kruispunt alleen door de gewijzigde indeeling van het plein in in tensiteit zal toenemen. De commissie heeft niettemin de noodige voetgangers-oversteek plaatsen voor voetgangers niet teniet gedaan, toekomstige ontwikkeling van het verkeer in de spitsuren kunnen worden geautomatiseerd. Ten behoeve van de ouden van dagen, de kinderwagens enz. zullen in de vluchtheuvels ter plaatse van de gelegenheden tot overste ken verzinkingen worden aangebracht, zoodat geen ondergrondsche voorzieningen worden gevorderd. De voordeelen van een rotatieplein worden door de aanwezigheid van oversteek plaatsen aangegeven, welke na 'n eventueele omdat het oponthoud, hier veroorzaakt, van geheel anderen aard en van veel korteren duur is dan dat, hetwelk bij T-kruisingen wordt ondervonden, waarbij het plein telkens geheel moet worden ontruimd voor het an dere verkeer kan worden toegelaten. Met betrekking tot het genoemde aesthe- tische bezwaar is de meerderheid van B. en W. van gevoelen, dat een medaillon met lage beplanting en bloemen slechts tot verfraaiing van het stadsbeeld 'tan bijdragen. Naar hare meening mag de omstandighéid, dat men zich ter plaatst een rechthoekig plein had gedacht tusschen rechthoekig op elkaar staande, hooge afsluitwanden, niet leiden tot een miskenning vaA de eischen, die het he- dendaagsebe verkeer nea'-f stel en; :dit ver keer is met een st-eds vloeienden verkeers stroom meer gebaat dan met wachtende files bij een T-kruising. Overigens heeft de practijk uitgewezen, dat het circulaire verkeer aan de hoogste eischen van veiligheid voldoet. De meerderheid sluit zich geheel aan bij de zienswijze van de min derheid, dat het, ter voorkoming van dubbele kosten, noodzakelijk zal zijn aanstonds het juiste profiel te kiezen. Het College is dus eenstemmig in zijn advies tot het treffen van een regeling, die het maken van dubbele kos ten voorkomt. Op grond van het bovenstaande stellen B. en W. den gemeenteraad voor om te besluiten tot herindeeling van het straatprofiel van Van Hogendorpsplein, gelijk op bijgaande teekening staat aangegeven, derhalve met toepassing van het circulatiesysteem ten aan zien van het tram- en overige rijverkeer, als mede tot inrichting van een gedeelte van het Stationsplein tot Centraal Aulobusscnsta- tion.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2