s ST ËNfERMAAK STADSNIEUWS. ROTTERDAM. MAANDAG 15 APRIL 1940 Gouden jubilé ter eere van de H. Liduina. Luisterrijke viering aan het Frankenland. De Bisschop droeg de Hoog.nis op en celebreerde hel lof. DE EMMABLOEM-COT.LEGTE. R. K. S. V. EXCELSIOR. HARMONIE WILTON-FIJENOORD. SCHAKEN. BURGERLIJKE STAND. pg| mm. fff De R. K. Fabrieksarbeiders vierden feest. Waardig slot van StW/ill:bro'dlls>,, vijfde lustrum. FILMVOORSTELLINGEN VOOR DE SCHOOLJEUGD. EEN GEVAARLIJK SPELLETJE. BRAND IN EEN VISCHWINKEL. GOED AFGELOOPEN. WOENSDAG: LUCHTALARM. HENGELEN. VAN RECHTSVERVOLGING ONTSLAGEN. AANRIJDINGEN. KETHEL. HINDERWET. BRAND AAN BOORD VAN HET MOTORSCHIP „HAARTJE". Machinist vond den dood. DE GELDKISTDIEFSTAT BIJ DE R. T. M. Heler voor het Haagsche hol NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DE GIDSEN TROKKEN UIT- De eerste bedevaart naar Schiedam, t*,t Het was dit jaar vijftig jaar geleden, dat Paus Leo XIII de vereering van Liduina als Heilige goedkeurde (confirmatio cultus), en het spreekt vanzelf, dat in de parochiekerk van de H. Liduina dit feit op buitengewone wijze werd herdacht. De jaarlijksche Liduina-novene bracht lederen avond honderden rondom haar re lieken, maar vooral dé sluitingsdag stond in het bijzonder teeken van dit jubilé. In den vroegen morgen trokken honder den mannen en jongens door de straten van oud-Schiedam, waar eens Liduina geboren werd, haar lijdens-strijd streed en glorievol stierf. Het is nog steeds jammer, dat niet nog honderden meer aan deze devotie deel nemen, terwijl de eerste burger van onze stad toch steeds een voorbeeld geeft: de bid- weg met opoffering van enkele uurtjes slaap is een gezonde uiting van Liduina-vereering! Om 10 uur werd door Zijne Hoogwaardige Excellentie, den Bisschop van Haarlem, mgr. P. Huibers, de pontificale Hoogmis ter eere van Liduina opgedragen, daarbij ge assisteerd door mgr. Th. Lagerweij als Pres byter assistens, pastoor Th. Beukers en W. Nolet als troon-diakens, Rector Paulussen als Diaken en kapelaan A. Raaffels als sub diaken .terwijl de secretaris van den Bis schop F. Bank als ceremoniarius fungeerde. De lagere functies werden verricht door de kapelaans der parochie: kapelaan N. Velze- boer ad baculum, kapelaan C. Coppens ad mitram, kapelaan H. Haselaar thuriferarius, kapelaan H. Koopman ad librum en kape laan J. Greitemann ad gremiale et ampullas en de heer H. Geerdes ad candelarh. Op voortreffelijke wijze heeft het paro chiekoor te zamen met het jongenskoor o.l.v. den heer W. de Rooy de Missa Pontificalis van L. Perosi uitgevoerd. Voor de mis werd het Ecce Sacerdos van J. Maas gezongen, terwijl het koor na de H. Mis het Alleluja festivale van Marius Monnikendam op uit nemende wijze vertolkte. Onder de H. Mis heeft Zijne Hoogwaardige Excellentie in een treffende predikatie laten zien, hoe Liduina alles van O. L. Heer ge kregen heeft wat zij vroeg, behalve dat ééne toen ze vroeg om weer beter te worden en juist doordat deze bede niet verhoord werd, is Liduina de groote Heilige van Schiedam geworden! In den middag werd aan ongeveer 75 vol wassenen het H. Vormsel toegediend, waar bij Mgr. in duidelijke woorden de kracht en de uitwerking van het H. Vormsel liet uitkomen. De slot-plechtigheid, waarbij de Franken- landsche kerk te klein bleek, werd wederom geleid door Haarlem's Bisschop, omgeven door vele oud-Schiedammers priesterzonen en oud door Haarlems' Bisschop, omgeven door vele oud-Schiedammers priesterzonen en oud- •kapelaans. Van de oud-Schiedammers waren er drie, die vijftig jaar geleden ook aan de feesten deelnamen, mgr. Th. Lagerwey, pastoor Th. Zoetmulder en mgr. W. Jansen, de bekende vervaardiger van de muziek van ons Liduina-lied: „O fijn veredeld kind van smarte". Bij dit sluitings-Lof werd de Bisschop ge assisteerd door pastoor J. Schiphorst en H. v. d. Burg als troon-diakens, Rector J. Nolet als diaken en pastoor J. Duymel als sub diaken. In de Processie schreed Zijne Hoogwaar dige Excellentie met staf en mijter onmid dellijk achter de relieken, gevolgd door een lange rij van priesters. Onder het Lof werd de predikatie gehou den door Pater Borromaeus de Greeve, die op de hem eigen wijze, de H. Liduina tee- kende als de extatische Maagd, de Wonder bare Martelares en als de Heldin der liefde. Op waardige wijze heeft Schiedam zijn groote Heilige geëerd. Het Gregoriaansche „Te Deum" aan het einde van de feesten werd dan ook met dankbaarheid door geheel de kerk meegezongen. De Zaterdag ahier gehouden Emmabloem- Collecte heeft 1052,05 opgebracht, dat is ongeveer 28 minder dan het vorigle jaar. Het eerste cricketelftal naar de le klasse N. C. B. Naar wij uit goede bron vernemen, is op de vergadering van het bondsbestuur van de N.C.B. besloten het eerste cricketelftal van Excelsior te laten promoveeren naar de eer ste klasse N.C.B. Hockey. De uitslagen van de gisteren gespeelde Hockey-wedstrijden zijn: Dames: Tempo II Excelsior I 30; Excelsior IIBully II 20; Excelsior IIID.D.H.C. II 04. Heeren: Bully IIExcelsior II 60. Zaterdag a.s. geeft de Harmonie Wilton Feijenoord in den R.K. Volksbond een feest avond ter gelegenheid van haar 15 jarig be staan. Zaterdagavond werd de vijfde ronde ge speeld voor de wedstrijden om het kampioen schap van Schiedam. Het resultaat was: C. van Wingerden—J. van Wingerden uit gesteld; J. DonkhorstW. J. Knopper afgebr.; W. J Bult—J. J. Th. Penning afgebr.; J. van Slobbe—H. Paap 1—0; P. J. H. WillemsH. Domselaar afgebr.; J. v. LuykL. Reitsma afgebroken. Van de afgebroken partijen werden uitge speeld: J. J. Th. PenningJ. Donkhorst 1—0, H. DomselaarJ. v. Slobbe 01. GeborenJohannes M. z. v. W. A. Binnen veld en Th. J. Van Uden, Anth. Muysstr. 35. Overleden: M. de Bruin, 96 j. wed. v. F. Dolleman, N. Haven 225; P. van Hoogdalem ?2 jaar. Aleidastraat 8. x j,},. Boven een opname van het Duitsche pant serschip „ADMIRAL SCHEER", dat volgens verklaring van de Britsche admiraliteit door minstens een torpedo van .een .Britschen onderzeeër werd getroffenDit schip werd in 1934 in dienst gesteld en meet 10.000 ton, het heeft een lengte van 182 meter en een snelheid van 28 knoopen. De bewapening bestaat uit 6 stukken geschut van 280 m.M., 8 van 150 m.M., 14 stukken luchtdoelgeschut, 10 luchtdoelmitrailleurs, 8 torpedolanceer- buizen en 1 katapultvliegtuig. De beman ning telt 965 koppen. De Britsche torpedojager „COSSACK" (onderste opname), welke vooral bekend werd door de bevrijding van 300 Engelsche gevangenen van boord van het Duitsche s.s. „Altmark" voor de Noorsche kust, heeft ook een actief deel genomen aan den zeestrijd voor Narvik. Dit vaartuig werd in 1938 in dienst gesteld en heeft een bemanning van ongeveer 200 man. Dit schip meet 1870 ton en een snelheid van 36V.knoopen. De be wapening bestaat uit 8 stukken geschut van 120 m-M., 4 stukken luchtdoelgeschut, 8 luchtdoelmitrailleurs en 4 torpedolanceer- buizen. De Duitsche kruiser „KARLSRUHE", welke in de mededeeling van de Britsche admiraliteit als vernietigd wordt gemeld werd in 1930 in dienst gesteld, meet 6000 tons en had een uit 592 koppen bestaande bemanning. De lengte bedroeg 169 meter, de snelheid 32 knoopen. De bewapening be stond uit 9 stukken geschut van 150 m.M., 14 stukken luchtdoelgeschut, 8 luchtdoel mitrailleurs, 12 torpedolanceerbuizen en 1 katapult-vliegtuig. Tot slot van de feestviering ter gelegen heid van het zilveren bestvansfeest van de afd. Schiedam van den R. K. bond van fa brieksarbeiders „St. Wilibrordus" had gister avond in den R. K. Volksbond een feest avond plaats, die zeer zeker geslaagd is. De zaal was geheel gevuld, toen de voor- ziter, de heer M. Verdoes, zijn openingswoord sprak. Spr. wees er op, dat men heden tot slot van de feestelijkheden bijeen was. Het slagen van het feest heeft op ons allen in druk gemaakt. De pioniers kunnen conclu- deeren, dat het zaad, dat door hen werd uitgestrooid wortel heeft geschoten. Het werd de grondslag, waarop de georgani seerde arbeiders moeten werken en strijden. Spr. riep allen het welkom toe, in het bij zonder de vrouwen. Zij zijn de steun. Spr. vroeg haar een nieuwe steun te zijn in de toekomst. Dan memoreerde spr. de bewe ging, die thans in den lande is gewekt. Het is een punt om in overweging te nemen. Wij juichen de actie „Naar de Nieuwe Gemeen schap" toe. De wereld herstellen in Christus is de groote taak. Gaarne zou spr. het daar over hebben. De arbeidersklasse moet op een hooger niveau geplaatst worden. Ook op het terrein van den arbeid moet U offers brengen. Spr. betreurt het, dat de adviseur, de motor der vereeniging, niet aanwezig kon zijn. Hij ligt op het ziekbed. Spr. vroeg een gebed voor zijn herstel. Tot slot wenschte spr. allen een genoegeljjken avond. Het strijdlied van het R. K. Werklieden verbond werd hierna gezongen. Toen was de beurt aan de tooneelclub „Alberdingk Thym' onderafdeeling van den R. K. Volksbond, die een opvoering gaf van een blijspel in drie bedrijven, getiteld „Aan nemen.... ik kom", van Th. de Jongere en J. Everwijn. Het verhaal speelt zich af in de vacantie- maanden van een schrikkeljaar in de conver satiezaal van pension „Zonnelach". Dit knusse en gezellige rustoord blijkt in den loop van het verhaal vol te zitten van op lichters en verliefde menschen. Onder de verliefde menschen is te rekenen een van de pensiongasten Henk Dikmans en een buur man Koen van Zeggelen, een oud-Indisch gast. Het voorwerp van hun vereering is dezelfde dame n.l. de pensionhoudster, de bekoorijke weduwe Hoevelok. Onder de op lichters mag gerekend worden Pietro Jau- sini en zijn „liefelijke" echtgenoote en de tweelingbroers Pum en Tom van Dubbelen. Het echtpaar Jausini houdt zich onledig met het wisselen van bankbiljetten, die toevallig allemaal hetzelfde nummer dragen. De twee lingbroers besteden hun tijd met het plaatsen van voorloopige aandeelen van de filmmaatschappij „de Oase' die nooit opgericht wordt, maar waarvan wel de di recteuren met het geld van de voorloopige aandeelen trachten de beenen te nemen. Verder is er nog een kellner, Bram Zwierig genaamd, die een prima menschenkenner blijkt te zijn, want hij had zijn klanten wat je noemt door. De keukenmeid, Cato Stroo man, is een oude-jonge juffrouw met een „lief" spaarbankboekje voor haar uitzet, die heusch geen man noodig heeft. Verder wer ken nog mee Jopie, de dochter van de wedu we Hoevelok, en Bob, de zoon van Henk Dikmans. De aanwezigen hebben genoten van de belevenissen, die zich afspeelden in pen sion Zonnelach, die eindigden in de ontmas kering van van de oplichters en voor de overigen in een happy end. Over de wijze waarop „Alberdingk Thym dit stuk ten tooneele bracht niets dan lof. De verschillende personen werden zeer raak uitgebeeld en allen waren goed rolvast. „Alberdingk Thym" zal met dit stuk zeker nog vele successen oogsten. De regie was in handen van den heer J. W. G. van Slobbe. Aan het slot van de voorstelling heeft voorzitter M. Verdoes dank gebracht aan Al berdingk Thym. De heer J. W. G. v. Slobbe dankte op zijn beurt „St. Willibrordus' voor de gelegenheid die Alberdingk Thym gege ven was bij dit zilveren feest te spelen. Nog lang bleef men hierna gezellig bij een. „The Merrymakers" verzorgden de muziek. Het geheel was een waardig slot van een geslaagde feeststemming. Zooals wij Vrijdag reeds meldden zullen op 24, 25, 26 en zoo noodig 27 April as. voor de schoolkinderen uit Schiedam, Overschie en Kethel in Passage-theater filmvoorstellingen gegeven worden. Zaterdagmiddag is het programma dat ver toond zal worden voor genoodigden gedraaid. Aanwezig waren hierbij de burgemeester van Schiedam, mr. dr. F. L. J. van Haaren, de bur gemeester van Kethel mr. J. J. v. d. Lip, de rijksinspecteur de heer Starkenburg, de schoolopziener de heer Kruyver en verder vele leden van het onderwijzend personeel, verschillende raadsleden en eenige jongelui van de kweekschool uit Rotterdam. De gemeentelijk inspecteur van het onder wijs dr. W. J. Smit, heeft de aanwezigen wel kom geheeten. Deze middag, aldus spr., geldt als oriëntatie van het onderwijzend perso neel. Het geheel staat onder auspiciën van den wethouder van onderwijs. Spr heette dan de verschillende autoriteiten welkom. Beide films, aldus spr., zijn stomme films. Het zijn pronkstukken die hun weerga niet hebben. Dank brengt spr. aan de K.L.M. en aan de B.P.M., die de films beschikbaar stelden. Dank ook aan den heer Huizinga, directeur van het Passage-theater, voor zijn medewer king. Eerst werd de K.L.M.-bedrijfsfilm ver toond. Deze film is een smalfilm met goede opnamen. Jammer is het, dat sommige beel den eenigszins onduidelijk zijn en dat de film zoo snel draait, waardoor het niet aan genaam is er naar te kijken. De K. L. M.-film is een interessante film van een interessant bedrijf. Eerst krijgt men een beeld van de vele verbindingen die de K.L.M. over de heele wereld onderhoudt. Men krijgt eenige idee hoe het er tijdens een luchtreis toegaat. Hierdoor wordt bewezen, dat het reizen per vliegtuig niet onaangenaam of angstig is. De K.L.M. biedt haar passagiers een service, die men in de vervoermiddelen op den be- ganen grond niet vindt. Dan wordt de lucht lijn AmsterdamBatavia in beeld gebracht. Interessant zijn de opnamen in de verschil lende plaatsen die op deze route aangedaan en gepasseerd worden. Het interessantste deel van de film is wel de opleiding tot be- drijfsvlieger. Veel harten van de jonge toe schouwers zullen hierbij gaan popelen en wij zijn er zeker van dat vooral veel jongens, als zij de film gezien hebben, zich voornemen in hun latere leven bij de vliegerij te gaan. De tweede film „Aardolie" (Van put tot pomp) van de Bataafsche Petroleum Maat schappij, behandet ook een zeer interes sant gegeven Deze film is een normaalfilm. De stof waaruit deze film is opgebouwd, is zeer leerzaam. Veel geologie en aardrijks kunde is er in verwerkt. Er is te zien, hoe en waar de verschillende grondstoffen wor den gewonnen en verwerkt, welke produc ten er van komen, hoe de* expeditie gaat enz. Het is zooals dr. Smit zeide: „Als de kin deren deze film gezien hebben, hoeft er nooit meer iets te worden verteld over petro leum." Het programma viel zeer in den smaak van de aanwezigen. Dat zal ook het geval zijn als de schooljeugd komt kijken. Zaterdag werden door de politie alhier aangehouden de 13-jarige H. S. en de 11-jarige A. de R., beiden wonende in de Lekstraat alhier. De jongens hadden een vuurtje ge stookt nabij de opslagplaats van Defensie. Gisteravond *e half 10 is brand uitgebroken in een vischwinkel aan den Singel alhier. De brand ontstond, doordat de vlam van het gas- fornuis in een pan met olie sloeg, waardoor deze in brand geraakte. De gealarmeerde brandweer heeft door blussching met zand verdere uitbreiding voorkomen. De oven werd eenigszins beschadigd. De schade wordt niet door verzekering gedekt. De c.a. 3-jarige B. J., die zich Zaterdag middag aan de achterbumper van een R.E.T.- bus, om een eindje mee te rijden, had vastge houden, kon zich, toen de bus harder ging rijden, niet goed meer vasthouden en werd een 100 M. meegesleurd. Zij bekwam alleen schaafwonden aan hand en knie. Op Woensdag 17 April a.s. zal tusschen 11 en 12 uur v.m. de alarmeerings-installatie van den luchtbeschermingsdienst te Schie dam worden beproefd. Wanneer dus ook in deze gemeente het geloei van de sirenes wordt gehoord, behoeft dat geen aanleiding te zijn tot eenige veront rusting. Het Baarsje. De S. H. V. Het Baarsje heeft Zondag een onderling concours gehouden en dit seizoen hiermede beëindigd. De uitslag is als volgt: 1. M. Wolthuis, 2 H. Nagel, 3 A. Hordijk, 4 G. Gij bels, 5 W. Esbach. Kampioen 19391940 is de heer A. Hor dijk met 2881 gram, terwijl de heer P. de Jong kampioer werd in nationale concour sen met 1028 gram. De Zilvervoorn. Zondag hield de S.H.V. De Zilvervoorn naar laatste onderling concours in de Vlaar- dingsche haven. De prijzen werden door de volgende heeren behaald: 1 C. v. d. Velde met 269 gr.; 2 D. Huizer met 130 gr.; 3 J. v. d. Stelt met 125 gram. Het afgeloopen punten-concours werd ge wonnen door: 1 D. Huizer met 91 stuks 5597 gr., 2 J. v. d. Stelt met 38 stuks 2585 gram. Het Kleine Bliekje. De Schiedamsche Hengelaarsvereeniging „Het Kleine Bliekje", heeft Zondag haar laat ste concours van dit seizoen gehouden in de Vlaardingsche Haven. Gevangen werden 27 maatvisschen. De prijswinnaars waren: 1 M. Oegenaar, 2 J. Zagwijn, 3 N. Stoutenburg, 4 H. van Gerroen. De Hooge Raad heeft heden het cassatie beroep verworpen, dat de procureur-ge neraal bij het Haagsche gerechtshof had in gesteld tegen een arrest van dat Hof van 20 December jl., waarbij, in hooger beroep met vernietiging van een in deze zaak io~r den politierechter te Rotterdam gewezen vonnis, de lederhandelaar J. C. M. te Schie dam was ontslagen van rechtsvervolging in een kwestie over prijsopdrijving. Op Zaterdag j.l. had in de Lange Nieuw- straat een aanrijding plaats tusschen een auto bus van de R.E.T., bestuurd door P. v. d. M. te Rotterdam en een 8-wielige vrachtauto, bestuurd door H. S. te Gorinchem. De rech terzijde van de autobus werd ingedeukt en gescheurd. De vrachtauto bekwam geen schade. Zaterdagmiddag had een lichte aanrij ding plaats nabij het z.g. Roode Hek op den Rotterdamschedijk tusschen een luxe auto, bestuurd door D. R. en een andere luxe auto, bestuurd door H. v. V., beiden wonende te Schiedam. De auto's liepen eenige schade op.- DIEFSTAL VAN GAS. Door de politie alhier, is aangehouden ze keren L. W., terzake diefstal van gas ten na- deele van het Gem. Gasbedrijf. W. had in zijn woning, die niet is aangesloten op het gasnet, zelf een leiding aangelegd, waardoor hij in staat was op clandestiene wijze gas van de gasfabriek te betrekken. Verdachte bekende en is in voorloopige bewaring gesteld. BURGERLIJKE STAND. GF.BOREN: Raoul F. B., zoon van J. van Leeuwen en J. H. Woldhuis. Johanna II. M., dochter van C. W. Sebel en K. P. van Vliet ONDERTROUWD: Jacobus Kool 28 jaar en Gerda Breugem 22 jaar. GEHUWD: G. van Noordennen 27 jaar en M. van Noordennen, 21 jaar P.van Ruiven 29 jaar en M. Vis 24 jaar. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- cn aankondigingen van het Gemeentebestuur. Ter openbare kennis wordt gebracht, dat Burgemeester en Wethouders van Vlaardin- gen bij hun beschikking van 11 April 1940, aan de N.V. Havenbedrijf „Vlaardingen- Oost" aldaar, vergunning hebben verleend tot oprichting van een gereedschapmakerij op het perceel Schieöamschedijk nr. 2 a, ka dastraal bekend Gemeente Vlaardingen. Sec tie C. nr. 211, met gebruikmaking van diver se machines en 19 electromotoren, met een totaal van 68% P.K. Schiedam, 15 April 1940. IN den nacht van Zaterdag op Zon dag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken aan boord van het in de Maashaven liggende motorschip „Maartje". De schipper-eigenaar, diens echtgenoote en dochtertje., almicde een matroos konden zich redden, doch de 39-jarige machinist J. Kuiper ge woond hebbende in Apeldoorn, werd dood aangetroffen in de nauwe gang voor zijn hut. Het 347 ton metend Nederlandsche kust- motorscheepje „Maartje" was gelegen in de Maashaven N.Z. voor het terrein van de N.V. Thomsen's Havenbedrijf. Te ongeveer half vier werd de schipper-eigenaar de 51- jarige A. Gouwmare uit Hellevoetsluis uit zijn slaap gewekt, doordat zich reeds een vrij aanzienlijke hoeveelheid rook had ont wikkeld in de logiesruimte. Terstond be merkte de schipper, dat brand was uitgebro ken in de midscheeps gelegen hut van zijn motorschip. Hij wekte onmiddellijk zijn echtgenoote en 9-jarig dochtertje, alsmede een matroos en zonder zich tijd te gunnen voor het aantrekken van eenige bovenklee- ding verliet men in allerijl het schip, daar het vuur in een razend tempo om zich heen greep. De brandweer werd gealarmeerd en op het middelalarm waren spoedig eenige slan genwagens alsmede de Havendienst IV, wel ke bij opontbod was ontboden op de plaats des onheils. De strijd tegen het vuur, dat een steeds grooteren omvang aannam, werd terstond aangebonden met drie stralen op de water leiding, van welke stralen er één werd be diend door het personeel van de afdeeling Brandbluschmiddelen, voorzien van zuur stofmaskers. Tijdens dit blusschingswerk werd de 39-jarige machinist J. Kuiper, ge woond hebbende in Apeldoorn dood aange troffen in de nauwe gang voor zijn hut. Het lijk vertoonde verschillende brandwonden, doch vermoedelijk is de machinist den ver stikkingsdood gestorven. Nadat het vuur was gebluscht is het lijk per Politie III overgebracht naar het bureau van de Rivierpolitie. Het vuur is gebluscht, als gezegd met drie stralen op dewaterleiding, bediend door gasten van slangenwagens 51, 41 en 59, on der leiding van onderbrandmeester Koster, brandmeester van Twist en hoofdman Kee- man. Slangenwagen 58 stond in reserve af gepakt. Mede aanwezig waren de gereed schapswagen no I en de Havendienst IV, welke geen dienst heeft behoeven te doen. De logiesruimte en een reddingboot zijn geheel, terwijl de stuurhut gedeeltelijk is uitgebrand. Naar wij vernemen is het slacht offer van dezen brand de machinist om half drie des nachts aan boord gekomen. Op 1 October 1936 werd uit een goederen wagen van de R. T. M. cp een terrein aan de Rosestraat een verzegelde gelc.kist van de Incassobank, inhoudende 6050, ont vreemd. Na een langdurig en moeizaam vor derend onderzoek slaagde de Rotterdamsche politie er in totaal zeven dieven en helers op te sporen, doch het geld werd niet terug gevonden De gearresteerden werden tot ge vangenisstraffen veroordeeld Toen zij weer op vrije voeten gesteld waren, hield de man, die het grootste deel van den buit in de wacht had i gesleept, de thans 65-jarige ha venarbeider C. van W., zich van den domme. Toen zij op hun deel bleven aandringen, werd hij zelfs brutaal en hij nam een drei gende houding aan. Dit was voor de overi gen aanleiding om hem aan te geven en op 8 Februari van dit jaar werd hij oor de Rotterdamsche rechtbank wegens beting ver oordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Voor de rechtbank bleef hij echter ontkennen, zich aan heling van het resteerende bedrag van 4500 schuldig «hebben gemaakt en hij ging in beroep bij het Haagsche Gerechtshof. Vanochtend stond hij voor dat Hof te recht. Enkele dei reeds veroordeelde helers en dieven werden gehoord. Uit hun verkla ringen bleek, dat de buit, nadat er 1500 van af was genomen, in drie tasschen ver pakt door drie der helers naar de woning van verd. gebracht was, waarbij ook een der dieven, de vroegere mijnwerker A. van dei E. aanwezig was. Geen van hen had na zijn ontslag uit de gevangenis ook maar iets ont vangen en verd. beweerde tegen hen, geen geld in zijn bezit te hebben. r 15 April: Groote Schouwburg, Zesde etage, (Het Masker), 8,15 uur (volw.). 17 April: Groote Schouwburg, Lohen grin (Ned. Opera-ensemble) 8 uur. Dagelijks: Tivoli-Schouwburg, de doch ter van den tamboer-majoor (Opeiette- zangers), 8.15 uur (volw.), Zondag ook 2 uur. Tentoonstellingen: Museum Boy man, oud aardewerk uit de collectie Bas- tert-van Schaardenburg (tot 30 Juni). Gebr. Koch, Noordblaak 23, aquarellen en teekeningen van Kees van Dongen (tot 5 Mei). Rotterd. Kunstkring, W. de Wit- straat 35, beeldhouwwerken van Corry Fran. zen-Heslenfeld, schilderijen van G. Arn. Smith en Johan de Vries en zelf ontworpen gebreide modellen van Leen de Vries-Ham- burger (tot 6 Mei). Schiedam. Passage: De burcht der stilte en Charlie Chan in het spookhuis (volw.). I SCHIEDAM, 15 April. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1.491.50 (niet officieel) De verdachte bleef ook voor het Hof ont kennen. Op een opmerking van den presi dent, mr. van Romondt, dat het toch eigen aardig is, dat verdachte, niet vermogend, een bedrag van 1000 gulden leent aan ken nissen en dat wel renteloos, antwoordde hij, dat hij die menschen, die pas een zaak be gonnen, wilde helpen. De schuld zou wov- den afbetaald. De advocaat-generaal, mr J. U. Polman, achtte het uit de getuigenverklaringen onom- stootelijk vast te staan, dat verd. schuldig is aan het verbergen van het geld. Bovendien is verd. in een bijzonder slecht licht komen te staan, want het blijkt, dat hij bovendien de anderen nog gedupeerd heeft. Genen hebben hun straf uitgezeten en hebben van den buit niet veel gezien en van W. hield het geld onder zich, terwijl hij zich van den domme hield. De straf van een jaar zeide spr. te laag te achten en- hij requireerde anderhalf jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. C. Poustochkine, achtte het telastegelegde niet overtuigend bewezen; wanneer verdachte inderdaad bij het ver- deelen van den buit aanwezig was geweest dan zou hij tegenover de anderen nooit heb ben kunnen beweren, dat hij er niets van af wist. Spr. vroeg vrijspraak, subsidiair cle mentie op grond van verd.'s strafregister. Het Hof zal 29 April uitspraak doen. DE STRIJD TER ZEE. Een telegrafisch overgebrachte opname van een bran denden Britschen destroyerwelke tijdens den strijd voor de kust van Noorwegen door een Duitschen kruiser, (op den voorgrond) in brand werd geschoten. Zaterdag hielden de Rotterdamsche en Hil- legersbergsche Gidsen dan haar bedevaart. Je denkt bij een bedevaart al gauw aan de mid- deleeuwsche harige pü, aan as op 't hoofd, aan kreupelen met houten krukken, aan lam men en blinden. Ja, maar toch was er van dat alles nu niets te zien op 't Mathenesser- plein. Wat wèl op viel: 'n 70 lachende, vroo- lijke, geuniformde meisjes, die blij de dingen, die komen gingen, afwachtten. Ze waren hier bij elkaar gekomen uit Hillegersberg en Kra lingen, van de Provenierssingel en de Mathei nesserlaan om op haar eigen sportieve manier haar huldp aan de groote Nedeilandsche Hei lige te gaan brengen. Nadat ze zich in een keurige formatie hadden opgesteld en de districts-commissaresse gefloten had, viel er stilte onder die groep. Er werden nog eenige instructies gegeven. Dan trok ieder patrouil le een kaartje, waarop de verschillende in tenties stonden aangegeven. En toen ver trokken ze. /oorop de twee wapperende vlag gen met t mooie gidsenkruis. Je hoorde ge%n enkele stem meer, zwijgend trok deze stoet door de rumoerige straten: de gidsen hielden haar bedevaart, blij-ernstig, bewust van het geen ze deden: boeten voor eigen zonden en voor die van anderen; den wereldvrede vra gen op de voorspraak van Sinte Lidwina. Niets vermocht haar van haar ingetogen heid af te brengen, ook al zagen ze eens iets „leuks", of al zat er n spijker in je schoen of werd de vlag Wel een beetje te zwaar. Nee, ze hielden vol, want ze wisten, wat ze deden. In Schiedam werd de stoet begeleid door 'n vriendelijken Politie-agent. Spoedig lag nu de kerk voor haar; het doel van den tocht was bereikt. Stil trokken ze binnen en ver overden 'n zit- of staanplaatsje. De kleine kapel, die nog wachtte op 't feest van van daag, werd zoo opeens maar verrast door een bedevaart. Met frissche, heldere stemmen, werd het mooie Lidwina-lied gezongen: „Leer ons dragen kruis en lijden met geduld en gidsenmoed". Eén van de leidsters bad toen een gebed, waarin we even den tijd terugzagen, toen Lidwina nog leefde. Toen droomde de we reld ook niet helaas, 't was juist een tijd van groot kerkelijk verval. In zoo'n tijd wil 'God altijd menschen, die offeren. En Lidwina gaf als jong meisje graag en blij haar mooie leven om te boeten voor de zonden van anderen, 't Lijden was haar in t begin niet meegevallen, maar ze vond den troost en den offermoed bij Jesus in 't H. Sacrament. En wij allen, we weten hoe de wereld nu weer gebukt gaat onder de zonde. En wij willen daarom de groote Gids Lidwina volgen in haar offerzin. God vraagt van ons niet het lijden van een Lidwina. Hij vraagt alleen de bereidwillige vervulling van de gidsenwet. Hiervoor is ook moed en kracht noodig; zeker zullen we die vinden, als we vertrouwvol opzien naar den lijdensmoed van St. Lidwina. Als 'n lange, lichtende bede brandden er vier witte kaarsen voor het altaar. Ten slotte gingen allen staan om plechtig en fier 't gidsenlied te zingen. De groote Gids moet toen wel aan O. L. Heer de ver vulling gevraagd hebben van dezen oproep: „En van alle paden houdt goed in 't oog, Dat eene, dat moed eischt van dapp'ren". Hierna gingen de groepen ieder hun eigen weg. Het was tijd om naar huis te gaan. In de kapel was het stil geworden, alleen de kaarsen brandden nog.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2