tweede kamer. m DINSDAG 16 APRIL 1910 De uitbreiding van den staat van beleg. INDIE EN DE INTERNATIONALE GEBEURTENISSEN. Vrijdag afdeelingsvergadering. HET AVONTUUR MET DE DRIE BAGGERHOPPERS. Alle vaartuigen kregen ernstige schade. RUSTTIJDENBESLUIT VOOR HANDELSREIZIGERS. Hooge Raad van Arbeid geeft advies voorontwerp. Vacantie met behoud van loon. biitschers in Denemarken "NIH We rullen hier water en fruit halen. r Vooruit jongens, we gaan verder. bent onbetaalbaar, Konden we voor de anderen maar een spoor achterlaten. Fijn I re hebben ons al gevonden voorontwerp, t.w. een algemeene regeling, waarvan o.m. slechts dispensatie kan worden verleend, indien krachtens een C.A.O. een niet ongunstiger vacantieregeling is tot stand gekomen. In den raad waren amendementen ingediend, waardoor de mogelijkheid zou worden geopend voor bedrijfsgewljze rege lingen op grond van het initiatief van den bedrijfsraad resp. de wederzij dsche organi saties, terwijl dan de overheidsregeling slechts daar zou werken, waar het bedrijfs leven t.a.v. een vacantieregeling in gebreke is gebleven. Met 21 tegen 11 stemmen heeft de raad zich met het stelsel van het voorontwerp ver- eenigd. Van de 11 voorstanders der amende menten hebben 7 het voorbehoud gemaakt, dat in ieder geval het wettelijk minimum van 6 dagen vacantie diende te worden gehand haafd. De meerderheid van den raad sprak zich t.a.v. de dispensaties uit voor een rege ling in den geest van artikel 28, 7e en 8e lid Arbeidswet. Hierdoor zou dus de minister de bevoegdheid verkrijgen, om op verzoek van den bedrijfsraad resp. de wederzijdsche vakorganisaties, een afwijkende regeling toe te staan, indien deze als geheel genomen niet ongunstiger is dan de wettelijke. De raad heeft zich voorts zonder voorbehoud ver- eenigd met een norm van een week vacantie, zij het dat hij de mogelijkheid zou wenschen te zien geopend, dat voor bepaalde groepen van jeugdigen resp. van hoofdarbeiders een langere vacantie zou kunnen worden voor geschreven. De raad sprak verder als zijn oordeel uit, dat naast de arbeiders in fa brieken of werkplaatsen, winkels en kanto ren, ook de chauffeurs onmiddellijk onder de wettelijke vacantie zouden dienen te val len. T.a.v. de thuiswerkers wenschte hij de wettelijke vacantie slechts te zien ingevoerd voor een aantal nader aan te wijzen bedrij ven, waarin de huisarbeid onder normale omstandigheden wordt verricht. Tenslotte kon de groote meerderheid zich vereenigen met de in het voorontwerp opgenomen straf sanctie. De vergadering werd bijgewoond door den minister van Sociale Zaken. BLIJKENS het in het Staatsblad verschenen Kon. Besluit ven 13 April 1940, welk Kon. Besluit ook in een buitengewone Staatscourant van Zaterdag j.l. is opgenomen, zijn met ingang van dien datum de volgende gebieden in staat van beleg verk aard: a. De provincie Groningen, met uitzonde ring van de volgende gemeenten: Adorp, Aduard, Baflo, Eenrum, Ezinge, Grootegast, Grijpskerk, Hoogkerk, Klooster buren, Leek, Leens, Marum, Oldehove, Ol- dekerk, Ulrum, Usquert, Warffum, Winsum Zuidhorn. b. De provincie Drenthe, met uitzondering van de volgende gemeenten: Diever, Havel- te, Norg, Nijeveen, Peize, Roden, Smilde Vleder. c. De provincie Overijssel, met uitzonde ring van de volgende gemeenten: Ambt-Vollenhove, Blankenham, Blokzijl Giethoorn, Kuinre, Oldemarkt, Stad-Vollen- hove, Steenwijk, Steenwijkerwold, Wanne- perveen. d. De provincie Gelderland, met uitzonde ring van de volgende gemeenten: Apeldoorn, Barneveld, Doornspijk, Ede voor zoover gelegen ten Oosten van de spoorlijn EdeBarneveld en ten Noorden van de spoorlijn EdeArnhem Elburg, Epe. Ermelo, Harderwijk, Hoevelaken, Nijkerk. Oldebroek, Putten. e. In de provincie Zuidholland, de ge meenten: Leerbroek, Leerdam. f. In de provincie Noordholland, de ge meenten: Edam, Haarlemmermeer, alleen voor wat betreft het luchtvaartterrein Schiphol. g. De provincie Limburg, voor zoover deze thans nog niet in staat van beleg verkeert h. De provincie Noordbrabant, met uitzon dering van de volgende gemeenten: Boxtel, Dinteloord en Prinsland, Dongen, Drunen, Eindhoven, Esch, Fijnaart en Hei ningen, Geertruidenberg, Geffen, Geldrop, 's Gravenmoer, Haaren, Heesch, Helvoirt, Liempde, Lithoijen, Loon-op-Zand, Nieuw- Vossemeer, Nuland, Oosterhout, Oss, Ouden bosch, Oud- en Nieuw-Gastel, Oijen en Teef- felen, Raamsdonk, Rosmalen, Sint-Michiels gestel, Sint-Oedenrode, Sprang-Capelle, Standdaarbuiten, Steenbergen en Kruisland, Stiphout, Terheyden, Udenhout, Vlijmen, Vught, Waalwijk, Waspik, Zevenbergen. i- De provincie Zeeland, voor zoover deze thans nog niet in staat van beleg verkeert. BATAVIA, 15 April. (Aneta.) In geheel Ned. Indië blijft men met be langstelling alle berichten omtrent de ont wikkeling der gebeurtenissen in de Scandi navische landen, en de daaruit voortvloeien de consequenties, volgen. Van ongerustheid is echter geen sprake. Uit de vroegere ervaringen heeft het In dische publiek geleerd ook de buitenland- sche radio-uitzendingen op de juiste waar de te schatten. Het vertrouwen in de bericht geving uit Nederland is belangrijk toegeno men, aangezien de ervaring reeds vroeger heeft geleerd, dat op kritieke momenten van Nederlandsche zijde steeds met de noodige, doch voorzichtige, informatie werd ge reageerd. Enkele van de maatregelen, die reeds in het begin van dezen oorlog in Ned. Indië zijn genomen, zijn thans nog nader getoetst en, voor zoover noodig, uitgebreid. In verband hiermede is de bewaking van verschillende verkeerscentra en verkeersmiddelen, waar toe ook de kantoren der radiomaatschap pijen behooren, ingesteld of uitgebreid. In tegenstelling met wat vroeger het ge val was, reageert het luisterend publiek be langrijk minder nerveus op allerlei gespro ken of gefluisterde geruchten. FELIX de kat lerug. 't fs inder daad weer een heelen tijd ge leden, dat jullie, jongens en meisjes, avonturen van Felix de kat te lezen en te zien kregen. Onze goede en kwieke Felix heeft echter in dien tusschentijd weer zulke fijne en verrassende geschiedenissen meegemaakt, dat we ons haasten, om met een nieuwe reeks een aanvang te maken. We doen dit ook gaarne, omdat we weten, dat de vorige serie zoo ontzettend graag werd gelezen en het toen velen speet, dat het einde van haar belevenissen was gekomen. Felix de kat zit, zooals jullie, jongens en meisjes, hiernaast kunt zien, nu midden in een schipbreuk. Het schip heeft n.l. een gewel digen storm gehad. Om de levens der bemanning te redden zijn sloepen uitgezet. Doch in de hoog- opgolvende zee is één sloep af- - gedreven. De menschen moeten echter worden gered. Maar hoe Felix brengt redding Evenwel zijn de schipbreuke lingen dan nog niet volkomen gered, want zij hebben niet vol doende eten. Op een eiland zullen ze dat gaan halen. Doch, o wee, daar komen de mannen in handen terecht van kanibalen, jullie weet wel van die menscheneters. Nou en wat Felix dan allemaal verzint om de schepelingen te redden. Let dus op en kijkt uit naar de krant van Donderdag. Dan komt Felix weer op deze plaats om de eerste ontmoeting met de menscheneters te laten meemaken. Vandaag en volgende weken gaat Felix de kat dus de plaats innemen van den ondeugenden Jimmy en dus verlaten we de ranch van miss Pepper met de pension dames, den zanger Texas Slim, den ongelukkigen Lem, die altijd weer *en dwaas figuur sloeg, zelfs met *<in te nauwe schoenen en nog maals niet te vergeten den ondeu genden Jimmy, die geen enkele boodschap uitvoerde en altijd on derweg iets meemaakte, dat zoo zeer zijn aandacht vroeg, dat hij in zijn vergeetachtigheid de menschen in verlegenheid bracht. Toch moest je lachen om het onnooze|e gezicht van Jimmy, als h'i v°or de zooveelste maal met zijn verontschuldigend grapje kwam aandragen. En nu kijkt naar Fe|ix Volgt de kat. Want die is bjj hoQr Zij evenaart in slimheid Rjn-tin-tin, je weet wel Rin*V van het dagelijksche verhaal, dat, naar we hooren, jullie goed in spanning houdt. De Tweede Kamer zal Vrijdag l9 April om kwart voor een bijeenkomen en om een uur in de afdeelingen gaan. Aan de wetsontwerpen, die in de afdeelin- Sen zullen worden onderzocht, is toegevoegd het ontwerp tot verbetering van de haven van Delfzijl. Naar de vaste commissie voor openbare werken, verkeers- en Waterstaatsaangele genheden zal worden verwezen het wetsont werp kanalisatie van den IJssel en wijziging van de wet van 4 November 1919 betreffen- de den aanleg van scheepvaartkanalen naar Twenthe en naar de vaste commissie voor privaat- en s r recht het wetsontwerp: na dere voorzieningen tegen hei bekend wor den van staatsgeheimen, verhooging van de maximum-straf op een aantal misdrijven te gen de veiligheid van den staat. in aansluiting op hetgeen over het avon tuur van de drie baggerhoppers gemeld is, vernemen wij nog, dat alle vaartuigen ernstige schade door het ijs hebben opge- oopen. Van een der baggerhoppers is het roer afgescheurd, terwijl van een ander vaartuig ankers en kettingen zijn verspeeld. Bovendien lag de voorsteven van één hop- PeJ\. .?.®5 dan normaal, zoodat het waar schijnlijk is, dat dit vaartuig lek gestooten is. VERDRONKEN. Sedert Vrijdag j.i. wercj te Veendam de 15-jarige Marietje R. vermist. Gisteravond is het lijk van het kind uit de Ommelander- wijk opgehaald. Het is niet bekend hoe het meisje te water is geraakt. De Hooge Raad van Arbeid heeft op Za terdag 13 -April zijn 52e vergadering gehou den onder leiding van zijn voorzitter prof. mr. P. J. M. Aalberse. De Raad heeft allereerst zijn advies vastgesteld met betrekking tot een voor- ontwerp-rusttijdenbesluit voor handels reizigers (algemeene maatregel van bestuur, als bedoeld in de artikelen 14, 15 en 18 der Arbeidswet 1919). De raad heeft zich een stemmig met een maatregel, als in het voor ontwerp voorgesteld, vereenigd. Tevens was hij van oordeel, dat samenwerking tusschen werkgevers en werknemers, teneinde de con trole op de naleving van de voorgestelde regeling door de arbeidsinspectie te verge makkelijken, wenschelijk is. Ook met het verbod van arbeid op Zondag en Zaterdag middag heeft de raad zich kunnen vereenigen, zij het dat hij t.a.v laatstgenoemde bepalir.g een aantal uitzonderingen heeft voorgesteld. De raad was van oordeel, dat met handha ving van het minimum van 9 uren, de uren binnen welke de rusttijd in elk geval moet worden genoten, dienen te zijn 10 uur n.m. en 6 uur v.m. Vervolgens heeft de raad zijn advies vast gesteld met betrekking tot een Voorontwerp van Wet-vacantie met behoud van loon Al lereerst heeft hij zich in bevestigenden zin uitgesproken t.a.v. de wenschelljkheid dat de wetgever zich met het vacantievraagstuk zal gaan bezighouden. Verder heeft de raad zijn aandacht gewijd aan het stelsel van het Onze proviand is op, we moeten het eerste het beste eiland aan doen voor nieuwe voorraden. Daar hebben we ons schip, die kruiken wezen den weg. In de steden en dorpen waar de Duitsche troepen - ch bevinden wordt een proclamatie aangeplakt tot de Deensche burgers en soldaten. Wacht die kruiken brengen me op 'n idee. Ziezoo, nu kun nen ze den weg vinden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1