Gewichtig! D' I 9. Gevaar in den nacht ZATERDAG 20 APRIE 1940 WANNEER BENZINE DISTRIBUTIE KOMT. SPANNENDE AVONTUREN VAN DEN WONDERHOND RIN-TIN-TIN, IN WERELD BEROEMDEN HET WILDE WESTEN. DE VLOOT EN HET AMBACHTS- ONDERWIJS. Tekort aan krachten in metaal industrie. HERDENKING MGR. F. H. HAMER. in het voorjoar: LEGER.WERV1NG ONDER EUROPEANEN. KSilflli Wmrnwmm:, Bisschop-Martelaar van Zuitl-West Mongolië. EEN „STUDENTIKOZE" LUITENANT. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG. De andere honden hieven een ver schrikkelijk gehuil aan toen zij Rinty de ladder zagen beklimmen. HET APOTHEKERSCONFLICT TE GRONINGEN. Over de koppen der stiei en heen landde Rinty op de rots. (NADRUK VERBODEN) Regeering zal wetswijziging overwegen. GROENTENCONSER VENINDUSTRIE. KWESTIE OM EEN BIJZONDERE SCHOOL TE MONSTER. KANTOORHOUDER DER P.T.T. GEARRESTEERD. Het Bat NwsbL heeft in een beschouwing over den invloed, welken de vlootuitbrei- ding voor Soerabaja zal hebben, ook melding gemaakt van de duizenden toekangs en handwerkslieden, die bij de uitgebreide vlootbasis noodig, zullen zijn. Het is duidelijk aldus het blad dat men aan die vraag met de thans bestaande opleidingsmogelijkheden bij lange na met zal kunnen voldoen. Nu is de situatie reeds zoo, dat verschil lende groote lichamen reeds lang te voren moeite doen cm de beste leerlingen der am bachtsscholen, die eindexamen hebben ge daan, aan zich te verbinden. Het is niet over dreven als gezegd wordt, dat hierin een soort concurrentie'' bestaat Ook het leger en de marine doen hieraan mee. Door propaganda tracht men tie abituriënten der ambachts scholen te doen dienst nemen. Uiteraard bestaat slechts vraag naar de zeer goede metaalbewerkers en ofschoon ae geslaagden wel voldoen aan de gestel ie eischen, kan toch niet altijd worden gezegd, dat zij daarmede ook voldoen aan die, welke in de practijir worden gesteld. Het voor dit land met zijn voortschrijdende industriali satie te kleine aantal ambachtsscholen in totaal z ijn er acht voor metaalbewerkers, waaronder dan nog een, die pas is begonnen welke in totaal jaarlijks ongeveer 500 leerlingen afleveren, biedt niet voldoende mogelijkheid om te schiften. Bovendien is in de practijk gebleken, dat er nogal eenig „verloop" bestaat onder da tewerkgestelde, door ambachtsscholen afge leverde leerlingen, meestal een gevolg van het denkbeeld, dat, wanneer men maar een diploma heeft, men meteen rijp is voor de werkzaamheden van opzichter, terwijl de practijk leert, dat eerst eenige jaren werk plaatsroutine geschikte opzichters maken. Daarbij komt nog, dat de afgestudeerden militieplichtig zijn en daardoor in aanraking komen met de genie, hetgeen sommigen doei besluiten bij dit legeronderdeel dienst te ne men. Doch afgezien hiervan, het aantal leer lingen, dat door de ambachtsscholen word', afgeleverd, is zelfs nu niet voldoende on geheel aan de vraag te voldoen. Het geven van uitvoering aan de vlootplannen zal de wanverhouding tusschen vraag en aanbod nog grooter iraken. de inwendige organen, bloed en darmen zuiveren. VERSTOPPING, overtollig vet, aambeien, rheumatische pijnen doen ver dwijnen-. slakken en giftstoffen uit het lichaam verwijderen door een grondige kuur met Dr. Schieffer's Stoff- wisselingzout. De weldadige wer king is verrassend. Flacon i.QS, Dubbele flacon 11.75 bij apothekers en vakdrogisten Reel. 3839 DG VS 18 Afgeloopen jaar een groot succes. De werving van Europeanen hier te lande voor het leger is in het afgeloopen jaar een groot succes geweest. Hoewel het aantal be schikbaar gestelde plaatsen groot was, na melijk 230, waren de aanmelding en het ge halte der candidaten zoodanig, dat het con tingent zonder moeilijkheden ruim bezet kon worden, meldt het Nws. In het eerste halfjaar van 1939 werden 540 jongelieden aan de voorloopige keuring on derworpen. van wie er 397 voorloopig ge schikt werden bevonden. De definitieve keu ring in het eerste seijiester strekte zich uit over 124 candidaten, van wie er 91 werden goedgekeurd. Van hen, die in het eerste semester waren goedgekeurd, werden er in het tweede half jaar 109 aan de definitieve keuring onder worpen. In dit tweede halfjaar bedroeg het aantal voorloopig goedgekeurden onder de nieuwe aanmeldingen 258, van wie er 145 aan de definitieve keuring werden onder worpen. De definitieve keuring in het tweede semester strekte zich dus uit over 254 voor loopig goedgekeurde candidaten, van wie er niet minder dan 232 definitief werden goed gekeurd, terwijl er 196 tot een verbintenis in het leger werden toegelaten. Nog niet zoo heel lang geleden was de si tuatie aldus, dat de animo, om in het leger dienst te nemen, onder de Europeanen hier te lande wel groot was te noemen. Door ver schillende omstandigheden, als het gehalte van een deel der candidaten, gebeurde het toen echter wel eens, dat toch het aantal be schikbaar gestelde plaatsen niet kon worden bezet, hetgeen in 1939 dus wel geheel anders is geweest. In aansluiting op het ter zake reeds gepu bliceerde kan nog worden medegedeeld, dat thans zal worden overgegaan tot de uitrei king van identiteitsbewijzen aan houders van motorrijtuigen en aar houders van ben zine- of benzolmotoren, niet dienende tot het voortbewegen van een motorrijtuig. Voor elk in bedrijf zijnd motorrijtuig en eiken in bedrijf zijnde benzine- of benzolmotor als bovenbedoeld, wordt een afzonderlijk iden titeitsbewijs verstrekt. De uitreiking geschiedt door de plaatse lijke distributie diensten tegen betaling van 'f 0,75 per identiteitsbewijs. Elke distributie- dienst afzonderlijk zorgt op gebruikelijke wijze voor bekendmaking van gedetailleerde gegevens terzake localiteit en-data van ver strekking aan belanghebbenden. De uitreiking der identiteitsbewijzen zal geschieden tot en met 4 Mei. Voor de ontvangst van een identiteitsbe wijs zal grondige persoonslegitimatie nood zakelijk zijn. Dit zal kunnen geschieden door overlegging van diverse daartoe passende beschieden, zooals bijv. voorzoover het be treft houders van een motorrijtuig de auto mobielbescheiden ,o.a. de bij het motorrij tuig behoorende geldige motorrijtuigenbe- lastingkaart. Uitreiking heeft plaats door den distribu- tiedienst, waaronder de gemeente ressorteert alwaar de betrokkene gevestigd is c.q. aan gifte voor de motorrijtuigenbelasting doet. Aangezien enkele ondernemingen, welke ovei een gr >et wagenpark in het geheele land beschikicea, aangifte voor de motorrij tuigenbelasting doen ter plaatse waar de zetel van de cr derneming is gevestigd, zou hei kunnen voorkomen, dat hun chauffeurs in verband met het bovenstaande gedurende twee dagen zonder motorrijtuigenbelasting- kaart zouden moeten rijden. Teneinde aan dit bezwaar tegemoet te komen, kan worden medegedeeld, ciai de, ministers van financiën en van justitie aan de onder hen ressortee- rende opsporingsambtenaren hebben voor geschreven, fat de bestuurders van motorrij tuigen, welke van 22 April tot en met 4 Mei zor.der motorrijtuigenbelastingkaart worden aangetroffen, niet zullen worden bekeurd wegens het rijden zonder geldige kaart, in-» dien zij den controleerenden ambtenaren aantoonen of aannemelijk maken, dat de mo torrijtuigenbelastingkaart in verband met de bovenbedoelde omstandigheid naar 't hoofd kantoor is opgezonden. Zoo noodig kunnen de ambtenaren daaromtrent nader ook schriftelijk gegevens van den bestuurder vorderen. Bij het identiteitsbewijs bevinden zich een "ï'.ïv. DE „MAE RET AN IA" TE HONOLOE- LOE. Geverfd in de grijze oorlogstint. arriveert het Britsche oceaanschip Mau retania" (links) na het vertrek' uit New- York in Honoloeloe op weg naar Australië, naar het vermoedelijk als troepenschip dienst zal gaan doen. drietal z.g. aanvraagkaarten, welke dienen om, wanneer de benzinedistributie in wer king treedt en ook ten tijde dat deze in wer king is, op later aan te geven tijdstippen, bij het postkantoor, bij hetwelk de houder is ingeschreven, benzinezegels aan te vra gen. De bedoeling is n.l. dat de rantsoenee ring door middel van zegels zal plaats heb ben. Na uitreiking der identiteitsbewijzen wordt den houders dringend aangeraden adreswijzigingen, afgescheiden van de voor natuurlijke personen voorgeschreven aan gifte ten gemeentehuize, eveneens op te ge ven aan het kantoor der posterijen, hetwelk op het identiteitsbewijs aangegeven staat, opdat zoo noodig door den dienst der P.T.T. de betrokkene bij een ander postkantoor kan worden ingeschreven. Belanghebbenden wordt in hun eigen be lang dringend aangeraden attent te zijn op de bekendmaking door den plaatselijken distributiedienst, waaronder zij ressorteeren, welke binnenkort verwacht kan worden. Tenslotte verzoekt de regeering belang hebbenden met den meesten aandrang hun identiteitsbewijzen en verdere bescheiden zorgvuldig te bewaren, aangezien zij deze onmiddellijk noodig zullen hebben, zoodra de distributie van benzine wordt ingevoerd, waarover op het oogenblik echter nog niets vaststaat. ONVERWACHTE TEGENVALLER. Ambtenaar, tevens vrijwillig reservist. Op een aanvrage om pensioen van een ambtenaar, die zich vrijwillig had verbon den bij de landweer (res.-personeel) der landmacht en die ingevolge het mobilisatie bevel einde Juli 1914 onder de wapenen was geroepen en van dat tijdstip af tot 1920 ge mobiliseerd was gebleven, heeft de Centrale Raad van Beroep beslist, dat hij geen recht heeft op het pensioen als ambtenaar, en daarbij om. het volgende overwogen Art. 60, lste lid der Pensioenwet 1922 be paalt, dat de tijd met verlof, anders dan wegens ziekte of verplichten militairen dienst doorgebracht, alleen dan als dienst plicht wordt beschouwd, als het verlof niet meer dan een jaar heeft geduui'd, en dat onder den tijd „in verplichten militairen dienst doorgebracht" moet worden verstaan de tijd, doorgebracht in militairen dienst, waartoe de verplichting voortspruit uit een wettelijke bepaling en niet uit een vrijwil lige verbintenis". Die 5Y2 jaar als gemobiliseerde tellen voor hem nu niet mee, voor de berekening van het ambtenaarspensioen, als zijnde een pe riode, met verlof doorgebracht, welke niet door tenminste 2 maanden per jaar is on derbroken. Het gevolg is, dat de hierbe- doelde ambtenaar bij het verlaten van den dienst niet het minimum voor pensioen tel lende dienstjaren kan aantoonen en dat hij daardoor zijn pensioen als ambtenaar ver liest, hoewel hij 17 jaar en 10 maanden amb tenaar was. Voor dienstplichtig reservepersoneel tellen de mobilisatiejaren echter wel mee, zulks dus in tegenstelling tot degenen, die een vrijwillige verbintenis hebben aangegaan. Op 21 Augustus zal het honderd jaar ge leden zijn, dat mgr. Ferdinand Hub. Hamer, de Nederlandsche martelaar uit den Bok seropstand in China, te Nijmegen werd ge boren, terwijl op 24 Juli de veertigste verjaardag van zijn roemrijken marteldood wordt herdacht. Ferdinand Hamer had zich na zijn studies aan de beide seminaria van het Aartsbis dom In 1864 aangesloten bij den Hoogeerw. pater Th. Verbist, den stichter van de mis sie-congregatie van Scheut. Het jaar daarop was hij met de eerste paters naar China ver trokken, waar het onmetelijke Mongolië aan de jonge Congregatie was toevertrouwd. In 1878 werd mgr. Hamer de eerste apostolische vicaris van de provincie Kansoe en een ge deelte van Centraal Azië. Nadat hij hier de grondslagen van het missiewerk had gelegd, werd hij in 1889 overgeplaatst naar het apos tolisch vicariaat Zuid-West-Mongolië, ook Ortos genaamd. In zeer moeilijke omstan digheden bestuurde hij deze missie tot in 1900, toen de wreede Bokseropstand uitbrak. Bij het naderen van de vervolging beval hij zijn missionarissen naar elders te ver trekken; als apostolisch vicaris voelde hij zichzelf verplicht te blijven. Door deze held haftige daad wilde hij de levens zijner mis sionarissen voor het missiewerk na de ver volging bewaren en zijn christenen in het uur van gevaar den troost geven een pries ter bij zich te hebben. Bekend is het woord, dat hij sprak tot zijn missionarissen, die wilden blijven om met hun bisschop te sterven: „Gij gaat; ik blijf". Kort daarop gevangen genomen stierf hij den marteldood na twee dagen van vreeselijke folteringen. Het staat vast, dat op den verjaardag van den marteldood van mgr. Hamer een natio naal congres van den Priester-missiebond te Nijmegen zal worden gehouden. Ook ver nemen we dat in Nijmegen een comité ge vormd wordt om de gedachtenis van mgr. Hamer in dit jaar te huldigen. Voor den krijgsraad te 's Gravenhage, gepresideerd door prof. mr. Van Bemmelen, moest Vrijdag de eerste luitenant L. A. H. terecht staan, die in een dronken bui een burger in het gezicht geslagen heeft. Het bleek, dat dit niet de eerste keer geweest is, dat hij een dergelijk feit pleegde. President: „Vindt u zelf dat nu een ernstig feit of niet?" Beklaagde: ,„Ik geef toe dat ik verkeerd heb gehandeld, maar ik voel mij nog steeds student". President: „Dat is nog geen reden om iemand in zijn gezicht te slaan. Laat u dit nu een ernstige waarschuwing zijn en als u geen alcohol verdragen kunt, laat u den drank dan staan, anders gebeuren er nog ongeluk ken". De auditeur-militair mr. G. H. L. Arriens, elschte een geldboete van 200 subs 50 dagen hechtenis. De krijgsraad legde den luitenant een geld boete van 150 subs 50 dagen hechtenis op. In het St. Ellsabethsziekenhuis te Venray ls gisteren overleden de heer Van A. werk baas bij de N.V. Grontmij., die, gelijk gemeld, op den Oude Oostrumscheweg aldaar met zijn rijwiel door een auto was gegrepen en gewond. Hat slachtoffer laat een vrouw en zeven kinderen achter, 1 RIN-T1N-T1N E overige viervoetige patiën ten Tufty, Babs, Scamp en Ranger voelden een groot genegenheid voor den grooten, sterken hond, die hen gezelschap wap komen houden. Met den dag genas Rinty's poot beter. Soms zagen Don en Geven hem peinzend door het venster naar buiten kijken alsof hij verlangde naar den dag waarop hij opnieuw op avonturen kon uitgaan. Het lot echter wilde, dat Rinty een groot avontuur beleefde nog voor hij zich op weg naar de wildernis kon begeven. Op een avond bevond het hondenhospitaal zich in een verschrikkelijk gevaar en er was niemand buiter) Rinty, om de arme honden patiëntjes te helpen! De gele maan kwam op boven Leaping Horse vallei. In de keuken van het blok huis zat de oude Susannah neuriënd kou sen te stoppen. Don en Geven waren naar de tien kilometer afstand gelegen prairie stad gegaan en zouden eerst heel laat thuiskomen Op korten afstand van het huis lag de oude schuur waar de meeste honden patiën ten in diepen slaap verzonken waren. Rinty echter was nog half wakker. Plotse ling spitste hij de ooren. Een dof stampend geluid, vermengd met een angstig geloei werd in de nachtelijke stilte hoorbaar. Rinty kwam overeind en bewoog zich ze nuwachtig. Het geluid werd steeds luider en ook de andere honden werden wakker. Een groote kudde runderen kwam de kleine val lei binnenstormen.. De dieren waren opge schrikt door een onbeteekenend prairie brandje, dat enkele kilometers ten Noorden der vallei was uitgebroken en ofschoon er in werkelijkheid in het geheel geen gevaar dreigde zochten zij een schuilplaats in de vallei. Zenuwachtig en opgewonden vulde de groote kudde de kleine vallei. Door kieren in den van planken getim- merden wand zag Rinty, dat de schuur vol komen door de runderen ingesloten werd, deze zoodoende isoleerend van het blokhuis. Loeiend, stampend, hun machtig gehoornde koppen omhoog heffend, deinden de groote stieren heen en weer doordat de beesten aan den buitenkant de anderen opstuwden Bang! Krak! Krak! De dieren stonden zoo dicht opeen ge pakt, dat er van tijd tot tijd één met groote kracht tegen den houten wand werd geduwd terwijl er zelfs waren, die er met hun mach tige hoorns op aanvielen alsof zij deze hin derpaal uit den weg wilden ruimen. De schuur was allesbehalve stevig gebouwd en tegen dergelijke aanvallen was ze zeker niet bestand. Rinty hoorde hoe het gebouw trilde en krsflktc! Hij hief den kop op en huilde lang en kletsend Dat geluid was bedoeld als een kreet om ^Rinty's instinct waarschuwde hem, dat zij allen ln gevaar verkeerden. Stel eens, dat de houten wanden het be gaven! Veronderstel, dat de kudde op die manier binnendrong! Enkele der patiënten konden zich vrijwel ln het geheel niet bewegen en deze zouden reddeloos verloren zijn! Er was niemand om Rinty's hulpkreet te beantwoorden. Susannah zat opgesloten in het blokhuis, dat eveneens door de kudde ingesloten was. Rinty sloop langs de wanden der schuur, zich afvragend of er een weg was om te ontsnappen. Overal echter stond het vee in dichte drommen. Zelfs al zou hij er in sla gen buiten te komen dan beteekende dit alleen, dat hij onder de hoeven der angstige dieren vermorzeld zou worden. Nobby, de inhalige terrier zat ineengedoken in een hoek en rilde van angst. De overige honden in de door de maan verlichte schuur keken vol spanning naar Rinty. 1 Boem! Krak! Een der planken van den zijwand boog naar binnen en brak toen een geweldige stier er tegen aan gedrukt Werd. Het geloei en gestamp der kudde klonk onheilspellend in den donkeren nacht. Wat kon Rinty doen? Op welke wijze kon hij zichzelf en die arme hondenpatiëntjes, die op hem schenen te hopen, redden? Er was een kleine vliering in de schuur waarheen men toegang had langs een hou ten trapje. Rinty keek omhoog; de houten ladder maakte op hem niet den indruk, dat dit een weg was, waarlangs zij konden ontsnappen, doch hij wilde in elk geval de zaak onder zoeken. De andere honden hieven een verschrikt gehuil aan, toen zij Rinty de ladder zagen beklimmen. Was hun groote vriend dan van plan hen in de ure des gevaars in den steek te laten? Nog nooit had Rinty iemand, die in ge vaar verkeerde aan zijn lot overgelaten, doch thans moest hij eerst op onderzoek uit In het schuine dak bleek een raampje te zijn en door op een oude kist te springen was Rinty in staat het raampje omhoog te duwen en op het dak te klimmen. Overal om hem heen stonden, als een drei gende zee, de onrustige stieren. Steeds weer opnieuw werden zij tegen de wanden van de schuur gedrukt. Was er ook maar eenige hoop op ontsnapping? En toen zag Rinty plotseling een kans! Op een afstand van circa twee meter van de schuur stond een stevige rots met een platten top. Deze stond daar als een gewel dige pilaar en ofschoon er een tamelijke ruimte tusschen de twee lag, lagen de rots top en het dak van de schuur ongeveer op gelijke hoogte. Op dien rotstop is plaats voor ons allen! blafte de wonder-hond opgewonden. Het zou echter een zeer gevaarlijke sprong worden vanaf den rand van het dak, temeer omdat Rinty's boot nog niet-heelemaal ge nezen was. Haastig kroop hij weer door het raampje en langs de ladder naar beneden. Hij wist, dat de andere honden kiein en ziek of gewond waren, zoodat geen hunner den sprong zelf zou kunnen volbrengen. Dan zal ik ze er op een of andere manier over moeten brengen, jankte Rinty toen hij den beganen grond bereikte op het oogenblik, dat een der planken bezweek en naar binnen viel, waardoor buiten een rij gehoornde koppen zichtbaar werd. Plotseling schoot er een herinnering door Rinty's ge dachten. Ergens was een rieten mand waar in Geven soms de kleine hondjes, die niet loopen konden, meedroeg. Naarmate zijn poot genas had Rinty deze mand wel eens voor haar gedragen. Rinty greep de mand, die in een hoek stond tusschen zijn tanden. Even keek hij de honden patiënten Tufty, Babs, Scamp, Ran ger en Nobby doordringend aan. Jullie moet mij vertrouwen, probeerde hij hun te vertellen, ik weet een manier om jullie te redden. Nobby probeerde zich naar voren te drin gen, doch Rinty nam eerst Scamp op omdat deze de zwakste was. Voorzichtig plaatste hij den kleinen hond in de mand. Vervolgens nam hij het hengsel tusschen zijn sterke kaken en klom de ladder op, ter wijl de achterblijvende dieren opnieuw be gonnen te jammeren. Intusschen had Rinty het dak bereikt. Een aanloopje nemen kon hij niet omdat het dak schuin afliep. Hij ging op den uitersten rand staan, verzamelde al zijn krachten en sprong Over de dreigende horens der stieren heen kwam hij met een smak, die zijn gewonden poot erge pijn deed, op den rotstop terecht. Scamp werd uit den mand getild en met een kort waarschuwend geblafbeduidde Rinty hem, dat hij rustig op zijn plaats moest blijven liggen. Nu verzamelde Rinty zijn krachten weer om terug te springen Ver volgens daalde hij langs de ladder ^len zol der af en werd, beneden aangekomen ver welkomd door een vreugdevol geblaf. Thans was Tufty aan de beurt. Deze was zwaarder dan Scamp en dit maakte het springen voor Rinty zooveel moeilijker. Rinty landde op het uiterste randje van den rotstop en slaagde er slechts met heel veel moeite in staande te blijven. Het lukte hem echter en Tufty werd naast Scamp op den grond gezet. Toen Rinty weer in de schuur terug was zag hjj, dat er reeds meer planken be zweken waren en dat het niet lang meer zou duren of het gebouwtje zou geheel vernield worden waarna de hondenpatiënten onder de hoeven der stieren vermorzeld zouden wor den. Nobby, Ranger en Babs huilden van angst. De hebzuchtige terrier Nobby, die buiten zichzelf was van angst werd nu eerst door Rinty in veiligheid gebracht. Hoewel zijn gewonde poot hem erg veel pijn veroorzaakte dwong Rinty zich om daar niet aan te den- kgn. Thans waren drie hospitaalpatiënten in veiligheid en bleven er nog twee te redden over! Hij besloot alles op alles te zetten. Hoewel dit beteekende, dat hij een dubbelen last te dragen zou hebben, plaatste hij de twee overblijvende honden tezamen in de mand. Doch ditmaal slaagde de poging, van Rinty niet, althans niet heelemaal! Gehinderd als hij werd door zijn pijnlijken voorpoot kon hü zic^ krachtig genoeg van het dak afzetten. Hij stortte omlaag te midden der stieren. Het was reeds laat toen Geven en Don met hun vader thuiskwamen. Ten zeerste waren zij verbaasd schreeuwende cowboys te zien rondrijden, bezig de kudde stieren uit de val lei te drijven. Hun verjjazing ging over in ontsteltenis toen zij de totaal verwoeste schuur zagen. Die arme stakkerds van honden zuilen vermorzeld zijn! fluisterde Geven, bleek van schrik. Plotseling echter hoorden zij Susan nah's stem. De honden zijn op den rotstop, jonge heer Don. In het maanlicht heb ik gezien, dat die groote hond met de andere patiën ten in zijn bek van het dak van de schuur naar de rots is gesprongen. Ik kon niet bij hen komen omdat de stieren mij ingesloten- hadden. En waarlijk, ze vonden alle honden veilig en wel op de aangeduide plaatsmet uitzondering van Rinty. Toch bevond ook Rinty zich in veiligheid, hoeveel hij geheel van streek was en zijn gewonde poot hem veel pijn deed. Hjj was in een rotsspleet gekropen en daar vonden zij hem. Jullie begrijpt hoe buitengewoon dank baar Don en Geven Rinty wareh! Het hospitaal was verwoest, doch den vol genden dag kwam er heerlijk nieuws. De eigenaar van de op hol geslagen kudde reed naar het blokhuis en beloofde voor dokter Don en zuster Geven een nieuw hon den hospitaal te zullen bouwen! Aan een der wanden zou ëen foto worden opgehangen van den hond, die de patiënten in een nacht vol verschrikking van een wissen dood gered had. (WORDT VERVOLGD) De heer Van Lienden heeft onlangs aan de ministers van Sociale Zaken en van Eco- nomische Zaken de volgende vragen gesteld: 1. ls den ministers bekend, dat nu voor j de tweede maal een apotheek te Groningen i door de Ned. maatschappij tot bevordering der pharmacie op de z.g. stoplijst is ge plaatst wegens het onderhouden van deze maatschappij niet welgevallige ziekenfonds- relaties? 2. Weten de minister dat dientengevol ge de pharmaceutische groothandel en -in- j dustriè de levering van geneesmiddelen aan deze apotheek heeft beëindigd? 3. Zijn de ministers, gezien de belangen der volksgezondheid, bereid het treffen van maatregelen te bevorderen, die er toe kun nen leiden, dat deze apotheek en door der gelijke maatregelen getroffen andere apo theken de geneesmiddelen geleverd kunnen krijgen, die een apotheek verplicht in voor raad moet hebben, benevens de geneesmid delen die in de distributieregeling zijn op genomen? g Genoemde ministers hebben hierop than als volgt geantwoord: 1. Deze vraag wordt bevestigend beant woord. 2. Deze vraag kan in zooverre beves tigend worden beantwoord, dat deze uit spraak niet geldt voor groothandelaren, welke geen contract met de Nederlandsche maatschappij ter bevordering der pharmacie hebben gesloten. 3. De bestaande bepalingen in de wet op de uitoefening der artsenij bereidkunst laten niet toe een maatregel te nemen voor het geval in de vraag bedoeld. Bij een herzie ning der pharmaceutische wet zal worden overwogen, in hoeverre een voorziening in dien zin te treffen is. Het ontmoet bij de ondergeteekende ern stig bezwaar, de voorziening van de bedoel de apotheken met geneesmiddelen, welke onder de distributieregeling vallen, te rege len met behulp van de distributiewet, daar het beoogde doel ligt buiten het terrein van de bemoeiingen, met het oog waarop deze wet in het leven werd geroepen. De ondergeteekenden zijri voornemefïS ng te gaan, of er' aanleiding bestaat artikel van de ondernemersovereenkomstenwet 1935 of een of meer bepalingen uit de overeen komsten, welke de voorziening der bedoelde apotheken regelen, toe te passen. Algemeen verbindend verklaren ondernemersovereenkomst. De Nederlandsche Staatscourant van gis teren bevat een ministerieele beschikking waarbij wordt overgegaan tot algemeen? verbindend verklaring van een onderne mers-overeenkomst voor de groenten- conserven-industrie voor de periode van 20 April 1940 tot en met 19 April 1941. Zoowel deze beschikking als de daar bij verbindend verklaarde ondernemersover eenkomst liggen ter inzage by de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Deze ondernemersovereenkomst is eelt voortzetting van die, welke met ingang vaü 20 April 1939 voor den tijd van een jaaf algemeen verbindend werd verklaard. Zij houdt in een regeling van de productie van groentenconserven, welke ten doel heeft d? vroeger herhaaldelijk in de groentencon- servenindustrie voorkomende overproductie en de daarmee samenhangende marktont- wrichting te voorkomen. De thans weedrom verbindend verklaard? overeenkomst is uitgebreid met een regeling inzake het vormen van een buffer-voorraad, welke, indien er vrees voor schaarschte va" het product zou ontstaan of wanneer dó prijs van het product zich in ongewensch' ten zin mocht -ontwikkelen, op de markt za) kunnen worden gebracht. De uitvoering van de overeenkomst be rust wederom bij de uit vertegenwoordiger* van de fabrikanten, den tuinbouw, de af' nemers samengestelde algemeene groenten - conserven-commissie, terwijl voorts bij dit orgaan ook weer een vertegenwoordigen van den minister van Economische Zake») is benoemd, wiens taak zal zijn bij de uit voering van de overeenkomst te waken voor het algemeen belang. De raad van Monster heeft op 23 October jl. zijn medewerking geweigerd voor de stich ting van een nieuwe bijzondere school voof gewoon lager onderwijs in die gemeente. Van dit besluit ging het schoolbestuur in beroep bij Ged. Staten van Zuidholland, die thans besloten hebben, dat de raad alsnog zijn medewerking voor de stichting van zulk een school moet verleenen. Gedeputeerden overwegen ln hun beschik king o.m., dat aan het bestaande schoolge bouw zoovele en zoo ernstige bezwaren kle ven, dat dit gebouw reeds in de naaste toe komst niet meer overeenkomstig zijn bestem ming zal kunnen worden gebruikt en da{ restauratie van het gebouw geen bevredigen de oplossing kan brengen. In verband met een geconstateerd aanmer' kelijk kastekort is de vijftigjarige kantom" houder der P.T.T. te Rijsoord, in verzekerd^ bewaring gesteld. De man, die door de gemeentepolitie verhoord, heeft! reeds een bekentenis tdS legd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 4