"St. isn «n -«-J Nederlandsch schip verloren. 1 Weerverwachting. g Modern bouwen CONSTERNATIE OP DE THOOLSCHE BRUG. 95 Offerzin. DIENSTBODEN VERDWIJNEN SPOORLOOS. Het Caland-monument, EEN ONGELUK KOMT ZELDEN ALLEEN. Alleenwonende dame overvallen. Zondag „bollenzondag" VISSCHERS BESTOOKT MET MITRAILLEUR. MAANDAG 22 APRIL 1940 PINKSTEREN. t GESCHIMP OP EIGEN LAND. Gezonken bij de Noorsche kust. ALLE OPVARENDEN GERED. Echtpaar gewond, drie voorbijgangers vielen flauw.: - H onregelmatigheden met bestekgelden De noodlanding van den Duitschen bommenwerper. Thans ook meisje uit Ginneken weg. JONGEMAN VERDRONKEN. De geivonde aan zijn kwetsuren bezweken. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG. £t Indringer zonder buit verdwenen. Drie auto-ongelukken op den Muiderstraatweg. ZES WAGENS ZWAAR GEHAVEND. - Voor het geheele land: Droog en voor den tijd van het jaar warm weel'. Helder tot half bewolkt, langs de Wadden-eilanden en in I I Noord-Holland tijdelijk mistig cf Z- betrokken. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. DINSDAG. I Zon op 4.49. Zon onder 19.12. i Maan op 21.05. Maan onder 5.35. I Wielrijders lichten op van 19.42 tot 4.17. Z ftlllllllllllllllllllllllllllil I I I I I I I IIIMIIII I .IIIIIIIM: I I Druk bezoek aan de bollenstreek. botsing tusschen locomotieven RAAM VAN TREINCOUPÉ VERBRIJZELD. Roomsch bankbiljet ontdekt. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. De eerste bosch- en heidebrand In de Belversche vennen bij Oisterivijk. BENOEMINGEN in het bisdom Haarlem. Het avontuur van de „Erin". Toen verleden jaar de A.V.R.O., die bij Wijze van leerzame tijdpasseering zich daar voor beschikbaar stellende leden op hun parate kennis pleegt te onderzoeken, iemand uit de Oostelijke provincies naar de betee- kenis vroeg van het Pinksterfeest voor de Christenheid, moest deze.... het antwoord schuldig blijven. Zondag j.L werd de vraag opnieuw ge steld, nu aan iemand uit Zuid-Holland, wa eenige aarzeling klonk het zonderlinge - scheid: He opstanding van den H. Geest- Het ligt voor de hand, dat een dergelyKe sl, to" hoek niet 1(!hcnten. S'nB naar binnen alle aanad Aan de Nederlandsche politieke partijen is destiids verboden, in het buitenland partij- afdeelingen op te richten of te handhaven. Als echte kinderen der duisternis, die, naar het woord van den in nazi-kringen vaak zoo eesmaden bijbel, in slimheid vaak uitmunten boven de kinderen des lichts, wisten de Ne derlandsche nationaal-socialisten daar wel raad °P* In Duitschlaind werd toen opgericht ae „Nationaal-Socialistische Bon d"; dat was 'natuurlijk geheel iets anders dan de N.S-B. al konden zelfs de initialen gehandhaa blijven,. Een heel gemak en een groot voo deel! Dat de „Bond" van hetzelfde kaliber„irrn_ als de „Beweging", blijkt wel uit een laire, per post toegestuurd door de Soc. Bond aan de Nederlanders W u land, opOranjepapier! Wij laten de propaganda voor naal-socialisme en diens zegem hetgeen het is. schimpen op Wij wijzen slechts op het Bewe°ins" eigen vaderland, waarin ook 8 ons arme andverdeeldheid, Jo'o^che overheersing, kapitalistische uit- bD?VenstodVetenroo^ênt is, „200ais ta uSLwand voor 1933": het non-plus-ultra VTseheetn wonder, dat de Nederlanders in Duitschland worden opgeroepen, mede te vechten, voor de bevrijding van hun volk van democratie en Jodenheerschappij"? Maar wij hebben nog een lichte hoop, dat fcelfs rechtgeaarde Duitschers dit geschimp ep eigen land zullen weten te schatten op de Juiste waarde. Naar wij vernemen, is bij de reederij P. A. van Es en Co. te Rotterdam bericht ontvan gen, dat het Nederlandsch stoomschip „Ber- nisse" verloren is. Het schip, dat met een lading pyriet op weg was naar Nederland en dat vermist werd, is aan de Noorsche kust gezonken. Bij zonderheden omtrent de omstandigheden, waaronder het schip is vergaan, zijn nog niet bekend. De achttien opvarenden van het schip zijn gered en zijn thans op weg van Zweden naar Nederland. De „Bernisse" was een stoomschip van bru to 951 en netto 478 ton. Het werd in 1915 ge bouwd bij de Maatschappij Feijenoord te Rot terdam. Men weet, hoe met name ook de Katholieke Bond voor het gezin gepleit heeft voor het demobiliseeren van vaders van groote ge zinnen. Thans echter lezen wij in „Het Gezin" dit woord van bondsvoorzitter J. W F_. van Meegeren aan de leden: In de huidige omstandigheden van inter nationale spanning lijkt het ons gewenscht actie voor het geven van klein verlof San gemobiliseerde vaders met S kinderen voorloopig te staken. Zoodra de politieke hemel weer wat op gehelderd is zullen we met onverflauwden jjver en met alle middelen, die ons ten dienste staan de actie voortzetten want het gaat hier om een rechtvaardige zaak. Evenwel op dit oogenblik willen we alles nalaten wat ook maar eenigszins de taak der regeering zou kunnen verzwaren. Het is een voorbeeld van offerzin, dat ons in dezen kring niet verbaast, maar waaraan lieden als de anti-papistische heer Van Hoogenhuyze, wien de schrik om het hart slaat door de afbeelding van een katholieke kerk op een Nederlandsch bankbiljet, een puntje kunnen zuigen. Zondagochtend reed de landbouwer Van Oirschot te Oude-Tonge met zijn motorrij wiel, op de duo waarvan zijn vrouw was gezeten, met matige snelheid van de Thool sche brug, toen van tegenovergestelde rich ting in volle vaart een andere motorfiets, bestuurd door een onderofficier naderde. Laatstgenoemde botste tegen het motorrij wiel van Van O. op, met het gevolg dat zij alle drie tegen de straat werden geslingerd, waar Van O. en zijn echtgenoote hevig bloedend bleven liggen. Twee dokters verleenden geneeskundige hulp. Zij constateerden bij Van O. een ern stige hersenschudding, terwijl hij aan hoofd, gelaat en handen was gewond. Zijn vrouw had eveneens een hersenschudding opge- loopen. De sergeant kwam er met eenige onbeteekenende wonden af. Drie omstanders, die het ongeluk zagen gebeuren, vielen van den schrik flauw en behoefden eveneens geneeskundige hulp. Eén hunner kwam zelfs zoo ongelukkig op den grond terecht, dat ook hij een hersen schudding opliep. Het echtpaar Van O. is per auto naar het ziekenhuis vervoerd. De onderofficier kon huiswaarts keeren. De getroffen ooggetuige is eveneens naar zijn woning vervoerd. De gemeenteraad van Epe heeft op voor stel van B. w- in geheime vergadering besloten, den gemeente-opzichter B. terstond *Rgaand ontslag uit den gemeentedienst te v*rleenen, ter zake van gebleken onregel matigheden met bestfk^® en_ Het zou hier een bedrag van 500 gaan. dat jarenlang aan het einde van den Coolsingel te Rotterdam heeft gestaan, in zijn nieuwe omgeving aan de Veerkade, waar de havens 'n passend décor vormen voor dit monument van ir. Caland. p i irriii i i 11111 l i u i i i:iii:i!ii:iiitiiiiiii^ Het typische aspect van de uitwendig aangebrachte trappen van het Erasmus- huis te Rotterdam, een schepping van architect Dudok. Voor eenige weken verdween te Breda een dienstbode uit haar betrekking van wie tot heden nog geen spoor werd gevonden. Thans heeft het den schijn, dat ook in het nabij ge legen Ginneken zich een dergelijk voorval gaat afspelen. Sedert Vrijdagavond j.l. wordt n.l. te Ginneken vermist de 22-jarige mej. B. van G. afkomstig van Zevenbergschenhoek. Het meisje keerde dien avond van een bood schap niet terug en toen bij nasporingen bleek, dat zij ook niet in de ouderlijke wo ning was, werd terstond aangifte bij de po litie gedaan. Deze stelde een onderzoek in en vond tegen een woning in de v. d. Borch- laan te Ginneken een onbeheerd staand rij wiel, dat bij nader onderzoek van het ver miste meisje bleek te zijn. Terstond werd een aanvang gemaakt met dreggen in de langs deze laan loopende rivier de Mark, doch zon der resultaat. Uit het ingestelde onderzoek is bovendien komen vast te staan, dat er geen enkele reden bestond om aan zwaarmoedig heid of neerslachtigheid van het meisje te denken, zoodat de politie zich thans wel voor een even geheimzinnig raadsel ziet ge plaatst als voor enkele weken te Breda het geval was. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de 18-jarige J. v. d. S., wonende aan den Oudeweg te Reeuwijk, te water geraakt en verdronken. Eenige omwonenden, die s nacht gingen zoeken, vonden zijn lijk in het water bij zyn WOning. Per politie-bran- card is het stoffelijk overschot overgebracht naar het lijkenhuisje. De ongelukkige leed aan toevallen. De regeeringspersdienst meldt In aansluiting aan het bericht van Zater dagmorgen, betreffende de noodlanding van een Duitschen bommenwerper in Zuid-Lim burg, kan nog worden medegedeeld, dat is komen vast te staan, dat het vliegtuig tot noodlanding gedwongen was, tengevolge van de beschieting door een Belgische vliegtuig patrouille. Ook kan worden medegedeeld, dat de ge wonde, van wien in hetzelfde bericht sprake was, inmiddels is overleden. De overige vier inzittenden zullen worden geïnterneerd. Zooals gemeld, is de eenige gewonde onder de inzittenden van den Duitschen bommen- v/erper, die Zaterdag bij Ulestraten in Zuid- Limburg is neergestort, aan zijn wonden be zweken. Het slachtoffer heeft nog een uur geleefd, nadat men hem uit het toestel had bevrijd. Nader vernemen wij nog, dat de man niet behoorde tot de eigenlijke bemanning van het vliegtuig, doch journalist was. Het was een oorlogscorrespondent, die geregeld qua- litate qua verkenningsvluchten meemaakte. Bij de identificatie bleek hij te zijn de ongeveer 23-jarige Fritz Stern, afkomstig uit Berlijn. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het nabijgelegen klooster Overbunde. De andere inzittenden, die zijn geïnter neerd, zijn op transport gesteld. Het verongelukte toestel werd zwaar be waakt en de nieuwsgierigen, die in den loop van Zaterdag en Zondag kwamen kijken, hebben weinig meer kunnen zien dan tal rijke militairen, die de opruimingswerk zaamheden verrichtten en den inventaris van het vliegtuig op vrachtwagens vervoer- Zaterdagavond laat is de 47-jarige de W. uit Helmond door een personenauto aange reden, toen hij uit een autobus stapte. De man werd ernstig gewond naar het groot ziekengasthuis in Den Bosch vervoerd, waar hij Zondagochtend is overleden. «4 Naar eerst Zaterdagavond bekend is ge worden, heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een indringer een laffen over val gepleegd op een officiersvrouw, die in de Schimmelpennincklaan in het tuindorp bij Utrecht, dat tot de gemeente Maartens dijk behoort, alleen woont, met haar twee jarig zoontje. In den prillen ochtend, Omstreeks vijf uur, werd de vrouw, wier echtgenoote is gedeta cheerd in Gorinchem, in half versuften staat wakker. Zij merkte, dat een vreemd indi vidu haar slaapvertrek was binnengedron gen. Vermoedelijk had de kerel haar in haar slaap een klap op het hoofd gegeven, waar door zij in versuften toestand was geraakt. Toen zij zich hersteld had, bleek de onver laat haar reeds een doek in den mond te hebben gewrongen en de dekens en het kus sen op het hoofd te hebben gestapeld. De vrouw trachtte op te staan, doch de indrin ger duwde haar in bed terug, waarbij hij zou hebben geroepen: „Je geld! Waar is je geld?" Vermoedelijk omdat de vrouw zich hevig verweerde, heeft de man even snel als hij was gekomen, de vlucht genomen, na haar nog te hebben gewaarschuwd, niet terstond alarm te maken. Zoodra de vrouw zich veilig waande, schoot zij snel een mantel aan en begaf zich naar de in de nabijheid gelegen woning van den veldwachter, waar tevens de hulpsecre tarie van de gemeente Maartensdijk is ge vestigd. Hier bevond zich de wacht van den vrijwilligen luchtbeschermingsdienst, welke de ontdane vrouw kalmeerde en terstond de politie waarschuwde. Deze stelde onder lei ding van den burgemeester een diepgaand onderzoek naar het gebeurde in. Vast is komen te staan, dat iemand ge tracht heeft het keukenraam te forceeren, hetgeen blijkbaar niet is gelukt. Alleen de stopverf was voor een groot gedeelte ver wijderd. Aangenomen wordt, dat de indrin ger zich aan de achterzijde van het perceel op het balcon heeft begeven en de op een kier staande openslaande deuren van de slaapkamer, waar de vrouw sliep, heeft ge opend. De vrouw schijnt den man zelf niet gezien te hebben. Tijdens de worsteling, waarbij zij gedeeltelijk onder de dekens lag, heeft zij slechts een arm gezien en een mannenstem gehoord. Door een serie auto-ongelukken is de Mui derstraatweg in den afgeloopen nacht en in den vroegen morgen min of meer op een auto-kerkhof gaan lijken want zes auto s zijn bij botsingen zwaar beschadigd. Een taxi uit Soest was indirect de schuld van deze aanrijdingen. Deze wagen kwam om ongeveer drie uur uit de richting Amsterdam, bestuurd door M. met drie passagiers. Een paar honderd meter voor den oprit van de Merwedebrug moest de chauffeur stoppen, omdat de benzinetank leeg was. M. ging op weg om benzine te halen, doch toen de tank was gevuld, wilde de wagen nog niet vooruit. Aanvankelijk stond de taxi op den berm van den weg, doch het bleek noodig te zijn den wagen op te duwen om den motor op gang e brengen. Door deze manoeuvre kwam de taxi op den weg terecht. De chauffeur had helaas zijn lichten uitgedraaid. Op dat oogenblik naderde een tweede taxi, afkomstig uit Muiden en bestuurd door den eigenaar, den heer Van E. De rijsnelheid van deze taxi bedroeg naar schatting 80 K.M.. Met een geweldigen slag vlogen de wagens tegen elkaar. De tweede taxi werd uiteraard zwaar beschadigd. De bestuurder kreeg het stuur tegen de borst en moest per ziekenauto naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam worden vervoerd. De inzittenden van de eerste taxi liepen geen verwondingen op. Door den schok werd de auto geheel naar de linkerzijde van den weg geduwd Om half zes naderde uit de richting Am sterdam een truck, afkomstig uit Franeker. De bestuurder van deze truck zag de beide taxi's aan den kant van den weg liggen en stopte om te zien of hij hulp moest ver- leenen en zette daarom zijn wagen aan den rechterkant van den straatweg. Een tweede vrachtwagen, welke m richting Diemen reed, volgde kort na de truck. De bestuurder W. uit Diemen, die a s een zeer voorzichtig rijder bekend staat, schijnt ook teveel op de verongelukte auto s gelet te hebben, althans hij reed met een vaart van 40 K.M. op de truck. Zijn wagen werd zeer ernstig beschadigd. W. liep een zware hoofdwonde en een hersenschudding op en werd eveneens naar het Burgerzieken huis overgebracht. De politie uit Diemen pro beerde den wagen van den weg te duwen, dit lukte niet, omdat de remmen vast stonden en de wielen niet meer konden draaien. Toen lagen dus op de plaats van het eerste ongeval reeds vier beschadigde auto's. Zoo was de situatie om half acht, toen een melkauto uit Muiden naderde. De bestuurder stopte teneinde zoo noodig assistente te ver- leenen, maar ook zijn wagen zou de plaats des onheils niet zonder schade verlaten, want een achterop rijdende luxe-auto', waarvan de bestuurder evenmin goed uitkeek, raakte ae melkauto aan de achterzijde. Hierbij deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het gevolg van deze serie botsingen was dus, dat op den druksten tijd van den dag, wanneer vele autorijders de Merwedebrug in beide richtingen passeeren, zes wagens zwaar gehavend stonden te wachten, totdat zij zouden worden weggesleept. J)ie Eenster auf, der Lenz ist da Voor de wielrijders Het bezoek aan de bloembollenstreek is Zondag vrij groot geweest, dank zij het prachtige zomersche weer. Vele velden nar cissen stonden reeds in vollen bloei en hoe wel de hyacinthen over het algemeen nog weinig kleur vertoonden, genoten de duizen den bezoekers toch van de mooie vergezich ten. Vooral langs de stille binnenwegen nabij H.illegom en Lisse waren talrijke wandelaars en de bloemenverkoopers maakten hier en daar goede zaken. De wandelvereeniging „Jan Pastoors" had de eerste bloembollenmarschen van dit jaar georganiseerd en ook deze wandelgroepen verlevendigden het beeld in de omgeving der velden. Het aantal auto's, dat bij den Vogelenzang- scheweg de richting Zand voort opzwenk ,e, was groot. Langs het strand en de boulevards van deze badplaats was het zeer druk. Men verwacht, dat er de volgende week van een echten bollen-Zondag sprake zal zijn. Trammachine liep schade op. Zaterdagavond ongeveer half zes is te De venter een locomotief van de Ned. Spoor wegen met een locomotief van de Geldersche Tramweg Mij. op de Mr. dr. Boerlaan in botsing gekomen. De locomotief van de Ned. Spoorwegen was daar aan het rangeeren. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, maar de machine van de G.T.M. liep schade op en raakte uit de rails. Het duurde gei ui- men tijd voor de machine weer in het spoor was gebracht. Van den trein van Amsterdam naar Alkmaar, welke omstreeks 9.45 uur Zondagavond de Hembrug passeerde, werd op korten afstand voor de brug een coupéraam aan de buiten zijde getroffen door een hard voorwerp, waardoor een gat in de ruit ontstond. Nie mand kreeg eenig letsel. De hoofdstedelijke politie heeft een onderzoek ingesteld. We lezen in „De Arbeiderspers": „Hoe gaarne zouden wij in onze bange tijd niets anders willen doen dan arbeiden aan de eenheid van ons volk en voor een wijle laten rusten wat ons verdeelt". Aldus ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, Ned. Hervormd predikant te Amsterdam in zijn openingsrede op de 87e jaarver gadering van de „Evangelische Maat schappij". „Maaraldus liet hij daarop vol gen, „als wij nu zien, dat Rome op alle terrein des levens, politiek, sociaal, eco nomisch, zich wil uitbreiden ten koste van het Protestantse volksdeel en al les zo wil leiden, dat zij steeds van alles de profijttrekker wordt, moeten wij ons daartegen dan niet verzetten?" Waarna ds. Van Hoogenhuyze uitriep: „Is het juist, dat op het nieuwe bank biljet van 20 gulden naast de beeltenis van wijlen koningin Emma en de afbeel ding van een paar zeventiende-eeuwse oorlogsschepen, twee Amsterdamse stads gezichten staan, waarvan het ene de Schreierstoren is, en het andere: De Roomse Sint Nicolaaskerk, met voorbij gaan als men dan een kerk wilde af beelden van de Nieuwe Kerk, de ka thedraal waar onze koningen gekroond worden, van de Oude Kerk het oudste Amsterdamse bouwwerk, van de Wes- terkerk met haar beroemde toren? Maar die kerken zijn Protestants en het moest een Roomse kerk zijn, om aan dat bank biljet een Rooms signatuur te geven". Aldus ds. Van Hoogenhuyze. Het door hem gewraakte bankbiljet drukken wij hierboven af. Moge hij er nimmer een ont vangen, om niet voor 't moeilijk gewe tensconflict geplaatst te worden: dankbaar aannemen of boos weigeren. In den afgeloopen nacht is de 29-jarige ongehuwde kruidenier K. T. wonende te Groningen door tot nu toe onbekende oor zaak in het Van Starkenborchkanaal ge raakt en verdronken. Het lijk is vanmorgen opgehaald. Om half twaalf Zondagochtend is brand uitgebroken in de Belversche vennen bij Oisterwijk. Ongeveer vijf H.A. bosch en heide zijn verbrand. Miltairen en de bosch brandweer, die ontboden waren, hadden een uur later den brand bedwongen. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot directeur der Congregatie der Eerw. Zusters Augustinessen van Delft en tot rector van het St. Hippolytusgesticht te Delft den weleerw. heer E. Stolwijk, thans kapelaan te 's-Gravenhage (Ht Jacobus); tot pastoor te Rotterdam (O. L. Vrouw van Lourdes) den weleerw. heer C. B. M. Wie- mers; tot pastoor te Wassenaar (H. Jozef) den weleerw. heer J. B. Th. van Woesik, thans kapelaan te Rotterdam (H. Willibror- dus); tot pastoor te Velsen-Driehuis den weleerw. heer J. P. Pik en tot pastoor te Oud-Beijerland den weleerw. heer J. Ber ger, thans kapelaan te Amsterdam (O. L. Vrouw v. Altijdd. Bijstand). Met een vangst van 2000 manden visch is Zaterdagmorgen vroeg in de haven van IJmuiden teruggekeerd de daar thuis be- hoorende treiler „Erin" IJm. 12, van de ree derij „De Vem". Zooals we bereids hebben gemeld, liepen Donderdag te IJmuiden geruchten, dat deze groote treiler door een Duitsch vliegtuig was beschoten. In een onderhoud, dat wij met de schipper van de „Erin", den heer G. Plug hadden, bevestigde hij ons de juistheid van deze geruchten. „Het is helaas waar, aldus ving schipper Plug zijn relaas aan. We bevonden ons jl. Woensdagmiddag 4 uur op 58 graden 50 min. N.B. er. 2 gr. 20 min. O.L., dus zoo on geveer ter hoogte van het Skagerrak en de Noorsche kust. In de afgeloopen dagen waren tientallen vliegmachines ons reeds gepasseerd die van Engeland naar Noorwegen vlogen en terug. Allerlei modellen zag je. Vooral die water vliegtuigen vlogen zeer laag en scheerden over het watervlak. Het grootste deel van die vliegtuigen bleek van Engelsche natio naliteit te zijn. Een enkele machine cirkelde eens om ons heen, maar verdween weer even vlug als zij gekomen was. Dat ging goed tot Woensdagmiddag 4 uur. We haalden juist onze netten weer binnen, toen een groote Duitsche bommenwerper met een grooten zwaai op ons afkwam. Hij cirkelde om ons heen, maar we hadden alle aandacht noodig bij het binnenhalen der vangst en schonken aan dat „ding" geen 33nd&cht> Onverwachts, aldus de schipper, vloog dat mirakel dwars over ons schip heen, zóó tusschen de toppen van de masten door, terwijl de mitrailleur knetterde. Iedereen liet vallen, wat hij in zijn handen had en we vlogen uiteen, zoekend naar dekking. Sommigen wisten zich nog achter de koel kast te verbergen, de anderen lieten zich plat op den grond vallen en bleven roerloos op het dek liggen, terwijl ze niet omhoog dors ten te kijken. Ik stond juist op de brug en had geen kans gehad er uit te springen. Het oorverdoovend geronk van den motor vermengde zich met het knallen der kogels. Ik kon hem haast grijpen, toen hij den tweeden keer op ons afkwam, maar gelukkig zette hij koers naar de Noorsche kust. Ik heb veel meegemaakt, maar zooiets hoop ik niet weer te ondervinden. Maar het mooiste is, wat willen die vlie gers toch eigenlij kvan ons? We lagen ge heel stil, het was helder zicht en ons schip zit van onder tot boven, zoowel links als rechts vol met geschilderde vlaggen en het woord: Holland. Twijfel aan onze nationaliteit is dus uitge sloten." „Vatte u dit salvo op als een waarschuwing om direct weg te gaan?" „Wat zal ik daarop antwoorden. Ik weet werkelijk niet wat die Duitschers daar nu mee voor hebben gehad." „Ik was alleen in die buurt, en daarom al leen heb ik de beenen genomen. We vischten oorspronkelijk gezamenlijk met twee, drie an dere treilers. 'Maar ik heb bijzondere netten en daarom ben ik voor de makreel een uur Noordwaarts gestoomd en zij zuidwaarts. Direct na den aanval heb ik mijn collega's weer opgezocht en hen vkt de rndio van hot gebeurde in kennis gesteld. Dat doen we on der elkaar altijd, zoodat anderen weten, waar het niet pluis is. En deze berichten hebben ze natuurlijk ook in IJmuiden opgevangen. Telkens blijkt weer opnieuw, dat je op zee niet bij elkaar vandaan kunt gaan, want als er weer zoo iets gebeurd als met de „Proti- nus" dan zit je." „Weet u wel zeker, dat het ditmaal een Duitsch vliegtuig was?" vroegen we. „Beslist, ik zie dat hakenkruis nog op zijn staart zitten. Neen twijfel is absoluut onmo gelijk. Van de „Adelante" IJm. 19, die eveneens door een vliegtuig zou zijn beschoten, had de schipper niets gehoord.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1