STADSNIEUWS. VOOR EEN GOEDE St. Laurentius- Jongensgesticht. INSTITUUT ODE ROTTERDAM. BIJEENKOMST SCHOOLMELK- COMITé. MAANDAG 22 APRIL 5940 V. d. AREND HOOGSTRAAT 91 De herdenking van 75-jarig bestaan. het K. J. M. V.-WINTERPROGRAMMA. SCHAKEN. HARMONIE WILTON-FIJENOORD X KATHOLIEKE BOND „VOOR HET GEZIN" AANRIJDING. GEVONDEN VOORWERPEN. BRANDJE. KATHOLIEKE FILM-ACTIE. OPLICHTER AANGEHOUDEN PONT-EXAMENS. IN DE SCHIE GEVALLEN burgerlijke stand Eerste film-matinée. geslaagd. KAP. J. B. TH. VAN WOEZIK. PAROCHIE O. L. VROUW VAN LOURDES. Pastoor C. Wiemers opvolger van Pastoor P. R. den Boer. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. ONZE WATERVOORZIENING. A. IL BLOEM. 25 jaar armmeester van de St. Hildegardis-parocliie. TE VROEG UITGESTAPT. KATHOLIEKE VOLKSUNIVERSITEIT. brand in transformatorhuisje. diefstallen op sportvelden. diefstallen. SPELEND MEISJE VERDRONKEN. NOG TIJDIG GERED. '17 Juni wordt met de verstrekking begonnen. i Zaterdagmiddag had het schoolmelkcomité in het Passage Theater een bijeenkomst be- 'legd voor de ouders en verzorgers van kinde ren die in de gemeente Schiedam scholen voor gewoon en buitengewoon lager onder- ^wijs bezoeken. De opkomst was buitenwoon gering J De voorzitter van het comité. Dr. W. J. 1 Smit, opende de bijeenkomst. Spr. heette de welkom in het bijzonder den wethouder van onderwijs, den heer J. Dinkelaar en de ^verdere autoriteiten. Spr. had gemeend wel "'op een bezoek van minstens 10 pet. van de '9000 ouders te mogen rekenen. De opkomst II viel echter erg tegen. Uit de reeds ontvan- s gen gegevens blijkt gelukkig dat de be- I langstelling op de scholen zoo groot is, dat het aantal aan de melkverstrekking deel- "nemende kinderen ongeveer 78 a 80 pet. zal 1 bedragen. De sympathie die bestaat is zeer groot. Vele ouders willen meer dan de ge wone kostprijs betalen. 17 Juni a.s. zal met de verstrekking op de scholen begonnen .'worden. De bewaarscholen zullen evenals de huishoudschool er in betrokken worden. De heer C. v. d. Ven ambtenaar van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en af gevaardigde van het centraal schoolmelk comité te 's-Gravenhage, hield vervolgens een causerie waarin hij uiteen zette hoe het verkrijgbaar stellen van de melk op de scho len in verschillende plaatsen reeds is gere- fregeld en welk nut de kinderen van het ver strekken van melk op de scholen kunnen ondervinden. Door de toeslag van de regee- •iring is het mogelijk geworden de ouders in drie groepen te verdeelen. De niet school geldbetalers zullen voor de melk 5 cent per week of VA cent per fleschje moeten be talen. Zij die minder dan 4 schoolgeld be talen, betalen 10 cent per week of 2 Va cent per fleschje. De laatste catagorie moet min stens 13 cent per week of 3 cent per flesch je betalen. Hierna werd de film „Twee minuten stil te" gedraaid, „de twee minuten" waarin het fleschje melk op school wordt geconsumeerd. Dr. W. J. Smit heeft tot slot een dank woord gesproken tot den heer v. d. Ven. Spr. wekte de aanwezigen op het werk van het comité zooveel mogelijk te propageeren NAAR EEN GOEDE OPTICIEN, DUS BRILLEN VOOR ZIEKENFONDSLEDEN RecL 996S 10 iÉIÈ&i 1 Wonder boven iconder liepen de inzittenden van deze vrachtauto, welke heden morgen bij Kralingscheveer van den dijk aftuimelde, geen letsel op. Henri de Greeve komt spreken. Over eenige dagen zal het winterprogram- ma der K. J. M. V. een einde nemen. Het bestuur heeft gemeend om het jaarprogram ma, het gezinsprogramma, te moeten beslui ten met een avond voor de ouders der K.J.M.V.'ers. Deze avond zal gehouden wor den op Dinsdag 23 April. Dan zal de zeer- eerw. heer H. de Greeve een lezing houden over gezin, arbeid en vermaak. Deze lezing wordt omlijst door passende muziek en decla maties. Waar de samenwerking tusschen ouders en jeugdorganisatie van groot belang is, het K.J.M.V.-bestuur derhalve wederom niet tegen de kosten aan zoo'n avond verbon den, opzag, is het voor de ouders een hooge plicht dezen avond bij te wonen. Warande 217b. TYPEN STENO (vier talen) 2303S 8 Zaterdagavond gaf de harmonie „Wilton Fijenoord" in den R. K. Volksbond een feestavond ter gelegenheid van haar 15-ja- rig bestaan. Er was veel belangstelling. Nadat het corps zich had gepresenteerd met een marsch van Blankenburg „My Re giment" werd onder leiding van den direc teur Joh. F. Pala een goed verzorgd pro gramma uitgevoerd, dat op zeer hoog peil stond. „De kleine serenade" een compositie van den directeur viel bij het publiek uit stekend in den smaak. De voorzitter van Harmonie Wilton Fijen oord, de heer L. C. Elich, sprak voor den aan vang een welkomstwoord, in het bijzonder tot den oud-directeur, den heer Horsman en de afgevaardigden van tal van zustervere nigingen. Namens de tooneelvereeniging „Wilton Fijenoord" bood de heer Bongers een bloem stuk aan. De heer van Houwelingen offreer de namens de zangvereeniging „Wilton Fijenoord" een medaille. De ouddirecteur, de heer Horsman, hield een speech. Bestuurs leden van muziekvereeniging „Crescendo" uit Sliedrecht, muziekvereeniging R. E. T. uit Rotterdam, de Rotterdamsche Harmonie en de muziekvereeniging Dock-Mard, boden elk een muziekstuk naar keuze aan. Het oudste lid, de heer W. Plaisier, memoreerde de geschiedenis van de vereenignig. De directie van Wilton Fijenoord had een bloemenhulde gestuurd. Schriftelijke geluk- wenschen waren ingekomen van den eere voorzitter den heer J. Kalkman en van de Schiedamsche Politie Muziekvereeniging. Na de pauze hielden eenige artisten van Variété Gerzee het publiek uitstekend bezig, Bart Elferink als conferencier, Crochet als goochelaar, verder het muzikale wonder Fred. Houben en Octave van Aerschot „The three Bereo's" zorgden voor de muziek. Het kampioenschap van Schiedam. Zaterdagavond werd in De Amstelbron de 6e ronde gespeeld voor de wedstrijden om T kampioenschap van Schiedam- Het resultaat was: C. v. WingerdenJ. Donkhorst afgebr. H. DomselaarJ. van Luyk 10 H. PaapP. J H. Willems 01 J. J. Th. PenningJ. van Slobbe 01 W. J. Knopper—W. J. Bult afgebr. L. Reitsma vrij. De heer J. van Wingerden heeft zich terug getrokken, zoodat de door hem gespeelde par tijen komen te vervallen. Van de afgebroken partijen werden uitge - speeld: J. van LuykL. Reitsma MM J. DonkhorstW. J. Knopper 01 W. J. Bult—J. J. Th. Penning 0—1 P. J. H. Willems—H. Domselaar M—Vz De stand is thans: gesp. gew. verl. rem. p. 3J 3,'i 3 2V. 2 2 '4 2J4 2 2 0 W. J. Knopper 4 3 1 J. v. Slobbe 5 3 1 1 W. J. Bult 5 3 2 L. Reitsma 3 2 1 C. v. Wingerden 4 2 1 1 P. J. H. Willems 4 2 1 1 J. J. Th. Penning 5' 2 1 H. Domselaar 6 1 2 3 J. van Luyk 5 1 2 2 J. Donkhorst 4 3 1 H. Paap 5 5 In verband met het vertrek van den heer P. A. v. d. Berg, worden de leden er op at tent gemaakt, dat, ter verkrijging van uitkee ring uit het Bevallingsfonds uitsluitend gel den geïnd kunnen worden bij den nieuwen penningmeester, den heer P. Groenendaal, Lange Kerkstraat 56, telefoon 69682. Na aan gifte bij den Burgerlijken Stand brenge men het trouwboekje bij den penningmeester. Uitkeering vindt dan steeds plaats op Za terdagmiddag daarna. Het spreekt vanzelf, dat het bestuur er op rekent, dat zij, die in dit opzicht geen uitkeering noodig hebben, deze ook niet zullen aanvragen. De aangifte als lid, alsmede aanvragen voor uitkeering uit het Fonds „Moeder en Kind" moeten steeds gedaan worden bij den secretaris, den heer A. J. C. van Oppen, Hoogstraat 182, telefoon 68941. Zaterdag had een aanrijding plaats op de B. K. laan bij de Julianalaan, tusschen de wielrijders M. L. en J. S. Een der twee wilde naar links gaan om op het rijwielpad midden op de B. K. laan te gaan rijden. De ander reed echter recht door. De rijwielen werden gedeeltelijk vernield. Gedurende in liet tijdvak van 13 t.m. 19 April 1940 gevonden voorwerpen zijn op werkdagen tusschen 1 en 2 uur aan het Hoofdbureau van Politie alhier terug te be komen. Diverse sleutels, handschoenen en cein tuurs; 2 linnen zakjes, witte hondenpen ning no. 147; hondenhalsband; koperen arm band; zwemdiploma; Rozenkrans in étui; wollen kindermutsje; portemonnaie inh. fiets- plaatje en sleuteltje. Bij vinders: Kosteloos fietsplaatje, A. Bytenheren, Havendijk 36/7; dameshand schoen, P. Jongebreur, Voornschestraat 38; huissleutel, A. L. Beukers, Westfrankeland- schestraat 8; actetasch met broodzakje, P. Hoedt, Celsiusstraat 26; zilveren armband, A. J. Frieliger, Westvast 84b; bril, P. Bijl, Lekstraat 28; portm. met inhoud en Rozen krans in étui, P. van den Berg, Warande 71; roode portem. met inhoud, W. Seip, Nassau- laan 13a; spëegloedhondje; J. v. d. Meer, Warande 18a; 2 sleutels, Schoenmakers, Da- costastraat 42; grijs gespikkeld manteltje, J. v. d. Sloot, Mariastraat 32; heerenportem. met inhoud, E. v. d. Leest, B. K. Laan 240b; zwart hondje J. Bras, Brugmansstraat 17a; groene puntshawl W. Bloois, Nassaulaan 17; heerenhandschoen, J. Mijs, Stationsstraat 25b nagelgarnituur, C. Bernard, Villastraat 110b briune hondenhalsband, L. Bongenaar, Boer- havelaan 92b; paar damesschoenen, J. W. A. Reyke, Groenelaan 66; manchesterjas met geld Politiepost Marconiplein te Rotter dam; 2 paar handschoenen G. Vol, van Be verenstraat 19; fietsplaatje, H. van Wayen, Ridderkerkschestraat 43b; zak aardappelen, W. v. d. Horst, Kortlandstraat 1; rood lederen portemonnaie, J. v. d. Waart, 's-Gravezande_ straat 46a; lederen portemonnaie met inhoud, C. v. d. Merel, Nieuwstraat 4, te Kethel; pas ser met onderdeden, W. v. d. Ent, van Osta- delaan 45b; zwemvest, C. v. Houten, Maria straat 37; bont schort, Valken, Havendijk 134; koperen afsluitdop, C. E. Vollag, Amperestr., 45b, regenjas met pijpen, J. Schipper, W. Brouwerstraat 13; kinderjasje, N. Lemin, N. Beetsstraat 20b; bruine portemonnaie met inhoud, J. J. Geel, Parallelweg 126b. Indien een gevonden voorwerp door den eigenaar is afgehaald by den vinder, wordt hiervan mededeeling verzocht aan het Hoofd bureau van Politie, tel. 68070 of 68036. HET St. Laurentius-Jongensgesticht heeft gisteren onder groote be langstelling zijn vijf en zeventig-jarig bestaan herdacht. Het feest is niettegenstaande de zorglijke tjjden ook voor dit instituut van weldadig heid, in de grootste opgewektheid gevierd. De ongetwijfeld gedenkwaardige dag werd ingezet met een solemneele Hoogmis in de kerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Onvangen aan den Westzeedijk, opgedragen door den Hoogeerw. heer Kanunnik J. W. van Hees- wijk, deken van onze stad. De pastoor van de parochie de Z.E. pater H. A. J. Jans sen S.J. die tevens Bisschoppelijk inspec teur is van het jubileerende St. Laurentius- Jongensgesticht fungeerde bij het H Mis offer als presbyter-assistens. Diaken was pater H. A. Sterneberg S. J. en subdiaken pater A. Th. Huisebosch S.J., terwijl pater P. L. Theunissen S.J. de functie van cere- moniarius vervulde. Een aantal koorknapen o.w. zich verschillende verpleegden bevon den, nam de lagere functies waar. Het college van regenten, de Eerwaarde Broeders en de verpleegden zaten in de voorste banken van het grootsche kerkge bouw, waarvan het altaar prachtig was ver sierd en in een stralende verlichting baad de. Het zangkoor zette aan de plechtigheid grooten luiser bij door het zingen van de Magdalena-Mis yan Ph. Loots, O Sacrum Convivium van E. Franssen en „Laudate" van Nielant. Na het Evangelie heeft de vorige Bis schoppelijk inspecteur de Zeereerw. pater A. Bonnike S.J. een toespraak gehouden naar aanleiding van de tekstwoorden uit Psalm 83 „Zalig het volk, dat het jubelen kent". Er is alle reden, zoo zeide de gewijde redenaar, om het 75-jarig bestaan van het St. Laurentius-Jongensgesticht te herden ken. Deze inrichting, waarop staat gebeiteld „charitas aedificat" heeft haar ontstaan te danken aan de weldadigheid van onze stad. Ongeveer 1400 jongens zijn hier gevormd tot degelijke mannen in de maatschappij. Hij huldigde de nagedachtenis van de op richters van dit monument aan den Binnen weg, dat hechter is dan staal en immer zal worden beschouwd als een eereteeken van de overgroote liefde van weldadig Rotter dam, Het is goed in dezen tijd van moreele inzinking te herinneren aan het vlammende woord van St. Paulus: „charitas Christi urget nos" waarmede ongetwijfeld zij moe ten zijn bezield geweest, die door den bouw van dit gesticht aan de jeugd zooveel le vensvreugde hebben gegeven. Ruim 48 jaar hebben de Broeders van O. L. Vrouw van Zeven Smarten der opvoeding verzorgd en het moet gezegd, dat zij zich voortreffelijk van hun moeilijk taak hebben gekweten. Spr. eindigde zijn bezielend woord met de geloovigen op te wekken opbouwers te zijn en te blijven van dit huis van liefde, dat zoo broodnoodig een ander huisvesting van noode heeft. Lof aan bestuur en broeders. gesproken de heer Koster namens de oud- Laurentianen, de heer J. v. d. Pluym na mens de jongens van de groote zaal. Eerst genoemde bood een cadeau onder couvert aan en laatstgenoemde herinnerde aan het cadeau yan alle verpleegden, welk geschenk bestaande uit een fraai gesmede lamp reeds een plaatsje had gevonden in de be stuurskamer. Benny Klaassens vertolkte de gevoelens van de middenzaal, terwijl drie kordate jongens van de jongste verpleegden in een samenspraak het regenten-college huldigden. Pieter Leen gaf gezien zijn klei ne gestalte, staande op een stoel het verhaal van rood-kapje ten beste. Nadat nog enkele zangnummertjes waren gegeven heeft de heer van Zoelen namens de Jongeheeren- Vereeniging bestuur en Eerwaarde Broeders bedankt voor het vele werk, dat in den loop der jaren is tot stand gebracht. De middag werd besloten met een jubi- leummarsch ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan gecomponeerd door den heer Derecht, leider van het Laurentius-fanfare- corps. Van half 4 tot half 5 recipieerden het college van regenten en de Eerwaarde Broe der Jozef, overste van het jubileerende ge sticht, van welke gelegenheid een druk ge bruik is gemaakt. Mgr. dr. J. Witlox, hoofd redacteur van de „Maasbode", die op het receptie-uur verhinderd was, deed later nog persoonlijk van zijn belangstelling blijken. Verschillende bloemstukken waren gezon den, terwijl tal van telegrafische en schrif telijke gelukwenschen binnenkwamen o.a. van den Hoogeerw. heer Deken van Rotter dam en van den Broeder Overste eri mede broeders der Congregatie. Des avonds werd den verpleegden en oud- Laurentianen een feestavond aangeboden in Parkzicht. Zaterdag brak brand uit in het beddenhuis van Kroese op de Broersvest. De uitgerukte brandweer behoefde geen hulp te verleenen, daar de brand inmiddels met emmers water was gebluscht De schade, die ongeveer 100 gulden bedraagt wordt door verzekering ge dekt. Door de Rotterdamsche Politie is op signa lement van het Alg. Politieblad aangehouden den 39-jarigen L. J- H. B., verdacht van op lichting. Hij is ter beschikking gesteld van den waarn. C. V. P. alhier. Bij de op 4 April door de Commissie van het het Centraal Bureau Instituut Pont in het gebouw „Eendracht", alhier gehouden examens slaagden o.a. de volgende candidaten voor: Kantoorstenograaf le klasse (165 lettergr, per min.) de dames O. A. Kersteman, P. C. Klok, V. E. A. de Landmeter, E. de Vogel en J. Hoogendam, Kantoorstenograaf in de Duitsche Taal: de dames P. S. Snijders, C. P. v. 't Hoog, O. A. Kersteman, V. E. A. de Landmeter, E de Vo.- gel, C A. Tuyll en J. Hoogendam; Kantoorstenograaf in de Engelsche Taal: dames O. A. Kersteman, P. C. Klok, J. A. M. Willebrands, C. P. v. 't Hoog, V E. A. de Landmeter, E. de Vogel, G. J. v. IJzendoorn en J.Hoogendam; Kantoorstenograaf Ned.: de dames E. de C. v. d. Water, W. J. Slavenburg, J, Gisterenmiddag geraakte de 6-jarige A. W spelenderwijze in de Schie. De juist passee- rende brigadier van politie v. d. S. kon hem gelukkig uit het water halen. Hij werd snel naar huis gebracht, waar hij van droge klee- ren werd voorzien en spoedig weer de oude was. KEBOREN: Janny P. d. van N. Louis en G H v d Merwe, N. Beetsstraat 20 Ge rardu J„ z. van W. J. Houtbraken en H. A. M. van Luijk, Fr. Halsplein 5. Maria C„ d. van W. A. v. d. Steen en M. C. Verhey- de, Copernicusstraat 12. Nora, d. van D. C. Mens en E. Woudstra, Bosboomlaan 20, Op gezette tijden wil de K. F. A. haar le den gerieven met de vertooning van goede films en gisteren werd voor de eerste maal te dezer stede aan dit prijszenswaardig ini tiatief gevolg gegeven. We mogen zeggen met verrassend succes. Want ondanks het milde zomerweer was de ruime zaal van het Capitol-theater tot het laatste plaatsje bezet toen de voorzitter der K. F. A. der afd. Rotterdam en omstre ken, de heer A. J. Rozemeijer, deze eerste ontmoeting met een groep leden opende met een welkomstwoord in den stijl der te ver- toonen film en op allen eem beroep deed, ieder op zijn beurt weer propagandist te willen zijn voor de K. F. A. Vervolgens richtte pastoor J. C. Vijver berg nog een kort woord tot de aanwezigen, om het streven der K. F. A. toe te lichten en aan te bevelen, bijzonder nu dit zich niet bepaalt tot leiding geven en waarschu wen maar positief wil in contact brengen met de goede film, d.i. de film door samen werking van goede techniek en juiste ge dachten ontstaan. Met groote aandacht en duidelijke blijken van meeleven volgden de talrijke aanwezi gen de vertooning van „La grande illusion" een film van groot formaat uit het be staande repertoire, die inmiddels helaas Laat, C. - - Krommenhoek C J. 8. Willebrands, C, P. v. t Hoog G Bol M Krook, J. M. Bunschoten, weer volop actueel is geworden. Zullen we A. J Brouwer!' e! L. v. Wamelen, M. J. Fil- 1 aHi,H PPn betere lekes, C. M. v. Pelt, H. Bakker, J. Broekhui zen en de heeren G. J. V. d. Giessen, J Ooykaas, W. de Bel, en W. v. d. Plicht. Tevens slaagden voor het Snelheidsdi ploma Machineschrijven (C. dipl.) 4 candi daten. Praktijkdipl. Machineschrijven (B. dipl.) 6 cand. Vaardigheidsdipl. Machineschr. (A-dipl.> 20 cand. allen leerlingen van het Instituut Pont alhier. Bij het Zaterdag te Den Haag door de Fe deratie „Groote" gehouden examen slaagden voor: Kantoor-stenograaf Fransch: me}. M. van Heijningen. Kantoor-stenograaf Duitsch de heer M. Pelt. Kantoor-stenograaf Neder- landsch de heer H. Kemper en de dames J v. d. Berg, J. Rensman, A. Hovenier, T. v. d. Moezel, L. van Pelt, L. Akkerman, R. Kleij- wegt, T. Neus, A. Brouwer, M. Osterholt en M. Dinkelaar. Allen werden opgeleid aan Insti tuut Odé alhier. werkelijk voor altijd de hoop op een betere verstandhouding tusschen de volkeren moe ten opgeven? Het was een zeer geslaagde matinée, waarvoor veel lof toekomt aan de organi sators, bijzonder den hoofdinspecteur der K. F. A. te 's Bosch, den heer P. W. Wezen beek. Het spreekt van zelf, dat eerlang nieuwe voorstellingen volgen. Gezien het groot aantal leden der K.F.A., ook te Rotterdam zal men zelfs poot-aan moeten spelen, om allen binnen niet te lang tijdsbestek aan de beurt te doen komen, Benoemd tot pastoor te Wassenaar De weleerw. heer J. B. Th. van Woezik sinds 1936 kapelaan van de St. Willibrord kerk aan den Beukelsdijk is door Z. H. Exc, den Bisschop benoemd tot pastoor van de St. Joseph-parochie te Wassenaar (den Deil). Des middags om half twee hebben de regenten, de Eerwaarde Broeders, de jeugd alsmede verschillende oud-verpleegden en de leden van de Jongeheeren-vereeniging zich verzameld in een der zalen van het ge sticht aan den Binnenweg, vajK >elks gevel de vlag breed uit woei, voor een meet in tieme herdenking. Met een fikschen marsch van het eigen fanfare-corps werd de plech tigheid geopend. Nadat onder leiding van Broeder Michel een feestlied was gezongen, gecomponeerd door pater H. A. Sterneberg S.J. werd het woord verleend aan den voor zitter van het Regentencollege den heer W. Kavelaars. Spr. las enkele passages voor uit de circulaire, welke destijds werd gericht tot de burgerij om te komen tot de oprieh ting van het St. Laurentius-Jongensgesticht, uit welke passages men kan beluisteren de motieven, welke de oprichters hebben ge leid om tot een zoo nobele daad te komen. Spreker bracht in de herinnering de pamen van de eerste vier voorzitters de heeren Weve, Cremer, Thyssen en de Groot, me moreerde de namen van vele Eerwaarde Broeders, die zich met hart en ziel aan de, stichting hebben gegeven, bracht dank aan de talloos vele begunstigers, roemde den arbeid van het R. K. Parochiaal Armbe stuur, herinnerde aan de namen van de me dici dr. Ooms en dr. Bellini, prees het werk van de Jongeheeren-vereeniging, roemde de voortvarende leiding van den heer J. P. M Marcelis onder wien de Eerw. Broeders hun zegenrijk werk hebben uitgebouwd, om zich tenslotte te richten tot de jongelui, die in het St. Laurentius-Jongensgesticht wor den verpleegd. Blijft sieraden van Christus' kerk, zoo zeide spr. De taak van de opvoe ding is zeer moeilijk, toont echter uwe dankbaarheid door getrouw en volgzaam te zijn. Breekt de dag eens aan, dat ge het ge sticht gaat verlaten, schaart u dan onder het vaan van de oud-Laurentianen. Met trots mogen we terugzien op den afgelegden weg. Zeer vele jongens zijn goede leden gewor den in de maatschappij. Onder de oud-ver- pleegden tellen wij vele priesters, missiona rissen, werkgevers, onderwijzers enz. Spr. zeide tenslotte met moed een nieuw tijdperk tegemoet te gaan en hoopte dat spoedig de wensch in vervulling zal gaan van een nieuw modern tehuis, dat zal vol doen aan de eischen, welke noodzakely c mogen worden gesteld. De Bisschoppelijk inspecteur pater H. A. J. Janssen S.J. wees op de gewichtige, maar vooral zoo zware taak van de opvoeding en vorming van de jeugd, prees het werk van de regenten, die zich steeds belangeloos ge ven en feliciteerde de Eerwaarde Broeders met de bereikte resultaten. Spr. hoopte dat de verpleegden al dit onbaatzuchtig werk niet zouden beschamen en eindigde met een „leve het bestuur, leve de Broeders!" Namens den Algemeen Overste voer e hierna het woord de Eerwaarde roe er Modestus die zijn groote tevredenheid uitte over het' jeugdwerk, dat met zooveel y ver en toewijding wordt verricht in het bij cie congregatie zoo geliefde St. Laurentius-Jon gensgesticht en sprak de verwachting uit, dat deze herdenking het hare er toe zou bijdragen om de balans nu eens voor goed sluitend te maken. Achtereenvolgens hebben woorden van waardeering, hoogachting en dankbaarheid Als opvolger van den Zeereerw. heer P. R. den Boer, die in verband met zijn gezond heidstoestand met ingang van 1 Mei a.s. eer vol ontslag heeft gekregen uit de geestelijke bediening, is door Z. H. Exc. den Bisschop benoemd tot pastoor van de parochie van L. Vrouw van Lourdes (Noordereiland) alhier de zeereerw. heer C. B. M. Wiemers, momenteel pastoor van de St. Joseph-kerk te Wassenaar (Den Deil)- De nieuwe pastoor van het Noordereiland is bp 4 Januhri vijf en vijftig jaar geworden. Hij werd 17 December 1910 priester gewijd en werd na kapelaan geweest te zijn te zijn te Voorhout, Leimuiden en vele jaren te Schiedam in September 1929 belast met de oprichting van de nieuwe parochie te Wassenaar. 24 April: Groote Schouwburg, De ge vaarlijke bocht (Residentie-tooneel) 8.15 uur (volw.) 26 April: Groote Schouwburg, De Notre Dame van de Sloppen (Ver. Haagsche Spe lers), 8.15 uur (boven 18 jaar). D a g e 1 y k s Tivoli-Schouwburg, de doch ter van den tamboer-majoor (Opeiette- zangers), 8.15 uur (volw.). Zondag ook 2 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 25 April in: Lumière: Ergens in Nederland (volw.); Studio: Dybuk (boven 18 jaar); Grand: Het privé-leven van Elisabeth en Essex (boven 18 jaar); Luxor: Brand op den oceaan (v. volw.); Thalia: Kouwe drukte (v. volw.); Olympia: De Sail* in Londen en De strijders van 't Westen (volw.); Scala: Alleen engelen hebben vleugels (boven 18 jaar); Colosseum: Twee straatjongens van Parijs en De kat en de kanarie (volw.); Prinses: Vijf kwamen te rug en Kom je ook achter de tralies (bo ven 18 jaar); Corso: De rebel van Texas; Capitol en City: De gevaarlijke getuigen een Een meisje uit een stuk (boven 18 jaar); Arena: Ninotchka (volw.); Centraal: Re- volverspoor en Muiterij op de kostschool (boven 18 jaar); Ooster: Koning der onder wereld en De zon gaat nooit onder (volw.); Victoria; Rue Michel no. 8 en Maria Ilona (volw.); Asta; De kroegbaas en Pioniers der prairie (volw.); Harmonie: Straten zon der einde en Hotel voor vrouwen (volw.); Cineac: actualiteiten. Tentoonstellingen: Museum Boy man, oud aardewerk uit de collectie Bas- tert-van Schaardenburg (tot 30 Juni). Gebr. Koch, Noordblaak 23, aquarellen en teekeningen van Kees van Dongen (tot 5 Mei). Rotterd. Kunstkring, W. de Wit- straat 35, beeldhouwwerken van Corry Fran_ zen-Heslenfeld, schilderijen van G. Am. Smith en Johan de Vries en zelf ontworpen gebreide modellen van Leen de Vries-Ham- bürger (tot 6 Mei). Schiedam. Passage (t.m. Dinsdag): De regen kwam en De blauwe diamant (volw.). 1 SCHIEDAM,22 April. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1.401.50 (niet officieel) Zondag IS op plechtige wijze het 23-jarig jubileum herdacht van den heer A. H. Bloem Sr., als lid van het armbestuur der St. Hilde- gardis-parochie, waarvan hij 15 jaar als pre sident fungeert. Te kwart voor negen werd door den Zeer eerw. heer A. P. C. Konijn, pastoor der s>t. Hildegardiskerk, aan het fraai versierde hoogaltaar een H. Mis van dankbaarheid op gedragen. Bij het binnentreden van den ju bilaris én zijn familie zette het zangkoor onder leiding van den heer Lucas het „Veni Creator" yan Jos. Beltjens in. Na het Evan gelie hield Pastoor Konijn een korte toe spraak, waarin hij tevens wees op het zeer verdienstelijk Werk van den zoo eenvoud! gen president en als geschenk van allen een kort, doch; welgemeend gebed vroeg voor den jubilaris, wien spr. toewenschte dat hij nog jaren zijn Gode welgevallig werk mocht voortzetten. Onder de H. Mis naderden kerk en armmeesters en hun dames, alsmede ve e parochianen en ondersteunden van het Armbestuur, welke door hun groote opkomst een blijk van hun dankbaarheid gaven, tot de H. Tafel. Het zangkoor luisterde de plech tigheid op met de uitvoering van het „Ave Maria" van Witt, een bekend vier-stemmig „Sanctus" en het „Laudate" van Ruigrok, waarna tot besluit de organist, de heer Hub Vissers, het gevoelvolle „Ave Maria" van Schubert liet hooren. Na de H- Mis vereenigden pastoor en leden van kerk- en armbestuur met hunne dames zich in de pastorie aan een feesteiyK ontbijt. Nadat pastoor Konijn hier als eerste een woord van gelukwensch had gesproken, vertolkte de heer A. S. M. van der Pluym: de vice-voorzitter van het Armbestuur, de gelukwenschen van het college en bood on der toepasselijke woorden een fauteuil als feestgeschenk aan- De secretaris, de heer H. J. van der Meijden Sr. deed voorlezing van de notulen van de vergadering van 21 April 1915, in welke bijeenkomst de heer Bloem werd geïnstalleerd, en sprak een gelukwensch in dichtvorm uit. Van het Kerkbestuur was een fraai b oern stuk in de pastorie aanwezig, terwijl e a mes van de armmeesters ook mevr. oem- Wlllemse met bloemen hadden verwelkomd Zoowel aan de pastorie, a s aan zijn wo ning mocht de jubilaris in den loop van den dag talloos vele persoonlyke, schriftelijke en telegrafische gelukwenschen in ontvangst nemen. Toen Zaterdagnacht omstreeks half een het 15-jarige meisje J. W. v. R„ wonende in de De Ruyterstraat, op de Zeevischmarkt uit een tram wilde springen, toen deze nog niet ge heel had gestopt, is zij bekneld geraakt tus schen de treeplank van het tramrijtuig en den trottoirband. Het meisje bekwam een wervel breuk en verwondingen aan het linker onder been. Zij Is Per auto van den Geneeskundi gen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Cool singel vervoerd en daar ter verpleging opge nomen. Ondervindt last van het plotseling ingetreden voorjaar. Het Drinkwaterleidingbedrijf is eigenlijk verrast door de plotseling gekomen warme dagen. De onverwachte temperatuurwisseling heeft dikken groei in het water tengevolge gehad, waardoor verschillende filters op 1" f waterwerk Ineens zijn dicht geslagen én' *CÏ> goed als geen water door lieten. Zoo kon het gebeuren, dat vooral in Rotterdam-Zuid op de bovenverdiepingen geen water getapt kon worden. Men is op de Waterwerken onmiddellijk met man en macht aan den arbeid gegaan, om het euvel te verhelpen, doch het verwij deren van de begroeiing en het openen der filtergaten vereischt eenigen tijd. Het euvel werd vandaag vooral zoo erg gevoeld, omdat de Rotterdamsche vrouwen gewoon zün op Maandag of Dinsdag de washh te doen. Op Vrydag 26 April a.s. geeft het gezel schap „De Vereenigde Haagsche Spelers" des avonds te 8.15 uur in den Grooten Schouw burg een opvoering van „De Notre Dame van de sloppen" van Grégoire Leclos. De leden van de Katholieke Volksuniver siteit kunnen vanaf Woensdag 24 April, dage lijks van 10-3 uur op vertoon van hun lid maatschapskaart, aan den Grooten Schouw burg plaatsbewijzen voor deze opvoering be komen, tegen sterk gereduceerde prijzen, Het bestuur hoopt, dat vele leden van deze faciliteit gebruik zullen maken. Gisteravond is er door kortsluiting brand ontstaan in een transformatorhuisje aan den Gordelweg. Met gebruikmaking van zand zijn de vlammen gedoofd kunnen worden. Tengevolge van dezen brand is er een kleine storing in <fe electriciteitslevering geweest in eenige straten rond den Gordelweg. Gisteren hebben langvingers op verschil lende sportterreinen hun slag geslagen. Zoo werd uit de kleedkamers van het Nenijto- sportterrein ten nadeele van A. B. V. H., wonende aan de Oosterkade, een porte monnaie ontvreemd met een bedrag van 18. Voorts werd ten nadeele van T. J. N. S., wonende Bergsingel, een portemonnaie met 90 cent en een sleutel gestolen. E. L- uit de Avenue Concordia bemerkte ih hetzelfde kleedlokaal, dat uit zijn portemonnaie een bedrag van f 4 was gehaald. Ook op de tennisbanen aan den Wytema- weg hebben dieven hun slag geslagen. De in de Rochussenstraat wonende J. M. V. miste althans zijn portefeuille, waarin een bedrag van 70 en een rijbewijs. Ten nadeele van H. V. van den Heemraadssingel werd een portefeuille ontvreepad met 100, een gouden tientje, een safesleutel en 20 Fransche francs. Mej. A. D. uit de Aegidiusstraat, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat Zaterdag avond op de weekmarkt aan den Goudsche- singel uit haar handtasch een portemonnaie Is gerold met een inhoud van 7.50. J. B., wonende aan de Nieuwe Haven, heeft bij de politie aangifte gedaan van ver missing van zijn personenauto, die hij onbe heerd voor de deur van zijn woning had laten staan. Met behulp van een valschen sleutel hebben ongenoode gasten zich gisteravond toegang verschaft bij de firma H. K. aan den Goudschesingel. Uit een cassa, welke in den winkel stond, wordt een bedrag van 2.50 wisselgeld vermist, terwijl ook een geldkistje is verdwenen, waarin zich 8.50 bevond. Personeel van een der politiebooten heeft vanochtend in de Rijnhaven het lijkje ge dregd van het zevenjarig meisje, P. J. de Bruin, uit de Rosestraat, dat gisteren bij het spelen te water is geraakt en verdronken. Gistermiddag Is de 8-jarige J. K. uit de Banierstraat met zijn rijwiel in de Schie gereden. De knaap werd gered door den 32-jarigen J. Albers, die zich gekleed te water begaf en den jongen nog tijdig °P het droge wist te brengen. De acht-jarige Is naar het St. Franciscus Gasthuis gebracht en daar ter observatie opgenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2