essjr js «sa/s— hoek van holland. WOENSDAG 24 APRIL 1940 VER. CHARLOIS' BELANG. De jaarvergadering. Schilderijen van G. Smith en Johan de Vries. In den Rotterdamschen Kunstkring. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. BURGERLIJKE STAND. RÖTTERDAMSCHE KEGELBOND. De rondgang langs de banen. KAMPIOENSWEDSTRIJDEN. Werk voor Jongere Werkloozen LEEGE VATEN VERDUISTERD. DE METHODEN DER PSYCHO TECHNIEK. De eerste ronde. S-B£.b 'Jif™ g;c^ Zn "TZLem, OT „HET STRIJKORKEST", HOEK VAN HOLLAND. door een toeval getroffen en verdronken. ONGEVAL, VLAARDINGEN. A. G. LINDEMAN t ZANDSPEELTUINEN. SCHIEBROEK. EEN VERKO OPING, DIE DE AANDACHT TROK. PIJNACKER. SCHOONHOVEN. VOORBURG., CREDIBTEN VOOR REINIGINGSu EN GASBEDRIJF. IJSSELMONDE. GASLICHT. OUDE TONGE. In gebouw „Timotheus" heeft de vereeni- jging „Charlois' Belang" gisteravond haar jaarvergadering gehouden. Er was vrij veel belangstelling. De voorzitter, de heer D. G. den Besten, sprak tijdens zijn openingswoord de hoop uit, dat de donkere wolken van deze oorlogstij den zoo spoedig mogelijk zullen verdwijnen. Of dat waar zal zijn? Spr. uitte de verwach ting, dat, indien noodig, niemand zijn plicht zal verzaken ten opzichte van de vrijheid die wij te verdedigen hebben, noch ten aan zien van het vaderland. De heer den Besten verwelkomde voorts den heer Roodzant, die dezen avond een overzicht zou geven van den stand der tunnelwerken, door welke werken thans alles op Charlois beheerscht wordt. Voorts deelde spr. nog mede, dat het ge meentebestuur, indien eenigszins mogeüjk, in de nieuwe wijken telkens kleine pleintjes zal maken, waarop de kinderen naar harte lust kunnen rolschaatsen. Vervolgens werd het jaarverslag, uitge bracht door den secretaris, den heer B. J. Jungerius, besproken. Aan dit verslag ontleenen wij, dat het de plicht der vereeniging is in dezen kritie ken tijd om verzoeken, waaruit financieele offers voor de gemeente voortvloeien, tot de meest noodzakelijke te beperken. Het verslag maakt er verder melding van dat voor diverse straten een betere verlichting is bepleit, o.a. voor sommige gedeelten van de Wolphaertsbocht, bij den overgang van de Doklaan naar de Boergoenschestraat, voor den Dorpsweg tusschen Kievitswatering en Kromme Zandweg, voor de Boergoensche straat en wel door middel van booglampen. Voorts is gewezen op de onvoldoende ver lichting der postzegelautomaten voor het postkantoor. Bovendien zijn eenige slechte bestratingen onder de aandacht der autoritei ten gebracht. Het bestuur heeft zich in verbinding gesteld met de Vereeniging van Schoolwerktuinen aan den Linker Maasoever ten einde te trach ten voor de Charloische schoolkinderen werk- tuinen te verkrijgen meer in de naaste om geving. Een commissie is benoemd om deze plannen verder uit te werken. Nadat bekend was gemaakt, dat tot vervroeg de sluiting van postkantoren waaronder ook het drukbezochte bijkantoor aan de Wolphaertsbocht zou worden overgegaan is gewezen op het ongerief, dat hieruit voor de bewoners zou voortvloeien. De directeur van het postkantoor deelde mede, dat tot de zen maatregel moest worden overgegaan als gevolg van de abnormale tijdsomstandighe den, waardoor een dringende behoefte aan geschoold personeel op sommige plaatsen is ontstaan. Voorts werd medegedeeld, dat, teneinde het ongerief voor het publiek zooveel mo gelijk te beperken, voor de z.g. districtskan toren voor den Linker Maasoever het kan toor Rotterdam-Zuid aan de Dordtschelaan de normale openstellingsuren zijn gehand haafd. Hetzelfde geldt voor de postagent schappen. De directeur is van oordeel, dat de bewoners van Charlois in doorsnede niet in een ongunstiger positie verkeeren dan die van andere stadsgedeelten. In verband hiermede kon aan het verzoek het bijkantoor Charlois van den betreffenden maatregel uit te slui ten, niet worden voldaan. Het gemeentebestuur is gewezen op het gemis van een openbare leeszaal op Charlois en er is verzocht een zoodanige inrich ting daar te vestigen of de bestaande aan de Mare te verplaatsen zoodanig, dat deze beter voor de bewoners van Charlois te be reiken is. Hierop werd nimmer antwoord ontvangen Wel is gebleken, dat een afdee- ling is ondergebracht bij het Volkshuis. Gewezen is ten slotte op het ongerief, dat wielrijders ondervonden bij den overgang van de Boergoenschestraat vanaf de woning van dr. Kranenburg naar het rijwielpad aan de Doklaan, welk gedeelte niet bereden mag worden. Uit den boezem der vergadering wera nogmaals gewezen op de omstandigheid, dat er op het postkantoor aan de Wolphaerts bocht vaak zoo lang moet worden gewacht, eer men aan de beurt is. De voorzitter ant woordde hierop ,dat de kwestie nog niet geheel geregeld is, maar binnen afzienbaren -V NEDERLANDSCIIE AMBULANCE IN FINLAND. Eenige leden van de Nederlandsche Roode Kruis Ambulance in Finland in het hoofdkwartier tijdens het verrichten van een operatie. tijd zijn er op Charlois groote veranderin gen te verwachten, ook wat het postkantoor betreft. Het jaarverslag werd vervolgens, met dank aan den secretaris, goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer P. Leenheer, bleek, dat er een voordeelig saldo is van 630.21 tgen 581.11 het vorige jaar. De aan de beurt van aftreden zijnde be stuursleden, de heeren L. de Koning, P. Leen heer en B. J. Jungerius, werden bij accla matie herkozen. Ten slotte werd het woord verleend aan den heer Roodzant voor zijn lezing over de Maastunnel. De 42-jarige A. Willems, gewoond heb bende te Hillegersberg, die gisteren op het emplacement van het station D. P. bij het ontkoppelen van een wagon is uitgegleden en die met zijn borst terecht is gekomen op een buffer, waaroor hij ernstige inwendige kneu zingen bekwam, is aan de bekomen verwon dingen in het ziekenhuis aan den Coolsingel overleden. Aangiften van 23 April. BEVALLEN: M. Boender—Stuip d. J. Ver meulen—Lijk d. J. den Outer—Pors z. G. Hendersonvan der Sande d. E. Romeijn Snoek d. J. Bul—Schoonen z. M. Lemmers V. d. Meerendonk z. C. E. de Koning—Maes- sens d. N. A. Weeber—van de Velde z. W. M. S. Schafgansvan Leeuwen z. J. G. Bak ker—Gielbert z. J. van LuikPleune d. E. W. Hugens—Albers z. M. Baggerman- Smit z. A. J. van de Putte—Smits Schouten a. W. F. Taartmans—Hendriks d. M. P. Oosthoek—Briede d. A. Bruinsma—de Zwart z. J. H. Holterman—v. d. Akker d. M. M. G. von Burg—v. Kersbergen z. J. H. Schee- renvan Loon z. C. E. T. Luijkenaar Fran ckenSchreuder z. H. C. RoosKrujjssen d. x-ï. Krijgerv. d. Polder z. G. Ruytenberg de Wilt z. N. L. S Izaaks—Wolff z. J. J. Orgelistvan Dijk d. J. HardenbolV. Dam d. H. A. Ringlever—Koning z. en d. H. v. d. Bos—Helderop d. G. G. Hofland—Evers z. M. C. van der Burg—PePterse d. A. Peper —Smits z. F. AmelingKooij z. M. A. J. Kwantenv. d. Wijngaarden d. A. J. Ver schoorJoosse z. N. B. den Breejenv. Gin- kel d. J. W. A Botschuiverv. d. Luur z. C J van AmeijdenPost d. A. M. Sanders Hovenier d. L. B. Haan—Scholten z. M. Hofman—Slier d. J. M. F. v. Welzenes- Berends levenl. z. OVERLEDEN. I. de Vos ong m. 72 j. G. C. v. Duhn z. 4 m'nd. B. Zwanenburg vr. v. J v. d. Berg 69 j. J. A. M. Jansen ges. m. v E. M. A. Rghina 73 j. C. H. Rolffs ong. m. 70 j. J. v. Wingerden wed. v. J. de Borst 84 j. M. Hoek vr. v. R. Uges 47 J. J. Huis wed. v. H. Logemann 78 j. W. de Jong wed. v. J. G. 't Hardt 78 j. C. J. Metz vr. v. L. v. Luin 63 j. T. Sneep m. v. C. E. Klare 42 j. G den Hartog wed. v. C. F. Versteeg 88 j. C, den Boer wedr. v. P. Baris 79 j. C. J. Haak wed. v. M. C. Pleune 83 j. H. C. v. Leeuwen zoon 9 jaar. Na de wedstrijden op de banen van „Tivoli" voor den „Rondgang langs de banen" is de stand der clubs, alsmede de personeele stand heel wat Veranderd. De eerste plaats in klasse A schijnt wel voor Alle Neune te worden, in klasse B is de beste plaats voor N.H.R.V., terwijl in klasse C 't Zuid wel niet meer gepasseerd zai worden. De perso neele stand is veel scherper geworden en hier is de strijd nog geheel open Aan spanning zal het bij den eindstrijd niet ontbreken. De stand in klasse A is nu: 1. Alle Neune 87 _,1_tpn o Shell 78 punten, 3 N.HJt.V. 74 pun ten; 4 Noveni 73 punten; 5 De Woudsloopers 66 nun ten- 6 The Far West 66 punten; 7 Tous les Neuf 65 Punten- 8 De Poedelaars 61 punten; 9 't Zuid 60 PpCten; 10 Pompenburg 54 punten^ U A.D.O. 53 punten; 12 D.O.K. 43 A. 38 punten: 14 D.O.P 31 Pf'"'jfyyy 31 punten; 16 V.O.L. 23 punten, 17 V.Y.Y. lb PTnteklasse B is de stand: 1 N.H.R.V. 63 punten; 2 Alle Neune 61 punten; 3 Noveni 58 punten, 4 Shell 49 punten; 5 De Poedelaars 48 p '.7 Tous les Neuf 48 punten; 7 De Woudsloopers punten; 3 E.V.A. 46 punten; 9 Pompenburg 4_ punten; 10 V.V.V. 40 punten; U A.D.O. 40 pun ten; 12 D.O.K. 36 punten; 13 't Zuid 28 punten 14 D.O.P. 24 punten. In klasse C is de stand: 1 't Zuid 47 punten; 2 N.H.R.V. 39 punten; 3 Alle Neune 35 punten, 4 De Poedelaars 34 punten; 5 E.V.A. 33 punten, 6 D O K 29 punten; 7 De Woudsloopers 24 pun ten;'8 E.VA. 22 punten; 9 V.V.V. 15 punten. De personeele stand is: 1- Jansen N.H.R.V. 883, 2 Borkus, Alle Neune 878, 3 Strack van Schijn- del Alle Neune 864, 4 K. Kooiman De Woudsloo pers 856; 5 Lubeck Noveni 848, 6 van der Schouw Shell 846; 7 Korte A.D.O. 828; 8 Kreu- ger Tous les Neuf 826; 9 Scheffers Noveni 821; 10 Sten tier The Far West 820; 11 G. van Gelder 't Zuid 820; 12 Brücker Pompenburg 820; 13 Waalwijk van Doorn De Poedelaars 818; 14 K-Os ter Alle Neune 817; 15 Nieuwendijk De Poede laars 815; 16 van Walsem The Far West 808; 17 Hendriksen N.H.R.V. 797; 18 Van der Roer Shell 796- Spoor Shell 795; Besters Tous les Neuf 795 Heyster Noveni 787; Willemse Tous les Neuf 787 Scheurkogel Excelsior 785; J. Kooiman De Woudsloopers 783; Aarsbergen 't Zuid 782. De eerste beurt op de banen van het „Grand •Theater" heeft plaats gehad. vnnr Masse A wierpen op de banen A en B. 1 Alle Neune 204^210=414; 2 't Zuid 188 206 VVV. 196+195=391; 4 Shell 169 4 0Q^*58* 5 DOK, 162-}-171=333. On de banen C en DT1 't Zuid 219+216=435 2 Ahe Neim^" 88 234=422; 3 V.V.V. 217 196 413; 4 Shell 217 196=413, 5 D.O.K. 213+191_ *°Op de banen E en F: 1 tZuid 213+210=423; 2 Shell 203+207=410; 3 Alle Neune 194+208- 402; 4 V.V.V. 198+201=399; 5 D.O.K. 195 202= 397. Klasse B wierp op de banen A en B: 1 Shell 190 197=387; 2 V.V.V. 187 161 348; 3 't Zuid 133+202=335; 4 D.O.K, 110 188=298; 5 Alle Neune 109 170 279. Op de banen C en D: 1 V.V.V. 200 192=392 't Zuid 287+194=381; 3 Shell 181 195=376 D.O.K. 185 187=372; 5 Alle Neune 177 181 358 Op de banen E en F: 1 Alle Neune 224 186= 410- 2 V.V.V. 190+200=390; 3 Shell 172 186= 358' 4 't Zuid 180 169 349; 5 D.OK. 171 168= 339 Klasse C wierp op de banen A en B: 1 't Zuid 181 183 364; 2 Alle Neune 141 151=292; 3 DOK 144+127=271; 4 V.V.V. 131+139=270. Op de baten C en 1 t Zuid 194+199=393; 2 VV.V. 175 136=311; 3 Alle Neune 164+140= 304; 4 D.O.K. 146+149 295. Op de banen E en F: 1 Alle 356' 2 't Zuid 190+162=352; 3 D.O.K. 162 1(8 =340; 4 V.V.V. 149+148 296. De tweede ronde op de banen van het „irfana Theater" zal plaats hebben op Maandag 29 Apru. Dan komen de clubs Pompenburg, D.O.P., a.d O., De Poedelaars en De Woudsloopers aan de beurt. In alle wijken van de stad bevindt zich werkgelegenheid voor jeugdige werkloozen, bekend onder den naam „werkobjecten". Er wordt daar hoofdzakelijk gewerkt aan den aanleg van sportvelden, kinderspeeltuinen met plantsoenen, omgeven door singels of wegen. Een ieder, die den leeftijd heeft van 16 tot en met 24 jaar .gehuwd of ongehuwd, kan aan deze werken deelnemen. s Morgens om half negen wordt een aan vang gemaakt en 's middags kwart vóór vier het werk beëindigd, 's Zaterdags wordt niet gewerkt. Werkschoenen en overalls worden in bruikleen verstrekt. In den schafttijd wordt dagelijks koffie uitgereikt en thee bij een broodje na werktijd. De Vrijdag is betaaldag, waarop eiken deelnemer een zakgeld wordt uitgereikt van drie gulden, voor welk bedrag in de meeste gevallen geen korting op eventueelen gezins- steun wordt toegepast. Gehuwden behoeven niet meer naar hun stempellokaal te gaan voor het verkrijgen van een stempel. De stempelboekjes worden dagelijks op het werk ingeleverd en 's Za terdags wordt de gewone uitkeering aan het gewone stempellokaal uitbetaald. Voor gehuwde deelnemers zijn de drie gulden in elk geval vrij van steunkorting. Van hen, die 2 jaar bij de werkobjecten hebben gewerkt, wordt de vergoeding mee geteld bij het bepalen van de kostwinners vergoeding, wanneer zij in militairen dienst gaan. Het is overbodig er op te wijzen, dat elke arbeid beter is dan niets doen. Even over bodig is het er op te -wijzen, dat licht grond werk in de buitenlucht jonge spieren staalt en het lichaam gezond maakt. Een ieder, die genoemden leeftijd heeft bereikt en geen werk heeft, kan zich opge ven, indien hij een inschrijvingskaart kan toonen van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Tewerkgestelden, die een bewijs kunnen overleggen, dat zij moeten solliciteeren, krij gen daartoe gelegenheid en kunnen het werk onmiddellijk verlaten. Inlichtingen worden verstrekt op het werkobject Schie-Rottekanaaf aan den Gor- delweg, werkobject Terbregscheweg aan de Kerkhoflaan, werkobject Blijdorp aan den tol hij Overschie, werkobject Zuider-Zie- kenhuis aan den Valkeniersweg, werkobject Hillesluis aan den Stadionweg, werkobject Varkenoord aan den Smeetlandschendijk, werkobject Katendrecht aan de Tolhuislaan, werkobject Hoboken aan den Westzeedijk, tegenover de Noorsche kerk. Aan laatstgenoemd adres kunnen ook in schrijvingen plaats hebben, waarna oproe ping en tewerkstelling spoedig volgt. Door de politie van het bureau Ooster- vantstraat zijn dezer dagen aangehouden de 34-jarige C. J. de K., de 32-jarige J. v. B., de 37-jarige N. H. van E. en de 51-jarige A. J. L. De drie eerstgenoemden waren in betrekking bij de N.V. Ver. Petroleum Mijen. „Purfina". Zij hadden bij verschillende klan ten van deze firma leege ijzeren vaten opge haald en deze vaten voor eigen rekening verkocht aan den 51-jarigen A. J. L. Het betreft hier ongeveer 50 vaten, die zijn ver kocht voor 2.50 per vat. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, zijn de vier lui weer op vrije voeten gesteld. De arbitraire beslissing der hangpartijen uit den Zondag met iy2—zy2 afgebroken kam pioenswedstrijd „Haarlemsch Schaakgezelschap" „Het Westen" luidt, resp. aan het tweede en tiende bord, als volgt: G. Groone—H. van Her- rikhuyzen Y2SondorpB. J. S. Brilleman 0- Door deze uitspraak heeft genoemde ontmoe- ting uit de eerste ronde der afvalwedstrijden tot"een gelijk spel: 5—5, geleid, zoodat Zondag s de Haarlemmers naar de hoofdstad moeten trekken, om opnieuw met de Westerlingen in heVoortst bracht^in deze ronde de wedstrijd, welke gespeeld werd door „De drie Torens" uit lois" (Rott. Schaakbond) en 5/6-^1» (Limb. Schaakbond) en „Strijd met bele Nijmegen (Geld. Schaakbond) viel terstond de beslissing, een 6%3% overwinning Nijmegenaren. De wedstrijd tusscher. „Phihdor te Leeu warden (Friesche Schaakbond) en de „Soester Schaakclub (Sticht-Gooische S.B.) is uitgesteld tot 4 Mei. De Drie Torens" en „Heerlen zijn reeds uitgevallen. Charlois moet tegen de Residentie Schaakclub Zondag a.s. in een tusschenronde uitkomen, daar Noordwijk zich teruggetrokken heeft. Het rad der promotiewedstrijden naar 1 B. zal voor de tweede ronde 19 Mei gaan draaien. Op Dinsdag 23 April hield dr. Jac. van Dael voor de vereeniging van artsen en on derwijzers een voordracht met demonstratie over de methoden der psychotechniek. Spr. begon met het onderzoek naar het reactie-vermogen toe t® lichten. Diverse reactie-proeven werden getoond, waarbij de nadruk werd gelegd op het belang van de bepaling van het reactie-type. Vervolgens werd gehandeld over het onderzoek naar zintuigelijke functies (diep te-zien, bewegingszin, enz.) Uitvoerig werd stilgestaan bij de metho den, welke dienen om de opmerkzaamheid van een persoon vast te stellen; spr. wees op de beteekenis van concentratie en van verdeeling der opmerkzaamheid in verband met de geschiktheid voor beroepen. Na demonstratie van proeven tot onder zoek van het geheugen, van het physieke en van het psychische arbeidstempo en van andere functies en eigenschappen meer. werd de intelligentie aan de orde gesteld hierbij bracht spr n.m. naar voren het on derscheid tusschen theoretisch-, practiseh en technisch inzicht. Aan het slot legde spr den nadruk op het onderzoek naar de totaliteit: hij wees er op dat in verband met de geschiktheid voor beroepen de geheele psychophysische per soonlijkheid van belang te achten is. Wat de schilders G. Arn. Smith en Johan de Vries thans in den Rotterdamschen Kunst kring ten toon stellen, vertoont in menig op zicht verwantschap naar geest en techniek. Beiden zijn ze kunstenaars, die 't edele am bacht van het schilderen uitstekend verstaan En beiden demonstreeren ze in hun werk een bekoorlijke, weldadige distinctie. Smith lijkt soms een geduldiger en gelukkiger zoeker dan Johan de Vries, die meer aan eenmaal en waarschijnlijk moeizaam verworven waarden vasthoudt. Wat Smith aangaat, zijn schilderijen vor men hoogtepunten of laagtepunten, beide dan in een tamelijk ruimen zin genomen. Het stilleven heeft zijn bijzondere belangstelling, althans in deze collectie. Met vaak verbeten hardnekkigheid werpt hij zich op eenvoudige dingen van den dag. Hij probeert vruchten te schilderen, flesschen en andere voorwerpen uit het dagelijksche gebruik, zoekend naar de verborgen schoonheid ervan, probeerend, die in vorm en kleur tot uitdrukking te brengen. Nu eens laat hij den vorm overheer- schen, dan de kleur. Het brengt bij een ver gelijking der afzonderlijke stukken een be paalde onevenwichtigheid naar voren. Wat in het eene bevredigt, beschouwt men in het andere onwillekeurig als een gemis. Soms worden de lijnen bijna in de kleurwaarden opgelost, elders is de lijn te nadrukkelijk ge handhaafd. En aldus beziet men appels, ko kosnoten, meloenen, hyacinthen, citroenen, bloemen in een glas telkens opnieuw uit een verschillenden gezichthoek. Lang niet al tijd is de weergave interessant of boeiend. Misschien komt dit echter door de herhaling, niet te vermijden bij het vertoonen van zoo vele stillevens. Mogelijk zou een beperking van het aantal gunstig gewerkt hebben. De stillevens zijn overigens voor het mee rendeel beschaafd van kleur en beheerscht gedaan. In zijn portretten komt Smith ons minder sterk voor, tenminste te oordeelen naar de enkele, die hij tegen de wanden heeft gehangen. Een tweetal naaktén kunnen even min overtuigen. Daarentegen doet het „Dan seresje", zoo vol sfeer en verzadigd van warme, gloedvolle tinten, het bijzonder goed. Het is voor ons, samen met „Bloemen", dat als no. 15 staat aangegeven, wel het beste. Johan de Vries leeft in een wereld van zekerheden. Hij heeft er een beslisten kijk op en wat hij er in ziet, schildert hij met forsche hand, met een bijna feillooze zeker heid en een bewonderenswaardig vakman schap. Vaak valt te merken, dat bekende meesterwerken uit vroegere perioden der schilderkunst een diepen indruk op hem hebben gemaakt. Waar hij de invloeden er van naar eigen inzicht verwerkte, stoort dit volstrekt niet. Hij slaagt er in, iets en soms veel weer te geven van de teedere, tegelijk dikwijls zoo glasheldere sfeer in de schilde rijen van meesters als Vermeer en Pieter de Hoogh. Intusschen blijft hij bij de beschou wing der sujetten meer aan den buitenkant en daardoor krijgen zijn stukken meermalen een zakelijk cachet, een affiche-achtig ka rakter. Een enkele maal waant men, tegen over een fresco te staan. Maar met welk een virtuositeit is alles geschilderd. We bewonderden „Marjola", een meisjes figuur, rank tegen een neutralen achtergrond gezet. Niets leidt de aandacht af en men voelt ook niet de minste behoefte aan een encadreering van het geval, net zoo min als bij het subtiele „Soldaatje" van Manet, dat ook op zich zelf meer dan genoeg is. Desalniettemin dringt zich hier eveneens het bezwaar naar voren, dat de psychologische verdieping toch wel iets te wenschen overlaat en de weergave der details te veel fotogra fisch wordt, juist datgene mist, waardoor de genoemde meesters elk vermoeden in dit op zicht wistën te voorkomen. De Vries maakte een portret van vrouw en dochter, dat als „anecdote humaine" even be koort, spoedig echter eerder verrassend dan bevredigend is. Het tweetal staat met den rug naar den toeschouwer, uit een raam leunend. Als compositie is het stuk heel goed geslaagd en ze zal wel direct aan de werkelijkheid zijn ontleend. De roode japon van de moeder is het eenige dat storend werkt, maar tevens de bekoorlijkheid van het geheel bij een nadere beschouwing als het ware in puin doet val len. Dit schilderij, hoe goed ook als waargave van iets, dat spontaan gezien werd, duidt er o.i. op, hoezeer de Vries wel eens èl te ge makkelijk aan den arbeid gaat. Terwijl bij Smith de rangschikking der objecten dik wijls te overdacht, te berekend aandoet, lijkt bij de Vries de impressie van een moment' vaak beslissend voor zijn punt van uitgang. Hij is als schilder een soort persfotograaf, met een helderen kijk op datgene wat het doet, maar die zich gewoonlijk niet om tijdopnamen druk kan maken. De tentoonstelling in den Rotterdamschen Kring omvat verder een collectie beeldhouw werken van Corry FranzenHeslenfeld. Ze ven kleine reliefs in zandsteen voor den gevel van het stadhuis te Leiden zijn wel het best geslaagd, in zooverre het om een persoonlijke expressie gaat. De grootere stukken zijn be schaafd van allure, maar missen te veel een stuwende kracht, een innerlijke sterkte, die een beeld meer dan een al of niet fraai com plex van lijnen en vormen doet zijn. A. A. In de aankondiging van het eerste concert van „Het strijkorkest", onder leiding van Piet Lamberts, stond meegedeeld: „Voorheen het R.K.R.T.E.-strijkorkest". Het is eenige jaren geleden, dat we dit laatste strijkorkest hoorden en we hebben nog steeds aangename herinneringen aan een middag van ongedwongen prettig en hoog staand musiceeren, dat tevens bewijs leverde wat met dilettanten, die willen en muziek se rieus beoefenen, te bereiken valt. De indrukken van de prestaties van „Het Strijkorkest" zijn niet minder aangenaam. Ook hier alle waardeering voor wat lief hebbers onder goede en paedagogische lei ding weten te bereiken. Het was een avond van bijzonder sympathiek, vlot en toegewijd muziekmaken, waarvoor de grootste lof kan zijn, dan men zoo goed als niet den indruk kreeg, met spel van dilettanten te doen te hebben. Als eerste uitvoeringen gingen „Ouver turen-Suite" van Joh. Ludw. Bach, „Orches- ter-Quartett" van Carl Stamitz; verder ston den op het program „Adagio" van Lekeu en „Variaties en Fuga" van Hendrik Andries- sen, welke beide laatste nummers we niet meer konden hooren. Het orkestspel kenmerkte zich vrijwel steeds door een bijzondere zuiverheid van toon, vlotte getraindheid, goed samenspel, vastheid en paraatheid. Aan de dynamische en rhythmische scha keeringen was alle zorg besteed, al zou een soepeler toepassing nog wel aanbeveling ver dienen. De klank was bijna steeds nobel en de voordracht getuigde van inleving, begrip en spontaneïteit. Wat het orkest presteerde gaf alle reden tot groote tevredenheid en waardeering en te oordeelen naar dit eerste optreden, kan van dit strijkorkest, onder de goede leiding van Lamberts nog veel ver wacht worden. Dirigent en orkest werden door de talrijke aanwezigen op hartelijke wijze gehuldigd. Als solisten traden op Marinus Flipse en Mies van Berkel. Ze speelden het concert in C dur met orkestbegeleiding van Bach en eenige stukken voor twee piano's van Ta- renghi, Aubert, Debussy en Manuel Infante, En het concert èn de kleinere nummers kregen een uitstekende vertolking, technisch goed verzorgd en muzikaal van weergave. Mies van Berkel toonde zich een veel be lovende leerlinge van Marinus Flipse, die naast haar leeraar een goed figuur maakte. Het „Adagio" van het concert van Bach werd vooral met veel stijl, artisticiteit en mooi af gestemd samenspel gespeeld. Ze hadden veel SCHIETWEDSTRIJDEN BURGERWACHT. Onder zeer groote belangstelling zijn hier de wedstrijden geopend voor den kring West- land van Burgerwachten. Bij de opening wa ren aanwezig overste van Leeuwen, overste J. J. Logger, oud-commandant van de burger wacht Hoek van Holland en de heer A. N. de Bruin die den burgemeester van Rotterdam vertegenwoordigde. De voorzitter opende met een kort wel komstwoord, waarin hij ervan gewaagde, dat schietwedstrijden juist nu heel goed waren, waarbij werd aangetoond dat de burger wachten paraat zijn. Namens het kringbestuur sprak de voor zitter, de heer van Zijl, die zijn voldoening uitsprak over het medeleven van de gemeente Rotterdam. De heer de Bruin wees op de groote beteekenis, die het gemeentebestuur aan het werk der Burgerwachten hecht, welke erkenning het College ook tot uitdrukking heeft willen brengen door het beschikbaar stellen van den medaille. Nadat overste van Leeuwen nog een ernstig woord had gespro ken, werden de wedstrijden voor geopend ver klaard, waarbij door overste van Leeuwen het eerste schot werd gelost. De uitslagen van dezen dag waren als volgt: Vrije baan buks: C. v. d. Kruk, Monster 1S6 p.; J- H. Bosch, Vlaardingen 136 p.; A. Landa, Hoek van Holl. 133 p.; J. Bol, H. v. H. 132 p.; S. H. Roodenburg, Vlaardingen 129 P- Idem K.S.O.' A. Duivestein, Wateringen 179 p.; A. C. v. Spronsen, Monster 177 p.; J. Boel, Koek van Holl. 175 p.; J- A. van Antwerpen, Monster 175 p.; C. v. d. Kruk, Monster 175 p.; J. A. van Leeuwen, Poeldijk 173 p. De prijs voor buks werd gewonnen door J. II. Bosch, Vlaardingen en voor K.S.O. door A. A. Duivestein, Wateringen. Gistermiddag is de 27-jarige A. Dek, ge woond hebbende in de Jericholaan, terwijl hij bezig was in opdracht van zijn vader met het schilderen van een boot op een werf aan het Langepad in het water geraakt van den Plas en verdronken. Vermoedelijk is de man door een toeval getroffen geweest. succes. G. De 12-jarige W. Nesser, wonende aan den Goudscheweg, is gistermiddag op dien weg aangereden door een wielrijder. De jongen bekwam een wervelbreuk en is opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. „KENNIS IS MACHT." Aan het verslag van de Middelbare Han delsavondschool met 5 j. cursus uitgaande van de vereeniging voor handelsonderwijs „Kennis is Macht" ontleenen wij het vol gende: Het aantal leerlingen bedroeg in 1939 150. De klassen 1 en 3 moesten door het groot aantal leerlingen worden gesplitst. In het najaar werd een cursus ter opleiding tot typist ingericht, waaraan met 42 leerlin gen kon worden begonnen, terwijl nog een verdere cursus zal worden ingericht. Uitbrei ding van het aantal schrijfmachines werd noodzakelijk en is door het bestuur ter hand genomen. Voor het eindexamen slaagden de heeren A. J. den Hond, M. van Klink, H. J. Kalfs beek, M. J. J. de Wit, A. Wapenaar. en de dames A. H. Boerdam, M. Dijkshoorn, J Goedknegt, A. Klaasse, J. Nuyt, A. Rooden burg, J. J. Starre, C. Steenhoek. Afgewezen werden twee mnl. candidaten. Voor het Practijkdiploma Boekhouden slaagden de heeren F. van Rooyen, C. v. d, Kooy, D. Bot en B. Braad; voor het practijk diploma Nederl. Handelscorrespondentie mej. J. Starre en de heeren P. Bot en J. C. deRek; voor het practijkdiploma Duitsche handelscorrespondentie de dames M. Kolk man, A. Roodenburg en T. Boerdam en de heeren J. den Hartog, R. Torn, J. v. d. Heul en J. C. Kalfsbeek; voor het practijkdiploma Engelsche handelscorrespondentie de dames K. van Elk en T. Boerdam alsmede de heeren D. van der Heul en J. den Hartog. Voor 't diploma Stenografie Nederlandseh de dames M. Klok, A. v. Dorp, N. van dei- Schaft, J. v. d. Ster en de Heeren H. van der Have, H. Langstraat, J. Poldervaart,, R. Baaima, J. Maat, A. Doelman, J. Wapenaar. Voor het diploma Stenografie Duitsch de dames T. v. d. Weyden, J. Nuyt en de heer H. van Buuren. Voor het diploma Stenografie Engelsch de heer C. v.d. Kooy. Uit VI aardinger-Ambacht bezochten 18 leerlingen de school, uit Maassluis 5, Schie dam 5 en uit Pernis 1 leerling. Gisteren is in het St. Franciscus-Gasthuis in den ouderdom van 57 jaar overleden de heer A. G. Lindeman. Vele jaren is de heer Lindeman voorzitter geweest van de R.K. Slagerspatroonsvereeniging St. Laurentius. In verschillende commissies op slagersgebied had hij zitting. Voorts was hij lid van de St. Vincentiusvereeniging, conferentie Christus Koning (Statenlaan, Hillegersberg). Vrijdag a.s. zal te 9 uur de uitvaart in de kerk aan de Statenlaan worden gehouden, waarna begrafenis op de R.K. Begraafplaats in Crooswijk. De 36 zandspeeltuinen van den Rotterdam schen Bond voor Lichamelijke Opvoeding worden Maandag, 29 April a.s., op de gebrui kelijke uren opengesteld. Ten huize van J. B. aan den Molensingel 15 heeft Maandag, ten behoeve der Rijksbelas tingen een openbare verkooping plaats ge had, die groote aandacht trok. Genoemde persoon is wegens landverraad tot 6 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Er was nogal lief hebberij om tegen elkaar op te bieden. DE JONGEREN EN DE R. K. STAATS PARTIJ. Door de R. K. Staatspartij zal in samenwer king met de St. Jozefsgezellen 'n propaganda- vergadering worden gehouden op Donderdag 25 April in het café Schuring, des avonds 8 uur, speciaal voor de jongeren. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad is bijeengeroepen in openbare vergadering op Vrijdag 26 April. De agenda omvat o.a. de volgende punten: Voorstellen tot het opnieuw vaststellen der veldwachtersverordening; tot het verleenen van subsidie aan het bestuur der R. K. Be waarschool te Delft; tot wijziging van de jaarwedderegeling van de ambtenaren ter secretarie en tot opheffing v,an de functie van klokluider. Voorts besprekingen en iheae- deelingen inzake den gemeentetoren. BURGELIJKE STAND. GEBOREN Clasina B., d. van G. Hoek water en C. Huiskens; Dirk z. van P. v. d. Ree en J. Houweling; Jan Anton, z. van H. J. v. d. Vlist en H. A. Naves. ONDERTROUWD L. de Lange 27 j. en P. A. Goudriaan 23 j. H. Brouwer 34 j. en T. Boot 29 j. GETROUWD A. Woudenberg 29 j. en W. J. van Holten 25 j. OVERLEDEN; J. H. Suur 64 j., echtgenoot van S. Rond. B. en W. stellen den raad voor de noodige credieten tot een totaalbedrag van 47.500, te willen verleenen voor het aanbrengen van eenige vernieuwingen en verbeteringen van onderdeden der gasfabriek,, waardoor ook de productiecapaciteit aanmerkelijk zal worden opgevoerd. Voorts vragen B. en W. een crediet van ruim 10.000, voor vernieuwing van de rioleering in de Koninginnelaan. SCHAAKBOND. den Westlandschen WESTLANDSCHE De competitie van Schaakbond is met den volgenden uitslag geëindigd 1. Hoek van Holland (kampioen) 7 pun ten; 2. Caissa Naaldwijk 5 pnt; 3. Loosduinen 4 pnt; 4. Regina Pacis 3 pnt; 5. Vrivo 1 pnt. De Tooneelgroep Het Masker (directeur Ko Arnoldi) zal Zaterdag a.s. in den Grooten Schouwburg te Rotterdam een voorstelling geven van „Gaslicht" (Gaslight) den be kenden „Victorian"-thriller in 3 bedrijven van Patrick Hamilton. In dit stuk tereden opWilly Haak, Lize Servaes, Lies de Wind, Ko Arnoldi en Cruys Voorbergh. De regie is in handen van Cruys Voorbergh. Het décor ontwerp is van Lucas Wensing. POSTDUIVEN. De postduivenver. De jonge sperwer, hield een wedvlucht vanuit Geldermalsen, afstand 55 K.M- Om 9 uur in vrijheid gesteld, arri veerde de eerste duif om 9.46.16 uur en de laatste om 9.57.22 uur. Prijzen als volgt: S. Vos 1 2 3 4; P. van Loenen 5 6 9 16; P. H. van Vliet 8 11 20; G. Heiden 7; M. van Wingerden 10 15 17; J. van den Berg 12; J. A. Eeftens en Zoon 13 18; G. van Hengel 14; F. van den Berg 19; H. den Breejen 21. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Wilhelmus M. J. C., zoon van M. A. de Kort en J. A. Hermans Leni, dochter van L. van der Pols en L. in t Veld. ONDERTROUWD: E. de Jong 25 jaren te Rotterdam en G. Rietveld, 23 j. T. Burg graaf, 22 j., te Ridderkerk en J. van Game ren, 21 j. GEMEENTERAAD. De raad kwam onder voorzitterschap van burgemeester Rijnders Maandagavond bijeen. Betreffende het salaris van den -controleur voor steun en werkverruiming was van den Minister van Sociale Zaken een schrijven in gekomen waarin kenbaar wordt gemaakt, dat geen bezwaar bestaat, dat het jaarloon van den controleur van 800 op f 1000 wordt ge bracht. Het door het rijk te verleenen sub sidie op dit salaris, zal nader worden bekend gemaakt. Door den raad wordt overeenkom stig besloten. Een schrijven van het Katholiek school bestuur waarin geld wordt gevraagd tot uit breiding van de speelplaats,wordt voor prae-advies naar B. en W. verwezen. Een raadsbesluit waarbij een geldleening tot ver bouwing der katholieke school a 14000 zou worden afgelost in 40 jaar, wordt zoodanig gewijzigd, dat de aflossing in 30 jaar zal plaats hebben. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand wordt benoemd burgemeester D. Rijnders. DE ETALAGE-WEDSTRIJD. De door de middenstandsvereenigingen ge organiseerde etalagewedstrijd ter gelegenheid van de installatie van burgemeester D. Rijn ders heeft een volkomen bevredigend resul taat gehad. De eerste prijs werd behaald door M. Cohen, wien tevens een legpenning werd toegekend, geschonken door het Dagblad van Rotterdam. Tweede prijs mej. M. van Dongen, derde prijs mej. M. Scheepers, vierde prijs Jac. de Vos, vijfde prijs dames M. en C. Lam bert. Dat de ingezetenen een dergelijke wed strijd op prijs stellen, bewees wel het groot aantal inzendingen. Bij loting werden voor de inzendingen de volgende prijzen toegekend: 1. mej. I. Vooys, 2 mej. T. van Peer, 3. J. W. E. de Vin, 4 Jac. de Boet, 5 H. J, Meijer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2