Brand BIJ v. D. IN DEN iiaag. F 14. O' Joe de schoenpoetser. Een millioen bollen bloeit Arnhem. SPANNENDE AVONTUREN VAN DEN WONDERHOND RIN-TIN-TIN, IN WERELDBEROEMDEN HET WILDE WESTEN. Nederlandsche wollenstoffencommissie, VRIJDAG 26 APRIL 1940 Ondanks geringen omvang van den f brand aanzienlijke schade GEVAREN, DIE MILITAIRE 'Y COLONNES DREIGEN. FELLE BRAND TE VARIK. Café met bakkerij en boerderij door vuur vernield. DE KANTONRECHTER MOET IETS ONTHOUDEN. 111 Ongekende kleuremveelde in Sonsbeek en Zijpendaal. AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN. DE MINISTER VAN SOCIALE ZAKEN IN GRONINGEN. Van fn invftaris VoQr Toen acMJ Jim „Het is goed mompelde hij, den 'toorn uit Rinty's bek nemend. „De wijze hond heeft goed gehandeld", Met een breeden glimlach begon Joe dan Rinty's schoen te poetsen. NADRUK VERBODEN) UURVERDIENSTEN VAN VIER GROEPEN INDUSTRIEARBEIDERS. jy GISTEREN in den laten namiddag, i8 vermoedelijk door kortslui ting brand uitgebroken in een vitrine van de galerij der firma ïoom en Dreesmann aan 't Spui te s-Gravenha_,e Het vuur breidde zich snel lot enkele andere uitstalkasten in deze galerij uit, zoodat het personeel, dat trachtte met eigen bluschapparatcn den brand te bezweren, deze taak al heel spoedig aan de politiêbrandweer moest over- geven. j. De brand werd ontdekt door een verkoop ster. die toevallig voor de desbetreffende etalage stond om ten behoeve van een cliënt een kleedingstuk uit die etalage te laten halen. Zij za§ t°en een vlam en dadelijk daarop hevige rookontwikkeling. Zij waar schuwde onmiddellijk den portier, die op Zijn beurt dadelijk de telefoniste en den chel Van den huiselijken dienst van den ran in kennis stelde. Doordat in de magazijnen uit gebreide voorzorgsmaatregelen genomen zijn met het oog op brand in verband met de luchtbescherming, waren onmiddellijk een twaalftal geoefende leden van het personeel de eerste blusschingswerkzaam- m aanwezig om heden te verrichten. Zij richtten twee slan gen, aangesloten op de waterkraan, alsmede eenige sohuimspuiten op het vuur, doch me de door den dichten rook en de onbereik baarheid van den vuurhaard, slaagden zij er niet in het vuur te dooven. In tien minu ten was inmiddels de politiebrandweer me 'twee motorwagens gearriveerd, die onmid dellijk de etalageruiten insloeg, zoodat zij .het vuur beter kon benaderen. Zij me Verhinderen, dat de etalage waar e ran Uitgebroken is, geheel uitbrandde alsmede een deel van een belendende etalage. Alles Wat zich hierin bevond, o.a. kostbare wasch- poppen, ging in vlammen op. Als voorzorgs maatregel'werden toen in vrijwel alle andere étalages, ongeveer een twintig stuks, de rui ten ingeslagen en alles, wat daarin was, in 'veiligheid gesteld. Een agent van politie 'Werd door scherven van ruiten licht gewond. 1 intusschen was het publiek uit de ver koopruimten van de firma verwijderd, het' 'geen zeer ordelijk verliep, daar er weinig gevaar voor uitbreiding van den brand naar •jdeze gedeelten bestond, zoodat van een pa ■tiiekstemming'geen sprake was. Ook het per toneelverliet kalm de magazijnen. Dit was ^trouwens geoefend door de verscheidene luchtbeschermingsoefeningen, welke van tijd tot tijd door de firma waren georganiseerd. e f Groote schade. k ■uj.-v* VTat de schade betreft, deze is, ondanks flpn «eringen omvang van den brand zeer aanzienlijk. Ten eerste is het bluschwater naar beneden in den kelder afgedropen, waar groote voorraden nieuwe goederen wa ren opgeslagen. Deze zijn voor eel} groot deel vernield. Voorts is de rook door het ge- heele gebouw getrokken, waardoor vele goe deren in waarde achteruit zijn gegaan. De omvang van de schade is moeilijk op het oogenblik te schatten. Men neemt aan dat deze, ongerekend de bedrijfsschade, 50.000 a 100.000 bedraagt. De firma is hiervoor verzekerd, echter niet voor de be drijfsschade. Hedenochtend zullen de ma' gazijnen van Vroom en Dreesmann nog ge sloten zijn, de directie hoopt evenwel heden middag de zaak weer voor het publiek open te stellen. In de kelderverdieping, waar het water Veel schade heeft aangericht, bevond zich ook de vestiaire van het personeel. De kle dingstukken van de employe's werden zoo gauw mogelijk in veiligheid gebracht en in een zijgang, waar het vuur met kon komen, neergelegd Toen het gevaar voor uitbreiding van den brand geweken was, werden in deze zijgang de kleed ingstukken aan de leden van het personeel gedistribueerd, hetgeen dikwijls tot humoristische tafereelen aanleiding gaf. Een bediende klom op een stoel en hield stuk voor stuk de kleedingstukken in de hoogte, totdat de rechtmatige eigenaar of eigenares zich aanmeldde. Het spreekt vanzelf, dat deze brand, op het drukste uur van den dag in het drukste gedeeUe van Den Haag, enorm veel bekijks trok. De diepe vallei van Romsdal nabij Drontheim, waar een treffen tusschen de Duitsche en de Noorsch-geallieerde troepen te verivachten is. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft te Varik een zware brand gewoed, die het café annex bakkerij, winkel en boerderij van den heer v. d. Berg geheel in de asch beeft gelegd. Op een zolderkamertje lag een loge te bed, den slaap niet kon vatten. Omstreeks uur zag deze plotseling vlammen. DE STAKING IN DE VENEN. Men meldt ons uit het Drentsche veenge bied: Tot heden wordt de arbeid in het veen- bedrijf in de rayons, waar hoofdzakelijk turf gegraven wofdt en waar de arbeiders dus niet in ploegverband werken en minder op elkaar aangewezen zijn, nog voortgezet. Dit zijn de rayons Bargercompascuum en Bargeroosterveen. Ook in de Krimsche Ve nen, hoewel daar wel veel persturf gemaakt wordt, wordt het werk, voorzoover het be gonnen is, rustig voortgezet. In de bagger- en persturfrayons ligt het werk stil. Dit is daar ook gemakkelijker, omdat de arbeiders in ploegverband werken en een gebroken ploeg niet behoorlijk kan functionneeren. Die ploegen bestaan dik wijls uit arbeiders, die al jaren samen wer ken en die niet zoo gemakkelijk overgaan tot het vormen van een andere ploeg. Van de zes organisaties van veenarbeiders stellen de Chr. en R. K. Landarbeidersbopd, die met den Modernen bond in vrijwel alle rayons leden hebben, zich op het standpunt, dat zij niet achter deze staking kunnen staan, omdat zij geen geschil met de ver- veners hebben, wijl arbitrage is aangeboden. Thans doen besturen van beide organisaties moeite hun leden te bewegen den arbeid te hervatten. In Vroomshoop hebben zij dit Dinsdag en Woensdagmorgen geprobeerd. Het lukte echter niet, ook al niet omdat een aantal leden van die bonden weigerde de staking van de modern georganiseerde ar beiders te breken. Men probeert thans wel de staking uit te breiden tot de groote fabrieksturf-rayons. Dat slaagde tot heden niet. Daar ligt de toe stand ook anders, omdat het lot van de groote fabrieksturf in handen van de regee ring ligt, daar dit een gesteund product is. Om loonsverhooging te kunnen verstrekken, zou de steun herzien moeten worden en die herziening ligt in handen van het Land bouwcrisisfonds. In Vroomshoop heeft het hoofdbestuur van den modernen landarbeidersbond de leiding van de staking overgenomen. In Weerdinge, Emmercompascuum en Roswin kel is dit ook het geval, omdat van de or ganisaties, die het met de stakers eens zijn, de moderne bond de sterkste organisatie is. Het is overigens in het bedrijf rustig. Troep marcheerde mét voor-, maar zonder achterlicht. Op 25 November van het vorig jaar be woog zich te Wageningen over den Rijks straatweg Rhenen—Wageningen een mili taire colonne. Deze colonne werd van ach teren aangereden door een auto, bestuurd door een veearts. Verschillende militairen werden getroffen. Op grond hiervan was een vervolging ingesteld tegen den automobilist, wien ten laste werd gelegd „als bestuurder van een motorrijtuig, daarmede hoogst on voorzichtig en achteloos te hebben gereden. Dinsdagmorgen had hij zich voor de Arn- hemsche rechtbank te verantwoorden. Verdachte voerde aan, dat hij had gereden met een snelheid van hoogstens 50 kilome ter, terwijl hij verblind werd door een te genligger. Toen deze voorbij was, zag hij de colonne plotseling zóó dicht voor zich, dat hij een aanrijding niet meer kon voorkomen, alhoewel hij nog getracht heeft door zoo veel mogelijk naar links te houden, de men- schen te ontwijken. Er werden diverse mi litairen aangereden van wie er twee hoofd wonden bekwamen en een derde een her senschudding. De colonne voerde geen ach terlichten mee. Had ze een rood licht mee gedragen dan had ik, aldus verdachte, zeer waarschijnlijk de soldaten vóór de verblin ding gezien. President: Niet alle colonnes dragen roode lichten. Officier van justitie, mr. graaf van Lim burg Stirum: En als er nu burgers op den weg hadden geloopen? Verdachte: Dan zou hetzelfde gebeurd zijn. Officier van justitie: Maar u kunt toch niet verwachten, dat burgers een rood ach terlicht met zich meevoeren. Verdachte: Neen, maar burgers loopen niet bij vieren midden op den weg. Blijkens de verklaringen van het slacht offer was de colonne aan de voorzijde wel voorzien van lampen. Men was hiertoe over gegaan, nadat den vorigen dag een motor rijder op den troep was ingereden. Na het thans*aan de orde zijnde ongeluk, zijn ook roode achterlichten aangeschaft. Een sergeant van de politietroepen be toogde, dat hij meermalen rapport heeft op gemaakt over de onvoldoende verlichting. De Officier van justitie eischte tenslotte een geldboete van 40 subs. 25 dagen hech tenis. Hij meende, dat verdachte heeft na gelaten voldoende snelheid te minderen, toen hij verblind werd. Verdachte's raadsman stelde de militaire colonne in gebreke, die voor verlichting had moeten zorgen. Men bedenke, dat een troep soldaten in het veldgrauw des avonds zeer slecht zichtbaar is. PI. betoogde, dat ver dachte wel degelijk vaart heeft verminderd toen de tegenligger hem verblindde. Dat blijkt wel uit het feit, dat hij toch nog ge deeltelijk de colonne heeft weten te ontwij ken en uit de minder ernstige verwondin gen der getroffenen. Pleiter concludeerde dan ook, dat van schuld geen sprake is en dat vrijspraak dient te volgen. Uitspraak over 14 dagen. Begin Maart sprak een zestal hoogleer aren op een te DelftJ gehouden vergadering van „Eenheid door Democratie Tijdens die bijeenkomst werd de orde herhaaldelijk ver stoord door opgeschoten jongelui uit Den Haag, die tenslotte door de politie uit de zaal werden gezet na eerst nog een regen van papieren wolfsangels over het publiek te heb ben uitgestrooid. Een der belhamels had nog kans gezien een biljet te plakken op de rui ten van het gebouw waar de bijeenkomst plaats had. De tekst van dit biljet begon met de woorden: „Waar Joden regeeren, heerscht welvaart". De Delftsche kantonrechter, voor wien net jongmensch zich gisteren te verantwoorden had, begreep wat de bedoeling van verdachte was geweest: de schijn moest gewekt worden als zou dit biljet daar opgehangen zijn door „Eenheid door Democratie" zèU. De kantonrechter noemde deze handelwijze laf en vroeg den verdachte of hij wel eens gehoord had van ridders, die met open vizier strii Ö6n? Edelachtbare, u onthoudt die woorden wel! luidde het op dreigenden toon gegeven Het jongmensch, dat tijdens de behandeling onbewegelijk in de militaire houding had ge staan en door hoekige gebaren en afgemeten antwoorden zijn best had gedaan een solda- tesken indruk te maken, hoorde een boete van 25 of ad libitum 10 dagen hechtenis tegen zich eischen. Waarop hij de hakken tegen el kaar aansloeg, dat het dreunde en rechtsom keert maakte. Toen William Wordsworth tienduizend narcissen bijeen zag, maakte hij zijn bekende gedicht op de „daffodils". Maar zou zijn lyri sche ontboezeming niet nog schooner zijn ge weest als hij het millioen bloemen, tulpen, hyacinthen en narcissen had bijeengezien, dat thans te pronken staat in de fraaiste stads parken Zijpendaal en Sonsbeek te Arnhem. Op uitnoodiging van de V.V.V. te Arnhem hebben wij dezer dagen een wandeling ge maakt langs Arnhems bloemenvelden en wat wij te genieten kregen heeft zelfs onze stout ste verwachtingen overtroffen. Het heeft wel zeer lang geduurd voordat de Hollandsche bloembollen, die nu reeds 400. jaar in ons land worden geteeld De motorrijder, K. den Besten, wisselloo- per bij de Rotterdamsche Bankj^reeniging te Apeldoorn, die Dinsdag j.l. bij een botsing met 'n vischauto uit Scheveningen op den Hierdenscheweg onder de gemeente Hardei- wijk ernstig werd gewond, is gisteren in het Piusgesticht aldaar aan de bekomen verwon dingen overleden. RIN-TIN - TIN bijna meer bekendheid kregen ook in andere stre ken dan in de omgeving van Haarlem en het Westland. Immers lang was men de meening toegedaan, dat alleen in het Haarlemsche de bloembollen konden gedijen en tot voor kort dacht geen enkele Nederlandsche plantsoen- meester er aan, ook in zijn parken aan deze bollen op groote schaal een faire kans te ge ven. Maar thans heeft zich in deze opvatting een ware omwenteling voltrokken. Het vorig jaar nam de gemeenteraad van Arnhem een besluit, waarover hij waarschijnlijk nimmer spijt zal hebben nl. om in de parken van Sonsbeek en Zijpendaal het respectabele aan- tal van niet minder dan 1 millioen bloembo len uit te planten, welke bollen gratis be schikbaar waren gesteld door het centraal bloembollen comité. Het initiatief voor deze beplanting ging uit van den directeur van de landelijke eigendommen en plantsoenen te Arnhem, den heer S. H. Frederiks. Het plan werd onmiddellijk gesteund door het college van B. en W., vooral door den wethouder van sociale zaken, den heer Chr. Matser, en onder leiding van den plantsoenmeester den heer Meyer werd de beplanting in werkverschaf fing uitgevoerd. 80 tot 120 werkloozen hebben vier a vijf weken met toewijding en ambitie gewerkt aan het uitpoten der bollen van de 250.000 narcissen, 150.000 hyeinthen en 650.000 tulpen. En nu is het lente Glansrijk hebben de bollen den winter overleefd en de bloemenpracht in Sonsbeek en Zijpendaal is waarlijk schitertend en be looft nog schitterender te worden. Wij geven toe, dat wij de aanplantingen tusschen het hooge geboomte en langs de statige vijvers in het begin dezer weck gezien hebben, toen de stralende lentezon heel de natuur in gloed zette. Maar zulke dagen komen er meer en wie de komende weken in Arnhem komt zij een wandeling aanbevolen door de boschpar ken van Gelre's hoofdstad, die thans terecht bloemenstad mag heeten. 't Is tevens een prachtige propaganda voor het gebruik in eigen tuin of huis van dat nationale product den bloembol die zich iedere week haast meer toegangen tot de wereldmarkt ziet versperd. En welke we toch in eigen land ook nog wel meer waardeering kunnen schenken. hij eenige oogen' adem te die twee t iÜ8s maakte zij alarm en in nachtgewaad Stelden de bewoners zich in veiligheid. Het vuur greep snel om ^een. Van de vijf in een ,achter het pand staanden hooiberg ondergebrachte varkens kon men er twee tedden, drie zware dieren kwamen in de Vlammen om. Daar de wind gunstig was, bestond voor uitbreiding van den brand ffGGll De brandweer kon niet verhinderen, dat haf Irtmitale pand geheel verloren ging. De oor-aak van den brand is onbekend. De oorzaak bakkerij, winkel en afé is totaal ing jn de vuurzee bedrag aan goedei door verzekering verloren. De schade wordt gedekt. De minister van Economische Zaken heeft ®ervol ontslag verleend aan H. M. J. Blom- ^°Us> lid der firma Blomjous te Tilburg en v Bergh, directeur der N.V. wollenfla- nelfabriejjgjj geka", v/h Van den Bergh Krabbendam te Tilburg, als vertegenwoor digers der fabrikanten-niet-deelnemers aan de algemeen verbindend verklaarde onder nemersovereenkomst in de wollenstoffen- industrie, in de Nederlandsche wollenstof- fencommissie. PNIEUW moest hij zich in den bruisenden stroom werpen Opnieuw moest hij zijn leven wagen om twee jongens te helpen, die hij slechts enkele uren kende Rinty schrok echter nooit voor eemg ge vaar terug. Hij dook in het water en zwom moedig naar de overzijde. De strijd tegen de golven was nu nog zwaarder en hij wist slechts op het nippertje een grooten, door het water meegesleurd»» boomstam te ontwijken, die hem zeker bewustzijn zou hebben doen verhezen Meer dan eens dook zijn kop onder doch steeds opnieuw kwam hij een eind verder weer aan de oppervlakte. Hij dreef een eind stroom afwaarts doch eindelijk wist hu toch oever te bereiken waar hij blikken bleef liggen om weer op komen. overeind en liep onhoor- baar naar de struixei bespiedden Gerald nog steeds de veedieven bespiedden. Nog nooit van hun leven w verrast geweest als op het oogen Rinty naast hen opdook en hun 'd®*1 in zijn bek voorhield alsof hij wilde, zij dien van hem zouden overnemer). Hij is teruggekomen! fluisterde Gerald Hij heeft iets voor ons meegebracht! voegde hij er aan toe terwijl hij stomver baasd den hoorn uit Rinty's bek in zijn hand nam Rinty was niet in staat den jongens aan het verstand te brengen wat zij nu ver der dienden te doen. Hij kon hun met ver- tenen! dat hij gezien had h<* W.™ net dezen Gerald het vrèernde°voorwerp'.SdacM'ig bet»*, In het hout waren kleine dieren prachtig o sneden en verder zag hij een afbeelding va een Indiaan, die op een hoorn blies. O, fluisterde hij plotseling, ik herin ner me opeens, dat ik vroeger eens gehoord heb van een Indiaan, die een wonderlijken hoorn gemaakt heeft waarmee hij alle die' ren naar zijn wigwam kan roepen. Zou het misschien deze zijn, Jim? Het lijkt eigenlijk te mooi om waar te zijn en tochin ieder geval zal ik het probeeren! Rinty trilde van opwinding toen hij zag hoe Gerald den hoorn aan zijn lippen bracht en Hat vreemde, geheimzinnige geluid plot seling weerklonk, Het had een merkwaardige uitwerking op het vee en de paarden. Alle dieren hieven onmiddellijk hun kop pen omhoog en luisterden scherp toe. Vervolgens begonnen zij allen tegelijker tijd in de richting te rennen vanwaar het geheimzinnige geluid kwam. De veedieven werden totaal verrast! Hé! houd ze tegen, houd ze dan tegen brulde Tubby Clark, doch voor hijeen woord meer kon zeggen stormde een hollende stier tegen hem op en wierp hem tegen den grond. Intusschen bleef Gerald op den loorn blazen. Onze paarden komen er ook aan! juich' te Jim, We kunnen er op springen en met een de stieren wegdrijven! We nemen de paarden van de dieven ook mee, dan kunnen ze ons niet achtervolgen! Hoera! Ik vind het reusachtig! Rinty was weggesprongen en liep een paar dieven, die probeerden te voet de kudde te achtervolgen voor de voeten zoodat zij struikelden en op den grond vielen. Jim en Gerald zaten reeds in het zadel en ioegen de kudde snel op. Tubby Clark en zijn sinistere vrienden konden niets an ders doen dan zich schor schreeuwen en hun vuisten ballen. De kudde was in veiligheid. Later bleek, dat het geld, dat de jongens er voor ont vingen, er heel veel toe bijgedragen had om aan hun moeder haar gezondheid terug te geven. Natuurlijk gaven zij den hoorn aan Rinty terug toen er voor de kudde geen verder gevaar te duchten was en de hond bracht hem op zijn beurt terug naar de een zame wigwam, nadat hij opnieuw de bruisende golven der rivier getrotseerd had. Thans bleek wel heel duidelijk, dat Zwarte Uil een zonderlinge Roodhuid was, die vele geheimen kende. Immers hij bleek absoluut niet verbaasd te zijn toen Rinty hem tegen zonsondergang den hoorn terug kwam brengen. Het is goed! mompelde hij, den hoo.n uit Rinty's bek nemend. De wijze hond heeft goed gehandeld! Een groote hond liep door de drukke stra ten van Grandville, een groote stad in het Westen. Hij scheen zich heelemaal niet op zijn gemak te voelen te midden van de hem omringende drukte en het groote stadsru moer. Hij sprong onophoudelijk opzij om niet in botsing te komen met de hem tegemoet komende menschen. Eén keer sprong hij tot verbazing der toeschouwers bij het overste ken vaiYdén weg resoluut over de kap van een voorbijrijdende auto. De hond was niemand minder dan Rin- Tin-Tin, de viervoetige zwerver, die de verre, eenzame wildernis prefereerde boven het gejacht der steden. Waarom was Rinty naar de stad gekomen? Kwam het door een verlangen naar nieuwe avonturen? Had hij het gevoel, dat hij hier in deze wildernis van straten en gebouwen iets geheel nieuws en opwindends zou beleven? Hoe het zij, Rinty kon niet zeggen, dat de stad hem tot dan toe bijzonder aantrok, Hoe kan een zwervende hond hier nu avonturen beleven? jankte hij zachtjes. Ei is hier niets dan drukte en rumoer en stof! Plotseling trof het geluid van een vroo- lijke stem zijn ooren. Zal ik uw schoenen poetsen meneer de hond? Rinty keek op en zag op den rand van het trottoir een jongen knielen. Hij zag er ma ger en bleek uit maar had 'n vroolijke, gui tige uitdrukking in zijn oogen. Vóór den jongen stond een houten voet bankje en daarnaast zag Rinty een kistje met borstels, schoensmeer en 'n paar flanellen lappen. Het was Joe de schoenpoetser, een jongen, die zijn kostje verdiende met het poetsen van de bemodderde en stoffige schoenen der voorbijgangers. Op het eerste gezicht reeds zag Rinty, dat Joe een jongen was met wien het prettig zou zijn vriendschap te sluiten. Wat gaf Rinty er om, dat Joe's kleeren oud en af gedragen waren dat zijn gezicht smoezelig was van het stof der straten? Met één sprong stond de hond naast den jongen en vriendschappelijk likte hij Joe's oor. Wel verdraaid, jij bent een reuze hond hoor riep Joe uit Het lijkt wel of je net als ik heelemaal alleen staat. Wat zou je er dan van zeggen ouwe jongen om met me mee naar huis te gaan en mijn eten met me te deelen? Rinty ging maar al te graag mee naar het huis van Joe, die het eerste menschelijke wezen was, dat hem in Grandville een vrien delijk woord had gegeven. Joe bewoonde maar een armzalig kamertje maar toch was er een warm hoekje waar de hond het zich behagelijk kan maken. Den volgenden ochtend zag men den hond Joe volgen naar den hoek van de straat waar hij gewoonlijk met zijn voetbankje postvatte. Eerst was Rinty niet van. plan geweest lang in de drukke stad te blijven. Zijn hart trok hem naar de zuivere lucht der bos- schen naar de bergen en dalen. Thans echter kon hij er niet goed toe komen dezen mageren, bleekten jongen met de guitige oogen te verlaten. Joe was een schrandere jongen en al heel gauw had hij ontdekt, dat Rinty hem uit stekend bij zijn zaken zou kunnen helpen. Ergens diepte hij een ouden schoen op, die hem te klein geworden was. Hij deed dezen schoen aan Rinty's rechtervoorpoot en leerde den hond dezen poot op het voetbankje te plaatsen juist alsof hij zijn schoen gepoetst wilde hebben. Met een breeden glimlach begon Joe dan Rinty's schoen te poetsen. Dat is vandaag mijn eerste klant! grin nikte hij hardop. Het spreekt vanzelf, dat dit de aandacht der voorbijgangers trok en het bracht Joe verschillende nieuwe klanten. Nog nooit heb ik zooveel geld verdiend ouwe jongen! lachte de schoenpoetser. Ik moet zeggen, dat jij me geluk gebracht hebt Zelfs met de vele extra stuivers, die Rinty hem hielp verdienen was Joe nog heel arm, Soms was er 's avonds voor den jongen maar nauwelijks eten genoeg, doch altijd deelde hij wat er was broederlijk met den hond. Toen gebeurde er op een goeden dag iets heel prettigs. Een dikke man, met een rood gezicht was blijven staan en volgde aan dachtig Rinty's kunstje met de schoen. Plot seling deed hij een stap vooruit en tikte Joc op zijn schouder. Zeg jongen, ik weet een baantje voor dien hond zei hij met zijn zware stem. En voor jou ook! Je kunt er tien gulden mee verdienen! Is 't heusch waar? riep Joe ongeloovig. En wat is dat voor 'n baantje, meneer? Mijn naam is Bob Bertram, antwoordde de vreemdeling. Misschien heb je wel eens gehoord van Bertram's Wild West Circus? In dat groote gebouw in de Westerstaat? Ja? Dat dacht ik wel. Ik ben de eigenaar van dat circus en ik wil jullie in een van de nummers laten optreden, als je er ten minste tijd voor kunt vinden. Ga maar eens met me mee! Rinty cegreep natuurlijk niet wat er be sproken werd, doch hij zag heel goed, dav zijn jeugdige vriend erg opgetogen was. Daarom begon Rinty opgewekt te blaffen toen zij opweg gingen naar 't groote Wild West circus. Bob Bertram nam het tweetal onmiddellijk mee naar de arena, die aan alle kanten omringd werd door schuin oploo- pende rijen zitplaatsen. In het midden van de arena was een klein blokhuis gebouwd van hout en zeildoek en dit zag er precies uit als de eenvoudige blokhuizen die Rinty tijdens zijn omzwervingen door het Wilde Westen herhaaldelijk tegengekomen was. - Het voornaamste nummer, van mijn programma is een aanval door Roodhuiden op dit blokhuis, legde Bob Bertram uit. Het is natuurlijk niet echt en we gebruiken losse in plaats van scherpe patronen. Nu had ik gedacht, dat je hond tijdens den aanval uit 't huis zou ontsnappen om 'n boodschap over te brengen. Dat zou natuurlijk de spanning aan merkelijk verhoogen. Denk je, dat hij het zou kunnen, jongen? Deze hond kan alles, meneer! antwoord de Joe met een dood ernstig gezicht. Goed, dan zullen we het meteen maar eens probeeren, zei meneer Bertram. Jij fungeert dan maar voor een der verdedigers van het blokhuis want ik kan best een extra hulp gebruiken. Op deze wijze trad Rinty voor het eerst van zijn leven in een circus op! (WORDT VERVOLGD). De minister van sociale zaken, dr. J. van den Tempel, heeft gisteren in gezelschap van den administrateur van zijn departe ment, hoofd der afdeeling werkverruiming, den heer M. de Vries, een bezoek aan de provincie Groningen gebracht, waar de mi nister met den commissaris der Koningin in de provincie Groningen, den griffier der Staten van Groningen en den rijksinspecteur der werkverruiming in Groningen, den heer A. Kwast, enkele groote werken heeft be zichtigd. Het eersté bezoek gold de inpoldering van „De Slikken", waar de minister de afwer king der dijkverzorging en de' werkzaam heden aan den polder zelf bezichtigde, daar bij voorgelicht door den voorzitter van het waterschap „De Slikken", den heer G. Boerma en het hoofd van het met dit werk belaste ingenieursbureau, ir. N. Biezenveld. Aan de hand der kaarten liet de minister zich hier voorts voorlichten over de moge lijkheid van verdere groote werken langs de Waddenkust en over de landaanwinning in Dollard en Lauwers. Vervolgens bezocht het gezelschap de werkkampen van „De Slikkenwaar de minister zich op de hoogte stelde van lege ring, huisvesting en voeding der arbeiders en waar zoowel de oude als de nieuwe in richtingen werden bezocht. Bij deze gelegen heid verleende de minister aan den commis saris der Koningin de machtiging, door de stichting „De Groninger gemeenschap" de nadere verzorging van het inwendige der barakken en kamertjes ter hand te laten ne men. Ook bezichtigde de minister een der bibliotheken, welke deze stichting aan den cultureelen dienst dezer kampen heeft aan geboden. Hierna voerde de tocht naar Zoutkamp, waar de minister de hier gelegen kustvaar der „Sparta" bezocht. Vele van deze mo derne schepen zij destijds mede met over- heidsvoorschotten gebouwd. Aan boord van een dienstvaartuig van den rijksdienst der landaanwinningswerken wer den voorts de landaanwinningswerken bui ten Zoutkamp bezocht, onder leiding van het hoofd van dien dienst, mr. ir. Van Ko nijnenburg en enkele andere ingenieurs. Aan boord werd aan de koffietafel aangezeten, waarna nog te voet een bezoek werd gebracht aan enkele werken, waar thans Friesche ar beiders werken. Tenslotte zijn op het provinciehuis te Groningen nog besprekingen gevoerd over enkele in uitvoering zijnde en komende wer ken in de provincie Groningen. Het Centraal Bureau voor de statistiek maakt bekend, dat het indexcijfer van de gemiddelde uurverdiensten van 4 groepen industriearbeiders (bouwbedrijf, metaal industrie, mijnen en textielindustrie) over het tweede halfjaar 1939, 90.1 bedraagt (19261930 100), d.i. 2.5 pet. hooger dan het cijfer over het onmiddellijk voorafgaan de tijdvak, dat 87.9 bedroeg. Over 1936— 1938 waren de halfjaarlijksche indexcijfers achtereenvolgens 83.0, 82.1, 83.3, 85.2, 87.3 en 88.1. Ook het reeds in Januari p.l. bekende in dexcijfer der contractloonen wees over bet tweede halfjaar 1939 een stijging aan van ongeveer 2.5 pet., namelijk van 88.9 tot 91.0 (1926/1930 100). Berekend naar den toestand in het begin i van April 1940 bedroeg dit indexcijfer 94.5.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3