Oorlogsplan •rriro Gebreide handschoenen. D VOORJAARSSOEPEN van jonge groenten. DE MOT DE NIEUWE MODE 4 N HOE ZE HET BEST TE BEREIDEN. etenswaardig allerlei. I van Amerikaansche dame. Bijzonder attractief en vlot model. M en haar levensgewoonten. Spinaziesoep (4- personen). Posteleinsoep (4 personen) Groentesoep met restje kooknat van stoofsla. corsets WOENSDAG 1 MEI 1940 Voorjaarstailleurtje nog hoogst modern. Gehaakte of gebreide handschoenen zeer geliefd. -m-i U de dagen warmer en zonniger beginnen te worden, vangt men ook aan de zomerkleeding in gereedheid te brengen. Men is de winterkleeding beu en haalt het voorjaarstailleurtje te voorschijn. Keurig opgeperst kan het dit seizoen nog uitstekend mee maar men zou het toch wel graag een klein lentetintje willen geven, het een beetje vernieuwen, niet waar Niets is gemakkelijker dan dat. Men kiest slechts een bekoorlijke blouse, die men thans in alle mogelijke varianten zelf breien of haken kan. Dat geeft in de lichte pastelkleuren, die zoo modern zijn, het tailleurtje onmiddellijk een voor j aarscachet. Ons modern breipatroon. H H Zij wil de mannen knechten v en onderdrukken. hd Belachelijk, meenen alle normale vrouwen in Amerika. GRIJZE TAILLEUR - PRINS VAN WALES MET EEN BLOUSE VAN WIT LINON Hoe deze vijandin der huisvrouw op doelmatige en afdoende wijze te bestrijden. In dezen tijd van het jaar kost het ons niet veel hoofdbrekens om telkens weer voor den dag te komen met een smakelijk soepje als inleiding van het middagmaal. Het materiaal de „groentebouillon" ligt zóó voor ons klaar, het is a.h.w. automatisch ontstaan als bijpro duct van de verschillende jonge groen ten, die we in dit seizoen op tafel bren gen. Daarmee bedoelen wij allerminst, dat we weer op de ouderwetsche manier onze kostelijke jonge groente met veel water moeten gaan opzetten, om er op die manier slechts 'n hoeveelheid uit geloogde vezels van in de groenteschaal te doen: met die methode hebben we voor goed gebroken VOOR ONZE HI TÏSVROÜ WEN Zoo zagen wij bij een marineblauw tail leurtje een gestreepte, met de hand n blouse, die in de volgende kleuren g was: wit, marineblauw, lichtgroen m. uü ae witte van de lijk breede strepen waarbu en andersgekleurde strePe^njgekleurige. Korte door een sma ee(je opgebreide cein- mouwtjes, punthals b g men wa_ tuur waarbij de stiepei reBiiMhett0 klassieke tailleurtje staat een ge haakte hemdblouse altijd uitmuntend en elegant. Vooral aardig is een blouse uit écru-haakwol, met korte mouwtjes, een kraagje en van voren opgenaaide revers. Het sportieve ceintuurtje en de gesp zijn van écru crêpe satijn. Bijzonder bekoorlijk staat een blauwe blouse, die bij een blauw-grijs mantelcos- tuumpje gedragen wordt. Het materiaal is kunstzijde. Minstens net zoo elegant voor den middag een koraalroode blouse met lange mou- van voren dichtgeknoopt, iedere knoop in een andere kleur, klein kraagje, van vo ren gesloten. Al deze modellen werken zeer jeugdig en zijn eigenlijk bij iedere gelegenheid te dra gen. Zeer geliefd zijn dit jaar ook weer ge breide of gehaakte handschoenen men zie onS modern breipatroon) dikwijls tweekleu- rja of met kleine versierseltjes, die een zeer speciaal cachet geven. Zoo werkt een inge- breid monogram zeer amusant; écru op wijnrood gehaakte handschoenen, de letter van den voornaam op de linkerhand en van den achternaam op de rechterhand, of de eerste op den handpalm en de tweede op den rug van de 'iand'. Zoo ziet men thans ook veel gebreide of gehaakte handtaschjes. Leer is duur en niet iedere beurs laat het koopen van een nieuw taschje toe. Met hoed en handschoenen vor- men deze meestal vierkante tasschen een alleraardigst ensemble. Als nieuw mate riaal gebruikt men ook smal band (3)4 centimeter breed). gen wi-' e®n ma rineblauw mantelPakje een grijsblauwe handtasch, gehaakt uit kunstzijde band. De sluiting wordt gevormd door een metalen versiering. Daarbij handschoenen, waarvan den bovenkant uit hetzelfde materiaal ver vaardigd is jje palmen zijn echter van blauw antiloopiee^ men per meter koopen kan. Met wat smaak en fantasie kan men met eenvoudige middelen wonderen doen en het voorjaarscostuumpj^ ^at eigenlijk nog maar ,,zoo zoo was, wordt er heelemaal door op geknapt- Wij wiUen tot siot nog enk€ie laatste aan wijzingen geven. Men weet, dat thans het nogal lange jasje zeer geliefd is. Een bijzon dere nieuwigheKl zijn pastelkleurige jasjes, die heel goed op donkere rokjes staan. is wen, EZE keurige witte handschoenen worden gegarneerd in de kleur van het costuum, waar ze bij gedragen worden. Het bijgaand model is jn wit en blauw. Als materiaal werd dun glansgaren gebruikt en voor de garneering dunne blauwe wol. Verder zijn er nog 4 breinaalden no. 10 noodig. MANCHET: Met het witte glanskatoen 52 steken opzetten op drie naalden: n.l. op de le naald 12 steken, op de 2e naald 12 steken en op de 3de naald 23 steken. De derde naald vormt den rug van den handschoen en de le en 2de naald maken samen den palm van de hand. Nu wordt er met wit eerst één toer recht en één toer averecht gebreid. Deze beide toeren nog een keer herhalen. Nu met blauw verder breien, afwisselend 1 toer recht, 1 toer averecht, in totaal 8 toeren. Nu weer met het witte katoen 1 toer recht, 1 toer averecht. Hiermede is het kleine boordje klaar en wordt er verder steeds recht gebreid; alleen bij iederen 2den toer worden de eerste en de laatste steek van de 3de naald averecht. Als het werk 6 c.M. hoog is, begint de meerdering voor den duim in de le naald. Dit meerderen gaat als volgt: le toer: 2 steken averecht, toer recht uitbreien. (Dat de toer steeds recht uitgebreid moet worden wordt in het vervolg niet meer herhaald); 2e toer: le en 3e steek averecht breien; 3e toer: Bij den 2den steek 1 steek bijmaken; 4e toer: le en 4e steek averecht breien; 5e toer: Bij den 2en en 3en steek 1 steek bijmaken; 6e toer: le en 6e steek averecht breien; 7e toer: Bij den 2en en 6en steek 1 steek bijmaken; 8e toer. le en 8e steek averecht breien; 9e toer: Bij den 2en en 7n steek 1 steek bijmaken. Nu geen steken mee,r bijmaken, maar den len en lOden steek steeds averecht breien, evenals den len en laatsten steek van de 3de naald, echter om den anderen toer. Deze beschrijving geldt voor den rechter handschoen. Bij den linker handschoen wordt de duim in de laatste steken van de 2de naald gebreid. Men begint dan met de laatste 2 steken van de 2de naald averecht te breien. Als het werk 13 c.M. hoog is, worden de 10 duimsteken op een veiligheidspeld gezet en bij den volgenden toer worden er op dezelfde plaats 10 steken bij opgezet. Bij den volgenden toer aan het begin en het einde van de duim-opening 2 steken samenbeien. En bij den 3den en 6den toer worden boven de duim-opemng ook nog eens twee steken samen gebreid. Op de le en 2e naald moeten nu samen 27 steken staan, op de 3e naald nog steeds 28 steken. Zonder meerderen of minderen 3% c.M. breien, en dan is het werk tot aan de,vingers gevorderd. Eerst wordt de pink gebreid. Het best is eerst alle steken op een draad te zetten en vervolgens voor de le naald 5 steken van den handpalm nemen, voor de 2de naald 5 steken van den rug en voor de 3de naald worden 4 steken los opgezet. Bij iederen 2den toer worden de eerste en laatste steek van de 2de naald averecht gebreid en dit geldt ook voor fle overige vingers. Als de pink zoo lang is, dat het breiwerk tot de helft van den nagel komt, worden de laatste steek van de derde naald en de le steek van de le naald samengebreid: de volgende 2 steken ook samen oreien, 3 steken recht, en weer 2 maal 2 steken samen breien. Voort gaan met minderen tot er nog 6 steken over zijn. Door deze 6 steken de draad trekken en aan den binnenkant zeer stevig vast hechten. De overige steken allemaal weer over de naalden verdeelen, ook de 4 bijgemaakte steken van den pink. Met dit stekenaantal 4 toeren breien en de steken weer op een draad zetten. De ringvinger wordt van 7 steken van den handpalm, 4 bijgemaakte steken, 7 steken van den rugkant en nog eens 4 nieuwe steken gebreid. Als de vinger tot halverwege den nagel klaar is, worden de 4 steken opzij wee aan twee samengebreid. Met minderen doorgaan, tot er nog 8 steken over zijn. Afwerken zooals by den pinK beschreven. De middelvinger wordt geheel eender gebreid als de ringvinger. De wijsvinger ontstaat uit de overgebleven steken met nog 5 nieuwe er bij. Voor den duim worden de 10 steken van de veiligheidspeld genomen en de 10 bijgemaakte steken en boven dien aan beide kanten nog 2 steken bijmaken, zoodat er in totaal 24 steken zijn. Is het werk tot zoover klaar, dan wordt de garneering aangebracht. De strepen op den rug van denhan schoen worden er met maassteken op geborduurd. Het motiefje staat aangegeven in den cirkel. De mia streep komt tot op 1 c.M. onder de vingers. De contouren van den handschoen worden er met de blauwe wol opgeregen. Bij het boord beginnen, en de blauwe draad door iederen 2den averechtschen steek halen. Dit wordt driemaal gedaan, bij den tweeden keer echter wordt de draad door den tusschenliggenden steek getrokken, bij de derde maal weer als de eerste keer. Nu nog de handschoenen netjes oppersen en ons werkstuk is klaar. A i ■=5 IN Los Angeles heeft een vrouw een club opgericht, die van de leerstelling uitgaat, dat de mannen ge knecht en onderdrukt moeien worden. Men zou zoo zeggen, dat de verstan dige Amerikaansche vrouwen, harte lijk lachen over dit overspannen idee en zich tot den dagelijkschen arbeid bepalen. Maar neen, wij zijn in het land der onbegrensde mogelijkheden de club van Miss Bradford telt op het oogenblik reeds eenige duizenden leden. In deze vereeniging zwaaien de dochters van Eva werkelijk den scepter. Het zijn ontgoochelde bruiden onbe grepen vrouwenoude vrijsters, die zich hier aaneengesloten hebben en tegen de heerschappij der mannen protes teeren. Hoe moet nu echter onze wereld er vol gens mevrouw Bradford uitzien Zij verkon digt in haar eigen maandelijksche tijdschrift het program, dat zoo lachwekkend is, dat men het nauwelijks kan gelooven. Zij heeft tien geboden tegen de mannen opgesteld, die wij hier publiceeren. 1. De man moet van alle regeeringsamb- ten afzien. Daarvoor worden vrouwelijke personen aangewezen. Hetzelfde geldt voor de industrieconcerns. 2. De man wordt door de vrouwen aange steld en krijgt een salaris, dat volkomen in overeenstemming moet zijn met zijn presta ties en vlijt. 3. De man moet zijn geheele salaris aan zijn vrouw geven en krijgt wekelijks zak geld. 4. Iedere man kan aanspraak maken op 1 vrijen dag per maand. 5. De kinderen krijgen den naam van de moeder, die ook alleen voor de opvoeding zorgt. 6. De mannen die overmatig rooken of drinken, worden naar een soort opvoedings gesticht gestuurd. 7. Iedere maand vindt een bijeenkomst plaats van alle aangesloten vrouwen, waar bij over de mannen gedebatteerd wordt. 8. Bij een huwelijk is alleen het oordeel van de moeder van de bruid doorslaggevend, gevend. 9. Linnengoed wasschen, kleeden kloppen en glazen lappen is uitsluitend mannenwerk daar de vrouwen belangrijker werk te doen hebben. 10. Wanneer een man zich tegen deze plichten verzet, dan wordt dit onmiddellijk in kennis gebracht van de vrouwenorganisa tie, die hier tegen de noodige stappen zal ondernemen. Zoo ziet het oorlogsplan van mevrouw Bradford uit Los Angeles er dus uit, die met deze tien geboden den veldtocht tegen de mannen begonnen is, die vermoedelijk door alle normale vrouwen in Amerika als belachelijk beschouwd zal worden MODE VAN DEN DAG. Een elegante „dieux-pièces" voor de mooie lentedagen, gedragen bij de rennen te Longchamps ^'iiir'iiiniirt!i"1'" Men kan een vijand, dien men niet kent, niet afdoende bestrijden. De mot is echter de grootste vijandin van de zuinige en werkzame huisvrouw en het kan niet anders dan nuttig zijn, de mot en haar levensgewoon ten te leeren kennen. Er zijn vele soorten motten en de diertjes, die wij 's avonds, wanneer de lamp .brandt, met grooten, soms werkelijk komischen ijver vervol gen, zoodra zij zich maar in de buurt van het licht ventoonen, zijn ge woonlijk slechts onschuldige wezen tjes. Dikwijls zijn het niet eens echte motten en wanneer zij wel tot de mottenfamilie hooren, zijn zij van buiten af in ons huis gekomen en bevinden zich meestal niet tusschen onze meubelen. 1)6 echte kleerenmotten zijn geelbruin brhf'anzend- Het achterste Paar vleugels is dan het voorste en men zal op alle ken s vergeefs naar eenige teekening zoe- hnt tlnrstl heeft een gelen kop. Bij haar 1S, 3 vleugels zwart-bruin ge- vlekt, het achterste aschgrauw De bontmot of pelsmot heeft van voren leemachtlg gele vleugels; de achterste zijn aschgrauw en glanzend. De eieren van de motten zijn zonder uit zondering buitengewoon klein, niet grooter dan 1 millimeter. Het vrouwtje legt ze los op de stoffen en het bontwerk. Overigens vliegt het vrouwtje zeer zelden; gewoonlijk houdt het zich in het duister en verschuilt zich zoo snel mogelijk, MM Een hard-blauwe crêpe japon, bedrukt met kleine roode en witte bloemetjes. De klok- rok is afgezet met een rood randje. De witte panamahoed is gegarneerd met rood en hard-blauw grof lint. Creatie Paquin. FOTO JOFFé enkele centimeters lengt, die met stukken van de aangetaste stof bekleed wordt. In deze gang, waarin zij zich zonder moeite om draait en beweegt, is de larve volkomen veilig voor eventueele belagers en kan onge stoord werken. Einde Februari en begin Maart is het ge daanteverwisselingsstadium doorloopen. De motten beginnen te zwermen en leggen in April weer haar eitjes. Deze broed is dan in Augustus weer in staat om te vliegen. Deze Augustusmotten leggen in September eieren. Het is daarom het beste kleeren, tapijten en bont in het begin van de lente en in het be gin van den herfst grondig uit te borstelen en uit te kloppen. De eieren liggen dan na melijk los in de stof en vallen er makkelijk uit. De zon zorgt voor de rest en droogt ze uit. Dit is absoluut de beste bestrijding van motten. Maar daar een wijfje tot ongeveer 200 eie ren legt, moet onze jacht in het bijzonder naar haar uitgaan en niet zoo zeer naar het mannetje. De mottenlarven zien er uit als kleine wormpjes, doch hebben helaas zeer scherpe bijtorganen, die zij maar al te vlijtig gebrui ken, terwijl de mot, die eenmaal in staat is te vliegen, heelemaal geen voedsel tot zich neemt. Een etende larve weegt na ongeveer 90 dagen bijna driehonderd maal zoo veel als den eersten dag. Tijdens de eetperiode spint de larve in een stofspleet of tusschen de haren van het aan getaste bont van fijne draden een tunnel van Witte zijde, die op den duur geel geworden is, kan men de oorspronkelijke kleur weer teruggeven door ze te bleeken in een 3 pet. oplossing van waterstofsuperoxyde. Daarna legt men de zij in de zon en spoelt vervol gens goed na. Vuil geworden gipsbeelden kan men rei nigen door ze te bestrijken met een papje van aardappelmeel. Als dit papje droog is, laat het vanzelf los en neemt alle vuil mee. Gipsen beeldjes worden echter spoedig weer smerig. Wanneer men gips hard maakt, kan men het gewoon wasschen. Een eenvoudig middel is het volgende: men bestrijkt de beeldjes met een kwastje, dat gedoopt is in ammonium triboraat. Het gips ziet er dan uit als ivoor en kan gemakkelijk afgewas- schen worden. Gevernist koperen voorwerpen worden schoongemaakt met spons en lap. Vuil, dat achterblijft, verwijdert men gemakkelijk met een, in petroleum gedrenkt lapje. Als de vlekken verdwenen zijn, wrijft men de voor werpen op met dunne witte was. Indisch ko per kan men, als het vuil is, schuren met fijn zand en citroensap. Goed inwrijven en met zachte doeken afwrijven, zoodat geen zuur achterblijft op het metaal. Maar toch laten onze ook zonder water op gezette spinazie, postelein, stoofsla, snij biet, raapsteeltjes enz. als ze gaar zijn vaak een bodempje vocht in de pan achter, dat te veel is om als sausje bij de groente dienst te doen. Verder is er de bloemkool en straks ook de asperge, die vanwege het behoud van de blanke kleur nog door menige huis vrouw onder water wordt gekookt; dat kooknat staat dus ook tot onze beschikking, het heeft zelfs geen verdere toevoeging noo dig om reeds een voldoende hoeveelheid soep te doen verwachten. Bij de bladgroenten is dat niet heelemaal 't geval; maar het bodempje overtollig kooknat, dat we daar vinden, bestaat uit louter onverdunde groentebestanddeelen, en de smaak daarvan blijft merkbaar genoeg ook als we er de gewenschte uitbreiding aan geven door toevoeging van water. Eén of twee Maggi's bouillonblokjes of een paar theelepeltjes Maggi's aroma en niemand zal zich beklagen over gebrek aan geur en smaak! Zoo vormen onze voorjaarssoepen een ru briek op zichzelf; ze zijn smakelijk, vlug te bereiden, goedkoop en bovendien bij uitstek gezond! Willen we er ook een gedeelte van de groente zelf bij te pas brengen, dan kan dat heel goed; we houden van de gekookte groente een klein restje achter en we ge bruiken dat om den volgenden dag op de soep een meer bepaald stempel van her komst te drukken Want dat behoeven wij wel haast niet te zeggen zulke soepjes geven we niet op denzelfden dag, dat de groente gebruikt wordt: dat zou, wat smaak betreft, te veel van het goede worden. Benoodigd: het overtollige spinazie-kook- nat, aangevuld met water tot 1 L., 3 Maggi's bouillonblokjes, 60 gr. (3 afgestreken eet lepels) boter, 60 gr. (6 afgestreken eet lepels) bloem, L. melk, desverkiezende een restje gekookte spinazie (b.v. 4 eet lepels). Bereiding: Los de Maggi's bouillonblokjes op in wat kokend water, voeg er het over gehouden kooknat bij en vul de hoeveelheid vloeistof aan met water tot 1 L. Verwarm roerende de boter met de bloem tot een gelijk papje ,voeg er bij kleine scheutjes tegelijk de vloeistof bij, daarna het restje spinazie en tenslotte de melk, die slechts even mee aan de kook wordt ge bracht. Maak de soep op smaak af met wat zout. Benoodigd: het overtollige kooknat van postelein, aangevuld met water tot 1)4 L., 3 Maggi's bouillonblokjes, 60 gr. (3 afgestre ken eetlepels) boter, 60 gr. (6 afgestreken eetlepels) bloem, 1 ei, desverkiezende een klein restje postelein. Bereiding: Los de Maggi's bouillonblokjes op in wat kokend water, giet dit bij het posteleinnat en vul de hoeveelheid vloeistof verder aan met water; voeg er naar smaak wat zout bij. Verwarm roerende de boter met de bloem tot een gelijk mengsel, giet daarbij scheutje voor scheutje de vloeistof met desverkiezen de het restje gekookte postelein; laat de soep even doorkoken en giet ze dan voor zichtig en onder voortdurend roeren bij het in de soepterrine geklopte ei. Benoodigd: het overtollige kooknat van stoofsla, aangevuld met water tot 1)4 L., 3 Maggi's bouillonblokjes, 4 worteltjes, klein stukje bloemkool, wat peterselie en bladsel derij, 50 gr. O/2 ons) vermicelli, 20 gr. (1 afgestreken eetlepel) boter. Bereiding: Los de Maggi's bouillonblokjes op in wat kokend water, giet dit bij het kook nat van de sla en vul het aan met zooveel water, dat in 't geheel 1)4 L. vloeistof wordt verkregen; breng die aan de kook en voeg er de vermicelli, de fijngesnipperde wortel tjes, de in kleine stukjes verdeelde bloemkool en de fijngesneden selderij bij. Laat de soep een klein half uur koken en roer er dan de fijngesneden peterselie en de boter door.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1