I ONZE ONDERZEEVLOOT. UISHOUD-PUZZLE'S „DE LANDBOUW" Gez. Willems A. DAALMEYER ■NpLv S STADSNIEUWS. li SARAGE „UNIQUE" ?Si£rgS?% RHi DE O. 25 BIJ WILTON- FIJENOORD TE WATER GELATEN. KETHEL. ROTTERDAM. Firma J. H. v. d. WATER, Stookt zuinig WOENSDAG 1 MEI 1940 TOONKUNST SYMPHONIE- CONCERT. Uitstekend geslaagde avond. ST. JOZEFGEZELLEN- VEREENIGING. burgerlijke stand Bouw in versneld tempo. TAPTOE VAN 'T FANFARE-KORPS VAN HET VAARTUIGEN-DEPOT. DE POLYANTHA EN HET VERKEER. DRANKWET. H., K. EN W.-BEDIENDEN ST. FRANCISCUS VAN ASSISIE. UITREIKING ONTVANGST. BEWIJZEN DISTRIBUTIE KAARTEN. DE JAARLIJKSCHE COLLECTE VAN ZWAKZINNIGENZORG. R. K. S.V. EXVELSIOR SCHAAKVER. S. B. O. EXAMEN R. K. E.H.B.O van eenige kromme bochten in den polder weg is in handen van den architect. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. Ongeveer half elf sloot de voorzittér de vergadering met gebed. „HET MOBILISATIEKRUIS". Uitreiking van onderscheidingen. OPGELOST DOOR: A Fooi* Berliner Leverwoist Schouderham Rookvleesch SPECIAAL ADRES: DAM 5 2 TELEFOON 67664 N.V. MELKHANDELAREN-VEREENIGING HOOGSTRAAT 156, TELEFOON 68324 Bustehouders Corsetten Banden met brandstoffen van Nieuwe Haven 229 - Telef, 68296 Gisteravond heeft onder leiding van Hen drik B. van Syll het Toonkunst Symphonie- orkest in Musis Sacrum een zeer geslaagd concert gegeven dat beloften inhoud voor de toekomst. Een geheel gevulde zaal, waar onder de echtgenoote van den burgemeester, mevr. A. van HaarenRaaymaker, heeft met aandacht naar het gebodene geluisterd, en met enthousiast applaus getoond hoezeer het musiceeren der uitvoerenden gewaardeerd werd. De voorzitter van de Mij. tot Bev. der Toonkunst, heeft na de pauze in een dank woord den dirigent zeer juist gekenschetst. In korten tijd is met de beperkte krachten van school en orkest met noeste vlijt en door zettingsvermogen iets bereikt. Spr. bracht naar voren dat dit te danken is aan den heer B. v. Syll die bergen werk verzet heeft om Zijn doel te bereiken. Spreker memoreerde' nog dat het ledental van 33 tot 140 gestegen is, en hoopte dat den dirigent ook in de toe komst zijn beste krachten aan het orkest zou Wijden. Begonnen werd met het Wilhelmus, dat door alle aanwezigen staande werd aan gehoord. Het concerto grosso No. 7 van G. F. Handel, waar het programma mee opende was waarlijk geen gemakkelijke compositie. Het spel van de solo-instrumenten en het vol gen van het orkest viel te loven. De klank was vol, er was eenheid van inzet. De tweede vioolpartij klonk wat schel. Het Largo beviel ons nog het beste; hier werd met meer be zieling gemusiceerd en de intenties van den dirigent goed opgevolgd. De sopraan Jet van den Brink vervolgde met Sento Nel Core van Alessandro Scarlati en „Where 're you walk" van Handel. Deze sopraan heeft een mooi vol geluid, wat speciaal bij het Sento Nel Core tot uiting kwam, een gevoelig nummer met be- heersching en gevoel gezongen. Bij de aria uit „Semeli" was de begeleiding van het orkest niet getemperd genoeg en daardoor klonk de stem soms wat geforceerd. Met bloemen werd de zangeres gehuldigd. In het „Capriccio Brillant" van F. Mendelssohn Bartholdy op. 22 werd de piano-solopartij vertolkt door den heer A. S. H. A. Blaisse, die zich op uitste kende wijze van zijn taak gekweten heeft. Deze muziek met verrassende wendingen is door hem technisch knap en met goed pedaal- gebruik vertolkt, al werden de toonen soms wel ineens afgebroken wat in de rechter pe- daalbeheersching schuilt. Het orkest heeft hier een prachtige prestatie geleverd. Wat klonk het fleurig, wat waren hier de details fijntjes verzorgd, de pianissimo zuiver in gezet, mooi aanwelvend naar de forti en een wel voor dillettanten verrassende eenheid van klank. Na de pauze beluisterden wij een concert voor hoorn en orkest van W. A. Mozart, met als solist J. Polet. Het moet ons van het hart dat de uitvoering van de hoorn-solopartij minder goed geslaagd is, al waren er ook ge deelten zooals het laatste dat wel geslaagd mag heeten. De inzetten waren er niet ineens goed en dat hinderde steeds even. Dan liet de solist zoo nu en dan wel eens een toontje val len door het tempo. Bij toegewijde studie zal 2 68100 1014 S 7 dit zeker verbeteren; wij hebben desondanks nu reeds kwaliteiten in het spel kunnen be merken. Het orkest heeft Mozart's prachtige muziek op aangenaam te beluisteren wijze naar voren gebracht met eenige momenten van uitstekende instrumentatie. En tot slot de verrassende weergave van „Ste Marie Magdeleine" van Vincent d'lndy voor solo, koor en orkest. Het dameskoor van de afdee- ling Schiedam der Mij. tot Bev. der Toon kunst verleende hier zijn medewerking en de solopartij was in handen van de sopraan Jet v. d. Brink. Het verdient waarlijk alle lof wat hier bij deze uitvoering gepresteerd is. Het dameskoor heeft met veel éland gezongen en met een souplesse waar den dirigent alle eer mee inlegt. Het melodieuze werk van d'lndy met de aangrijpende inhoud werd èn door koor èn orkest op een wijze ten gehoore gebracht die indruk maakte. Er moet wel hard gestudeerd zijn. Het gedeelte,, ,,one pleure pas, espere 6 Magdeleine en bij het derde gedeelte „ressouviens toi de nous" klonk aangrijpend. Ook het klankvolume het aantal zangeressen in aanmerking genomen was goed. Een wat meer beheersching van toon in de hooge registers, dient ontwikkeld te worden en ook het lyrische in stem vorming. Maar het koor is nog jong en onder de emi nente eiding zal nog veel bereikt worden. De sopraan-partij is op hetzelfde goede pijl ver tolkt door Jet van den Brink als vóór de pauze. Het slotgedeelte van solo, koor en or kest, ontlokte een welverdiend applaus. Sportdag aan den Oude Dijk. Morgen, Hemelvaartsdag, organiseeren de onderaf deelingen van de Schiedamsche Ge- zellenvereeniging een sportdag op hun terrein aan de Oude Dijk. Er werken o.m. mee de dam- en schaakclub W. I. K., de voetbal- vereeniging S. G. V., de tafeltennisclub Ready en de Propaganda-club. Om 12 uur opent het programma met een voetbalwed strijd tusschen de propaganda-club en W. I. K. De praeses zal hierbij de aftrap doen. Het verdere programma luidt: 12.50 S. G. V. —Ready Boys; 1.40 uur W. I. K.—Ready Boys; half 3 Propaganda-clubS. G. V.; 3,20 uur S. G. V.W. I. K.; 4.10 uur Ready Propaganda-club. Een mooie gelegen voor Katholiek Schie dam en in het bijzonder voor de ouders van de gezellen om een wandeling te ma ken naar de Oude Dijk. De wandelsport. Zondag j.l. trok de wandelclub van de gezellen er voor het eerst in dit seizoen op uit. De eerste trainingstocht werd goed volbracht. Nu Zondag a.s. op den zelfden tijd aan de start. Alle gezellen die mee willen loopen zijn welkom. GEBOREN: Maria W. d. van Th. Bakker en W. Moerman, Boerhavelaan 1 Johannes C. M., z. van J. W. J. Vollebregt en M. J. Musters, van Beverenstraat 12. OVERLEDEN: J. H. Jongste 59 j. binnen deze gemeente. Bij Wilton-Fijenoord te Schiedam had hedenmiddag de tewaterlating plaats van Hr. Ms. onderzeeër „O 25". Het schip in zijn element na de tewaterlating. OP tie Schiedamsche werf van Wil- ton-Fijenoord is hedenmiddag te twaalf nur met goed gevolg te water gelaten de voor den Staat der Neder landen in aanbouw zijnde onderzee boot „O. 25", De doopplechtigheid werd verricht door mevr. A. S. van ErkelHanbury. Juist een jaar gele den, werd de kiel van dezen onderzee- er gelegd. Versneld tempo in den houw heeft tot gevolg gehad, dat de boot twee en een halve maand vroeger van stapel kon loopen. In afwachting van het moment van den stapelloop speelde de Harmonie van Wilton- Fijenoord onder leiding van zijn directeur Joh. F Palla, vroolijke marschmuziek en va- derlandsche liederen. Onder de talrijke genoodigden, welke de plechtigheid bijwoonden merkten wij op vice- admiraal b. d. A. Vos, kolonel P. W. Scharroo, kantonnementscommanidant te Rotterdam, kolonel H. F. J. M. A. von Frijtag Drabbe, chef van het korps Mariniers, commandant der maritieme middelen, mr. dr. F. L. J. van Haaren, burgemeester van Schiedam, overste J. J. C. C. Bennik, chef van het bureau mate rieel Marine-Artillerie, ir. C. van Dam, hoofd ingenieur der Marine, luitenant ter zee le klasse G. B. M. van Erkel, nautisch militair inspecteur bij den aanbouw van onderzee booten, ir. G. 't Hooft, chef van het bureau Scheepsbouw van het Departement van De fensie. officier M. S. D. 2e klasse F. J. de Hoop, de commandant aan de luchtafweer, kring Rotterdam H. F. Hoyer, den chef van het bureau M. S. D. Departement van Defen sie D. W. Kwak, luitenant-kolonel F Lugt, commandant van de afdeeling Mariniers Rot terdam, ir. W. J. van der Meulen, van het departement van Defensie afd. 4a, ir. K. de Munter van het dep. van Defensie, officier M. S. D. Ie klasse J. C. van Pappelendam, van het dep. van Defensie, W. F. Pot, chef van het bureau electriciteit van het dep. van Defensie, officier M. S. D. le klass H. Rie- mers, G. de Rooy, hoofdingenieur der Marine dep. van Defensie, officier M. S. D. le klasse H. de Vries, mr. J. Dutilh, commissaris van „Wilton-Fijenoord" en H. C. Endert Jr. di recteur van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. Nadat mevr. A. S. van Erkel-Hanbury de doopplechtigheid had verricht, gleed de „O 25" onder het geloei der sirenes en de plech tige tonen van het „Wilhelmus" precies te twaalf uur te water. Na den stapelloop vereenigden de autori teiten en genoodigden zich in het gebouw van de directie, de zoogenaamde „Villa" op den hoek van het Sterrebosch. Hier sprak allereerst de hoofddirecteur van Wilton-Fijenoord, de heer ir. C. H. Teschma- cher, die er op wees, dat de stapelloop van dit schip 2Va maand eerder dan bepaald was, is kunnen geschieden en met denzelfden ter mijn het oogenblik vervroegd mocht worden, waarop dit schip aan de Kon. Marine zou kunnen worden toegevoegd. Hij maakte met waardeering gewag van de buitengewone goede samenwerking, waarvan deze en ande re werven kunnen profiteeren. Het is meer dan een eeuw geleden, dat aan „Fijenoord" de eerste bouw van een marineschip werd opgedragen. De relatie werd steeds behouden en versterkt en het is onze wensóh, zoo zeide spr. deze traditie ook in de toekomst te be waren. Voorts dankte spr. mevr. van Erkel voor het verrichten van de doopplechtigheid en bood haar als souvenir een juweelen han ger aan, benevens de schaar, waarmede de laatste verbinding was verbroken. Met een dronk op de voorspoedige toekomst van de „O. 25" besloot ir, Teschmacher zijn toe spraak. De luitenant ter zee le klasse G. B. M. van Erkel, dankte hiervoor namens zijne echtge noote en wensohte de directie van de werf geluk met den vlotten en voorspoedigen bouw van het nieuwe schip. Hij twijfelde er niet aan of ook de „O 25" zou den naam van Wil ton-Fijenoord weer hoog houden. Onder zeeërs zijn kleine, maar ingewikkelde sche pen, waarvan de bouwtijd dikwijls tegenvalt. „Fijenoord" spant de kroon, door dit schip 2Vs maand eerder gereed te hebben. Een feit van groote beteekenis en dubbel welkom in dezen tijd. Spr. hoopte, dat Wilton-Fije noord dit tempo zou volhouden bij den af bouw van het materiaal, dat thans op stapel staat en nog op stapel zal worden gezet De burgemeester van Schiedam, mr. dr. van Haaren, sprak een woord van geluk- wensch tot de werf. Met deze prestatie is niet alleen de naam van de werf, maar ook die van Schiedam hooggehouden. Ook tot de Marine richtte spr. een woord van geluk- wensch, want dit degelijk stuk werk zal haar versterken in de moeilijke, maar mooie taak, onze nationale zelfstandigheid te handhaven. Ook tot ir. Teschmacher persoonlijk richtte spr. nog een woord van gelukwensch. Nadat de hoofdingenieur der Marine, ir. G. de Rooy nog een terugblik had geworpen op de bouwgeschiedenis van het nieuwe schip en alle medewerkers had gedankt vroeger bouwde men twee, inplaats van 1 jaar aan een onderzeeër heeft ir. Teschmacher de sprekers en alle autoriteiten gedankt voor hun belangstelling. De „O 25" is een van de serie der zeven onderzeeërs („O 21" „O 27"), welke bij de „Schelde" in Vlissingen, de R. D. M. te Rotterdam en Wilton-Fijenoord gebouwd zijn. De „O 21" en „O 22" liepen in Vlissingen het vorig jaar te water en zijn thans in de proefvaart, de „O 23" en „O 24" zijn even eens reeds van stapel geloopen en zijn in af bouw bij de R. D. M., terwijl de „O 26" en „O 27" nog op stapel staan bij deze werf. De afmetingen dezer schepen zijn: lang 77Yz M. grootste, breedte 6% M., waterver plaatsing boven water 965 kub. M., onder wa ter 1174,, diepgang 3.9 M. Boven water heb ben deze booten een snelheid van 21 mijl, onder water van 9- mijl. Zij worden voortbe wogen door twee Sohulzer twee-takt com- pressorlooze Dieselmotoren van 2500 P.K. elk. De bemanning is 38 man. In OctoberNovember zal de „O 25" waar schijnlijk in dienst gesteld kunnen worden. Onder auspiciën van de Oranjevereeniging heeft het fanfarekorps van het Vaartuigen depot op de Groote Markt voor het Stadhuis een Russische taptoe gespeeld. De belangstelling op de Groote Markt was groot. De politie zorgde voor een goede afzet ting. Met volle muziek kwam het fanfare korps onze stad binnen en marcheerde langs Broersvest en Lange Kerkstraat naar de Groote Markt. Veel menschen Hepen met dezë voor onze stad zoo onbekende fanfare mee naar de Groote Markt. Op het stadhuis hadden plaats genomen de burgemeester mr. dr. F. L. J. van Haaren, verschillende bestuursleden van de Oranje vereeniging en verschillende militaire autori teiten. Onder deze merkten wij op: majoor C. D. H. Dijkxhoorn, de kapiteins D. G. W. Dijkxhoorn, H. de Boer en P. Hooijkaas, de luitenant ter zee le klasse A. Schnetzler, de le luitenants T. Pater, G. Hudde, T. A. Ruijs, A. Wolters en Mr. A. Blonk en de 2e luitenant J. Bruynzeel. Bijna allen waren vergezeld van hun dames. Het korps dat zich voor het stad huis had opgesteld stond onder leiding van den sergeant-kapelmeester J. Standier. Toen de klok half acht sloeg klonk het hoornsignaal gevolgd door een roffel op de diepe trommen waarna het Wilhelmus werd ingezet, dat met de noodige eerbied werd aan gehoord. Hierna volgde het plechtige „Wilt heden nu treden". De Russische taptoe volgde hierna. Forsch en frisch klonken de onbe kende klanken tegen de oude gevels van ónze Markt op. Met een plechtig Wilhelmus besloot het fanfarekorps. De burgemeester mr. dr. F. L. J. van Haaren, heeft den sergeant-kapelmeester dank gezegd dat hij ondanks de regen, heeft willen spelen. Het wordt zeer op prijs ge steld. Spr. hoopt dat het korps een prettige avond zal hebben op de Polyantha. Dat heeft U verdiend voor uw marsch en uw muziek. Onder het spelen van een pittige marsch trok het korps naar de Polyantha, waar een concert gegeven werd. Telegram. Door het bestuur van de Oranjevereeni ging is gisteren het volgende telegram naar H. K. H. Prinses Juliana gestuurd: De Oranjevereeniging te Schiedam wenscht Uwe Koninklijke Hoogheid en ge zin hartelijk geluk met Uw verjaardag. LIEBEEK, voorzitter. MOUWENS, secr. De waarnemend commissaris van Politie maakt bekend dat de verkeersverboden in de omgeving van de Polyantha alleen van toe passing zijn op de bezoekers van die tentoon stelling. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van W. Jung, alhier, om een Verlof B voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in de midden- lomaliteit van het clubgebouw, staande op het sportterrein van de S. F. A. C. „D. H. S.", aan de Laan van Spieringshoek alhier; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 1 Mei 194Q. Gisteren hield de afd. Schiedam van bo vengenoemde bond haar jaarvergadering. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter hetgeen in het afgeloopen honds jaar was gepasseerd. Spr. verheelde niet dat in het algemeen het medeleven van de le den met het bestuur niet was, zooals dat behoorde te zijn en wel in het bijzonder het slechte vergaderingbezoek. Spr. spoorde de aanwezigen aan hun medeleden op te wekken meer activiteit te toonen voor het komende jaar Na voorlezing der notulen werden deze onveranderd goedgekeurd. Het keurige verslag van den secretaris ontlokte een hartelijk applaus. Daarna bracht de penningmeester zijn verslag uit en werd hem volledig décharge gegeven en bedankt voor zijn accuraat be heer. De ingekomen stukken werden na voorle zing ter kennisname aangenomen. Een op wekking voor de Sobriët'as-loterij werd nog gegeven. Aangezien geen tegencandidaten werden gesteld werden de aftredende bestuursleden N. J. van Baarle en H. Th. Hodes herkozen. Na de benoeming van een nieuw kascon trolecommissie, werd een nieuw lid met een hartelijk woord door den voorzitter geïnstal. leerd en de vergadering met den chr. groet gesloten. Van de 63.000 ontvangstbewijzen zijn er de eerste twee dagen 38.000 afgehaald. Al hoewel er vandaag nog een groot aanta] bij zal komen, laat het zich aanzien dat nog eenige duizenden biljetten onafgehaald zul len blijven liggen. Voor degenen, die dit hebben verzuimd, zal alsnog gelegenheid worden gegeven op Vrijdag a.s. in de lokalen Edisonplein, Dwarsstraat en van Ruysdaellaan en wel van 8.3012,30 uur, van 1.305 uur en 's avonds van 79 uur. Dit is de laatste gelegenheid, zoodat men goed doet daarvan gebruik te maken, waar men anders met de distributie groote moei lijkheden zal ondervinden. De vereeniging Zwakzinnigenzorg hier ter stede verzorgt de zeer zwakzinnigen, door de jongens en meisjes onder te brengen in twee gescheiden inrichtingen, de weefkamer voor meisjes in de L. Nieuwstraat, de werkinrich ting voor jongens in de Dwarsstraat. Dan zendt ze jaarlijksch 12 der zwakste leerlingen der buitengewone school naar het prachtige Zonneoord te Ede, een der fraaiste gezondheidskolonies in ons land, gedurende 6 weken en helpt in op zich zelf staande ge vallen de oud-leerlingen dier school. Zij Ijvert voor een avondschool (nazorg) voor oud-leerlingen der B. S. en verzorgt voor de gemeente het bus-vervoer der Gorzenleerlin- gen op die school. Deze vereeniging houdt Zaterdag 4 Mei een bloempjesdag. Het bestuur van Zwakzinnigen zorg dat uit dames en heeren van alle ge zindten is samengesteld, zooals ook kinderen van alle gezindten worden gesteund, ver trouwt er op, dat onze stadgenooten de coUec-, trices met hun bussen zullen willen gedenken Hockey-programma voor Donderdag (He-;! melvaartsdag): dames, Excelsior 2R.B.C. 3J. 12 uur; heeaen: Excelsior 2Aeolus 4, 2 uur. De door bovengenoemde vereeniging ge-; speelde wedstrijden hadden de volgende re-r sultaten: A. VeringmeierJ. de Jong 10; P. Oomen J. Osterholt 10; J. ZoetmulderH. KIoós 01; MulderSprong afgebr.Alle andere» partijen uitgesteld. Voor het examen uitgaande van het cen traal bureau tot uitreiking van het Een heidsdiploma voor E.H.B.O. slaagden- de da mes A. Ernsting, A. Flapper, M. Smulders, C. Pil, A. Nolet van Thiel en de heeren C. Prein, H. Terpstra, D. A. Leenders, H. Leenderts, C. Heinsbroek, L. van Druiten, B. Kinwei, J. A. Luisterburg, J. J. A. Ronde en C. Borsboom. Afgewezen 3, terwijl 4 can- didaten niet waren opgekomen. Allen waren lid van bovengenoemde vereeniging. Gezien het kleine percentage der afgewe zen candidaten mag deze uitslag een mooi succes worden genoemd voor den docent en praetisch leider. Het examen werd afgeno men door Dr. van Herwerden geassisteerd door Dr. J. J. de Maeijer. in DE GEMEENTERAAD BIJEEN. Gisteravond kwam de gemeenteraad voltallige zitting bijeen. Na de opening der vergadering met ge bed bracht de voorzitter Mr. J- J- v. d. Lip in herinnering de verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana en sprak den wensch uit, dat zij dezen dag nog vele jaren mag her denken. De notulen werden ongewijzigd goedge keurd. Den heer L. Lansbergen dankte den voor zitter namens de burgerij voor het vele werk dat hij had gedaan om de overweg aan de Kerklaan bewaakt te houden en fe liciteerde hem met het behaalde succes. De ingekomen stukken w.o. Goedkeuring van het Raadsbesluit tot in standhouding van de openbare school be grooting dienst 1939 en begroating 1940 van electriciteit en waterleidingbedrijf wer den voor kennisgeving aangenomen. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezol diging van de veldwachter werd goedge keurd, alsmede het voorstel tot invoering van een kindertoeslag vanaf het eerste kind. Het voorstel van B. en W. tot vaststel ling van een verordening, regelende de sa menstelling en werkkring der bedrijven- commissie, werd op voorstel van den heer L. Lansbergen gewijzigd zoodat het aantal commisieleden van 4 teruggebracht werd op 3 met inbegrip van den voorzitter. Het voorstel van B. en W. om de opcen ten op de Personeele Belasting van 165 op 195 te brengen, kon gen instemming vin den. Er was een tekort op de begrooting van 1600 en B. en W. wist niets beter te doen dan deze maatregel te nemen, hoezeer zij het ook betreurde. De. begrooting is zoo uitgekiend dat daar niets afkan. De heer Noordennen vindt de ze maatregel een stap achter uil en wel «en gemakkelijke maar geen ideale oplossing. Spr Zeilv lentil cue voorovei St0ïnïöfc*.x. .^..j de beter het tekort te kunnen dekken uit de reserve, die gemaakt is voor het voeren van een proces met de Nederlandsche Spoor wegen. De voorzitter zeide, dat de gemeente dit proces in eerste instantie gewonnen heeft maar dat de Nederlandsche Spoorwegen in hooger beroep zijn gegaan en deze uitspraak kan nog wel een half jaar duren, en boven dien, zou de gemeente in het gelijk worden gesteld dan kunnen zij dat toch best ge bruiken; omdat men het noodzakelijkste dik wijls achterwege moet laten wegens gebrek aan geld. Den heer van den Water steunde het voor stel van den heer Noordennen. Het voorstel om het tekort uit de reserve te dekken, werd met 4 tegen 3 stemmen aan genomen; tegen stemde J. de Jong, J. Poot en P. Roodenburg. De wijziging van de gemeente-begrooting 1939 en 1940 werd aangenomen. Den heer van den Water vroeg hoe de besprekingen stonden aangaande de bouw van een R. K. School. De voorzitter zeide dat alles er voor klaar is; behalve de koop van de grond van het Bisdom Haarlem. Deze prijs vinden B. en W. te hoog. In behandeling kwamen de prae-adviezen betreffende hetgeen bij de behandeling van de Gemeentebegrooting naar voren is ge bracht. Betr. uitbreidingsplan zeide de voorzitter dat de architect die dit in handen had naar Indië is vertrokken. Nu is het in handen van architect Roozenburg uit Den Haag. Voor invoering van gezinskaarten voor den brug aan 't Huis te Rivière acht B. en W. geen termen aanwezig daar er goed- koope abonnementen en knipkaarten be staan.. Enkele andere prae-adviezen werden goed gekeurd. De verzekering voor het brandweer personeel zal men sluiten bij „Falum" Den Haag. Het bouwen van een garage en verbetering 1 Mei: Tivoli-Schouwburg, Suikerfreule (De Rotterdammers) 8.30 uur (volw.). 2 Mei: Groote Schouwburg, De kus op het perron (Ned. Tooneel), 8,15 uur (volw.). 4 Mei: Groote Schouwburg. Der Graf von Luxemburg (Fritz Hirsch Operette), 8.15 uur (volw.). 5 Mei: Groote Schouwburg, Der Graf von Luxemburg (Fritz Hirsch Operette (2 en 8.15 uur) (volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 2 Mei in: Lumière: Ergens in Nederland (v. volw.); Studio: Val strikken (v. volw.); Grand: Het privé-leven van Elisabeth en Essex (bov. 18 j.); Luxor: Bevrijding (volw.); Olympia: Het legioen der verbannen piloten en Cassidy's bescherme linge (b. 18 j.); Scala: 't Zit in de lucht; Colosseum: Good bye mr. Chips en Een avontuurlijk meisje (boven 18. jaar); Prin ses: Kentucky en De officieele vrouw (volw.); Corso: Wie is de vader? (boven 18 jaar); Capitol en City: Pensionaat voor hee ren en Geronimo de verdelger (boven 18 jaar); Arena: Ninotchka (volw.); Ooster: Recht van het noorden en Alleen engelen hebben vleugels (boven 18 jaar); Victoria: De drie musketiers en Stanley en Living stone; Centraal: Brandstichters-complot en Ik heb den graaf vermoord (boven 18 jaar); Asta: De boot der verschrikking en Prai rie-bandieten (v. volw.); Harmonie: Boefje en Ondeugend maar aardig (volw.); Cineac: actualiteiten. SCHIEDAM, l Mei. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet, 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1.401.50 (niet officieel) Voor het dempen of opnieuw beschoeien van het slootje voor de wed. de Ronde langs de Kerkweg wordt met 4 tegen 3 stemmen besloten voor demping. Tegen stemden J. de Jong, J. Poot en L. Lansbergen. Door de hoogere kolenprijzen zal de ge meente aan Delft 300 a 400' meer moeten betalen. B. en W. meende dit niet uit de be drijven te mogen nemen, daar het electrische net dringend vernieuwing ejscht en stellen voor het tarief ingaande 1 Mei met een Yz cent per K.W. te verhoogen. Aldus besloten. Aan de heeren Ruigrok en Nootenboom werd een stukje grond verhuurd tegen een prijs van 2,50 per jaar voor het plaatsen van een benzinepomp. Den heer Noordennen vroeg verlenging van de opritten van de straten in Bijdorp. Met de betroikken eigenaars zal overleg ge pleegd worden. Voor hel opwinden der klokken werd de post op 13 per jaar gehandhaafd. De leerlingen van de Rotterdamsche scholen, die teerden aangewezen om te Antwerpen in sportwedstrijden tegen leerlingen van scholen uit de Scheldestad uit te komen zijn hedenmorgen per autobus uit de Maasstad naar de Scheldestad vertrokken. De drukte bij het vertrek op den Coolsingel. In Gebouw „Lybelle" heeft de afdeeling Rotterdam van dén Nationalen Bond „Het Mobilisatiekruis" een avond gegeven, waar op aan een 90-tal oud-gemobiliseerden uit de jaren 1914'18 het mobilisatiekruis kon worden uitgereikt. De voorzitter van de afdeeling, luit ko- Vellevest 16-18 SCHIEDAM Tel. 68239 Vraagt Uw leverancier onze gepasteu riseerde KARNEMELK in flesschen. Charmeuse Dameskousen lonel mr. W. A. C. van Dam, sprak aller eerst woorden van welkom en herinnerde er voorts aan, dat het water onze vijand is. Maar in den loop der tijden hebben we veel terrein op dien vijand gewonnen en het 600- jarig bestaan van Rotterdam hangt nauw samen met dien strijd tegen het water. Toch is anderzijds het water onze goede vriend, niet alleen met het oog op de scheepvaart, maar ook, omdat het een natuurlijke verde digingslinie aan ons vaderland schenkt. Da regeering heeft daar ook in deze tijden een dankbaar gebruik van gemaakt en zij ver dient daarvoor alle hulde. Zij, die thans over ons volk den scepter zwaait, wil even als haar grooten voorvader, Prins Willem, die ons volk tot een sterke eenheid voerde, dat wij in vrijheid zullen blijven leven. Nadat er een driewerf hoezee op H.M. d(| Koningin was uitgebracht, betrad de bonds» voorzitter, luit. generaal b.d. H. A. Cramer, oud-commandant van het K.N.I.L., het too neel, om allereerst de afdeeling Rotterdam te prijzen als een afdeeling, die niets onbe proefd laat om den bond groot te maken. Vervolgens wees spr. op de beteekenis van het Mobilisatiekruis, wenschte den 90-oud- gemobiliseerden, die het zouden ontvangen, geluk en wekte op, om te allen tijde zijn plicht te doen. Opnieuw werden drie hoezee's uitge bracht, nu op het Vorstelijk Huis, waarna de kruizen en brevetten werden uitgereikt, en het Wilhelmus werd gezongen. Ds. N. Buffinga hield vervolgens een toe spraak, er aan herinnerend, wat ons Vor stenhuis voor het vaderland beteekend heeft en nog beteekent. Door Prins Willem van Oranje is ons land gebleven een bolwerk van vrijheidszin Vooral met het oog op de nieuwe wereldbeschouwingen, zei spreker „Neerland, let op uw saeck!" Het slot van het programma werd gevuld door Martin van Schie en zijn gezelschap.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2