De Noren staken den strijd Bij ons hernieuwd verschijnen de gezinskrant bij uitnemendheid Nederland Doorbraken bezuiden Somme en Aisne ONZE KRANT een voedingsraad WAARIN OPGENOMEN: DE NIEUWE SCH1EDAMSCHE COURANT, DE NIEUWE ZUID-HOLLANDER EN DE NIEUWE DORDTSCHE COURANT De geallieerden geven Narvik op De Duitsche slagkruisers opereeren op de Noordzee Kerknieuws Nederlanders uit Calais terug 32ste JAARGANG Het Zweedsche telegraafagentschap verspreidt het volgende bericht van het Noorsche telegraafagentschap, uit Tromsö gedateerd. Het Noorsche opperbevel deelt mede; Het Noorsche opperbevel heeft bevel gegeven, dat de vijande lijkheden Zondagnacht om 24 uur gestaakt moeten worden. Onder handelaars zijn onderweg. De Koning, de Kroonprins en regeering verklaren in een procla matie, dat de harde noodzakelijkheid van den oorlog de geallieerde regeeringen ertoe gedwongen heeft al haar krachten op andere fronten te concentreeren, waar alle manschappen en al het materiaal noodig zijn. De Noorsche troepen, die in een strijd van twee maanden moed en dapperheid hebben getoond, bezitten niet voldoende munitie en jachtvliegtuigen en kunnen den strijd tegen de Duitsche overmacht niet voortzetten. Maar de Noren nemen aan den strijd op andere fronten deel. Om een verdere verwoesting der nog ongeschonden gebleven landsdeelen te verhinderen, hebben de Koning en de regee ring besloten den raad van het opperbevel te volgen en voorloopig den strijd in het land op te geven, en dezen naar buiten het land te verplaatsen. Tevens zal de arbeid voor het herstel van de vrijheid en de rechten van het land worden voortgezet. Koning en regeering buiten Noorwegen MAANDAG 10 JUNI Een Duitsche beschouwing Inventarisatie van specerijen, en*. DUITSCH LEGERBERICHT Engelsch vliegkampschip vernietigd Het is een groote vreugde, aan onze abonné's te kunnen mededeelen, dat ons reorganisatiewerk zoo ver weer gevorderd is, dat met ingang van heden weer kan verschijnen. De vele blijken van sympathie, die wij in de dagen, die achter ons liggen, ontvangen mochten en die ons diep getroffen hebben, zijn ons een gelukkige waarborg, dat het opnieuw verschijnen van onze bladen met blijdschap zal worden begroet. Onversaagd zullen we echter opbouwen. Opnieuw gaan we aan den slag om onze in het verleden reeds zoo populaire krant wederom te maken tot Maardaarbij rekenen we ook op Uwe volle medewerking. DE DIRECTIE. Een Duitsche waarschuwing inzake Parijs Een massale aanval ROTTERDAM Hoofdpostkantoor weer geheel in bedrijf De schoolmelkvoorziening De schepen van de H. A. L. Behalve de Nieuw Amsterdam, zijn ze alle onder dwang door Engeland gecharterd Hillegersberg Zomertijd Schiedam SLAGBOOMEN AAN DE KOEMARKTBRUG Overschie jUt/t NIEUWE DAGBLAD verschijnt dage lijks, uitgezonderd op Zondag. De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt: 20 cent per week,, 85 cent per maand, 2.55 per kwartaal. Franco per post 1.10 per maand, f 3.per kwartaal. Onze bureaux zijn ge vestigd te Rotterdam: Eendrachtsstraat 79— 81; te Rotterdam-Zuid: Polderlaan 44. Tel. 70404; te Schiedam: Koemarkt 4. Tel. 68085; te Gouda: Markt 26. Tel. 3062; te Dordrecht: Steegoversloot 70. Tel. 6121. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. S= Uit talrijke brieven en gesprekken, maar bok uit hiet minder talrijke aanvragen om uitbreiding van rubrieken op verschillend terrein was ons gebleken, dat de tienduizen den abonnné's met vreugde, voldoening en sterk medeleven de degelijke ontwikkeling en prachtigen groei onzer krant gedurende de laatste jaren volgden. Nog vele plannen waren in voorbereiding, ■want het lag in het vaste voornemen van Directie en Redactie om onze krant tot het beste te maken van wat er op dit gebied in ons land verschijnt. Edoch 's menschen berekeningen falen wel eens. En de oorlog heeft ook al onze bereke ningen grondig vernield. Van heden af echter maken ook wij na een onderbreking een aanvang met den weder opbouw. De taak, waarvoor we ons evenwel zien gesteld, is verre van gemakkelijk, daar, al mogen we van gewaardeerde vrienden diensten profiteeren, de tekorten aan tech nische installatie een sterke belemmering voor krachtige ontplooiing vormen. Ook voor ons geldt echter de spreuk: .,Ende desespereert niet". We zullen wagen en Winnen. Evenals de leiding van „De Maasbode zulks deed, vragen ook wij voor deze schoone, grootsche maar ongetwijfeld zware taak de zoo grootst mogelijke medewerking Van onze abonné's. Bij dit dringend verzoek gaan. vanzelf onze gedachten allereerst uit naar de vrienden onzer krant, die ons door den dood ontvielen. Voor hun zielerust vragen wij van de ge zinnen, bij wie de krant zal verschijnen een hartelijk gebed. Moge de steun aan eigen pers een juweel vormen in hun kroon der onsterfelijkheid Aan hen, die bleven, vragen we dan voorts naast ons pal te staan. En zijn uiteraard ge zinnen voor wie extra-uitgaven zeer be zwaarlijk, zoo niet onmogelijk zijn. We weten ook. dat inperking van wat tot levensgemak en levensvreugde diende, geboden is- oc bij soberder leven en afschaffing van luxe mag de krant niet mede uitgeschakeld wor den. Een kranten-abonnement behoort nu eenmaal niet tot de luxe-artikelen maar veeleer tot de groep der dagelijksche behoef ten. Voor onze krant geldt zulks nog m bij zondere mate. Met hartelijken dank voor het genoten en gaarne geschonken vertrouwen in de achter ons liggende periode gaan we van vandaag af met elkaar een nieuwen weg op, een nieuwe toekomst tegemoet. Met elkaar! Ter bevordering van een zoo doelmatig mogelijke voeding. Teneinde een zoo doelmatig mogelijke voeding van onze bevolking te bevorderen, heeft een commissie uit den Gezondheidsraad voedingsara ad geheeten, in samenwerking met de bij de voeding betrokken afdeelingen van de oeeonomische departementen, zich voor genomen op het gebied van volksvoeding leiding te geven en daarover zooveel mogelijk inlichtingen te verstrekken. Het adres van den voedingsraad is Gezondheidsraad, Dr. Kuyperstraat nr. 8, den Haag. De Nederlanders in Calais, voor zoover zij niet een week geleden met de groep Rost van Tonningen waren gekomen, zijn Zaterdag in ons land teruggekeerd aldus meldt het N. v. d. D. Bij de 21 aanvankelijk gevangen genomen Nederlanders is tijdens den oorlog nog een groep Nederlanders gevoegd. Na het vertrek van de groep Rost van Tonningen waren in Calais dientengevolge nog 56 landgenooten aanwezig, afkomstig uit Amsterdam, Rotter dam, Arnhem, Brabant, Limburg, Zuid-Beve land en Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan den heer H. A. van Hilten uit Arnhem was de leiding van deze groep opgedragen. De Nederlanders hebben tijdens het bom bardement op Zondag 26 Mei Calais verlaten en zich naar Marquise begeven, waar de Duitsche bezetting voor hen zorgde. Men heeft daar vele dagen gewaoht op transport middelen uit Nederland, welke echter niet kwamen. Ten slotte heeft de leider van deze groep zelf een uitweg gezocht: een door de Duitschers in beslag genomen Engelsche transportauto en drie particuliere auto's werden opgeknapt en daarmee is de tocht via Brussel naar Nederland ondernomen. Op vier na zijn thans allen in het moeder land teruggekeerd. DAG BLAD De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt 30 cent per regel met minimum van 4 regels. Bij contract aanzienlijke reductie. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.- tarief. Kampioen-advertenties van 20 woorden 0.50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 cent. Familieberichten 10 ets. per regél. i De vroegere Noorsche minisier van builenlandsche zaken Kohl heeft gisteren via den zender van Tromsö een verkla ring afgelegd waarin hij o.m. het volgende zei: het Storting heeft in zijn laatste vergadering van 9 Juni besloten dat de Noorsche regeering den militairen tegen stand moet opgeven. Op 7 Juni werd besloten dat de koning en de regeering hun zetel buiten de grenzen van Noor- wegen zouden kiezen. Koht deelde verder volgens het Duitsche nieuwsbureau nog mede, dat de Koning en de regeering den wensch hadden uitge sproken, dat generaal Ruge, de opper bevelhebber van het Noorsche leger, zich met hen buitenslands zou begeven. Generaal Ruge heeft zulks geweigerd. Hij leidt de onderhandelingen met den Duitschen bevel hebber. Generaal Fleischer is met den Koning en de regeering naar het buitenland meegegaan. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Stockholm: De oorlog in het Noorden van Europa is' geëindigd. Dit bericht heeft in politieke krin gen te Stockholm geweldig opzien gebaard en tevens onmiskenbare voldoening gewekt. Men is hier van meening, dat het besluit van het Noorsche opperbevel vooral is inge geven door het besef, dat, zelfs wanneer men plaatselijke successen in den sector van Narvik had kunnen behalen, dit op den loop der operaties in zijn geheel geen invloed zou hebben gehad. De overwinningen der Duit sche troepen aan het Westelijk front, zoo Het riiksbureau voedselvoorziening in oor- loSstijd maakt bekend, dat, ten behoeve van vooreenomen inventarisatie en een doei- treffende beschikbaarstelling van aanwezige voorraden met ingang van 9 Juni het verhan delen en 'afieveren yan specerijen, zoowel in bewerkten als onbewerkten toestand, geïmpor teerde, gedroogde en geconfijte vruchtenpulp, geïmporteerde wal-, hazel-, pecan-, cashew- en paranoten alsmede abrikozenpitten, amandelen, geraspte en gemalen cocosnoot, geconfijte gem ber krenten en rozijnen verboden is. Dispensaties van dit verbod kunnen worden afgegeven door de Nederlandsche Groenten- en fruitcentrale, Laan Copes van Cattenburgh 62 te 's-Gravenhage. Het verbod geldt niet voor detailverkoop aan den consument. PROV. STATEN VAN FRIESLAND. ©e zomerzitting Van de Friesche Staten zal Dingdag 2 Juli worden geopend. verklaart men in politieke kringen alhier, spreken een te duidelijke taal, dan dat men thans in de Scandinavische landen op een succes der Westelijke mogendheden zou kunnen rekenen. Dit is waarschijhlijk van beslissenden invloed geweest op de besluiten van het Noord-Noorsche opperbevel, geheel afgezien nog van de jongste successen der Duitsche marine voor Narvik en van den waarlijk heldhaftigen tegenstand, dien de Duitsche troepen in den sector van Narvik onder uiterst moeilijke omstandigheden geboden hebben. Men gelooft hier ook, dat het Noorsche opperbevel de ontoereikendheid van de ge allieerde „hulp" zeer duidelijk ondervonden heeft en derhalve niet meer bereid is, nog langer Noorsch gebied in een vrijwel hope- loozen strijd aan de verwoestingen van den oorlog bloot te stellen. Ook moeilijkheden met de ravitailleering zijn wellicht, naar de meening van Zweedsche deskundigen, op het besluit van de Noord- Noorsche legerleiding van invloed geweest. In Zweedsche militaire kringen geeft men in dit verband uiting aan zijn bewondering voor de prestaties der Duitsche troepen, die ondanks ontzaglijke moeilijkheden door hun taaie volharding een beslissing in hun voor deel hebben afgedwongen. De Duitsche troepen te Narvik, zoo zegt men in deze kringen, hebben met hun daden een nieuw heldenepos in de geschiedenis ge schreven. Omtrent 'de verblijfplaats van den Noor scheri Koning en de vroegere Noorsche regeering doen de verscheidenste geruchten de ronde. Het waarschijnlijkst acht men het, dat zij zich met Engelsche schepen naar Engeland hebben begeven. Hier en daar hoort men de meening verkondigen, dat koning Haakon en zijn regeering zich naar Finsch gebied zouden hebben begeven. Tot dusver zijn hierover echter in Noorsche kringen alhier geen nauwkeurige mededeelingen te verkrijgen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde gisteren mede: In den vierdaagschen slag in het gebied van Somme en Oise hebben Duitsche infanterie- en pantserdivisies in nauwe samenwerking met de luchtmacht sterke vijandelijke strijd krachten vernietigd en andere, die voor een deel nieuw in den strijd waren gebracht, tot den terugtocht gedwongen. De poging van den vijand, den Duitschen aanval tot iederen prijs tot staan te brengen, is mislukt. In de richting van de Beneden-Seine zijn achterwaarts liggende vijandelijke verdedigingslinies doorbroken en uitge breide opslagplaatsen en voorraden van den tegenstander buitgemaakt. De lucht macht heeft de operaties van het leger ten Zuiden van de Somme gesteund. Stel lingen van artillerie en luchtdoelgeschut en colonnes van alle soorten zijn gebom bardeerd, concentraties van troepen en pantserafdeelingen verstrooid. Verder naar het Oosten achtervolgen onze divisies den vijand. Aan weerskanten van Soissons is de Aisne onder strijd overgetrokken. Vanmorgen vroeg is ook op andere deelen van het Duitsche front in Frank rijk de aanval ingezet. De luchtmacht heeft de haven van Cher bourg opnieuw met succes aangevallen. Ver scheidene vliegvelden ten Noorden en ten Zuid-Oosten van Parijs, alsmede straatwegen en spoorwegen ten Noordwesten van Parijs Het Nieuwe Dagblad Helaas kunnen wij nog niet in den ouden vorm en omvang verschijnen. Er zijn nog talrijke hindernissen, die dit bemoeilijken. Zoo zullen om technische moeilijkheden te ontgaan onze vier bladen onder één hoofd „Het Nieuwe Dagblad" verschijnen. Voorts wordt de tot dusver aan het abonnement verbonden verzekering buiten werking gesteld. gisteren nog in hevigheid toenemen zou en voor de Franschen, die zich met gelijke vast beradenheid verdedigen, een dag van beslis sende beteekenis wordt. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn: Met verwijzing naar het voorbeeld van Warschau waarschuwt de Duitsche pers er tegen, dat Parijs tot een bolwerk tegen de Duitsche troepen wordt gemaakt, zooals het opwerpen van barricaden in de straten doet vermoeden. Zoo schrijft de Lokal-Anzeiger: In een verstandsverbijstering zonder weerga eischen mensehen als De Kerillis, dat Parijs als bolwerk tegen de Duitsche troepen wordt gebruikt. Men wil een stad van vier millioen zielen versterken. Het zou een reusachtige misdaad zijn, wanneer Parijs als militaire versterking aan den oorlog werd overge leverd. Dat men dergelijke dingen verlangt, toont aan, hoe wanhopig, maar ook geweten loos de mannen zijn, die dezen oorlog hebben voorbereid en ontketend." zijn gebombardeerd. De vijand verloor gisteren in totaal 58 vliegtuigen en een kabelballon. 39 dezer vliegtuigen zijn bij luchtgevechten, 13 door luchtdoelgeschut neergeschoten; de rest is op den grond vernield. Negen Duitsche vliegtuigen worden vermist. Duitsche zeesirijdkrachien, waaronder de beide linieschepen Gneisenau en Scharn- horst, zijn op de Noordzee opgetreden, ter ontlasting van de bij Narvik strijdende troepen. Daarbij zijn op 8 Juni door een eskader het Engelsche vliegtuigschip Glorious (22,500 ton) en een vijandelijke torpedoboot jager in den grond geboord. Een tweede eskader vernietigde het 21,000 ton groote troepentransportschip Orama, het Engelsche marinetankschip Oil Pioneer (9100 ton) en een modernen duikboot jager. Het eskader maakte verder verscheidene honderden gevangenen. De eigen strijdkrachten zetten haar opera ties voort. Ook in den nacht van S op 9 Juni heeft de vijand boven West-Duitsch gebied ge vlogen. Schade van militairen aard is niet aangericht. Reuter meldde gisteren uit Parijs: Fransche militaire kringen verklaren, dat alle aan het Westelijke front beschikbare Duit--he troepep in den Zondagochtend bij het aanbreken van den dag begonnen strijd zijn geworpen. Deze geweldige massa valt aan op een front, dat zich uitstrekt van de zee tot de Argonnen. Men verwachtte, dat de slag Vanmorgen is het hoofdpostkantoor weer opengesteld voor de verschillende diensten, die vóór de tijdelijke sluiting daar gevestigd waren. Hiermede zijn de noodingangen aan de zijde van het Roode Zand vervallen en zijn de diverse loketdiensten weer in de groote hal ondergebracht. Wel is de hal iets kleiner geworden, doordat men een houten scheidings wand heeft moeten plaatsen aan de zijde van de Meent, waar het gebouw het zwaarst werd getroffen. Het is voor het publiek ongetwijfeld weer een groot gemak, dat de verschillende publieke diensten thans weer in één hal gecentrali seerd zijn. Enkele dagen geleden heeft het Centraal schoolmelkcomité medegedeeld, wederom medewerking te kunnen verleenen aan plaat selijke comité's, die de zorgen op zich heb ben genomen om de schooljeugd dagelijks op school van een kwart liter gepasteuriseerde melk te voorzien. Hoewel het archief en de bescheiden van de Vereeniging voor verstrekking van voeding en kleeding aan schoolgaande kinderen bij de gebeurtenissen in Rotterdam verloren zijn gegaan, is reeds thans de voorbereiding met zulk een voortvarendheid ter hand genomen, dat eerstdaags wederom op school gepasteuri seerde melk zal worden gedronken. HULP AAN ROTTERDAM. Nieuwe r-A m s t e 1. Bij het plaatselijk comité tot hulp aan Rotterdam en andere plaatsen is tot heden ingekomen een bedrag van ruim 1350. Een speciale gift voor Mid delburg ad 25 kwam eveneens binnen. De Deutsche Zeitung in den Niederlanden meldt, dat de H. A. L. in de Ver. Staten mededeelt, dat al haar schepen in den Trans- atlantischen dienst, met uitzondering van het vlaggeschip Nieuw Amsterdam, door de Brit- sche admiraliteit zijn gecharterd. Nadere bijzonderheden zijn nog niet be kend. In ieder geval wordt medegedeeld, dat de Engelschen de maatschappij gedreigd hebben dat, als ze bezwaren zou maken, de schepen op zee eenvoudig in beslag zouden worden genomen. Het blad noemt dit een nieuw geval van Engelsche zeerooverij. INSTITUUT VOOR INDIVIDUEEL ONDERWIJS. Taken beschikbaar voor scholen, die geen leermiddelen bezitten. Men verzoekt ons het volgende op te nemen: Het is van groot belang, dat het dage lijksche leven, ook in Rotterdam, wederom zooveel mogelijk zijn gewonen loop her neemt. Uiteraard zullen in verband daarmede maatregelen genomen moeten worden om ook het onderwijs te hervatten, zelfs daar, waar zulks tot dusver niet wel mogelijk was. Daarom is het wenschelijk er nog eens de aandacht op te vestigen, dat uitsluitend voor die scholen, welke op geen enkele wijze over leermiddelen kunnen beschikken, het Insti tuut voor individueel onderwijs te Amster dam. op instjgatie van het departement van onderwijs en onder goedkeuring van het departement van sociale zaken, kosteloos taken ter beschikking stelt. Deze taken, alsmede circulaires, waarin deze materie uitvoeriger behandeld wordt, kunnen worden aangevraagd bij bovenge noemd instituut, te Amsterdam, Westeinde 13—15. De schooljeugd heeft reeds eenige dagen van geregeld schoolbezoek achter den rug. De militairen, die voor een groot deel naar hun penaten zijn teruggekeerd, hebben nu niet meer de belangstelling van de mannelijke jeugd. Er zijn evenwel andere objecten ge komen, welke de aandacht vragen. Daartoe be hoort o.a. het aanleggen van brandputten op verschillende plaatsen in de gemeente. Het slaan van de buizen, waarvoor een miniatuur- motorheimachine wordt gebezigd, geschiedt om ten allen tijde over bluschwater voor de brand weer té beschikken. Natuurlijk beschikt Hille gersberg over de plassen, welke eventueel een onuitputtelijke bron van bluschwater vormen, maar deze natuurlijke reservoirs zijn niet voor alle deelen van de gemeente bereikbaar. Van daar dat men in het Kleiwegkwartier is begon nen met het slaan van waterputten. Het vischseizcen is in vollen» gang. Op de Plassen ziet men hier en daar een eenzame visscher bezig, die zijn zorgen op den wal heeft achtergelaten en in de felle stralen van de Juni-zon naar zijn dobber tuurt, terwijl zijn bootje gewiegd wordt door den wind, die over het water strijkt. De een vischt in het groot, doch de andere in het klein. Stekeltjes en salamanders maken deel uit van den buit, welke door de jeugd in een ledig conservenblik huiswaarts wordt ge» voerd. De buit is dikwijls verkregen ten koste, van natte voeten en somtijds een nat pak. Maar wat deert het? Zon en wind maken spoedig alles droog. Heeft men genoeg van de vischvangst dan trekt men er op uit als kampeerder. Jongens slaan hun tenten op op bouwrijpen grond, welke op zijn bestemming ligt te wachten. Zij brengen er den middag door en veroorzaken geen rumoer of tumult in het gezin. Gebruind en vervuild keeren zij naar huis, hetgeen soms, wat het laatste betreft, aanleiding geeft tot vaderlijke of moederlijke vermaningen. Maar den volgenden dag blijkt dat alle vertogen niets hebben uitgericht. Bovendien blijkt een bruik baar tafelkleed of gordijn te zijn verdwenen om ten minste één middag dienst te doen als tentdak, hetgeen wederom aanleiding geeft tot strubbelingen in huiselijken kring wanneer de jonge Robinsons zijn teruggekeerd. Men late in deze dagen de jeugd jong zijn! Dat behoeft zeker niet te leiden tot baldadig heid of straatschenderij. In medio tutissimus ibis, in het midden zult gij het veiligste gaan. Hedenmorgen heeft men een aanvang ge maakt met het plaatsen van slagboomen aan de Koemarktbrug. De oude hekken waren de vorige week reeds verwijderd. Voorloopig zullen alleen slagboomen geplaatst worden aan de zijde van de HAV-bank.- Het werk wordt uitgevoerd door personeel van ge meente-werken. COLLECTE VOOR HET NATIONAAL HULPCOMITÉ 1940 Op 15 Juni bepaald. De burgemeester heeft besloten op 15 Jura de collecte te doen houden voor het Nationaal Hulpcomité 1940. Aan mevrouw C. G. Kolff jr„ Rotterdamsche rijweg 138, telefoon 40181 is de leiding opgedragen. Zij, die bereid zijn zich met de collecte te belasten, kunnen zich bij mevrouw Kolff aanmelden, zij die hun gaven per giro willen storten kunnen dit doen op giro no. 128992 ten name van den heer C. G. Kolff te Oversohie. Het fonds is opge richt ten behoeve van de rechtstreeksche slachtoffers van den oorlogstoestand hier te lande. PASTOOR H. W. WEZENBERG t. In zijn woning aan de Biltstraat te Utrecht overleed op 71-jarigen leeftijd de zeereerw. heer H. W. Wezenberg, in leven emeritus pastoor der parochie Oudenrijn. Zaterdagmorgen werd in de parochiekerk van O.L. Vrouw Hemelvaart de H. Mis van Requiem opgedragen door den weleerw. pater Edmund van de orde der Passionisten, met assistentie van pastoor Reuling van Utrecht en den rector van het Passionisten klooster te Haastrecht Op verzoek van den overledene werd geen lijkrede uitgesproken. Na het Evangelie werden vijf Onze Vaders a Wees Gegroeten voor de zielerust van den overleden pastoor gebeden. Evenals bij de Requiem was er ook bij da begrafenis veel belangstelling.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1