ITALIË IN OORLOG MET DE GEALLIEERDEN ITALIË GRIJPT ZIJN UUR v.d. AREND WAARIN OPGENOMEN: DE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT, DE NIEUWE ZUID-HOLLANDER EN DE NIEUWE DORDTSCHE COURANT In een rede op het Piazza Venezia deed Mussolini mededeeling van Italië's oorlogsverklaring Mussolini zegtItalië deed alles om den storm te vermijden Geestdriftige spanning te Rome De rede van Mussolini De Italianen rukken de Fransche Riyiera binnen ROTTERDAM SCHIEDAM .AAr^Aw,,. DINSDAG 11 JUNI 32ste JAARGANG Broeder Bruno Gistermiddag om 16 uur 30, zoo meldt het Italiaansche persagentschap Stefani uit Rome, heeft graaf Ciano, de minister van buitenlandsche zaken, in het Palazzo Chigi den ambassadeur van Frankrijk ontvangen. Hij legde tegenover hem de volgende verklaring af: „Z.M. de koning en keizer verklaart, dat Italië zich in staat van oorlog beschouwt met Frankrijk van morgen 11 Juni af". Om 16 uur 45 ontbood Ciano den ambassadeur van Groot- Britannië, wien hij in gelijkluidende termen mededeelde, dat Italië zich in staat van oorlog beschouwt met Groot-Britannië. Mussolini heeft van deze oorlogsverklaringen mededeeling gedaan in een rede, gehouden om zes uur tot een groote menigte van het balkon van het Palazzo Venezia af. „Wij", aldus de Duce o.a. „trekken ten oorlog tegen de plutocratische en reactionnaire democratieën van het Westen, die te allen tijde de ontplooiing van het Italiaansche volk hebben belemmerd en vaak zelfs zijn bestaan hebben bedreigd". Mussolini verklaarde, dat Italië alles heeft gedaan om den storm te vermijden, die Europa teistert. ,Wij nemen de wapens op ter verdediging, na het probleem der vastelandsgrenzen te hebben opgelost, van onze zeegrenzen. Wij willen de territoriale en militaire ketenen verbreken, die ons in onze zee verstikken, want een volk van 45 millioen zielen is niet waarlijk vrij, wanneer het geen vrijen weg naar den Oceaan heeft. Mussolini verklaarde plechtig, dat Italië niet het voornemen heeft andere volken, die aan Italië ter zee en te land grenzen in het conflict mee te sleepen. „Mogen Zwitserland, Zuidslavië, Jurkije, Egypte en Griekenland acte nemen van deze woorden." Volk van Italië, zoo eindigde de Duce, te wapen! Toon je hardnekkigheid, je moed, je dapperheid. De menigte, die Mussolini's rede herhaaldelijk juichend onderbrak, bracht den Duce een minuten-lange ovatie. Het Duitsche legerbericht Nieuwe successen in de Argonne HET KOLENVERVOER NAAR ROTTERDAM Hulp aan Rotterdam Opheffing verbod verkoop sterken drank Winkelen in de binnenstad Voeding en kleeding GEMEENTELIJKE VEERDIENSTEN Nationaal Hulpcomité 1940 Een plaatselijk comité opgericht Inenting tegen typhus Mr. O. W. Sipkes griffier van het Kantongerecht Voor de nieuwste Fototoestellen HOOGSTRAAT 91 Hinderwet HET NIEUWE DAGBLAD verschijnt dage lijks, uitgezonderd op Zondag. De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt: 20 cent per week,, 85 cent per maand, 2.55 per kwartaal. Franco per post 1.10 per maand, 3.per kwartaal. Onze bureaux zijn ge vestigd te Rotterdam: Eendrachtsstraat 79— 81. Tel. 38430 en 38450; te Rotterdam-Zuid: Polderlaan 44. Tel. 70404; te Schiedam: Koe markt 4. Tel. 68085: te Gouda: Markt 26. Tel. 3062; te Dordrecht: Steegoversloot 70. Tel. 6121 Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. HET NIEUWE DAGBLAD De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt 30 cent per regel met minimum van 4 regels. Bij contract aanzienlijke reductie. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.- tarief. Kampioen-advertenties van 20 woorden 0.50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 cent. Familieberichten 10 ets. per regeL Stefani meldt uit Rome: De aankondiging, dat de Duce gisteravond om 18 uur zou spreken van het balkon van het Palazzo Venezzia, verspreidde zioh als een loopend vuur en electriseerde niet alleen Rome, maar geheel Italië. In alle steden, gemeenten en dorpen stroom den de menschen op de pleinen samen om te luisteren naar de woorden van den Duce, die per radio zouden worden uitgezonden. In het begin van den middag werd in geheel Rome spontaan de vlag uitgestoken. Groote menig ten fascisten en burgers begonnen naar het Palazzo Venezia, dat in zonlicht gebaad lag, te stroomen. Een vurige geestdrift bezielde de massa, voo-r wie het wachten op dit histo risch oogenblik iedere seconde meer span ning kreeg. Op alle pleinen in de fascistische huizen, in bars en cafó s, overal waren luid sprekers opgesteld, waaruit al de fasc'stische liederen en militaire marschen weerklonken. Om 17 uur waren het Piazza Venezia en de omringende straten reeds geheel met men schen gevuld. Boven hen wapperden vlaggen en weerklonk muziek. Alle winkels waren in het begin van den middag gesloten om het personeel gelegenheid te geven deel te nemen aan de geweldige betooging. Telkens weer klonk geestdriftig gejuich op het groote plein. Precies om 18 uur verscheen Mussolini op het balcon van het Palazzo Venezia, begroet door ontzaggelijk gejuich uit de menschenzee, die op het plein en in alle straten opgepakt stond. De duce zeide: Strijders te land, ter zee en in de luoht, zwarthemden der revolutie en der legioenen, mannen en vrouwen van Italië, van het Rjjk en van het Koninkrijk Albanië, luistert! Het uur, dat door het noodlot aangegeven is, slaat in den hemel van ons vaderland. Het is het urn der onherroepelijke beslissingen. De oorlogsverklaring is reeds ter hand gesteld aan de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk. Wij trekken ;en oorlog tegen de plutocra tische en reactionaire democratieën van het Westen, die te allen tijde de ontplooiing van het Italiaansche volk hebben belemmerd en vaak zelfs zijn bestaan hebben bedreigd. De gebeurtenissen van de allerjongste geschiede nis kunnen worden samengevat in deze woor den: halve beloften, steeds dreigementen, chantages en ten slotte als bekroning van dit verachtelijke gebouw de bondszetel der 52 staten. Ons geweten is volkomen rustig. Met U is de geheele wereld getuige, dat het Italië van den pijlenbundel heeft gedaan, hetgeen menschelijk mogelijk was, om den storm te vermijden, die Europa teistert. Maar alles was vergeefs. Het zou voldoende geweest zijn de verdragen te herzien om ze aan te passen aan de vitale eischen van het leven der volkeren en ze niet te beschouwen als voor eeuwig on aanraakbaar. Het zou voldoende geweest zijn niet te volharden in de politiek der garanties, die vooral doodeiijk zijn gebleken voor ai degenen, »ie ze hebben aanvaard. Het zou voldoende geweej^ zyn het voorstel, dat de Führer in October jl. deed, toen de Poolsche veldtocht een einde nam, niet van de hand te wijzen. Maar dat alles behoort tot het ver leden. Wij zijn thans vastbesloten het hoofd te bieden aan alle gevaren en offers van den oor- Log. Een volk is niet waarlijk groot, wanneer het zijn verplichtingen niet als heilig be schouwt en wanneer het zich onttrekt aan de opperste beproevingen, die beslissen over den loop der geschiedenis. Wij nemen de wapens op ter verdediging, na het probleem der vas' telandsgrenzen te hebben opgelost, van onze zeegrenzen. Wij willen de territoriale en mili taire ketenen verbreken, die ons in onze zee verstikken, want een volk van 45 millioen zielen is niet waarlijk vrij, wanneer het geen vrijen weg naar den oceaan heeft. Deze reusachtige worsteling is slechts een phase in de logische ontwikkeling van onze revolutie. Het is de strijd der arme volkeren, die rijk zijn aan arbeidskracht tegen de uit buiters, die verwoed het monopolie vasthou den van allen rijkdom en alle goud der aarde. Het is de strijd der vruchtbare en jonge vol keren tegen de onvruchtbare volkeren, die het verval nabij zijn. Het is de strijd tusschen twee eeuwen en twee gedachten. Nu de teerling is geworpen en onze wil de bruggen achter ons heeft verbrand, verklaar ik plechtig, dat Italië niet het voornemen heeft andere volkeren, die aan Italië ter zee en te grenzen, in het conflict mee te sleepen, Mogen Zwitserland, Zuid-Slavië, Turkije, Egypte en Griekenland acte nemen van deze woorden. Tijdens een heugelijke bijeenkomst te Berlijn heb Ik gezegd, dat men, volgens de wet der fascistische moraal, wanneer men een vriend heeft, met hem optrekt tot het einde (Gejuich der menschenmemgte voor Hitier). Wij hebben dat gedaan en wij zullen dit doen met Duitschland, met zijn volk en met zijn zegevierende strijdkrachten. Aan den voor avond van deze gebeurtenis van historische strekking richten wij onze gedachten naar Z.M. den Koning-Keizer. (Geweldig ge] mch voor den souverein, wederom gejuich voor den Führer.) Het proletarische en fascistische Italië staat voor de derde maal recht, krachtig, trotsch en eensgezind, zooals het nog nooit geweest is. Er is maar een wachtwoord, categorisch en bindend voor iedereen. Dat woord doet reeds de ronde en zet de harten in vlam van de Alpen af tot aan den Indischen Oceaan Overwinnen. En wij zullen overwinnen om eindelijk een lange periode van vrede met rechtvaardigheid te schenken aan Italië, aan Europa, aan de wereld. Volk van Italië zoo eindigde de Duce te wapen (de menigte schreeuwt: ja, ja.) Toon je hardnekkigheid (de menigte: ja, ja), j moed (hetzelfde antwoord), je dapperheid. De menigte roept voor de laatste maal: „ja en brengt een geestdriftige hulde, die langei tijd voortduurt, aan den Duce. Na de huldebetooging voor Mussolini aan het einde van zijn redevoering begaf de menigte zich naar het Koninklijk paleis, waar zij den vorst een indrukwekkende hulde bracht. Vannacht meldde Reuter uit New- York: Volgens hier uit Berlijn ontvangen be richten zijn Italiaansche troepen om 18 uur 30 (B.Z.T.) de Fransche Riviera binnengevallen. Het was reeds lang verwacht, en toch gaf het een diepe ontroering: ook Italië grijpt in den strijd in. En met ontzetting denkt men aan de nieuwe hecatombe van jonge levens, waartoe dit het sein is, aan de angst en het peillooze wee van zooveel vrouwen en moeders. En men vraagt zich af: waar zal het einde zijn? Zullen andere mogendheden, grootere en kleinere, in blijvende rust de ontwikke ling van het conflict aanzien, alsof het hun niet aanging, of zullen ook zij hun uur eenmaal grijpen, zooals thans Italië deed, op een hun gelegen moment? Dat Italië zeer berekend dit oogenblik te kiezen wist, zal niemand ontkennen. Het zal wel moeilijk kunnen beweren, dat het ingreep om een „bedreigden" bondgenoot te redden.. Mussolini heeft daartoe in zijn rede dan ook wijselijk geen poging gedaan. Integendeel: Italië grijpt in op een moment, dat de asgenoot minder dan ooit behoefte heeft aan zijn hulp. Op het moment, dat de tegenstan ders van Duitschland zóó hevig als nooit te voren werden getroffen en bedreigd door het Duitsche zwaard, dat nóg scher per was dan de wereld vermoedde en een militair en strategisch zóó gunstige positie schiep als waaraan niemand buiten Duitschland ook maar in de verste verte had durven denken. Italië grijpt in, on middellijk na de capitulatie van Noor wegen, nu de Duitsche soldaat waakt en dreigt! van Narvik tot Le Havre, nu Frankrijk een laatste wanhopige worste ling uitvecht en Engeland zich zwaarder bedreigd ziet met wellicht nog onbekende verschrikkelijkheden dan ooit in zijn historie. Er lag méér waarheid dan de wereld vermoeden kon in het woord van den Führer: Er bestaan geen eilanden meer. Op dit moment grijpt Italië in tegen twee tegenstanders, tegen welke het alléén nooit den strijd zou hebben kun nen aanbinden met eenige hoop op Succes, Zeer concreet geeft Mussolini het doel aan: wijziging der zeegrenzen (blijft Savoye buiten beschouwing?) en vrije weg naar den Oceaan. En inderdaad, men moet bekennen, dat de positie voor een uitgroeiend en zich voelend Italië in den loop der tijden wel wat beklemmend was geworden, vooral in een zee, "waarin het een zoo gevuehtige stelling inneemt. Met onderhandeling zou iets te verkrijgen zijn geweest. Italië gaf er voorkeur aan, alles op het spel te zetten aan de zijde van de „zegevierende strijdkrachten" van den asgenoot, zooals Mussolini het zeide. En, terwijl de mannen nog in blakende geestdrift juichten in de brandende Juni zon op de Piazza Venetia, ijlden de Italiaansóhe vrouwen reeds naar de don kere kerken met haar Madonna's, die weten wat moederangst is en moeder smart. een Het D.N.B. meldt uit hei grooten Duitsche hoofdkwartier d.d. 11 Juni: De groote slag tusschen de Kanaalkust en de Maas is nog steeds in vollen gang. Aan de beide vleugels en in het centrum wordt de verdrijving der verslagen Fran sche legers zonder rust voortgezet. In de Argonne wordt verbitterd maar met succes gestreden. Op vele plaatsen zijn sterke vijandelijke krachten afge sneden; zij zien hun vernietiging tege moet. Tengevolge der zware verliezen aan gevangenen en materiaal van allerlei aard is de tegenstand der vijand overal aan het minderen. Stuka's en bommenwerpers hebben op nieuw de haven en kaden van Havre aange vallen, de sluizen verwoest, een torpedoboot- jager vernield en een torpedobootjager en twee transportschepen waarvan een van 10,000 ton met zware bómmentreffers beschadigd. Behalve de dichte colonnes van den terug- wijkenden vijand, transporten en troepenver zamelplaatsen is het aan het luchtwapen ook gelukt eenige bruggen over de Marne en be neden Oise te treffen en gedeeltelijk te ver nielen en aldus den terugtocht van den wij kenden tegenstander te bemoeilijken. Op 9 Juni zijn in de Noordelijke IJszee een kruiser en vier transportschepen met bom men aangevallen en zoo zwaar getroffen, dat de meesten uitgebrand zijn. Vijandelijke vliegtuigen hebben gisteren in Noord- en West-Duitschland bommen ge worpen. Belangrijke schade is niet aangericht. De totale verliezen van den vijand in de lucht waren gisteren 29 vliegtuigen, waarvan in den luchtstrijd 19, door luchtdoelartillerie 6 en de andere op den grond vernield zijn. Verder werden 3 versperringballons neer geschoten. Acht eigen vliegtuigen worden vermist. Oberleutnant Volker Paeckeknann van een infanterieregiment heeft aan de spits van een compagnie door voorbeeldig en moedig op treden acht aanvallende vijandelijke pantser wagens tot overgave gedwongen. Zal in het midden van de volgende week op grooter schaal hervat worden. Naar ons bij informatie te bevoegder plaatse is gebleken, bevatten de geruchten omtrent het kolenvervoer, dat tot Venlo zou geschie den en verder per schip naar Rotterdam, slechts een heel kleine kern van waarheid. Er heeft inderdaad een klein vervoer per spoor en dan verder per schip plaats, doch dit is nog uiterst gering, mede in verband met het feit, dat Venlo geen behoorlijke overslaggelegenheid heeft. De verwachting is echter, dat tegen Donderdag 20 dezer het kolenvervoer op grooter schaal zal kunnen worden hervat. De herstelwerkzaamheden, ondernomen door den rijkswaterstaat, zullen tegen dien datum zoo ver zijn gevorderd, dat van het Zuiden uit over enkel spoor kan worden gereden tot Stein, waar zich de grootste overlaadihaven bevindt. Hier kunnen de schepen, echter niet grooter dan 1000 ton, de lading overnemen en naar Rotterdam brengen.' Het ligt in de bedoeling, dat voorloopig op de Rotterdamsche beurs de schepen zullen worden aangenomen. Eerst wanneer er vol doende scheeps'ruimte zal zijn in het Zuiden, zal ook de Bevrachtingscommissie in Maas tricht haar taak weer opnemen. Burgemeester en wethouders van Rotter dam vestigen er, met erkentelijkheid voor de vele giften, welke zij reeds mochten ont vangen voor de zwaar getroffen bevolking van Rotterdam, de aandacht op, dat de gelden, welke men voor de hulpverleening wenscht beschikbaar te stellen, kunnen wor den gestort door over- of bijschrijving op postrekening no. 7552 ten name van den Ontvanger der Gemeente Rotterdam, met de aanduiding: hulpverleening aan Rotterdam. Kerkrade. De inzameling van geld voor steunverleening aan Rotterdam te Kerkrade heeft ruim 5000 gulden opgebracht. Nijverdal. De Nederlandsche Stoombleekenj alhier heeft een partij goederen beschikbaar gesteld voor Rotterdam. Sluitingsuur café's. De burgemeester maakt bekend, dat met ingang van heden: io. wordt ingetrokken het op 27 Mei 1940 uitgevaardigde verbod tot het in het klein verkoopen, afleveren of verstrekken van sterken drank in lokaliteiten, waarvoor ingevolge de Drankwet, Staatsblad 1931, no. 476, een vergun ning voor den verkoop van sterken drank in het klein is verleend; 2o. het sluitingsuur voor de inrichtingen tot het verbruiken van eet- en drinkwaren is bepaald op elf uur des namiddags. WIE WAS DE EERSTE? We hebben in ons avondblad van Zaterdag 8 Juni hulde gebracht aan de energie van de firma Klütgen, die reeds op dien dag naar gerestaureerde toonzalen op den Coolsingel weer kon openen. Zij zou de eerste geweest zijn, die er in geslaagd was in net centrum der stad haar bedrijf te hervatten. Tegen die laatste kwalificatie komen en kele van onze lezers op. En we moeten toe geven: met redenen omkleed. Zoo schrijft de bekende n.v. Parfumerie „La bourse", Mies van der Welle ons, dat ze reeds een week na de catastrophe, niettegenstaande haar winkel met voorraad op den Schiedamschen singel totaal was uitgebrand, haar nieuwe zaak in het Nieuwe Beursgebouw voor het publiek kon openstellen. En zoo deelt de chef van het filiaal van Blikman en Sartorius, dat naar men weet het lot van de parfumerie La bourse heeft ge deeld, ons mede, dat hij nog spoediger met in allerijl uit fabrieken en hoofddepöt bijeen gebrachte collectie zich gevestigd had in een voorloopig magazijntje in de hal van de Nieuwe Beurs. Blijkbaar heeft de firma Klütgen dus een pluim op den hoed gekregen, die haar niet heel en al toekwam. Als goede journalisten hebben we tegen over onze critici getracht vol te houden, dat we gelijk hadden, en hebben we gezocht naar de nuanceering, in de redeneering, die Klüt gen toch met den eersten prijs zou doen gaan strijken. We hebben n.l. de stelling geponeerd, dat deze firma haar eigen vroegere showroom weer in gebruik had gesteld. Maar we moeten ons. gewonnen geven, toen men er ons op wees, dat de bedden en spiegels en stoelen in een showroom, staande naast de vroegere, zijn ondergebracht. Nu de grond onder de voeten ons zoover is ontzonken, strekken we de wapens en heb ben we in onze armoede aan argumenten geen ander voorstel, dan den eersten prijs in drie gelijke deelen te verdeelen en elk der hier boven genoemde zaken het haar toekomende deel toe te kennen. Onze loftuiting op de Rotterdamsche veer kracht handhaven we echter in haar geheel en we geven elk der drie daarvan het volle pond. Hel modemagazijn Gerzon weer geopend. Er is sedert eenige dagen weer gelegenheid tot winkelen in de binnenstad zij het ook op uiteraard zeer beperkte schaal. Een dezer dagen heeft een meubelmagazijn aan den Coolsingel den verkoop reeds hervat, thans zijn ook de deuren van Gerzon weer voor het publiek opengesteld. Het groote mode magazijn aan de Zeevischmarkt heeft van de oorlogsgebeurtenissen betrekkelijk weinig te lijden gehad. Afgezien van een groot aantal gesprongen ruiten is het geheele gebouw met den daarbij behoorend.e inventaris nage noeg gespaard gebleven. Vandaar dan ook, dat het bedrijf zoo spoedig weer op gang gebracht kon worden. Merkwaardig overigens, zoo snel als het winkelende publiek de lucht gehad heeft van deze heropening. Reeds Zaterdag, den eer sten dag van den verkoop, kwam er een be vredigend aantal koopers en sindsdien is het regelmatig in stijgende lijn gegaan. Maar de officieele instanties verleenen dan ook hun Volle medewerking. Aan de afzettingen wordt een bijzonder soepele houding aangenomen tegenover hen, die in het centrum hun in- koopen willen doen. Va,n de Vereeniging voor verstrekking van voeding en kleeding aan schoolgaande kin deren zijn de gebouwen en keukeninstallatie aan de Botersloot met de opgeslagen voor raden voedsel en kleeding in vlammen opge gaan. Het archief met alle bescheiden ging eveneens verloren. Men is echter niet bij de pakken blijven zitten. Er is een beroep ge daan op de medewerking der hoofden van openbare en bijzondere scholen, die zoo wel willend waren hun gegevens af te staan. Aan de hand hiervan kan nu het kaartenstelsel weder worden opgebouwd. Wanneer deze voorbereidende werkzaam heden eenigermate zijn gevorderd, kan met de verstrekking van kleeding en klompen worden begonnen. Aan de schoolhoofden zul len eerstdaags de bons voor klampen ter hand worden gesteld, waarna de aanvragen bij de administratie der Vereeniging kunnen worden ingediend. De Vereeniging heeft voorloopig haar kantoor gevestigd in het schoolgebouw aan de Roemer Visscherstraat 18 en is tele fonisch te bereiken op nummer 37073. Bij de afdeeling Onderwijs zoekt men naar gelegenheid voor het vestigen van lokalen voor het uitreiken van kleeding. Het ligt in de bedoeling daarvoor aan den Rechter- en Linker-Maasoever lokaliteiten, zij het ook provisorisch, in te richten. Zoodra de ge schikte ruimten zijn gevonden en voor het gestelde doel in gereedheid zijn bracht, zal ook de kleedingverstrekking kunnen beginnen. Zooals reeds gemeld, is de schoolmelkver- strekking een dezer dagen weer ter hand genomen. Met ingang van 12 Juni worden alle veer diensten onderhouden van 622 uur. Laatste reis van den Linker-Maasoever om 21.50 u. KAMPEEREN TE OOSTVOORNE. Het gemeentebestuur van Oostvoorne deelt mede, dat van 15 Juni af het kampeeren weder wordt toegestaan onder de volgende voor waarden: le. Het kampeeren geschiedt zonder eenige verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur. 2e. Het gemeentebestuur kan, bij het voor komen van besmettelijke ziekte of om eenige andere dringende reden, het kampeeren ver bieden. •3e. Kampeerders, wonende te Rotter dam. moeten een bewijs van inenting tegen typhus overleggen bij het halen van een vergunning. De reeds afgegeven vergunningen blijven van kracht tot 15 Juli en moeten, ter verlenging van den datum, worden aangeboden aan het hulpbureau van politie op het Gors. Zooals wij Zaterdagochtend reeds meldden, is met toestemming van de bevoegde Duit sche instanties, en wel speciaal van den Rijks commissaris persoonlijk, opgericht het Natio naal Hulpcomité 1940. Dit staat onder leiding van personen uit verschillende kringen, ter wijl als voorzitter mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken, optreedt. Ten stadhuize is Vrijdagavond op uit- noodiging van den burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haaren, een aantal dames en heeren bijeen gekomen, om het vormen van een plaatselijk inzamelingscomité te bespre ken. Ook de heeren J. Dinkelaar, wethouder van onderwijs en sociale zaken, en mr. N. J. Post, gemeente-secretaris, woonden deze be spreking bij. De leden van het comité, dat met zooveel succes reeds twee collecten hier ter stede organiseerde, traden grootendëels tot het plaatselijk Nationaal Hulpcomité 1940 toe. Dit werd nog aangevuld met vertegenwoordi gers van de V.V.H., de commissie voor Bijzon dere Nooden, de Oranjevereeniging en de Princevlag. De heer A. van Duinhoven treedt op als voorzitter, de heer F. A. de Wolff, Frans Halsplein 18a, als secretaris, en de heer A. M. v. d. Bos, gemeente-accountant, als penning meester. De burgemeester heeft het eere-voorzltter- scbap van het comité aanvaard. Het is de bedoeling hier ter stede de straat collecte op Zaterdag a.s. 15 Juni te houden. Wil deze slagen, dan zijn in de eerste plaats veel collectrices en collectanten noodig, zeker 120—140. Er zijn reeds 15,000 speldjes besteld. Die moeten omgezet worden in 15,000 grootere of kleinere giften ten bate van de door den oorlog getroffenen. Zooals reeds eerder werd bekend gemaakt, wordt voorloopig elke week op: Maandag middag van 35 uur, Dinsdagmiddag van 35 uur, Donderdagmiddag van 35 uur, Donderdagavond van 79 uur en Vrijdag avond van 79 uur in het gebouw van den St. Joris Doelen, Doeleplein no. 1, alhier, ge legenheid gegeven tot kostelooze inenting tegen typhus en Verwante Ziekten. Gedurende de eerste 2 weken worden echter op Dinsdagmiddag en Donderdagavond hoofdzakelijk herinentingen verricht De aandacht wordt er op gevestigd, dat de gelegenheid tot kostelooze Inenting, als bovenbedoeld, vermoedelijk 12 Juli a.s. zal eindigen. Men dient zich dus uiterlijk Vrijdag 28 Juni a.s. aan te melden. Schiedam, 8 Juni 1940. SPREEKUUR De gemeentelijk inspecteur van het onderwijs zal in plaats van Woensdagmiddag spreekuur houden van Donderdagmiddag van 3 tot 5 uur nam. DE GEMEENTERAAD BIJEEN. Vrijdag 28 Juni a.s. zal de gemeenteraad bijeenkomen. De bijeenkomst is de eerste ver gadering sedert drie maanden. Vrijdag j.l. overleed te Maastricht de Eerw. broeder Bruno, in de wereld L. W. C. Coenen uit Nijmegen. Broeder Bruno was van vele Schiedammers een goede bekende. Veel stad- genooten zijn oud-leerlingen van hem. Nog meer bekendheid verwierf hij in onze stad als de bekwame leider van het Westerkoor, beter bekend onder den naam van het jongenskoor van broeder Bruno. Reeds ernstig aangetast door de kwaal, die hem nu ten grave sleepte, heeft hij nog zijn laatsten roem geoogst bij de opvoering van de schitterende revue ter gelegenheid van het 40-jarig priesterfeest van den zeereerwheer deken A. J. C. Schraag „dat is Schiedam". Zijn koortje verzorgde toen op uitstekende wijze het missie-tafreel. Ook als verzorger van den zang bii groote feesten in de St. Li- duinakerk was Broeder Bruno met zijn koor steeds present. Van 1928 af was broeder Bruno werkzaam te Schiedam, eerst aan de St. Thomasscnool, later aan de St. Bernardusschool in het Wes ten. Broeder Bruno heeft achtereenvolgens gestaan in Maastricht, Den Haag, Amersfoort, Helmond, Bussum en Schiedam. Bij vele Schiedammers' zal deze zoo sympathieke broeder een leegte achterlaten. Tot opvolger van den heer mr. M. J. C. M. Kavelaars, die eenigen tijd geleden zijn ambt wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd neerlegde, is benoemd mr. O. W. Sipkes, substituut-griffier van het kantongerecht te Rotterdam. Mr. Sipkes heeft in alle stilte zijn functie reeds aanvaard. In tegenwoordigheid van den kantonrechter mr. P. B. Cos, de plaatsver vangend kantonrechters mr. M. M. van Praag, mr. J. G. Wittkampf en den heer D. Bakker, den waarnemend griffier A. H. Schmohl en den deurwaarder Jac. de Groot, had een in stallatie in intiemen kring plaats. naar Tel. 68814 OOK VOOR ONTWIKKELEN EN AFDRUKKEN HET VIERDE LUSTRUM VAN EXCELSIOR 13 Juni a.s. bestaat de R.K.S.V. Excelsior 20 jaar. Grootsche plannen waren in voorbe reiding voor een feestelijke viering. Later werden deze plannen in verband rr.et mobi lisatie en reorganisatie beiangrijk ingekrom pen. Thans is besloten wegens de bijzondere omstandigheden de feestelijkheden geheel af te lasten. Toch zal dit jubileum niet geheel ongemerkt voorbijgaan. Zondagmorgen v, era in de Havenkerk een H. Mis opgedragen uit dankbaarheid voor den behouden terugkeer der gemobiliseerde leden. Vele zwart-witten naderden onder deze H. Mis ter H. Talel. Vrijdag 14 Juni a.s. zal op het sportpark aan den Laanslootscheweg een wedstrijd plaatsvinden tusschen twee veteranen-elftal len. Daarna zal in het clubgebouw een korte bijeenkomst gehouden worden waarin de al gemeen-voorzitter, de heer E. A. Leenders, enkele woorden zal spreken. Daarna zullen, de zwart-witten nog eenigen tijd gezellig bij een blijven. HET EXCELSIOR-BLAD WEER TERUG Het clubblad van de R.K.S.V. Excelsior is, zij het op bescheiden wijze, weer verschenen. Vele zwart-witten zullen dezen terugkeer, die juist valt in de maand, waarin Excelsior haar 20-jarig bestaan viert, zeer op prijs stellen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Neeltje C., d. van W. Kalkhoven en J van Tilburg, Bilderdijkstraat 43. Jannetje, d[ van P. de Koster en E. Warnawa Galilei- straat 59. Johanna L., d. van J. L. Geleijnse en B. J. S. H. Schophuizen, Boerhavelaan 1. Overleden: A. C. van Vegten, 27 j., binnen deze gemeente. S.G.V. SLUIT ZICH BIJ EXCELSIOR AAN. Per 1 Juni is S.G.V., de voetbalclub van dé Schiedamsche gezellen, ontbonden. De S.G V. leden hebben zich aangesloten bij de voetbal- af deeling van de R.K.S.V. Excelsior. Eenige S.G.V.-ers zijn reeds aan het voetbalbestuur toegevoegd. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 6 Juni 1940 de be slissing op het verzoek van C. de Jong om vergunning tot oprichting van een kuiperij in het pand Damlaan 15, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog met is ge ëindigd. Schiedam, Juni 1940. WATERVERBRUIK. (Officieel) Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat het verbod voor het besproeien van tuinen met ingang van heden wordt opgeheven, ech ter onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat ingevoerd. Mocht blijken, dat met het besproeien van de tuinen het water roekeloos wordt ver kwist, dan zal het verbod wederom worden zoo zuinig mogelijk met het drinkwater moet worden omgegaan. VERKEERSWIJZIGING GERRIT VERBOONSTRAAT (Officieel.) In verband met uit te voeren herstellings werkzaamheden zal op Woensdag. 12 Juni a.s. het verkeer over de Gerrit Verboonstraat, nabij de Koemarktbrug over de halve straatbaan worden geleid. VORDERING De commissaris van politie, fgd., te Schie dam, hoofd der plaatselijke politie als bedoeld in het Vreemdelingen-reglement, vordert hier mede van alle te Schiedam wonende of zich bevindende vreemdelingen van Tsjechische nationaliteit, dat zij zich binnen 48 uur mel den aan het hoofdbureau van politie, Lange Nieuwstraat No. 55 te Schiedam, afd. vreem delingendienst, dat hiervoor is geopend van 912 en van 1416 uur. De Identiteitspapie ren behooren te worden overgelegd. De hieryoorgenoemde vreemdelingen be hooren zich alzoo te melden vóór Woensdag 12 Juiii 1940, des namiddags te 4 uur. De Commissaris van pu' 'tie, fgd. k I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1