UISHOUD-P UZZLE'S MUSSOLINI NEEMT HET OPPERBEVEL „De Landbouw" Hoe Koning Leopold besloot tot de capitulatie van zijn leger WAARIN OPGENOMEN: DE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT, DE NIEUWE ZUID-HOLLANDER EN DE NIEUWE DORDTSCHE COURANT Een vergeefsch verzoek van den Koning generaal Weygand aan m ROTTERDAM Rotterdam sc he Gemeentepublicaties SCHIEDAM Gez, WILLEMS, Hoogstr, HS6, Tel, 68324 32ste JAARGANG WOENSDAG 12 JUNI Hoe de Italianen den oorlog aanvaarden Andere Britsche Rijksdeelen in oorlog met Italië Verklaring van Attlee in het Lagerhuis De positie van Egypte Het lot van drie millioen menschen op het spel Een conferentie met Weygand Laatste ontmoeting met de ministers 's Konings adviseurs Gevangene met zijn soldaten Het R.K. Buitengewoon L. O. Duitsch legerbericht Rouaart, Reims en Compiègne in Duitsche handen De Seine overschreden De nieuwe Diergaarde Gedupeerde variété-artisten Nationaal Hulpcomité 1940 OPGELOST DOOR: N.V. Melkhandelaren-Vereeniging Vellevest 16-18, Schied., Tel. 68239 Voor een corset ™naf\™a,i6 lJ°Wadr£ HET NIEUWE DAGBLAD verschijnt dage lijks, uitgezonderd op Zondag. De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt: 20 cent per week,, 35 cent per maand, 2.55 per kwartaal. Franco per post 1.10 per maand, 3.per kwartaal. Onze bureaux zijn ge vestigd te Rotterdam: Eendrachtsstraat 79 81. Tel. 38430 en 38450; te Rotterdam-Zuid: Polderlaan 44. Tel. 70404; te Schiedam: Koe markt 4. Tel. 68085; te Gouda: Markt 26. Tel. 3062; te Dordrecht: Steegoversloot 70. Tel. 6121 Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. Het Nieuwe Dagblad De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt 30 cent per regel met minimum van 4 regels. Bij contract aanzienlijke reductie. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.- tarief. Kampioen-advertenties van 20 woorden 0.50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 cent. Familieberichten 10 ets. per regel. Mussolini heeft gisteren de volgende dag order aan de Italiaansche strijdkrachten ge richt: „Op besluit van den Koning en Keizer neem ik van heden af het bevel op mij van de troepen, die op alle fronten strijden. Ik be vestig maarschalk Badoglio in de functie van chef van den generalen staf. Voorts bevestig ik in hun resp. functies, onder de bevelen van maarschalk Badoglio, den maarschalk van Italië, Graziani, als chef van den gene rate^ staf van het leger, admiraal Cavagnari als chef van den generalen staf der marine, generaal Pricolo als chef van den generalen staf der luchtmacht. Van heden af moeten wapens en geesten streven naar het doel: ver overen en overwinnen. Leve de Koning." He italiaansche ministerraad, die gister ochtend onder voorzitterschap van Mussolini te Rome in het Palazzo Viminale is bijeenge komen, heeft o.m. de volgende besluiten genomen: Een decreet, waarbij de bepalingen van de oorlogswet toegepast worden op het geheele gebied van Italië en zijn bezittingen, te be ginnen op 10 Juni te middernacht; een wets ontwerp, waarin de regels worden vastge steld voor de bewaking of het in beslag nemen van industrieele en handelsondernemingen, welke gelegen zijn op Italiaansch gebied en geleid worden door onderdanen van vijande lijke staten, of ondernemingen, waarin deze onderdanen overheerschende belangen heb ben; verder een wetsontwerp betreffende de prijzen voor goederen en openbare diensten, salarissen en huren, dat ten doel heeft de nationale oeconomische stabiliteit te verzeke ren tijdens de geheele periode van den oorlog, de koopkracht van het geld te beschermen en iedere speculatie te vermijden; verder is nog een wetsontwerp aangenomen, dat goedkeu ring hecht aan verzwaring der straffen voor misdaden, die bedreven worden door gebruik te maken van de uitzonderlijke omstandig heden gedurende den oorlog. Na de zitting van den ministerraad heeft Ciano, die den rang van ma.ioor bekleed bij de luchtmacht, zich per vliegtuig naar het detachement begeven, waarbij ,hij is inge deeld. De zaakgelastigde der Zuid-Afrikaan- sche Unie te Rome heeft den Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken, op bevel van zijn regeering, zijn paspoor ten aangevraagd. Hij verduidelijkte, dat dit beschouwd moet worden als verkla ring van den staat van oorlog tusschen Italië en de Zuid-Afrikaansche Unie. He onder-koning van J3ritsch-Indië heeft den staat van oorlog tusschen Z.M.'s regeering en Italië afgekondigd. De Nieuw-Zeelandsche eerste minister, Fraser, heeft verklaard, dat Nieuw- Zeeland in oorlog is met Italië van giste ren 10 uur 30 Nieuw-Zeelandschen tijd af. Er is bevel gegeven tot arrestatie van alle in Engeland woonachtige Italianen, meldt het D.N.B. Een groot aantal werd reeds in den vorigen nacht gearresteerd. In Londen wonen ongeveer 7000 Italianen. In Zuid-Afrika heeft de politie nog in den nacht van Maandag op Dinsdag in verschil lende deelen van het land de Italianen ge arresteerd. in Durban en Kaapstad zijn anti- Italiaansche betoogingen gehouden. Officieel is medegedeeld, dat Zuid-Afrika de betrek kingen met Italië heeft verbroken. De Italiaansche gezant treft voorbereidingen voor zijn vertrek. Op CyprUs werden alle Italianen van dienstplichtigen leeftijd direct na de verklaring van Mussolini gearresteerd. Het eiland is verduisterd. In Nieuw-Zeeland is een groot aantal ita lianen geïnterneerd. Ook in Australië worden Italianen gearresteerd. Voor de achtduizend Italianen, die op de suikerplantages in Queensland werkzaam zijn, zijn bijzondere maatregelen getroffen. In Britsch-Indië wer den ongeveer tweehonderd Italianen gear resteerd. De Giornale d'Italia verneemt uit Londen, dat zoowel in de Engelsche hoofdstad als in talrijke andere Engelsche steden gewelddadig heden tegen Italiaansche zaken en Italiaan sche onderdanen hebben plaats gevonden. Van de laatsten zijn Maandag bovendien nog hon derden gevangen genomen en naar elders weggevoerd. In de Londensche wijk Soho is het tot vechtpartijen en vuurgevechten geko men, welke de politie noodzaakten in te grijpen. Ook in Edinburg heeft de Britsche politie tegen de menigte moeten optreden, terwijl te Liverpool verschillende aan Italia nen toebehoorende zaken ernstig werden beschadigd. Uit Frankrijk heeft het blad berichten ont vangen over 900 arrestaties in Marseille en over demonstraties voor het Italiaansche con sulaat te Bordeaux, waar de ruiten werden ingeslagen en de wapenschilden werden afge rukt. De Giornale d' Italia legt er den nadruk op, dat de plutocratische rijken zeer zeker niet kunnen hopen door deze uitbarstingen den oorlog te winnen, ten hoogste kunnen de westelijke mogendheden er op rekenen na de nederlaag een gepeperde rekening te zullen moeten betalen. Italië houdt van alles nauwkeurig aanteekening en zal te gelegener- tijd zijn rekening aanbieden. He verklaring over den staat van oorlog met Italië is in het Engelsche Lagerhuis door Attlee afgelegd, in plaats yan door Churchill. Allereerst deelde Attlee mede, dat de aan gekondigd® geheime zitting vgn het Lager huis wordt verdaagd. In verband met de Italiaansche oorlogsver klaring sprak hij, naar het D.N.B. meedeelt, van een „beslissing, die ten onrechte is ge nomen. Hij wees op de herhaalde beleedigin- gen door Italië van Londen en Parijs, waar tegenover de Engelsche ep Fransche regee- ringen bewijzen hebbejs gegeven van hun geduld. Vervolgens dreigde Attlee Italië met de maritiefne slagvaardigheid der geallieer den en hij besloot met hulde te brengen aan Roosevelt, voor de verklaring door dezen af gelegd. De mededeeling van Roosevelt over de leve ranties van materiaal aan de geallieerden, aldus Attlee, maakt het onvermijdelijk, dat de „zaak der beschaving", hoezeer thans ook in het nauw gebracht, tenslotte toch zal over winnen. De opvatting in Egyptische nationalistische kringen Het D.N.B. meldt van de Egyptische grens: Als gevolg van de verklaring van den Duce, dat Egypte niet door het Italiaansch-Engel- sche conflict getroffen wordt en hierbuiten staat, is voor Egypte een geheel nieuwe toe stand ontstaan. In Kairo wordt toegegeven, dat Italië de zelfstandigheid van Egypte heeft erkend. Men legt er den nadruk op, dat de Engelschen hierdoor in een moeilijken toe stand zijn geraakt. Volgens het Engelsch- Egyptische verdrag komt een gemeenschap pelijke Engelsch-Egyptis.che militaire actie slechts dan in aanmerking, indien Egypte wordt aangevallen. Voor alle andere gevallen voorziet het verdrag slechts in een ter be schikking stellen van de Egyptische verkeers middelen, havens en luchthavens om door tocht te verleenen aan Engelsche troepen. Zoo mag b.v. de Britsche vloot de haven van Alexandrië alleen als doorgangshaven gebrui ken voor het uitvaren tegen de Italiaansche vloot. Zij mag echter, naar men verklaart, na het gevecht niet naar Alexandrië terug- keeren om daar te blijven. Nu de Duce beslist heeft, dat Egypte niet door Italië zal worden aangevallen, zoolang het van zijn kant geen oorlogshandelingen tegen Italië verricht, kunnen de Engelschen, volgens het verdrag met betrekking tot hun oorlogvoering tegen Italië voor zoover Egyp tisch gebied in aanmerking komt, niets doen. Indien Engeland handelingen zou plegen, die uitgaan boven de verdragsbepalingen met Egypte en zou Egypte hierdoor tegen zijn wil met Italië in een conflict geraken, dan zal, naar men in Egyptische nationalistische kringen verklaart, de geheele vijandschap in de Egyptische en Arabische wereld tegen Engeland gericht zijn. Hierdoor zou een over eenkomstige reactie in de geheele Arabische wereld worden veroorzaakt. Nader wordt gemeld: Overeenkomstig de verklaring van den Duce, dat Egypte beschouwd wordt als buiten het Italiaansch-Engelsche conflict te staan, is de Italiaansche gezant, graaf Mazzolini, in Kairo gebleven. Het Dagblad van Noordibrabant en Zee land heeft van een hooggeplaatste Belgi sche instantie een be schrijving ontvangen van de gebeurtenissen welke aan het besluit van den koning der Belgen tot overgave van.hg,1 BeJgisdje leger zijn voorafgegaan. Toen de nuntius te Brussel, mgr. Micara, op Dinsdag 28 Mei kennis kreeg van de capitulatie van het Belgische leger, vroeg hij aan den heer A. E. Janssen, oud-minister van financiën, met hem naar Z. Em. Kardinaal van Roey te gaan om tesamen den toestand te onderzoeken. Zij hadden een langdurig onderhoud met den kardinaal. Terugge keerd te Brussel woon de de heer Janssen een bijeenkomst van ver schillende persoonlijk heden bij: de president en de procureur-gene raal van het Hof van Cassatie; de president en die procureur-gene raal van het Hof van Appel; dezen van het Hof van Eersten Aan leg: de heeren Galopin, Max Leo Gérard, Veldekens en Brafford stokhouders van de Orde der Advocaten bij de Ho-ven van Cas satie en Appel, enz. Er werd besloten den kardinaal te verzoe ken met den koning te gaan spreken. De kardinaal aanvaardde deze opdracht en men stelde zich in verbinding met de Duit sche autoriteiten om de noodzakelijke mach tigingen te verkrijgen Dezen verwezen hen naar den Fuhrer, die zijn toestemming gaf jje kardinaal begaf zich naar La eken, waar hij oo Donderdag 30 Mei tusschen 5 en 7 uur een langdurig onder houd met den koning had. Hij trof den koning aan, kalm, in het volle bezit van zijn geestvermogens, smartelijk getroffen dooi den laster, die over hem was uitgestort in Frankrijk en in de omgeving der Belgen die op dit oogenblik daarheen zijn gevlucht'. De koning zette aan den kardinaal in bijzonder heden den toestand, waarin het leger zich bevond, uiteen en hoe hij er toe gekomen was de beslissing, °m Zlch °ver te geven, te nemen. De koning lichtte den kardinaal in dat het leger volkomen was ingesloten, zonder levensmiddelen, zonder drinkwater, terwijl verschillende onderdeelen zonder wapens waren en er geen mogelijkheid bestond ze van voorraden te voorzien, te land noch ter zee, omdat de haveninrichtingen van Oos tende en van Zeebrugge volkomen waren vernietigd. Daarenboven was het leger ver ward geraakt temidden van een aanzienlijke burgerlijke bevolking, die zijn beweging belemmerde en die enorme verliezen leed als gevolg van het mitrailleurvuur van den vijand. Buiten het Belgische leger van onge veer 5 a 600,000 man, waren er nog het Engelsche corps van 9 divisies ter sterkte van ongeveer 100,000 man en 7 Fransche divisies ter sterkte van ongeveer 50,000 man. De burgerlijke bevolking van 't nog vrij- gebleven land, in normale omstandigheden ongeveer 800,000 zielen tellend, was toege nomen met ongeveer 1,500.000 vluchtelingen. Het was materieel onmogelijk deze enorme bevolking en de legers te voeden. Op den 21sten Mei nam generaal Weygand, die Syrië op den 17en Mei had verlaten, een vliegtuig om te gaan eenfereeren met den koning en zich „Edele Koning Leopold III. Elk dezer kiene bloemkens beteekent het leven van duizenden Belgen. Wij danken U I" Op deze wijze eert het Belgische volk zijn vorst bij de bloemenhulde voor het paleis te Antwerpen. rekenschap te geven van den stand van zaken in Vlaanderen. Onderweg werd hij door de Duitschers met mitrailleurvuur bestookt en gedwongen in Calais te landen, vanwaar hij per auto zijn tocht vervolgde. In het hoofdkwartier van den Koning werd een beraadslaging gehouden, waaraan deel namen de Koning, Weygand, generaal Gort, die het Engelsche corps commandeerde, ge neraal Blanchard, die in tegenspraak met de beweringen van Paul Reynaud alléén het Fransche corps commandeerde en geen opperbevelhebber was, de chef van den Generalen Staf en de Fransche generaal Billott, dien Weygand belast had met de rol van verbindingsofficier. De toestand werd in zijn onderling verband onderzocht. De koning zette aan Weygand uiteen, dat, bij aldien het Fransch-Britsche leger, in Vlaanderen vechtend, niet er toe zou over gaan een serieuzen aanval te doen op de Rank van het Duitsche leger om de geallieer de legers in Vlaanderen te bevrijden, deze f-°iu0ri worden ingesloten en in de onmoge lijkheid zouden verkeeren den strijd voort te zetten. Weygand kon den Koning geen enkele verzekering geven en verzocht hem, zoolang mogelijk met vechten door te gaan. Op 'den 24sten Mei ontmoette de Koning voor de laatste maal de vier ministers, die hij hem waren gebleven: de heeren Pierlot, Spaak, generaal Denis en Vanderpoorten. Hij verborg hun den ernst van den toestand en van de mogelijkheid de wapens te moeten neerleggen, niet. De ministers stonden mili taire maatregelen voor, welke de Generale Staf als technisch niet te verwezenlijken veroordeelde om redenen, welke deze hun in bijzonderheden uiteenzette. Het was b.v. ompogelijk de ilïscheping van verscheidene honderdduizenden mannen zonder middelen en onder het vuur van den vijand, onder het oog te zien. De ministers bleven er bij den koning op aandringen, dat hij met hen het Bel gische grondgebied zou verlaten. De Koning weigerde, zeggende, dat het zijn plicht was temidden van zijn troepen te blijven en hun lol te deelen. Hij voegde daaraan toe, dat, wanneer hij deze zou verzaken, men hem lafheid en vaandel- vlucht zou kunnen verwijten. Dit laatste onderhoud had op Vrijdag 24 Mei plaats. De ministers vertrokken per vliegtuig, hoewel de Koning er op aangedrongen had, dat een óf twee ministers bij hem zouden blijven, In den morgen van den 25sten Mei had een samenkomst plaats te Yperen, waaraan bui ten de Belgische generaals deelnamen de Fransche en Engelsche generaals. Men onder zocht daar opnieuw den toestand en men zag de mogelijkheid onder het oog van de capi tulatie op een der volgende dagen. In den loop van dit onderhoud had de Koning hen ervan op de hoogte gesteld, dat een zeer hevige vijandelijke aanval zich noodzakelijkerwijze zou ontwikkelen, dat hij zoolang mogelijk zou strijden, maar dal hij naar alle waarschijnlijkheid geen stand zou kunnen houden, gezien de afwezigheid van iedere hulp en gezien ook het nijpend gebrek aan munitie en strijdmiddelen. Bij het verlaten van deze bijeenkomst werd generaal Billott gedood door de ontploffing van een granaat. De aanval brak los op Zaterdag 25 Mei, en duurde voort op Zondag 26 en Maandag 27 Mei. Het leger en de burgerbevolking leden groote verliezen. In den avond van den 27sten Mei. zochten de Chef van den Generalen Staf en de Chefs der legercorpsen den Koning op en verklaarden eensgezind, dat de voorzetting van den strijd onmogelijk was, dat hij stroomen. bloeds zou doen vloeien zonder eenig militair nut en zonder eenige hoop, dat welk belang ook er door gediend zou worden. De Koning, die sinds verscheidene dagen vreesde tot dit treurige besluit te moeten komen, had den raad ingewonnen van drie eminente juristen, wier autoriteit onbetwist baar is. Het zijn de heeren Hayoit de Termi- court, Pholien, oud-minister van justitie en Albert Devèze, eveneens oud-minister. Dezen hebben een bijeenkomst gehouden en een consultatie opgesteld, waarvan de Koning een copie aan den Kardinaal heeft overhandigd. Deze consultatie en het formeel advies, het welk zij bevatte, doen de valsche bewering van den heer Pierlot teniet, dat de Koning inconstitutioneel zou hebben gehandeld. Als hoogste Chef van het leger was hij alléén bevoegd te beoordeelen, of hij een onmogelijk geworden strijd mocht voortzet ten. Capituleerende bedreef hij geen daad als Hoofd van den Staat, waarvoor een minis- terieele medeonderteekening noodzakelijk zou zijn, maar een militaire daad, die geen onder- teekening noodig heeft. De consultatie was gebaseerd op ernstig bestudeerde en openlijk aangegeven rechtsargumenten. Vastgesteld moet worden, dat een Fransche generaal per manent aan den persoon van den Koning in het Groote Hoofdkwartier was toegevoegd en dat de Fransche regeering dagelijks van den loop der zaken op de hoogte gehouden was. De Koning heeft levendig en krachtig aan gedrongen op een daad van geweldige belee- kenis. Hij heeft geen enkele onderhandeling met den vijand aangegaan. Hij heeft geen enkel wapenstilstandsverdrag geteekend, geen enkel document van een politiek karakter, geen enkele capitulatie. Hij heeft zich beperkt tot het neerleggen der wapens tegenover de onmogelijkheid voort te gaan met vechten. Hij heeft dus geen enkel verdrag aangegaan, is in niets gebonden en is krijgsgevangene geworden met zijn leger, zonder eenige voor waarde. De Duitschers hebben den Koning naar het Kasteel van Laeken overgebracht, waar hij door een generaal wordt bewaakt. Hij is met onderscheiding behandeld en hij geniet een zekere vrijheid. Koningin Elisa beth, die hem al dien tijd niet heeft verlaten, is te Laeken bij den Koning, maar zij is vrij. De Koning had het verlangen te kennen gegeven in een veel bescheidener woning te worden geïnterneerd om nog meer het lot van zijn soldaten te kunnen deelen, maar de Duit schers hebben anders beslist en de Kardinaal heeft den Koning den raad gegeven, niets aan de getroffen maatregelen te veranderen. Hij heeft het wenschelijk geoordeeld dat de Ko ning geen enkele proclamatie uitvaardigde, maar de Kardinaal heeft den Koning ge vraagd, of hij er bezwaar inzag, dat hij de zaken uiteen zou zetten in een mandement, dat in alle kerken in België van den preek stoel zou worden voorgelezen. De Koning heeft zijn toestemming gegeven en heeft de bewoordingen van de drie verklaringen goed gekeurd, welke dit document bevat en die de feiten weergeven, zooals zij zijn gebeurd. Ook het R.K. Buitengewoon L.O. in Rotterdam heeft zijn deel gekregen van de catastrophe, welke de stad heeft getroffen: van de beide schoolgebouwen is nog slechts puin over. Doch wat met zooveel inspanning in vele jaren werd bereikt, mag niet ver dwijnen: bet Kath. B.L.O. moet in stand ge houden worden. Door de verkeersmoeilijk heden bleek het onmogelijk de leerlingen, wonende aan den linkermaasoever, dagelijks per tram en autobus te vervoeren. Voor hen is schoolruimte gevonden in de schoolgebou wen aan den Dalweg, waar de meisjes zijn ondergebracht, en aan de Putschelaan 178, waar de jongens een onderkomen vonden in de broedersschool. Voor de meisjes, wonende aan den rechtermaasoever, vonden de zusters tijdelijk ruimte in lokalen aan de Eendrachts- weg 49 en voor de jongens werden school lokalen in het R.K. Weeshuis ter beschikking gesteld. Van de beide scholen is intusschen een groot aantal leerlingen nog niet in deze lokalen gearriveerd. Daarom wordt een beroep ge daan op ouders en verzorgers dezer leerlingen om hun kinderen weer naar de nu voor hen bestemde lokaliteiten te zenden. Evenals vóór den brand, worden ook nu zoo noodig kosteloos tramkaarten verstrekt aan hen, die ver wor.en, terwijl onderwijzers en onder wijzeressen voor geleide zorgen. Het D.N.B. meldt uit het groote Duitsche hoofdkwartier d.d. 12 Juni: De op 5 Juni tusschen het Kanaal en de streek ten Zuiden van Laon begonnen nieuwe operatie heeft tot volkomen succes geleid. Nadat de stelling ten Zuiden van de Somme genomen was, werd de terug wijkende vijandelijke linie op ver scheidene plaatsen doorbroken en werden de Fransche troepen met zware verliezen op de Beneden- Seine teruggeworpen. Rouaan is sinds eenige dagen in Duitsche handen. De Seine is benedenstrooms van Parijs op vele plaatsen reeds door onze troepen overschreden. Een gepantserde divisie heeft bij St. Valery de kust bereikt. Ten Noor den van Parijs rukten onze divisies aan de Oise tot op 20 km voor Parijs op en voor Senlis is de beschermings gordel van Parijs bereikt. Compiègne, de schouwplaats van den smadelijken wapenstilstand van 1918 en Villers-Cotterets zijn in onze handen. Ten Oosten van de Ourcq is de Marne op een. breed front bereikt na zwaren strijd. Reims is genomen en in Champagne is de Suippes overschreden ondanks sterke, gedeeltelijk door pantserwagens gesteunde tegenaanvallen. Het is den Franschen hier niet gelukt onzen opmarsch te stuiten. Een groot aantal gevangenen, wapens en mate rieel van allerlei aard zijn ons ten buit ge vallen. Het luchtwapen heeft ten zeerste tot den voortgezetten aanval van het leger bijgedra gen en heeft gisteren de kaden en havens van Havre en vijandelijke transportschepen aan de Westkust van het Kanaal gebombardeerd. Hierbij zijn zeven transportschepen, waar van een van 5000 ton, tot zinken gebracht en tien andere, waarvan drie tusschen 10,000 en 15,000 ton, zwaar beschadigd door bom- treffers. Op vele dezer schepen zijn felle branden uitgebroken. Bij de in den nacht van 12 Juni geworpen bommen in West-Duitschland zijn brandbom men in een binnenstad neergekomen. Op 11 Juni hebben Engelsche vliegers zonder succes Drontheim en Bergen aangevallen. Zij leden hierbij gevoelige verliezen. Van ongeveer 12 aanvallende vliegtuigen zijn er 3 door jagers en een door luchtdoel artillerie neergeschoten. De vijandelijke verliezen bedroegen giste ren 59 vliegtuigen, waarvan 20 in den lucht- strijd neergeschoten, 19 door luchtdoelartille rie en de rest op den grond vernield zijn. Bovendien zijn wederom drie kabelballons neergeschoten. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. Nog geen toestemming tot de algeheele voltooiing. Aangezien de autoriteiten in Den Haag nog geen beslissing hebben genomen met betrek tot de voltooiing van het nieuwe Diergaarde complex is het nog niet zeker wanneer het terrein, of althans een gedeelte daarvan, voor het publiek zal worden opengesteld. Gistermiddag is in het directiekantoor op het terrein van de nieuwe Diergaande een vergadering gehouden, waaraan o.a. werd deelgenomen door den directeur van de Diergaarde, dr. Kuiper en den directeur van het bouwbureau ir. Offerhaus. Op deze ver gadering werd medegedeeld, dat de toestem ming tot algeheele voltooiing nog niet ver kregen is. Het lag in de bedoeling om op 15 Juli een gedeelte van het complex voor het publiek open te stellen. Dit gedeelte komt vrijwel overeen met het complex, dat met de Pink sterdagen voor het publiek toegankelijk is geweest. Volgens de oorspronkelijke plannen had op 15 Juli de geheele Diergaarde gereed moeten zijn, maar tengeVolge van de ge beurtenissen heeft men den aanleg enkele weken stil moeten zetten. Zooals de heer Offerhaus ons mededeelde, behoeft men zich over het materiaal voor de voltooiing niet bezorgd te maken. Ruim 85 pro cent van het benoodigde materiaal ligt op het terrein gereed en de levering van het restant behoeft niet te haperen, aangezien geen bijzondere materialen meer vereischt worden. Verleden week werd toestemming ver kregen om vcorloopig voort te gaan met de afwerking van de reeds begonnen werken en thans is het wachten op de laatste vergun ning voor de volledige voltooiing. OPENBARE AANBESTEDING. Het Gemeentebestuur van Rotterdam zal op Donderdag 20 Juni 1940 des voormiddags te 10.15 uur in het gebouw van den Gemeente lijken Technischen Dienst, Nieuwe Markt no. 1, in het openbaar aanbesteden den bouw van 250 noodwinkels. Bestek, voorwaarden en teekeningen zijn, zoolang de voorraad strekt, van Maandag 17 Juni tv. des voormiddags 9 uur af verkrijgbaar bij evengenoemden Dienst. Inlichtingen terzake kunnen Dinsdag 18 Juni d.a.v. des namiddags van 46 uur aan het zelfde adres worden verkregen. De inschrijvingsbiljetten moeten aldaar wor den ingeleverd op Donderdag 20 Juni 1940, vóór des voormiddags te 10 uur in een daartoe aangewezen gesloten bus. Het comité voor hulp aan gedupeerde va riété-artisten heeft het voornemen op Zon dagmorgen 16 Juni van 10 tot 1 uur in het Capitol Theater aan den N. Binnenweg zijn eerste liefdadigheidsvoorstelling te houden, waarvan de geheele opbrengst ten bate komt van de Rotterdamsche gedupeerde variété- artisten, voor het aankoopen van verloren gegane instrumenten, tooneelkleeding en ma teriaal. Het Capitol Theater is door de directie ge heel belangloos ter beschikking gesteld. Vele artisten hebben zich belangloos aangemeld, o.a. Henriette Davids, (met John Brookhouse Mc Car thy), Kees Pruis en Albert de Booy. De vereeniging Weldadigheid door Welwil lendheid te 's-Gravenhage zond reeds een bij drage voor het goede doel. Verdere bijdragen kunnen worden gezonden aan het correspon dentie-adres J. TaVenier, comité voor G.R.A., Soetendaalscheweg 64b, Rotterdam. Aller medewerking noodig. Om de inzameling op Zaterdag a.s. 15 Juni te doen slagen, dient ieder mee te werken, die daartoe in staat is. De één geeft zijn arbeidskracht en stelt zijn „slag om te kunnen collecteeren" ter beschikking; de ander offert gaarne iets voor zijn medeburgers, die ge troffen zijn en dringend hulp noodig hebben. Gelukkig is nog het overgroote deel van onze burgerij in staat iets besohïkbaar te stellen voor anderen. Het saamhoorigheids- gevoel, dat in moeilijke tijden bij een zelf bewust volk sterker naar voren treedt dan anders, wettigt de verwachting, dat de collecte van Zaterdag in staat zal stellen veel leed te verzachten. Maardan zullen veel collectrices en collectanten noodig zijn. Er moeten 15,000 speldjes op revers en blouses worden ge prikt en in ruil voor de speldjes moeten de collectebussen zwaar worden. Wie wil helpen bij het collecteeren, melde zich V.V.H.-huis, Broersvest 45 of Vrijdag avond Gebouw Eendracht, waar de speldjes en bussen in ontvangst kunnen worden genomen. LIMONADE OVER STRAAT. Maandagmiddag omstreeks 4 uur reed de wielrijder M. S. in de Hoogstraat en wilde met een booht naar rechts de Korte Kerk straat inrijden; hierbij kwam hij echter op het linker weggedeelte terecht met het ge volg, dat hij met. een uit de Korte Kerkstraat komende wielrijder in aanrijding kwam. Hierbij werd een kist met 22 flesschen limo nade van het rijwiel van S. geslingerd, ten gevolge waarvan alle flesschen braken en de inhoud geheel verloren ging. AANRIJDING. Maandagmiddag omstreeks 1 uur kwamen op de Koemarkt de wielrijders W. S. en J. K. met elkaar in aanrijding. Hierbij werd het rijwiel van S. beschadigd. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Marie) d. v. J. C. Nijssen en M. du Chatenier, Breedstr. 35; Hermans W. G. z. v. H. Th. van Druter en M. G. v. d. Moer, Nieuwe Maasstraat 98; Johannes C., z. v. Th. A. Vermeulen en J. H Lurassen. Sim. Stevinstraat 4; Joanna M. L., d. v B. de Groot en C. H. Vermeer, Mar- conistr. 89; Jannetje, d. v. G. van Roon en J. A. van Opijren, Hellevoetschestr. 5; Herm. D., z. v. L. M. Noordzij en J. M. v. d. Kruijt, Boerhavelaan 1; Anthonia M P., d. v. P. van Ouwerkerk en M. A. Beckers, Stationstr. 45; Liduina M. H., d. v. W. G. J. Peter" en H. M. v. d. Meer L. Singel- straat 80. GEBOREN: Cornelis, z. van J. Rovers en C. Deijl, Villastraat 16; Maria Liduina, d. van P. J. M. Batenburg en W. A. M. Coster. Rembrandtlaan 63; Hendrik, z. van F. van Willigen en N. \j. Osephius, Lekstraat 64; Johannes Peter, z. van A. P. J. Gouweleeuw en J. den Hartog, Nassaulaan 75; Cornelis Johannes Henricus, z. van C. H. J. Huiskens en J. C. van Schendelen, Wattstraat 8. OVERLEDEN: G. J. Witjes, 58 j., Dr. Nolet- straat 1; J. Sparreboom, 56 j., echtg. v. H. Wil- lemstein, Dr. Noletstraat 1. OVERLEDEN: C. A. M. Martens, 52 j., echtg. v. A. H. Osterholt Dr. Noletstr. 1; H. W. J. Moss, 72 j., Westvest 68. HEK TEGEN HET BEEN Dinsdagmiddag had de brugwachter v. A. op de Koemarktbrug het ongeluk bij het sluiten één der hekken tegen het been te krijgen. Nadat hij in den politiepost Buiten havenweg was verbonden is hij per politie motor naar zijn wonig overgebracht. Vraagt Uw leverancier onze gepasteuriseerde KARNEMELK in. flesschen. SCHIEDAM. DAMESKOUSEN CHARMLUSE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1