V; m PAG. 5 DE ENGELSCHE BOMAANVALLEN OP ONS LAND SCHIEDAM Rotterdamsche Gemeentepublicaties KUNSTAGENDA 483e Staatsloterij Het Nieuwe Dagblad wm HST NIEUWE DAGS LAD VAN ZATERDAG 29 JUNI PAG. 5 Vele dooden en gewonden te Rotterdam Dertien dooden te Kerkrade In hef' Oosten des lands PUIN EN HUMOR Hef postkantoor op Zondag Pefroleumdisfribufie De gemeenferaad bijeen WERKVERRUIMING OP GROOTE SCHAAL Loon-infensivifeif staaf op den voorgrond ROTTERDAM KETHEL Parochie van den H. Jacobus Het- werk aan de tunnel traverse In den afgeloopen nacht heeft Rotter dam opnieuw te lijden gehad van bommen, die door Engelsche vliegtuigen van zeer groote hoogte af zijn geworpen. In ver schillende woonwijken zijn bommen op woonhuizen neergekomen; er vallen ver scheidene dooden te betreuren en vele gewonden. Het bombardement heeft van kwart voor drie tot vier uur geduurd. In het Westelijk stadsdeel werd met een sirene luchtalarm gemaakt. De bewoners begaven zich daar, voorzoover zij deze hebben, in de schuilkel ders. In dit stadsdeel, maar eveneens in de andere wijken en vooral ook aan den Linker Maasoever heerschte onder de burgerij groote consternatie. In het Westen vielen tal van bommen. In een kantoorwijk werden panden beschadigd. Een agent van politie en vier bur gers werden daar gedood. Voorts werd een agent zwaar gewond en moesten ook twee burgers zwaar gewond naar een ziekenhuis worden gebracht. In een woonwijk in het Westen werd een groot pand gedeeltelijk vernield en liepen vele woningen schade op. Een burger werd gedood en drie werden zwaar ge wond. Er vielen in deze woonwijk verschei dene bommen, waarbij ook eenige niet ont ploften. In den loop van den morgen is hier een 's nachts gevallen bom geëxplodeerd. Men vreest érnstig, dat men hier weer te doen heeft met Engelsche tijdbommen. De politie heeft de omgeving afgezet en de woningen doen ontruimen. Ook in andere stadsdeelen vielen de Engel sche bommen. In het Oosten kwamen deze op het wegdek terecht. Hier werd geen ern stige schade aangericht en vielen geen slacht offers. Een kantoor- en woonwijk aan den Linker Maasoever heeft zwaar te lijden gekregen. Daar werd een huis totaal vernield, zoodat dit instortte. Tal van andere woningen i iepen veel schade op. Er z ij n hier vier bur gers gedood en eenigen gewond. Mep Vreest, dat bij het opruim ingswerk, dat van morgen is aangevangen, nog meer slachtoffers gevonden zullen worden. Een granaatscherf heeft een ruit van het Museum Boymans vernield en is in een zaal terecht gekomen. Schade aan kunstvoorwer pen werd niet aangericht. Het ditmaal wel zeer hevige en langdurige bombardement van Engelsche vliegtuigen, dat dus, voor zoover thans kan worden nagegaan, aan tien bur gers het leven heeft gekost en waarbij een aantal menschen zwaar is gewond, heeft groote ontsteltenis en verontwaardiging gewekt onder de Rot- terdamsche burgerij. In den afgeloopen nacht hebben de Engel sche vliegers hun lukrake bombardementen op Nederlandsch grondgebied voortgezet. Dadelijk na het invallen van de duisternis ronkten de Engelsche machines over de ge meente. Er werd spoedig luchtalarm gemaakt en vele menschen begaven zich in de schuil plaatsen. Om ongeveer twee uur wierpen de vliegtuigen vijf bommen uit od een buurtschap, tengevolge waarvan dertien menschen werden gedood en verschei dene mijnwerkerswoningen werden ver nield. Een voltreffer viel op een woning van de mijnwerkersfamilie S. De geheeie familie, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen, is om het leven gekomen. De woning werd totaal verwoest. In een huis, dat tegenover dat van de familie S. is gelegen, werd een kind van vier jaar, dat tusschen twee andere kinderen in bed lag, door een granaatscherf gedood. De tweede bom kwam in een weiland te recht zonder te ontploffen. Tweehonderd meter verder viel een treffer op een huis, dat werd bewoond door de mijnwerkers families S. en F. De beide echtparen, alsmede de baby van de familie F. werden gedood. in dezelfde straat werd een school geheel vernield, vlak bij de school sloeg een bom in den grond en maakte een trechter van zes bij vier meter. Alle slachtoffers zijn naar het ziekenhuis te Kerkrade overgebracht. Ter verpleging zijn daar nog opgenomen juffrouw W. en haar kind. De toestand van de vrouw, die waarschijnlijk een hersenschudding heeft cpgeloopen, is ernstig. Drie geneesheeren waren spoedig aan wezig met eenige paters Franciscanen voor het verleenen van geneeskundigen en geest lijken bijstand aan de slachtoffers, die ge deeltelijk onder de puinhoopen waren be- dolven. De huizen in de buurtschap hebben be langrijke schade opgeloopen. Tot ver in den omtrek sprongen de ruiten, tal van daken werden afgerukt. De bevolking van Kerkrade is diep onder den indruk van deze ramp. Er is geen sprake van militaire doelen in deze gemeente, zoo dat het ook hier weer paniekzaaien older de onschuldige burgerbevolking betreft. Verscheidene autoriteiten waren spoedig ter plaatse, waarna men van gemeentewege is begonnen met het opruimen van het puin. Ocfc. de Geidecsche Achterhoek en Twente hebben den laatsten tijd van bomaanvallen te lijden gehad. In den nacht van Vrijdag 21 op Zaterdag 22 Juni zijn drie bommen ontplcft in het stadje Eibergen, ten gevolge waar van vier personen werden gedood en vier ge wond. De bommen vielen in het centrum. Twee huisjes werden grooter deels verwoest, terwijl de kerk vrij ernstige schade opliep. Een staaltje van de verwoesting, door Engelsche bommen te Hengelo veroorzaakt. De slachtoffers zijn een echtpaar, een vrouw en een 17-jarige jongen. In Winterswijk hebben in denzelfden nacht twee jonge mannen het leven ver loren: de 31-jarige B. W. K., ambtenaar ter secretarie en de 27-jarige J. H. Een derde werd zwaar gewond. De drie jonge mannen werden getroffen, terwijl zij omstreeks half drie op een binnenweg liepen. Naar schatting zijn in Winterswijk acht bommen neergeko men, waarvan enkele in een weiland; ook een houtopslagplaats werd verwoest. De toestand van den zwaar gewonde is thans bevredigend. Hengelo is in den nacht van 18 op 19 Juni opgeschrikt doordat hmstreeks half vier een bom ontplofte. Enkele dagen geleden is deze gemeente echter veel zwaarder getrof fen en vele ingezetenen vinden het sindsdien veiliger in omliggende plaatsen, te logeeren. In den nacht van Zondag op Maandag j.l. hebben namelijk drie bommen groote verwoestingen aangericht. Een schoenenmagazijn werd in een puinhoop veranderd. De eigenaar, vader van negen kinderen, kwam met zijn 10-jarig dochtertje om het leven. Van een café werd de achterzijde der bovenverdieping vernield. Op deze verdieping woonde een huisschilder met zijn gezin. De vrouw en het 14-jarig doch tertje werden gedood. Ten slotte zijn Donderdagmorgen omstreeks elf uur op een buurtschap bij O 1 d e n z a a 1 vier bommen terecht gekomen, welke uit een zeer hoog vliegend vliegtuig vielen. Een boer derij werd beschadigd en twee koeien kwa men om. Wal men op de kleedlokaalljes der ruimploegen lezen kan. Met één slag is de werklust over Rotterdam vaardig geworden. Tot nader order is puin ruimen tot een beroep verheven en de animo ervoor is verbijsterd groot. We hebben zelfs ervaren, dat het gilde der Sinterklazen nu zijn slappen tijd met puinruimen benut, om van de Zwarte Pieten nog maar niet te spreken. Deze ongedachte werkverruiming bewijst eens te meer, dat ledigheid des duivels oorkus sen is. Hoe anders te verklaren de plotselinge opleving van den volkshumor? Die is wel nooit geheel en al zoek geweest, ook niet in de ergste dagen van ontbering, maar er zat vaak een wrange bijsmaak aan, die eerder het kenmerk is van sareasme of cynisme. Waar we dien volkshumor hebben ontdekt? Al dwalende door de nieuw op te bouwen binnenstad, waar in de wolken kalkstof het rhythme van den arbeid te beluisteren is. Daar ratelen soms de kwinkslagen, als even zooveel getuigenissen van energie, die mis schien al te lang gesluimerd had. Iedere ploeg is een primitief houten kleed- en schaftlokaaltje rijk geworden. Vooral op deze hutjes in den steenwoestijn heeft de volkshumor zich bot gevierd. De zon derlingste benamingen kwamen we tegen, die dikwijls zoo voor zichzelf spreken, dat ze geen commentaar van noode hebben. De meeste hebben de substantie, welke ver werkt wordt, tot uitdrukking willen brengen. Zoo ontmoetten we namen als „Villa Puin- zicht", „Café De Puinhoop", „Ons Puinhoop- je" en „De Puinartisten". Van ongeveer ge- ijke kwaliteit zijn de benamingen „De Schep- ploeg" en „De Stofhappers". Realisten en idealisten hebben op den Hol dijk, dicht in eikaars nabijheid, een taak ge kregen. Zij noemden hun home resp. „Huize drie piek" en „Villa Werklust". In de Speelmandwarsstraat speelt het Ame- ricanisme nog een rol. De „Villa Good Luck kan men daar vinden (mogelijk is de over eenkomst met het mijnwerkersbestaan hier ook van invloed geweest) en „Huize Gold RlVan' een echt kameraadschappelijken geest getuigt een kleedlokaaltje op den Goudschen- singel, dat met groen en slingers is versierd en een groot schild draagt: „Hulde aan het Bruidspaar". Een puinruimer is in 't huwe lijksbootje gestapt, a raison van zes gulden opslag per week. Toen de man zijn voornemen maakte, had hij immers het vooruitzicht, dat zijn loon van twee op drie gulden per dag kwam.... Humor kon men defmieeren als: vroolijk- heid met weemoed vermengd. Zoo bezien getuigt een keetje in de Jonker Fransstraat van humor. Een groot emaille bord is naast den ingang gespijkerd. Het heeft in de H°otd- steeg glorieuser dagen gekend. In fiksche letters leest men erop: 270 Kamers, Hotel Coomans, geheel gerestaureerd. Ingaande Zondag 30 Juni a.s. zal het P.T.T.- kantoor aan den Coolsingel op Zondagen weder zijn geopend voor de diensten en ge durende de uren als vóór het uitbreken van den oorlog, namelijk: a. voor den postdienst van 1112 uur, met dien verstande, dat busrechthouders hun post bussen tusschen 7 en 15 uur kunnen ledig halen; b. voor den telegraafdienst doorloopend; c. voor den telefoondienst, wat betreft het voeren van celgesprekken, eveneens doorloo pend. Het aanbieden van telegrammen en het aan vragen van celgesprekken kan plaats vinden in de hal van het P.T.T. kantoor, ingang Cool singel, van 7 tot 15 uur; na 15 uur is als voor heen de ingang aan de Meentzijde in gebruik. De girodienst Opdrachten voor het Centrale girokantoor moeten, om den eerstvolgenden werkdag te worden uitgevoerd, van Maandag t/m Vrijdag in een der stadsbrievenbussen worden gepost vóór het op de bussen aangegeven tijdstip van aanvang van de laatste lichting (19. u. 30 voor de bussen aan de bijkantoren en post agentschappen; 18 uur voor de overige brie venbussen). Om des Maandags door het girokantoor te worden behandeld moeten opdrachten uiter lijk op een zoodanig tijdstip worden gepost, dat zij worden begrepen in de lichting, welke des Zondags te 14 uur plaats vindt. Gedurende het tijdvak van Maandag 1 Juli tot en met Zondag 14 Juli zal de met „periode 2" gemerkte petroleumzegel recht geven op het koopen van twee liter petro leum. Weinig discussie en geen belangrijke besluiten. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Sociale zaken, heeft tot de gemeentebesturen de volgende' circulaire gericht: Zooals u bekend is, wordt er met kracht naay gestreefd om de vermeerdering van de werkgelegenheid in ons land te bevorderen. Een van de middelen daartoe is de uitvoering van werkverruimingsobjecten op grooter schaal dan tot nu toe het geval was. Voor de daartoe geëigende objecten zal op de gebrui kelijke wijze subsidie in den loonpost kunnen worden verkregen. Bij de keuze van bovengenoemde werken dient op hun waarde als middel tot werk verruiming L worden gelet. Dit beteekent in de eerste plaats, dat de kosten voor het grootste deel uit loonen dienen te bestaan. Dat maakt het werk niet alleen uit een oog punt van directe werkverruiming aantrekke lijk, doch beteekent tevens en dat vormt in de huidige omstandigheden een tweeden eisch dat een naar verhouding geringe hoeveelheid aan materiaal behoeft te worden gebruikt. In de derde plaats valt te overwegen, in hoeverre het werk na gereedkomen voor de toekomst blijvende werkverruiming tot gevolg zal hebben. U gelieve met voortvarendheid er naar te streven, dat dergelijke objecten eventueel in samenwerking met waterschappen en andere worden voorbereid. Over de plannen kan in eerste instantie overleg worden gepleegd met de inspectie van den rijksdienst voor de werkverruiming in uw provincie. Mijnerzijds wordt gaarne de verzekering gegeven, dat voor een snelle beoordeeling en goedkeuring van daarvoor in aanmerking komende dat wil in verband met het bovenstaande zeggen loonintensieve, weinig materiaal eischende en zoo mogelijk blijvende werkverruiming biedende plannen zal worden zorg ge dragen. Bij werken, welke aan de eerste twee der bovengenoemde maatstaven voldoen, zal de financiering in het algemeen geen moeilijk heden bieden, daar het grootste deel der kos ten voor subsidie in aanmerking kan worden gebracht. Wanneer echter onder bepaalde omstandigheden de financiering van de niet uit loonen bestaande kosten moeilijkheden zou opleveren, dan noodig ik uw college uit ook die plannen indien zij overigens uit het oogpunt van directe of blijvende werkver ruiming aantrekkelijk zijn ter beoordeeling voor te dragen met vermelding van even- tueele financieele bezwaren. Ik vertrouw, dat uw college er met kracht toe zal medewerken, dat het in dezen brief bedoelde middel tot bestrijding van de werk loosheid te weten door uitvoering van werk verruimingsobjecten, op korten termijn tot belangrijke resultaten zal leiden. ADVIESBUREAU VOOR GETROFFEN MIDDENSTANDERS In overleg tusschen de Stichting Rotterdam 1940 en de drie middenstandsvereenigingen te Rotterdam is een bureau gesticht dat door de ramp getroffen winkeliers, ambachtspa troons, grossiers, klein-industriëelen, enz, met advies, voorlichting en zoo mogelijk met hulp van dienst wil zijn. Het bureau is gevestigd in het Beursge bouw, kamer no. 321. Het bureau verstrekt inlichtingen omtrent met de verwoesting van bedrijven verband houdende aangelegenheden. In daarvoor in aanmerking komende gevallen wordt ook hulp verleend bij het invullen van formulieren (o.m. ten behoeve van het opgeven van oor logsschade) en bij het opstellen van voor crediètaanvragen e.d. noodige gegevens. Getracht zal worden het bureau zooveel mogelijk in de in de practijk gebleken be hoefte te doen voorzien. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Rotterdam maken bekend, dat zij van den Regeeringscom- missaris voor den Wederppbouw het volgende besluit ter publicatie hebben ontvangen. De Regeeringscommissaris voor den Weder opbouw, gelet op artikel 1 van het besluit van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht van 24 Mei 1940 betreffende den Wederop bouw (II), besluit het navolgende plan voor den gedeeltelijken wederopbouw van Rotterdam vast te stellen. Gedempt worden de volgende wateren: A. de Blaak; B. de Schiedamsche Singel; en brengt ter algemeene kennis, dat krach tens artikel 2 van het bovengenoemde besluit een ieder verplicht is de uitvoering van dit plan te gedoogen. 's-Gravenhage, 25 Juni 1940. De Regeeringscommissaris (w. g.) J. A. RINGERS. Rotterdam, 29 Juni 1940 Burgemeester en wethouders van Rotterdam, De Secretaris, De Burgemeester, M. SMEDING ouD. BIOSCOPEN: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 4 Juli: Arena: Gevaarlijke schoon heid (volw Cai.-tol: Dwaasheid ten top (volw.); Harmonie: Zonen der Zuidzee en Vrouwengevange nissen (volw.); Luxor: Mag dat wel, Erica? (volw.) Prinses: Jesse James, de wreker en de Visschers- jongen (volw.); Victoria: De onverschrokken cameraman en de Tweede viool (1B laar); Colos- seum Circus-reizigers en de duivel van de Jungle (voor volwassenen). .a Schiedam, Passage, 't Is een wonderlijke wereld en Booloo de witte Tijger. TENTOONSTELLING,: Museum Boymans. Rotter damsche Kunstenaars. SUIKER De verantwuordingsstaten over de maand Juni moeten tusschen 1 en 10 Juli aan het kan toor Baan 163 worden ingeleverd. KOFFIE EN THEE Ook voor deze artikelen moet, gelijktijdig met dien voor suiker, een verantwoordmgs- staat worden ingediend en wel één exemplaar voor koffie en thee tezamen. Hierbij dient, in afwijking van de bij de toewijzingen gevolgde methode de verantwoording der hoeveelheden niet in rantsoenen, doch in k il o g r a m- men te geschieden, evenals de aanvraag voor de volgende maand. Als „voorraad begin van de maand moet worden ingevuld de bij het begin van de dis tributie aanwezige voorraad, welke werd opge geven tegen ontvangstbewijs. In de vakjes van den verantwoordingsstaat dienen koffie en thee boven elkaar te worden vermeld. INSCHRIJVINGSKAART Bii het inleveren van den verantwoordings staat moet steeds de InSchrijvingsstaat wor den overgelegd en een eventueele adresveran- dering worden meegedeeld. ln Verantwoordingsstaten, welke na den lOden worden ingeleverd, kunnen met tijdig in be handeling worden genomen, zoodat de toewij- zing voor de volgende maand vertragirtg onder- DE DIRECTEUR VAN DEN DISTRIBUTIEKRING ROTTERDAM Onder voorzitterschap van den burgemees ter mr. dr. F. L. J. van Haaren kwam gister middag, voor het eerst sinds 29 Maart, de Schiedamsche gemeenteraad bijeen. Na de opening had de beëediging en de installatie plaats van het nieuwbenoemde R.K. raadslid den heer M, de Haan. De voor zitter sprak tot den heer de Haan eenige welkomstwoorden en feliciteerde hem met zijn benoeming. De burgerrfeester heeft hierna een rede gehouden. Spr, herdacht in het kórt al het geen dat velen in het land en ook in onze stad in rouw en droefheid heeft gedompeld. Het gevoel van eenheid zal ons sterker binden, te sterker waar het leed ons allen heeft omvat en een gezamelijke strijd slechts leiden kan tot opbouw en behoed van wat ons eigen was, ons toebehoorde. Stil dragen wij in hoofd en hart de deernis met degenen, die voor het vaderland en ook voor ons heldhaftig zijn gevallen. Naast ons mede leven met allen van heinde en ver herdenkt spr. hen die vielen uit onze eigen stad en die van onze nabuur Rotterdam. Wij bidden God voor hen om kracht en sterkte. Bij al dil schrijnend leed past, ook een woord van hulde aan de talloos velen die zich gegeven hebben om hun naastenliefde met de daad ten volste uit te vieren. In ons allen leeft het vertrouwen, ja zelfs de overtuiging dat eens voor ons bewaarheid wordt de zoo alom be kende spreuk: „Alles sal eenmaal reg' kom' Wij bouwen op het devies, dat het Nederland- sche wapen „je maintaindrai" sinds eeuwen voor ons uitdroeg. Tot slot doet spr. een be roep op de burgerij zich fier en waardig m vaste plichtsbetrachting te gedragen. De nestor van de raad, de heer C. Etman, heeft namens de raad den burgemeester dank gezegd voor zijn medeleven met de burgerij, ook in de dagen van beproeving. Moge het u gegeven zijn ons evenais de burgerij te steunen en te schragen in de moeilijke dagen. Nadat de mededeelingen en ingekomen stukken voor kennisgeving waren aangeno men werd in korten tijd een omvangrijke agenda afgewerkt. Benoemingen. In de plaats van den heer P. A. v. d. Berg werd benoemd in de commissie van gemeen tewerken en in de commissie van de Tech nische bedrijven de heer M. de Haan. lot lid-werkgever van de commissie van toe zicht op de gemeentelijke arbeidsbeurs werd benoemd de heer J. K. Kalkman en tot lid- werknemer den heer M. J. G. Donker. Tot directeur van de gemeente-reiniging weid benoemd de jieer H. C. Dekker, thans adjunct-directeur bij dien dienst. Dr. P. C. Verkerk werd voor 5 jaar her benoemd als oogspecialist aan het gemeente ziekenhuis. Hamerslukken. Zonder hoofdelijke stemming keurde de raad goed: de verhuring van een Derceel grond in het Sterrebosch aan den heer A. Geurtsen alhier en van een perceel g1'0™! aan het Spuikanaal aan den heer H. M. Veringa alhier. Een perceeltje grond gelegen achter het pand Villastraat 5, werd voor 7 50 per m' verkocht aan den heer L.. C. den Houting alhier. Voorts werd besloten tot het opnemen van tijdelijk kasgeld m he.. 3e Kwartaal 1940 tot een bedrag van 750,000. Aan het plaatselijk crisiscomité besloot de raad een bijdrage te verleenen voor de steunverleening B. Ten behoeve van de reinigingsdienst werd besloten -ot aan schaffing van een 5-tons hydraulische hei- brug. Aan den bouw van een hoogspannings- huis ten behoeve van het G.E.B. aan de Westvest hechte de raad haar goedkeuring, evenals aan den bouw van een vakwerkge bouw voor de technische bedrijven. Een cre- diet van 26,500 werd verleend voor het herstel van de Spoelingbrug en den kade muur in de omgeving van die Drug. Ten be- hoeve van de noodige herstelwerkzaamheden aan de gemeentewoningen aan den Parallel weg werd een crediet van 37,000 verleend. De aanschaffing van een zelfregistreerende peilschaal voor den havendienst, werd even als het voorstel tot het huren van een drij vende brandbluschinstallatie goedgekeurd. Voor de groep specialisten van het gemeente ziekenhuis, die niet krachtens raadsbesiuit aan het ziekenhuis zijn verbonden, werd als vergoeding voor hen een bedrag van 11) per aar uitgetrokken. Aan den secretaris- penningmeester van het gemeente-ziekenlhuis besloot de raad een bezoldiging van per jaar toe te kennen Voorts werd besloten tot invoering van wachtdiensten voor het technische bedrijven, mr. M. M. van Velzen, heeft hierbij een inleiding gehouden en er op gewezen dat er reeds in 1930 plannen waren voor een schakelstation. Steeds is de bouw uit gesteld. In den loop der jaren werd de toestand beter. In 1938 werd 28 368,338 kw uur afgele verd. Dit maakte uitbreiding en wijziging in het kabelnet noodig. 10 Maart 1939 keurde de raad een crediet van 160,000 voor dezen bouw goed. De bouw had een vlot verloop en wat bereikt werd kan den toets der critiek door staan. Hulde bracht spr. aan den directeur der technische bedrijven, den heer Doets. Hierna gaf spr. eenige technische bijzonder heden De heele hoogspanningsinstallatie be staat uit 4 blokken elk met 6 schakelcellen, waarboven een dubbelrail-systeem. In elk blok is 1 schakelcel, voorzien van een voedingska bel, die direct van Rotterdam komt, terwijl nog plaats is voor een 2en kabel. De overige cellen zijn voor hoogspanningsverdeelkabels in de stad. Daarvan zijn er 3 direct verbonden met de transformatoren, die beneden in het ge bouw zijn opgesteld, terwijl de andere uit gaande kabels, 14 in getal, de diverse trans formatorruimten in de stad voeden. Een scha kelcel is voor de koppeling van de beide rail systemen bestemd. Verder zijn 3 geheel ge monteerde reserve-cellen aanwezig. De opge stelde groote schakelaars zijn z.g. expansie schakelaars. Zij hebben een zeer groot afscha- kelvormogen. De aanwezigen bezichtigden hierna het keu rig ingerichte gebouw met haar ingewikkelde kelvermogen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. D. Schaper. 25 J. en J. Stolk 24 j C A Schuurmans, 26 j. en M. Hoekstra, 24 i.- H. H. van Maanen, 2? j. en C. V. d. Vlies, 23 l' H Ver linde, 2o en A Poolman -2 A. Veth. 34 en N. JV v. d. Kruit, 36 J.; J. Bezemer, 45 j. en L. v u. Fruit 37 j.; P. Nels, 31 3- en A. Eijke 30 j.; L KI lijheeg, 26 j. en P. Berg, 26 j„ G. Boer, 22 j en C. J. Harreman, 21 J.; A. Win kelman 28 3 er. C. Kerssen, 24 C. J. de Jager, 28 j. en B J E de Jonge 21 j H. C. Lissenberg. 25 j en N Meeder, 24 j.; K H. Sonneveld, 25 j. en» M. J- v. Katwiik, 2? i. GEHUWD: J Dijksman, 24 j. en M. C. Zeiessen, 23 j.- B J E. fL Blank, 30 j. en E. van Gorkum, 26 j.'; J. Blok. 23 i. en A. de Jong, 27 3-; G. A. Raap. 33 j. en C. F. v. d. Staaij, 21 3.; J. J. Zandwijk 33 i en P. W. Stam, 33 j. GEBOREN; Gee.truida A„ d. v. Th. C. J. Vrede- bregt en 3. Droogleever, Boerhavelaan 1; Magda- lena M. L.. c' v. M. J. de Groot en M. M. Gouka, ^Geboren: Jannetje C., d.v. C. H. Schwager- mann en H. Tettero, Broersveld 101; Mirjam. C.. d. v. A. H. P. J. v. d. Tuijnen Y. E. F. Schotman, le Tuinsingel 18. OVERLEDEN: J. van Oorschot, 84 1.. wed. van J. H. Hölscher, K. Kerkstraat 7b. ZATERDAG 29 JUNI. 5e Klasse. - 16e Lijst. - 100 Nummers. HOOGE PRIJZEN f 2000— no. 8161 met premie van 30.000.- no. 21835 met premie van 3000.—. 400.no. 7472 23592 200 no. 8098 f 100— no. 19335 23560 PRIJZEN VAN 70.—: 1032 2290 2489 2541 3575 3807 4059 4844 5744 6124 6739 7940 7944 8667 9518 10852 13176 13426 16128 16220 16823 17941 19310 20286 23023 23306 24250 NIETEN 1193 1499 1878 1909 1989 3487 3551 3558 44?? 5541 5550 5709 5766 6390 6728 7017 8624 8861 9989 1123 2550 4787. 6584 1175 2586 4915 6711 10146 10582 10754 10783 11115 11182 12191 12484 12458 12595 13181 13215 13456 14303 14512 14584 15091 15784 16842 17027 17418 18181 18604 18856 18938 19441 19513 20281 21094 21203 21561 21908 22689 22971 23370 23452 24217 24615 KERSEN ëETEN OP DE „POLYANTHA". De kersentijd is aangebroken en ook de „Polyantha" heeft daar haar deel van. De brink van het Boerendorp is nu wel niet her schapen in een kersenboomgaard dat gaal niet zoo gemakkelijk doch in samenwerking met de Betuwe is het voor het publiek moge lijk gemaakt op de lunchweide kersen te eten. De sfeer doet niet onder voor een Betuwsche gaarde, zoodat men niet naar de lage landen tusschen Rijn en Waal behoeft te reizen om de heerlijke roode vruchtjes in een passende omgeving te genieten. Na het succes der paserge-malen, begint dit week-einde dus de kers haar zegetocht, welke waarschijnlijk wel een week zal duren. De hal is ververscht, de bloei van de Japan- sche irissen, de dahlia's en de andere bloemen nadert een hoogtepunt, zoodat nu de tentoon stelling een zomersche pracht biedt. KETHEL. COLLECTE Op Maandag, 1 Juli a.s. zal een collecte worden gehouden voor den gewapenden dienst. De burgemeester van Schiedam beveelt deze collecte ten zeerste bij het publiek aan. MEDISCHE ZONDAGSDIENST Morgen zullen de volgende geneesheeren voor spoedgevallen aanwezig zijn: J. A. H. v.d. Berg, L. Nieuwstraat 175. H. C. v. d. Broek, W. de Zwijgerlaan 23. W. T. P. Nyenhuis, B. Knappertlaan 154. H. J. Ormel, Singel 76. Geopend zal zijn de apotheek van de firma J. H. Evers Lange Haven 81, die in de ko mende week tevens de nachtdienst waar zal nemen. KENNISGEVING Brooddislribulie. De Burgemeester van Schiedam maakt be kend aan broodbakkers, dat de broodbonnen na beëindiging van de periode nog geldig blijven tot en met Donderdag daaraanvolgende. Deze bonnen moeten uiterlijk des Zaterdag morgens voor 11 uur op het. Distributiekantoor ^Na dien dag aangeboden bonnen kunnen niet worden aangenomen, dus zijn dan vervallen. Schiedam, 29 Juni 1940. i Weekagenda. Heden de 7de Zondag na Pinksteren en laatste Zondag van de maand. De Vroegmis is te 8 uur en de Hoogmis te half 11. Onaer de H H Missen de maandel. collecte voor de eigen kerk, die u ten zeerste wordt aanbe volen. Te 7 uur lof ter eere van het H. Hart met rozenhoedje en Acte van Toewijding. Maandag, feest van het Kostbaar Bloed van Jezus. Congregratie voor de jongens. Dinsdag, feest van O.L.V. Visitatie. Congre gatie voor de jongemannen. Donderdag biechthooren voor de kinderen te 12 uur. 's Avonds gelegenheid om te biech ten van half 7—8 uur wegens de eerste Vrijdag. Vrijdag, lste der maand, bijzonder toe gewijd aan het H. Hart. Te kwart voor 8 gezongen H. Mis met Uitstelling; onder de H. Mis algemeene H. Communie der kinderen, 's Avonds te half 8 lof ter eere van het H, Hart' met Litanie en Acte van Toewijding. Zaterdag gelegenheid om te biechten van 45 en van half 78 uur. Intenties der H.H. Missen. Zondag 30 Juni 8 uur Johanna Petr. Lans- bergen-v. d. Broek, half 11 Geestel. en tij del. welzijn der parochie. Maandag 7 uur Clasina Rademaker, kwart over 8 Uitreiking der H. Communie. Dinsdag 7 uur Joanna van Rijn-v. d. Poel, 8 uur tot zekere intentie (V). Woensdag 7 uur tot intentie van dankbaar heid voor behoud, 8 uur Henricus Lans bergen Lzn. Donderdag 7 uur voor de gesneuvelden, 8 uur Clasina Rademaker, lid v. 4. Westl. Processie. Vrijdag 7 uur jrgt. ReinierTCerkhof, kwart voor 8 Overl. op ons kerkhof begraven. Zaterdag 7 uur meest verlaten zielen, 8 uur Maria Lansbergen, lid v. d. Westl. Processie. Zondag a.s 8 uur Thomas de Vette-Jurgens, half 11 Geestel. en tijdel. welzijn der parochie. AFGIFTE VERGUNNING MOTORBRANDSTOF Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat het distributiebureau Broersvest 111 alhier morgenmiddag (Zondag) van 24 en van 79 uur geopend is uitsluitend voor afgifte motorbrandstofvergunningen. Schiedam, 29 Juli. BENZINE-VERGUNNINGEN In aansluiting aan .de bekendmaking van den secretaris-generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart in de dag bladen 'van heden en onder verwijzing naar de dezerzijdsche publicatie van 27 Juni 1.1., woidt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat benzine-vergunningen uitsluitend worden afge geven aan het kantoor van Lennepstraat 13'. Dit kantoor zal hiervoor op Zondag 30 Juni geopend zijn van 9 tot 4 uur. DE DIRECTEUR VAN DEN DISTRIBUTIEKRING ROTTERDAM T.»''d.n conc,.,Srb.e?Mer van de openbare leeszaal werd herzien Een regeling tusschen de gemeente en het col lege van kerkmeesters der Ned. Heitv.ge meente i.z. het kerkgebouw in het voorin. St. Jacobsgasthuis, keurde de raad g°ed. Om vijf uur sloot de voorzitter de verga dering. HET HOOGSPANNINGSHUIS AAN DEN SINGEL Eenige weken geleden kwam i?an" ningshuis aan den Singel gereed en kort daarop werd het in gebruik genomen. Gisterenmiddag hebben verschillende gemeentelijke autoriteiten het gebouw bezichtigd. De voorzitter van de commissie voor de KENNISGEVING Petroleum Distributie. De Burgemeester van Schiedam maakt be kend, aan Petroleumverkoopers, dat de petro- leumzegels van de eerste periode, zijnde de zegels gemerkt periode I, tot en met Maandag 1 Juli 1940 kunnen worden ingeleverd tegen bonnen. Na Maandag 1 Juli a.s. worden le penode- petroleumzegels niet meer aangenomen: dus zijn dan waardeloos. Schiedam, 29 Juni 1940. DE KATHOLIEKE GEZiNSCOURANT BIJ UITNEMENDHEID De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt: 2.55 per kwartaal 0.85 per maand f 0,20 per week Abonnementen kan men opgeven, aan onze Bureaux: Eendrachtsstraat 79 81; voor Rotterdam-Zuid: Polderlaan 44; Schiedam: Koemarkt 4; Gouda: Markt 26; Dordrecht: Steegoversloot 70. Nadat in verband met verschillende om standigheden de werkzaamheden aan de Maas tunnel zich in de eerste dagen na 14 Mei tot het strikt noodzakelijke hadden bepaald, is er thans geleidelijk meer uitbreiding aan gegeven. Ook de bijkomende werken, zooals het in orde maken van de tunneltraverse, zijn weer ter hand genomen. Reeds hebben wij gemeld, dat de brug in de as van den Nieuwen Binnenweg in gebruik genomen is en dat één dezer dagen een begin gemaakt werd met de werkzaamheden aan de wegkruising Mathenesserlaan's-Gravendijk- wal. Aan de tunneltraverse in de nabijheid van de tunnel aan den Beukelsdijk wordt ook weer naarstig gewerkt, evenals trouwens aan het gedeelte op den Linker Maasoever. Thans is men ook begonnen met het weg gedeelte, dat over het voormalige Land van Hoboken de verbinding tot stand moet brengen tusschen den 's-Gravendijkwal en het circulatieplein aan den Westzeedijk.. Zooals de foto laat zien, wordt bij dezen wegaanleg een dankbaar gebruik gemaakt van het puin uit de binnenstad. Op den achtergrond onderscheidt men het ventilatie gebouw van de tunnel aan de Parkkade.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1