DE ROEIWEDSTRIJDEN VAN ..DE KONINKLIJKE" LAGA SLEEPTE VIJF OVERWINNINGEN IN DE WACHT Marktberichten HORS D'OEUVRE. PAG. 8 PAG. 8 Rechtszaken HET NIEUWE DAGBLAD VAN MAANDAG 1 JULI De publieke belangstelling op den Zondag was veel grooter dan op den vorigen dag Zaterdagmiddag Wedstrijden van Zondag De uitslagen De Bossche wielerbaan SPORT UIT HET BUITENLAND Athletiek Wedstrijden in Boedapest Harbig nog steeds in vorm Gewichtheffen Nieuw Duitsch record Twee kanovaarders vermist Uit Harlingen de Waddenzee opgepeddeld Boerenschuren verbrand Denkt om de verduisterings voorschriften De Engelsche bommen op onze steden Hooiwagen omgevallen - VIER BOERDERIJEN TE ROSMALEN AFGEBRAND Broei in een hooimijt de oorzaak Het verwisselde kind DE VERDUISTERING Zonsondergang 1 Juli 10 u. 6 m. Zonsopgang 2 Juli 5 u. 21 min. Weekpraatje Voorzorg o— Beter een heel ei dan Geniepig Niet prettig Hij wist het al O— Ook een methode Diplomatie Beter weer had de Koninklijke voor deze openingswedstrijden van het roei-seizoen zich niet kunnen wenschen. Stralende zon en een licht koeltje, in de lengte van de baan staande dat nauwelijks het water deed rimpelen. Zooals bekend, is men noodgedwongen tot de oude Amstelbaan, waaraan voor onze roei- sport zooveel prettige herinneringen zijn ver bonden, teruggekeerd. De baan is op het oogenblik niet bepaald ideaal, zoodat men met leedwezen aan het roeiers-paradijs de Amsterdamsche Boschlaan terugdenkt. In den vroegen ochtend was het publiek blijkbaar nog niet doordrongen van het feit, dat de roeiers weer naar den Amste! waren teruggekeerd; slechts enkele fietsers verge zelden de roeiers. Ook op het water was alles nog niet volkomen normaal. Er was een politieboot om de orde te bewaren, die vóór de ploegen wilde varen, wat natuurlijk niet ging. Jonge Vier A Begonnen werd met twee voorwedstrijden van de jonge vier A. In de eerste heat won De Hoop na een spannenden strijd met bijna een lengte voorsprong van Laga. Tijd werd niet opgenomen. In de tweede heat wist de Delftsche Sport een gemakkelijke overwinning met vier lengten verschil te behalen op Triton in 7 m. 28 sec. Oude skiff In de eerste heat kwamen tegen elkaar Poseidon (Logger) en Het Spaarne (de Vries), waarbij Logger, die een mooien eindspurt maakte, eerste werd in 6 m. 23 sec., tweede de Vries in 6 m. 28 sec. In de tweede heat startten Laga (van Bier- kom en de Laak (Marres). Eerste werd van Blerkom in 6 m. 33.6 sec., tweede Marres in 6 m. 42.4 sec. Jonge Achi A Hiervoor werden twee voorwedstrijden ge roeid. De eerste bracht Laga en Nereus aan een start. Het werd een spannende strijd, waar in Nereus met één halve lengte voorsprong de overwinning behaalde in 6 min. 47.4 sec. De tijd van Laga was 6 m. 49 sec. Van den start af had Nereus de leiding, op het midden van de baan met bijna één lengte Tegen het eind liep Laga wat in. In de tweede heat komen uit Argo en Njord. Hier toonde Njord zich de sterkste. Na een zeer spannenden kamp slaagde de Leidsche ploeg er in met één halve lengte voorsprong te winnen in 6.54.4. De tijd van Argo was 6.56.5. Als snelste tweede komt nu Laga in de be- slissing met Nereus en Njord. Na de voorwedstrijden voor de jonge acht kregen we twee voorwedstrijden voor dames en wel voor de overnaadsche vier. Het resultaat van deze voorwedstrijden was, dat de ploegen van De Hoop, Spaarne en de Laak in den eindstrijd komen Na de pauze komt als eerste nummer de oude vier Daarvoor starten Nereus en Argo. Voor de zooveelste maal heeft Simon de Wit een ploeg van Nereus ter overwinning gevoerd. De Am sterdamsche ploeg was aanmerkelijk beter dan die van Argo, zoodat Nereus met vier lengten verschil de overwinning behaalde in 7 m. 28 sec. Argo had aanvankelijk de leiding. De ploeg van Nereus bestond uit W. Bloe- mendaal, boeg; K. Dikkers, Ch. E. v. d. Ploeg, S. de Wit slag en H. T. L. Lim, stuurman. De tijd was minder fraai omdat de ploegen moesten omroeien voor een sleep die in de baan kwam. Laga was in dit nummer niet opgeko men, daar een der roeiers examen moest doen. De Zaterdagmiddag gehouden wedstrijden trokken iets meer belangstelling, hoewel men onder normale omstandigheden stellig meer publiek had mogen verwachten. Vier zonder stuurman Dit nummer bracht Triton en Laga aan den start. Halverwege de baan kreeg een der ploe gen een aanvaring, waarna besloten werd op nieuw te starten. De tweede strijd was bijzonder spannend. Kort voor het einde leidde Laga met gering verschil, doch het wist dien voorsprong tot een kwart lengte op te voeren. De tijd werd niet opgenomen. De ploeg van Laga be stond uit: B. J. G. van der Pot, boeg; J. van Blerkom, H. G. Klinkert en W. E. Mooyaart, slag. Jonge twee A Ploegen van Laga en Het Spaarne komen voor dit nummer aan den start. Laga was hier de beste ploeg; ze won in een regelmatig tempo roeien, met ruim een lengte verschil. De ploeg van het Spaarne was aan het slot vrijwel uit geroeid. De tijd van Laga was 8" m. 48 sec., tijd van Spaarne 8 m. 55.8 sec. De ploeg bestond uit: W. T. Pahud de Mor- tanges, boeg, N. Nuysken, slag en H. N. Vier ling, stuurman. Overnaadsche skiff Voor dit nummer startten: De Hoop I (F. Pas- deloup) en Het Spaarne, (E. M. Hulsman). De Hoop I behaalde de overwinning in 7 m. 16.2 sec., en Het Spaarne met ruim 3 lengten ach terstand. Slijlroeien De heer C. W. Kok besliste dat mej. P. F. M. Sanders van De Hoop met 79 punten eerste werd en Het Spaarne (mevr. N. Huygens-Bruin- zeel) met 74 punten tweede. Bij het stijlroeien voor dames juniores skiff toonde mej. L. Schalkwijk van De Amstel zich de beste, mej. M. Schuringa van Delft sche Sport was tweede. Matroosjes in actie Als steeds was het. nummer van de jongens van het Matrozen Instituut van de K.N.R. en Z.V. een succes, dat hartelijk werd toegejuicht. Sloep 1 behaalde de overwinning. De heer Crone heeft na afloop van den strijd de jongens toegesproken, waarbij hij er op wees, dat de K.N.Z.—R.V. thans reeds van 1847 be staat en het Matrozen Instituut slechts een paar jaar jonger is. Ondanks dien ouderdom is het jong en frisch en staat zelfs nog op het oogen blik een nieuw opleidingsschip op stapel. Bloeme Berta stak allen matroosjes een oranje strik op de borst, waarna de winnaars een bosje anjers en een medaille kregen. Jonge vier A De strijd op dit nummer ging tusschen de Delftsche Sport en de Hoop. Bij de Berlage- brug was het verschil een halve lengte in het voordeel van de Delftsche Sport. Zoo bleef het tot het einde, waar het verschil ongeveer drie kwart lengte was geworden. De tijd was 7 m. 47.4 sec. De ploeg van de Delftsche Sport bestond uit: B. Fokkinga, boeg, P. Kok, H. Dekker, H. An kersmit, slag en N.N., stuurman. De rest van het programma van dezen dag bestond uit voorwedstrijden. Overnaadsche vier Nereus, de Hoop en de Amstel kwamen in de eerste heat uit. Het werd een felle strijd tusschen Delftsche Sport en Nereus; de Amstel speelde geen rol. Nereus en de Delftsche Sport naderden de finish in een boord aan boord race, waarbij Nereus met een zeer klein verschil als le de finish passeerde. Tijd van Nereus: 7 m. 54.8 sec. Tijd van Delftsche Sport: 7 m. 55.2 sec. In de tweede heat kwamen Aegir, Laga en de Hoop. Het was een weinig spannende strijd, waarbij het onderling verschil groot was. Laga vertoonde weinig fraais, maar eindigde des ondanks als eerste, met groot verschil op Aegir, dat met een nog grooter verschil de Hoop achter zich liet. Het bleek echter dat Laga door een ver keerd piket is gegaan, waardoor deze ploeg werd gediskwalificeerd. Aegir werd dus eerste. De tijd van Aegir was 7 m. 58 sec., die van de Hoop 8 m. 26.2 sec. Jonge skiff A De eerste heat werd gewonnen door de Hoop in 6 min. 54.8 sec.; 2e was Delftsche Sport in 7 min. 4 sec. Deze was dus de snelste tweede. In de tweede heat was Willem III eerste in 6 m. 54 sec.; Njord was 2e in 7 min. 13 sec. In den eindstrijd komen dus de Hoop, Willem III en Delftsche Sport. Oude acht In de eerste heat voor de oude acht komen uit Triton, Nereus en de Amstel. De Amstel had hierbij een goede ploeg, die er dan ook in slaagde een mooie overwinning te behalen. Nereus werd tweede en Triton derde. Het onderling verschil was ruim een lengte. Amstel werd echter gediskwalificeerd om dat de ploeg door een verkeerd piket was ge gaan. Nereus kwam hierdoor op de eerste plaats. De tijd van Nereus was 6 min. 49.8 sec., die van Triton 6 min. 54 sec. In de tweede heat kwamen uit de Hoop en Laga. De Delftsche ploeg nam spoedig de lei ding, die ze regelmatig vergrootte om met 4 lengten verschil als eerste te eindigen in 6 min. 42 sec. De tijd van Laga was 6 min. 53.2 sec. In de beslissing komen dus Nereus, Laga en de Hoop als snelste tweede. De diskwalificatie van de ploeg van de Am stel, die vrij zeker de sterkste acht van het gezelschap was, is betreurenswaardig. We kunnen ons voorstellen, dat de roeiers hun stuurman na afloop van den strijd niet bepaald vriendelijk hebben aangekeken. Onder dezelfde prachtige weersomstandig heden als Zaterdag zijn Zondag de wedstrijden van „De Koninklijke" voortgezet. Als men het verloop van deze twee dagen nagaat, dan kan men zeggen, dat de wedstrijden een vol ledig succes waren. De moeilijkheden in de technische outillage werden door de roeiers op de meest sportieve wijze opgenomen. Inderdaad was het sturen op de Amstelbaan uiterst moeilijk, waardoor van de stuurlieden zeer veel gevergd werd. Voor de ploegen, welke gediskwalificeerd werden, was het een hard gelag, maar het zal echter voor vele vereenigingen een aansporing zijn om het zoo belangrijke sturen bij het oefenen niet te verwaarloozen. Op de wed strijden van den Amsterdamschen roeibond en den Hollandbeker kiijgen al deze ploegen de gelegenheid zich te rehabiliteeren. Dat de stuurmanlooze ploegen en de skif- feurs een extra moeilijke taak hadden, was niet te verwonderen, enkele aanvaringen hadden plaats, waarna de wedstrijdleiding niet anders kon doen dan vanaf de plaats. waar het incident zich voorgedaan had, op nieuw te laten starten. De publieke belangstelling was aanmerke lijk grooter dan Zaterdag Niet alleen, dat de terrassen der vereenigingen zeer druk bezet waren, maar ook langs de kanten en vooral op de bruggen stonden zeer veel toeschouwers de verschillende wedstrijden gade te slaan. Voor deze categorie tnenschen was het een genot, dat de oude Amstelbaan weer in eere hersteld was. Zij lieten zich niet onbetuigd met hun aan moedigingen en vooral Laga, dat altijd bij het publiek een streepje voor heeft gehad, was nog steeds pcpulair. Het was dan ook juist deze vereeniging, welke dezen keer de meeste successen wist te boeken Niet minder dan vijf nummers sleepten de Delftenaren in de wacht. De overwinning in den ouden acht was hiervan wel de belangrijkste. Nereus, dat aanvankelijk nog zeer goeden tegenstand bood, werd op de helft van de baan door Laga gepasseerd. Ook in de eindspurt was Laga den Amsterdammers de baas en in den tijd van 6 min. 55 sec. gingen de Delftenaren als eerste over den eindstreep De jonge acht leverde een zeer spannenden strijd op tusschen Nereus en Laga. De Amster dammers veroverden direct de leiding en liepen de eerste 1000 meter regelmatig uit, zelfs tot een volle lengte. Laga verhoogde daarna haar baantempo dusdanig, dat de achterstand vooral op het laatste gedeelte zienderoogen minder werd Nereus had echter een te grooten voorsprong, om nog heelemaal ingehaald te kunnen worden en met een ver schil van enkele meters wonnen de Amster dammers in den tijd van 7 min. 13 sec. Van Blerkom toonde zich van de skiffeurs de beste. Logger van Poseidon kon zijn be kende eindspurt ditmaal niet te pakken krijgen, terwijl De Vries van het Spaarne niet voldoende geoefend was om gevaarlijk voor zijn concurrenten te zijn. Delftsche Sport won na een spannende» strijd de overnaadsche vier, Willem 3 de oude twee, terwijl bij de dames de Hoop. de Vliet en Nereus ieder een nummer wonnen. De uitslagen luiden: Oude twee: Voorwedstrijden: Eerste neat: 1. Willem 3 in 8 min. 26.8 sec.: 2. Triton (gediskwa lificeerd). Tweede heat. 1. Argo 8 min. 30 sec.; 2. Poseidon 8 min. 44 sec. Oude skiff: 1 Laga (van Blerkom) 6 mm 28 sec.; 2. Poseidon (Logger): 3. Het SDaarne (de Vries). Jonge skiff A: 1. De Hoon (Steins Bisschop) geen tijd; 2. Delftsche SDort (Peteri); Willem 3 gediskwalificeerd. Lichte skiff: 1. Amstel (Wieringa) 6 min. 51 sec.; 2. De Hoop (Zeegérs) 7 min. 1 sec. Overnaadsche vier. beginnelingen: 1 Delftsche Sport in 7 min. 55 sec met Kuiper (boeg) Heybroek, Vogelaar, Hugenholtz (sl.) en Venstra st-2. Nereus op l'/a meter. 3. Aegir. Lichte vier: 1. Argo. geen tijd; Laga ge- diskwafificeerd. Stijl-s nelroeien dames, vierriemsgieken: 1. Nereus met mej. H. A. Kuiper (bg), mej. A. Colijn, mei, C. van der Ploeg, mej. G la Chapellle (sl.) en mei J. Jibben (stvr.); 2. Het Spaarne. Stijl-s nelroeien dames quadrupple- scull: 1. Do Hood met mej. E. Herman (bg), mej. E. J. Taconis, mej. A. M. E. Koek, mevr. A. E. van Kniftrik-Herweyer (sl.). en mei. J, Busch stuur vr). Oude acht: 1. Laga in min. 55 sec met Bartlema (bg). Moovaart. Phaff, Eckenhausen, Klinkert, Herklots. Godefrov, le Poole (sl.) en Hummel (st.).: 2. Nereus; 3. De Hood. Stijl-snelroeien dames achtriems- gieken: 1. De Vliet met mej. G M. Lekkerker- ker (boeg) mej. F. H. Berends, mej. H. Visser, mej J. M. P. van Aalst, mej. E. P. C. Gheel Gil- demeester. mej, G. Thomee, mej. J. C. Cliveringa. mej. E. S. Jonker (sl.) en mej. L. M. F. van der Willigen (stuurvr.); 2. De Amstel: Jonge acht A: 1. Nereus in 7 min. 13 sec. met Glazenburg (boeg), Haak, Le Coultre, Apitu- ley. Haverkamp, ter Kuile, Timmerman, Pluim (sl.) en van Gelderen (stuurman); 2. Laga; 3. Njord. Oude twee: 1. Willem 3 in 8 min. 22 sec mei van der Meer (boeg), Borggols (slag), Kooymans (st.); 2. Argo 8 min. 27 sec.; 3. Poseidon. Stuurmanlooze twee: 1. Laga geen tijd, met van der Poot (boeg) en van Blerkom (slag); 2. Triton on vele lengten: Njord gediskwalificeerd Zondag a.s. zullen op de Bossche wieler baan wederom wedstrijden worden verreden. Het programma vermeldt o.a. een 60 km koppelwedstrijd, sprint, klassementswedstrijd en een ploegomnium. De volgende renners zullen o.a. starten: Schulte, Boeyen, Wals, Pellenaars, Klink, Groenewegen, Kremers, Van Rooy, Zwartepoorte, Van der Voort, Van Amsterdam en Roes. Bij de tijdens het weekeinde te Boedapest gehouden atletiekwedstrijden werden de volgende resultaten bereikt: Polsstokhoogspringen Zufka 4.10 meter. 5000 meter: Kalen 14 min. 36.4 sec. Discuswerpen: Kulitz 49.50 meter. 1500 meter: Szabo in 3 min. 57.8 sec. Harbig heeft zich bij de athletiekwedstrij den tijdens het weekeinde te Dresden zeer onderscheiden. Hij liep de 400 meter in 48.3 sec., de 100 meter in 11 sec. en hielp zijn club, de Dresdener Sportclub, aan de over winning op de 4 X 100 meter estafette. Clausen vestigde te Hamburg in de mid dengewicht klasse, tweehandig trekken, een nieuw Duitsch record door 116 kg. te trek ken. Men verkeert te Harlingen in ernstige ongerustheid omtrent het lot van twee Harlinger jongemannen, resp. 17 en 19 jaar oud, die Zaterdagmiddag met een kano de haven zijn uitgevaren. Toen de jongemannen in den laten avond nog niet teruggekeerd waren, vermoedde men een ongeluk. Des nachts te 2 uur voer de Harlinger reddingboot „Jhr. G. A. den Tex", onder leiding van schipper S. Wielenga, uit om de vermisten te zoeken. Zondagochtend te 5 uur en later op den ochtend te half 11, geheele Waddenzee werd afgezocht, zonder vertrok de reddingboot opnieuw, waarbij de i dat eenig spoor van de jongens kon worden ontdekt. Men heeft de verschillende wachtposten rond de Waddenzee gewaarschuwd. Zondagochtend omstreeks 10 uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een der schuren van de familie Wouters en Meels te SwijkhuizenSchinnen (L.). Mede door de groote droogte van den laatsten tijd greep het vuur snel om zich heen. De schuren waarin een groote hoeveelheid hooi en stroo lag opgeslagen, gingen geheel verloren. Door het krachtige optreden van de brand weren van Swijkhuizen en Schihnen kon de vernielzucht van het vuur ten deele beperkt worden tot de schuren. Een der nabij gelegen woningen liep eenige brandschade op. De in boedel kon tijdig in veiligheid gebracht worden. Van den landbouwer Meels kwamen twee varkens in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Het is gebleken, dat op verschillende plaat sen in deze gemeente de verduisteringsvoor schriften onvoldoende worden nagekomen. Naar aanleiding hiervan zal voortaan met bijzondere gestrengheid op de naleving dier voorschriften worden toegezien. Bij geconsta teerde overtreding kunnen ingrijpende maat regelen worden verwacht. Alen voorkome dus verboden lichtuitstraling. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in Amsterdam groote consternatie ge wekt door het ontploffen van bommen, uitgeworpen door Engelsche vliegtuigen. Omstreeks half 4 werden drie bommen van licht kaliber neergeworpen op landerijen achter een tuindorp in de omgeving der stad, in de directe nabijheid van enkele boerde rijen, welke echter niet getroffen werden. Twee bommen explodeerden en drongen diep in den grond. Door de scherven werd een tweetal koeien gewond. De derde bom, ver moedelijk een tijdbom, was Zondagmiddag nog niet tot ontploffing gekomen. In verband hiermede is de Omgeving volledig door de politie afgezet. In het tuindorp is op verschillende plaatsen schade aangericht door, naar de heer J. Ver schoor, hoofd van den gemeentelijken lucht beschermingsdienst, vastgestelde, uit de vliegtuigen neergelaten lichtkogels. Dit neer laten geschiedde, zoo neemt men aan, van te geringe hoogte, met alle gevolgen van dien. Een tweetal kogels is door de daken van woningen gedrongen. Dat de bewoners «iet getroffen zijn, mag als een groot geluk beschouwd worden. In de woning van de familie H. veroorzaakte de 3 k.g. zware kogel, welke vlak langs het bed van twee kinderen door den vloer drong en ten slotte bleef steken in den zolder van de woonkamer, brand in de tinnenkast, terwijl tevens een tafeltje en het zeil verbrandden. De bewoners en de brandweer konden het vuur tijdig blusschen De kogel is verwijderd. Dat de Britsche vliegers bij hun nachtelijke aanvallen hun bommen laten vallen zonder te weten, waar zij terecht zullen komen, blijkt eveneens uit het feit, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag een aardappel veldje in een van de omliggende polders van Rotterdam gebombardeerd is. Omstreeks 4 uur des nachts heeft een vliegtuig van groote hoogte een tweetal explosieve bommen laten vallen, welke beide in het aardappelveldje terecht kwamen. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Er is slechts lichte schade aan het gewas toegebracht. Militaire doelen be vinden zich niet in de omgeving. Zaterdagmiddag is onder Goedereede op Ouddorp's grondgebied een ernstig ongeluk gebeurd. In een bocht van den weg read een hooiwagen met luchtbanden, met twee paar den bespannen. De trekdieren werden schichtig van het belletje van een ijscokar retje en liepen achteruit. Daardoor kwam het onderstel dwars te staan en de wagen, hoog opgetast met hooi, kantelde, voerman en paarden meesleurend en bedelvend. Spoe dig toegeschoten hulp haalde den voerman, den 35-jarigen A., woonachtig te Ouddorp, onder de vooras van den wagen vandaan; de man was op slag gedood. De paarden zijn naar het abattoir in Dirksland vervoerd. DE ROTS VAN GIBRALTAR. In den meest Zuid-Westelijken hoek van Europa Hgt een dor rotsgebergte, dat om zijn beheersohende positie sinds meer dan twintig eeuwen de begeerte van alle groote zeevarende volken opwekt. Zaterdagmiddag zijn te Rosmalen vier boer derijen afgebrand. Groote materieele schade is aangericht en 28 personen zijn dakloos geworden. Omstreeks één uur ontdekte men, dat. uit een hooimijt, gelegen bij de boerderij van den land bouwer H. van Herpen, rook kwam. De vlam men laaiden hoog op en raakten het dak van de hoeve, welke met stroo was gedekt. Buurtbewo ners probeerden in allerijl nog te redden wat te redden viel, maar spoedig moesten zij het veld ruimen, daar het vuur oversloeg naar de hoeve van E. van Pinksteren, welke eveneens een dak bedekking van stroo had. Ook hier viel slechts weinig te redden. Een der deelnemers aan het reddingswerk kreeg daarbij brandwonden aan de handen en moest door den dokter worden verbonden. De bewoners van de plaats namen inmiddels voorzorgen om het vijftig meter verderop ge legen gebouw van den landbouwer J. v. d. Berg voor het vuur te sparen. Met emmers water Boogde men de overslaande vlammen en vonken te dooven. Aanvankelijk gelukte dit ook, doch door den sterken wind sloegen de vlammen steeds hooger uit de twee reeds brandende ge bouwen, zoodat tenslotte ook de woning van v. d. Berg moest worden opgegeven. Toen deze was ontruimd bleek het, dat de twintig meter daar vandaan liggende boerderij van den landbouwer A. van der Heyden even eens niet voor het vuur kon worden gespaard. Men had den inboedel reeds in veiligheid ge bracht. Het dak werd met water overgoten en overslaande vonken gebluscht, doch door de groote droogte der laatste dagen vatte het stroo tenslotte toch slam. Weldra brandden de vier boerderijen met de daarbij gelegen hooibergen als fakkels. De brandweer uit Rosmalen was met al haar materiaal naar den brand uitgerukt doch kon aanvankelijk wegens gebrek aan slangen materiaal geen water uit de brandputten oppompen. Ondertusschen begon ook de boerderij van den landbouwer Th. v. d. Berg, welke aan de andere zijde van een dijk was gelegen ernstig gevaar te loopen, door het vuur te worden aangetast. Fel gierden de vlammen over het rieten dak, doch de hooge Canadaboomen om dit perceel vormden een flinke beschutting, terwijl burgers krachtdadig met emmers water tegen elk begin van brand optraden. Deze boerderij kon behouden blijven, en de schade beperkte zich hier slechts tot den inboedel, welke waterschade kreeg. De brandweer heeft van de vier brandende boerderijen niets kunnen behouden. Alles brandde tot den grond af. Nog vier uur was zij met het nablusschen bezig. De schade, welke zeer aanzienlijk is, wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt, Van den landbouwer van der Heyden werden de landbouwinventaris en bet huis vernield, de inboedel, een aantal kippen en het huis van van den Berg gingen de pas binnengehaalde hooioogst, de inboedel, een aantal kippen en het huis in vlammen op, terwijl ook bij van Hemen en van Pinksteren vrijwel alles ver loren ging. RECHTBANK TE 's-GRAVENHAGE Hel getuigenverhoor gesloten Opnieuw is Zaterdagmiddag voor den presi dent der Haagsche rechtbank, mr. A. S. Rueb, een faze behandeld in het proces tusschen twee families om de baby, die in veiligheid werd gebracht bij den bominslag op 10 Mei j.l. in huize Bethlehem en waarvan zoowel de familie S. als de familie van der W. be- toogen, dat het kind aan haar toebehoort. Thans werden nog enkele getuigen van partijen gehoord. Alleereerst mej. J. Breukel. Zij was dienst bode in een café op het Spui, waar ook da heel S. kwam. De heer S. had eens in het café verteld, dat hij zoo'n flinken zoon had gekregen, die acht pond woog en, zooals hij het noemde, „linken" (kneepjes) aan de pol sen had. Voorts werd gehoord mevr. Caminade-van Veen, die met haar kind in dezelfde zaal lag als mevr. S. en mevr. van der W. ten tijde van den bominslag. Zij was in den nacht voor den inslag bevallen van een zoon, die later naar het Julianakinderziekenhuis is gebracht. Over het kind van mevr. van der W. wist getuige niets te zeggen. Haar eigen jongen woog zes pond. Mevr. Alblas, die ook op de zaal lag, had aan getuige gezegd, dat zij een tweeling had. Deze kin deren waren niet op de zaal. Vervolgens legden verklaringen af zuster Emerentia en zuster Johannina, die in de Bethlehem-kliniek werkzaam waren. Zuster Emerentia heeft het kind van mevr. van der W. een dag in de kliniek meegemaakt. Zij zou nu niet meer weten, hoe het er uit zag. Een vlekje of iets dergelijks heeft zij niet gezien bij het kind. Toen het kind bij mevr. van der W. werd overgewogen, was het gewicht 8 pond en 70 gram. Dit kind herkende zij niet als dat, hetwelk zij in de kliniek gezien had, maar dit laatste kind herinnerde zij zich niet meer. Zij heeft dus daaromtrent geen oordeel en het kind van mevr. S. heeft zij nooit gezien. Mevr. van der W. had wel gezegd, dat haar kind een beetje krom beentje had, maar dat is deze getuige niet opgevallen. Tenslotte verklaardde zuster Johannina, dat zij het jongetje van mevr. S. niet kende. Het kind, dat haar later getoond is, had zij niet kunnen herkennen als dat van mevr. van der W. Bepaalde verschilpunten waren haar echter "niet opgevallen. Het getuigenverhoor werd hierna voor ge sloten verklaard. De president zal dezer dagen uitspraak doen. In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduistering: ROTTERDAM, 1 Juli 1940. Veemarkt. Totaal aangevoerd 1964 dieren, waarvan 876 vette koeien, 238 schapen en lammeren, 11 nuchtere kalveren, 594 vette varkens, 245 vette kalveren. Prijzen per k.g. le, 2e en 3e kwaliteit: vette koeien 8092 ct., 6878 ct. 54—64 ct.; vette ossen 8090 ct. 6878 ct., 5666 ct.; vette kalveren f 1—1.10, 80—90 ct., 60—70 ct.; varkens 66 ct., 64 ct., 62 ct.; schapen 70 ct., 65 ct., 5 ct.; lammeren 65 ct., 55 ct., 50 ct. Prijzen per stuk: schapen f 38, f 30, f 20; zuiglammeren f 17, f 14, f 7. De aanvoer van vette koeien en ossen was als vorige week met tamelijken handel en de prijzen als vorige week Dinsdag. Een prima koe ging nog tot 95 en een os tot 92 cent. Vette kalveren met ruimeren aanvoer, kalmen handel en de prijzen als vorige week Dinsdag. Een prima kalf ging nog tot 120 ct. Schapen en lammeren iets korter ter markt, tragen handel en de prijzen als vorige week. Varkens veel kleiner aangevoerd, vlotten handel en hoogere prijzen. Sinds ik tijdelijk Hagenaar ben geworden, nu mijn oude Rotterdamsche woning niet meer bestaat, denk ik hier nog dikwijls terug aan een oud boek, dat ergens onder in mijn kast lag, en dat in woord en beeld gewijd was aan het vorstelijk 's Gravenhage „nooit vol prezen lustwarand", maar dan aan 's Gra venhage van een halve eeuw geleden. De schrijver was de geestdriftige Hagenaar Johan Gram, naar ik mij meen te herinneren, een ambtenaar aan een der departementen, die in zijn vrije uren binnen of buiten de zninisterieele bureaux, daar wil ik van af zijn ook de fraaie letteren pleegde te cultiveeren. Er waren in dien tijd vele Hagenaars, die deze liefhebberij plachten te beoefenen, lang voor er nog een „Haagsche Post" bestond, en die tezamen een in die dagen zeer opmerkelijk tijdschrift uitgaven onder den titel van „Haagsche Omtrekken". De hoofdredactie werd gevoerd door niemand minder dan een graaf van Hogen- dorp, die zich in tegenstelling met een ge- fingeerden jhr. Goeree d'Overflacqué zeer bescheiden en bondig Damas noemde. Om hem heen groepeerden zich als medewerkers een jhr. Hora Siccama, een Margadant, en ook een dr. Schaepman, die zich als lid van de Tweede Kamer eveneens een residentie bewoner voelde, en verder nog tal van andere Haagsche figuren uit die dagen. Eén van hen is, meen ik, nog maar in het leven, en ging toen schuil onder den naam van Vosmaer de Spie. Maar wat mij zoozeer aantrok in het oude boek van Johan Gram was, dat hij zoo suggestief aantrekkelijk wist te keuvelen over de geneugten van den Haag en Scheveningen, dat zijn boek ons een geestelijk surrogaat werd voor een werkelijk uitstapje naar den Haag. Want in die dagen, een halve eeuw en meer geleden, toen de electrische nog niet om het kwartier van het Hofplein afreed, en de Rotterdamsche zakenlieden er nog niet van droomden om als forens in den Haag of Wassenaar te gaan wonen, behoorde een uit stapje „en familie" naar den Haag en Scheve ningen tot een weelde, die men zich in het Rotterdamsche burgerleven maar een enkele maal in het zomerseizoen kon veroorloven. En dan was 't nog in één dag uit en thuis. Zong de in die dagen zeer gevierde maar weinig oorspronkelijke Chretienni al niet van: „Sinds lang had ik mij voorgenomen, Met mijn zuster, vrouw, en Dien, Eens naar 's-Gravenhage toe te stoomen, Om de parade daar te zien Welk liedje niet anders dan een vrij banale bewerking was van den Parijschen zanger Paulus uit de dagen van generaal Boulanger „En revenant de la Revue". Een daagje naar den Haag en Scheveningen was in die dagen het groote festijn van het jaar. 't Beteekende voor ons kinderen zooveel als Napels zien en dan sterven. En de meest sensationeele gebeurtenis van den dag was dan, dat wij op weg naar Scheveningen in een tram mochten zitten, die zich, o, wonder, voortbewoog zonder paard of stoomkracht, de eerste en eenige electrische lijn van den Haag. De bekoring van den Haag is altijd van machtigen invloed gebleven op den doorsnee- Nederlander, die geen hooger ideaal kende dan nog eens in den Haag te gaan wonen, als hij z'n koetjes op het droge had. In later jaren heb ik beleefd, dat heele volksverhuizingen van Rotterdam naar den Haag overgingen, een heele exodus als waar van in Psalm 113 wordt gesproken: „in exitu Israël de Egypto, domus Jacob de populo barbaro", en voor wie Rotterdam dus kon gelden als het barbaarsche volk. Nog hoor ik uit de dagen van burgemeester Zimmerman in den gemeenteraad zich de stem van een oer-Rotterdammer als die van mr. Abraham van der Hoeven verheffen om lamenteerend te waarschuwen, dat, als de belastingen maar steeds werden opgevoerd, de Rotterdammers naar den Haag en Wassenaar zouden vluchten alshazen. Den Haag, dat was het aardsch paradijs, het lokkende dorado, de „Stadt unserer Traume", maar ééns in den Haag, dan waren onze levenswenschen voor altijd vervuld. Het heerlijk 's Gravenhage, nooit volprezen lustwarande, zooals Jacob van Lennep 't al dichterlijk bezong. En nu ben ik ook zelf uit het oude droom boek van Johan Gram naar de werkelijkheid overgestapt. Is er iets in dit 's Gravenhage veranderd, na een halve eeuw, sedert Johan Gram zijn hooggestemde Baedeker voor 's Gravenhage schreef? Ja, in Johan Gram's tijd reden er nog geen taxi's, hij verlustigde zijn oogen aan glan zende equipages, deftige coupeetjes, plechtige landauers en coquette victoria's. Maar ook nu kennen wij geen taxi's meer op straat, wij hooren ze alleen in de lucht,- waar ze onze dag- en nachtrust verstoren en bedreigen. Maar een ding valt mij bizonder op, dat in Johan Gram's tijd onbekend moet zijn geweest, in elke straat bijna loop ik tegen een reis bureau. Wat mij beteekent, dat ook de Hagenaar, de geboren en hij die het geworden is, niet meer genoeg heeft aan zijn heerlijke lust warande, en dat ook hij er op zijn beurt naar snakt om wat de groote man uit de Kanaal straat, die nu de Dr. Kuyperstraat heet, weer eens „buitenaf" te gaan heeft genoemd. En ik spel maar aldoor de lokkende namen als van American-Express, Europa-Express, Pulman-Express, Orient-Express, Continental- Express Maar er valt niets meer te expressen, het reisbureau is een anachronisme geworden, hoogstens kan men op een mooien zomer morgen op de fiets stappen en een toertje wagen door de omstreken met een broodbon op zak. „Blijft in uw eigen land!" bond men ons de laatste jaren zoo dikwijls op 't hart. Er zal niets anders voor ons opzitten dan dezen zomer in ons eigen land te blijven. Maar dit zal ons geen verlies beteekenen, want opnieuw zullen wij ons eigen land ontdekken en zién hoe schoon 't is. Het land van v. Goyen en Ruysdael, het land van de Marissen, het land van de wijde plassen, groene wazige weiden, de zilveren slooten, de wiekende molens. De schoonheid der Hollandsche natuur, welke ons vaderland is, kan niemand ons ontnemen. Alles om ons heen mag al veranderen en zich wijzigen, de natuur blijft dezelfde. Die weet van geen ommekeer, revolutie, oorlog. Dat Holland zullen wij houden, wat er ook gebeurt De cafébezoeker had een briefje van vijf en twintig verloren, doch een kellner had het gevonden en overhandigde hem het geld onmiddellijk bij een volgende bezoek. „Prachtig! Jij bent een eerlijke kerel!" luidde het spontane lofwoord van den gast. „Maar, vreemd, ik verloor toch een briefje en je geeft me tien rijksdaalders". „Ik dacht zoo: dan behoeft u niet te wisselen", zei de kellner licht kleurend. Juffrouw: „Een ons vleesch, alsjeblieft, maar zonder vet, zonder been en zonder één vettig randje, hoor!" Slager: „Ik geloof, dat u beter een ei kunt koopen, juffrouw". —O „Heb je gehoord, dat er weer verscheidene geheime branderijen ontdekt zijn?" „Ja, er wordt hier dus in 't geniep ge stookt". -O- De portier had het land aan den heer, die al een paar keer hem zoo brutaal van het hoofd tot de voeten had opgenomen, telkens wanneer hij de Sociëteit binnenkwam. „Zeg, kerel, waar heb ik je toch eerder ontmoet? Je komt me zoo bekend voor." „Ik weet het niet, meneer, maar ik was, vóór ik hier kwam, gevangenbewaarder in Leeuwarden". „Weet u al wat u voor het trouwen noodig hebt?" vroeg de ambtenaar bij het aan- teekenen." „Ja", zei de a.s. bruidegom, „eerst het huisraad, dan het raadhuis". -O— Die zenuwen Bij den zenuwarts: „U moet verstandig zijn, mevrouwtje, en bedenken: als ik tob, dan ga ik dood en tob ik niet, dan gï"ik ook dood Dus waarom zou ik tobben?" In de cantine: „Waarom stuur jij je vrouw alleen maar een blanco velletje papier en schrijf je haar geen letter?" „Wel, we hebben tijdens de laatste dagen van mijn verlof geen woord met elkaar ge wisseld en ik wil in geen geval de eerste zijn!" C"" Een oude dame kwam bij den timmerman haar beklag doen, omdat één zijner knechts, die bij haar op karwei was geweest, zulk een krachtig achterbuurttaaltje er uit had gesla gen tegen een kameraad. De man werd in haar bijzijn ter verant woording geroepen, doch loochende alles. „Maar wat heb je dan gezegd, toen Jaap je per ongeluk met den hamer op je vingers sloeg?" „Wel, ik zei niets anders dan: Jaap, Jaap, kun je nu werkelijk niet een klein beetje voorzichtiger zijn?"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 8