LAATSTE BERICHTEN De werkzaamheid voor wederopbouw te dezer stede ROTTERDAM Rotterdamsche Gemeentepublicaties Burgerlijke Stand SCHIEDAM DE KERN PAG. 5 HET NIEUWE DAGBLAD VAN DINSDAG 2 JULI F AG. 5 Ontslag van den burgemeester Brandstoffen mogen worden Werknemende Middenstand Informatiedienst voor het bevolkingsregister Nog een slachtoffer van den bomaanval Het taxibedrijf weer wat uitgebreid De stichtingen Rotterdam 1940 en Rotterdam 1939 Vrijwillige Vrouwenhulp yan Den Haag De Engelsche aanvallen uit de lucht R.K. Middenstandsvereeniging naar Heilo Twee dagbladen verboden VLAARDINGEN afgeleverd Het publiek krijgt de eerste drie maanden 20 pet. van het verbruik van het vorige seizoen Het rijwielplaatje Kap. A. J. G. Bergman f OVERSCHIE (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Vacaniiegelegenheid voor kinderen. Door het bestuur van den Werknemenden Middenstand, afd. R'dam, werd ons gevraagd te melden,' dat voor kinderen uit kringen van den R.K. Werkn. Middenstand, de ge legenheid openstaat, zoo noodig gratis, gedu rende langeren of korteren tijd een liefderijke verzorging te krijgen in gezinnen van R K. werkn. middenstanders in Limburg. Ouders, Welke van dit aanbod wenschen gebruik te tnaken, worden verzocht naam en adres op te geven bij de heeren P. J. de Vos, Strevels- weg -4B (tel. 73594) Zuid en Joh. Nollen, Stadh.weg 151 D Centrum, tel. 47034. De atfdeeling bevolking van de gemeente secretarie meldt ons: Tengevolge van de verplaatsing van een groot deel der Rotterdamsche bevolking is het noodzakelijk het bevolkingsregister op zoo kort mogelijken termijn met den fettelij ken toestand in overeenstemming te brengen. In verband hiermede zal met ingang van 3 Juli het verstrekken van inlichtingen be treffende de woon- of verblijfplaatsen van de Rotterdammers, die als gevolg van het oor logsgeweld hun huizen hebben moeten ver laten, niet meer mogelijk zijn. Een ieder onthoude zich er dus van het be volkingsbureau met vragen, die toch niet be antwoord kunnen worden, lastig te vallen. Zoodra de noodige wijzigingen in het be volkingsregister zijn aangebracht, zal de ge legenheid tot het verkrijgen weer worden opengesteld. Te zijner tijd zal daarvan mede- deeling worden gedaan. Een tweejarig meisje, gewoond hebbende in de Nassaustraat, dat bij den Engelschen bomaanval in den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd gewond, is aan de bekomen verwondingen overleden. Het aantal slacht offers is dientengevolge tot veertien gestegen. De nieuwe Rijksregeling betreffende het benzineverbruik, welke gisteren is ingegaan, heeft de mogelijkheid geschapen, dat het taxi bedrijf weer wat wordt uitgebreid. De ver- huurinrichtingen krijgen thans per wagen per dag een beperkt aantal liters benzine toege wezen. De tot nu toe geldende regel, dat de taxi's alleen mochten rijden voor zeer' drin gende gevallen, is vervallen; men kan thans ritten aannemen van elke soort voor zoover men deze met de toegemeten hoeveelheid brandstof kan maken. Voor groote garages be- teekent dit, dat een gedeelte van het wagen park weer in exploitatie komt- Het personeel laat men in vele gevallen thans in een rou leersysteem dienst doen. DE NIEUWE WATERWEG Gedurende de week van 23—30 Juni is ien Nieuwen Waterweg in totaal 1 schip, en wel een Nederlandsch vaartuig van 88 netto reg. ton binnengekomen: dit is ook het eenige schip dat gedurende de geheele maand Juni is binnenge komen. In Juni 1939 waren in totaal 1468 sche pen den Nieuwen Waterweg binnengekomen. Sedert 1 Januari zijn aangekomen: Schepen Netto reg. ton Nieuwe Waterweg 1940 1,177 1,569,304 1939 8,487 13,862,325 Rotterdam uit zee 1940 1,101 1,503,789 1939 7,219 11,801,707 GEMEENTELIJKE BEDRIJVEN De productie op de opbrengst van de onder scheidene gemeentelijke bedrijven is: Gasbedrijf: Gasproductie in m3 4,558,674 (v. j. 6,035,532), van Jan. t/m Mei 33,707,360 (31,479,294); Electriciteitsbedrijf: aantal door de fabrieken afgegeven kWh 19,679,438 (29,202,956 en 171,977,993 (158,723,469); toeneming van het aantal verbruikers 442 (4- 303) en 4- 1010 26321; Drinkwaterleiding: afgeleverde hoe veelheid water in m3 3,593,637 (3,190,201) en 14,958,130 (14,418,992); Veer- en dokbedrijf: veergelden 32,131.46 (ƒ27,410.30 en 98,171.08 114,344.94); dokgelden 669.68 6,630.56) en 22,251.26 48,212.54); Openbaar slachthuis c. a. keur- en slachtloonen c.a. 31,834.40 44.400.35) en 213,473.78 208,865.16); marktgeld op de Veemarkt 4,628.17 10,890.63) en 46,819.59 51,776.04). INWISSELING NOODGELD Burgemeester en Wethouders van Rotter dam brengen ter openbare kennis: dat ingevolge circulaire van den Secretaris- Generaal, wna. Hoofd van het Departement van Binnenlandsche Zaken d.d. 19 Juni 1940, no. 12688, Afd. B.B., het door de gemeente Rotterdam in omloop gebrachte noodgeld vóór den 8en Juli 1940 moet worden inge wisseld; deze inwisseling kan geschieden voor zoo ver dit noodgeld op den Rechter Maasoever is uitgegeven ten kantore van den Gemeente- Ontvanger in het Raadhuis en voor wat be treft het elders in de Gemeente uitgegeven noodgeld bij den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappëlijk Hulpbetoon; na 7 Juli 1940 aangeboden noodgeld biljetten worden niet meer ingewisseld. Rotterdam, 26 Juni 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, M- SMEDING. OUD. VERPLICHTE aanmelding Het hoofd van de plaatselijke politie, als bedoeld in art. i van Vreemdelingen reglement, m de gemeente Rotterdam, gezien art. 4 van voornoemd reglement vordert: dat alle niet-Ansche vreemdelingen, die tusschen 1 Januari 1933 en Maart 1938 Duitschland hebben verlaten, en thans hun woon. of verblijfplaats hebben in de gemeente Rotterdam, zich binnen 8 dagen na dag- teekening van deze bekendmaking aan- het hoofdbureau van politie, Haagscheveer 23, lste etage kamer 10, onder medebrenging yan hun paspoort en eventueel andere identiteitspapieren, moeten melden. Onverminderd de andere maatregelen, welke kunnen worden genomen ten aanzien van de(n) vreemdeling(e), die voornoemden aanmeldingsplicht niet nakomt, vormt niet- nakoming dezer verplichting overtreding van het strafbare feit, genoemd in art. 26 van het Vreemdelingenreglement, strafbaar met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden- In de vanmiddag gehouden openbare vergadering van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rotterdam heeft de voorzitter, mr. K. P, van der Mandele, hei volgende over de werkzaamheid voor wederopbouw medegedeeld: Op 20 Mei 1940 hebben de burgemeester van Rotterdam en de voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken voor Rotterdam ge zamenlijk opgericht de stichting Rotterdam 1940, welke ten doel heeft het herstel van de gemeente Rotterdam, zulks in het bijzonder op commercieel gebied. Medegedeeld kan worden, dat de werkzaam heden van deze stichting tot dusver voorna melijk bestaan uit verleening van credieten, waartoe een bedrag door het departement van financiën beschikbaar is gesteld, ten einde ondernemingen, welke door de buitengewone omstandigheden niet op eigen krachten ver der kunnen werken, in staat te stellen op, zij het voorloopig bescheiden schaal, haar werkzaamheden te hervatten. Het gaat hier zoowel om groote zaken, die een betrekkelijk aanzienlijk werkkapitaal noodig hebben, als om talrijke kleine neringen, welke met een bescheiden handelsgeld zich weer kunnen be wegen. Voor deze beide groepen zijn afzon derlijke administraties -n het leven geroepen, waarbij medewerking wordt ondervonden van commissies van advies uit de betrokken krin gen. Reeds is een belangrijk aantal credieten verstrekt. Uiteraard is dit aantal het grootste in de groep van de kleine credieten, omdat voor grootere credieten vaak een diepgaand onderzoek noodig is. Zij worden immers niet verstrekt aan bedrijven zonder levensvat baarheid. Intusschen zijn toch ook op dit ge bied reeds verheugende uitkomsten bereikt, en met voortvarendheid wordt gewerkt aan het onderzoek van talrijke andere aanvragen. Gelijk reeds in de dagbladen is vermeld, smaakte de stichting het genoegen om, dank zij de bijzondere medewerking van het depar tement van financiën, aan de textielbranche een crediet en bloc van 2% millioen gulden te verstrekken. Hiertoe zijn weer bijzondere administratieve maatregelen getroffen. Het spreekt vanzelf., dat de stichting Rot terdam 1940 gaarne zoo spoedig mogelijk zooveel mogelijk hulp zal bieden, doch aan den anderen kant mag de degelijkheid van het werk onder dezen wensch niet lijden, omdat het thans erom gaat een zoo deugde lijk mogelijke basis voor den wederopbouw van het Rotterdamsche bedrijfsleven te leg gen. Het uiterste wordt gedaan om beide eischen te verzoenen. Het ter hand nemen van andere werk zaamheden van dezelfde strekking is in voor bereiding. Het is goed mede te deelen, dat daar naast ook het noodige wordt verricht om niet-zakenlieden over de groote moeilijk heden, waarmede zij hebben te kampen, heen te helpen. Hiertoe mochten wij de medewerking ontvangen van de verleden Aangiften van 1 Juli. BEVALLEN: J. de Vogel—Westerdijk, d. A. GrootersHom an, z. C, Heschlévan Baarlen, d. S. Schreuder—iJarianie, d. A. Hagoort Koote, d. J Sie-ing—Arts, z. A. Bams— Arnoldt, d L. F Warmerdam—van Zijl, z. M de Vos Burehart—Baijé, z - J. Kroosvan Spanje, d. SandersBoekbinder, d. C. S. M. Schrammeijer—van Beek z. J. Blokvan den Ende z. C. GordijnBogerd, d. J. A. Huigen Braun z. A Tas— Paludanus, z. F. A. M. MelchingGroene, daal, z. G GrenwisDelvoije, z. J I. Boer—Bloem, d. M. L. C. van Lente Reiche, d - H. W. M van Beekvan der List, z L. G Mommvan der Wel, z. A. Verheezen—Walpot, z C. M van Hal—Emmery, z M C. Retjncrt--Jaspers, d. P. Riezebos— Klisman. —LA. Huisman—Bakker, z. G. M. Dekker-de Wil, d. J. Corraljé—Sahli, d. D. Barendregt- va, Houwellngen d. H. J. van der Woerd -Strie .er, d. D. JKolenbrander— Koorn. z. W k noestKramer, z. G. J. E. van Welij—Hagendoorn, z A. M. MolPragt, z. w. Keur—Kruithof, z. - M. G. de Looze— Meerdink, n.. den HaanSmol, d. J. KapperBurema l, H. C. de JongeVerstegen, z. N Mosse'manvan der Meide, d. H. E. van der Lugt—van den Berg, z. E. A. C. Storm Schoonen. z. - G. de KoningBosch z. A. M. SteevensZoetemelk, z. J. van den Abeelen Kloos, z. M M. A. Elich—van der Sluis, d. H C. SnUde-.o- van Zon, d. H. Bussem—van Wolferen, z ha. A. VisBuijs, d. A. F. H. DumontDavenne, z. C L. WalopTrouwborst, z. E. M FreundTruijens, d. OVERLEDEN C. v. d. Blink, vrouw v. D. Lank- horst, 52 j.; M. de Lange, vrouw v. C. L. V. d. Driessehe, 37 j. E. Verhagen, wede v. A. de Zeeuw, 66 j.M. H. v. Aken, vrouw, v. J. P. v. Oosterhout, 64 j.; E. Muller, dochter, 3 j. C. Bastiaanse, zoon, 15 j. H. W. T. Kuckulus, vrouw v. P. J. Campagne, 60 j.Z. v. Dodewaard, wede v.' H. H. L. Meinsma 77 j. A. Geleijnse, vrouw v. J. Faasse, 35 j.W. Ooms, wedr. v. P. Molenaar, 75 j. K. M. E. Zandstra, dochter, 10 m.; G. E. Mettrop, dochter, 7 m. T. G. v. Santen, man v. B. v. Dijk, 42 j.M. Opmeer, ongeh. vrouw, 53 j.; E. v. Uden, vrouw v. J. v. Uden, 71 j.C. A. v. d. Jagt, wedr. v. D. v, d. Waal, 75 jO. K. Schaedtler, gesch. man v. E. M. Krafft 74 j.H. J. Gelder, ongeh. vrouw, 86 j.J. G. Vaes, man v. J. G v. d. Veen, 68 j.W. F. Gijger, dochter, 12 j.C. Gijger, zoon, 15 j.; A. Torcque, zoon, 12 F. G. v. Dipte, dochter, 7 j. C. J. de Graauw, man v. J. v. Groezen, 48 j. M. J, Nous- sen man v. M P. Hundersmarck, 26 j.; L. den Ouden, wedr. v. S. Klop, 75 j. Het zal allen wel bekend zijn, dat de nationale collecte, waarover meer dan eens is geschreven en gesproken, nu definitief gehouden zal worden op Zaterdag 6 Juli a.s. Maar dit te weten is niet genoeg. De Schiedamsche burgerij zij er van door drongen, dat er veel, zelfs zeer veel gegeven zal moeten worden om de ergste nood van de getroffenen te kunnen lenigen. Dat kan niemand beter weten dan het comité voor V.V.H., dat dagelijks de talrijke aanvragen om hulp krijgt te behandelen en dat aldoor weer moet zeggen: „We hebben geen bovenkleeren, noch voor mannen, noch voor vrouwen" enz. De vragenden gaan weg, mismoedig, teleur stelling op het gelaat, velen bitter gestemd En wij, die de ellende in de woningen van nabij hebben aanschouwd kunnen die teleur stelling begrijpen, zelfs de bitterheid ,al maakt die ons het werken vaak zeer onaan genaam. En het zijn niet enkelingen, die hulp be hoeven. Maar enkele honderden gezinnen hebben, om welke reden ook, weer een eigen woning betrokken, maar zijn verstoken van alles wat voor bewoning noodig is. Over gordijnen en vloerbedekking wordt maar nooit gesproken, maar tafel, stoelen, slaapgelegenheid, keuken gerei, aardewerk, het ontbreekt ten eenen- male. En de inkomsten zijn bij het over- groote deel dezer menschen, zoo laag dat van zelf iets aanschaffen, geen sprake kan zijn. Zeker, de Schiedamsche burgerij heeft vee] aan V.V.H. afgestaan en het is in groote dankbaarheid aanvaard, maar het was een droppel op een gloeiende plaat. Hulp kan alleen worden geboden als er geud beschikbaar komt, veel geld en daarom jaar door het bedrijfsleven opgerichte stichting Rotterdam 1939, welke ten doel heeft de verdediging van de materieele en geestelijke belangen der Rotterdamsche bevolking in moeilijke tijden. Deze orga nisatie heeft hiervoor een kantoor inge richt in het Gebouw van de K.L.M. aan den Coolsingel. Uit breede kringen is voor dezen arbeid onbaatzuchtige medewerking ontvangen. Ook hier kan reeds veel werk worden verzet. Ten slotte blijft natuurlijk op dit gebied een belangrijke rol weggelegd voor den ge meentelijken dienst van maatschappelijk hulpbetoon, waarmede in intensieve en aan gename samenwerking wordt gearbeid. Bij de verschillende centrale overheden wordt begrip aangetroffen voor de bijzondere moeilijkheden van Rotterdam in dezen tijd. Ei bestaat gegronde hoop, dat de van die zijde betoonde medewerking onzen arbeid zal ver gemakkelijken. Het zij ten slotte nog eens duidelijk her haald: zakenlieden moeten zich schriftelijk wenden tot de Stichting Rotterdam 1940, Nieuwe Beursgebouw; anderen hetzij schrif telijk tot de Stichting Rotterdam 1939 in het Gebouw van de K.L.M. aan den Coolsingel, het zij tot den Gemeentelijken Dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon (formulieren af te halen aan de navolgende lokalen: Gashouder straat 56, Snellemanstraat 37, Schoonderloo- straat 38, Schiedamschesingel 139, Heide- straat 5). Als algemeene grens is aangeno men, dat degenen, die als hoofden van gezin nen of als kostwinner meer dan f 25 per week verdienen, worden behandeld door de stichting Rotterdam 1939, en degenen, die daar beneden blijven, door den gemeentelijken dienst voor maatschappelijk hulpbetoon. Om verwarring te voorkomen wordt hier naast de nadruk erop gelegd, dat al deze arbeid, welke er toe strekt de eerste moeilijk heden te helpen overwinnen, geheel los staat van de vraag, of de oorlogsslachtoffers vroe ger of later geheele of gedeeltelijke schade loosstelling zullen ontvangen met behulp van heffingen, die voor dit doel op het geheele Nederlandsche volk mochten worden gelegd. Zooals u weet, heeft de opperbevelhebber van land- en zeemacht voor een onderzoek naar den omvang van de oorlogsschade een speciale commissie ingesteld, namens welke met ingang van deze week hier ter stede met hulp van de balie een nauwkeurige beschrij ving van alle aangerichte oorlogsschaden wordt opgesteld. Natuurlijk houdt dit niet in, dat die schade ook inderdaad zal worden vergoed, doch, als daartoe wordt besloten, dan is een uitvoerige beschrijving daarvan een eerste vereischte. Degenen, die geen credieten noodig hebben ter overwinning van acute moeilijkheden, zullen de oplossing van dit schadevergoedingvraagstuk moeten af wachten. Alle anderen kunnen trachten door bemiddeling van de stichting Rotterdam 1940 voor zakenlieden, of hetzij door (ie stichting Rotterdam 1939, hetzij door Maatschappelijk Hulpbetoon voor niet-zakenlieden, de eerst- noodige tegemoetkoming te verkrijgen. De Kamer heeft de medewerking aan de oprichting van de stichting Rotterdam 1940 goedgekeurd. ZAAK OVERGEDAAN. De boekhandel van de firma Voorhoeve Dietrich is met ingang van 1 Juli overgedra gen aan den heer P. J. Veneman. De zaak zal op dezelfden voet worden voortgezet. REPETITIES HERVAT De mannenzangvereeniging „Wilton-Feijen- oord" zal op Donderdag 4 Juli a.s. haar repe tities weer hervatten. Deze zullen plaats vinden elke Donderdag avond in de zaal Eendracht te Schiedam. UITZENDING NEDERLANDSCHE KINDEREN NAAR BUITEN. De ouders van kinderen van 8 tot 14 jaar worden hierbij opgeroepen om zich te melden op het Bureau van den Schoolartsendienst, Lange Nieuwstraat 119 te Schiedam op Vrij dag 5 Juli a.s. van 9.00 tot 11.00 uur v.m., in dien zij in aanmerking meenen en wenschen te komen voor uitzending voor den duur van 2 tot 3 maanden naar kinderherstellingsoorden en welgestelde gezinnen in Boven-Oostenrijk. Inlichtingen zijn op genoemd bureau te be komen. Voor een veilige overtocht, eveneens voor rekening der Duitsche autoriteiten wordt ten Volle zorg gedragen. HET COLPORTEEREN In verband met de vele vragen of het ge oorloofd is te colporteeren en met name of dit geoorlooofd is door een lid van de N.S.B. in uniform, moet worden medegedeeld, dat dit, indien men zich houdt aan een „werkelijk" en „gewoon" colporteeren dit is het te koop aanbieden langs de straat van bepaalde stukken op'het oogenblik inderdaad alhier geoorloofd is. Een ieder bezie deze aangelegenheid in den zin, dien dezelve naar haar innerlijke waarde verdient en toone zich bereid ook ten dezen de openbare orde te steunen en te helpen handhaven. COLLECTE LANGS DE HUIZEN De driemaandelijksche collecte langs de huizen voor de R. K. armen van Schiedam zal Donderdag a.s. gehouden worden. GESLAAGD. Dezer dagen is in een vergadering van direc teur en leeraren der Gem. Middelb. Handels avondschool het einddiploma der school aan de geslaagde leerlingen uitgereikt. Namens het gemeentebestuur was daarbij tegenwoordig de wethouder van onderwijs, de heer Dinkelaar, namens de commissie van toe zicht op het middelbaar .onderwijs, de heeren Houtman en Bakker, terwijl bovendien aan wezig waren de gecommitteerden bij de eind examens, de heer Steinder, dir. der Kunstmest- fabriek te Vlaardingen; de heer Steinder, dir. van de Rotterdamsche Bankvereeniging te Schie dam en de heer J. Witkampff, secretaris van de K. van K. te Vlaardingen. Het diploma werd uitgereikt aan: Jacob Bakker, Gerrit Jan van Efferen, Harm de Jonge, Jacoba Kty, Annie Klapdoor, Andries Scheffer en Daniël Sprong. Afgewezen 2. Voor het eindexamen van de R.K. Handels avondschool „de Hanze" slaagden de dames A. Naring, M. Leenderts, M. Rietstap, E. Stijvers, J. Heynsbroek en J. Zoetmulder en de heeren J. Smit, F. Mouwens, G. v. Jole, J. Lenois, G. Kuiters, A. van Schendelen, A. v. d. Berg en M. van Adrichem. SCHIEDAMSCHE VOETBAL COMPETITIE. De uitslagen van de in de afgeloopen week gespeelde wedstrijden luiden als volgt: Burgo 1-DWS 1 1—2; HVO 1—DES 1 1—3; DVO 1NFC 1 3—1; Pro-Patria 1—NIMA 1 1—1: Hercules 1CWS 1 21; BZS 1Zwaluwen 1 6—1; VSC 1—DRZ 1 2—5; Kethel 1—SCF 1 4—2; Romi 1Hurijfa 1 21; St„ Hooger 2DVO 2 33: DWS 2Zwaluwen 2 niet bekend; CWS 2 VSC 2 2—10; BZS 2—Zwaluwen 3 4—1. NATIONALE INZAMELING 1940 De uren van openstelling zij als volgt: Gewoon tarief. Zwemplaats voor mannen: alle werkdagen, behalve Woènsdag: 6.30—8; 10—13; en 14.30—16.15; Woensdag: 6.30—8; 10—13. Alléén abonné's: alle werkdagen: 13—14.30. Hel rijkscommissariaat deelt mede: De in functie zijnde burgemeester van de gemeente Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy, is op last van den rijks commissaris voor het bezette Neder landsche gebied uit zijn ambt ont slagen. De werkzaamheden van den burge meester worden voorloopig door den oudsten wethouder waargenomen. Het A.N.P. meldt: Vannacht is Rotterdam weer geteisterd door een Britsch bombardement, dat dezen keer vrij aanzienlijke schade heeft aangericht, waar bij wederom particulier eigendom het heeft moeten ontgelden. Het verkeer heeft in de gevolgen van dezen nachtelijken aanval moe ten deelen. Het A.N.P. meldt voorts, dat vannacht Engelsche vliegers hun bomaanvallen op de Nederlandsche burgerbevolking hebben voort gezet en dat omstreeks vijf minuten voor drie te Kwintsheul zes bommen zijn neergekomen, waarvan vijf onmiddellijk ontploften. Een ka pitale boerderij werd grootendeels vernield, terwijl Van veel huizen in den omtrek dak pannen werden afgeslagen en ruiten vernield. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Mgr. Huibers zal aan de bedevaart deelnemen. Zondag a.s. houdt de R.K. Middenstands vereeniging haar jaarlijksche bedevaart naar O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo. Uit het ge heele bisdom zullen de leden van den R.K. Middenstandsbond naar het genadeoord te zamen stroomen. Waarschijnlijk zal ,de deel name die van het vorig jaar nog overtreffen, toen zeven honderd leden in Heiloo aanwezig waren. Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zal naar wij vernemen, de processie leiden en de predi katie houden. In de provincie Noord-Holland zijn twee kleinere dagbladen voor den tijd van twee weken verboden, omdat zij, naar de Presse- abteilung van het rijkscommissariaat mede deelde, systematisch een onvriendelijke hou ding jegens de Duitsche bezettingsmacht heb ben aangenomen en niet hebben kunnen af zien van hun vroegere eenzijdige propaganda ten gunste van de geallieerden. AARDAPPELEN-AANVOER GEREGELD Teneinde den aanvoer van nieuwe aard appelen aan de Westlandsche veilingen beter geregeld te houden, hebben de veilingen thans besloten om alleen op Maandag, Woensdag en Vrijdag gelegenheid te geven tót het aanvoe ren van nieuwe aardappelen. Hierdoor hoopt men te bereiken dat geen surplus ontstaat. Weliswaar bleven Maandag aan de veilingen nog enkele partijen onverkocht, doch de be doeling is juist om op de z.g.n. tusschendagen gelegenheid te geven, die hoeveelheden weg te werken. Ook gisteren konden weer partijen aard appelen naar het buitenland gezonden worden. De minimumprijs voor de aardappelen is thans iets verlaagd en gebracht op 5 cent per kilo. Zwemplaats voor vrouwen: Woensdag 7^8; 10—13; en 14—16.30; Zaterdag: 7—8; 1013; en 14.3016.30; alle andere werkda gen: 7—8; 10—13; en 14.30—17.15. Goedkoope uren („5 cent-uren"). Zwemplaats voor mannen: des Woens dags: 14.30—15.30 en 18.30—20; op alle 18.30—20. Zwemplaats voor vrouwen: op alle werkdagen: 810; èn, behalve op Woensdag en Zaterdag van 18.4520; op Woensdag en Zaterdag van 810 en van 16.3017.30. „Kostelooze ure n". Zwemplaats voor mannen: Woensdag: 810 en 15.30— 18.30. Op alle overige werkdagen: van 810 èn van 1718.30. Zwemplaats voor vrouwen: alle werk dagen (behalve Woensdag en Zater dag): 17.1518.45; Woensdag: 17.3020; Zaterdag: 17.3019. Schiedam, 2 Juli 1940. Ter openbare kennis wordt gebracht, dat de inenting tegen typhus en verwante ziekten deze week nog op de bekend tijden zal worden voortgezet. Ook nieuwe aanmeldingen zijn mogelijk. A.s. week kan men zich, zoowel voor de eerste maal als voor herinenting, echter alleen aanmelden: Dinsdagmiddag, 9 Juli, Donderdagavond, 11 Juli en V r y d a g- avond, 12 Juli e.k., resp. van 35 uur, 79 uur en 79 uur n.m. Nader zal worden bekend gemaakt wanneer men zich in de week van 14 tot en met 20 Juli a.s. kan aanmelden. Als plaats van inenting blijft aangewezen de R. K. Bewaarschool aan de Lange Singel straat, alhier. GENEESKUNDIGE ARMENVERZORGING Gedurende het tijdvak 1 Juli 1940 tot en met 30 Juni 1941 zullen de twee gemeente- geneesheeren dienst doen in de volgende af- deelingen: In het gedeelte der gemeente ten zuiden van den Maassluischedijk, ten oosten van de Markt W.Z., de Hoogstraat, den Kortedijk en ten zuiden van den Schiedamschedijk doet dienst de heer Dr. A. L. Erkelens. In het gedeelte der gemeente ten Noorden van den Maassluisschedijk ten Westen van de Markt W.Z., de Hoogstraat, den Kortedijk en ten Noorden van den Schiedamschedijk doet dienst de heer E. J. Linzel. GESLAAGD Aan de Universiteit te Leiden slaagde de heer W. A. Bax, alhier, voor het candidaats- exaipen geneeskunde. Blijkens een circulaire, gericht door het Rijkskolenbureau aan brandstoffenhandelaren, is aan handelaren weder dispensatie verleend van het verbod tot het verkoopen en afleve ren van vaste brandstoffen, voorzoover be treft den verkoop en aflevering van steen kolen, steenkoolbriketten, cokes, bruinkolen, biuinkoolbriketten en petroleumcokes. De handelaren mogen in de maand Juli 1940 aan binnenlandsche industrieele ver bruikers en daarmede gelijk te stellen af nemers, zooals o.a. ziekenhuizen, gestiohten en alle instellingen van rijk, provincie en ge meente, ook indien verkoop of aflevering plaats vindt via een handelaar, slijter of depothouder, voorloopig niet meer vaste brandstoffen verkoopen of afleveren dan 1/12 van de door deze afnemers in de maanden April 1939 tot en met Maart 1940 van hen ontvangen hoeveelheid. Voorts mogen zij tot en met 30 Sep tember 1940 aan hun overige binnenland sche afnemers voorloopig niet meer vaste brandstoffen verkoopen of afleveren dan 20 pet. van de door deze afnemers in de maanden April 1939 tot en met Maart 1940 aan deze afnemers afgeleverd kwan tum en moeten zij de hiervoor beschik bare hoeveelheden, zooveel mogelijk naar verhouding gelijkelijk over deze afnemers verdeelen en tevens de werkelijk gelever de soort en kwaliteit der vaste brandstof fen aan deze afnemers berekenen. Voor zoover de beschikbare hoeveelheden dit toelaten, zal aan nieuwe afnemers-ver- bruikers, 1/12 respectievelijk 20 pet. van hun geschatte normale jaarverbruik van vaste brandstoffen, verminderd met het eventueel reeds in Juni 1940, respectievelijk sedert 1 Mei 1940 van handelaren en anderen ont vangen kwantum vaste brandstoffen, mogen worden geleverd. Van deze afleveringen aan nieuwe af nemers-verbruikers dient een geteekend ont vangstbewijs te worden ingenomen. De handelaren mogen tot en met 30 Sep tember 1940 tot nader order geen verplichtin gen aangaan tot het verkoopen of afleveren van vaste brandstoffen na 30 September 1940. Voorts zijn er eenige bijzondere voorwaar den vastgesteld, o.a. voor levering aan slijters en depothouders. Fietsen sonder plaatje is thans verboden Wellicht ten overvloede, wijzen wij er op dat het thans weer verboden is, zonder rij wielplaatje te fietsen. De nieuwe plaatjes zijn thans geldig, maar ook de oude blijven geldig en wel tot 1 Augustus. In het R. K. Ziekenhuis te Den Haag, waar hij een tweetal weken verpleegd werd en een operatie had ondergaan, is overleden de Wel- eerw. Heer A. J. G. Bergman, kapelaan der Parochie van O. L. Vrouw v. Lourdes te Sche- veningen. Hij werd 1 Jan. 1909 te Haarlem geboren, in 1934 priester gewijd en in dat zelfde jaar benoemd tot kapelaan te Castri- cum. Na daar gedurende een vijftal jaren kapelaan te zijr geweest, volgde in 1939 zijn benoeming tot kapelaan te Scheveningen. Hier was hij o.a. belast met de zorg van het vrouwelijk jeugdwerk en de zielzorg van de gevangenen. Bij het te Dordrecht gehouden examen van den Chr. Middenstandsbond behaalde het Middenstandsdiploma Mej. L. den Draak, leer linge van den Midd. Cursus, dir. de heer L. T. van Bree. ZWEMMEN EN GEVAAR VOOR TYPHUS De Burgemeester deelt mede, dat vanwege het Staatstoezicht op de Volksgezondheid is medegedeeld, dat het niet meer noodig is, met het oog op gevaar van typhus, de zwembaden gesloten te houden. Als richtlijn kan worden aangenomen, dat als in het vorig jaar een bad geopend is ge weest, dit ook thans weer het geval kan zijn. VERKIEZING KAMER VAN KOOPHANDEL Op Woensdag 10 Juli a.s. zal de verkiezing plaats hebben van een lid voor de afdeeling Kleinbedrijf der Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas, wegens het openvallen van een plaats door overlijden van den heer P. de Willigen. Te 's-Gravenhage slaagde voor het diploma kantoorstenograaf Engelsch, systeem „Groote", Mej. Jo van der Ster, alhier. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN. 28 Juni. Jenneke, d. v. L. v. d Vliet en E. K. van t Oor, v. Schravendijkplein 46. 30 Juni. Age, z. v. J. M. van Klink en W. A. Jeltema. Eendrachtstr. 57Johanners, z. v. A. J. van der Kooij en P. G. Lagerweij Parkweg 48; Willemina Cornelia, d. v. J. de Winter en A. van der Waal. Spoorsingel 152. OVERLEDEN. 28 Juni Nicolaas van der Linden, oud 62 j. echtgen. van W. van der Vooren, FaJckstt 28. GEBOREN: Maartje Adriana, d. v. M. v. d. Kruit en A. de Zeeuw, Molensingel 28; Theodorus William Gerardus, z. v. C. J v. d. Lans en T. J. Duimel, Zestienhovenschekade lOSa. Hendrika Ber- dina, d. v. A. Sterk en D. Martijn, Schoolstraat 69; Hendrikje Aldegonde Alberta, d. v. F. K. Plate en J. de Vries; Zestienhovenschekade 119a; Tom, z. v. T. Breodveld en W. Otte, Pieter van Aschstraat 16b. OVERLEDEN: Jan van den Marei, 44 jr., melk- slijter, wonende 'e Overschie, echtgen. van G. Nicolaas; Arie Hoogervorst 16 j„ auto-monteur, wonende te Over-.chie, ongeh.; Marta van Dijk, 89 j., zonder beroep, wonende te Rotetrdam, wed. van A. Vogelezang. ONDERTROUWD: Pieter Nelis van der Waal, 24 J„ verzekeringsagent, wonende te Rotterdam en Theresia Wiegman, 23 j„ z.b., wonende te Over schie. Arie Cornelis Pooi, 31 j., warmoezier, wonende te Overschie en Christina Anna de Vries, 20 j., z.b., wonende te Leeuwarderadeel. GEHUWD: Franciscus van Harten, 23 j., gereed schapmaker, en Adriana Leijdekkers, 22 j., z. b. Adres: Beukelsweg 70, Rotterdam Gerrit Kooij, 25 J., schipper en Pieternella Geertruida Brus, 26 j., z. b. Adres: Domicilie: Oranjestr. 41, Over schie; werk woonpl. aan boord ,,Eben Haezer". Martinus van der Vlugt 30 j.. koopman en Geer- truij den Hartor, 25 j. z.b. Adres: Dorpsstraat 11, Overschie. va» alle goede reclame COURANTENRECLAME Schiedammers op 6 Juli a.s. uw harten open, maar daarnaast vooral uw beurzen open! Andere plaatsen gaven reeds een schitte rend voorbeeld. En om al die kleine, maar vooral ook groote gaven uit die open beurzen in ont vangst te nemen, zijn er zeer veel collectan ten noodig. Daarom doet V.V.H. een dringend beroep op allen, die haar in de eerste moeilijke dagen zoo stevig hebben geholpen, nogmaals weer de handen aan de ploeg te slaan. Hoe grooter het aantal collectanten, hoe grooter het succes. Mannen en vrouwen boven 18 jaar kunnen zich opgeven iederen werkdag van 2 tot 4 uur in het V.V.H.-huis, Broersvest 45, telefoon 68220, giro 380902 VERSPREID GEEN GERUCHTEN. De burgemeester van Schiedam doet langs dezen weg een beroep op de burgerij om toch vooral geen geloof te hechten aan allerlei ge ruchten, welke, in het bijzonder de laatste dagen, omtrent bombardementen, evacuatie of anderszins, de ronde deden, en daarmede de bevolking ten zeerste verontrustten. De burgerij kan er op rekenen, zoo ver zekert de burgemeester, dat het gemeentebe stuur ten deze alles wat in zijn vermogen ligt, zal doen om geruchten, als vorenbedoeld, steeds aan de juistheid te toetsen, terwijl als daar aanleiding voor zou zijn, de burgerij tijdig daaromtrent zal worden ingelicht, en de te nemen maatregelen zullen worden bekend gemaakt. Tot dusverre zijn alle geruchten ten eenen- male onjuist gebleken, hoe aannemelijk zij ook soms geschenen hebben. De burgemeester vertrouwt dat, afgezien van de zoowel door Nederlandsche als door Duitsche autoriteiten uitgevaardigde verboden om geruchten te verspreiden, de burgerij zich zal onthouden van waarde te hechten aan zulke doorgaans vage en niet dan op phantasie berustende berichten. Slechts vertrouwen op het bestuur en alge meene medewerking in de lijn van rust, van kalmte en orde mogen in deze dagen aan al ons doen en laten ten grondslag liggen. DE ZWEMPLAATSEN OPEN Uit een officieele kennisgeving blijkt, dat de Gemeentelijke Zwemplaatsen aan den Westfrankelandschedijk op Woensdag 3 Juli a.s. voor het publiek worden opengesteld. Nadat gisteren van den Inspecteur van de Volksgezondheid bericht was ingekomen, dat daartegen geen bezwaar meer bestaat in ver band met den toestand van het water, zijn alle maatregelen genomen om zoo spoedig mogelijk tot de openstelling te kunnen over gaan. De abonnementen en knipkaarten zijn ten kantore van den .Gemeente-Ontvanger ver krijgbaar. De tarieven en uren van openstelling zijn in de officieele kennisgeving uitvoerig ver meld. (Wij raden den zwemlustigen lezers aan deze uit te knippen en te bewaren.) Hieruit blijkt, dat dit seizoen, bij wijze van proef, in het heerenbad eiken werkdagavond een 5-eents-tijd wordt ingevoerd van 6.308 uur. In het damesbad is eiken werkdag de 5- cents-tijd van 810 uur v.m. èn, behalve op Woensdag en Zaterdag, 's-avonds van 6%8 uur. Op Woensdag en Zaterdag van 810 v.m. en van 414514 n.m. In het dames-bad wordt de douche-gele genheid uitgebreid. Door den Dienst van Gemeentewerken is hard gewerkt om alles op 3 Juli a.s. keu—'" in orde te hebben. Zaterdag de klap op de vuurpijl Om het contact tusschen het collecte-comité en degenen, die er Zaterdag a.s. met de bus op uit zullen trekken, zoo innig mogelijk! te maken, wordt morgenavond 8 uur in gebouw Eendracht een bijeenkomst gehouden, waarin de voorzitter van het plaatselijk comité een kort woord zal spreken. Vragen, die gerezen mochten zijn bij de collectanten, kunnen bij die gelegenheid wellicht beantwoord worden. Vrijdag tusschen half 8 en 9 uur worden de collectanten opnieuw in gebouw Eendracht verwacht om hun bus en „instructie" in ont vangst te nemen. Dat kan ook nog in den loop van Zaterdag geschieden! Het plaatselijk comité verwacht heel veel van de inzameling. Er zijn trouwens aanwij- zigingen, dat zij zal slagen, want de collecte met de lijsten heeft reeds een niet onbevre digend resultaat opgeleverd. De klap op de vuurpijl komt echter Za terdag! GESLIPT Maandagmiddag slipte de motorrijder M. R. P. toen hij met zijn motorrijwiel reed in de Adm. de Ruijterstraat, waardoor het mo torrijwiel zwenkte en de 2.3-jarige wandelaar M. L. M. we» aangereden. De wandelaar be kwam eenige met ernstige schaafwondjes. AUTO CONTRA HEK In den nacht van Maandag op Dinsdag reed een auto, bestuurd door G. E. T. misleid door de heerschende duisternis, in de Gerrit Verboonstraat tegen het aldaar geplaatste hekwerk op. Zoowel het hek als de auto werden beschadigd, terwijl de bestuurder geen letsel opliep. GEMEENTELIJKE ZWEMPLAATSEN (Officieel.) De Gemeentelijke Zwemplaatsen aan den Westfrankenlandschedijk worden voor het pu bliek opengesteld op Woensdag 3 Juli 194, voorloopig t/m. 21 September a.s. Ten kan tore van den Gemeente-Ontvanger, Nieuw straat 26 (geopend als regel Maandag t/m Donderdag van 9 tot half 2), zijn de abonne menten en knipkaarten verkrijgbaar. Het tarief is' als volgt: Coupon per keer 0.15; Bepaalde uren (zie openstelling) per keer 0.05. Seizoen abonnementpers. 18 j. en ouder 3.50, gezinslid pers. 18 j. en ouder 2.25, gezinslid pers. beneden 18 j. 3, zelfstandig pers. beneden 18 j. 1.75. Maand abonnement (30 dagenkaart): pers. 18 j. en ouder 2; id. pers. beneden 18 j. 1.50. s o o n 1 ij k. Knip kaart (niet -persoonlijk) voor 10 keer 1.25; idem voor 5 keer 0.65. Kindertarief. Kinderen beneden 5 j. vrij; voor kinderen van 5 t/m 12 j. per keer 0.10. Knip kaart (niet-persoonlijk) voor 10 keer 0.75. Voorts zijn nog verkrijgbaar: abonnementen voor het bewaren van badgoed 1; abonne menten voor zwemonderricht (14 jaar en ouder) 2.50, alsvoren Obeneden 14 jaar) 1. De s e i z o e n-abonnementen en de zwem- leskaarten zijn uitsluite nd ten kantore van den Gemeente-Ontvanger verkrijgbaar; zij kunnen echter wel besteld worden bij den Administrateur; de maan d-abonnementen en de knipkaarten gedurende het seizoen óók aan de Zwemplaatsen bij den administrateur; de coupons per keer en de kinder kaartjes alléén bij den administrateui. INENTING TEGEN TYPHUS. (Officieel.) KENNIS IS MACHT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1