LAATSTE BERICHTEN De Nederlandsche houding in dezen tijd ROTTERDAM Gemeentepublicaties Burgerlijke Stand SCHIEDAM Ciano naar Berlijn Scheepvaart PAG. 5 HIT NIEUWE DAGBLAD VAN ZATERDAG 6 JULI PAG. 5 Kinderen naar den Boyen-Donau HARMONIE Oplichter aangehouden Binnenkort onteigening van allen grond in het stadsplain-Witteveen Door granaatscherven getroffen Rotterdamsch Philharmonisch Orkest aanmelding voor den opbouw* Opgave van schuilkelders ARBEIDSKRACHTEN NAAR DUITSCHLAND ALLES OP HET GEBIED VAN GLAS N.V. Katwijk's Glashandel, Tel 68735 Duizenden platen TRIPLEX Frans van Thienen, Broersveld 123 Bekendmaking van den Duitschen bevelhebber in de Nederlanden Hel1 luisteren naar buiten- landsche radiostations Verbodsbepalingen Weer Engelsehe vliegtuigen boven ons land Een toestel boven Haarlem neergeschoten DE TEXTIELWINKELS GAAN EEN PAAR DAGEN SLUITEN N.S.B.'ers in Indië in vrijheid gesteld De nood in het bakkersbedrijf Motorrijder tegen een boom gereden Voor de schoenmakers De ouders kunnen hun kinderen ihans opgeven Het gemeentebestuur heeft aan de hoofden en het onderwijzend'personeel van openbare en bijzondere scholen voor gewoon lager, uit gebreid lager, middelbaar, voorbereidend hooger en nijverheidsonderwijs circulaires toegezonden, om deze aan de kinderen uit te reiken. Deze circulaire luidt als volgt: Zooals reeds in de dagbladen is vermeld, heeft de Rijkscommissaris voor de Neder landen bij zijn bezoek aan Rotterdam mede- deeling gedaan van de uitnoodiging van den Gouwleider van Boven-Donau (Boven-Oosten- rijk) om, als blijk van erkentelijkheid voor de gastvrijheid, een 20-tal jaren geleden door Nederland aan Oostenrijksche kinderen ver leend, thans een groot aantal Nederlandsche kinderen in den Rijksgouw Boven-Donau in kinderherstellingsoorden en welgestelde ge zinnen onder te brengen. Dit aanbod is gedaan voor kinderen in den leeftijd van 814 jaar. De duur van het verblijf is gesteld van 15 Juli tot 1 September a.s. Voor de uitzending is een centrale instantie in het leven geroepen, genaamd „Kinder- aktion Niederlande Ost.mark". Voor de ver zorging der kinderen zijn op allerlei wijze de noodige voorzorgen getroffen, opdat de kin deren een prettige en rustige vacantie in een heerlijke natuur zullen genieten. Ouders, die voor hun kindereh van de uit noodiging gebruik willen maken, wordt ver zocht het bijgevoegde biljet, ingevuld en onderteekend, uiterlijk op 8 Juli a.s. in te leveren bij het Bureau voor Kinderuitzending, Molenwaterweg 24, alhier. Deze week heeft dit theater een zeer ge varieerd programma. N'a de inleiding draait de film „Bedekte oogen" met Richard D'ix in den hoofdrol. Richard belooft zijn zuster voor haar compromitteerende papieren in zijn bezit te krijgen. Om zijn doel te bereiken geeft hij voor blind te zijn. Zijn geleidehond Ace is goed afgericht voor de taak en het slot kan dan ook niet anders zijn, dat die papieren ver nietigd worden, de afpersers hun verdiende loon krijgen en voor Richard is bovendien nog een happy end weggelegd. Na de pauze een muzikale cavalcade. Jazz en songs teveel om op te noemen worden ge geven in „Alexander's Ragtime Band". Ty rone Power's ideaal is een eigen band met songs van Alice Faye te hebben. Door zijn succes wordit de band steeds grooter en krijgt hij betere aanbiedingen. Don Ameche speelt ook zijn rol om stof te leveren in deze film van zoete melodieën, welke wij voor niet te jeugdige personen kunnen aanbevelen. Hij gaf zich uil voor gouwleider van de N.S.N.A.P. Op verzoek van de politie te Rotterdam is in den nacht van 24 op 25 Juni j.l., gelijk door ons werd gemeld, in zijn woning aan de Lumeystraat in den Haag, door de Haagsche politie gearresteerd de 35-jarige J. A. A., tuinbouwkundige van beroep, verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan afpersing casu quo oplichting. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat A. zich uitgaf als gouwleider van de N.S.N.A.P., doch ofschoon hij een uniform droeg, waarop hij verschillende distinctieven bad doen aanbrengen, was hij geen lid van deze beweging De man heeft te dezer stede iemand weten te bewegen een auto af te staan, dien hij voor partij-doeleinden zeide noodig te hebben. Verder is gebleken, dat A. zich ook in dezelfde valsch voorgegeven functie had aangematigd, zich te bemoeien met zaken van civielen aard te Utrecht, doch doordat tijdig was ingegrepen, is dit nimmer een voltooide poging geworden. Dan is ook komen vast te staan, dat hij ook reeds vroeger in Duitschland zich aller lei faciliteiten had weten te verschaffen, mede onder het motto, dat hij lid was van de N.S.N.A.P. Verdacht van oplichting ten nadeele van een inwoner van Rotterdam, is A. voor den officier van justitie geleid en in het huis van bewaring opgesloten. De auto kon in beslag worden genomen. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoe ling van den regeeringscommissaris voor den wederopbouw aan het gemeentebestuur van Rotterdam thans zeer spoedig een brief te doen toekomen, waarin wordt medegedeeld, dat alle gronden te Rotterdam waarover zich het stadsplan van ir. Witteveen uitstrekt worden onteigend. Deze maatregel houdt verband met den eisch van snelheid, welke ten deze noodig is voor een spoedigen opbouw van de stad. De gewone procedure ingevolge de onteige ningswet zou daarbij te veel oponthoud geven. De hier bedoelde maatregel werd door het gemeentebestuur reeds sedert eenigen tijd verwacht. Wederom zijn gistermiddag, tijdens het vuren door luchtdoelartillerie, burgers, die zich op straat bevonden, door neervallende scherven getroffen en wel in de Tweede Schansstraat en op het Piet Heinsplein. Zij werden door den geneeskundigen dienst ver bonden. Met nadruk wordt er nogmaals op gewezen, dat men zeer onverstandig eri onvoorzichtig handelt, wanneer men zich op straat begeeft of op straat blijft tijdens het vuren van lucht doelartillerie. Rotterdam, 6 Juli. Voor een goed ge- vulde zaal heeft gisteravond het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest o. 1. v. E d. Flip se in de Rotterdamsche manége een concert ge geven, waaraan Marinus Flipse als pianist medev. erkte. Het programma was ditmaal wel zeer be langrijk. Het bestond uit werken van W. A. Mozart, Robert Schumann en Claude Achille Debus sy. Begonnen werd met de Ouverture „Die Zauberflöte" van Mozart. Deze muziek, met haar breed opgezet begin en pittige fugati- sche voortzetting klonk voortreffelijk in de zaal, die zooals reeds eerder opgemerkt, een uitstekende accoustiek blijkt te bezitten. In S c h u m a n n "s Pianoconcert in a, waarmede het gedeelte vóór de pauze werd besloten, waren we weer in de gelegenheid Marinus Flips e's veelgeprezen spel te bewonderen. In deze echt pianistische mu ziek met haar vaak zeer gecompliceerde rhythmiek en haar geweldige climaxen heb ben we genoten van het voorbeeldige samen spel tussehen piano en orkest, al trad o. i. dit laatste wel eens wat teveel op den voor grond in sommige gedeelten. Marinus Flipse oogstte welverdienden bijval van de zijde van het publiek, waarin hij zijn broer met het orkest op gulle wijze liet meedeelen. Na de pauze werden twee werken van Debussy gespeeld, n.l. Marche écossaise en een tweedeelige suite „Printemps". Het orkest speelde deze werken met soepelheid en door zichtigheid. De „gestopte" trompetten en „af gekamde" violen leverden eep aardig effect in de zaal en omgaven het geheel als met een sluier. Een hartelijk applaus bewees, hoezeer ook deze werken bij het publiek in den smaak waren gevallen. Even voor het slot heeft Flipse medege deeld,, dat, dank zij de welwillendheid van het gemeentebestuur nog twee Vrijdagavond concerten zullen worden gegeven op 12 en 19 Juli a. s., zoodat dit concert niet, zooals oor spronkelijk vast stond, het laatste Vrijdag avond-concert van het Zomerseizoen 1940 is geweest. De belangstelling was, zooals aan het begin gezegd, veel grooter da,n den vorigen keer. PAS OP MET BENZINEI In haar woning aan de Rubroekstraat was de 20-jarige mej. A. Lutters in de keuken be zig een das met benzine schoon te maken. In de nabijhed brandde een pertoleumstel, ten gevolge waarvan de benzine vlam vatte en het meisje ernstige brandwonden aan beide handen opliep. In het ziekenhuis aan den Bergweg werd zij behandeld. Personeel van slangenwagen 48 heeft het brandje, dat in de keuken was ontstaan, gebluscht. DOOK TRAM AANGEREDEN Op den Coolsingel is de 65-jarige J. v. Schaick wonende aan de Achterhaven, door een motorwagen van lijn 9 aangereden. De man bleef bewusteloos liggen. Met een sche delbreuk is hij in het ziekenhuis aan den bergweg ter verpleging opgenomen. ONGEVAL. De arbeider A. de Neeff, werkzaam bij de constructiewerkplaatsen van Schmidt en Van Norden te De Lier, had het ongeluk met zijn hand in aanraking te komen met een machine. Dit lichaamsdeel werd ernstig verwond en de man moest naar een ziekenhuis te Delft ver voerd worden om behandeld te worden. Hij kon later naar zijn woonplaats terugkeeren. DE ZWEMBADEN De zweminrichting Maaskade W.z. (heeren) blijft dit seizoen buiten gebruik en wordt ver vangen door de zweminrichting Mallegat, ge legen aan den Kreekweg. DIENST Aangezien de laatste dag, waarop de werk- looze dienstplichtigen zich kunnen aanmelden Voor den opbouwdienst, op morgen (Zondag) valt, zal voor hen, die zich nog niet hebben opgegeven, gelegenheid zijn zulks alsnog op dien dag te doen. Zij kunnen van 10 tot 16 uur een aangifte-formulier krijgen aan het Hoofdbureau van Politie aan het Haagsche- veer. Na invulling moet het aldaar worden in geleverd. De aanmelding is Maandag, 8 Juli 1940, on- herroep^üjh gesloten. ROTTERDAM, ZOOALS HET WAS De boekhandel Voorhoeve en Dietrich, voorheen gevestigd aan de Schiedamschesin- gel, thans Nieuwe Binnenweg, is op de ge dachte gekomen een expositie in te richten over het onderwerp „Rotterdam, zooals het was". Daartoe heeft men een groot aantal origineele teekeningen en etsen tentoonge steld van de bekenden kunstenaar Eug. Rens burg, allen betrekking hebbend op de oude Rotterdapische binnenstad. Eug. Rensburg heeft een warme voorliefde voor het oude, van de nieuwe zakelijkheid moet hij niets hebben. Is het wonder, dat hij in oud-Rot terdam stof te over vond om zijn talent uit te leven? Wie deze interessante expositie be zoekt, komt tot de conclusie, dat hij aan het vroegere Rotterdamsche stadsschoon maar al te veel is voorbij geloopen. Er is haast geen plekje, of Rensburg heeft het voor het nageslacht vastgelegd. Neem bv. de prachtige ets van de Groote markt, geteekend in den tijd, toen de paardetram nog dagelijks voor Erasmus heenreed en het plantsoentje nog een binnenwater was. Wat weet Rensburg ook de sloppen en de stegen te doen spreken! Deze etsen en teekeningen toonen Rotter dam, zooals het was en geeft aan deze ver zameling bijzondere waarde. Wie in de ge legenheid is, bezoeke deze tentoonstelling. Men kan er zijn geheugen nog eens opfris- schen en tot de conclusie komen, dat Rot terdam in enkele uren tijds heel veel ver loren heeft, wat het karakteristieke van de stad uitmaakte. De expositie is geopend tot 13 Juli. Aangiften van 5 Juli. BEVALLEN J. ie Vries—Hij stek, d.; L. Eising— Bouman z.' G. TwigtBoth, d.; C. van de Wal Dekker/ d.; K. Lurkm—Claas, z.; A. de Graaf— van Doesburg, d., C. G Rijntj es—Dekkers, z.; P. W. Rentenaar—Roskam, d.; E. Diepenbroek— van Eijk, z.; c van der LindenBroekers, d.; G. «L Simonsivens, d L. W. F. KlaassenJansen, z.; C. Kwisthoutde Ruiter, z.; M. van Wordragen Kooijman, d c. van den Oever—van Diën, z.; S. M. KappeteinMaas, z J G. Brussevan Leen- hoff z-, GoemanMani, d.; L. H. Pel- gromScLuurmans, z g. M. E. GordHagendoorn z.; C. E. jiarto—Okonidk, z.; J. MeijStoutjesdijk, z.; S. Roodbol—veerman, dE. J. van Buuren— Mogge, d.; J. Schoon—Slagveld, d.; L P. Demme- nieNieulant, d. C. M. van der ReeBierenbrood spot, d. OVERLEDEN. J. M. Hermes, wedr. v. H. Rijns- dorp, 82 j., M. T» H. •Lambillion, vrouw van C. Leenhouts, 79 J.; C. Polak, vrouw v, p Vgn Rijswijk 80 j M de Blom, dochter^ 8 m.; M. A. v. Scha e-, ongeil, vrouw, 36 J. H. v. Buuren wed. v. J Boon, 74 iH. J. v. d. Staal, man v. K. Olree 5l 3.; J. J. v. Gemert, man v. M. a. W. Brouwer, j.; J. H. W Arnoldus, man v. t. Meijers, 65 j Voorts als levenloos aangegeven: D. v. Ooste—Barendrecht, z.; J Engelen—Nijhuis, z.; M. v. d. Oudenaarden—Webers, z.; M. Schuch v. d. Stroom, z De burgemeester deelt het volgende mede Het is dringend gewenscht, dat de luchtbescher mingsdienst beschikt over een opgave van de kelders, waarin bij luchtgevaar de bewoners een heenkomen kunnen zoeken. Bij mogelijke instorting is het van belang te weten of zich onder of nabij het gebouw kel ders bevinden, waarin nog personen aanwezig kunnen zijn. Tot nu toe werden, na mijn oproep in de bladen van 28 Mei j.l., slechts 17 opgaven als bovenbedoeld, ontvangen, hoewel ongetwijfeld een grooter aantal dusdanige schuilgelegenheden te dezer stede aanwezig is. Ik doe daarom het meest dringende beroep op ieder, die een particulieren kelder, ais be doeld, te zijner beschikking heeft en daarvan in tijd van nood gebruik zal maken, daarvan ten spoedigste opgave te doen aan den Luchtbe schermingsdienst (commandopost), Juliana van Stolbergstraat. Sehiedam, 6 Juli 1940. De burgemeester van Schiedam, VAN HAAREN. POLYANTHA Een concert van het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest? Bloemen en muziek hooren bij elkaar; de één kan de ander aanvullen bij het doen bele ven door den mensch van de schoonheid. Daarom is het zeker niet vreemd, dat het be stuur van de Polyantha overweegt deze maand nog een concert te doen geven door het Rotter damsch Philharmonisch Orkest, dirigent Edu- ard Flipse. Dit orkest heeft een zeer goeden naam. De openluchtconcerten op Lommerrijk, waarvan morgenmiddag het laatste wordt gegeven, heb ben enorme belangstelling getrokken, ook van Schiedammers. En nu zijn besprekingen geopend, om het Rott. Philh. Orkest naar Schiedam te doen komen! Als overeenstemming wordt bereikt, zal het Polyantha-comité daarmee een bijdrage heb ben geleverd tot verlevendiging van het cultu- reele leven van onze stad; een bijdrage, die in wijden kring waardeering verdient. Indien het concert van het Rott. Philh. Or kest slaagt, ook wat de belangstelling van het publiek betreft, kan men nog meer kunstuitin gen op de Polantha tegemoet zien; aan initia tief ontbreekt het niet bij het comité! Alleen moet de burgerij toonen dat initiaief naar waarde te schatten! HET BIECHTGEHEIM IN PASSAGE-THEATER Donderdag a.s. 11 Juli zal het Groot Neder - landsch Volkstooneel in 't Passage-Theater een opvoering geven van het veelbesproken successtuk „Het Biechtgeheim". ,Het Biechtgeheim" behandelt den vreese- lijken strijd van een Geestelijke, wiens broer onschuldig ter dood wordt gebracht, terwijl hij uit den biecht den waren schuldige kenteen strijd, die ondanks de smeek beden van zijn oude, blinde moeder en grijze vader, eindigt in het kennen van zijn Priester- plicht: „de geheimhouding van den Biecht!" Overal trok dit stuk uitverkochte zalen en stemde pers en publiek enthousiast. Wij verwijzen onze lezers gaarne naar de in dit blad voorkomende Reductie-Bon, waar op zij tegen zeer gereduceerde prijzen toegang hebben. Tegen inwisseling betalen zij slechts 60 ct. of 75 ct. per plaats, respectievelijk rechtgevende op de rangen van f 1 en f 1.50. Men knippe dus deze Bon uit en voorzie zich tijdig van plaatsbewijzen. Vanuit Schiedam zijn op 2 en 4 Juli 1940 79 vrijwillige arbeidskrachten naar Duitsch- land vertrokken. Naar Salzgitter vertrokken 34 arbeiders uit diverse beroepen en naar Hamburg gingen 45 haven- en scheepsreinigers. Bovendien gingen boven dit aantal uit de andere gemeenten in het district Schiedam nog 20 arbeiders naar Duitschland. AANRIJDING Vrijdagmorgen omstreeks 10.30 uur had op de Koemarkt, een aanrijding plaats tussehen een auto, bestuurd door B. v. L. en den wiel rijder J. v. B.; de aanrijding ontstond, door dat de auto waarvan de bestuurder voor den wielrijder wilde remmen, ten gevolge van de gladheid van den weg doorgleed. Het rijwiel werd beschadigd, terwijl de wielrijder geen letsel opliep. WAGEN DOOR WINKELRUIT Hedenmorgen omstreeks 8.45 uur stond op de Hoogstraat een met twee paarden bespan nen voertuig stil toen een motorrijder pas seerde. De paarden schrokken van het geluid van den motor en begonnen achteruit te loo- pen, met het gevolg, dat de wagen door een groote spiegelruit van den winkel van de fa. Eyl werd gedrukt. De ruit werd geheel ver nield. BURGERLIJKE STAND GEBORENHenriëtte A., d. van M. A. Osephius en P. Mieloo, Gordonstr. 18; Wil- helmina E. M., d. van G. P. Zuijderwijk en C. E. M. Gardien, Newtonplein 9. OVERLEDEN A. Dieleman, 32 j., binnen deze gemeente. WAARSCHUWING De Burgemeester van Schiedam vestigt nog eens met nadruk de aandacht van de ingeze tenen op het gevaar, dat men loopt, wanneer men bij het in werking komen van het lucht afweergeschut of -tijdens luchtgevechten op straat blijft of zich op straat begeeft. Door aldus te handelen brengt men niet alleen zich zelf, maar ook anderen in ernstig gevaar. De gevolgen hiervan kan men herhaaldelijk in de nieuwsbladen lezen. Laat ieder, die tijdens bedoelde oogenblik- ken niet op straat moet zijn, rustig thuis blijven en zich ook niet in de nabijheid van ramen e.d. ophouden. Schiedam, 6 Juli 1940. De Burgemeester voornoemd, VAN HAAREN. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) ronde stokken en latten in alle maten Tel. 69799. Opslagpl. Baan 40-42, Schiedam SCHIED. REDDINGSBRIGADE Nu het Gem. Zwembad weder geopend is, houd de S.R.B. haar oefenavonden weer in het buitenwater. Voor dames Donderdagavond, heeren Maan dagavond. PASSAGE-THEATER „Als vrouwen regeeren" met in de hoofd rollen Lilian Harvey en Willy Fritsch, is een vroolijk verhaal van een jong echtpaar, waar van de vrouw op kantoor het geld verdient, terwijl de man het huishouden verzorgt. Later wordt het nog erger als meneer op kantoor onder leiding van zijn eigen vrouw moet gaan werken. Spoedig echter weet hij de rollen om te draaien en te zorgen voor een happy end. „Demonen der renbaan" met in de hoofd rollen Ann Sheridan en Pat O'Brien, is het verhaal van het leven van een auto-racer, die zijn gevaarlijke beroep uitoefent om zijn jongeren broeor te laten studeeren. Deze studeert uitstekend, maar niet voor ingenieur, wel echter voor snelheidsmaniak. Dit brengt een verwijdering tussehen de broers. Als de jongste bij een race gewond wordt, komt de groote broer weer op de baan en samen win nen zij den grooten prijs van Indianapolis. Een aardig programma vol spanning en romantiek. De bevelhebber van de weermacht in de Nederlanden, generaal der vliegers Fr. Christiansen, maakt bekend: Er is misbruik gemaakt van de in de geschiedenis zonder voorbeeld zijnde lankmoedigheid en grootmoedigheid, waarmede de Führer den soldaten van een vijandelijke weermacht vrije beweging heeft toegestaan en de demobilisatie ten uitvoer liet brengen, in plaats van hen in gevangenschap te laten wegvoeren. Indien krijgsgevangene Nederlandsche militairen niet in staat zijn, de hun toe gestane vrijheid te waardeeren, dan ligt daarin een smakeloos gebrek aan disci pline jegens de bezettingsmogendheid, die het Nederlandsche leger weinig eer aan doet. Generaal Winkelman heeft nagelaten hiertegen op te treden en daardoor be wezen, dat hij zijn positie en den toestand niet zoo heeft opgevat, als ieder, die nuch ter denkt, moest verwachten. Hij is daarom, zooals reeds is medege deeld, ontheven uit zijn functie als opper bevelhebber der zich in demobilisatie be vindende Nederlandsche land- en zee macht en in krijgsgevangenschap ge bracht. Bovendien hebben de voorvallen van den laatsten tijd en in het bijzonder de gebeurtenissen der laatste dagen mij aan getoond, dat talrijke Nederlanders niet meer weten, of ook niet willen weten, in welken ondubbelzinnigen toe stand zij zich bevinden na de neutrali- teitsschennis door hun vroegere regeering en de overwinning der Duitsche wapenen. Ik beperk mij er toe, deze houding te kenteekenen door enkele voorbeelden, die hier volgen, om eens en vooral grove en gevaarlijke vergissingen onmogelijk te maken: Uit het karakter van talrijke En- gelsche bombardementen kan onom- stootelijk worden opgemaakt, dat zij berusten op inlichtingen van Neder landsche zijde. Ik wensch er geen twij fel over te laten beslaan, dat een der gelijke handelwijze met alle midde len. waarover de Duitsche organen be schikken, zal worden opgehelderd en volgens de Duitsche landsverraadwel- ten, welke voor den oorlog verscherpt zijn, zal worden gestraft. Deze wetten treffen ook degenen, die een dergelijke handelwijze opzettelijk niet aangeven of daarbij zelfs hulp verleenen. Dat geldt ook voor handelingen tegen de belangen der Duitsche weermacht als zoo danig en tegen instellingen van verkeer, bedrijf en industrie. Verder moeten de Nederlanders van het volgende nota nemen: wie een mogendheid, die met Duitschland in oorlog is, in eenigen vorm voor- deelen verschaft, berichten doet toe komen of op andere wijze bevoor deelt, brengt tegelijkertijd het leven en den eigendom van zijn eigen volks- genoolen in gevaar en benadeelt het. 2. Tot de dwaze menschen van deze soort behoort ook hij, die uiting geeft aan een ge zindheid, welke den gerechtvaardigden trots van den Duitschen soldaat en van den Duitschen mensch kwetst. Als bevelheb ber der weermacht in de Nederlanden be schouw ik een dergelijke houding als een teeken, dat de Duitsche maatregelen tot beveiliging van en het bewaren van de rust in de Nederlanden niet begrepen zijn of dat men ze niet wil begrijpen. Als der gelijke gevallen noem ik onder anderen de volgende: a. de veelvuldige overtreding van den bevolen groetplicht tegenover le den van de Duitsche weermacht door geüniformeerde leden van de zich in demobilisatie bevindende Nederland sche land- en zeemacht. Ik herinner eraan, dat de bevrijding uit de krijgs gevangenschap, die berust op de voor zorgen en de welwillendheid van den Führer, door mij op ieder oogenblik ongedaan kan worden gemaakt en on gedaan zal worden gemaakt voor ieder, die zich in het vervolg aan zijn groetplicht onttrekt of zich van dien plicht slordig kwijt. Voor het brengen van den groet wordt de Duitsche maatstaf aangelegd, die er van uit gaat, dat hij, die de discipline over treedt, ook niet verdient een goed strijder te worden genoemd. b. hij, die of hij soldaat of burger is het aanzien van Duitsche sol daten of gezagsdragers schaadt, of te kort schiet in zijn achting voor de Duitsche symbolen, zal voortaan streng ter verantwoording worden ge roepen. Handtastelijkheden tegen leden der Duitsche weermacht worden eventueel met den dood gestraft. Ik waarschuw verder voor elke de monstratie voor de vroegere Neder landsche regeering of leden daarvan. De Duitsche weermacht heeft Neder land moeten bezetten, omdat de vroegere Nederlandsche regeering neu- traliteitsschennis heeft begaan. Ik wensch, dat dit niet wordt ver geten. Den Haag, 6 Juli 1940. De bevelhebber der weermacht in de Nederlanden CHRISTIANSEN, genefaal der vliegers. Afgekondigd is een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied ter bescherming van de Nederlandsche bevolking tegen onjuiste berichten. Deze verordening luidt: Paragraaf 1: Door middel van de radio mogen slechts uitzendingen beluis terd worden, die uitgezonden worden: 1* door zenders binnen het door de Duitsche weermacht bezette Nederland sche gebied; 2° door zenders binnen het Groot-Duit- sche rijk met inbegrip van het protecto raat Bohemen en Moravië, alsmede van het gouvernement-generaal voor het be zette Poolsche gebied; 3" door zenders, die aangesloten zijn op een van de onder nummers 1 en 2 genoem de zenders. Paragraaf 2. (1) Hij, die een ande ren, dan de in paragraaf 1 opgesomde zenders opzettelijk beluistert, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoog ste 2 jaar en met geldboete van ten hoog ste 100,000 gulden of met een van deze straffen. In bijzonder ernstige gevallen kan gevangenisstraf van ten hoogste 10 jaar en een geldboete van onbeperkte hoogte of één van deze straffen uitge sproken worden. (2) De gebezigde ontvangtoestellen moe ten in elk geval verbeurd verklaard worden. (3) Hij, die berichten, die hij, direct of indirect, door een, ingevolge alinea 1, ver boden handeling verkregen heeft, opzette lijk verspreidt, valt eveneens onder de strafbepalingen van alinea 1. (4) Handelingen, in alinea 1 of 3 ge noemd, worden als m i s d r ij f beschouwd. Paragraaf 3. (1) De strafvervolging op grond van paragraaf 2 vindt slechts plaats op bevel van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. (2) Het bevel ingevolge alinea 1 is aan geen termijn gebonden; het kan zich be palen tot bepaalde personen. Paragraaf 4. Deze verordening treedt in werking op den dag van afkondi ging, 6 Juli. gereden. Toen een arts en ten geestelijke ter plaatse arriveerden, was de jongeman reeds overleden. Het slachtoffer was op weg haar Baarn. Het stoffelijk overschot is naar Amersfoort overgebracht. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. De motor werd geheel vernield. Het A.N.P. meldt: In den afgeloopen nacht heeft een Engelsch vliegtuig vergeefs getracht een aanval op Amsterdam te doen. Toen het verscheen, schoten tal van stralenbundels van de zoek lichten omhoog en weldra was het toestel in het licht gevangen. Het luchtafweergeschut werkte hevig. Tot ver in den omtrek waren de zware knallen te hooren. De Engelschman kreeg geen kans aan te vallen en nam. ver moedelijk getroffen, snel de vlucht. Op verschillende plaatsen der stad zijn granaatscherven neergekomen, voornamelijk in het westen. Het publiek heeft zich over het algemeen goed aan de dezer dagen gegeven waarschu wing om zich niet op straat te begeven ge houden. Ook Haarlem heeft weer te lijden gehad van de gevolgen van de Engelsehe bomaan vallen op ons land. In den afgeloopen nacht omstreeks half vier verscheen boven de omgeving van Haar lem een Engelsch bombardementsvliegtuig, dat door luchtdoelgeschut onder vuur werd genomen. Een granaat trof doel, met het ge volg, dat het toestel in brand vloog en in een buitenwijk van de stad op een landweg neerstortte. De voorkant van het vliegtuig botste tegen eenige kleine huisjes langs dien weg, die daardoor eveneens in brand ge- rsekteri. Gelukkig waren-te voren de bewoners door het gedreun van het afweergeschut wakker geworden. Tot hun groote ontsteltenis zagen zij het brandende vliegtuig recht op hun huizen afkomen, en hals over kop namen zij in nachtgewaad de vlucht naar het achter de woningen gelegen weiland, waarbij zij ge noodzaakt waren door een breede sloot te waden. Allen wisten zich echter in veiligheid te stellen. Zeven huizen werden door het vuur aangetast. De Haarlemsche brandweer, die met zeer veel materieel ter plaatse was, wierp enorme watermassa s in de vlammen zee, doch kon niet verhinderen, dat deze woningen totaal uitbrandden. Het duurde eenigen tijd, voordat het brandende vliegtuig gebluscht was. Men moest daarbij met groote voorzichtigheid te werk gaan, daar telkens de zich in het toestel bevindende lichtkogeis en munitie ontploften. In de buurt van Barneveld heeft een Engelsch vliegtuig in den afgeloopen nacht een dertigtal bommen geworpen. Vijf daar van kwamen in de onmiddellijke nabijheid van een boerderij terecht en sloegen groote kraters in den weg en in het weiland. Een sloeg vlak voor de deur van de woning m den grond, doch onplofte gelukkig met. De boerderij werd beschadigd. Persoonlijke on gevallen kwamen niet voor. Tal van brandbommen kwamen in ne„ open veld terecht, waar zij uitbrandden, zonder schade aan te richten. De politie heeft de omgeving afgezet. In de onmiddellijke omgeving bevinden zich geen militaire objecten. Vanmorgen heeft een Engelsch vliegtuig van groote hoogte een aantal bommen op Deventer geworpen. Een der bommen kwam terecht in de buurt van eenige schepen, waarvan er een licht werd bescha digd Een tweede richtte weinig schade aan, een 'derde vernielde den achtergevel en een deel van het dak van een klein niet-militair bedrijf. Van de hier aanwezige arbeiders werden er zes gewond. Vier arbeiders moes ten in het ziekenhuis worden opgenomen. In de omgeving werd verder nog een dak van een woning beschadigd en moesten een aan tal ruiten het ontgelden. In verband met de verdere distributie-maat regelen zal een inventarisatie van de in de winkels voorradige hoeveelheden textielgoe- deren plaats vinden. Hiertoe zal het noodig zijn, dat de winkels die textielwaren verkoo- pen enkele dagen sluiten vermoedelijk onge veer vier. Wanneer de textielwinkels hun poorten gesloten zullen houden is nog niet vastgesteld. Echter zal het vallen na de oprui mingsperiode, die het einde beteekent van dezen overgangstijd voor wat betreft de tex tielwaren. Daarna zal de regeling ingesteld worden, die wij reeds eerder hebben aange duid, n.l. het gebruik van „puntenkaarten" De persdienst van de N.S.B. meldt: Van betrouwbare zijde wordt ons mede gedeeld, dat de leden der N.S.B. in Ned.-Indië op Maandag 1 Juli j.l. uit de interneerings- kampen zijn ontslagen. Aan de op niets ge baseerde discriminatie van deze groep der kleine Nederlandsche samenleving in Indië is hiermede dus een einde gemaakt. Verwacht mag worden, dat hun in het particuliere leven ook verder geen moeilijkheden in den weg zullen worden gejogd. f 50,000 ter beschikking gesteld De n.v. Meelfabrieken der Nederlandsche bakkerij heeft 50,000 ter beschikking gesteld van het comité uit de nationale bakkers patroonsbonden tot leniging van den eersten nood der bakkerspatroons, die door den oorlogstoestand getroffen zijn. Het slachtoffer aan de gevolgen overleden Gistermorgen om ongeveer tien uur is de 23-jarige van W., afkomstig uit Tilburg, met zijn motorrijwiel op den straatweg Apel doornAmersfoort, tussehen Garderen en Voorümizen, in volle vaart tegen een boom Men meldt ons uit Amsterdam: Door de Federatie van schoenmakers patroons is een aantal goederen en gereed schappen tot een waarde van 2 ton bijeen gebracht, ten bate van de getroffen collega s te Rotterdam. Tot de gereedschappen be- hooren o.m. een 6-tal uiteraard kostbare stik machines. Vanmorgen worden al deze zaken per vrachtauto van de Amsterdamsche politie naar Rotterdam gebracht GRANAAT IN KEUKEN. De laatste dagen zijn op verschillende pun ten in Maassluis scherven van afweergeschut terechtgekomen. Bij den heer A. van Ettm- ger aan den Zuidvliet kwam een onontplofte cranaat van klein kaliber op het keukendak terecht. De granaat sloeg er doorheen, kwam in de keuken terecht en hoewel nog steeds niet ontploft, richtte het projectiel nogal wat schade aan. De menschen waren zoo wijs het projectiel niet aan te raken en terstond de Dolitie te waarschuwen, waarna het gevaar lijke voorwerp op deskundige wijze wer Mochten dergelijke gevallen zich herhalen, dan is het voor een ieder raadzaam op de zelfde wijze te handelen. Graaf Ciano, do Italiaansche minister van buitenlandsche «aken. die Zaterdag morgen Rome aal verlaten, aal Zondag op uitnoodiging van de rijksregeering voor een bezoek van verscheidene dagen te Berlijn aankomen. De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken Ciano is vanmorgen vroeg naar Ber lijn vertrokken. RIJNVAART. LOBTTH gepasseerd 4 Juli en bestemd naar: Energie 5 van Bon, Ti en hoven2 Gebroeders, Jan sen Leiden; Energie 7, Jansen, Oude Zeug; Mor genster, St., en Jega, st. beide Dordt; Kuyie, Blom- maert; Angola, Gelper; Condor, Herminx, aue Eindhoven- Concuirent 5, Verhuist, en Codam 67, Bos beiden Dongen; Ema, Leinueber, Dordt; Trta- nia,'Urmetser. Urk; Esperanse, Fern-hout, Kadoelen; Jacoboas, st., en Run-Ians-Dieu 4, Smits, beide Lemmer- Johanna, Weyt, en Regina Coeli, Joo-steu, beide Zwolle; Diana, Adrianuis, Kolborn; Jenny, van Oost, Steénwljk. SCHELDEVAART HAMS WEERT, s Juli. Gepasseerd voor 1 uur en bestemd naa. Lema, Bonnes, Dordrecht; Aviateur, Olieslagers, Bergen op Zoom; Bavaria, Visser, België. Gisteren is door v.d. Tak's bergingsbedrijf ge tracht het in hel schaar van Valkenisse gezonken tankschip Sambria te lichten. Die pogingen zijn echter nie' gelik, e* het materieel is weer naar Rotterdam vertrokken. VRACHTENBERICHT ROTTERDAM 6 Juli. Va ar werk: 185 ton puin naar Ruiserbrug, 50 ion rijst naar Schiedam, 400 ton pyriet van Vlaardingen naar Maastricht, 150 ton kolen naar 's-Hertogenbosch, alles volgens tarief. Sleeploon naar Maasbracht 10 p. ton voor ledige schepen. r I»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1