LAATSTE BERICHTEN ■êsü V.d. AREND PAG. 5 PAG. 5 ROTTERDAM Burgerlijke Stand SCHIEDAM Rotterdamsche Gemeentepublicaties Gespannen toestand voor Martinique Prins Konoje over zijn plannen Kerknieuws Het goederenverkeer tusschen Indo-China en China stopgezet HET NIEUWE DAGBLAD VAN MAANDAG 8 JULI R.K. Gemengd Koor -JJI HET SLACHTVERBOD VOOR VARKENS Uitslapen Kraan te water gereden MISDRIJF TE 's-GRAVENHAGE DE NATIONALE COLLECTE Bracht bijna 11,000 op Voor de nieuwste Fototoestellen HOOGSTRAAT 91' TERUGBETALING WAARBORGSOMMEN G.E.B. EN G.G.B. Rott. Philharmonisch Orkest Geruchten te Tokio over een Fransche oorlogsverklaring aan Engeland De Fransche regeering weerlegt Knickerbocker Een „nieuwe politieke organisatie" Ongeluk op een transportschip Roosevelt en de Monroe-leer Toezegging van Catroux Diefstal van militaire goederen De collecte voor het Nationaal Hulpfonds 1940 De Zoete Lieve Vrouw van #s-Hertogenbosch Opening van den Stillen Omgang O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo Mgr. Huibers onder de pelgrims Zooals men reeds uit een artikeltje in de courant van 20 Juni heeft kunnen lezen, is ook bovengenoemd koor door de ramp, zwaar getroffen geworden. Het repetitie-lokaal in de Zomerhofstraat, een gemeentelijk school lokaal, werd op 14 Mei totaal verwoest. Het bezit van R.K. Gemengd koor, een uitstekende piano, 150 stoelen, muziek, w.o. het „Requiem" van Verdi, ging geheel verloren. Wij vertrouwden echter, dat ook het cul- tureele gedeelte van Rotterdam de behulp zame hand zou worden geboden, en inder daad is dit vertrouwen niet beschaamd. Dit moge blijken uit het volgende. Daartoe in staat gesteld door de K.R.O., zal het R-K. Residentie-koor, met medewer king van het R.K. Gem. Koor in de studio van de K.R.O. op Zondag 21 Juli, een con cert geven, terwijl het daarvoor vastgestelde honorarium zal worden uitgekeerd aan het R.K. Gemengd-Koor te Rotterdam. Daar komt bij, dat de leden van het Resi dentiekoor, welk koor eveneens onder leiding staat van Nico Verhoeff, op voorstel van het bestuur van genoemd koor, spontaan op zich hebben genomen, zelf alle reis- en verblijf kosten te betalen. Een prachtige geste van de K.R.O., en een warm medeleven van het Residentiekoor. Een en ander moge een aansporing zijn voor de donateurs van Gemengd-Koor, om toch vooral in dezen moeilijken tijd het koor trouw te blijven. Alleen met hun steun kan men blijven werken aan het mooie doel. Wij vertrouwen, dat menige donateur zich in deze dagen het schoone zal herinneren, dat het koor zoo vaak heeft geschonken. Wellicht kan men nog even terugdenken aan de uit voering van „Les Béatitudes", en aan het mooie St. Vincentius-concert, met de uitvoe ring van Monnikendam's Christofoor, en de Vocht's Te Deum! Wij hopen dan ook, dat alle donateurs, be gunstigers en vrienden, ja alle Rotterdam- sche muziekliefhebbers zullen afstemmen op Hilversum, om te luisteren naar het concert dat zooals gezegd, zal worden uitgezonden op Zondag 21 Juli, 2.30. Uitgevoerd zal worden „Credo" en „Sanctus" uit de d moll Messe van Anton Bruckner, en het „Stabat Mater" van Verdi, alles voor koor en orkest (Rot- terdamsch Philharmonisch Orkest) het geheel onder leiding van Nico Verhoeff. Laten dan de Rotterdammers, die het nog eenigszins kunnen doen, het koor steunen zooveel zij kunnen. Tenslotte zij bericht, dat de penning meester, de heer J. Zegers sinds kort van adres is veranderd. Hij woont thans: Heem raadssingel 108. Maar het gironummer is nog steeds: 237457. GOUDEN HUWELIJKSFEEST WÏ -<x<y Morgen, Dinsdag 9 Juli, zullen de echte lieden Johannes van Moorsel en Johanna, Maria van Houweling resp. 76 en 73 jaar oud hun 50-jarig huwelijksfeest herdenken. Het gouden bruidspaar is woonachtig in in Rotterdam-Zuid, Egelantierstraat 23. nenkoor Orpheus, dat zijn aanzienlijke repu tatie handhaafde in de vertolking van com posities van Beethoven, Schubert, Bruckner, Czajanek en onze landgenooten Cath. van Rennes en Eduard Flipse. Gave, welluidende, fraai genuanceerde zang vol uitdrukking. Majestueus klonk zoo „Die Ehre Gottes aus der Natur" van Beethoven; dichterlijk gevoelig, gelukkig zonder bijmenging van sentimentaliteit, Schubert's „Nachtgesang im Walde", een bewijs te meer van de waarheid, dat hoornklank de sfeer van het woud zoo gelukkig suggereert; voornaam muzikaal „Trösterin Musik" van Anton Bruckner, een compositie, waarin al wat naar Liedertafelei zou kunnen zweemen, hooghartig vermeden is; weldadig, eenvoudig, daarbij frisch en stralend zong Orpheus „Zonnelied" van Cath. van Rennes en gelijke eenvoud, doch mannelijk en krachtig nu, karakteriseerde den zang in Flipse's „Wie op God betrouwt", zooals plechtige ernst treffende vertolking vond in „Erde" van Czajanek. Het orkest schonk, in zeer respectabele uit voering alweer, boeiende verscheidenheid in de verklanking van Ouverture Egmont van Beethoven, Ouverture Tannhauser van Richard Wagner, van de geestige Piet Hein Rhapsodie van Peter van Anrooy en van den steeds weer door fijnen humor verrassenden Marsch van den Erfprinsstadhouder van Alex Voormolen. De geleidelijke invoering voor hel geheele land. Zooals men weet is voor Holland, Utrecht en Zeeland tegen 15 Juli een slachtverbod voor varkens aangekondigd. Het doel is te komen tot distributie van varkens over de slagers. De slagers moeten vandaag opgeven hoeveel zij noodig hebben en alles wat zij vragen wordt hun toegewezen, Naar wij thans vernemen, zal het slacht verbod niet beperkt blijven tot Noord- en Zuid-Holland. Utrecht en Zeeland. 22 dezer zullen weer vier provincies worden betrok ken bij het besluit en op 29 Juli de overige. Wie had ooit gedacht, dat wij Rotterdam mers, hoe verwend werden we in eigen home, nog eens uitslapen zouden gaan! In den zomer, ja als de wereldstad zooveel heeter, zooveel levendiger, zooveel stoffiger, zooveel rustverstorenaer in alle opzichten dan gewoon lijk is, dan zoeken we een stil zeestrand, een wuivend korenveld of een schaduwrijk bosch. We zijn dan goede maatjes met een fraaie zee, die voor ieder gezond is; goed voor het lichaam goed voor de ziel. Haar taal immers is rijk en spreekt tot het hart. We genieten van de dansende booten op het water, kunnen uren ons bezig houden met de glinsterende zeilen aan den verren horizon en we voelen I ons vrij uit de veelal sombere gevangenis van Arbeider meegesleurd en gewond. Op de Boompjes te Rotterdam is Zaterdag een vrij ernstig ongeluk gebeurd, waarvan de 46-jarige werkman A. C. Lanser, wonende te Sliedrecht, het slachtoffer is geworden. Men was daar bezig met het verladen van twee rijdende kranen. Reeds was een der kranen op een lichter geplaatst. Toen men de tweede op de rails op den lichter plaatste, verzuimde men de wielen te blokkeeren. De kraan is, nadat de lichter door den plotselingen druk ietwat ging hellen, gaan rijden, sleurde de tweede kraan mee en reed te water. Lanser, de op de kraan werkzaam was, werd meegesleurd. Toen men hem op het droge had, bleek, dat de man ernstige, bloedende wonden aan het hoofd had opgekropen. Hij is in het het leven van iederen dag. 't Meest vreemde hulpziekenhuis aan de Parkkade opgenomen, aak 'ooven ons hoofd is immers lief, wanneer we slechts kunnen profiteeren van een liefe lijken zomerdag, een wolkenloozein hemel, een stille zee. gaan we uit.slapen Hoe prozaïsch I H 't Is echter de harde werkelijkheid. Na een dag van scherpe opmerkzaamheid en een snel begrip van handelen, wordt ons niet eens de slaap des rechtvaardigen meer gegund. Wan neer nu de avond daalt en de omgeving, waar we ons voorheen veilig voelden, zoo stil voor ons ligt, dan gaan velen van ons zich opmaken voor een vlucht uit eigen huis. De groot-stadsmensch met zijn comfort zoekt een veilig onderkomen bij zijn nederi- gen buur bij wien hij op kleine achterkamers of in korte bedsteden een paar uurtjes rustig Aangiften van 6 Juli. BEVALLEN: P. J. Pors-Versteeg, d.; H. M. Atte- veld-Vollaerts, d.; L. M. Perdon-Mattele, z.; M. Winder-Kruit, z.; A. H. IJzendoorn-v. Dongen, z.; C. S. Venderbos-Pnkker, d.; M. F. J. Pelgrim- Kappeteijn, z.; A. v. d. Akker-Siewert, d.; F. J. v. d. Does-Klap, d.: C. Daalder-Geurtse, z.: P. W. Mastwijk-De Macker. d.; H. Wessels-Onasse, d.; M. v. Teeffelen-Heinzmann, d.; M. G. Hogerbrug- v. d. Ent, levenl. z. Het 10-jarige meisje J. O., omtrent wie Zaterdag opsporing was verzocht en dat sinds 4 dezer vermist werd nadat het des middags de dr. Piersonschool aan de Prinsegracht te s-Gravenhage had verlaten, is Zondagavond omstreeks half acht dood gevonden in een woning aan de Roode Leeuwstraat aldaar. Aan dit huis vervoegde zich een man, die daar voorheen had gewoond en eenig goed kwam halen, dat hij er had achtergelaten. De bezoeker vond echter de deur aan den binnenkant gesloten. Via de buren slaagde hij erin, het huis binnen te dringen. Op ae eerste étage vond hij het lijk van een meisje op bed liggen en beneden ontdekte hij het lijk van een man, den 30-jarigen J. K., die daar vroeger had gewoond. Het geheele huis stond vol gas. Het vermoeden bestaat, dat een van hen of beiden door gasverstikking om het leven is gekomen, nadat met het meisje een zedenmisdrijf was gepleegd. Beide lijken zijn overgebracht naar het ge» meenteziekenhuis aan den Zuidwal. Zaterdag heeft ook Schiedam de nationale collecte gehouden en onze stad heeft zich niet onbetuigd gelaten. Zaterdagmorgen begonnen 250 collectanten en collectrices, egwapend met 182 bussen, de stad te bewerken. Het liep uitstekend en alles werkte mede. Er zijn 32 a 33,000 speldjes ver kocht. Het hoogste bedrag bedroeg de bus St. Liduinaplein, die 96.91 bevatte. In en bij de autobussen werd 175 onvangen. De collecte heeft opgebracht 4153.84. Een bus is nu nog niet binnen, dus hier ook niet bij- gerekend. Het was opvallend dat de bussen veel Duitsch geld bevatten. Op de lijsten langs kantoren enz. is voor ruim 6000 ingeteekend en hier zal zeker nog wel het een en ander bijkomen. Schiedam heeft zich Zaterdag weer eens van haar beste naar Tel. 68814 OOK VOOR ONTWIKKELEN EN AFDRUKKEN zijde doen kennen, ©oor de N.V. Metaal- buizenfabriek Excelsior is 500 gestort in eens op rekening vaii het Nationale comité. Een collecte onder het kantoor- en fabrieks- personeel bracht 78.10 op, welk bedrag ook ineens aan het Nationale Comité werd over gemaakt. Jammer is het dat dit geld recht- streeksch gestort is. Hierdoor immers loop Schiedam haar 75 pet. van dit bedrag mis. OVERLEDEN: A. Grtfn, m. v. H. v. d. Schoor, 77 j. C Overdulve, wed. v. W. Waalbeek, 90 j. C. Geeivliet, wed. v. A. Touw, 65 j. C. hoopt te slapen. Hii eevoelt zich de prins te Crisel, d., 10 d P. Vermeulen, vr. v. H. H. v, riik nu hii „4-+ bohoeft te d- Schaft, 59 j. t Kieviet, wed. v. G. J. Ritstier J:+' nn v, e -i °oren niet be" 86 j. A. Slingerland, m. v. A. v. d. Heuvel, 48 j. spitsen op het kilometers hooge geronk van j Doornebosch, wedn. V F. H. Oudshoorn, 64 j. met vernietiging dreigende machines van A v. d. Pijl n v. J a. ottevanger, 78 J. overzee J. v. Schaik r. v. E. H. Brands, 64 j. G. Hal» 'J mingh, vr. v. W. de Raad 62 j. R. j. Stuifzand, W ie had ooit gedacht, dat wij nog eens zou- m. v. G m. Verhellen. 67 j. den gaan „bedelen" om een kamertje of bed, hoe bescheiden dan ook, in de peripheric van de stad niet alleen, maar zelfs ver daar buiten Iederen avond weer opnieuw kunnen we heele groepen menschen per bus, tram of trein zien wegtrekken om uit.... slapen te gaan. De randgemeenten zien iederen nacht hun aan tal inwoners met zooveel mannen, vrouwen en kinderen vermeerderd, die des morgens de openbare vervoermiddelen weer bevolken, om naar hun veelal veiliger huis te gaan.... Naast deze categorie van „wegtrekkers" is er nog een andere groep van Rotterdammer-, die liever heelemaal geen dak boven hun hootd wenschen en zij nemen hun bed, of beter ge zegd hun kussen op en wandelen iederen avond in God's vrije 5iette".zoo i en van het Gasbedrijf zijn gestort, wordt thans nu en dan eens op een vieien zich medegedeeld, dat de verbruikers, gewoond neer in het malsche gras totdat naar nun mee- hebbende in onderstaande straten, zich bij ning het gevaar weer geweken is. voorkeur Dinsdag 9, Woensdag 10 of Donderdag 11 Juli a.s. (tusschen 9 uur v.m. en 3% uur Voorheen gingen we uit wandelen en dat nm\ was gezond; uit eten en dat kon ook gezond het G E B°° n u verrekening ten kantore van 7.mu uit Hit laatste vaak met veel vneffen R°chussenstraat 200, kunnen In vervolg op de vorige publicaties omtrent de verrekening van waarborgsommen, welke door afnemers uit het in Rotterdam verwoeste gebied ten kantore van het Electriciteitsbedrijf zijn; uit logeeren, dit laatste vaak met voegen: noten op onzen zang, maar tegenwoordig gaat men uit.... slapen, edoch of dit zoo goed is voor lijf en leden meenen wij te mogen be twijfelen. Er is nog zoo iets als een oud spreekwoord: „Oost, West.... thuis best". En zelfs onder de gegeven omstandigheden is de eigen vertrouwde omgeving de beste waarborg voor de rust, welke wij zoo hard van noode hebben. ver- Zesde builenconcert. Lommerrijk, Laten wij voor heden met het einde mogen beginnen^ namelijk de mededeeling Adamshofstraat Aegidiusstraat v. Alkemadestraat Assendelfts traat Bergschelaan Bergweg Bemardinastraat Beurssteeg Bokelstraat Boomgaardsdwarsstr. Boymansstraat Breedestraat Coolsingel Crispijnlaan Fonteinsteeg Franciscastraat Gietersteeg Goudschesingel Goudschewagenstraat Goudscheweg Groenelaan het =i I Groote Markt Eduard Flip.e, a lot van het gisteren Groote Paauwensteeg in Lommerrijk gegeven zesde buitenconcert Haagscheveer gedaan, dat de door de Rotterdammers ge- I Hendrick Sorchstraat durende deze zomercampagne van het Phil harmonisch Orkest betoonde belangstelling aanleiding is tot het vergrooten van de serie Zondagconcerten met enkele extra-uitvoe ringen in de buitenlucht, waarmede het- dan een feit wordt, hetwelk tot verheuging ten aanzien van ons eigen orkest stemt, dat dit tot het einde van deze maand kan blijven musiceeren. Over medewerking van het weer heeft men, wonder boven wonder, dezen zomer niet te klagen; juist gedurende de uren, dat honderden Rotterdammers rondom den tot muziektent gepromoveerden dansvloer zich vereenigden, bleef het gisteren, toch een regendag, volstrekt droog en overwon zelfs de zon haar beschroomdheid, die in den morgen tot pessimistische verwachtingen had geieid- He omstandigheden zijn ditmaal wel zeer met onze Philharmenie, die dezen middag gedeeltelijk van haar taak ontlast werd door de K^n. Zangvereeniging Schiedam's Man- POLYANTHA Concert op Donderdag 25 Juli a.s. van hei Rolt. Philharmonisch Orkest en Orpheus. De pogingen om het Rotterdamsch Philhar monisch Orkest op de Polyantha een concert te doen geven, zijn met succes bekroond: Don derdag, 25 Juli a.s., komt Flipse met zijn orkest naar het Volkspark, om daar een uitvoering te geven. Dit concert wint nog aan aantrekkelijkheid, nu ook de Kon. Zangvereen. Schiedams Man nenkoor Orpheus" zijn medewerking zal ver- leenen. Wat met een combinatie van die twee ge- zeischappen het ééne van beroepsmusici, het andere van geschoolde amateurs, die de edele zangkunst beoefenen bereikt kap worden, is gisteren nog een-s weer de paar dui zend bezoekers op Lommerrijk gebleken! Het concert op de Polyantha wordt in de muziektent in het Boerendorp gegeven. Als het weer mee werkt, zal op den avond van den 25sten Juli in het Volkspark iets moois te hooren zijn. WAT OP STRAAT GEBEURDE Zaterdagmorgen zijn op den hoek van de Huijsmansitraat en de Mariastra-ait twee wielrij ders met elkander in botsing gekomen, waarbij de 17-jarige mej. K. uit Schiedam eenige ont vellingen aan haar rechter arm opliep. Haar rijwiel werd beschadigd. De aanrijding ont stond doordat de andere wielrijder, die uit de Mariastraat kwam, de bocht naar links te kort nana. Noordblaak v. Oldenbarneveltstraat Passage Pompenburgsingel Raampoortstraat Ridderstraat Romeinsteeg ocnieweg Schoolsteeg Schoolstraat le Schoutendwarsstr 2e Schoutendwarsstr' Schoutenstraat Schrij nwerkerssteeg Sint Jansstraat Sint Laurensstraat Sophiastraat v. Spaanstraat Spui Stadhuissteeg Steiger Thoolenstraat Toesteiger Vlasmarkt Vlietkade Vlietstraat Vondelstraat Vredenoordplein V redenoordstraat Vijversteeg Waldeck Pyrmontlaan Walensteeg Walstraat Weenaplein le Weenastraat 2e Weenastraat Weezenstraat West Nieuwland Weteringstraat Willebrordusstraat Wijde Kerkstraat Wijde Marktsteeg Zomerhofplein Zwarte Paardenstraat Zijl Er wordt op gewezen, dat het terug te be talen bedrag in sommige gevallen slechts zeer gering is. Indien men niet in de gelegenheid is persoon lijk ten kantore van het G.E.B. te komen, dient de vertegenwoordiger van een behoorlijke machtiging te zijn voorzien. straat wilde oprijden, dag) in aanrijding mei richting komende wielri et de bestuurder v-an een vrachtauto, de Korte Dam naar links de Hoog- kwam hij (j.l. Zater- met een uit tegengestelde wielrijdster. Het rijwiel werd ïlijke ongevallen had den niet plaats. Zaterdagavond is het 5-jarige meisje S., dat in de Van Ostadelaan epelenderwens de-n rij weg overstak, voor een aldaar rijdenden auto gevallen en overreden. Op advies van Dr. Meijer is zij per po-litie-auto naar het gemeente ziekenhuis overgebracht, waar zij ter observa tie is opgenomen. Zondagavond werd die 20-jarige V. in de Ger uit Verboonstraat plotseling onwel en viel op de straat neer, waarbij hij een wond aan het hoofd bekwam. N-a door Dr. de Leeuw te zijn behandeld, is hij naar zijn woning overge bracht. Het D.N.B. meldde gisteren uit Washington: De Fransche zeestrijdkrachten, welke bij het Fransche eiland Martinique in de Carai- bische Zee liggen, waaronder ook eenige duikbooten en het 22,146 ton metende vlieg kampschip Béarn, verwachten, naar alhier bekend wordt, een Britsch ultimatum. Volgens alhier door Franschen ontvangen berichten is het eiland door de Britsche blok kade van iedere verbinding met de buiten wereld afgesloten. Men verwacht ieder oogen- blik, dat de Britsche schepen de vijandelijk heden zullen openen. Het D. N. B. meldt uit Tokio: Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft vandaag op de persconferentie verklaard, dat de Japansche regeering nog onbevestigde berichten ontvan gen heeft, volgens welke Frankrijk het voor nemen heeft Engeland den oorlog te ver klaren. Mocht het zoover komen, dan moet erop gerekend worden, dat ook in het Verre Oosten botsingen tussohen Franschen en Engelschen ontstaan. Tevens verwees de woordvoerder naar de jongste persberichten, volgens welke de Fran sche autoriteiten te Haiphong reeds Britsche schepen zouden hebben vastgehouden. Japan zal dienovereenkomstig voorzorgsmaatregelen nemen. (Een dergelijk bericht zendt Domei uit Hanoi. Red. N. R. C.) Volgens den Londenschen berichtendienst heeft de Amerikaansche journalist Knicker bocker ter rechtvaardiging van den Engel schen overval op de Fransche vloot beweerd, dat het voor Engeland een levenskwestie is geweest, te verhinderen, dat de Fransche vloot in Duitsche handen zou vallen. Volgens een zoogenaamde mededeeling van Fransche zee-officieren, kan hij, Knickerbocker, verkla ren, dat de Duitschers ieder middel hebben gebruikt om de Fransche zee-officieren te intimideeren en tot de capitulatie te bewegen. De Duitschers zouden de Fransche admirali teit hebben medegedeeld, dat, voor het geval de Fransche oorlogsmarine zich niet zou overgeven, alle vrouwelijke gezinsleden der Fransche marine - officieren en matrozen naar een concentratiekamp gebracht zouden worden. De voorzitter van de Fransche delegatie van de wapenstilstandcommissie, generaal Huntziger, heeft op yoorstel van het opper bevel van de weermacht, op deze beweringen van den Amerikaanschen journalist het vol gende geantwoord: „Allereerst is het onjuist te beweren, dat de Duitsche regeering de uitlevering van de Fransche vloot heeft gevraagd. Artikel acht van het tussohen Duitschland en Frankrijk gesloten wapenstilstandsverdrag verleent Frankrijk wat dit betreft uitdrukkelijke waarborgen, zoowel voor den duur van den wapenstilstand als ook voor den daarop vol genden vrede. Frankrijk behoudt dus zijn vloot. Het is besloten zijn vloot aan niemand uit te leveren. Wat betreft de zeer schandelijke inti midatiemiddelen die toegepast zouden zijn om de Fransche vloot tot overgave aan Duitschland te bewegen, verklaar ik categorisch, dal deze geheel en al ver zonnen zijn. Vooral is op geen enkele wijze gedreigd met het interneeren van de vrouwen der Fransche marinemanschap pen in een concentratiekamp, indien de Fransche schepen niet aan Duitschland zouden worden uitgeleverd." In aansluiting hierop heeft de Fransche regeering generaal Huntziger opgedragen, de Duitsche wapenstilstandscommissie de vol gende verklaring te doen toekomen: ,De Amerikaansche journalist Knickerbocker heeft in een artikel van 4 Juli verklaard, dat de Duitsche regeering de uitlevering van de Fransche vloot heeft geëischt, dat de Duit schers geen middel onbeproefd hebben ge laten, de Fransche marine te intimideeren en haar tot overgave te bewegen, dat de Duitsche autoriteiten de Fransche admiraliteit hebben medegedeeld, dat alle vrouwen van officieren en bemanningen van deze vloot in concen tratiekampen geïnterneerd zouden worden, indien de Fransche vloot zich niet overgaf. De Fransche regeering spreekt uitdrukkelijk al deze leugenachtige beweringen tegen. Zij zal in de pers een gelijkluidend communiqué publiceeren." (Gedeeltelijk gecorrigeerd) I op zij aan de „rechtmatige" bezitters terug gegeven zouden kunnen worden. Roosevelt is van meening, dat de volken van Europa en Azië een regeling moeten treffen. Prins Konoje, die op 24 Juni de functie van voorzitter van den staatsraad heeft neerge legd en sindsdien in het middelpunt staat van de gedachtenwisselingen over de binnenland- sehe politiek, heeft gisteren te Karoeizawa gesproken over den vooruitgang en de voor uitzichten van de beweging tot vorming van een eenheidspartij en over de zoogenaamde „nieuwe politieke structuur." Als inleiding, aldus het D. N. B. uit Tokio, wees prins Konoje er op, dat tot nu toe geen positieve resultaten zijn bereikt, daar eerst aan talrijke voorwaarden moet zijn voldaan. Konoje waarschuwde tegelijkertijd tegen voorbarige oplossingen en beval voor de ge heele binnenlandsche politiek een „midden koers" aan. Hij heeft de regeering en het leger bepaalde voorstellen doen toekomen over een nieuwe politieke organisatie. Tot nu toe hebben regeering en leger zich hierover nog niet uitgesproken. Alle vraagstukken kunnen daarom niet binnen een of twee maanden worden opgelost. In het bijzonder wees Konoje er op, dat een nieuwe politieke organisatie alle krach ten van den staat in zich moet vereenigen, waarbij de betrekkingen tusschen leger en regeering van het hoogste belang zijn. Tus schen leger en marine eenerzijds en de regee ring anderzijds moeten „harmonische betrek kingen" tot stand komen. Hieruit vloeit voort, dat men zich de volgende taak moet stellen: 1. Een gesloten nationaal systeem, 2. Een parlementair stelse in overeen stemming met de nieuwe politieke structuur, waarbij Konoje uitdrukkelijk betoogde, dat het parlement grootere beteekenis moet krijgen. 3. Overeenstemming tusschen regeering en leger. 4. Samenwerking tusschen alle regeerings- organen. Konoje vermeed uitdrukkelijk het begrip „nieuwe politieke partij." In plaats daarvan sprak hij van een „nieuwe politieke orga nisatie", in het middelpunt waarvan het kabi net en de „drijvende politieke krachten van het volk" moeten staan. Deze krachten moe ten gelijkmatig in de regeering, in de poli tieke partijen, in het leger on in de marine tot ontplooiing kunnen komen. Ten slotte betoogde Konoje nog, dat het vanzelf spreekt, dat een mogelijke herziening binnen het kader van de grondwet moet blijven. De pers wijdt veel aandacht aan de ver klaring van prins Konoje. In verband met zijn waarschuwing, dat een nieuwe politieke organisatie niet in een of twee maanden kan worden verwezenlijkt, merken de bladen over het algemeen op, dat Konoje daarmee heeft willen aanduiden, dat er weinig kans bestaat op een door hem gevormd kabinet. Konoje heeft thans zelf vastgesteld, dat er geen ver band bestaat tusschen een wisseling van het kabinet en zijn plannen. De beste bus was wel die waarin 13,180 gevonden is, in den vorm van een chèque van 10,000 een. chèque van 3000 en verder 180 aan klein geld. Een aardige bijzonderheid is, dat er collec tanten geweest zijn, wier bussen zoo vol za ten, dat er niets meer bij kon, zoodat zij bo vendien met de handen vol muntstukken bin nen kwamen. Bij de opbrengst bevond zich ook nogal Duitsch geld, met name in den vorm van Reichkreditkassenscheine. Met de verzending van de circulaires is thans aangevangen. O.a. aan bankinstellingen, hypotheekbanken, cultuurmaatschappijen, in- dustrieele ondernemingen enz. enz. en regel matig wordt met de verspreiding, ook aan particulieren, doorgegaan. Het comité deelt het verheugend feit mee, dat uit de reeds binnengekomen giften, waaronder bedragen van 10,000 en 5000, valt op te maken, dat de leiders der groote ondernemingen alles in het werk stellen deze inzameling te Amster dam tot leniging van den eersten nood der getroffen landgenooten te doen slagen. Het Amsterdamsche hulpcomité doet op ieder een dringend beroep om deze nationale zaak te steunen, zoodat een bedrag, de hoofdstad waardig, kan worden afgedragen. De giro nummers zijn: postrekening 389#®0, gem. giro N 5500. Met de giften buiten de straatcollecte om, verwacht het hulpcomité 1940 voor de hoofdstad te komen tot een eindbedrag dat de tweemaal 100,000 overtreft. Bus no. 1, de bus van den burgemeester, waarvoor het oude offerblok van de Nieuwe Kerk gebruikt is, staat nog in de hal van het gebouw, tot Woensdag a.s. kan men er zijn gave nog in deponeeren. Zaterdagavond heeft burgemeester de Vlugt „zijn bus" geopend en hierna met groote dankbaarheid en voldoening kunnen vaststellen, dat de inhoud tusschen de 30,000 en 40,000 bedroeg. Gisteren heeft Willemstad hulp moeten bie den bij de verzorging van krijgsgevangenen, die getroffen werden bij het in elkaar zakken van luiken van de rijnaak Velasques, welk schip met 1400 Fransche en Engelsche krijgs gevangenen op weg was naar Dordrecht. Bij het eten uitdeelen bleken de luiken te zwak om het groote gedrang te kunnen doorstaan en vele krijgsgevangenen vielen in het ruim. Achteraf bleek dat er 18 zwaar gewonden waren. Dr. Schiphorst heeft met helpers van den geneeskundigen en van den luchtbescher mingsdienst de gewonden verzorgd. Met twee gerequireerde vrachtauto's en 3 personen auto's werden de gewonden naar ziekenhuizen te Rotterdam en den Haag gebracht. De rijn aak Velasques, metend 1398 ton, heeft de reis verder voortgezet. Hofplein v. Hogendorpsplein Hoogstraat Hoveniersdwarsstr. Hoveniersstraat Karnemelksteeg Karrensteeg Keizerstraat Korte Frankenstraat Korte Hoofdsteeg Korte Hoogstraat ■damsteeg Leckestraat Merulaweg Molensteeg Moriaanstraat Nadorststraat Nieuwe Kerkstraat Nauwe Kerkstraat Nieuwstraat GESLAAGD Voor het examen van de Rijks H.B.S. afd. B., slaagden: 1 D. Bos, Rdam, 2. H. M. Bucx, A'dam; mej M A. Dekker; G. Geurtsen, beiden Am sterdam H. W. Girod, Vlaard.-Amb.; A. Kley- weet J L Middelburg; J. C. J. Pluymut; F. Schnetter; A. C. H. Slot; F. J. Twigt; G. v. d. Voet; J. H. v. d. Berg en H. E. de Kuijt, allen te Amsterdam. Voor het eindexamen gymnasium slaagden: Afdeeling A: G. J. K. van Aalst, Rotterdam; mej. M. C. Buschmann, Schiedam: mej. G. W. Dirkzwager, Schiedam A. v. d. Ende, Schie dam, L. A. v. d. Toorn, Den Haag.A. H. J. Gun- neweg, Vlaardingen. 1 niet geslaagd. Afdeeling B: D. A. de Leeuw, Schiedam, mej. J. G. van Meeteren, Rotterdam. 1 ver lengd examen. 1 niet geslaagd. BURGERLIJKE STAND Geboren: Alberta C. L., d. v. A. C. L. Aloserij en E. Markesteijn, Boerhavelaan 1. Overledeni'P. van Putten, 72 j., Dr. Nolet- straat 1. Hij pleit voor overleg tusschen de Europeesche, Amerikaansche en Aziatische naties Roosevelt heeft zijn secretaris Early op de persconferentie het voorstel laten lanceeren, Europa en Azië het principe van de Monroe- leer als „gulden middenweg" te laten aan nemen, teneinde tot een overeenkomst be treffende de verdeeling van de territoriale bezittingen der overwonnen naties te geraken, Roosevelt neemt, naar Early verklaarde, het standpunt in, dat de Europeesche, Aziatische en Amerikaansche naties voor het waarbor gen van haar belangen en invloedssferen bijeen moeten komen, teneinde haar vraag' stukken betreffende de territoriale bezittin gen onder elkaar op te lossen, „inplaats van den overwinnaar te veroorloven, deze beslis singen te nemen". Roosevelt stemt in met de interpretatie van Hull van de Monroeleer, dat d^ Vereenigde Staten, indien Duitschland rechtsaanspraken op Fransche, Engelsche of Nederlandsche ter ritoriale bezittingen op het Westelijk halfrond zou laten gelden, geen aanstalten zouden maker deze gebieden te annexeeren. Alle Amerikaansche natie? zouden veeleer opgeroepen worden om te beslissen, of der gelijke bezittingen onder een mandaat gesteld of "onder een soort bescherming genomen zouden moeten worden, tot het tijdstip, waar Generaal Catroux, de gouverneur-generaal van Indo-China, heeft volgens een bericht van Domei aan de Japansche inspecteurs de toe zegging gedaan, dat ook het goederenverkeer uit het onder Tsjang Kai-sjek staande deel van China naar Indo-China voorloopig voor den duur van een maand gestaakt wordt. Den Japanschen inspecteurs zijn faciliteiten ver leend voor vliegtuiglandingen in Indo-China in verband met de uitoefening van hun functie. De filialen van de Chineesche banken te Hanoi zijn gesloten. De geldzendingen van Chineezen aan de regeering te Tjoenking zijn in Indo-China reeds aan zware restricties onderworpen. Twee personen gearresteerd. Het was de gemeentepolitie te Laren ter oore gekomen, dat een bewoner van een per ceel aan den Melkweg aldaar, zekere J. A. L.. gedurende de laatste dagen groote hoe veelheden haver te Hilversum verkocht. De man werd Zondagochtend gearresteerd en naar het politiebureau te Laren overgebracht Bij een huiszoeking werden nog verscheidene zakken haver iln het perceel aan den Melk weg aangetroffen alsmede eenige militaire rijwielen, dekens en een groote hoeveelheid nieuw hout. Ai deze artikelen, die afkomstig zijn van de in Baarn destijds gelegerde mili tairen zijn des morgens met een verhuisauto, die vrijwel vol werd geladen, naar het politiebureau overgebracht. Bij het verhoor heeft I. bekend dat de goederen van diefstal ten nadeele van de militairen afkomstig waren. Een gedemobili seerde uit Nunspeet, wordt verdacht van medeplichtigheid en is opgesloten. Een derde verdachte, zekere L. S. uit Almelo, even eens een gedemobiliseerde militair, wordt wordt thans nog gezocht. Het valt te verwachteni dat nog meer per sonen bij dezen diefstal op grooten schaal betrokken zijn. Amsterdam heeft mild gegeven; de op brengst overtreft die van alle vorige collectes der laatste jaren. In het voormalige gebouw van de Neder landsche Handelmij. aan den hoek van de Spiegelstraat en de Heerengracht was van- daag de telling van de opbrengst der natio nale collecte met groote voortvarendheid gaande. Onder leiding van het accountantsbureau J. C. Spangenberg waren hier in de telkamer 25 dames, onder wie ook leden van het K.V.V. den ganschen dag met het eentonige werk onvermoeid bezig. Vanmiddag zouden zij nog versterking ontvangen van het personeel van de Nederlandsche Handelmij., en men hoopte nog dezen avond het voorloopige eindresul taat te kunnen vaststellen. Vanmiddag om 12 uur was er wel al zeker heid dat dit eindresultaat voor Amsterdam dat van alle in de laatste jaren gehouden col lectes ook de nationale, ver overtreffen zal.. Er waren toen 60 van de ruim 2000 bussen geteld, waarvan de gemiddelde opbrengst 67 bedroeg. Wat dit zeggen wil wordt dui delijk als men weet, dat gewoonlijk het bus gemiddelde van collectes tusschen de 7,50 en 8 ligt. Zondag was het de feestdag van de Zoete Lieve Vrouw van 's Hertogenbosch, en tevens de dag die ieder jaar den negendaagschen Stillen Omgang opent, waarbij Maria in haar wonderbare beeltenis geëerd wordt. Zooals gebruikelijk, werd in den namiddag te drie uur een plechtig H. Lof met processie gehouden, dat een waarlijk enorme belang stelling trok. De kerk was overvol. Het H. Lof werd gecelebreerd door Mgr. Brekel- roans, plebaan van St. Jan, met pontificale assistentie van Mgr. Diepen, bisschop van 's Hertogenbosch, terwijl verder assisteerden de Weleerw. Heer Van Haaren, kapelaan van St. Jan, en conrector Van Gerwen van de bisschoppelijke Kweekschool te 's Hertogen bosch. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door den gouverneur der provincie Jhr. Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, burgemeester Mr. F. J. van Lanschot, den vicaris-generaal van het bisdom Mgr. F. N. J. Hendrikx, eere-kanunnik pastoor De Kroon, alle pas toors en rectoren der stad. De deelneming aan de plechtige processie, waarin het Wonderbeeld der Zoete Lieve Vrouw en het Mirakelboek meegedragen werden, was buitengewoon. De deputaties, die veelal met haar vaandels de processie volgden, waren haast niet te tellen. De schola cantorum onder leiding van rector-cantus Knegtel, zong de gewijde ge zangen. Met het majestueuze volkslied der Zoete Moeder werd de plechtigheid besloten. Reeds in den namiddag begonnen talrijken den Still enOmgang te doen Honderden lichtjes twinkelden gisteren voor het genadebeeld in het kapelletje van O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo, die daar wa ren aangestoken door een onafgebroken stroom van pelgrims. De Moeder Gods, troost en hulp in onzen nood, was slechts te zien door een haag van witte waskaarsen. Ieder jaar organiseert de R.K. Midden standsbond in het bisdom Haarlem een bede vaart naar Heiloo. Dit jaar waren er bijna tweeduizend pelgrims. Het bedevaartkerkje kon den stroom nauwelijks bevatten toen dr. Olierook met assistentie van Pater Alexander O.M. Cap. en rector Bokeloh de plechtige Hoogmis celebreerde. De pelgrims stonden tot in de zijgangen en het middenpad opeen ge dromd bij de onverwacht groote opkomst. Toen zij ter H. Tafel genaderd waren, kniel den honderden weer neer op de blauwe tegels van het kerkgebouw en wisselden hun vurig gebed af met den gemeenschappelijken zang, die tot ver naar buiten drong over de velden van Kennemerland. Toen monseigneur Huibers des middags te midden van de pelgrims uit zijn diocees neer knielde voor het beeld van de Moeder Gods, klonk het „Adoro Te" als een bazuinstoot, een machtige smeekbede en een grootsche geloofs belijdenis, door honderden gezongen. Deze dag was een dag van blijmoedige de votie. „Wij allen", zoo sprak de bisschop, die ons aan St. Willibrord deed denken, zooals hij daar stond met mijter en staf op deze his torische plaats, waar de groote apostel eens het geloof aan onze voorvaderen bracht, „wij allen zijn immers gelukkige kinderen Gods. Wat er ook moge komen, wij hebben allen reden tot vreugde, want de beproevingen wor den ons gezonden door een liefderijken Vader, die over zijn schepselen waakt.' Blijheid, kracht en opbeurend verteouwen spraken uit de woorden van den bisschop, die zijn beminderen aanspoorde het goede in de zen tijd te willen zien en te helpen dat tot ontwikkeling te brengen. Tot slot trok de processie door den tuin, waarbij het Allerheiligste door den bisschop werd gedragen. De zon brak door de wolken. Een lange stoet pelgrims zong liederen Maria ter eere en voor het rustaltaar knielden de honderden met hun bisschoppelijken vader in gebed neer. Terwijl de drievoudige zegen met het Allerheiligste werd gegeven, floot de me rel zijn dagelijksch lied door de stilte en de waterlelies in den vijver voor het rustaltaar toonden hun groot open hart. Acht*- den vij ver knielden de inwoners van Heiloo en op dit oogenblik vervulden rust en blijheid heel eterk alle menschenhp-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1