LAATSTE BERICHTEN UISHOU D-P UZZLE'S A. DAALMEYER GEZ. WILLEMS Rotterdams vooruitzichten „De Landbouw" Opening van bruggen en sluizen PAG. ROTTERDAM SCHIEDAM Stookt zuinig Krachtige actie in de Middeliandsche Zee PAG. 5 Burgerlijke Stand Sportnieuws Scheepvaart HET NIEUWE DAGBLAD VAN WOENSDAG 10 JULI De oudste historie van Rotterdam Een belangwekkende beschouwing over de geschiedenis vóór 1340 De haven zal haar taak krijgen in het vervoer voor een centraal geregelde Europeesche oeconomische eenheid Geen reden voor bezorgdheid in Duitsche Noordzeehavens Oneerlijke penningmeester Kinderen naar buiten Ziekenfondswezen De Haven van Dakar door Engelsche vliegtuigen aangevallen uitzending kinderen naar VLAARDINGEN geslaagd DE GROENTEMARKT AAN HET NOORDPLEIN OPGELOST DOOR: Q N.V. Melkhandelaren-Vereeniging Vellevest 16-18, Schied., Tel. 68239 met brandstoffen van Nieuwe Haven 229 - Tel. 68296 Er verandert veel doch de reclame blijft. Adverteert en alles sal reg kom I De Engelsche luchtaanvallen op Nederland De betwiste baby Deskundig onderzoek van bloed en vingerafdrukken bevolen Versiering van oorlogsgraven De Keizer van Annam niet vermoord De Burgerwachten ontbonden NAAR EENHEID IN DE WIELERSPORT Om het nationale kampioenschap Wij zouden dit Jastr op 7 Juni het 600-jarig bestaan van Rotterdam gevierd hebben, waar voor, naar men zich zal herinneren, een sobere feestelijkheid was voorbereid. De historische datum gleed snel voorbij als een schakel gelijkvormig aan de rij' schakels dezer snel doorleefde dagen; een artikel in de courant, op Donderdagavond 6 Juni, vermocht alleen nog de aandacht te vestigen op dit voor de stad toch stellig zoo belangrijke herden kingsfeit, waaraan overigens ook in de jeugd rubriek recht is wedervaren. Het was in Juni niet de eerste maal, dat Rotterdam bij het op touw zetten van een plechtige en glorieuse herdenking van zijn stichting het lot tegen had. Ook in 1928 moest een viering, toen wegens het overlijden van burgemeester Wytema, achterwege blijven. Er zijn vier jaartallen, die voor de geschie denis van het ontstaan van de Maasstad van bijzondere beteekenis zijn: 1299, toen de nederzetting aan den dam tusschen Rotte en den stroom eenige vrijheden en poortrecht van graaf Jan I gekregen zou hebben, privi leges, waarvan de authenticiteit door historici betwijfeld wordt en die in ieder geval niet in werking schijnen te zijn getreden. 1323 was het jaar, waarin de nederzetting van graaf Willem III van Henegouwen een hand vest kreeg, waarbij haar eigen rechtspraak on bestuur werden toebedeeld. Een stad in optima forma werd Rotterdam hierdoor nog niet. De gebeurtenis van 7 Juni 1340 maakt dan ook veel meer indruk. Toen schonk graaf Willem IV het stadsrecht aan Rotter dam, waarbij het bestuur in handen wer^ gelegd van zeven schepenen en tal van voor rechten werden gegeven. Twee dagen latei- werd de oorkonde betreffende de vergunning tot het graven van de Rotterdamsche Schie geschonken, waardoor de jonge stad met de steden van Holland werd verbonden en aldus haar eerste achterland verkreeg. Het jaar 1340 geeft dus meer aanleiding tot herdenken dan het jaar 1328, maar ook 1358 is een zeer gewichtig jaar geweest. Toen n.l. kreeg Rotterdam het recht om zich als stad „te bevestigen" en nadien ontstonden de grachten en muren, die zoolang den stadsdrie hoek, gevormd door wat later heette Coolsin- gel, Goudschesingel en Hoogstraat, bleven be grenzen. Zoo werd 1358 dus in feite het begin van Rotterdam ais stad in optima forma. Waar in 1928 en 1940 het lot een feestelijke herdenking dwarsboomde, blijft Rotterdam voor een viering van het 600-jarig bestaan dus nog steeds het jaar 1958 over. Het bovenstaande schreven wij neer na lezing van een boekwerkje, dezer dagen ver schenen bij W. L. J. Brusse's uitgeversmaat. schappij„De oudste geschiedenis van Rotter dam" door dr. T. S. Jansma. Afgezien van een bijlage, bevattende den tekst van het stuk, waarbij Willem IV Rotterdam in 1340 het stadsrecht verleende, was de beschouwing van dr. Jansma reeds afgedrukt in het Rotter- damsch Jaarboekje van dit jaar, waaraan in deze rubiek op 7 April aandacht is geschon ken. De burgemeester schreef een voorwoord voor het thans verschenen cahier, bedoeld als jubileum-uitgave ter gelegenheid van het 600- jarig stadsbestaan. Dr. Jansma behandelt ln zijn werkje de bronnen, die ten dienste staan bij de bestu deering van onze oudste stadsgeschiedenis, bronnen, die niet talrijk zijn en die leemten laten in onze kennis van het grijs verleden der In 1300 liep een oude bedijking van Vlaar dingen in Noord-oostelijke richting het land in, verder ten Noorden van den Babbers- pölder naar de Schie, om deze ter hoogte van het dorp Schie, later Ouwerschie (Overschie) te snijden, vandaar vrijwel langs den klei- veengrens naar de Rotte bij Krooswijk en dan in Zuid-Westelijke richting naar het ri vierbed, dat bij het slot Honingen werd be reikt. De geschiedenis van de bedijking der opwassen ten Zuiden van dezen dijk vormt tevens voor een deel de geschiedenis van Rotterdam's ontstaan. Eerder dan onze stad ontstond Schiedam, dank zij een toen gunsti ger ligging voor een verbinding van de Maas met het achterland (richting Delft). In 1275 schonk gravin Aieidis, weduwe van Jan van Avennes en tante van Floris V, deze stad zelfbestuur^ Gravin Aleid liet zich veel in met bedijkingswerkzaamheden, zoodat wordt aangenomen, dat zij ook de streek van Rot terdam liet inpolderen. Het geslacht Bokel, dat reeds in het begin van de 13e eeuw wordt vermeld, is nauw ver bonden aan onze oudste geschiedenis. De eer ste van deze familie, die van belang is voor het ontstaan der stad, is heer Ghisebrecht Bo kel, die ten tijde van Floris V veel gronden tusschen Schiedam en de Rotte m bezit had. Het is verleidelijk om veel uit dr Jansma's relaas over te vertellen, maar we moeten ons beperken. Hij verhaalt van de woelige politiek van Floris V, toen de Engelsche koning op het vasteland bondgenooten trachtte te_ werven voor zijn strijd tegen Frankrijk. Floris kwam vati het Engelsche in het Fransche kamp, werd vermoord en opgevolgd door Jan van Holland, hetgeen met veel binnenlandschen strijd gepaard ging. De schrijver bespreekt vervolgens de gebeurtenis van 1299, toen graaf Jan aan Rotterdam poortrecht zou heb ben gegeven. Het zou ons te ver voeren om de beschou wing over de authenticiteit van dit poort recht weer te geven; vermelden wij hierover dus slechts nog dat dr. Jansma o.a. spreekt over een voortijdig experiment om van Rot terdam een stad te maken, een financieele speculatie van Wolfert van Borselen, die graaf Jap 'n_zlJp macht had gekregen. In het hoofdstuk „Rotterdam rijpt tot stad" wordt Een vrijwel onbeschadigde haveninrich ting, welke thans tot rust is gedoemd, zal menigeen in Rotterdam en daarbuiten doen nadenken over de taak van de Maasstad in de toekomst. Vanzelf zullen de gedachten ook gaan naar Antwerpen, dat geheel on beschadigd is gebleven en dan naar Emden, Bremen en Hamburg. Tot goed begrip mogen wij den omvang van het goederenverkeer in de genoemde havens in 1939 nog even in herinnering brengen; zij beliepen voor Rot terdam 40.3 millioen ton, voor Antwerpen 21.7 millioen ton. voor Hamburg 25.7 mil lioen ton en van Emden 7.4 millioen ton. Opmerkelijk was het groote aandeel van de Duitsohe goederen in het verkeer van de Rijn- en Scheldemondingen on danks het streven van de Duitsche ha vens. De voordeelen op het gebied van kosten, tijd en outillage deed vele Duit sche reeders de voorkeur geven aan Rotterdam, welks verkeer in 1938 reeds voor 69 pet. Duitsche goederen omvatte en aan Antwerpen, voor welke haven het percentage 22.7 bedroeg. De Fraflkf. Ztg. wijst er op, dat Rotterdam niet alleen met de Nederlandsche volks huishouding, doch ook met de Duitsche industrie groeide. Tegen het feit, dat de Rijn-delta het na tuurlijke doorvoergebied vormde van het Roer. en Rijngebied streed men met woor den en daden, zooals de speciale tarieven van de Duitsche spoorwegen voor den uit voer via Duitsche havens, door den aanleg van het Dortmund-Ems-kanaal, door het Mit- tellandkanaal. dat thans tot aan de Elbe in gebruik is en door het ontworpen Hansa- kanaal. De verkeersgeografische voordeelen van de Rijndelta voor het Oost-Westverkeer bleef aan dat gebied vooral voor massagoederen toch een onmiskenbaren voorsprong bieden, welken Rotterdam zich ten nutte maakte. Uit een conversie-prospectus van 1937 blijkt, dat van de Rotterdamsche stedelijke schuld ad 365 millioen niet minder dan 100 mil lioen was opgenomen ter verbetering van de havens. Thans staat de Rijn-delta onder Duitschen invloed, zoo constateert de Frankf. Ztg. Dat heeft te Bremen en te Emden eenige be zorgdheid doen rijzen, want men achtte het niet onmogelijk, dat het verkeer thans in grootere mate over Rotterdam zou wor den geleid. Men dient echter te bedenken, dat Duitschland nu de vervoersbehoeften voor 100 millioen menschen zal hebben te dekken; in elk geval zal een belangrijk gedeelte van het vervoer na den oorlog van Duitschland de Noordzee en het Kanaal naar de Oceanen gaan, terwijl daarnaast voor de Oostzeevaart ruimere mogelijkheden ontstaan. De bovengenoemde concurreerende havens Gelden van een reiivereemgïng verduisterd, De politie van het bureau Oostervant- straat te Rotterdam heeft in bewarlnS gesteld den 39-jarigen C. J., autogeenlayscher van beroep, die zich schuldig heeft g.m akt aan verduistering van vereenigingsgeloen. De man was penningmeester van een reis- vereeniging hier ter stede en als zoodanig ontving hij wekelijksche contributies van de leden. In een dezer dagen gehouden verga dering werd besloten, de gespaarde gelden aan de leden terug te betalen. De penning meester was daartoe echter niet in staat, omdat, zooals thans gebleken is, het geld ten eigen bate was aangewend. Een ingesteld onderzoek heeft aan het ücht gebracht, dat de kascontrole-commissie der vereeniging eenige malen de kas gecon troleerd heeft. Steeds toonde de penning meester in zoo'n geval een spaarbankboekje, waarop bedragen stonden ingevuld, die klopten met het bedrag, dat in de kas aan wezig rnoest zijn. Gebleken is, dat de cijfers in het boekje valschelijk ingevuld waren. In totaal heeft J. op deze wijze een bedrag van ongeveer f 170 verduisterd. zullen vrijwel zeker gezamenlijk méér ver voer dan vroeger krijgen te verwerken. Rotterdam zal zijn omslagfunctie met de Duitsche havens moeten deelen Wat Rotterdam betreft bedenke men, dat het niet alleen dank zij de Duitsche industrie tot bloei is gekomen en ook niet alleen dank zij de grondstoffen van de tropische gebieden van Nederland. Een belangrijke rol speelde de kapitaalvorming in Nederland, dat een geld- centrum was geworden, dat zoo schrijft de Frankf. Ztg. dank zij een lang stabiel ge bleven valuta niet alleen het eigen doch ook een gedeelte van het buitenlandsche goederen verkeer en den goederenopslag door voorschot ten kon financieren. De Britsche blokkade heeft schade veroorzaakt, doch de ontwikkeling van het Europeesche vasteland in nieuwen vorm kan een tweeden opbloei op andere basis brengen. Rotterdam zal volgens het genoemde blad zijn omslagfunctie met de meer Oostelijk gele gen Noordzee-havens in anderen omvang dan vroeger moeten deelen, zoodat Bremen, Ham burg en Emden niet bezorgd behoeven te zijn. Bremen en Hamburg hebben hun bijzondere gemeentelijk^ organisatie, hun specialiteiten, hun activiteit, hun veredelingsindustrie. Bre men is ingericht voor massa-goederen, Ham burg voor fabricaten, minerale en plantaardige oliën en vaarweg met grooten diepgang ter lengte van 100 km. Vooral wijst het blad op de Duitsche activiteit. Een bureau voor de zeescheepvaart te Berlijn Duitschland werkt aan zijn toekomst ondanks de gevolgen van den oorlogstijd voor zijn vloot In het Rijksverkeersministerie is een bureau voor de zeescheepvaart opgericht. Die oprich- tinig is toegejuicht als een stap ter aanvulling van de vloot, doch het bureau zal ook de tegen stelling tusschenElbe en Weser, tusschen deze beide en de Oóstzee, van Elbe en Weser met den Rijn- en Scheldemondingen en ook tusschen de belangen van verladers en reeders op draaglijke wijze met elkander in over eenstemming kunnen brengen. De problemen op verkeersgebied van een geheel vasteland zullen in de handen van een staatsorgaan ko men, dat alles kan overzien. Het zal ook moe ten denken aan de beteekenis, die de Trans- siberische spoorweg kan hebben, evengoed als aan de beteekenis van Spaansche en Portugee- sche havens, de positie van Italië in de Mid- dellandsche Zee en aan de nieuwe positie van de Balkan-landen. De vrachttarieven moeten de Duitsche volks huishouding en de daarbij aangesloten oecono- mieën den opbloei en de aanpassing zoo ge makkelijk mogelijk en niet moeilijker maken, niet alleen tijdens de periode van aanvulling van de voorraden, doch voor geruimen tijd daarna. Een staatsorgaan acht de Frankf. Ztg. inderdaad noodiig voor de leiding van de vervoersproblemen van een half continent. De vraagstukken van zeevervoei moeten worden opgelost, geheel in aansluiting aan de problemen van de valuta, van den handel met de overige wereld en op het gebied van de douanegrenzen, opdat een basis voor herstel en nieuwen opbloei worde gevonden. Uit het geheel van factoren zal de juiste betrekking tusschen Rijn, Eems, Weser en Elbe moeten worden gevonden, waarbij men van de Eems tot aan de Elbe geen vrees behoeft te hebben voor de toekomst. beschreven hoe het „ambacht van Rotter dam" sterk toenam en er meer verkeer kwam, dat er zich een Lombard, genaamd Daniel, vestigde in 1326, een jaar vart groote bedrijvigheid voor de beneden-Maasstreek, want er werd toen een vlootexpeditie tegen den Engelschen koning voorbereid door graaf Willem III, die een rol was gaan spelen in de West-Europeesche politiek. „Overal langs de benederS-Maas, aldus dr. Jansma, te Dor drecht, Rotterdam, Schiedam en de Briel werkte men aan de uitrusting van een vloot van 140 schepen. Deze drukte moet de ont wikkeling van genoemde plaatsen zeer ten goede zijn gekomen. De hofhouding van de koningin (koning Eduard II's vrouw, die in onmin was met haar gemaal en bij Willem III een toevlucht had gezocht) hield hier bij voortduring verblijf Wagens reden af en aan tusschen Schiedam—Rotterdam en Den Haag, om het groote gezelschap van de noodige levensmiddelen te voorzien". De allengs gegroeide bevolkingskern van Rotterdam kreeg twee jaar later, in 1328, het privilegie, dat vaak voor het eerste stads recht wordt aangezien. De schrijver oetoogt dan verder, dat Rotterdam toen toch nog met inderdaad een stad werd, al had de plaat? wel stedelijke allures. Zoo nadert deze „oudste geschiedenis het jaar 1340, om te besluiten met een bespre king en tenslotte den tekst van het document van Graaf Willem IV van 7 Juni 1340. Wij zijn ons bewust hier slechts een opper vlakkige weergave te hebben gegeven van het boekje van dr. Jansma. Wel telt dit sla°hts goed veertig pagina's maar de schrijver heeft zéér veel in dat korte bestek samengevat. De lectuur vereischt eenige inspanning, m^ar zij loont de moeite zeer zeker, te meer omdat fle geschiedschrijving over onze stad gewoonlijk begonnen wordt daér, waar dit boekje eindig Vijftig Rotterdamsche kinderen le Utrecht aangekomen. Onze correspondent te Utrecht meldt: Een vijftigtal Rotterdamsche kinderen uit getroffen arbeidersgezinnen is in twee auto bussen Maandag te Utrecht aangekomen, waar ze bij gastvrije families zijn onder gebracht. De kinderen zijn eerst medisch onderzocht en zijn daarna in de badinrichting aan de Zonstraat verzorgd, om vervolgens nog te worden onthaald. Toen konden ze aan hun tijdelijke pleegouders worden meege- gevenwaarze nu 6 h 8 weken eens heerlijk kunnen logeeren. ,„.n had dor, Voor het opnemen van Jdndei^ hadd«n zich ongeveer 400 gezinnen aangemeld. Ver- moedelijk zal er nu nog een tweede tr;an sp Rotterdamsche kinderen volgen. Het v y (vrouwen vrijwilligers corps) zoekt thans ook nog onderdak voor een groep leerlingen van middelbare scholen, wier ouders door ne tijdsomstandigheden niet op reis kunnen gaan, om dezen een prettige vacantie voor den duur van ongeveer drie weken te bereiden. In het jaarverslag over 1939 van de con- tröle-commissie voor het ziekenfondswezen te Rotterdam wordt gewezen op de moeilijk heden, die de mobilisatie op verschillend ge bied veroorzaakt heeft. Gememoreerd wordt voorts, dat op 3 October 25 jaren waren ver- loopen sinds de instelling der controle-com missie en de oprichting van het contróle- burëau. Verschillende misstanden op het ge bied van het ziekenfondswezen waren aan leiding om te komen tot een goede samen werking der bij het ziekenfondswezen betrok ken partijen. Het waren met name de eerste leden der contróle-commissie, dr. C. H. A. T. Fehmers, dr. B. C. v. d. Nagel, A. Kros jr., W. A. M. Korink, J. J. Bal, J. Hoek, L. Vernes, Ap. W. C. van Gorcum en Ap. J. L. J. M. Maas, die het pionierswerk op dit gebied hebben verricht, waarvan enkele thans nog zitting in de contróle-commissie hebben. Het kan niet worden ontkend, dat de instelling dezer commissie groote verbeteringen in het zieken fondswezen tengevolge heeft gehad. Het aantal verzekerden steeg in het afge- loopen jaar met 5482. In totaal werden in het afgeloopen jaar 1546 Wassermann-reacties voor ziekenfondsrekening verricht, waarvan de kosten 1932,50 bedragen (v.j. 1687 reac ties ad 2108,75). De verstrekking van Insuline aan diabetes patiënten, vond ook dit jaar naar de vastge stelde regeling plaats. In totaal werden aan verzekerden 8,677,000 (v.j. 7,728,500) eenhe den Insuline verstrekt. De kosten, inclusief die der benoodigde desinfectantia, bedroegen over 1939 31,927,34 (vorig jaar 28,158,56) In het afgeloopen 'jaar werden voor 61 asth- ma-gevallen auto-vaccins bereid, waaronder 28 nieuwe gevallen. De totale kosten bedroe gen 280. De kosten der B.G. (buitengewone geval len) recepten, die voor Insuline niet medege- rekend, waren over 1939 totaal 49,504,22. Uit de in de bijlagen verwerkte statistieken blijkt verder, dat het aantal huisartsen, spe cialisten en apothekers aan het eind van 1939 resp. 199, 97 en 103 bedroeg. Het gemiddeld aantal verzekerden bedroeg voor de huisart sen 1391, voor de specialisten 2854 en voor de apothekers 2688. LOODDIEVEN GEPAKT Op het politiebureau aan de Oostervant- straat zijn in verzekerde bewaring gesteld de 32-jarige koopman M. D. en de 21-jarige autoslooper A. S-, die verdacht worden van diefstal van een partij lood ter grootte van 100 kilogram uit de puinhoopen aan de Eerste Diergaardestraat alhier. De Fransche radio verspreidt een commu niqué van de Fransche admiraliteit, volgens hetwelk op 8 Juli Britsche zee- en lucht strijdkrachten voor de haven van Dakar verschenen en den Franschen admiraal, die aldaar het bevel voert een ultimatum stelden, dat deze voor onwaardig en geen antwoord waard achtte. Hierop is de haven van Dakar door Britsche vliegtuigen aangevallen, die waren opgestegen van een op zee gestation- neerd Engelsch vliégtuigmoederschip. De Fransche luchtafweer heeft een groote acti viteit ontplooid. De beschadiging van de Hood. Het D.N.B. meldt uit Madrid: Aan den Engelschen slagkruiser Hood moesten in de haven van Gibraltar verschei dene herstelwerkzaamheden worden ver richt, o.a. was de schoorsteen bij het zee gevecht met Fransche strijdkrachten ernstig beschadigd. In de haven van Gibraltar zou na het uit- loopen van de Britsche vloot geen enkel Brisch oorlogsschip meer liggen. Gisternacht heeft men uit de richting van de Middel- landsche Zee zwaar kanongebulder gehooid. OOSTENRIJK Een dezer dagen zal door tusschenkomst van de schoolhoofden een circulaire worden uitgereikt aan de ouders van kinderen van 814 jaar, waarin nogmaals wordt gewezen op de uitnoodiging tot uitzending van kin deren naar den Boven-Donau (Salz Kam- mergut). Naar aanleiding van een oproep in de couranten is reeds een vijftiental kinderen opgegeven. Aan de circulaire is een strook bevestigd, waarop ouders die voor hun kinderen ge bruik willen maken van de uitnoodiging, deze kunnen opgeven; deze strook moet worden verzonden aan den Schoolartsen- dienst, waar de voorgeschreven keuring zal plaats vinden en verdere inlichtingen kun nen worden verkregen. ZWIJNTJESJAGER AANGEHOUDEN Gistermiddag is door de politie alhier aan gehouden de'34-jarige K. R., die wordt ver dacht van verduistering van een rijwiel. Ge- ruimen tijd geleden had hij het rijwiel ge vonden aan den Rotterdamschedijk, doch doch hiervan geen kennis gegeven aan de politie. R- is aan het hoofdbureau in bewa ring gesteld. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE Wegens valschheid in geschrifte is giste ren door de recherche alhier aangehouden de 48-jarige Rotterdammer F. L. A. H. H. H., die uit Rotterdam is geevacueerd, verbleef hier tijdelijk in het padvindershuis aan de Nieuwstraat. Aan het evacuatiebureau had hij echter medegedeeld, dat hij op zich zelf ging wonen en, nadat hij de daartoe ver- eischte papieren had geteekend, ontving hij steun Later bleek echter, dat hij nog steeds in het padvindershuis verbleef en op deze wijze onrechtmatig steun trok. Hij is aan het hoofdbureau van politie ingesloten. UIT HET HANDELSREGISTER Uit de firma IJzermans Co, gevestigd te Vlaardineen Oosthavenkade 52, handel ln Srfng enz! is als procuratiehouder getreden de heer J A. L. Schaay, te Vlaardingen. WATERSPORTVEREENIGIN G „VLAARDINGEN". De Watersportvereniging „Vlaardingen" hield een goedgeslaagde zeilwedstrijd op de Vlieten. De prijzen werden behaald als volg.. KI. I. Olympiajollen c.s. le prijs: Jan Brass, st. J. Dorsman; 2e prijs: Olympus, st. L. Wapenaar. KI. II. Renjollen en Sharpies, le prijs, tevens wisselbeker: Frieda, st. A.de Lange. KI III. Ster jollen c.s. le prijs: Miep, st. M. Verboom; 2e prijs Aldebaran, st. de Lange. KI IV Jollen kruisers c.s. le prus: Alba tros,'st. F. Ranshuizen; 2e prijs; Marianne, st. J. van der Vlis. Voor het eindexamen aan het gymnasium te Schiedam, afd. A., slaagde van hier de heer A. H. J. Gunneweg. Voor het eindexamen aan de Rijks-H.B_S. te Schiedam, slaagde voor afd. B. de héér H. W. Girod, te Vlaard. Ambacht. AUTO-ONGEVALLEN Een vrachtauto, bestuurd door v. d. M. uit Vlaard. Ambacht, reed met zulk een snel heid op den Schied. Dijk, dat de bestuurder de macht over het stuur verloor en de auto over den kop sloeg. Wonder boven wonder werden bestuurder en wagen slechts licht beschadigd. Op den Maassluisschen Dijk viel een jon gen van een auto. Hoewel het geval zich eerst nogal ernstig liet aanzien, bleek de knaap slechts licht gewond te zijn. Het gemeenteblad van Rotterdam bevat een besluit van B. en W„ volgens hetwelk als Plaatsen, waar zij, die hun waren aanvoeren °P de groentemarkt aan het Noordplein, gedu rende den markttijd hun wagens mogen laten staan, worden aangewezen: de Tollensstraat, de Erasmusstraat noordzijde, de Rembrandtstraat, de Kievitstraat westzijde en de Noorderstraat westzijde. DE GASTVRIJHEID MISBRUIKT De 18-jarige mej. T.B.M.B. kwam den laatsten tijd af en toe voor een bezoek ten huize van den heer J. H. K. aan den Nieuwe Binnenweg alhier. Gisteravond heeft zij van de haar verleende gastvrijheid misbruik gemaakt, door in die woning uit een colbert jasje twee bankbiljetten van 10 uit een portefeuille te ontvreemden. Zij is in bewa ring gesteld. Vraagt Uw leverancier onze gepasteuriseerde KARNEMELK in flesschen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De vlootcorrespondent van Stefani meldt draadloos, dat Italiaanséhe zeestrijdkrachten gisteren slaags zijn geraakt met Engelsche zeestrijdkrachten, die de Italiaansche vloot- eenheden, welke een Italiaansch convooi naar een haven van Cirenaika hadden geës corteerd en thans terugkeerden, wilden aan vallen. De ontmoeting tusschen de vijande lijke strijdkrachten geschiedde om half drie in den middag ten zuiden van Kaap Sparti- vento, de uiterste punt van Calabrië. De slag duurde tot negen uur in den avond en er werd aan deelgenomen door talrijke for maties bommenwerpers, die de vijandelijke schepen in de achtereenvolgende golven met bommen van groot kaliber aanvielen. Bij het vallen van den avond zette het Britsche eskader koers naar het zuiden, achtervolgd door de Italiaansche oorlogsbodems. De vlootcorrespondent van Stefani meldt draadloos, dat een Italiaansch vliegtuig, dat een verkenningsvlucht maakte, Maandag radiotelegrafisch aan zijn basis meldde, dat nabij het eiland Kreta een Britsch eskader in de Middeliandsche Zee voer. Het eskader bestond uit een linieschip, twee zware en twee lichte kruisers en andere eenheden, alsmede een vliegtuigmoederschip. Italiaan sche luchtstrijdkrachten bereikten na een vlucht van 800 km. over zee den vijand en bombardeerden de vijandelijke eenheden met bommen van zwaar kaliber, niettegenstaande het hevige vuren van het afweergeschut en de pogingen, zich achter een nevelscherm te verbergen. Een linieschip en een vliegtuig moederschip werden beschadigd en een krui ser werd tot zinken gebracht. De bommen werpers keerden alle behouden op hun basis terug. SPECIAAL INGERICHT VOOR HET MAKEN VAN CORSET- TEN, BANDEN, BUSTEHOUDERS. EENIGST ADRES hier ter stede HOOGSTRAAT 156 SCHIEDAM TELEFOON 68324. MIDZA-ZAAK Nog steeds blijkt, dat de Engelsche luchtmacht haar systeem van des nachts lukraak bommen werpen niet verlaten heeft, aldus meldt het A.N.P. Vannacht zijn hiervan een achttal in woners van Rotterdam-Zuid het slacht offer geworden Toen Engelsche vliegtuigen in het luchtruim waren, vielen twee bommen op een woonhuis. De resultaten waren vreese- lijk. Spoedig wist men twee lijken uit de puinhoopen van het totaal vernielde huis te halen, terwijl vaststaat, dat nog twee dooden te betreuren zijn. Vier min of meer ernstig gewonden zijn naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij zijn opgenomen. In den omtrek van het vernielde pand zijn tallooze ruiten gesprongen. Opgemerkt dient, dat in den omtrek geen militaire doelen aanwezig zijn. De bommen zijn in een dichtbevolkte woonwijk gevallen. Het A. N. P. meldt uit 's-Hertogeribosch: Hedennacht heeft op het Liesei-nd, onder Schljndel een Engelsch vliegtuig een vijftal bommen geworpen, waarvan een niet ont plofte. De bommen kwamen terecht op eenige landerijen, doch troffen geen woningen. Van de in de nabijheid staande boerderijen wer den de ruiten vernield. Persoonlijke onge lukken zijn niet voorgevallen. Heerenhuls le Alphen aan den Rijn vernield. Vannacht is de gemeente Alphen aan den Rijn opgeschrikt door een hevig bombarde ment. Het bleek, dat een Engelsch vliegtuig Dommen had geworpen, waarbij een heeren huis zoodanig werd getroffen, dat het vrij wel geheel vernield is. Een wonder is het, dat de daarin wonende familie geen letsel kreeg. In den omtrek van het huis zijn vele ruiten gesprongen, terwijl rondvliegende scherven en stukken steen hier en daar schade hebben aangericht. Van de openbare school zijn talrijke ruiten vernield, zoodat deze school vanmorgen ge sloten moest blijven. Geen schade le Middelbeers. In den omtrek van Oost-, West- en Mid delbeers zijn in den afgeloopen nacht om streeks half een door een Engelsch vliegtuig drie bommen geworpen. Zij kwamen in een weiland terecht, zonder schade aan te rich ten. Alleen zijn van een boerderij in de buurt enkele ruiten gesprongen. Bom te Amsterdam gevallen. In den afgeloopen nacht, aldius meldt het A.N.P., is een zeer lichte bom, vermoedelijk geworpen door een Britsch vliegtuig, dat toen over de stad vloog en waarop door het lucht afweergeschut is geschoten, in een gracht gevallen. De bom, mogelijk was het een brandbom, kwam tot ontploffing, waardoor de ruiten van enkele perceelen werden ver nield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Ook aan den rand van de stad zijn enkele bommen terecht gekomen. Zij vielen op op gespoten land, zonder schade aan te richten. De president van de rechtbank te 's Graven- hage heeft vandaag uitspraak gedaan m het proces tusschen de families S. en Van der W. om de baby, die in veiligheid werd gebracht bij den bominslag op 10 Mei ]L m. huize Bethlehem in Den Haag. De president heeft, zich uitdrukkelijk voorbehoudende de verklaringen der getuigen en deskundigen nader in oogen- schouw te nemen, bevolen een deskundig bloedonderzoek en een deskundig onder zoek naar de vingerafdrukken van de eischers, de gedaagden en het kind. Voorts heeft hij het noodig geoordeeld nog eenige getuigen en een deskundige te hooren nopens den gang van zaken in zaal 8 van de Bethlehemkliniek onmiddellijk na den bominslag. Als deskundige tot het verrichten van het bloedonderzoek is aangewezen dr. A. B. F. A. Pontman te Utrecht, als deskundige tot het doen van het onderzoek naar de vingeraf drukken dr. J. Dankmeijer te Oegstgeest, die geassisteerd zal worden door den deskundige J. M. Waltman, hoofdinspecteur van politie te 's-Gravenhage. De getuigen, die nog zullen worden ge hoord, zijn: de dames van der Kooi-Hilger- som, Hijdra-Kruining en Vink-Kortekaas, allen te 's-Gravenhage, mevr. van den Ende- Zundert te Naaldwijk en. als totuige-deskun- dige dr. M. G. A. Tholen ta k-Gravenhage. Dit verhoor zal morgenmiddag met gesloten deuren plaats hebben. Er heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt, de oorlogsgraven in Neder land met bloemen en planten te versieren. Het ligt in de bedoeling van dit comité de laatste rustplaatsen van hen, die vielen voor het vaderland, op passende wijze te verzor gen. De Nederlandsche Sierteelt Centrale en diverse bloemveilingen hebben het comité reeds hun volle medewerking toegezegd. Het comité, dat voluit heet Comité ter ver siering van oorlogsgraven in Nederland, is thans reeds aan het werk getogen en mag zich in de volle sympathie van de Neder landsche en Duitsche autoriteiten verheugen. Het bericht, als zou de keizer van Annam zijn vermoord, is vandaag door Radio-Londen tegengesproken en wordt bestempeld als ge heel uit de lucht te zijn gegrepen. Op aanzegging van de overheid zijn de Burgerwachten thans ontbonden, waarmede dus een einde komt aan de werkzaamheden bij wachtdiensten en verschillende hulp diensten. Aangiften van 9 JulL BEVALLEN: M. M, 1. Hessels-Horsten, z. A. Rutjes-Padlir.a. d. P. Bouwens-Bosman, z. A. Vilters-Tabbeinee. d. A. H. Zeilstra-Steur d. H. J. Sm.t-W-ster:nk, i. C. Niël-Janssen, d. C. C. Roggevcen-de Pater, z. H. G. Putter- Albrecht, d. M. J. van Donkelaar-Kuijper, z. S. Blok-Kapteijn, z. K. Troost-Paasse, d. E. Leenen-Visser, d. P. M. van Hoek-Brunsmann, z. T. D. Korenbrander-Jer^n, d. F. E. Y. Damave-Soetens, d. A. Vooijs-Vos, z. E. T. de Graaf-Hoogwerf, d. C. C. M. de Bruijn-Haring, z. C. Wolf-Dammer, z. J. G. Janse-de Roos, z. P. van Herk-van der Wal, d. W. Roskam- Prins, d. A. van Aalst-Boom, z. J. M. Renes- van den Ham, z. J. M. van Boek-van den Assem, z. T. Kooü-Jongeneel, z. OVERLEDENJ. Kuijper, wedr. van J. van Dljke, 76 i.: W, v. Daalen. man van S. E. H. Kesse, 33 j.; C. Heb, vrouw van P. Gorter 38 j.; C. J. Bakker, wedr. van G. Sitton. 73 j.; I. Swank, wedr. van S. W. v. d. Erve, 66 j.; E. P. Tieman, wedr. van C. J. M. Maas, 70 j.; J. G. v. Munster, man van M C. Smolders, 75 j.: B. H. T. v. Aalten, man van C. C. E. Nusselein, 65 j.: P. Huurman, man van J. Siepman, 33 i.: H. M. J. A. Swinkels, man van F. v. Leeuwen, 54 j.; A. M. Schoester, wed, van W. C. v. Leeuwen, 76 j.; H. Z. de Jong, ongehuwde man. 31 j.; J. de Pijper, ongehuwde man, 74 j.; C. Oosterom. man van E, W. Visser. 63 j.: C. Wuijster, ongehuwde vrouw, 80 j.; E. Diepenbroek, dochter, 7 mnd.; G. v. d. Mast, vrouw van A. v. Duinen, 57 j.: A. Tukker, onge- huwdp vrouw, 71 j.: M. v. Bloppoel, wed. van J. Wasserman, 73 1.; W. Noordijk, ongehuwde man, 22 i.; G. v. Dijk. wed. van B. v. Engeldom Gaste laars, 66 i.; N. J. Wacker, man van P. André, 61 j H. .7. J. v. Zandvoord, man van J. J. Dieterich, 63 j.; A. v. Dijk, vrouw van W. D. J. Clement, 52 j.; C. v. d. Graaf wedr. van J. W. Koster, 83 j.; L. v. Brandwijk, man van A. M. Hertom, 51 Wielrennen. Stappen van den N.W.B. De wielerbond Nederland heeft zijn ouden naam aangenomen en zal dus in den ver- volge weer .als Nederlandsche Wieier Bond (N.W.B.) werkzaam zijn in het belang van alle wielrenners. Het hoofdbestuur is aldus samengesteld: voorzitter jhr. G. D. H. Bosch van Drakes te in, 2e voorzitter F. G. Otten, algemeen secretaris-penningmeester J. Pieters, Den Haag; cummissarissen P. D. Moeskops, M. P. Peeters, A. Mazairac en L. Didier. Het bestuur bestaat dus vrijwel geheel uit oud kampioenen en is uiteraard uitstekend op de hoogte met de toestanden in de rennerswereld. De N.W.B. zal een krachtige actie voeren om alle renners zonder uitzondering te ver eenigen. Daartoe heeft de N.W.B. bereids stappen ondernomen bij de nationale stichting voor lichamelijke opvoeding, teneinde te ver krijgen, dat de vier rennersbonden, t.w. N.W.B., Noordelijk Wieier Verband, Zuid- nederlandsohe Wielerfederatie en N.W.U. tot overeenstemming komen, nu de tijd van heden ook op sportgebied volledige eenheid vordert. DE KREEKBAAN Op 13, 14 en 15 dezer wordt op de Kreekbaan te Rotterdam een driedaagsche koppel wedstrijd gehouden. De bedoeling is om iederen dag 2 uur te rijden. Zaterdag en Maandag be|innen de wedstrijden om 7 uur 's avonds en Zondag om 2.30. Voetbal. Voor het kampioenschap van Nederland zijn voor 21 dezer de volgende wedstrijden vast gesteld: FeyijoordG.V.A.V. en JulianaBlauw wit. Blijkens een schrijven van den secretaris generaal, waarnemend höofd van het depar tement van waterstaat aan de commissarissen der Koningin, veriangt de Duitsche bezettings overheid, dat bij bruggen en sluizen van zons opgang tot zonsondergang, ook des Zondags, aan de scheepvaart steeds doorvaart wordt ver leend. ROTTERDAM, 10 Juli. Va ar werk: 120 ton rioolbuizen van Krimpen a. d. IJssel naar Delft; 90 tot 100 ton dito dito naar Rottterdam; 100 ton kunstmest naar Drachten: 83 ton dito naar Dedemsvaart; 100 ton dito naar Amersfoort; 60 ton ijzer" naar Amsterdam, alles volgens tarief. Sleeploon: naar Maasbracht 10 cent per ton voor ledige schepen. RIJNVAART. LOBTTH gepasseerd 9 Juli, vóór 's middag» 12 uur en bestend naar: Gertrud Wilhelm, Ruffler; Corn. Prins, St.- Asa, St.; Friediel, Bock; Paul, st.; Rijntrans 3, v.'Cam- pen; K. Vaart 10, st., alle Rotterdam. St. Maria, Jegen, Dongen; Ticino, Kouder, Dordreoht; Roveredo, Tannhauser, Slikkerveer; Edelweiss 26, Wasch, Born; Bilbao, Sa-uerwein, Lem mer; Airoio, Meesters, Bergen op Zoom; Rika, Gommers, en Antonius, v. d. Spek; beide Lemmer; Lujo, Arends, Utrecht; Harmonie, Boon, Dordt SCHELDEVAART. HANS WEERT gepasseerd 9 Juli voor 1 uur en bestemd naar: Zwerver, van Steen, Vlaardingen- Dramaco 1, Boers; Dranaco 10, Ploegaart; Joty, Stam alle Dordrecht; Baden 52, Aiugspurger, Duitschland. Gerard Rremer, Seeldraayers; Peliegona, van Bulek; Adeline^ Vispoel: Emil, Geffens- Storno, Wagenmakers; Telegraaf XI, Huybrechts, alle België HOOG WATER. Rotterdam 11 Juli: 1ste getijde 10 uur 14 mlnjj Sde getijde 22 uur. S0 min.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1