LAATSTE BERICHTEN VAN EMBDEN'S RADIOHANDEL GOUDSCHERIJWEG HOEK VLIETKADE Lebrun heeft Pétain zijn bevoegdheden overgedragen twïhoTdr». KBsms\. Het binnenlandsche politieke streven ROTTERDAM ROTTERDAMS COMITÉ VOOR KATH. MILITAIREN Burgerlijke Stand SCHIEDAM Scheepvaart PAG. 5 HET NIEUWE DAGBLAD VAN VRIJDAG 12 JULI PAG. Terugblik op negen maanden arbeid v/h. Lange Pannekoekstraat, THANS GEVESTIGD Hulpactie voor Het bontbedrijf Derde Orde Bibliotheek Het Biechtgeheim opgevoerd Pétain hoofd van den Franschen staat en voorzitter van den ministerraad Pétain's nieuwe bevoegdheden Pétain's drie besluiten Do schod©"©nqng^0 Kinderuitzending naar de Oostmark VLAARDINGEN Een ijzeren kist aan een Engelsch valscherm De EngelscHe luchtaanvallen op ons land Een bom op Wieringen Nog twee dooden te Almelo Zes dooden te Rotterdam en Schiebroek COLPORTAGEVERBODEN OPGEHEVEN Ernstig auto-ongeluk te Oegstgeest Broodbonnen 6170 voor de volgende week Vijf dooden te Zwijndrecht De petroleumdistributie Een Nederlandsche aangele genheid, aldus de Duif-sehe autoriteit-en Zeist ook getroffen De uitzending van kinderen naar Salzkammergut Zaterdag 20 dezer zal de eerste groep vertrekken In tegenwoordigheid van zijn eere-voor- zitter, den hoogeerw. Deken van Rotterdam, heeft Rotterdams Comité voor Katholieke militairen Woensdagavond in het St. Anto- nius-Gesticht zijn slotvergadering gehouden. De voorzitter, de heer Aug. Tordoir, heeft in deze laatste samenkomst, een overzicht gegeven van de werkzaamheden van het comité, hetwelk op 29 September van het vörig jaar werd opgericht. Te voren, op 5 September, was Pater C. D. Terstegen, de eerste secretaris van het comité, in het ge bouw der St. Joseph's Gezellen reeds be gonnen met een centraal militair tehuis voor de duizenden militairen, die in Rotterdam werden gelegerd. Dank zij de groote toewij ding van Pater Terstegen en zijn staf van medewerkers werd dit tehuis voor de mili tairen een gezellig home, dat dagelijks door zeer velen werd bezocht. Met dit en het reeds bestaande R.K. Militair Tehuis aan den Goudsche Rijweg, waar Pater Guyaux later Pater Delteijk met grooten ijver werkzaam was, was in de bestaande behoefte nog niet voorzien. Ook in Hillegersberg werd door' Pastoor C. Mol een tehuis geopend, waar kap. Roelvink de geestelijke belangen behar tigde en een commissie onder leiding van den heer P. van Hees alles in het werk stelde om het den militairen zoo aangenaam moge- Jje maken. Intusschen was Rector A. Ousthoorn van de Schipperskerk in de Schoonderloostraat ook reeds op dit terrein met groote ambitie werkzaam en kwam onder zijn stimuleerende leiding het R.K. Militair Tehuis in de Schoonderloostraat tot stand, dat op 6 December plechtig werd geopend. De Bond van bontbedrijven in samenwer king met de Ned. ver. pelterijenïabrikanten, heeft een hulpactie ingezet, zoowel voor ae georganiseerde als voor de nmt-georganiseerde werkgevers en werknemers m het bont.be dri[f, die zijn getroffen bij de catastrophe teHe°MsrdeIbedoeling de binnengekomen goe deren en geiden gelijkelijk te verdeelen onder gedupeerden, voor wie steun dringend ge boden is. Aan de werknemers zullen een stel nieuw gereedschap en werkkleeddng worden uitge reikt, waarvoor gelden zijn binnengekomen van 'of is afgezonden door de gezamenlijke bontateliers in Nederland. Zij, die meenen voor dezen steun in aan merking te komen, dienen zich schriftelijk te melden bij den heer C. J. Bakels, Laan van Meerdervoort 22, den Haag. ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN Gisteravond is de 61-jarige J. A., wonende in de Witte de Withstraat alhier, op den Nieuwen Binnenweg tengevolge van het on voorzichtig oversteken van den rijweg aan gereden door een juffrouw, die daar op haar fiets voorbij kwam. De man is met een schedelbasisfractuur en een wond aan het achterhoofd in het ziekenhuis aan den Berg- 29. In deze vier tehuizen is alles gedaan om het te Rotterdam gelegerden militairen naar den zin te maken. Bij gelegenheid van de feest dagen, vooral met St. Nicolaas en Kerstmis, werd gezorgd, dat de militairen het gemis van het eigen gezinsleven zoo min mogelijk voelden. Intusschen werden ook de gemobiliseerde Rotterdammers niet vergeten. Zoo werd o.m. op initiatief van den H.E. Deken een feestpaketten-actie georganiseerd, waarvoor het medelid, mevr. Strijbos-Daniels zich bij zonder verdienstelijk maakte. Teneinde de kosten van dezen veelzijdigen arbeid te bestrijden, deed het Comité een beroep den liefdadigheidszin der Katholieke Rotterdammers, welk beroep niet onbeant woord bleef. In samenwerkina Vereenigingen werk op o Maart een bloempjes- dafengevolge van de liquidatie der St. Joseph's Gezellen-Vereeniging, moest het Tehuis aan het Stationsplein met Paschen ge sloten worden. Het Comité was doende hier voor een oplossing te zoeken, toen de veran dering in den internationalen toestand voor Nederland intrad. Met een plechtige requiem voor de te Rotterdam gevallenen heeft het Comité zijn arbeid op waardige wijze willen besluiten. Hetgeen aan batig saldo zal restee- ren, zal ten goede komen aan de exploitatie öer tehuizen aan den Goudsche Rijweg en de Schoonderloostraat. Na in dit overzicht de werkzaamheden van bet Comité de revue te hebben laten passee- ren, dankte de voorzitter zijn medewerkers, ï1 het bijzonder den penningmeester, den heer h. j. a, Middendorf en den heer P. B. Jansen. tjje secretariaat op zich nam na het vertrek van Pater Terstegen, alsmede de katholieke pers de Maasbode in het bijzon- der. In aansluiting hierop nam de eere-voor- zitter, Kan. J. \y. van Heeswijk, het woord om de leden van het Comité en vooral zijn voorzitter, den heer Tordoir, te bedanken voor het zeer verdienstelijk werk, door hein ver richt. Bij welk dankwoord zich kapitein Wes terkamp aansloot namens de militairen. Vandaag haar laak weer hervat. Zooals eenigen tijd geleden reeds werd be- E+j zou de Derde Orde Bibliotheek, al is net dan ook voorloopig in beperkten omvang, binnenkort heropend worden. Naar men ons mededeelt, zijn de voorbereidende werk zaamheden thans in zooverre gevorderd, dat de bibliotheek haar taak vandaag kan her vatten en wel in de Breinerstraat No. 32a. Vanaf dien datum kunnen daar dus de vroe ger geleende boeken worden teruggebracht en weer anderen ingehuurd. De bibliotheek is, behoudens enkele wijzigingen, n.l. 'Woensdags en Zondag, op dezelfde tijden geopend als voorheen. Men zie voor de tijden van openstelling de advertentie in onze courant van gisteravond. Het is ongetwijfeld een gelukkig initiatief van het bestuur geweest om terstond denoo- dige maatregelen te treffen ten einde weer met uitleenen te kunnen beginnen en niet hij de pakke neer te zitten. Wij meenen, dat vooral nu meerdere katholieke bibliotheken In het centrum van Rotterdam zijn verlo ren gegaan, voor de Derde Orde Bibliotheek Vhorname taak is weggelegd.. Deze taak is naar, gezien de vooraanstaande plaats die f;l soortgelijke bibliotheeken innam, f+i ,met ruim 16,000 werken voor de grootste katholieke bibliotheek te Rotter dam) en de resultaten die zij in naar 19-jarig bestaan wist te bereiken, wel toevertrouwd en zij zal er zich zeker met haar i-ekende ONDERTROUWD 11 JULI'. Chr. Blommers, jm. 25 en L. M. H. Deckers, jd. 27. P. A. Keulemans, im. 33 en H. H. M. Rouw, ]d. 31. P. E. Gaaikema, jm. 30 en W. W. v. d. Weel, jd. 24 G Allart, jm. 38 en J. H. C. Flipsen, jd. 36. J. Behr, jm. 27 en G. Eenus, jd. 28. H. C v. d. Berg .im. 27 en C. v. Bebberen, jd. 23 ■J. Berghout, jm'. 33 en A. Th. M. GreeL 27 I. Blad. jm. 30 en A. M. Snoek, gesch. 22 F. J Brouwer, jm. 26 en M EHavelaar, jd. 25 J. Corvers. gesch. 43 en J. M. Nieuwveld, i D. Dwarswaard, jm. 20 en L. Kolsteren, jd. 20. A. Goedhart, im. 21 en A. P. M. Hille. ld 17 T W OoedkooD jni. 25 en W. v. Erven, jd. 22. G de Graaf, jm.'27 en A. Chr. v. Klootster, jd. 18. a' v d. Graaf, jm. 23 en J. Antheunisse, 3d. 24. J C.' Haak. jm. 26 en E. v. Neutegem, jd. 19. J. den Haan, jm. 23 en L. V. d. Schoor, jd. 19. W. v. Hartingsveldt, im. 26 en M. A. J. Goeman, J.^M.3v. d. Heul, jm. 29 en C. H. Louwe Kooij- mans, jd. 27. A^Hoppenbrouwer.mjm. 34 en J.Hausegger^jd.25 J.' L.' Kamphuis, 'jm.-23 en i?" 20 C A 2jmen20 'en' M. J. de Koning, j'd. 20 s' v Kioeten, jm. 26 en R. Pijpeman, jd. 26. Ch Kooke. jm. 22 en W. Vingerhoed, jd. 18 M.'F. v. Kuijk, wed. 38 en D. K. de Ronde. jd. 25. H.' Lagendijk, jm. 27 en M. J. de Leeuw, jd. 20. P B Landsmeer, jm. 26 en W. Post, jd. 24. J.' Laurense, jm. 28 en G. W. J. V. d. Wijngaert, jd. 28. A. v. Meeteren, jm. 29 en A. Stam, jd. 22 C. J. Nugteren, jm. 22 en A. FhiliDsen, jd 21. Th. Peelen, jm. 23 en IJ de Groot, jd. 22. B. Roode, jm. 22 en N. C. Bregt, jd. 19. N. Slinger, jm.__25 en^J. Heshof Jd. 21^ jg j -Tiiw irv, nz en n, 3^. li- de geheele bedoeling is toch aan het kind kracht en gezondheid te geven en het o.a. in gewicht te doen toenemen. Het gaat om de uitzending van gezonde kinderen, die voor vacantie in aanmerking komen, en waarbij men er zeker van kan zijn dat ze de vermoeienis van de reis kunnen doorstaan, dus geen zieke of te zwakke kin deren". Reeds is naar aanleiding van een oproep een 15-tal kinderen opgegeven, dat vermoedelijk spoedig zal vertrekken. Ouders van kinderen, die meenen en wen- schen dat hun kinderen alsnog in aanmerking komen voor uitzending naar de Oostmark, wordt verzocht onderstaande strook, ingevuld en onderteekend, voor 13 Juli a.s. te zenden aan het bureau Schoolartsendienst, Lange Nieuwstraat 119b, alhier, waar de verdere voorbereidende maatregelen zullen worden getroffen en waar nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen. Grootsche plannen van het Groot Neder- landsch Volkstooneel. In Passage-theater heeft het Groot-Neder- landsoh Volkstooneel gisteravond voor een behoorlijk bezette zaal een opvoering gegeven van het overbekende tooneelspel van Dirk Janse „Het Biechtgeheim." Over den inhoud van dit spel, waarin plicht en opoffering den boventoon voeren, kunnen wij kort zijn. Het is het verhaal van den pater, wiens broer verdacht wordt van moord, terwijl hij uit de biecht den waren schuldige kent. Moet hij spreken? Moet een onschuldige sterven? Deze vreeselijk zware strijd beeldde Willem Goossens als Pater Karl uit, op een wijze die alle lof verdient. Roosje Köh-ler vervulde den moeilijken rol van Kathe, de blinde moeder, op uitstekende wijze. Dirk Janse in den rol van Heinrich Stein, was de stugge harde bergbewoner, die in zijn hart toch heusch niet zoo kwaad was. Leo Jan-se vervulde den rol van Jozef, den onschuldig verdachten zoon goed, hoewel hij soms weinig weg had van iemand, wien het schavot wacht. Verdér werkten aan het stuk nog mee: Tonny v. Otterloo als Leplat, de Jager, Beppie Morriën als Jeanne Leplat, Paul Berger als Dupont, F. Verstraete als Koster Dutreau en Anton Muis als Matthieu. Alles bijeen is het een opvoering geworden waar velen van genoten hebben. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Th'DR'v'RGoöaen 'fmA Agi 'jd. 20. J' Joosten, 'jm. 26 en E J de Brufjn, jd, 24 en A. J. Vis. ja. 25 Th. W J. v. Veelen, 24. im. C Ruiis jm. 25 en Ph. V. Rijn, jd 24. J.' H v Boxtel, jm. 20 en G. A. M. Peters, jd. 19. A Marsman, jm 37 en J. den Hollander, jd. 31. J. KeT im. 24 en G. J de Meulmeester jd. 23. I" en Vj. v. Oosterliouti jd. 40 H Muntz, jm. 19 en M C v. wyngaerden, jd. 19. J Pot, jm. 23 en M. M. v. d. Heijden, jd. 23. j.' B.'Soheemgs jm. 23 en M L Hemhe jd. T C.AV>ioxriniT im 32 en W. KOSt jQ. X 21 j. T Schievin.ff jm. 32 en W. Ko^t jd p'. M. Snelderwaard Jm. 27 en H. Modoo jd. P Sorui - im. 25 en K. Vrij enb oek .1 d 24 A L Steen jm. 27 en Chr M. Boerenbrmk jd. 23. H' M. Tieman jm. 24 en J. Ho-rn jd. 20 F A. C. Veenstra jm. 32 en A. Kapteijn jd. M. N J v. d Veerdonk jm. 22 en G. F. Reijndersjd.24. T dé Waal jm. 23 en B. C. Schreljer jd. j22. T T WefiBemain jm. 26 en C. Blanken Jd. 23. M. v.T Wielen L. 24 en M. C Hendriks d, J Willéboordse jm. 24 en A. v. Steenia jd. l- A. L. v. Wolf eren jm. 19. 20. 18. d. Wolf jm. 22 en W. W. Goedhart Jd. feren jm. 24 en J. de Bruin jd. i9. H J A. Bergers jm. 26 en M. v. Delden jd. 20. T Borsten jm. 41 en M. J. Maissatn jd. 50. I.' Gokkes jm. 22 j. en.ML Samson j:d 21 j. A 'cIxSerstée9jmn21 'en A. W. de Jager jd.13. j; de Snoo jm 2™'en S. C. Zwaneveld ges. 33. GEBOREN: A. v. BuuTen a. v. vu xjaanskorf-Polman Vogeiaar-Langezaal^dH^- M C. Haa M. J. Copper-^---.Gr-eniniberig d. - J. Verhoeff-Visser d. d. v. Harskamip d. H' J:v%»''d.--i. Be'nnas-Hoogkamer_z Sotailt6 <iU!ielAWM8'Breure-Hameiink Poel- d M. Schenk-Egberts" z. - J. Haaf ftékelenb-nrg-de Kok d. C den Koning-den Tuinder d. M. M. Bouterse-Verboeff d. I. v Dalen-de Gra-auw z. A. M. E. Waterman-LeIjs d M. v. d. Steene V. d. Wel z. A Buister-Bakker z. I. SterK Dekker d. C. F. H. Waldekker-Kemp d. A. L. de Koning-Hoek d. A. Kok-Rambat d. P. A. Vreugdenhil-v. Dijk z. C. M. Marijmssen-v. d. Vijver d. OVERLEDEN: H. I. Hamsteker jm. 22 j. D. Wertz, wed. v. G. J. v. Eijk 78 j. - A. v. Gend vr. V. A. T SckilpeToord 62 j. M. S. v. Donk, wed v. J. Waardeniburg 78 j. L. G. W. Verhoeff, wednr. V. n Nükopp 74 j. J. Aleman, m. V. N. Vonk 36_j. Na den oorlog was het thans de eerste voor stelling op tooneelgebied in Rotterdam en omstreken. Willem Goossens en zijn gezel schap heeft in dien tijd niet stil gezeten. Grootsche plannen zijn gemaakt, wat tot ge volg heeft dat het gezelschap binnenkort Rotterdam vast gaat bespelen in een naar de eischen des tijds ingerichte noodschouwburg, die verrijzen zal op het land van Hoboken. De bedoeling is om een amusementscentrum in Rotterdam te stichten met tal van attrac ties. Hopenlijk zal de stad Rotterdam het goede voorbeeld van Amsterdam en Den Haag volgen en dit gezelschap steunen met een subsidie. EEN DRENKELING Hedenmorgen omstreeks 10 uren, het zon netje goot zijn gulden stralen over de mooie Lange Haven, werden de voorbijgangers op de Koemarktbrug opgeschrikt door de schreeuw „Een drenkeling". Moedige man nen met stokken en haken schoten toé. Wat was het geval. Een mooie witte poes had rustig een „tukje" gedaan in het zonnetje. Bij het ont waken voelde zij plotseling behoefte aan een verfrisschend bad en zij gebruikte hiervoor het water van de Lange Haven. Poesjes zijn geen groote zwemmers, spoedig ging het dier kopje onder. De koene redders die waren toegeschoten onttrokken haar op vakkundige wijze aan den verdrinkingsdood. In een vischnet werd de kat op het droge gebracht waarna een run volgde naar het veilige huis waar zij bij een schoteltje melk wel weer spoedig tot zichzelf zal zijn gekomen. Tevreden over den afloon vervolgden de voorbijgangers hun weg. Uit Vichy wordt officieel gemeld: Tijdens een onderhoud tusschen Lebrun den president der Fransche republiek, en maarschalk Pétain, heeft de maarschalk den president der Fransche republiek meegedeeld, dat hij het voornemen heeft, van heden af met het voorzitter schap van den ministerraad ook het amibt van hoofd van den Franschen staat uit te oefenen om in de buitengewone omstan digheden, welke Frankrijk doormaakt, persoonlijk de verantwoording voor de leiding der openbare aangelegenheden op zich te nemen. De president der Fransche republiek, Albert Lebrun, heeft voor deze ver klaring terstond begrip getoond en met een onbaatzuchtigheid, welke het land zal weten te waardeeren, de gevolgen uit den nieuwen stand van zaken getrok ken en zijn bevoegdheden aan maarschalk Pétain ter beschikking gesteld. Van Fransche zijde wordt officieel uit Vichy gemeld, dat maarschalk Pétain op grond van de nieuwe grondwet -drie consti- tutioneele acten heeft onderteekend, die reeds vanochtend in het Journal Officiel zouden worden afgekondigd en volgens welke Pétain persoonlijk de bevoegdheden over neemt, waarmede tot dusver de president der republiek en de minister-president Waren bekleed. Hij draagt den titel van „chef van den Fransohen staat." Hij oefent het regeeringsgezag in vollen omvang uit, terzijde gestaan door ministers en staatssecretarissen, die jegens hem ver antwoordelijk zijn. Hij oefent d-e wetgevende macht uit tot de vorming van de nieuwe vertegenwoordigende lichamen en bij ernstige buitenlandsche span ning en binnenlandsche crisis ook na de vor ming hiervan. De Senaat en het Huis van afgevaardigden blijven bestaSn tot de in de nieuwe grondwet voorziene lichamen gevormd zijn, doch zij kunnen nog slechts bijeenkomen na door den staatschef te zijn bijeengeroepen. E. j v. d. Bom, wed. v. H. Leuvekarrnp 76 j. prince, vr. J. F. Tiene. 65 j. H voortvarendheid aan^j^ De schade-enquêtecommissie RoUerdam deelt mede, dat verschillendebeian®hebben_ den blijkbaar nog niet bek bn met de omstandigheid, dat inlEhW oor het invullen van de enquête-fonRRlle geheel kosteloos kunnen worden verkiegc q de daartoe ingestelde inlichtingenbureaux waar. van de adressen zijn gegeven op de aanp biljetten. Er wordt verder nog op gewezen, dat men er wel voor dient te zorgen, de enveloppen gesloten in te zenden en den naam en hei huidige adres van den afzender aan te geven: 1. op de enveloppe links onderaan, 2. driemaal op de kaart, welke met de formulieren wordt medegezonden. P.T.T. KANTOOR COOLSKIGEL. Met ingang van Maandag zal de hal van het F.T.T. kantoor aan den Coolsingel te 21 Uur worden gesloten. Voor het aanbieden van telegrammen en ket voeren van telefoon gesprekken na dit uur, vervoege men zich bij de nachtingang aan ^e Meentzijde. Aan de ouders van de schoolgaande jeugd is de volgende circulaire gericht: Zooals reeds in de dagbladen is vermeld, heeft de gouwleider van Boven-Donau (Boven- Oostenrijk) aan den Rijkscommissaris voor de Nederlanden de uitnoodiging doen toekomen 6000 kinderen voor wie, voor herstel van ge zondheid, uitzending naar buiten noodzakelijk of wenschelijk is, in den ouderdom van 3 tot 14 jaar (soepel toegepast) in den Rijksgouw- Boven-Donau voor den duur van 2 tot 3 maanden in kinderherstellingsoorden en wel gestelde gezinnen onder te brengen; dit als blijk van erkentelijkheid voor de gastvrijheid, die door Nederland aan Oostenrjjksohe kin deren is verleend, een 20-tal J i g en' De Centrale Instantie „de Com™,'on Samenwerking" (C.O.S.A.), aangew r den Secretaris-Generaal, Waarnemend Hoofd van het Departement van Binnenla, Zaken, deelt in overleg met de Centrale U sche instantie „Kinderaktion Niederlanae- Ostmark" o.m. het volgende mede: „Vanzelfsprekend doelt de kinderuitzending in de eerste plaats op die gemeenten, die door den oorlog hebben geleden. Dit neemt echter niet weg, en ik moge hierop uitdrukkelijk wijzen, dat ook kinderen uit andere plaatsen kunnen worden uitgezonden. Door het zoo gewaardeerde aanbod van den gouwleider van Boven-Donau, kan hier ten behoeve van het Nederlandsche kind een voortreffelijk stuk sociaal werk verricht wor- den en dit is vooral in de tegenwoordige om standigheden van beteekenis. Juist thans is het uitermate noodig aan het kind reserve krachten te geven. Waar kan het deze beter ontvangen dan in een hoogere zuivere lucht streek, in een land dat volkomen onaangetast van de gevolgen van den oorlog is gebleven. Zorg zal worden gedragen, dat de kinderen hun godsdienstplichten geheel vrij en onge stoord zullen nakomen. De kinderen worden niet in de Hitler Jugend of dergelijke partij- organisaties opgenomen. De veiligheid van het transport der kinderen wordt door de Duit- sche autoriteiten volkomen verzekerd. De kinderen komen, niet alleen gedurende de iels, doch ook in het vacantieoord onder Nederlandsch sprekende leiding en verzorging. De voeding der kinderen is uitnemend, want BURGERLIJKE STAND G0BCXRIEIN: Ros." li ac v. A. Triel en J. Boon. Gordonstr. 42. Anna M., d. v. P. H. Petersen en P. va.n der Schenk, Dr. No-ïetstraa-t 1. GEHUWD: L. H, Verli-nde 25 j. en A. Poolman 22 22 j. A. Vet'h 34 j. en N. M. v. d. Kruit 36 j. ONDERTROUWDW. A. Plomp 21 j. en M. La mens 22 j. C. W v. d. Moezel 20 j. en H. M Louirem-s 30 j. J. Suiker 32 j. en G. ére get 24 j. E. J. Koning 26 j. en J. M. J. Jansen 21 j. D Krommenhoek 26 j. en E. Nieuwpoort 20 j. W. de Willigen 22 j. en H. J. Crama 22 j. J. F. W Entrop 26 j. en M. van Hoek 27 j. A. B. J. West huis 30 j. en C. M. de Bruijn 26 J. DE NATIONALE INZAMELING. Het Werk-Comité Vlaardingen deelt mede: De stand van de alhier gehouden inzame ling voor de oorlogs-slachtoffers is thans als volgt: huis-aan-huis collecte en speldjesver- koop 1488; inzameling bij de bedrijven 3013; extra bijdragen van particulieren 1064; totaal 6365. Enkele bedragen moe ten nog binnenkomen, zoodat het eindbedrag naar verwacht wordt, zeker niet onder de 6500 zal liggen BOTSING Op den hoek Callenburgstraa i—umma- straat kwamen een autobus van de V.A.O M en een vrachtauto, bestuurd door v. N. te Kethel, met elkaar in botsing, waarbij zoo wel de autobus als de vrachtauto vrij ernstig werden beschadigd. Wij, Philippe Pétain, maarschalk van Frank rijk, bepalen op grond van de wet van 10 Juli 1940 Artikel 1. De Senaat en de Kamer van afgevaardigden blijven bestaan totdat de lichamen*bedoeld in de grondwet van 10 Juli 1940 zijn gevormd. Artikel 2. De Senaat en de Kamer van afgevaardigden worden tot nader order ver daagd. Zij kunnen voortaan slechts bijeen komen, na daartoe door den chef van den staat te zijn opgeroepen. Artikel 3. Artikel 1 van de wet van 16 Juli 1875 is opgeheven. Gegeven te Vichy, op II Juli 1940, get. Pétain. Het A. N.P. meldt uit Schagen: In den afgeloopen nacht om ongeveer vier uur zijn twee bommen geworpen op twintig meter afstand van de boerderij van den heer J. Mulder Nzn., in den polder Waard-Nieuw- land. Een ware ravage werd aangericht. In de kamer, waar het gezin sliep, zijn gaten in den wand gevonden, waaruit geconcludeerd wordt, dat de scherven dwars over de bedden zijn gegaan. Een zoon van Mulder, die op het geluid der vliegmachines het bed had ver laten, werd vrij ernstig aan het hoofd ge wond. Dwars door kippenschuren, melkbus sen zijn de scherven gevlogen. Verscheidene hoenders zijn gedood. Aan de gevolgen van den Engelschen bom aanval op Almelo zijn nog twee slachtoffers overleden, aldus meldt het A. N. P. Er zijn thans zes dooden; twee der gewonden ver- keeren in levensgevaar. Te Amsterdam neergekomen. Opsporing gevraagd. De procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, fungeerend directeur van politie, en de hoofdcommissaris van politie hebben op verzoek van den weermachtsbevel hebber in Nederland een bekendmaking van den volgenden inhoud in de stad doen aan plakken: Medeburgers! Op den 9den Juli 1940 is in de vroege morgenuren in Amsterdam in het plantsoen tegenover het perceel Wielingen straat 26 een Engelsch valscherm met een ijzeren kist, groot 40x20x20 cm omlaag- gekomen. De wacht van den luchtbescher mingsdienst heeft volgens voorschriften het voorval aan zijn blokhoofd gemeld, doch heeft nagelaten, de kist in de eerste plaats in veiligheid te brengen. Deze is verdwenen. Deze kist met inhoud moet onmiddellijk opgespoord worden. Helpt allen mede! Wij allen hebben er het grootste belang bij, dat de Engelsche luchtaanvallen op ons land eindelijk ophouden. Deze worden alleen daardoor mogelijk gemaakt, omdat Engeland handlangers in ons land heeft. Maakt dezen mensohen, die ons allen de zwaarste schade berokkenen en in wier bezit de onderhavige kist gekomen zal zijn, het werk onmogelijk. Voor de terugbezorging van de kist met inhoud wordt een belooning van 5000 uitgeloofd. DE INZAMELING TE VLAARD.-AMBACHT De nationale inzameling voor de oorlogs slachtoffers, welke te Vlaardinger-Ambacht werd gehouden, heeft opgebracht 372. GESLAAGD Te Rotterdam slaagde voor het examen Nuttige Handwerken mej. Everaers, alhier. Bij de gehouden examens voor het Mid denstandsdiploma (algemeene handelsken- Ris) slaagden de heeren H. de Koe, Maas sluis en A. J. Vollering, te Vlaard.-Ambacht, leerlingen van het Handelsinstituut, alhier. Te Hillegersberg slaagde voor Mulo-diplo ma B, A. Schouten, te Vlaard.-Ambacht. Aan de universiteit te Utrecht werd be vorderd tot doctor in de wis- en natuur kunde, de heer P. Wagenaar Hummelinck, geboren te Vlaardingen, op proefschrift Studies on the fauna of Curagao, Aruba, Bonaire and the Venezuelan islands". Havas meldt uit Vichy, dat de tekst van de drie Fransche wetgevende besluiten Vrijdagochtend in het Journal Officiel is verschenen. Het eerste besluit luidt: Wij, Philippe Pétain, maarschalk van Frankrijk, verklaren op grond van de wet van 10 Juli 1940 de bevoegdheden van ohef van den Franschen staat op ons te nemen. Daarom bepalen wij: artikel 2 van dg wet van 25 Februari 1875 is opgeheven. Gegeven te Vichy op 11 Juli 1940, get. Pétain. Het tweede besluit luidt: Over de volmachten van den chef van den Franschen staat: Wij, Philippe Pétain, maarschalk van Frankrijk, bepalen op grond van de wet van 10 Juli 1940: Artikel 1: de chef van den Franschen staat oefent in vollen omvang het regeeringsgezag uit. Hij benoemt en ontslaat de ministers en staatssecretarissen, die tegenover hem ver antwoordelijk zijn. Hij oefent de wetgevende macht uit in den ministerraad: 1. tot de vorming van nieuwe wetgevende lichamen, 2. na de vorming van deze lichamen in geval van groote buitenlandsche spanningen of bij binnenlandsche crises op eigen gezag en op dezelfde wijze. Onder dezelfde omstandigheden kan hij be sluiten uitvaardigen over de begrootingen en de belastingen. 3. Hij vaardigt de wetten uit en verzekert de uitvoering daarvan. 4. Hij benoemt de burgerlijke en militaire ambtenaren, voor wie de wetten geen andere wijze van benoeming vaststellen. 5. Hij beschikt over de gewapende macht. 6. Hij heeft het recht van gratie en amnestie. 7. De gezanten en ambassadeurs van vreemde mogendheden zijn bij hem geaccrediteerd. Hij voert onderhandelingen en ratificeert ver dragen. 8. Hij kan voor een of meer deelen des lands den staat van beleg afkondigen. 9. Hij kan slechts met toestemming van de wetgevende vergaderingen oorlog verklaren. Artikel 2. Alle bepalingen van de wetten van 25 Februari 1875 en van 16 Juli 1875, die met het bovenstaande onvereenigbaar zijn worden opgeheven. Gegeven te Vichy op 11 Juli 1940. Get. Pétain. Het derde besluit luidt: Betreffende den chef van den Franschen staat: De colportageverboden, die tot dusver In sommige plaatsen bestonden, zijn op geheven. Twee dooden. In den afgeloopen nacht is te Oegstgeest een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. De politie werd vanmorgen om zeven uur door burgers gewaarschuwd, dat bij den nieuwen rijksweg, achter het z.g. groene kerkje, een personenauto in een sloot lag, waarvan de bestuurder levenloos achter het stuur zat. Bij een ter plaatse ingeèteld onder zoek werd het lijk van een tweeden persoon uit de sloot opgehaald. Het bleken te zijn de 39-jarige koopman C. C. Haalebos, uit Heemstede, en de 25-jarige chauffeur J. Beth lehem, eveneens afkomstig uit Heemstede. Men vermoedt, dat de auto in botsing is ge komen met een anderen auto. De politie is dezen auto reeds op het spoor. De lijken en de auto zijn in beslag genomen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij, maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 15 Juli tot en met 21 Juli a.s. de met „61" tot en met „70" genummerde dub bele bonnen van het broodbonboekje ge zamenlijk recht geven op het koopen van 2000 gram brood. Elk der enkele bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 100 gram brood. De bonnen, die op 21 Juli nog niet gebruikt mochten zijn, blijven voorts tot en met 25 Juli a.s. geldig. De geldigheidsduur der tot en met 12 Juli a.s. geldig verklaarde toewijzingen voor tarwebloem en zelfrijzend bakmeel wordt verlengd tot en met 9 Augustus a.s. Vannacht omstreeks half vier zijn de in woners van Schiebroek onzacht uit hua slaap gewekt door een achttal explosies. Wederom wierp een Engelsch vliegtuig zijn bommen neer op de onschuldige Nederland sche burgerbevolking en wederom zijn slacht offers gevallen, aldus meldt het A.N.P. Een bom viel op een houten zomerhuisje, staande in het land achter een woning, waar in drie menschen sliepen, die het in eigen huis te Hillegersberg niet veilig hadden ge acht en van de eigenaresse van het huisje toestemming hadden gekregen daar 's nachts te slapen. Dit uit drie menschen bestaande gezin kwam aldus op tragische wijze om het leven. De overige bommen vielen, zooals gezegd, in het open land, terwijl een bom nog in een complex volkstuintjes is terecht gekomen en het mag een wonder heeten dat hier geen slachtoffers zijn gevallen. In deze volks tuintjes n.l. heeft men ook houten huisjes gebouwd, waar verschillende menschen slie pen o.a. een Rotterdamsche tramconducteur en zijn gezin. Voorts zijn tallooze ruiten in wijden omtrek vernield. De bommenwerperij op niet-militaire doe len heeft groote verontwaardiging in den omtrek gewekt. De slachtoffers van den bomaanval te Schiebroek zijn de heer A. Oorschot, zijn echtgenoote en hun negenjarige dochtertje. De Engelsche luchtmacht heeft haar systeemlooze bomaanvallen verder voortgezet boven Rotterdam. Hier verscheen omstreeks vier uur een vliegtuig, dat aan den rand der stad eenige bommen liet vallen op een aantal woonhuizen. De gevolgen waren ontzettend. Hier vonden twee vrouwen en een meisje den dood. Het waren de 35-jarige D. de Jong, de 72-jarige L. van Dijk en het 14-jarige meisje M. de Smit. Voorts werden twee personen ernstig gewond, n.l. de 59-jarige J. de Jong en zijn 64-jarige echtgenoote J. de Jong van Dijk( die beiden in he ziekenhuis aan den Bergweg moesten worden opgenomen. Ten slotte moest de G.G.D. een aantal personen behandelen, die kwetsuren van lichteren aard hadden opgeloopen. Een bom afkomstig uit een Engelsch vlieg tuig, kwam vannacht terecht op een school in een gehucht bij Rotterdam, in gebruik bij den luchtbeschermingsdienst. Er zijn een, doode en een zwaar gewonde. Vannacht is te Zwijndrecht luchtalarm ge maakt, toen Engelsche vliegtuigen boven deze plaats vlogen, aldus meldt het A.N.P. Er werden bommen uitgeworpen, waarvan één op tuinland terecht kwam. Er werd veel schade aangericht aan de tuinbouwgewassen en ongeveer 600 bloeikasramen werden ver nield. Een tweede bom kwam op het woon huis der familie V. terecht, dat geheel ver woest werd. De bewoners, een man, vrouw en drie kinderen werden gedood. Een brondbom, die hierna werd uitge worpen, veroorzaakte brand m een loods van den gemeentelijken reinigingsdienst. Het vuur kon worden gebluscht. Drie paarden kwamen in de vlammen om. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maandag 15 Juli a.s. tot en met Zondag 28 Juli a.s. de met „periode 3" gemerkte petroleumzegel recht geeft op het koopen van twee liter petroleum. LOBiITH gepasseerd 11 Mi vóór 's middags 12 u«ur en bes'ie nd naar: Maria Cornelia, st.; Joseph, de Wachter; Bellatrix, st.; Sago, st.; Alsatia, Smit, alle Rotterdam. Verti, Vermeeren, Dongen; Wijkdienst 6, Mout- haan, Lemmer; Josepha, Pol®, Vlaardingen; Neeltje, Ruitenberg, Keizersveer; Overijssel, Kiers Zwoller- kerspel; Schwarzwald, Hof, en Modest ia, Umscheidt, beide Utrecht; Denise, Doorns, Alkmaar; Corry. Ballegooii Vlaardingen: Marguerite Marie, Baert; Leo, Hoffmen; Munster, Ertel, alle Lemmer; Freia, Strack, Harlingen; Nisa, Bok. Heemstede; Davina, v. Klinken, Vlissingen. VRACHTENBERICHT ROTTERDAM, 12 Juli. Va a -erk. 80% ton kunstmest naar Breskens; 108 tr ,?is naar Does burg; 450 ton puin naar Oude a. d. IJssel; 105 ton diversen naar Hoogez 120 ton dito naar Almelo, alles volgens tarief Sleeploon naar Maasbracht ?'nt per ton voor ledige schepen. Nu op verschillend gebied, zooals op dat van de pers, van de sport, en van het sociale leven, middelpunt zoekende krachten aan het werk zijn en aller wegen het woord concentratie een bijzonder actueelen klank heeft verkregen, stellen velen zich de vraag hoe de Duitsche autoriteiten staan tegenover dergelijke pogingen op binnenlandsch politiek gebied. In een persconferentie heeft de presse- referent, de heer W. Janke, over dit onder werp een belangwekkende verklaring af gelegd. Hij achtte de concentratiepogingen, d.w.z. het streven om het geheele Neder landsche volk onder een beweging samen te brengen, geheel liggend in de lijn van dezen tijd. Sommige lieden uit de oude doos stellen zich tegen deze stroomingen te weer, doch dit verzet zal waarschijnlijk slechts van korten duur zijn. Tegenover de concentratiebewegingen op binnenlandsch politiek terrein nemen de Duitsche bezettingsautoriteiten het standpunt in, dat van den aanvang af door den Rijkscommissaris tot uitdrukking is gebracht: aan het Nederlandsche volk zal een leven naar zijn eigen aard gewaarborgd zijn. Dit brengt mee dat de Duitsche autoriteiten den binnenlandsch-politieken bewegingen zooveel mogelijk de vrije hand zullen laten en geen hindernissen in den weg zullen leggen. Dit brengt in de tweede plaats mede dat zij geen voorkeur aan den dag zullen leggen voor eenigerlei richting. Het betreft hier immers een Nederlandsch vraagstuk, dat het Nederlandsche volk voor zichzelf en op zichzelf moet oplossen. Aan Duitsche zijde zal men dan ook in dit opzicht een afwachtende houding aan nemen en zien, welke krachten zich uit het Nederlandsche volk ontwikkelen en hoe zij zich gedragen. Indien zich geen bijzon dere omstandigheden voordoen, zullen de Duitsche autoriteiten niet tot ingrijpen overgaan. In het algemeen zien zij met be langstelling en vreugde, dat er teekenen zijn, dat men in het volk zelf actief wordt en dat er leven in de brouwerij schijnt te zullen komen. Vannacht hebben zeer hoog vliegende Engelsche vliegtuigen boven Zeist verschei dene bommen laten vallen. Het waren zoo wel brandbommen als explosieve bommen. Een huis in één der buitenwijken kreeg een voltreffer, waardoor de achterzijde volkomen werd vernield. Van de familie R., welke dit huis bewoonde, werd de heer des huizes ge dood. Zijn vrouw werd ernstig gewond naar het giekenhuis overgebracht. De kinderen, die aan de voorzijde sliepen, konden worden gered. Een tijdbom kwam terecht op een huis, waarvan de bewoners toevallig niet op de slaapkamer waren. Zij hadden in verband met het in werking treden van het afweergeschut den kelder opgezocht. Geruimen tijd na den inslag ontplofte deze bom, waardoor ook dit huis volkomen werd vernield. Voorts werden tal van huizen door scherven en den lucht druk zwaar beschadigd. In een andere woning, welke door een brandbom werd getroffen, kon de bewoner door krachtdadig ingrijpen het gevaarlijke projectiel onschadelijk maken. In de buurt van deze bominslagen waren geen militaire objecten. Verscheidene bloemisten uit de nabijheid kregen groote schade aan hun broeikassen. Op 20 Juli zal de eerste groep kinderen naar de Ostmark vertrekken, waarschijnlijk uit Den Haag. Het zullen er 900 zijn, jeugdige inwoners van Den Helder, Alkmaar, Velsen, Zandvoort, Haarlem, Leiden, Leiderdorp, Wassenaar, Voorburg, Rijswijk, Den Haag, Delft, Vlaardingen, Enkhuizen, Edam, Gouda en Amsterdam. Verschillende andere groepen zullen volgen. Op Vrijdagmiddag 12 Juli waren reeds 5000 kinderen voor deze uitzending opgegeven, doch uit ettelijke plaatsen wordt bericht, dat een stroom van nieuwe aanmeldingen in aantocht is. Voorts is uit verschillende ge meenten nog geen bericht ontvangen; ook daar zijn echter aanmeldingen te verwachten. Het is dan ook te voorzien, dat het aan vankelijk door den rijkscommissaris dr. Seyss Inquart genoemde cijfer van 6000 verre zal worden overtroffen. Tegen overschrijding van dit aantal zal van Duitsche zijde geen bezwaar worden gemaakt; zoo noodig komen naast Salzkammergut ook Tirol, Stiermarken en Karinthië in aanmerking, élle prachtige gezonde streken, waar, aldus werd ons van Duitsche zijde verzekerd, in tege nstelling met Nederland het gevaar van Engelsche bombar dementen gelijk nihil is. Zooals men weet, is deze uitzending geheel kosteloos.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1