LAATSTE BERICHTEN As=t «rioht ROTTERDAM SCHIEDAM v. d. AREND Sportnieuws PAG. 5 HET NIEUWE DAGBLAD VAN MAANDAG 5 AUGUSTUS PAG. 5 Eerste H.H. Missen Diefstal van partijen ijzer uit het puin Naar de Ostmark Noodlottig spel Onder een puinauto geraakt °P familiebezoek Jubileum Diefstallen uit het puin Burgerlijke Stand hermes d.v.s.—martinit. Voor de nieuwste Fototoestellen HOOGSTRAAT 91 ONGELUK BIJ HET VOETBALLEN Het bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond Lindbergh pleit voor samenwerking met Europa Accoord tusschen twee sterke centra van beschaving noodzakelijk De slachtoffers van de Luctor et Emergo teraardebesteld Katholiek Comité van actie „Voor God" God, hoor mijn gebed, en geef acht op mijn smeeken. Verhoor mij om Uw trouw en om Uw barmhartigheid; treed niet in het gericht met Uw dienstknecht, want geen levende is voor Uw aanschijn rechtvaardig. Het rijwielvervoer per spoor Japan en Ned.-lndië Kinderen naar Gelderland Beleediging van de Duitsche weermacht Scheepvaart Op den feestdag van St. Dominicus zag Rotterdam twee zijner zonen hun eerste plechtige H. Missen aan God opdragen. In de St. Liduinakerk in Hellegersberg celebreerde de weleerwaarde pater Basilius btandenmeijer O.P. met assistentie van zijn broeder, den weleerw. heer C. C. Standen- bteijer, kapelaan te 's Gravenhage als diaken en den weleerw. pater Lr. Leo Vismans O.P., kapelaan te Nijmegen als subdiaken. De zeer- eerwaarde heer C. M. Mol, pastoor der parochie, fungeerde als presbyter assistens crü ,leld 0611 korte toespraak met hartelijke f=J?-v-ienscben aan den neomisten en hun familieleden. Na afloop van het H. Misoffer e®n. druk bezochte receptie aan de het plechtig danklof, dat door Dominfci?^ ter eerde van zijn H. Vader zfe Werd gecelebreerd, assisteerden Pater T? kapriaan C. C. Standenmeijer en cantate AnSelus Vismans O.P. Met de feest- tiehei? uan van Schaick werd de plech- gneid besloten. in de nieuwe kerk van de H. Albertus s in Blijdorp droeg de weleerwaarde Pater Bartholomeus van de Meiracker O.P. zlJn plechtige eerste H. Mis op. Presbyter Assistens was Pastoor Rosarius van der Lin den O.P. Als diaken fungeerde de zeereerw. pat«r Dom. Oorsprong O.P., pastoor van de "verwoeste kerk aan „de Olde", waarvan de deomist een parochiezoon was. Verder assis- 'derden Pater J. v. d. Idsert O.P. als sub- dlaken en Pater A. van Groenewoud. Het zangkoor van de vroegere Steigersche kerk luisterde de plechtigheid op met de missa i h Sae Trinitatis van Hubert Cuypers Ten huize van de ouders van den neomist werd ge recipieerd. 5 Eenige controleurs van den gem. techni- sehen dienst, die evenals Dolitie-ambtenaren h^zicht uitoefenen bij het puinruimen heb ben Woensdagavond een soerte „angst gedaan. Zij hielden een vrachtauto aan S 4°°? kg ijzer, afkomstig uit u vervoerd werd. Van deze part« LT^ofoc't uit ijzer, dat tot opstallen had hihoorden dat dus eigendom is van d nad beboordie naar men totefgetro^1'611 ef ^rblijfselen^rvan halve een 6n gebied heeft onTb den 1 ae 38-jarige A v. W. Het onderzoek wees uit, dat deze twee «annen met nog zeven andere puinruimers h!1een Ploeg van den Goudschesingel bij herhaling ijzeren binten e.d. aan opkoopers hebben verkocht. Bij het vervoer gebruikten 2ij een vervoervergunning van den G.T.D., dle bestemd was voor het transport van den inventaris van een zakenman, die dezen inven taris had afgestaan aan H. J. L. De puin ruimers hadden dezen L. gecharterd om met bedoelde vergunning als vlag te dienen om de transporten van ontvreemd ijzer te dekken Tegen L. en v. W. is proces-verbaal opge maakt. Het onderzoek wordt nog voortgezet omdat gebleken is, dat nog meer ploegen zich met soortgelijke fraude hebben bezig ge houden. 5 6 De laatste kinderlrein vertrokken. de^Iaafeto JS ?nder een stralende zomerzon kamm nde^trein naar het gastvrije Salz- vprtrnvt ^an,,het station D.P. te Roterdam vertrokken, hoofdzakelijk met kinderen uit het Zuidelijk deel van ons land. Ditmaal gingen zevenhonderd vijftig kinderen mee, die het totaal van zesduizend vol maken. Op het D.P.-station was al geruimen tijd Voor het tijdstip, dat de trein zou aankomen een groote drukte van kinderen en ouders, die in de allerbeste stemming het oogenblik af wachtten, waarop de kinderen de reis naar het mooie, verre land zou aanvangen. In het Vooruitzicht van een extra lange vacantie in een omgeving, waarvan men hun reeds zooveel moois had verteld, was van eenige beklem- ming over het naderende afscheid niets te be merken. Bovendien werd al spoedig vriend schap gesloten met verschillende reisleidsters leiders, waarvan enkele Duitsche dames en heer en in de kleederdracht van het boven- coaugebied gekleed waren, teert hindertrein was vanmorgen om half zes tin zijn rondrit langs de verschillende sta- (j bs> waar kinderen opgehaald moesten wor- Jjpi begonnen. Na Maastricht, Roermond, cjr "houd, Eindhoven, Tilburg, Breda, Dor- <Jaa en nog enkele andere plaatsen aange- Uu n te hebben, arriveerde de trein om 11.40 den 3a-n ket D.P.-station. Onder leiding van Et reisleider Kreisleiter Treml ging het in- Up Pen vrij vlot en om tien voor twaalf stoom- e trein langzaam weg. Gistermiddag is in één der loodsen van h_v- R. S. Stokvis en Zonen te Otterdam ?®h noodlottig ongeval gebeurd, waarbij een ®?iarig jongetje om het leven is gekomen. t ventje, Ewout Damsteeg was verge- is a=nan zijn moeder in de loods van Stok- in eeVe Pelgrimstraat. Terwijl de moeder ventie was met den Por ier lleP het stoanhii derwijs door, de.l00ds en bl«ïl He+ ven^h electriscbe lorrie. Het ventje gini. er v6ór staan en haalde toen een handle over waardoor de lorrie plotseling m beweging kwam en over het kind heenreed. Het ventje werd od slae gedood; het stof felijk overschot werd door den G-G-D. naar het ziekenhuis Bergweg overgebracht Doodelijk ongeluk le Rotterdam. Op Crooswijk alhier j. de 2-iarige J- v. d- Velde, gewoond hebbende in een woonschip aan d® ,frt° dnnadae' onder een puinauto geraakt, bestuurd door den 24-i arisen T H O. Met inwendige kneuzingen en een verbrijzeld hnkerbeen is de klemenaar het ziekenhuis Evenals i_ in ZaltborSnv,€le andere plaatsen, zijn ook kinderen bij L- een 40-tal Rotterdamsche weken liefderijk erse families voor enkele Een dezer jongf^Pg,enomen. zoek van zijn l4-iaH eg 3-1- Woensdag be- knechtje, „die hem een" broer> een slagers- Ook hij mocht enkele daS °p kwam zoeken. Thans blijkt echter'g®,n blÜven logeeren. knaap met 30 van zijn' R0tt deze 14 jarige op stap is gegaan om zij.n b!, ,mschen baas ken. Hij had nog 6 over. vw te bezoe" het geld had hij een aktetasoh rest van Stel, een horloge en een zakmes fo^to€' De politie alhier zal hem weet terdm terugbrengen. aar Rot" Mejuffrouw Cornelia Ziekman hoopt 5 Aug. den dag te herdenken, waarop zij vóór 50 jaar in dienst trad bij de familie v. d. Pluijm. On onderbroken in trouwe plichtsvervulling thans nog steeds aan den arbeid, hoopt ze Maandag 12 dezer receptie te houden van 24 uur, Bergweg 229, ten huize van mevrouw Spie- ringsv. d. Pluijm. RECHTBANK TE ROTTERDAM Politierechter De 27-jarige voerman M. S. had waargeno men, dat aan de Wijnhaven Z.Z. een partij lood als het ware zoo voor meenemen gereed lag. Hij toog er -in den avond van 1 Augustus 11 met een carrier op uit, laadde ongeveer 200 kilo op en wilde er juist mee wegrijden, toen de particuliere nachtwaker de Zoete hem aanhield en informeerde* waar de reis heen ging. Op deze eenvoudige vraag wist de voer man geen antwoord te geven, waarop de nachtwaker het geval overgaf aan de politie, die S. inrekende met het lood en hem voor den politierechter geleidde. Waarom hebt u dat gedaan, vroeg de politierechter, mr. Huygen, u wist toch wel, dat u niet het recht had u lood toe te eigenen, daVerdachtet0dieh0eene gezin heeft met drie kinderen zei M VJT het steunbedrag ruim 13 niet kon rondkomen en van het geld, dat hii voor het lood zou ontvangen, kleeren voor znn kinderen had willen koopen. Ik geef toe, dat u van het steungeld geen weelde had, merkte de politierechter op, maar uit het puin stelen is niet toelaatbaar. Wat zou er van terecht komen, als ieder, die daartoe lust had, maar raak kon stelen? De officier, mr. Meischke, eischte tegen S 3 maanden gevangenisstraf, met verzoek tot onmiddellijke gevangenneming van verdachte. jje politierechter veroordeelde hem tot 2 maanden gevangenisstraf, met bevel tot on middellijke gevangenneming. Verdachte deed afstand van hooger beroep. Toen kwam voor het hekje de 25-jarige puinruimer J. B. M. M., die zich in de week van 24 tot 31 Juli eveneens had schuldig ge maakt aan looddiefstallen. Deze verdachte legde lederen dag een zekere hoeveelheid lood apart, die hij s avonds mee naar huis nam. Dé kruik gaat zoolang te water tot ze breekt en zoo ging het ook in dit geval. Op 31 Juli werd M. gecontroleerd door den ploegbaas-chef - puinruimer, die constateerde, dat de puinrui mer een hoeveelheid lood in een zak had geborgen. M. werd gearresteerd en bij een huiszoeking, verricht door den politieman de Vries, werd nog 150 kilo lood gevonden. Ik heb in dien tijd een dag schade gehad omdat ik te laat was gekomen, zei verdachte, en aangezien ik het verlet van 3 moeilijk- kon missen, nam ik af en toe een beetje lood mee. Een beetje, zegt umerkte de politie rechter op. Maar u wist, dat zulks niet ge oorloofd is. Als u werkt moet u zorgen op tijd te zijn en zoo niet, dan hebt u de gevolgen zelf te dragen. De officier eischte tegen M. 4 maanden ge vangenisstraf. De politierechter veroordeelde hem tot 3 maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangeneming. Gaat u nog in hooger beroep? vroeg mr. Huygen. Daar schiet ik toch niets mee op, ant woordde verdachte. Dus bleef het 3 maanden, ingaande heden Aangiften van 3 Augustus. BV ALLEN: T Pippel-Koonings z.; K. van den Dool-Vink, d.; W. J. M. Springvloed-van Hienen, z M E. E. Sarink-van Overbeek, d.; S. E. Wolters-Blom, z.; M. J. Hoegee-Snelleman, z.; H. M F. Hauser-Koks, d.; A. J. J. Verwilligen-de Coninck, d.; G. Reijnierse-de Geus, z.; M. L. A. van Uden-van den Biggelaar, z.; S. den Ouden- Schiltmans, d.; D. van Maurik-Groen, d.; A. T. Vosmeer-van der Ent, z.; S. M, Z, van Os- Willemse, d.; A. du Pree-Schop z.'; C. W. Duer- meijer-de Jong, z.; A. A Tolenaar-v. d. Rovaart, z.; M. Addicks-Kruger, z.' A, W. E. F. Wensing- de Mari, d.; L. H. Schrauwen-Jansen, z.j G. J. Rebers-Brandenburg, z. OVERLEDEN: D. c. F. L, de Goeij, wed. van L, Mooring, 60 j.; j. j Andriessen, vrouw van J. Blanken, 50 j.; c. c. Linse, vrouw van J. Fimmers, 59 i G. p. F v. Pinxteren dochter, 6 j.; H. J. Beens, zoon, 2 mnd.; A Boer. vrouw van T. v. Zanten, 77 j. JUBILEUM Zondag a.s. hoopt de heer Zondag het feit te herdenken dat hij voor 25 jaar toetrad als lid van het collectantencollege „St. Hyro- nimus Aernilianus" der St. Lidwinaparo- chiekerk. 's Morgens half zeven zal een H. Mis worden gelezen voor de overleden leden en de leden van genoemd college, terwijl de Hoogmis van half elf tot intentie van den jubilaris wordt opgedragen. Van een tot twee uur is er receptie ten huize van den heer Zondag in de Potgieter straat 9a. 86 SCHIEDAMMERTJES NAAR DEN OOSTMARK Met den trein van 8.36 zijn gistermorgen 86 Schiedamsche kinderen naar den Haag vertrokken om daar over te stappen in de extra-trein naar den Oostmark. De burge meester mr. dr. F. L. J. van Haaren deed hen uitgeleide terwijl ouders en verdere familie leden de kinderen een prettige vacantie en een tot wederziens toeriepen. Voor de wedstrijd Hermes D.V-S.Martinit, die Dinsdagavond om -30 aan de Damlaan wordt gespeeld, heeft Hermes D.V.S. het volgende elftal 'saamgesteld: D. Verstraaten d.; Th. Janse en C. Tettelaar a-; B. Find- hammer, A. v. d. Tuyn en J. v. Buitenen m.; H. Lengkeek, H- Stolk, A. Janse, J. Hyster, L. Borrani v. Martinit verschijnt als volgt: L. Troost d.; A. Verschoor en J. A. Bras H- Lupker, D, Mackay en P. Stehouwer m.; V/. v. d. Wilt, J. v. d. Bout, C- H. v. de Bout, N.N. en A- Noordijk v. BURGERLIJKE stand GEBOREN: Jan, z. v. C. P. Schouwenburg en J. van Dam, Westfrankel.str. 77; Hanny T. A., d. v. A. Th. van Calkar en W. M. van Bladeren, Boerhavelaan 1; Wilhelmina L. M., d. v. S. Hoogerwerf en C. C. M. Rechters, Burg. Knappertlaan 16; Jan, z. v. S. Otten en D. Bouthoorn, Ridderkerkschestr. 26; Maria E., d. v. M. Mak en M. E. v. d. Boor, Singel 44; Elizabeth L., d. v. G. C. Foncke en E. A. M. van Collenburg, Vlaard.dijk 21. SCHIED. VOETBAL COMPETITIE De uitslagen der gespeelde wedstrijden lui den als volgt: SVC-ZAC 1—5; DWS—Borgo 6—2; DES—HVO 3—2; NFC—Pro-Patria 0— 4; DVO—Nima 2—3; DEZ—VSC 7—2; FSV— SCF 2—7; HurijfaKethel 1—3; DWS 2— f^o-Patria 2 34; DVO 2Zwaluwen 2 33; Nima 2—st. Hooger 2 4—4; VSC 2—Burgo 2 1—U. week: - w- Patria 2. 2—4; Zwaluwen .2—St Hooger 2 4—2; DWS 2Nima 2 14. Nagekomen uitslagen van de vorige Romi 1—FSV 1 3_i; DVO 2—Pro-Pa concert geven. Het programma luidt als volgt: 1. Unter dem Siegesibanner, Marseh, Fr. von Blum; 2. Ouverture Orpheus in de onder wereld, Jac. Offenbach; 3. Les Patineurs, Walzer, E. Waldteufe'l; 4. Fantasie uit de Operette Les Saltimbanques, L. Ganne; 5. Le Jongleur, Polka voor Piston (solist A. Spitter), P. Mertzig; 6. La Czarine, Mazurka Russe, L. Ganne; 7. Landstormmarsoh, H. H. van Vleuten. SCHAKEN OM HET KAMPIOENSCHAP. Ondanks de gebeurtenissen en doordat nie mand zich teruggetrokken heeft, kon het eindresultaat bereikt worden. De waarnemende voorzitter, de heer P. F. J. Zwart reikte de prijzen uit, nadat hij eerst de directies van de verschillende dagbladen voor het beschikbaar stellen van de medailles hartelijk dankte. le Prijs en tevens kampioen van Schiedam, de heer P. J. H. Willems; 2e prijs de heer W. J. Bult; 3e prijs de heer W. J. Knopper; 4e prijs de heer H. Domselaar. Daar de heeren Domselaar en Penning in gelijk aantal punten eindigden, moesten deze om de 4e prijs strijden. Het resultaat was in het voordeel van den heer Domselaar. De heer P. F. J. Zwart memoreerde verder, dat de heer P. J. H. Willems in de wedstrijden bewezen heeft, dat hij de le prijs verdiend heeft en de 2e prijswinnaar, de heer Bult, stellig talent heeft; dezen jeugdigen speler wenschte hij verder veel succes toe. De eindstand luidt als volgt: 1. P. J. Wil lems 7K punt; 2. W. J. Bult 614 punt; 3. W. J. Knopper 6 punten; 4. H. Domselaar 514 p.; 5. J. J. Th. Penning 514 p.; 6. C. v. Wingerden 5 p.; 7. L. Reitsma 5 p.; 8. J. Donkhorst 4 p.; 9. J. v. Luyk 4 p.; 10 J. v. Slobbe 4 p.; 11. H. Paap 2 p. DRANKWET (Officieel) Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van A. van der Sloot, alhier, om een verlof A voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in het klein in de voorlocaliteit op de le verdieping van het perceel Kethelstraat 27, alhier; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 5 Augustus 1940 naar Tel. 68814 OOK VOOR ONTWIKKELEN EN AFDRUKKEN MUZIEK IN SCHIEDAM Op de Polyantha. Voor de tweede maal in korten tijd was Jacob Hamel gisteravond de gast op de Poly antha. Onder zijn leiding heeft het Rotter damsche kinderkoor in de muziektent in het Boerendorp gezongen. Als altijd was ook nu weer de belangstelling zeer groot. Velen had den een plaatsje gevonden rond de muziek tent of op een der terrassen op de Brink. Een programma vol vroolijke liedjes, veelal bekend door de radio, werd uitgevoerd. Tal van extra nummertjes werden nog gezongen als „de kleppermarsch" en het Angelus. In de Plantage. De Musikkapelle des Bataljons Boelcke gaf gisteravond een concert in de Plantage muziektent. De belangstelling was ook hier groot. In een hoog tempo werden tal van be kende nummers op uitstekende wijze uitge voerd. De kapelmeester zag zelfs kans het publiek zoo af en toe aan het zingen te krijgen. DOOR TOEVAL GETROFFEN Om 10 uur kreeg de 17-jarige J. M. alhier op de Broersvest een zenuwtoeval. Na in het Proveniershuis te zijn gekalmeerd, is hij per politie-auto naar zijn woning in de Maasstraat vervoerd. Zaterdagmiddag om 4 uur heeft de 23-jarige M. Jordaan uit Maassluis bij het voetballen aan den Laanslootschenweg een sleutelbeen gebroken. Na door dr. Ormel te zijn verbon den, is hij per politieauto naar zijn woon plaats vervoerd. AUTO CONTRA PAAL Om 1.10 uur v.m. is op Zondag een luxe auto, afkomstig uit Rotterdam op een ijzeren paaltje in de Gerrit Verboonstraat gereden, ondanks het feit, dat daarbij een richtlamp was geplaatst. De auto bekwam nogal eenige schade. Voetbal De functies in het bestuur van den N.V.B zijn Zaterdagmiddag in een bestuursverga dering als volgt verdeeld: Voorzitter: D. J. van Prooye. Vice-voorzitters: S. Coldewey en ir. Hopster. Secretaris-penningmeester: A. Staal. Hoofdconsul: L. Boeljon. Commissarissen: J. F.. Lamey, K. J. J. Lotsy, D. C. Spaan, H. Valkema, O. de Vries, de Munter, de Grood en Schooneveld. Voorloopig bestaat het bestuur dus uit der tien leden, mede in verband met het feit, dat het noodzakelijk en wenschelijk is, dat alle richtingen betrokken bij deze fusie, intensief zullen kunnen medewerken aan den verderen opbouw van den nieuwe bond, waarin aller be langen dienen te worden behartigd. Er wordt reeds hard gewerkt om tijdig gereed te zijn in het komende seizoen. De indeeling van de nieuwe competitie is toevertrouwd aan den heer K. J. J." Lotsy die in overleg met de ver schillende kringadviseurs zoo spoedig moge lijk met een definitief voorstel zal komen. Men neemt aan, dat het bestuur in de volgende be stuursvergadering welke over 14 dagen zal worden gehouden, de nieuwe competitierege ling naar ontwerp van den heef Lotsy zal kunnen bekrachtigen. CONCERT IN DE PLANTAGE Het Stedelijk Muziekkorps zal op Woensdag a.s. om half 8 in de Plantage-muziektent een SCHIEDAM—ROTTERDAM De elftallen van Sohiedam en Rotterdam, d«ie Donderdagavond half 8 op het terrein van S.V.V. te Schiedam ten bate van het fonds herstel bondsgebouw van den Rotterdamschen Voetbalbond, tegen elkaar zullen spelen, zijn als volgt samengesteld: Rottcrdamsch elftal: Pil (Sparta), doel; v. d. Horden (C.V.V.) en Hey (R.F.C.), achter; Oldenhof (R.F.C.), Apon (R.F.C.) en Wuyts (Sparta), midden; Seton (Sparta), v. d. Stoep (Excelsior), den Boer (Sparta), Drok (Sparta) en Sens (Neptunus), voor. Schiedamsch elftal: Troost (Martinit), doel; Tettelar (H.D.V.S.) en van Schoor (Martinit), achter; C. en J. Poulus (S.V.V.) en A. van der Tuyn (H.D.V.S.), midden; de Wildt (Mar tinit). A. Jansse (H.D.V.S.), van Dongen (S.V. Romeyn (S.V.V.) en Borrani (H:D. V.S.), oor. Het D.N.B. meldt uit Chicago: De bekende vlieger kolonel Lindbergh heeft gisteren in een massale betooging een rede gehouden voor het „Comité van burgers om Amerika uit den oorlog te houden", welke per radio verspreid werd. Er zijn altijd nog krin gen, hier en in het buitenland, verklaarde Lindbergh, die al het mogelijke doen om ons bij den oorlog te betrekken. Tegen deze krin gen moeten wij voortdurend op onze hoede zijn. De openbare meening is echter thans definitief en overstelpend tegen onze deel neming aan den Europeeschen oorlog. Ik ben er weliswaar een voorstander van, dat de Vereenigde Staten zich niet in de binnenland- sche aangelegenheden van Europa mengen, maar beschouw het toch van het. grootste belang, dat de Vereenigde Staten met Europa samenwerken. Alleen door samenwerking kunnen wij de superioriteit van de Westelijke beschaving handhaven en het recht om on gestoord met de heele wereld handel te drijven. Wij zijn niet sterk genoeg om in weder- zijdsche oppositie het politietoezicht over de wereld uit te oefenen. Tot dusver hadden wij te doen met een Europa, dat door Engeland en Frankrijk beheerscht werd. Voortaan zullen wij wel moeten rekenen op een Europa, dat door Duitsch- land beheerscht wordt. De Westelijke be schaving blijft in ieder geval van twee groote centra afhangen, nl. één op elk halfrond. Ondanks alle hulp van de mo derne wetenschap is geen van deze centra in staat het andere centrum met sueces aan te vallen, zoolang de kracht tot verzet van beide centra sterk genoeg is. Een accoord tusschen deze centra kan de be schaving en den vrede der geheele wereld voor geruimen tijd beveiligen. Men vertelt ons dikwijls, zoo vervolgde Lindbergh, dat als Duitschland den oorlog wint, samenwerking onmogelijk zal zijn en verdragen slechts vodjes papier zullen blijken. Ik antwoord daarop: Samenwerking is nooit onmogelijk, wanneer zij voor beide partijen van voldoende voordeel is, en verdragen wor den zelden verscheurd, wanneer zij niet met zwakke landen gesloten zijn. Ik ben de laat ste om aan te raden de nationale veiligheid van verdragen te laten afhangen. Integendeel ik beveel de volledigste bewapening voor de verdediging aan. Zouden wij echter verdragen met de leidende natie van Europa van de hand wijzen, onverschillig wie dit is, dan nemen wij daarmede elke mogelijkheid tot vrede weg. Wenschen wij, dat de Vereenigde Staten buiten den oorlog blijven, dan moeten wij ons laten gelden bij bet opbouwen van den vrede. Laat Europa ons een vredesplan voorleggen voor vooruitgang en bescherming van de Westelijke beschaving, waaraan Europa en wij kunnen deelnemen. Tredende in de oorzaken van den oorlog citeerde Lindbergh het Chineesche spreek woord: „Wanneer de rijken te rijk en de armen te arm geworden zijn, dan moet er iets gebeuren". Dit, aldus spr., is ook van toepas sing op de landen. Toen ik den rijkdom van het Britsche Rijk zag, voelde ik, dat de rijken te rijk geworden waren, en toen ik de armoede van Midden-Europa zag, was het mij duidelijk, dat de armen te arm geworden waren. Nadat Zaterdagmorgen om acht uur op het Roomsch-Katholieke gedeelte der algemeene begraafplaats te Vlissingen met kerkelijk ceremonieel de ter aarde bestelling van mej. Plasschaert uit Oostburg en de meisjes Besien uit Aardenburg, M. Buyse uit Eede, allen slachtoffers van de Luctor et Emergo, het schip van den provincialen stoombootdienst, dat op 12 Mei in de Vlissingsche buitenhaven tot zinken is gebracht, had plaats gevonden, is tegen half elf het vierjarig zoontje van de fimilie de Korte naar zijn laatste rustplaats gebracht. Om ruim twee uur vond de uitvaart van zeven man van het personeel van dit schip plaats. Bij de groeve waren de kisten, gedekt met de Nederlandsche driekleur, opgesteld. Bij het graf stond een vuurpeloton van de Duitsche Kriegsmarine aangetreden. Nadat de kisten van olieman v. d. Stiehel, den matroos Dooms, den hofmeestersbediende E. A. v. d. Maden, den hofmeester S. v. d. Peil, matroos A. de Putter en den machinist A. T. Volk, in de groeven waren neergelaten, sprak allereerst de commissaris der provincie namens het pro vinciaal bestuur. Spr. vertolkte den dank van de provincie voor de wijze waarop de slacht offers zich van hun taak hebben gekweten. Het waren allen goede, eerlijke vlijtige ambte naren, die met groot vertrouwen en plichts besef, hun diensten hebben verricht. Met het leggen van een krans en den wensch, dat zij rusten in vrede, nam spr. afscheid. Verscheidene andere sprekers hebben hierna het woord gevoerd. De luitenant ter zee eerste klasse van de Duitsche weermacht, Gajer, eerde namens de Duitsche Kriegsmarine deze dappere gevallenen door het brengen van het saluut en een bloemengroet. In tegenwoordigheid van vrijwel alle auto riteiten en belangstellenden werd vervolgens hofmeester de Ronde in het eigen familiegraf te ruste gelegd. Bij deze groeve werd niet ge sproken. Ten slotte vond de teraardebestelling plaats van den scheepspensionhouder Eekman, die eveneens met de Luctor et Emergo was omge komen. Ook hierbij werd niet gesproken. TWEEDE NEDERLANDSCHE HEEMKUNDE WEEK Aan het einde van deze maand zal een twee de Nederlandsche heemkunde week worden gehouden, welke zal aanvangen Dinsdag 27 dezer. De bijeenkomst wordt gehouden op de Meihof, waar het Nederlandsche centraal bu reau voor volksdansen is gevestigd, vandaar uit zullen talrijke excursies worden gemaakt (Ps. 142) (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Regeling ran den A.N.W.B. roor het huren ren fietsen aan spoorweg-station» Daar het vervoer van rijwielen in de tegen woordige omstandigheden voor de Nederland sche Spoorwegen groote moeilijkheden oplevert en als gevolg van de benzineschaarschte het aanbod van te vervoeren rijwielen steeds grooter wordt, heeft de A.N.W.B. een regeling ontworpen, waardoor de spoorwegen tege moet wordt gekomen. De bond heeft daarbij d« medeweerking ondervonden van de N.V. Alg. Reclame en Bewaarplaatsen Mij. In gemeenschappelijk overleg is een organi satie tot stand gekomen waardoor het mogelijk wordt, aan de stations rijwielen te huren. Er be vinden zich aan 63 stations in de rijwielbewaar plaatsen huurfietsen, welke tegen goedkoopen prijs beschikbaar worden gesteld. Zij, die in een andere plaats dan hun woonplaats hun werk zaamheden af willen doen per fiets, behoeven dus niet meer hun eigen fiets per trein mee te nemen, maar kunn enop de plaats van be stemming een fiets huren. De vervoerkosten spaart men uit, zoodat het huren van een fiets niet veel duurder zal zijn dan het medenemen van het eigen rijwiel. Het bleef echter een moeilijkheid, dat voor een huurfiets een borgstelling wordt ver- eischt overeenkomstig de waarde van het rijwiel. Deze moeilijkheid heeft de A.N.W.B. op gelost door de garantie voor zijn leden over te nemen. Zij, die van deze regeling gebruik wil len maken, kunnen aan de kantoren van de A.N.W.B. een rijwiel-huurbewijs aanvragen tegen den prijs van 0.50 en geldig tot net einde van 1940. Op vertoon van dit bewijs wordt den leden aan de rijwielbewaarplaatsen zonder borgstel ling een fiets in huur gegeven tegen het nor male tarief. Het is ook mogelijk aan een be paald stattion tevoren een fiets te reserveeren, zoodat men zeker is bij aankomst een fiets be schikbaar te vinden. Deze regeling zal zoo spoedig mogelijk in gaan; aanvragen tot het veerkrijgen van een rijwiel-huur-bewijs kunnen thans reeds aan de kantoren van den A.N.W.B. worden ingediend. De regeling geldt niet uitsluitend voor de stations-rijwielbewaarplaatsen van de N.V. Bewaarplaatsen- en Reclame Maatschappij. Ook Bondsrijwielherstellers en anderen, die rijwie len te huur aanbieden, kunnen zich aansluiten. Zij kunnen da neen overeenkomst aangaan met den A.N.W.B. en krijgen een schild aan de deur met de aanduiding „Bondsrijwielverhuur-in- richting." Generaal Koiso vandaag bij den Japamehen minister-president Konojo. Het D.N.B. meldt uit Tokio: Naar Domei meldt, zal minister-president Konojo vandaag met den vroegeren minister van koloniën, generaal Koiso, een onderhoud hebben over de betrekkingen tusschen Ja pan en Nederlandsch-Indië. Van het resul taat van dit onderhoud zal de benoeming afhangen van Koiso tot buitengewoon gezant en leider van een oeconomische missie naar Nederlandsch-Indië. Koiso zal de opdracht hiertoe alleen aan nemen, indien zijn „programma voor Neder landsch-Indië, als een deel van de Japan- sche „Zuidzee-politiek", zonder beperkingen wordt aanvaard. Koiso heeft de pers ver klaard, dat Japan in de toekomst zijn be hoeften aan petroleum, tin, rubber, enz. in Nederlandsch-Indië zal kunnen dekken en dat daarom een nauwe aansluiting bij het Nederlandsch-Indische oeconomische leven niet alleen een vraag van levensbelang is voor Japan, maar ook voor de geheele Oost- Aziatische levensruimte. Allereerst moet over de betrekkingen met de mogendheden die hierbij belang hebben, volledige ophelde ring worden verkregen. NEDERLANDSCHE BLOEMEN NAAR DUITSCHLAND. Het bericht, dat de betalingscontingenten voor de Nederlandsche bloemen door Duitsch land verviervoudigd zijn, is door de West- landsche en Aalsmeersche bloemkweekers met groote vreugde ontvangen. Het ging den laatsten tijd minder goed met de Nederlandsche bloemisterijen en daarom was verruiming van den export ook zeer ge- wenscht. Op het oogenblik gaan groote partijen rozen naar Duitschland, hetgeen aan het prijspeil reeds is te merken. Ook gaan wat kleinere anjers over de Oostgrens. Men verwacht binnenkort ook uitvoer van chrysanthen. BEGRAFENIS VAN TWEE FRANSCHE MILITAIREN TE WASSENAAR Dezer dagen heeft te Wassenaar de offi- cieele begrafenis plaats gehad van twee aan het Wassenaarsche strand aangespoelde Fran- sche militairen. De lijken, die door de zorg van de Wasse naarsche politie waren gekist, werden boven de groeve geplaatst, waarna een Duitsche veldprediker een rede hield, waarin hij wees op het feit, dat soldaten in leven vaak hard tegenover elkaar moeten zijn, maar dat men bij verwonding of dood de meeste zorg be tracht. Hij wenschte derhalve te eeren twee Fransche tegenstanders, die gevallen zijn in den strijd ver van hun vaderland. De nabe staanden moeten voelen, dat wij hier de zorg op ons hebben genomen voor hun ge liefde dooden. Nadat de prediker het Onze Vader had ge beden, heeft een uit 30 man bestaand eere peloton saluutschoten gelost. Vervolgens werd een groote krans, voor zien van linten in de Fransche kleuren, bij het graf gelegd namens de Duitsche weer macht. Beide kisten waren gedekt met de Fransche vlag. Bij deze plechtigheid, waarvoor groote be langstelling bestond, waren aanwezig o.a. luitenant Brautigam, Friedhof-Offizier der Niederlande, de commisaris van politie te Wassenaar W. M. Walpoott, de inspecteur van politie A. S. Fogteloo en de heer Gautier, hoofd van het bureau „overledenen te Was senaar in oorlogstijd". ONGELUKKEN TE ROTTERDAM. Op den Parallelweg, alhier, is gisteren de 69- jarige P. J. Höffele, wonende aan den Nieuwen Binnenweg, door een vrachtauto aangereden. Met een hersenschudding en een hoofdwond is de man in het Zuiderziekenhuis opgenomen. De 4-jarige J. Spelbrink is in de ouderlijke woning aan de Berkelschelaan alhier van de trap gevallen. Met een gecompliceerde linker- elleboogfraetuur is het ventje in het ziekenhuis aan den Bergweg ter verpleging opgenomen. DOOR DE WARMTE BEVANGEN Ter hoogte van Sloterdijk is een jonge dame, die op de fiets van een uitstapje naar Amster dam terugkeerde, door de warmte bevangen en met haar fiets tegen den grond geslagen. Met een ziekenauto is zij naar huis vervoerd. MEISJE TERECHT Het sinds 23 Juli te Amsterdam vermiste 15-jarige meisje Johanna Hartman is terecht. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN Zaterdag is in de Maas bij Alphen het 13-jarige zoontje van de familie Kleijn, dat in een roeiboot zat te spelen, in het water ge vallen en verdronken. Na een uur dreggen heeft men den jongen op den wal weten te brengen. Na Drenthe en Groningen is ook Gelderland begonnen om de plaatsing van kinderen uit Rotterdam centraal te regelen. De stichting Gelderland voor maatschap pelijk werk, provinciehuis, Arnhem, heeft in navolging van de verwante Noordelijke zuster organisaties deze zaak zich aangetrokken. Doar haar bemiddeling zijn van 25 Juli tot 2 Augustus in 55 gemeenten reeds 2600 kinderen aangekomen. Er zijn nog verschil lende transporten op komst. Daarnaast is van kerkelijke zijde eveneens voor plaatsing ge zorgd. De Geldersche bevolking bevestigt hiermede opnieuw haar goeden naam van hartelijke gastvrijheid. Alle deelen der pro vincie doen gelijkelijk mee in onderlingen wedijver. MINDERJARIG MEISJE VERDWENEN De commissaris van politie, chef van het bureau kinderpolitie, te Amsterdam, verzoekt namens de ouders de opsporing en aanhou- ring van de minderjarige Frederika Nieuwen- huizen, geboren 8 Maart 1923, die sedert 1 Augustus LI. wordt vermist. Signalement: lang plm. 1.65 m, flink postuur, donkerblond haar en wenkbrauwen, rond gelaat, draagt bril zonder randen. Kleeding: rood geruite blouse met wit kraagje, donkerblauwe rok, beige kousen, blauwe schoenen, grijs sportjasje, blootshoofd. Zij had een nieuwe damesfiets, merk Sportex en heeft vermoedelijk een klein bruin hondje bij zich. DUITSCHE KRIJGSRAAD. Een employé van een groot bedrijf te 's-Gra- venhage heeft Zondagochtend in het Palace- hotel te Scheveningen terecht gestaan voor den Duitschen krijgsraad. Hem was ten laste gelegd: le. Na den wapenstilstand met Nederland openlijk de Duitsche weermacht beleedigd te hebben door dagelijks in bijzijn van meerdere employé's tegen de Duitsche weermacht te stoken en onder meer te zeggen, dat Engeland er voor zorgen moest, dat de Nederlanders wapens kregen, dan zouden zij spoedig die.... Duitschers er uitgooien. 2e. Opzettelijk onware en verdraaide feiten verbreid te hebben, die het welzijn van het Duitsche rijk nadeel kunnen berokkenen, na melijk het verspreiden van een brief van be- leedigenden aard voor het Duitsche rijk. Uit het verhoor bleek, dat de beschuldigde in tegenwoordigheid van twee andere em ployé's beleedigingen tegen de Duitsche weer macht en den rijkscommissaris geuit had. Tevens was het dezen beiden medewerkers bekend, dat hij een brief, welke het Duitsche rijk nadeel kon berokkenen, had laten over schrijven in drie exemplaren. Ten gevolge van hun aanklacht bij de Duit sche autoriteit was beklaagde gearresteerd, evenals eenige anderen van ditzelfde groote bedrijf, welke laatsten echter na eenige dagen arrest in vrijheid waren gesteld. De beschuldigde gaf grootendeels de feiten toe en deze bekentenis, aangevuld door de be- eedigde verklaringen van den bewusten mede werker (een was er niet), gaf het wettig en overtuigend bewijs. De vervolgende autoriteit eischte twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. R. Paehlig, voerde ten aanzien van het geïncrimineerde geschrift aan, dat dit reeds in duizenden exemplaren vóór het begin van den oorlog in Nederland was verspreid en dat derhalve wat reeds verbreid was en bekend in grooten kring het strafbare element van de ten laste gelegde handeling deed vervallen. Ten aanzien van de beleedigingen der Duit sche weermacht en den rijkscommissaris voer de pleiter aan, dat deze slechts waren geuit tegenover twee medewerkers in zeer beperkten kring, zonder dat beschuldigde het opzet had, dit in grooten kring te doen. De krijgsraad ging direct in raadkamer en na een kwartier beraadslaging werd het vonnis uitgesproken. De beklaagde werd schuldig be vonden aan het hem ten laste gelegde en voor beide feiten tot een jaar en zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld. NIEUWSBERICHTEN SAMBRIA. Hansweert, 3 Aug. Tijdens de eenpt» oorlogsdagen werd het motortanksehip Sambria op de Westerschelde gebombardeerd waarna het ill het Schaar van Vaikemsse is gezonken. De Wit's ber gingsbedrijf te Rotterdam heeft het schip gisterep drijvende kunnen maken, doch kon het niet recht Inrijgen, zoodat men het onderste boven in dp vVuehthaven alhier heeft gesleept. Omdat nog gee» drijvende bok beschikbaar i«, ligt het In de bedoe ling het schip im dezen staat naar een weTf te sleepen RIJNVAART EMMERIK, gepasseerd 2 Augustus en bestemd naars En Avant, Bastiaanse; Variatie, Versluie; Christina, de Jager- St. Petrus Canisi-us, v. Steen; Tijd zal 't leeren'. Pols: Geertrui da Arends; Virginia, de Bruin; Energie 5, v. Bon; Pelikaan, v. Maaxen; Ilse, v. Heu-mer; Spido, Reymers; Engelina, Sme ding; Anne Marie, Spoelstra; Concordia, Heuvel man; Marinus Tarde. Wijgand; Salvator, de Rondie; Gemot, Plasman; Eendracht Martens; Alpha, Kamp huizen; Scorpion, Zijlmans; Charles Reibel, Jonger; Hamal' 27 Baumeister; Jean Balthasar. Bekkers; Freya Straok; Evan. Dubbelman; Ja-nsje, Musker; RivalWubbeling- Animo, Kievit; Kronos V, Bake- ma; R'heinfarht 89, Miissig; Johan, Jooster; Maria Christina, v. Ooyen; Newa, Barnefeld; Animo, Steenbergen; Acer, Dijkstra; Gerjo. Hofstna; Ema nuel v. d Broeck; Heinrich. Noldina, Wo-lga, Obi, Mosélle, NÓrdi; K. Vaart 1, alle st.; en alle Duitschl. LOBITH gepesseerd 3 Augustus voor 's middag IS uur en bestemd naar: Bellatrix, st.; Pro et centra, st.; Fleshlde, de Jong; K Vaart 17 st.; Diaz, de Vries; Skad-i, St.; Alsacia, Smit; Whist-Ier, de Vlies; Trafoo, Hoek, al'le R'dant. Abeona. Losken; Obi, Gouthler; Excelsior, Arends, alle Lemmer; Aschaffen-burg, Muller, Schiedam; Willem Albertus, Plomp, Lekkerker-k; Edelweiss 18, de Vree; Lemmer; Variatie, Versluis, Alphen a d. Rijn- En Avant, Bas:aar.seA'dam; Guta, Koster, Harl'ingen- St. Petrus Candsius, v. Steen, Wape ningen; Elvire, v. Ruysseveldt, Brussel; Cora. Adria-n'us, st., Dordrecht; Heima, Siebert, A'dam; Theodor, Duogen, Antwerpen; Rijnvaart 4, Teulinp, Nijmegen; Energie 5, v. Bon, Apeldoorn; Proteus, Kolkman. Lobith. Na 's middags 12 uur: Saneta Maria, Mercator, Lijdia. Emibla. alle Marinus, Tarde, Wijgand; Maria Johanna. Clasmann; Armand' Hompus; Johannes Hompus; Suounda, Mas tenbroek; Rijn Schelde 3. Verhaegen; Chopin, v. Heel- Bosnia, Turk; Batavia, v. d. Brink; alle R'dam. Maria Jacoba, st.; Hhenania 30. Ruffler; Mannheim 184 Weiss; Troostwijk, Meffert; Gr etc, Eikema; Walsu-m 1, Freisse; Mia. Bonnewei; Alcyon, Gorris, alle Amsterdam; Animo, Kievit. Zwollerkerspel; Hendriks Mathieu, Kamphuis, Hoogkerk; Pugno, Toodsseo, Lemmer; Mersenne, Both, Souburg; Rival, Wubbeling, Deventer; Soh-weinfu-rt v. Oversteeg, ILldebrand, Verdwijn, beide Schiedam-; Wijkdienst 1, v. d. Kreeke, Hardingen-, SCHELDEVAART HANSWEERiT gepasseerd S Augustus voor 1 uiuï en bestemd n-a-ar: Carolina, de Wit; Rijn en Binnenvaart 22, Bayens; Wijkdienst 17, Tempelaars; Octadi, van En-gelen; Josephine Bernard Olaes; Mereurius, de Rooy; Frans Snijders, Kets; Sa.mbre, v. Dijk; Nd Pasivé, de Wilde; Sidonie, Ivens; Emil. van Drom; -Leon Helle bosch; Moza-rt, Prenke; Adrienne, Rijcquart; Maria Carolina, A dei waartMaria, Kloeck; Louise. Ver kammen; Joea-phdne. Wijckmans; Pauline, van Loock; Gerwi, Van Mestsem; Emerance. van Loock; Maria, Bussems; AKda, v. d. Velde; Ed-uard, Dartevelde; Labor, Pauwels; Reclame, Pauwels; Pauline, Goris; Renaissance, Gruiping. alle Rotterdam. Mississippi, Colaes. Dordrecht; Jacjo, Heek, Schie dam; Cawi, de Koster, Delft; Franklin, Janssens, Woudrichem; La Voisier. Groenhof, Meppel. Adriana, Heuvelman; Bouvier, Ney; Nautilus 8, de Jager; Pauline, de Jong, alle Duitschland. Edonond, Faueompret; Frans Maria, Witnar.ds; Frangois. Str-uyf; Nelly, Roofthooft; August, Tal boom; Willem, van Fessem; Risico, de Winkel; Hol- landia, Janssen, alle Beigiï. HOOG WATER Rotterdam, 8 Augustus: 1ste getijde 7 uur 39 min.; 2ee getijde 19 uur 43 min. VRACHTENBERICHTEN ROTTERDAM, 5 Aug. Vaarwerk: 1M ton ho len n. Alphen a. d. Rijn, 200 ton cokes n. Delf zijl, 75 ton dite u Groningen, 80 ton kunstmest n. Vroomshoap. alles volgens tarief. Sleeploon n. Maasbraeht 10 ct. per ton voor ledige schepen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1