Polyantha LAATSTE BERICHTEN h«?ave!argïï£r? in,asnabi)- gladiolus L<"h">eS£gëë™Rd"°" EXPOSITIE DE KERN ROTTERDAM SCHIEDAM WAT HEEFT DE OORLOG ONS GELEERD? VLAARDINGEN DE DISTRIBUTIE VAN BOTER EN VETTEN Eenige bijzonderheden over de volgende periode De brooddistributie De bloem- en meeldistributie Verbod aflevering zoetwatervisch DISTRIBUTIE VAN LEVER TRAAN Levering aan verbruikers alleen op een door een arts afgegeven bon De handel in textielgoederen JONGETJE DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. PAG. 5 Opbouw yan een amusements centrum koofdcommissaris van politie met verlof RECHTBANK TE ROTTERDAM BEDREIGING MET DOODSLAG Scheepvaart Bij luchtgevaar is het binnen het veiligst Interessante lezing over de luchtbescherming bloemententoonstelling Inlevering van militaire kleeding en uitrustingsstukken WET NIEUWE DAGBLAD VAN VRIJDAG 9 AUGUSTUS Rotterdamsche kinderen te Oegstgeest Gladiolus-tentoonstelling op de „Polyantha" Van 10-19 Augustus Het „Polyantha"-comité heeft in verband met de gewijzigde omstandigheden welis waar moeten afzien van uitvoering van de oorspronkelijke plannen, vooral wat betreft de groote hal, maa rniettegenstaande de moeilijkheden zet de „Polyantha" onver droten door. In de zomerplannen vormde de tentoon stellingshal de hoofdschotel. Een reeks periodieke tentoonstellingen zou gehouden worden, hem in totaal, welke reeds even wel spoedig na de eerste successen moest worden onderbroken. Een zeer belangrijk onderdeel van de plannen wordt nu echter toch uitgevoerd. Het is de gladiolus-tentoonstelling, waarvoor het comité de medewerking heeft verkregen van de Vereeniging van Gladioluskweekers. De kweekers van deze zeer bijzondere bloemen zijn tot nog toe meer op het bui tenland, dan op de Nederlandsche markt ingesteld geweest. Dat bracht met zich mede, dat de groote exposities veelal in het buiten land een voorname plaats innamen op bloemententoonstellingen, o.a. in Parijs, Londen, Liverpool, Stockholm, Brussel, Antwerpjen enz. De omstandigheid, dat nu de uitvoer in verband met den oorlogstijd naar ver scheidene landen stopgezet is, brengt als een voor, Nederland vreugdig uitvloeisel met zich mede, dat nu de schot van kweekpro- ducten op dit gebied in ons land wordt tentoongesteld. Het Nederlandsche publiek kan zich nu volledig oriënteeren op het uit gebreide terrein, dat de vele variëteiten van deze eene bloemsoort bestaan. In samenwerking met de vereeniging van gladiolenkweekers zal van 1019 Augustus a.s. in de hal van de Polyantha een groote dahlia-show worden gehouden, welke onge veer vierduizend bloemen omvat, van de vele voornaamste variëteiten. De expositie is de eerste,- welke als zoodanig in ons land wordt gehouden; ook de jaarlijk- sche keuring zal in Schiedam worden ge houden. De opening is vastgesteld op morgen, Zater dag 9 Augustus, des namiddags te 1 uur en zal worden verricht door den burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haaren. De heer Bekker, uit Haarlem, die steeds het arangement der gladiolen-tentoonstellin gen heeft verzorgd, zal ook de leiding hebben bij de opstelling van deze show. De verzorging van het bloemwerk is in handen gelegen van de heeren J. van Dijk en M. Stravé te Schiedam, en J. Vogel, te Vlaardingen. Overgiens staat de Polyantha thans in vol len zomerbloei; de beide hoofdterreinen met de vele heesters en de dahlia's, de laantjes met hun weelde van zomerbloemen en ook het Boerendorp, zijn nu wel op hun fraaist. Wat in de Westland-kas groeit, komt boven dien in „de Koe op Zolder" op tafel, want het WeStland heeft voor het week-einde een partij aubergines geleverd, waarvan de liefhebbers kunnen smullen. DE FLEVO-HACE In de Dinsdag en Woensdag j.l. gehouden Flevo-race op het IJsselmeer werd in de Kruiserklasse 1 (groote) winnaar het schip Kortenaer met als stuurman de heer J. G. van Eesteren uit Schiedam, De wedstrijd ging over het traject tusschen Muiden en Enkhuizen en terug, een afstand van 40 mijl. WATERPOLO Zondagmiddag speelt S.Z.C. 1 voor de com petitie der N.Z.B. in het gemeente-zwembad tegen G.Z.C. 1 uit Gouda. BURGERDLIJKE STAND GEBOREN: Hendrik A., z. v. C. J. Visser en G, J. Eijkenbroek, Kortlandstr. 5 Johan nes M„ z. v. G. de Jager en A. L. M. v. d. Linde, Nassaulaan 75 Cornelis, z. v. C. Was senaar en J. C. E. Wijgers, Boerhavelaan 1 Alberta, d. v. T. Vermeij en A. W. Campen, Nassaulaan 75 Jacobus J. J. z. v. J. J. Willebrand en H. M. v. Beek, Parallelweg 120 Johanna, d. v. P. v. d. Sloot en W. G. Boerman, Noordvestlaan 40 Rudolf, z v. D. B. Baris en H. T. Veenkamp, Newtonstr. 40 Willem P., z- v. A. Walraven en M. K. v. d. Lugt, Edisonstr. 32. GEHUWD: P. Steeds, 21 j. en A. C. de Bruijn, 18 j. H. J. Hoozemans, 27 j. en C. M. Tuinder, 30 j. ONDERTROUWD: D. Hoogenboom, 35 j. en H. P, Hofmeester, 40 j. I. Ouwens, 18 j. en K. van Eijk, 16 j. P. den Ouden 31 j. en A. A. van Leeuwen, 32 j. T. A. Brands, 27 j. en D. Lagerwij, 25 j. PAARD GESCHROKKEN Woensdagmiddag omstreeks één uur reed een met paard bespannen vrachtwagen, door dat het paard schrok, van den afrit Voor straat te Vlaardinger-Ambacht af en het trottoir op, waarbij een boom werd omverge reden en een spiegelruit van den winkel van Van der Meer en Schoep werd verbrijzeld. De wagen bekwam geringe schade en de voerman werd licht gewond. BEGIN VAN BRAND Gisteren n.m. is in de woning van H. L. in de Nieuwstraat een begin van brand ontstaan, een vitragegordijn vatte vlam doordat in de nabijheid een gasoomfoor stond. Een voorbij ganger H. D. heeft het vuur gebluscht. De schade bleef tot het gordijn beperkt. BURGERLIJKE stand. Geboren: Henriette, d. v. A. S. Fernandes en W. G. Alblas, VI. Ambacht, Sportlaan 68 Wilhelmina Reina Petronella, d. v. H. v. Aller en A. W. Zijdenbos, VI. Ambacht, Lijsterlaan 10 Peter Teunis, z. v. H. J. Brouwer en E. L. van Oeveren, v. Kinsbergenpl. 17. Ondertrouwd: Anthonus Frederik Roelofs, 22 j-, VI. Wilhelminastr. 7 en Apolina Maria Noor- dermeer, 20 j., Schiedam, Joz. Israëlsstr. 16B Arij Johannes Moerman, 20 j„ Maasland, Weverskade D 150 en Gesina Wilhelmina Snoek, j-, Potgieterstr. 49 Pieter Don, 30 j., Maas sluis, Hoogstr. 2 en Lena de Winter, 23 j., VI., 2e Spoorstr. 15 Jan Hoogerwerf, 25 j., VI., Binnensingel 72 en Martha Johanna Kroos, 22 i-, VI., Arn. Hoogvlietstr. 50 Cornelis Philip- pus Spaans, 27 j., VI., W. Barendszstr. 11 en Helena van der Linden, VI., Maasstr. 52 Jan Sies Rotgans, 31 j., Amsterdam, Vondelstr. 170B en Jacoba Theodora Werker, 30 j., VI., Binnen singel 62. Getrouwd: Willem Pieter van Rijswijk, 24 j. en Petronella Elisabeth Meijer, 22 j. Adria- nus Jan van der Meijde, 24 j. en Sijtje van Oosten, 16 j. Hendrik Dirk de Zeeuw, 24 j. en Ingetje van Dijk, 24 j. ZWEMWEDSTRIJDEN V.Z.C. Voor de Dinsdagavond alhier gehouden zwemwedstrijden vanwege de V.Z.C. bestond veel belangstelling. De uitslagen zijn als volgt: Nr. 1. Baan Schoolslag, Meisjes 13 jaar. Ie. Sjouke Lemstra, 31.1 sec.; 2e. Jeanne Moer man, 46.4 sec.; 3e. Cobie de Man, 48.2 sec.; Nr. 2. 1 Baan Schoolslag, Meisjes. Ie. Riet Wes'erdijk, 29.2 sec.; 2e. Annie Pille, 30.1 sec.; 3e. Miep Bot, 30.2 sec.: 4e. Mien van Zeyl, 31.4 sec.: 5e. Ina Divkman, 32.8 sec.; 6e. Gerda Kok, 33.3 sec.; 7e. Janny Varewijk, 34.2 sec.; 8e. Riet Kaan, 34.6 sec.; Nr 4 2 banen Borstcrawl, Meisjes. Ie. Miep Buys. 51.3 sec.; 2e. Cok v. d. Schouw, 57.8 sec.; 3e. Em v. d. c'houw, 6^2 sec.; Nr 5 2 Schoolstee, Heeren. Ie. P. Giitenbeok, 58 se?.: 2e. Jef Bracco-Gartner, 65.3 sec.: 3e. Theo Harmsen, 68 sec.; 4e. J. J. Zandwijk, 68% sec.; Zooals men weet, geven gedurende de periode van 29 Juli j.l. tot en met 23 Augus tus a.s. de met 01 en 02 gemerkte bonnen van de z.g. vetkaart recht op het koopèn van een half pond margarine of boter, of, voorzoover de voorraad strekt een half pond gesmolten vet; de met 03 en 04 gemerkte bonnen geven voorts uitsluitend recht op het koopen van boter. Teneinde er de verbruikers van margarine en vet tijdig van op de hoogte te stellen op welke rantsoenen zij gedurende de volgen- d e distributieperiode kunnen rekenen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze periode acht weken zal duren. Voor deze periode, die derhalve zal loopen van 24 Augustus a.s. tot en met 18 October a.s. zullen acht bonnen van de vetkaart geldig worden verklaard. Vier daarvan zullen elk recht geven op een half pond boter, drie elk op een half pond mar garine en één op een half pond gesmolten vet. In verband met het bovenstaande en met het doe» «m bederf van de in de winkels aanwezige voorraden te voorkomen, zijn be paalde maatregelen genomen betreffende de wijze, waarop de winkeliers met behulp van de gedurende de eerste distributieperiode in geleverde en nog in te leveren .bonnen hun voorraden kunnen aanvullen. Een uiteenzet ting van deze maatregelen wordt in de dag bladen gegeven onder de officieele publica ties. Het is voor de detaillisten van zeer groot belang, dat zij van deze uiteenzetting nauw keurig kennis nemen. In de week van 12 t/m. 18 Augustus de met 1 genummerde bonnen. Gedurende het tijdvak van 12 Augustus tot en met 18 Augustus a.s. geven de met 1 ge nummerde dubbele bonnen van het 'nieuwe broodbonboekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der enkele bonnen geeft dus recht op het koopen van 125 gram rog gebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 18 Augustus nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog lot en met 22 Augustus a.s. geldig. Met nadruk wordt er op gewezen, dat thans het nieuw uitgereikte broodbonboekje in ge bruik wordt genomen. Zooals reeds eerder bekend werd gemaakt konden de met 1 tot en met 20 genummerde bonnen van het eerste broodbonboekje vernietigd worden, aange zien deze niet meer ter verkrijging van brood zullen worden aangewezen. Bon 40 van 10 Aug. t/m. 6 September. Gedurende het tijdvak van 10 Augustus tot en met 6 September a.s. geeft de met 40 genummerde bon van het algemeen distri butiebonboekje recht op het koopen van 2% ons tarwebloem of tarwemeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. Dezer dagen is afgekondigd een besluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visgcherij, waarbij het af leveren van zoetwatefvisch wordt verboden, tenzij ontheffing is verleend door het rijks bureau voor de voedselvoorziening in oor logstijd. Naar wij vernemen wordt deze ont heffing geacht verleend te zijn, indien de reeds eerder bekend gemaakte minimum prijzen, welke aan de visschers moeten wor den betaald, zijn in acht genomen. JEUGDIGE DIEVEN. De politie te Roden heeft wegens verschil lende konijnendiefstallen aangehouden den 17-jarigen W. V., diens 15-jarigen broer A. V. en de 16-jarige J. d. K. Zij werden op heeter- daad betrapt. Uit een papier, dat een van hen bij zich had, bleek, dat zij in het bezit waren geweest van een groot aantal te Groningen uit bodewagens gestolen goederen, o.a. een nieuw radiotoestel ter waarde van 100, dat eenige weken geleden uit een bodenwagen was geroofd. Allen zijn ter beschikking van de justitie gesteld. GRESBUIZENFABRIEK AFGEBRAND In den afgeloopen nacht is te Reuver de gresbuizenfabriek van de firma Janssen Wil- lemsen aan de Industriestraat door nog niet bekende oorzaak afgebrand. Omstreeks twaalf uur ontdekte de machinist brand in de machinekamer. Hij waarschuwde de brandweer. De brandspuiten uit Venlo en Tegelen werden gerequireerd, doch men kon niet verhinderen, dat de fabriek een prooi der vlammen werd. Een gedeelte van het nieuwe gebouw bleef gespaard. Nr. 6. 2 banen Schoolslag, Dames. Ie. Riet Bodes. 65.3 sec.; 2e. Janny Heinsius, 68.2 sec.; Nr. 8. 1 Baan Schoolslag, Jongens. Ie. Frans Harmsen, 44 sec.; Nr. 9? 1 Baan Borstcrawl, Meisjes t/m. 14 jaar. Ie. Gré van der Graaf, 28.2 see.; 2e. Mien Bot, 29.2 sec.: 3e. Krynie de Groot, 29.8 sec.: Nr. 10. 1 Baan Rugcrawl, Meisjes t/m. 14 jaar. Ie. Tine Kemmink, 31.3 sec.; 2e. Bette van Tol, 36 sec.; Nr. 11. 1 Baan Rugcrarwi, Dames. Ie. Mary Stobbe, 27.4 sec.; 2e. Gré van Dijk, 28 sec.; 3e. Riet Hodes, 29% sec.; Estafette. Ie. P. Gijtebeek, Bep van der Schouw, Annie Pille, Riet Westerdijk, J. Bracoo, J, Poot, 2 min. 35.6 sec.: 2e. Mary Stobbe. Janny Heinsius, Gré van Dijk, Gré de Graaf, D. van der Weyden, Theo Harmsen, 2 min. 38 sec. KENNIS IS MACHT Voor het diploma Machineschrijven slaagden de volgende leerlingen: Janny Brijs, J. R. de Hek, Ant. Klok, C. van der Schee, F. Seekles, H, J. v. d. Velden, J. Visser en G. J. van der Vlis. GESLAAGD Voor het gisteren te Utrecht gehouden examen L.O. Fransch slaagde mej. E. van Waart uit Sdhiedam. Voor het leeraarsexamen in het Hoogduitsche taal en Handelscorrespondentie slaagde de heer P. Valens, leerling van den heer L. T. van Bree. Levertraan mag krachtens beschikking van heden aan verbruikers alleen worden afge leverd op recept van een arts of tegen over gave van een door een in Nederlavd geves- tigden arts afgegeven bon. Voor het afgeven van deze beha geiden voor de artsen de volgende richtlijnen: a. een grootere hoeveelheid levertraan dan 200 cc. per hoofd en per week is niet toe gestaan; b. de arts mag per bon niet meer level'traan uitschrijven, dan noodig is voor twee weken; voor meerdere personen uit éénzelfde gezui kan met één bon worden volstaan: c. de arts mag de bonnen slechts afgeven» indien hij het verstrekken van levertraan oj& goede medische gronden noodzakelijk acht. Desbetreffende bonboekjes worden beschik baar gesteld door het Rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen, Tesselschadestraat 6, Amsterdam (Z.). Apothekers mogen dus voortaan levertraan alleen afgeven op recept van een arts of tegen ontvangst van een bon, als boven bedoeld. Zij kunnen levertraan blijven be stellen op de bekende bestelformulieren, doch zijn verplicht van iedere afleverjng nauwkeurig aanteekening te houden. Ook apotheekhoudende geneeskundigen kunnen op de 'bekende bestelformulieren le vertraan blijven betrekken, doch moeten even eens aanteekening houden van de verstrekte hoeveelheden. Zij mogen geen bonnen gebrul- kei} voor aflevering uit eigen voorraad; al deze afleveringen worden beschouwd als op recept te zijn geschied. Drogisten en kleinhandelaren mogen lever traan uitsluitend afleveren op bonnen en kun nen levertraan alleen betrekken tege inleve ring van een overeenkomstige hoeveelheid bonnen. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat in verband met het groote aantal nagekomen aanvragen tot het verkrijgen van een alge- meene vergunning, het den handel in textiel- goederen tot uiterlijk 1 September 1940 ge oorloofd blijft, zonder deze vergunning te koopen- en te verkoopen. Desgewenscht is het geoorloofd, ook na 11 Augustus de zaken nog enkele dagen gesloten te houden, voorzoover dit, in verband met de inventarisatie noodzakelijk is, want deze moet gereed zijn, voordat de handelaar met aflevering kan beginnen. Tevens vernemen wij, dat de heer H. G. Hey, directeur van het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handelaar, op Maandag 12 Augustus a.s. 19.40 uur over den zender Jaarsveld een uiteenzetting zal geven over het gebruik van de textielkaart. DIEVEN TE GRONINGEN GEPAKT. De recherche te Groningen heeft wegens diefstal van manufacturen gearresteerd den 19-jarigen J. B. F., in dienst bij de firrna Li. in de Oude Boteringestraat te Groningen. Hij had een sleutel van het pand weten te bemachtigen en ging daarmee s nachts met eenige vrienden op roof uit. Groote partijen goederen als rollen graslinnen, peau de pechq velvet e.d. werden op een auto geladen en weggevoerd. Het gestolen goed heeft een waarde van' eenige duizenden guldens. Als mededaders zijn gearresteerd de 18-jarige H. L. K., magazijnbediende, eveneens in dienst van de firma L., en de 18-jarige F. v. A., een vriend van dezen. Wegens heling zijn aan gehouden de 23-jarige kleermaker O. F. T. en de 23-jarige koopman P. K., terwijl boven dien tegen enkele anderen proces-verbaal wegens heling is opgemaakt. DIEFSTAL IN EEN STATIONSBUFFET Onbekenden hebben gisternacht ingebroken in het buffet bij de restauratrice mevr. Kol van het spoorwegstation te Uitgeest. Behalve de sigarettenvoorraad is een bedrag groot 10 meegenomen. FIETSER VERDRONKEN DOOR DE DUISTERNIS. Hoezeer er, vooral op avonden als die van gisteren met een bewolkten hemel, beboette bestaat aan een noodverlichting, blijkt uit het ongeluk dat gisternacht te Utrecht den onge veer 40-jarigen fietser C. D. is overkomen die, door de duisternis misleid, ter hoogte van den Tolsteegsingel in het water van den Krommen Rijn terecht kwam. Op zijn hulpkreten kwam een juist passeerende agent van politie toe snellen, maar deze kon, alhoewel hij onmiddel lijk te water ging, den drenkeling niet dade lijk vinden. Toen hij hem eindelijk op het droge kon brengen, waren de levensgeesten reeds geweken en toepassing van kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. Het stoffelijk overschot is naar het politiebureau Tolsteeg- brug gebracht. Een 20-jarige fietser, die dienzelfden avond in het water van de Meentstroom aan de Rem- brandtkade terecht kwam, bracht het er beter af. Hij slaagde er zelf in, behouden op den vasten wal te komen en na afloop heeft hij zich 'bij de politie gemeld om te verzoeken zijn fiets, als het licht zou zijn, op te dreggen. Door een noodlottig ongeluk is gistermiddag het vierjarige zoontje van den heer H. te Voorthuizen om het leven gekomen. Het kind, dat op den rijksstraatweg in de kom van het dorp speelde, werd in een onbewaakt oogenblik door een passeerenden auto gegrepen en ernstig gewond. In zorgwekkenden toestand is de knaap naar het ziekenhuis te Amersfoort overgebracht, alwaar hij na aankomst is overleden. MINDERJARIGE VERMIST De fungeerende chef van het bureau kinder politie te Amsterdam verzoekt opsporing van Hendrik Broeren. geboren te Amsterdam, 7 Juni 1921, die sedert 23 Mei 1940 wordt vermist Signalement: lang pl.m. 1.75 m, gewoon pos tuur, donker blond haar, gezonde kleur, blauw grijze oogen. vac alle goede reclame CO URA N TENRECLAME INBRAKEN TE ZWOLLE. Gisternacht is er te Zwolle in een drietal huizen in de Wipstrikkerallee ingebroken. Een groote slag heeft de inbreker niet kun nen slaan. Bij de familie G., waar de inbre ker zich dooi het wegnemen van een hor toegang heeft verschaft, werden eenige brood- en textielkaarten meegenomen. Bij de familie M., waar de dader ook door middel van het wegnemen van een hor naar binnen kwam, werd op verschillende plaatsen geld een bedrag van 100 ontvreemd, be nevens een kist sigaren. Door de keukendeur verliet de inbreker hier het huis, om zich naar de buren, de familie G., te begeven. Door een zijraampje in te drukken verschafte hij zich hier toe gang. De buiten bestond uit sigaren en wat kleinigheden. 10 a 12 cm. De beplakking moet worden doorgevoerd tot over de omlijsting. Elkeen moet steeds voorbereid zijn zijn huis te verlaten. Doorloopend moet een koffertje met het meest noodzakelijke klaar staan. Na een korte pauze bestond er gelegenheid tot het stellenvan vragen waarvan een dank baar gebruik werd gemaakt. Hierbij bleek dat als er iets gebeurd men in zijn huis moet blijven daar is het het veiligst. Ga niet op straat. De burgemeester heeft een kort dankwoord gesproken en gewezen op het nut dat deze avond zeker zal hebben afgeworpen. Op een terrein aan de Rochussenstraat te dezer stede zal een amusementscentrum ver rijzen. Op het oogenblik is men op dit terrein, terzijde van het gebouw van het GJE.B. bezig twee houten gebouwen te plaat sen, die tezamen Casino zullen heeten. Een daarvan wordt een dancing en de andere is een gróote houten schouwburg, welke tot nu tee veelal op kermissen ward opgesteld en waarin in den loop der jaren revuegezel- scnappen en tooneelgezelschappen den platte landers amusement en kunst hebben gebracht. i\rfa ,er Goossens, leider van het Groot- eaerian(jsch Volkstooneel is de directeur van bet Casino. Op 16 Augustus zullen beide gebouwen geopend worden. In het theater, dat 850 ®n?chen kan bevatten, zalbovengenoemd zeischap een reeks voorstellingen aanvan- d6 d atl Rooie Sien en in de dancing zullen zich t Ustigen op de teonen van een band den nnen amuseeren. Ter afwisseling tre- Prui* Tartiesten op' de conferencier is Kees later den hout)en schouwburg hoopt men revn andere tooneelstukken en wellicht ook eiker S^en °Perette.s te vertoonen. Er komen linrr- ^ag een matinee en een a vond voorstel- worden gegeven6 drie voorstellingen nog eenige amusementszak kouten gebouwen een dancing, welke Ia^en w°rd®n ®eope,nd; gaat exploiteeren een t heer J' Gelderblom den heer F. v Tri lndisch restaurant van heer Stieber. De v en een zaak van den zaken worden thanbereidingen voor deze ns genomen. SCHAAKVER. het CENTRUM Be gisteren bovengenoemd *=ePubliceerde uitslagen van misvatting vereeniging zijn door een rechtgekojngj^ de rul:,riek Schiedam te- dat"aa? Alg' Politieblad wordt medegedeeld, zijn ont mr" L- Einthoven, in verband met sche TT en in de leiding van de Nederland- tijd v 6' op ziin verzoek voor ombepaalden i>oofd f is verleend uit zijm betrekking van Van teteissaris van politie te Rotterdam en commissaris van rijkspolitie. r- Einthoven is op 1 Augustus met een and gewoon verlof gegaan, op 1 September Ai 2^n veid°f voor onbepaalden tijd in. Als waarnemend hoofdcommissaris treedt, aar de oudste commissaris van politie, de beer S. Dijkstra, ziekteverlof heeft, de heer J. Roszbach op. J. SCHOT f Te «Libre Ville (Fransch Congo) is op 10 «lei door een ongeluk overleden de heer J. Schot, kapitein van het s.s. Keilehaven van de n.v. Gebr. van Uden's scheepvaart en agentuurmaatschappij, alhier. Kapitein Schot is vermoedelijk van de deklast van het schip te water gevallen en verdronken. Toen op 19 Mei de Keilehaven van Libre Ville vertrok, was het stoffelijk overschot nog niet gevonden. De heer Schot was in Februari 1919 als eerste stuurman bij zijn reederij in dienst ge komen. In November daaropvolgende werd hij kapitein. In dien rang heeft nij op ver schillende schepen der maatschappij dienst gedaan, het laatst op de Keilehaven. JUBILEUM heer E B. M. Tolenaar heeft vandaag 5et feit herdacht, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de n.v. Louis Dobbelmann. aantal jaren is hij vertegenwoordiger. Vanmorgen is hij gecomplimenteerd door den directeur, den heer L. A. A. van der Heijden, die hem als blijk van waardeering een gou den horloge met inschrift aanbood. Het per soneel vereerde hem een gouden horloge ketting. Er waren vele bloemen. WAARSCHUWING. De politie te Rotterdam waarschuwt tegen lieden, die met legkaarten langs de deuren venten, welke zij z.g. verknopen ten bate van den opbouw te Rotterdam, waarbij wordt voorgegeven, dat de V.V.H. achter de zaak staat. De V.V.H. heeft hiermede niets te maken en het verband tusschen deze leg kaarten en den opbouw te Rotterdam is °°k allerminst duidelijk. Diefstallen, inbraken enz. De firma D., vroeger aan den Coolsingel alhier gevestigd, heeft aangifte gedaan bij de politie, dat uit het puin van haar vroeger kantoor, een brandkast is gestolen, waarin 50 en een partij postzegels zaten. ANDERE BANDEN Aan leden van den Luchtbesehermings-orde- dienst zijn witte banden verstrekt met oranje opschrift: De daarvóór geldende witte banden met dit opschrift in blauwe letters hebben daarmee hun geldigheid verloren. »TIn het gezin van den 22-jarigen monteur C. V. .tUqans zonder vaste woon- of verblijfplaats, eertijds wonende te Rotterdam, was eenige malen oneenigheid ontstaan tusschen man en vrouw over hun kindje, welke oneenigheid uit liep op groote ruzie. Op den 18den Maart had de man zijn echtge- noote, de 25-jarige E. A. m. van Ouwekerk, be dreigd met de woorden: ik moest je de kee! dichtknijpen. De daad bij het woord willende voegen was hij op haar toegeloopen en had haar bij de keel gegrepen. Twee dagen later, op 20 Maart, was er op nieuw noogloopende ruzie ontstaan en weer had de man een zeer dreigende houding aangeno men Wederom had hij haar de keel dichtgedrukt Tegelijkertijd had hij haar toegevoegd ervoor te zorgen, dat zij denzelfden dag nog het huis verliet anders zou hij wel eensEn weer was er een bedreiging met deit dood gevolgd. De zaak diende gisteren voor de rechtbank. Tegen verdachte werd acht maanden gevange nisstraf gevorderd. De mishandelde vrouw trad als getuige op en bevestigde het bovenvermelde gebeurde. De vrouw P- v. d. Giessen was even eens getuige en verklaarde roode plekke» ge zien te hebben aan den hals van de vrouw, die direct na het voorval met haar man, bij haar haar nood was komen klagen. De uitspraak werd bepaald op 22 Augivkus. DIEFSTAL EN HELING WWSSe m.di?fstal is tegen de 28-jarige vrouw acht maanriiyikmaar> een gevangenisstraf van °en waren ver<ftëischt- Verdachte noch muw de SpantS',Hel slachtoffer van de Am-il op den Sch?^ LJoret was op een dag in April op oen bchiedamschedijk uit geweest en In gebouw Eendracht is gisteravond voor functionarissen van den luchtbeschermings dienst een interessante lezing gehouden, door den adjunct-inspecteur luchtbescherming ko lonel L. J. M. Koremans. Aanwezig waren hierbij de burgemeester mr. dr. F. L. J. van Haaren, verschillende gemeentelijke autoritei ten, het oud-hoofdvan den L.D., den heer N. W. van Gelder en verder tal van leidende functionarissen van den L.D. De burgemeester mr. dr. F. L. J. van Haa ren heeft de bijeenkomst geopend en de aan wezigen welkomgeheeten in het bijzonder den her Koremans. Kolonel L. J. M. Koremans heeft hierna een aanvang gemaakt met zijn lezing. In zijn functie van adjunct-inspecteur heeft spr. veel geteisterde gebieden bezocht. In de eerste plaats behandelde spr. den gemeentelijken L.D. Een krachtige eenhoofdige leiding is noo dig. De decentralisatie mag niet te ver worden doorgevoerd. Gebeurt dit wel dan loopt de leiding spaak. De blokorganisaties behooren te worden ingeschakeld bij de gemeentelijke L.D. Dit laatste geldt vooral voor de brand weer. Heel belangrijk is dat het heele per soneel moet zijn doordrongen dat in de eerste plaats het algemeen belang moet worden ge diend en niet het persoonlijk belang. In Am sterdam is het vrijwillige personeel van de brandweer vervangen door 600 man beroeps- personeel. Op die kern kan men volkomen vertrouwen. Ook voor de geneeskundige dienst en voor de opruimingsdienst wordt zoo n beroepskern gevormd. De gemeenten kunnen hiervoor beschikken over mannen van de Opbouwdienst. Spr. adviseert reeds nu piketvorming voor deze diensten. De gebruikte bommen. In hoofdzaak zijn gebruikt brisantbommen met mijnwerking van licht gewicht varieerend tusschen de 25 en 75 kg. De scherven hiervan doorboren wel buitenmuren maar slechts zelden binnenmuren. Meestal treffen de scherven 1 m boven het maaiveld. Het veiligst is men voor deze scherven op de parterre in liggende houding en dan nog liefst achter een binnenmuur. De ervaring heeft geleerd dat deze bommen niet zooveel vernielen als wij voor den oorlog dachten. Ook is nog ge bruikt d.e brisantbom met scherfwerking. Deze bom slaat in, komt direct tot ontploffing en slaat zijn scherven horizontaal weg. De ervaring heeft geleerd, dat de brond- bommen van 1 kg inderdaad door de bevol king onschadelijk gemaakt kunnen worden op de bekende wijze met schop en droog zand. Deze bom dringt niet verder door dan tot op de bovenste verdieping. Tegen zwaardere brandbommen kan de bevolking weinig doen. De brandbommen die tegenwoordig nog wel eens worden geworpen zijn niet zoo gevaarlijk daar ze niet zoo gauw tot ontploffing komen. Aok besprak spr. nog de lichtkogels, die on gevaarlijk zijn zoolang men er niet met vuur ij omt. Ook de tijdbommen werden nog be sproken. Deze Zijn zeer gevaarlijk. De meester verwoestingen zijn gekomen door brand. Dit heeft vele oorzaken, o.m. dat de wateileidmg veelal defect raakt. Voor open watel moet daarom gezorgd worden. Laat de bevolking er voor zorgen water beschikbaar te houden in baden, e m m e i s e n z. Ook moet gezorgd worden voor een ilinke reserve aan brand weerpersoneel en slangen- Een andere oorzaak is de paniekstemming. De schuilplaatsen hebben volkomen aan de verwachtingen beantwoord. Maak alleen ge bruik van goedgekeurde en geregistreerde schuilkelders. Zorg er voor dat in iedere kelder een schelklinkende fluit is om de aan wezigheid kenbaar te maken. Onoverdekte schuilloopgraven worden sterk ontraden. Over het beplakken van ruiten moet men zich geen overdreven voorstelling maken. Wil mij de ruiten beplakken doe het dan met gom en niet met stijfsel in ruitjes van Het schitterende dahlia- SteiTebOSCh terrein thans op zijn mooist 1 S <Jh i e d Ctm (Officieel) Verplichtingen. De verlofganger is wettelijk verplicht om goederen in te leveren overeenkomstig de daaromtrent gegeven voorschriften. Zoolang de verlofganger bij de inlevering aanwezig is, staat hij onder de bevelen van de autoriteit, die met het in ontvangst nemen van goederen belast is. Alle goederen inleveren. Alle goederen, welke rijkseigendom zijn, moeten ingeleverd worden, uitgezonderd het oorlogszakboekje en het herkenningsplaatje. De goederen zullen in onvangst worden genomen door den indeelingsdistrictscomman- dant of een ander daartoe aangewezen officier Onderteekening verklaring. Nadat de officier, belast met het in ont vangst nemen der rijksgoederen, deze goede ren heeft ingenomen, moet de verlofganger een verklaring onderteekenen, dat hij alle militaire kleeding- en uitrustingstukken heeft ingeleverd, welke hij bij vertrek van zijn korps heeft medegekregen. Het afgeven van een onjuiste verklaring stelt hem aan straf bloot. Persoonlijke aanmelding noodig. De verlofganger is verplicht persoonlijk bij de iinleverng te verschijnen en daarbij ge kleed te zijn in burgerkleeding. Er bestaat in het algemeen geen gelegenheid om de inleve ring der rijksgoederen door een ander te doen geschieden. Slechts indien de verlofganger wegens zeer bijzondere omstandigheden (ver blijf in het buitenland, ziekte, hechtenis enz.) in de onmogelijkheid verkeert om persoonlijk pij de inlevering te verschijnen, moet de mlevering van de goederen geschieden door een ander persoon, die alsdan de boven bedoelde verklaring onderteekent. Ook aanmelding, indien reeds inlevering plaats had. Iemand, wiens rijksgoederen reedis zijn ingeleverd bij ©en Duitsche autoriteit of een k™®efneester, moet niettemin per soonlijk bij de inlevering verschijnen, ten ©inde hieromtrent mededeelingen te ver- strekken en een schriftelijke verklaring, als hiervoor bedoeld, te onderteekenen. Inlevering op een andere plaats of een ander iijdslip. Indien de verlofganger die goederen op een andere plaats of op een anderen dag wenscht in te leveren, moet hij vergunning daartoe vragen aan den commandant van het indee- liingsd'istrict. Wordt zoodanige vergunning ver leend, maar maakt de dienstplichtige er geen gebruik van op den tijd en de plaats, daar voor bepaald, dan wordt de vergunning geacht te zijn vervallen. Vervoer De verlofganger, die rijksgoederen butien zijn woonplaats moet inliveren, geniet voor de reis en naar en van de plaats, waar de inlevering geschiedt, geen vervoer voor rijks rekening. Echter worden hem, zoo noodig, voor het passeeren van veren, bruggen of tollen op de heenreis en op de terugreis passagebiljetten verstrekt door den burge meester zijner woonplaats. Is het noodzake lijk, dat den dienstplichtige gedurende de nachtverblijf wordt verstrekt, dan worden hem voor rijksrekening door middel van in kwartiering huisvesting en voeding verschaft (Gedeeltelijk gecorrigeerd) VRACHTENBERICHT. BOTTERDAM 9 Augustus. Vaar werk. 4oü ton puin n. Alkmaar, 200 ton cokes n. Delfzijl, alles wvlBens tarief Er is gebrek aan soheepsrinmte sfel ploon l Maasbractot onveranderd. had menig glaasje gedronken. Hij was daarna met de vrouw naar een verdachte woning ge gaan, waar zij kans had gezien hem een bedrag van 100 afhandig te maken. Tegen den man van deze vrouw is eveneens acht maanden gevangenisstraf geëischt omdat deze, de 28-jarige rechtskundige J. v. d. S. uit Alkmaar, de gestolen honderd gulden van zijn vrouw had aangenomen. Ook deze persoon was niet verschenen. In de volgende zaak moest hij wegens overtreding van art. 432, W. v. S., het trekken van voordeel uit de ontucht eener vrouw, terecht staan. Uitspraken eveneens op 22 Augustus. Men schrijft ons: Door bemiddeling van de Vrijwillige Vrouwe lijke Hulp heeft nu ook Oegstgeest zijn Rot terdamsche kinderen. Een kleine dertig van deze jeugdige gasten zijn in onze gemeente ge arriveerd. Zijn dit eensdeels kinderen, voor wie slechts verandering van milieu gewenscht was, voor een ander deel zijn het Rotterdammertjes, wier ouders rechtstreeks door de oorlogsramp zijn getroffen en die zoowel geestelijk als lichamelijk v^eer op hun verhaal moeten komen. Met belangstelling zijn de logétjes tegemoet gezien Zij werden aan het station afgehaald in 2 ploegen door eenige dames van de V.V.H., ge assisteerd door een paar jonge meisjes, die de kinderen aan de bestemde adressen afleverden. Het doet goed te constateeren hoe de Oegst- geester gastvrouwen zich ^alle moeite geven het de kinderen van wie de meesten voor het eerst van huis zijn zoo gemoedelijk en prettig mogelijk te maken. Vooral aan de kin deren, die slechts het eerst noodige aan klee ding enz. bezitten en een rustig verblijf in ge zonde, harmonische omgeving bepaald noodig hebben, blijkt het dankbaar werk te verrichten. Spontaan wordt de helpende hand gereikt, ook door eenvoudige gezinnen met een reeds tal rijk kroost, blijkbaar indachtig aan den Vlaam- sc'nen versregel: „Zou men armoe lijden om één mondje méér?" Wij gelooven stellig, dat onze jeugdige gasten het hier naar hun zin hebben en straks met genoegen op het Oegstgeester verblijf zullen te rugzien. In opdracht van het hoofd van het afwikke lingsbureau van het departement van defen sie roept de burgemeester van Schiedam het yerlofspersoneel van de landmacht op, om de in hun bezit zijnde rijksgoederen in te leveren. Plaats en iijdstip van inlevering De inlevering moet, voor zooveel deze ge meente betreft, plaats hebben te Schiedam, Hoogstraat 112 in het voormalig St. Jacobs Gasthuis op 19, 20, 21, 22, 23, 26, 27, 28, 29 en 30 Augustus 1940. Op wien verplichting tot inlevering rust De verplichting tot inlevering rust op het verlofspersoneel van de landmacht beneden den rang van adjudant-onderofficier. Tot het inleveren van rijksgoederen zijn ook verplicht: a. de in werkelijken dienst geweest zijnde buitengewone dienstplichtigen; b. het in het genot van verlof gesteld reserve-personeel; c. de in het genot van verlof gestelde vrijwilligers van den landstorm; d. de in het genot van verlof gestelde vrijwilligers, die een verbintenis hebben ge sloten op den voet van gewoon dienst plichtige; e. de overige huiswaarts gezonden vrijwil ligers, voor zoover zij niet behooren tot de beroeps-vrij willligers; f. de verlofgangers, die vóór de demobili satie van de weermacht in het genot zijn gesteld van klein verlof, waaronder ook te begrijpen de personen, aan wie weermachts industrie verlof werd verleend; g. de huiswaarts gezonden personen, die na hun huiswaartszending uit den dienst zijn ontslagen wegens lichaamsgebreken, doch nog in het bezit zijn van rijksgoederen; h. de verlofgangers, die niet in werke lijken dienst zijn gekomen, omdat hun tijde lijke vrijstelling van mobilisatie-opkomst werd verleend, doch nog in het bezit zijn van rijksgoederen; i. de verlofgangers, die tijdens den mobi- lisatietoestand van de weermacht om bijzon dere redenen niet in werkelijken dienst zijn geweest, alsmede zij, die gedurende den tijd, dat de weermacht op voet van oorlog ver keerde, na in werkelijken dienst te zijn ge komen, in het genot van tijdelijke vrijstel ling van den dienstplicht zijn gesteld of rnet uitstel van eerste oefening huiswaarts zijn gezonden. Verlofgangers, ingedeeld bij den Opbouw dienst, leden van mobiele en plaatselijk© transportcolonnes van het Nederlandsche Roode Kruis en de dienstplichtigen, behoo- rende tot de aanvullingsreserve, nemen niet deel aan deze inlevering van rijksgoederen. Strafbaar is de verlofganger, die zijn ver plichting tot inlevering niet naleeft of wiens goederen blijken niet in den vereischten staat te verkeeren. Bovendien kan zulk een verlofganger nogmaals tot inlevering worden verplicht. Schiedam, 9 Augustus 1940. De burgemeester, VAN HAAREN. Opening door den burgemeester. Gevolgen van alaligheid in de groote Bloemenhal. Tijdens Week-end MUZIEK ÏN BOERENDORP Gezellig Restaurant. Entrée 40 ets Kinderen 20 ets

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1