LAATSTE BERICHTEN RIJEENKOMST VAN DE NED. UNIE TE ROTTERDAM V. d. AREND SCHIEDAM PAG. PAG. 5 Een goed bezette zaal in Capitol; de bijeenkomst in Colosseum niet doorgegaan Rede mr. L. Einthoven Rede prof. dr. J. E. de Quay Rede mr. J. Linthorst Homan W. C. A. VAN EYCK t Zijn uitvaart en begrafenis De radio-distributie werkt weer tot middernacht Jongetje overreden en gedood EngelscHe bommenwerper bij Rijsbergen gedaald Vacantiespelen Rotterdamsche Gemeentepublicaties Distributie vaste brandstoffen te Vlaardinger-Ambacht ONTSLAGAANVRAGE MR. J. LINTHORST HOMAN Als commissaris der provincie Groningen Drie dooden bij een auto botsing Distributie textielproducten Voor de nieuwste Fototoestellen HOOGSTRAAT 91 Engelsche bommen 484ste Staatsloterij ilnn 6 2100 VLAARDINGEN - rji.kinii" IQ AMAIICTIK Zaterdagmiddag heeft de Nederlandsdhe Unie te Rotterdam een vergadering ge houden in het Capitol Theater aan den Nieuwe Binnenweg, die om half drie begon. Op deze bijeenkomst werd achtereenvolgens het woord gevoerd door Mr. L. Einthoven, Prof. Dr. J. E. de Quay en M. J. Linthorst H o m a n. Aan de bijeenkomsa is medewerking ver leend door Rotte's Mannenkoor onder leiding van Jos. Vranken Jr. Tevens heeft Kommer Kleyn het Nieuw Nederlandsch Lied van Anton van Duinkerken voorgedragen. De eerste spreker was mr. L. Einthoven, die bejon met te wijzen op de groote prestaties van ons kleine volk, zoowel hier te lande als overzee welke prestaties aan ons volks karakter te danken zijn. Dit volkskarakter willen we tot eiken prijs behouden Doordat het ons beter ging dan buren en concurrenten, trad een zekere verslapping in, een zucht om maar in het oude tempo en met de oude beproefde methoden door te gaan Reeds vóór den lOden Mei was er bij schier alle groepen van ons volk een zekere on vrede, een gevoel, dat de staatszaken eigenlijk niet liepen, zooals het noodig was. Er was bovendien het gevoel, dat de verhouding van de verschillende groepen, standen, klassen, onderling zeer veel te wenschen overliet, dat er onvoldoende waardeering was voor elkaar, onvoldoende gemeenschapsbesef. Er was een drang naar vernieuwing, maar er pleurde niets. Nu kwam de oorlog en na a o p onze heele staatsmachine ontredder leek of Nederland volkomen met pmheid geslagen was. Het liet zich aanzien, dat de "wijzigingen die, naar velen in den lande be- grepen, zouden worden doorgevoerd, zouden plaats grijpen niet in Nederlandschen trant en zonder rekening te houden met onze heiligste Nederlandsche tradities- En zoo is de Neder- landsche Unie geboren; om dus te laten hooren, dat we niet lam en stom zijn en dat we als er veranderd zal moeten worden geen import-schablonewerk wenschen, maar Nederlandsch fabrikaat. Een andere stem klinkt nu, dan die van de kleine groep, welke zich voortdurend deed hooren. Wat zagen wij in het jongste verleden? In de eerste plaats, dat er geen gezag was, dat in staat was om de hoogste levens belangen van ons volk, met name de defen sie en de oplossing van de werkloosheid, ten koste van alles door te zetten. Toen in Duitschland de dienstplicht werd hersteld, toen het verdrag van Versailles maar steeds niet werd herzien, had de regeering moeten begrijpen, dat oorlog dreigde en dat voor een goede defensie moest worden ge zorgd. Ook een afdoende luchtbescherming hacT men dienen te organiseerén, maar ge harrewar tusschen het rijk en de gemeenten over de wijze van betaling maakte dat er ook op dat terrein veel te weinig geschiedde. In de tweede plaats zagen we, dat het volk, zooais zich dat althans had doen vertegen woordigen, in al zijn geledingen niet bereid was om voor zijn levensbelangen een persoon lijk offer te brengen. Dit duidde op een vol komen gebrek aan naastenliefde, aan sociaal gevoel. Het inzicht, dat de gezonde geest in een volk nóg belangrijker is, dan alleen een gevulde maag, ontbrak. En hoe kan men een gezonden geest verwachten, indien men honderdduizen den, waaronder een zeer groot aantal jeugdige personen, geestelijk laat verkommeren in lediggang? De Nederlandsche Unie zegt, dat zij een regeering voorstaat, die zich krachtig kan doen gelden, die in staat is de hoogste levens belangen van het volk in zijn geheel te be hartigen, desnoods tegen den oogenblikke- lijken, kortzichtigen egoistischen wil van de vertegenwoordigers van dat volk zelf. Uit dit laatste blijkt, dat de Nederlandsche Unie be paaldelijk vasthoudt aan den eisch, dat er invloed van de burgerij zal zijn op bestuur en wetgeving. Wij zouden den eisch willen stellen, dat de toekomstige staatsinrichting de persoonlijke verantwoordelijkheid van de gezagsdragers zou invoeren en dat deze een sterk sociaal gevoel zouden hebben, voortvloeiende uit grondige kennis van hetgeen er leeft in de verschillende groepen van ons volk. Het cultureele en sociaal-oeconomische wrS™13 der Unie zi-in middelen om het efns en v/rtt i doel te bereiken. De bevesti- nnmiddelh^rkl|ng Van de volkseenheid is als vensch om n J°t0rOPSe?,teld- Het is echter de wensen om niet te mvelleeren of eeliik te schakelen Dat toch zou in strijd zijn met het Nederlandsche karakter. Maar wel willen wii •waardeering* kweeken voor eikaars inzicht De leiding* der Unie is van oordeel, dat 'een arbeidsdienst voor jonge mannen van 20 of 21 jaar zeer veel tot onderling begrip zal kunnen byOokS6de verheffing van het levensideaal bo™ materialisme en egoism, ie jen ra» te grondpijlers, waarop het Ij11® Dr ophef- zal rusten. In dit verband noemde:spr. opne^ fing van den klassestrijd en opvoeid jeugd in nationalen zin. Alles ^iep.S P te gaan met verdieping van den christelij k geest. Ons gebouw, zoo besloot spr., moet ve - bouwd worden, maar dat kan eerst geschieden als het vrede is; thans kunnen wij de voor bereidingen treffen, het fundament versterken de bouwstoffen aanvoeren. De verbouwing zal in Nederlandschen stijl moeten gebeuren; dus: vrijheid van gedachte en van opvoeding. Prof. de Quay begon met woorden van medeleven met het leed, dat Rotterdam trof. Voor velen in ons volk, zoo vervolgde hij, is het moeilijk om afstand te doen en te beseffen, dat wij op den drempel van een nieuwen tijd staan. De goede oude levenswaarden zullen wij echter in den nieuwen tijd niet negeeren. Zooveel als het kan, willen wij hier en in Indië de leiding behouden. Wat dit betreft öioetén we vertrouwen hebben in den nieu wen tijd en er ook geloof in hebben. Aan het hiaterieele mag men zich n\et vastklampen; de kracht van het volk schuilt in de geeste lijke waarden, o.a. in de saamhoorigheid. Het sociale belang moet gesteld worden boven het oeconomische. Spr. bepleitte vervolgens een herstel van de hiërarchie der waarden, op merkend, dat ons land wel zeer sterk materia listisch was georiënteerd. Wat het materieele betreft, zeide spr. dat de basis van onze volkswelvaart in landbouw en scheepvaart en alles wat daarmede samen hangt te vinden is. Toen door de ontwikkeling van het verkeer de wereld één internationale markt was geworden, kwam de groote ontwik keling van het zoo gunstig gelegen Rotterdam. Na gewezen te hebben op de daling der pro ductiekosten en de stijging der verdeelings- kosten, besprak prof. de Quay in het kort de periode van het optrekken der tolmuren en ne crisis in ons land. Het werd duidelijk, dat .een kleme oeconomische éénheid als ons land met alleen kan bestaan. Wij behoeven in een wiider oeconomisch verband samenwerking. Is die verkregen, dan kan Rotterdam weer als schakel in den wereldhandel optreden. Een natuurlijke planmatigheid zal dienen te ont staan Sommigen schrikken, als er over ge bonden oeconomie wordt gerept, maar deze is nu eenmaal verbonden aan de structuur van ons oeconomische leven; er zijn immers nieuwe verhoudingen ontstaan. De hooge- scholen van Tilburg en Rotterdam stemmen overeen in de meening over „Planwirtschaft" De sociale verhouding, die voor de oecono mische gaat, is een kwestie van geestesge steldheid; de medemensch moet als mensch erkend worden. Begonnen dient te worden met zichzelf te herzien op basis van de christelijke levensbeschouwing. Er zal een binding moeten komen en zoowel werkgevers als werknemers zullen tot offers bereid moe ten zijn. Bij den organischen bouw van de maat schappij zal er in den top samenwerking moeten zijn met een publiekrechtelijke be voegdheid. Eenerzijds zal de nieuwe organi satie geleidelijk komen, maar anderzijds toch ook snel. Wij hebben niet veel tijd te verliezen. In het slot van zijn rede zeide prof. de Quay, dat de Unie zich duidelijk wil uitspre ken, teneinde er geen volgelingen in te laten loopen. De vraagstukken mogen echter ook niet halsoverkop tot oplossing worden ge bracht. Ook mr. Linthorst Homan gewaagde van de deernis, welke gevoeld wordt met Rottei dam s lot en 'van het besef, dat allen in het tand dit moeten dragen. Het is geen wonder, dat het verlangen naar een sterke Nederlandsche eenheid zoo toe neemt, nu men in alle kringen reeds jaren lang vergeefs naar ware saamhoorigheid heeft gestreefd en nu de ervaringen van de laatste jaren en ook van den oorlogstijd deden zien, dat inderdaad zeer ingrijpende wijzigingen in ons maatschappelijk en staatkundig leven noodig zijn. Ook de houding van ons volk bij de demobilisatie deed, gelijk tevoren bij het werkloosheidsvraagstuk, de fout zien, dat er geen sterke sociale samenhang is, doordat de onderlinge afstand te groot is. Wie dan ook zelfs nu nog uitstel der daad werkelijke saamhoorigheid bepleit, miskent ons volksverlangen naar kordate oplossingen. Wij hebben de keus: er op of er onder. Wij willen er boven op, maar de fouten uit het verleden dienen dan hersteld te worden. Een der eerste plichten is de werkloosheid op te heffen. Het gaat niet aan te zeggen, dat onze sociale wetten toch zoo goed zijn en dat de werkloosheid er door den gang van zaken in het oeconomische leven is gekomen. Wanneer er sprake is van werkloosheid, is er sprake van het wel en wee der gezinnen en gaat het om het welvaartspeil van het geheel e volk. Spr. ging vervolgens nog nader in op de demobilisatie, welke hij als een „lamme ge schiedenis" karakteriseerde. Ons land had deze demobilisatie niet voorzien. Het is thans zoo gegaan, dat er voor de jongens, die terug keerden uit het leger, niets is gedaan. Uit plichtsbetrachting tegenover hen, had er voor de gedemobiliseerden gezorgd moeten worden. Over de critiek, die betreffende de Unie wordt geuit, merkte spr. op, dat sommigen zeggen, dat zij niet ver genoeg gaat en ande ren, zooals de heer Colijn, dat zij te ver gaat en het volkskarakter aantast. Het is droevig dat zij, die naar sterkere eenheid streven, ook nu nog het verwijt te hooren krijgen, ons nationale volkskarakter te miskennen. Men behoorde in te zien, dat wij ons ook in de maatschappelijke organisatie offers moeten getroosten, omdat het verleden heeft bewezen, dat wij er niet komen door los van elkaar den eigen weg te gaan in de hoop, dat op den duur zoo de volkseenheid wel zal worden bereikt. Zegt nu de heer Slotemaker de Brume, dat wij daardoor halve menschen krijgen, dan luidt het antwoord, dat spreker ook reeds eerder uitte: De Nederlandsche Unie wil waarlijk geen halve menschen, zij wil in tegendeel dat ieder, gedragen en hooggehou den door eigen geloof en eigen idalen, als sterke persoonlijkheid en groot en gaaf ka rakter werkt voor zijn volk als geheel. Dat dit in het verleden voldoende gebeurde, kan niemand beweren. De Nederlandsche histori sche ontwikkeling worde hooggehouden, doch niemand verlieze daarbij uit het oog, wat deze tijden van ons volk als sterke eenheid naar binnen en naar buiten verwachten. Hedenmorgen is het stoffelijk omhulsel van wijlen den heer W. C. A. van Eijck, in leven oudste lid van de firma C. A. van Eijck en Zoon en eere-voorzitter van het regenten-col lege der R.K. Weeshuizen in onze stad, onder groote belangstelling van vele vrienden en be kenden, onder wie de wezen en ouden van da gen een bijzondere plaats innamen, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Aan de bijzet ting in het familiegraf op de R.K. Begraaf plaats Crooswijk, ging de plechtige H Mis van Requiem vooraf, welke H. Mis werd op- gedragen in de kerrk van den H. Ignatius aan den Westzeedijk, door den pastoor der paro chie den Zeereerw. pater H. A. J. Janssen S.J., geaassisteerd door Dr. J. v. dd. Lugt, leer'aar aan het Seminarie Hageveld te Heem stede als diaken en rector Th. v. d. Lugt uit Den Haag als subdiaken. De plechtige uitvaart werd o.m. bijgewoond door den pastoor van de Olde-parochie, den Zeereerw. heer L. D. Oorsprong O.P., het vol tallige regenten-college van die R.K. Weeshui zen, de Priorin en eenige Eerw. Zusters en een deputatie van de inwoners van het R.K. Weeshuis aan de West-Kruiskade. De Hoogeerw. pater B. Schaab O.P., provin ciaal der Dominicanen heeft tijdens den Uit vaart aan een der zijaltaren een stille H. Mis voor den overledene gelezen. Te ongeveer kwart over elf arriveerde de stoet op de R.K. Begraafplaats Crooswijk, waar vele personen zich hadden opgesteld om den doode de laatste eer te bewijzen. Zoo waren o.m. aanwezig de pastoor van de Steigerparochie de Zeereerw. pater R. J- v- d. Linden O. P., pastoor J. Schiphorst uit Am sterdam, wethouder F. L. D. Nivard, mr. Abr, van der Hoeven, dr. J. Kleïpool, Broeder- Overste en medebroeders van het St. Lauren- tius-Jongens Gesticht, enkele Eerw. Zusters van het R.K. Weeshuis, wethouder W. L. M. Daniëls van Hillegersberg, burgemeester Ph. Dhont van Schiebroek, dr. C. Fehmers, Jon. Kuijpers directeur van de n.v. de Courant De Maasbode, mr. F. A. Nelemans, mr. R. Hooge- weegen, P. Maas Geesteranus, secretaris van het Crisis-Comité, W. Marcelis, F. E. Ruijten- burg, dr. D. Klinkert, J. Pino Jzn., arch. Jos. Margry, J W. J. Slinkert, directeur van de Intern. Transp.-, Cargadoors- en Handelmaat schappij n.v., G. Bicker Caarten A. Jzn mr. J. R. Goddard van de firma M. van Marie, mr J Ha-velaar, J. A. Dessing, W. Kavelaars, voorzitter van het S-t. Laurenti-us Jongensge- sticht H J A. Middendorf, L. J. Hoffman, A Tordo'ir Bzn., mr. J. Visser, P. de Kuyper, Lambert Melchers, L. H. Braun, H. Korpers- hoek G. P. Blom, directeur van de Nederlan den van 1845, Loi-us Seeuwen, G. van Sille- voldt F. C. M. J. de Charro, H. G. Haentjens, H F.' Schutten uit Den Haag, ir. S. van der Wijk, P. A. de Wit, G. W. A. van -der Lugt uit Den Haag, P. C. Th. van der Lugt, notaris P. J. M. Dolk, A. van der Drift Dzn., J.I. Beukers en Jac. J. van Vugt, P. van der Kee mr. A. C. de Kanter, A. Goedewaagen uit Gouda, mr. P. Minderop, secretaris van de R.K. Wees- en Armhuizen, K. J. M. W. Baars namens zijn vader Walter F. C. Paa3i' T rb Erhardt, ir. E. H. Kraayva-nger, dr. A. JM Vos, J. Blankenstein, voorzitter van den cma- Weezenfoon-d. In den stoet kwamen mee behalve familieleden, de Hog eerw. pater Provinciaal der Dominicanen B. Schaab O.P. namens he parochiaal armbestuur de heeren J- Kave laars, H. Werner en A. van der Lugt, en als vertegenwoordiger van het personeel van firma de heer C. A. de Wolf. Een tiental weesjongens liep achter de baar, welke was bedekt door een kruis van bloemen van de familie. Nadat de absoute was verricht door pastoor H A J. Janssen S J. met dezelfde assistentie als onder den plechtigen uitvaart, werd het stoffelijk overschot bijgezet in het familie graf Aan den groeve werden vijf Onze Vaders en vijf Weesgegroeten gebeden voor de zielerust van den overledene- De oudste zoon de heer Cas van Eijck bedankte voor de betonde belangstelling. De gemeentelijke radio-distributie zal met ineang van vandaag wederom tot midder nacht programma's doorgeven. lederen avond van 10%11% uur wordt op pro- grama 2 een speciaal voor de bij de distributie aangeslotenen, gramofoonplatenconcert uit gezonden, verzorgd door de omroepvereeni- gingen Daarenboven wordt op werkdagen van 19 tot 20 uur, tenzij Bremen een gramo- foonplatenprogramma uitzendt, eigen gramo- foonmuziek doorgegeven op programma 4. Zaterdagmiddag is het 4-jarig jongetje J. Stee in de Engelschestraat alhier, waar het kind woonde, achterop een vrachtauto geklommen en er even later afgevallen. Een wiel ging over het kind heen. Ernstig gewond is het naar het ziekenhuis aan den Bergweg gebracht, waar het is overleden. Belooning voor mededeelingen in uitzicht gesteld. Het A.N.P. meldt: In aansluiting op het bericht betreffende de landing van een Engelsch vliegtuig op den straatweg bij Rijsbergen kan nog worden medegedeeld, dat de bemanning, die zich ver wijderd heeft, uit twaalf koppen bestond. Vermoed wordt dat deze bemanning een zoo genaamde vernielingsgroep („Sprengkomman- do") vormt. Nogmaals wordt aan personen, die aan wijzingen of berichten daarover kunnen geven, verzocht ten spoedigste daarvan mede- deeling te doen aan den dichtstbij zijnden Nederlandschen of Duitschën politiepost of 't bureau. Ingeval deze inlichtingen tot eenig resultaat leiden, wordt een belooning van 500 in uitzicht gesteld. Demonstratie op het Sparta-terrein Als sluiting van het 5-weeksche speel seizoen der Rotterdamsche jeugd, georgani seerd door de gemeentelijke stichting voor de lichamelijke opvoeding, zal op Zaterdag 24 Augustus in het Sparta-s^dion een de monstratie worden gegeven met ruim k Hdeetrbestuur van de stichting wil zoodoende de Rotterdamsche ouders kenms doen nemen van dit opvoedende werk. De stichting heeft gedurende de vacantie-weken e(mige honderdtallen kinderen van de straat ge houden en o-p een aangename wijze nezg gehouden. Dit was echter slechts een blJlK'°™ stig doel, het hoofddoel was een eersten siap te doen om de jeugd, meer dan tot dusverre geschiedde, te brengen tot de algemeene sportbeoefening en bij de jeugd al vroeg de sP°rt aan kweeken. Uit de geestdiift, waarmede de kinderen zich ge durende de vacantie op de velden aan de sport en ket s-pel hebben gewijd, blijkt wel, dat de Stichting hier goed heeft gezien. Zij is dan ook van plan hiermede voort te gaan en als het ware een voorportaal te kweeken voor de georganiseerde sport. De aanvang is gesteld op 3 uur 's middags. Het programma bevat. 1. Kleine kinderen van 68 jaar: spel en lichaamsoefening. 2 Demonstratie: slagbal, kastie en korfbal 3' Gymnastiekoefeningen door afzonderlijke Lenen op muziek. 4. Athletiek: 60 en 80 m groepen p gn -,ongens. Demon snel oop doormeisj tere jongens. Al- stratie. Honkbal door ane deelnemers gemeene vrije oefemng mUziek. en deelneemsters boven jaai p UITREIKING TEXTIEL-TOESLAGKAARTEN De directeur van den distributiekring Rotter dam maakt hekend, dat op Dinsdag 20 Augustus 1940 een aanvang zal worden gemaakt met de uitreiking van de textiei-toeslagkaarten. Deze toeslagkaarten worden uitgereikt aan hoofden van gezinnen, waarvan het totale jaar lij ksche gezinsinkomen, berekend per lid van het gezin, beneden 350 ligt. Zoo zal b.v. een in gezinsverband samenwonende familie, be staande uit drie personen, voor toeslagkaarten in aanmerking kunnen komen, indien het totale jaarlijksche inkomen van het gezin beneden 1050 is. Bestaat het gezin b.v. uit vijf per sonen, dan moet het totale jaarlijksche gezins inkomen beneden 1750 liggen. Onder de gezinsleden van het gezinshoofd worden verstaan: zijne inwonende echtgenoot e familieleden natuurlijke, wettige en aan getrouwde kinderen stiefkinderen, pleegkinderen en kleinkinderen. Inwonende dienstboden, bedienden en/of an dere in dienstverband staande personen worden beschouwd als n i e t te behooren tot het gezin. Aan alleenstaande personen wordt, ongeacht de grootte van hun inkomen, geen toeslag- kaart uitgereikt. Onder het jaarlijksche inkomen wordt ver staan het inkomen, dat de betrokkene in het jaar van 1 Augustus 1939 tot en met 31 Juli 1940 heeft genoten. Indien vaststaat, dat voor het thans ingegane jaar een belangrijke verande ring mag worden verwacht, moet het geschatte inkomen over het jaar van 1 Augustus 1940 tot en met 31 Juli 1941 worden opgegeven. Aan het hoofd van het gezin wordt een kaart van 50 punten uitgereikt, terwijl verder ieder ander gezinslid, dat op 5 Augustus 1940 den leeftijd van 15 jaar of ouder heeft bereikt, een kaart van 30 punten ontvangt. De uitreiking van de toeslagkaarten zal plaats vinden in de onderstaande uitreiklokalen: Aan alle woningen wordt in het begin van deze week een formulier A bezorgd tenbe- hoeve van de distributie van vaste brand StDit formulier moet worden ingevuld door hoofden van gezinnen. (Zij wier stamkaart gestempeld is met „Hoofd"). De inlevering moet geschieden ten ge meentehuize (raadzaal) op den dag na de ontvangst van het formulier (geopend van -12 en van 24 uur, behalve Zaterdag middag). De stamkaart van het hoofd meebrengen, De formulieren moeten uiterlijk 24 Aug^ 1940 zijn ingeleverd. Zij, die het formulier met inleveren handelen tegen hun eigen belang. Zij die geen formulier ontvangen hebben kun nén deze ten gemeentehuize verkrijgen. Voor winkels, pensions, kamerverhuurders, kerken, scholen en voor de klein-industrie moeten aparte formulieren worden aange vraagd. Petroleum-dislributie. 7ii die voor de verlichting van hun woning 1, i ts'liüitend op petroleum zijn aangewe zen moeten een formulier voor het aanvragen van petroleum invullen ten gemeentehuize. Zij, die andere manier van verlichting gebrui ken, ook brongas of butaangas mogen geen formulier invullen. De opgave moet uiterlijk op 22 Augustus 1940 geschied zijn. Textielkaarlen. Zij die nog geen textielkaarten hebben kun nen deze alsnog aanvragen op Donderdag 22 Augustus 1940, van 9—12 en van 2—4 uur. AFSLUITING APPELMARKTBRUG (Officieel.) Wegens herstellingswerkzaamheden zal de Appelmarktbrug op 20 Augustus a.s. voor het verkeer zijn afgesloten. Wij vernemen, dat mr. J. Linthorst Ho man, nu hij door zijn medewerking aan de leiding der Nederlandsche Unie zich in het, politieke leven heeft begeven, daarvan ten volle de consequenties wil aanvaarden, zoo dat hij het als een plicht heeft gevoeld, een verzoek om eervol ontslag als commissaris der provincie Groningen in te dienen, wat hij dan ook dezer dagen heeft gedaan. DIEFSTALLEN, INBRAKEN ENZ. De recherche te Amersfoort heeft twee jon gens van 17 en 18 jaar aangehouden, die Zaterdagavond en Zondagochtend in het Sportfondsenbad zich schuldig zouden hebben gemaakt aan diefstal van portemonnaies met geld. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Op den Tilburgscheweg nabij de Vijf Eiken, tusschen Breda en Gilze-Rijen, is vanochtend een auto-ongeluk gebeurd, waarbij drie men schen het leven hebben gelaten en twaalf anderen min of meer ernstig zijn gewond. Op den weg stond een leege vrachtauto geparkeerd. De chauffeur van een met groote snelheid uit de richting Breda komenden vrachtauto, waarop zich twintig arbeiders bevonden, schijnt den geparkeerden auto niet te hebben opgemerkt, met het gevolg, dat hij er in volle vaart bovenop reed. De rechterzijde van den uit Breda komendën auto werd geheel weggescheurd; de inzitten den werden naar alle zijden weggeslingerd. Verschillenden van hen bleven bewusteloos op den weg liggen. Anderen liepen bloedend rond. De 26-jarige gehuwde v. d. Beest, uit Etten, was tegen een boom terechtgekomen en moet op slag dood zijn geweest. De 28-jarige v. Zundert, eveneens uit Etten, was zoo zwaar gewond, dat hij bij aankomst in het ziekenhuis te Breda reeds bleek te zijn overleden. Hij was eveneens gehuwd en vader van drie kinderen. De 36-jarige Braspenning, ook uit Etten, gehuwd en vader van vier kinderen, overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. Zeer zwaar werden gewond de arbeiders v. d. Steen en Dielemans, beiden uit Etten. Verschillende anderen hadden diepe vleesch- wonden en moesten eveneens in het zieken huis worden opgenomen. De chauffeur van den vrachtauto, de 21- jarige Zuurmond, was na het ongeluk geheel overstuur en kreeg een dusdanige zenuw crisis, dat hij ook in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Slechts vier arbeiders zijn met den schrik vrijgekomen. (Officieel. De burgemeester van Schiedam maakt be kend dat in de onderstaande lokalen aan vraagformulieren voor het verkrijgen van toe slagkaarten op textielproducten kunnen wor den afgehaald, onder overlegging van de distri butiestamkaart van het hoofd van het gezjn. Gymnastieklokaal Oude Kerkhof Schoollokaal Lange Singelstraat Alida-bewaarschool ingang, Maasstraat School van Oostadelaan ingang Kleuterschool op Vrijdag 23 Augustus van 8%12 uur v.m. en van 144—5 uur n.m. Op Zaterdag 24 Augustus van 8 12 uur v.m. behalve Gqmnastieklokaal Oude Kerkhof. ONGELUK IN DE WAALHAVEN Gistermorgen omstreeks kwart over elf is de 47-jarige arbeider C. v. d. Kuy, die m Kiefhoekstraat woont, tijdens werkzaa:mhe op een ponton in de Waalhaven^ alhier len Hij brak enkele ribben en is per politie- boot naar het bureau Parkkade gebracht, waar na hij in een hospitaalschip is opgenomen. 1. Barkasstraat 39' 2. Van Lennepstr. 371 3. Korfmakerstr. 129a 4. Gr. Visscherijstr. 38 5. Jan Kobellstraat 2 6. Cath. Beersm.str. 78 7. Duyststraat 28 8. Robert Fruinstr. 52 9. Tidemanstraat 43 10. Essenburgstraat 42 11. Hennewierstraat 5 12 Van Speykstraat 105 13. Gaffeldwarsstr. 5 14. Mauritsstraat 82 15. Molenwaterweg 26 16. Schepenstraat 67 17. Voorburgstraat 142 18. Bieslandstraat 61 19. Vinkenstraat 70 20. Ie Pijnackerstr. 50 2L Jensiusstraat 35 22. L. Rottekade 94 23. N. Boezemstraat 45 24. Boezemsingel 56 25. Ketenstraat 22c 26. IJsclubstraat 9 27 's-Gravenweg 29 28. Pr. Hendrikl. 101 29 Oranjeboomstr. 109 30. Tolhuisstraat 25 31. Tweeboschstraat 23 32. Afrikaanderpl. 40 33. Putschestraat 221 34. Brabantschestr. 12 35. Frankendaal 64 36. Heer Danielstr. 293 37. Narcissenstraat 90 38. Mijnsheerenpl. 30' 39. Kat. Lagedijk 1861 40. Kat. Lagedijk 450 41. Gouwstraat 4 Schiedam, 19 Augustus 1940. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON Jaarverslag over 1939. Het jaarverslag over 1939 van den ge meentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon en van den gemeentelijken In. lichtingendienst is verschenen. Wij ontleenen daaraan het volgende: Voor bedeeling in geld kwamen 196 (v. j. 186) huiszittende aime in aanmerking. Hiervoor werd uitgegeven f 35.724,21 (1938 f 31.393,95). Op 31 Decer?„ ber 1939 was het aantal ondersteunden 158 (v. i 139). Het aantal armlastigen was 766 (1938 727). Hiervoor werd uitgegeven f 157078,25 (1938 151 558 15). Het aantal ondersteunden op 31 December 1939 was 495 (1938 474). Voor aankoop van brandstoffen voor boven genoemde groepen werd f 16.253.80 (v. j. f 15.529,22) uitgekeerd. De kosten van de Kerstgave 25% van het steunbedrag, waren f 1137,83 (v. j. f 1076). Aan handelsgeld enz. werd f6083 uitgegeven (v. j. f5128,89). Voor de geneeskundige armenverzorging naar Tel. 68814 OOK VOOR ONTWIKKELEN EN AFDRUKKEN DIEFSTALLEN TE ROTTERDAM Ten nadeele van A. A. L. uit de Graaf Flo- risstraat, zijn uit een pak,, dat aan de Boompjes alhier lag, lederwaren, ter waarde van 70 gestolen. De 42-jarige nachtwaker A. M. R. heeft in een schaftlokaal aan de Brielschelaan eenige uren zijn vest laten hangen. Toen hij het ging halen wgs een portefeuille met 185 uit het vest verdwenen. ZAKKENROLLERIJ Zaterdag i_s op de weekmarkt op het Noordplein alhier de portemonnaie van de wed. K., die in de Ommandschestraat woont, gerold. Er zat f 140 in. en wel aan hen, wier namen beginnen met de letters A tot en met D op Dinsdag 20 Aug. 1940 E tot en met J op Woensdag 21 Aug. 1940 K tot en met M op Donderdag 22 Aug. 1940 N tot en met S op Vrijdag 23 Aug. 1940 1 tot en met Z op Zaterdag 24 Aug. 1940 De uitreiklokalen zijn van 10 uur af voor "et publiek geopend. Sluiting vindt om 19 uur precies plaats. Na dit tijdstip kan niemand meer w-orden geholpen, ook niet degenen, die reeds op hun bèurt hebben moeten wachten. i j t a ?leh van de kaarten dienen de volgende bescheiden te worden medegebracht: a. Een door het gezinshoofd ingevuld en onderteekend aanvraagformulier. Op dit formulier moeten zoowel de gegevens van het gezinshoofd, als van alle in wonende gezinsleden worden vermeld. (Dus ook van óie personen, dië op 5 Augustus 1940 den leeftijd van 15 jaar nog niet hebben bereikt). Aanvraag formulieren zijn verkrijgbaar in boven staande uitreiklokalen. b. Officieele bewijsstukken, aan de hand waarvan de juistheid van het opgegeven gezinsinkomen kan worden nagegaan (bijv laatst" aanslagbiljet inkomsten belasting, kin-zakje, verklaring werk gever, arbeidscontract e.d.). c. Officieele bewijsstukken, waaruit de familieverhouding van het gezinshoofd tot de inwonende gezinsleden blijkt, (bijv. trouwboekje, geboortebewijzen e.d.). De distributie-stamkaarten van alle op het formulier vermelde personen (dus ook de stamkaarten van de gezinsleden, die op 5 Augustus nog niet den leeftijd van 15 jaar hebben bereikt). Wie wel voor toeslagkaarten komen in aanmerking Het A.N.P. meldt uit Den Haag: In de twee afgeloopen nachten hebben Engelsche vliegers, hoewel ongunstig weer bijna elke kans op juist richten wegnam, een aantal bommen op ons land geworpen, waar door op verschillende, plaatsen schade aan. burger eigendommen is aangericht. In de gemeente De Lier werden een pakhuis en eenige broeikassen vernield. In Schalkwijk brandden drie huizen door brandbommen af. 2e KLAS ie LIJST 750 NUMMERS Trekking van Maandag 19 Augustus 1940 HOGE PRIJZEN: 5000.— 12555 2000.— 2728 1500.— 23073 23173 Indien het totale inkomen van hett gezin be neden de vastgestelde grens ligt, dus: voor een gezin van 2 personen beneden 700 i> 3 4 1400 7 24o0 Onder gezinsleden worden verstaan: inwo nende echtgenoote, inwonende familieleden, in wonende natuurlijke, wettige en aangetrouwde kinderen, inwonende stiefkinderen, pleegkin deren en kleinkinderen. Inwonende dienstboden, bedienden en/of an dere in diehstverband staande personen wor den beschouwd als niet te behooren tot het gezin. Schippers woonwagenbewoners e.d. kunnen in de plaats, waar zij zich bevinden, toeslag kaarten in ontvangst nemen. Alleenwonenden komen niet voor een toe- slagkaart in aanmerking. Vacantiegangers moeten wanneer zij er voor in aanmerking komen, de kaarten afhalen in de gemeente waar zij in de bevolkings registers staan ingeschreven. Schiedam, 19 Augustus. GEVONDEN VOORWERPEN Omtrent de navolgende gevonden voorwer pen kunnen aan het bureau van politie in lichtingen worden bekomen, en wel op alle werkdagen van des v.m. 9 uur tot des v.m. 12 uur en van des n.m. 2 tot des n.m. 5 uur. Jongensjas, 1 paar grijze beenpijpen in grijs zakje, geruite regenjas, broche, vulpot lood, bos sleutels, waarvan 1 sleutel lipsmodel heerenrijwiel, groene ceintuur, alpinomuts, huissleutel, donkerblauwe damesregenmantel, zwarte rozenkrans in zwarte étui, gehaakte reep van sprei, bruine sandaal, 1 paar bruine kinderschoentjes, bok, schoolrapport, kinder- portemonnaie, kinderkerkboekje, rijwielbelas- tingmerk, rijwielrek, handtaschje, telefoon gids, zakmesje, 1 paar gele glacé heerenhand schoen, vlieger, gouden ring, hond, dames rijwiel. Voorts kunnen inlichtingen worden be komen omtrent gevonden distributiebonnen en enkele gevonden guldens, bovendien werd als verloren aangegeven een gouden schakel armband. 400.— 15521 19728 200.— 8744 14531 18360 18816 22151 100.— 38 1050 1462 2003 4186 13180 18400 20258 1013 1196 1434 1668 2062 2255 2417 2824 2953 3161' 3397 3657 3901 4120 4405 4686 4935 5003 5186 5570 5918 6076 6418 6673 7047 7300 7386 7692 7960 8208 8374 8742 9072 9355 9530 PRIJZEN VAN ƒ45.— 1055 1056 1062 1083 1122 1123 1133 1213 1275 1288 1367 1389 1396 1421 1450 1466 1502 1531 1609 1614 >1647 1678 1744 1772 1793 1879 1889 1981 2073 2085 2127 2131 2153 2158 2199 2268 2273 2324 2348 2365 2374 2379 2506 2514 2573 2580 2617 2654 2713 2873 2883 2893 2918 2924 2925 2941 2956 3033 3037 3061 3071 3072 3142 3196 3197 3199 3205 3245 3314 3374 3480 3488 3489 3493 3574 3575 3605 3667 3705 3711 3713 3739 3751 3885 3933 3947 3965 3966 4036 4061 4081 4180 4198 4203 4264 4276 4290 4353 4420 4452 4472 4482 4496 4513 45.34 4719 4765 4777 4780 4868 4927 4928 4939 4946 4953 4956 4972 4994 4995 5111 5128 5138 5139 5145 5153 5160 5198 5276 5302 5351 5381 5417 5554 5578 5599 5629 5634 5772 5803 5854 5932 5936 5967 5983 6015 6045 6050 6086 6087 6109 6257 6320 6386 6411 6459 6510 6527 6542 6606 6635 6638 6695 6708 6809 6848 6884 6905 7045 7075 7110 7155 7175 7190 7256 7257 7306 7307 7311 7337 7344 7346 7368 7389 7401 7433 7440 7452 7577 7670 7731 7757 7884 7896 7937 7942 7957 7973 7975 7978 8074 8122 8127 8129 8226 8227 8230 8283 8342 8344 8363 8377 8379 8417 8443 8476 8603 8729 8756 8808 8948 8978 9034 9042 9062 9193 9245 9253 9265 9294 9346 9349 9433 9446 9451 9485 9<87 9493 9496 9545 9606 9609 9626 9631 9648 9649 9658 9672 9674 9693 9780 9796 9839 d. waren er weer 3 doktoren, waarvan er één 2 wijken behandelde. Aan versterkende mid delen werd verstrekt f 16.625 (v.j. f 17225,66). Aan specialistische hulp werd uitgegeven f 5.532.84 (v. j. f 6049.70). Aan hulpmiddelen werd uitgegeven f 1137.50 (v. j. f 1512.30). Aan gestichts-, sanatorium- en ziekenhuis- verpleging werd betaald f 38.280,94 (v. j. f 36.951,99). De bijdrage aan het gemeente-ziekenhuis bedroeg f 142.543,50 (v. j. f 132.622,99). Aan begrafeniskosten werd uitgegeven f 397,5. (v. j. f99). De rekening van kapitaal uitgaven en ontvangsten sluit op f418.270. De raming was f 428.270. De voorschotten der gemeente komen op de balans voor op een bedrag van f 415000. Het erslag van de inlichtingendienst ver meldt aan uitkeeringen in de steunverleemng voor werkloozen f 115244 (v. j. f 125863). De kosten waren f 1.376.650.41 (v.j. f 1.505.974.68) De ontvangsten en uitgaven van dezen dienst waren f4215,86. BURGELIJKE STAND. GEBOREN: Bernhard, z. v. B. de Winter en H. T. L. Krowinkel, Oude Maastr. 19; Gerar- dus J. H., z. v. F. W. van Leiden en A. G. L. Burger, Da Costastr. 17; Gerrit, z. v. M. de Graaf en C. Westerneng, Snelliussingel 42. OVERLEDEN: A. C. de Haan, 6 j., Lange Have» 100. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Kruger, van der Drift straat 27, portemonnaie met inhoud; Storm, Prins Hendrikstraat 59, kinderportemoniiaie met inhoud; van den Boom, Weeshuisplein 11, reserve autowiel; Peeman, Schoutenstraat 22, busje melk; Den Boer, Westhavenkade 5, briefje met theebon; Zwaard, Zuidvliet 15, Maassluis, regenjas; van der Lugt, de Wet straat 19, kinderportemonnaie. GEVEILDE GOEDEREN. Ten overstaan van notaris H. P. Dolk werden de volgende goederen geveild: 1. Een woonhuis met erf en grond aan den Broek weg nr. 2, te Vlaar dingen, groot 1 Are en 83 c.a. Geveild voor f 3200. 2. Twee pakhuisjes met erf en grond aan de 6e Nieuwlandsteeg nrs. 2 en 4, te Vlaardingen,' tezamp'"1 groot 70 c.A. Geveild voor 425. GESLAAGD. Bij utR.K. Handelsinstituut te Rotterdam slaagde P. J. Schoenmakers, alhier, voor het kantoorbrevet. Voor het examen Engelsche Handelscorres pondentie van i.de Vereen, van Leeraren in de Handelswetenschappen slaagde de heer M. J. Bakhuizen, te Vlaard. Ambacht. De heer A. Weiland, te Vlaard. Ambacht, slaagde voor het examen Duitsche Handels correspondentie van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen. 9650 9888 9957 9965 10029 10030 10139 10178 10191 10215 10277 10299 10341 10385 10449 10483 10535 10652 lOPRg 10834 10873 10894 10914 10939 11035 11055 11102 11110 11165 11175 11188 11233 11237 11243 11273 11363 11379 11393 11418 11434 11480 11511 11520 11539 11539 11557 11687 11731 11744 11833 11849 11890 12000 12002 12054 12056 12103 12131 12161 12176 12183 12260 12267 12343 12360 12432 12462 12597 12635 12643 12654 12658 12702 12761 12862 12909 12920 12944 12950 12982 13004 13103 13272 13364 13435 13439 13467 13480 13498 13503 13533 13536 13615 13650 13754 13801 13812 13833 13840 13898 13936 13959 13978 13982 13986 13990 14024 14083 14098 14100 14122 14134 14135 14136 14183 14190 14209 14241 14290 14338 14354 14376 14405 14440 14485 14501 14552 14586 14598 14637 14664 14747 14869 14954 14979 15025 15065 15106 15152 15157 15158 15183 15205 15267 15286 15290 15314 15337 15348 15358 15399 15444 15459 15564 15584 15633 15660 15673 15683 15685 15688 15698 15757 15762 15773 15780 15788 15847 15852 15861 15865 15882 15966 16035 16036 16052 16067 16085 16149 16191 16196 16199 16236 16246 16320 16382 16449 16459 16475 16625 16653 16663 16675 16691 16694 16697 16714 16975 17003 17014 17026 17038 17082 17101 17110 17122 17216 17217 17223 17258 17276 17302 17305 17314 17363 17384 17409 17658 17669 17673 17774 17832 17835 17932 17983 17984 17991 18013 18024 18029 18056 18156 18199 18202 18244 18268 18295 18304 18331 18385 18391 18408 18445 18454 18554 18555 18578 18579 18659 18711 18766 18771 18779 18802 18805 18887 18896 18948 18975 18997 19018 19032 19037 19065 19090 19139 19182 19184 19254 19308 19328 19360 19422 19437 19464 19488 19490 19493 19507 19514 19537 19794 19797 19819 19823 19833 19839 19857 19902 19916 19947 19962 19992 20017 20050 20054 20059 20137 20211 20238 20310 20326 20354 20380 20399 20411 20423 20468 20480 20516 20547 20564 20584 20585 20634 20647 20649 20756 20761 20767 20811 21029 21040 21063 21083 21098 21108 21144 21161 21184 21237 21245 21264 21298 21316 21337 21444 21446 21449 21469 21500 21594 21596 21611 21638 21697 21726 21736 21791 21816 21855 21877 21887 21909 21977 21989 22028 22114 22158 22172 22181 22217 22243 22272 22273 22333 22338 22350 22416 22418 22466 22470 22478 22498 22527 22635 22744 22848 22879 22981 23028 23041 23042 23071 23103 23108 23148 23172 23182 23261 23531 23547 23607 23612 23619 23648 23654 23681 23705 23711 23755 23786 23898 23923 23938 23949 24052 24080 24099 24151 24230 24306 24350 24364 24426 24441 24500 24526 24528 24549 24554 24583 24601 24661 246.7 24686 24703 24714 24761 24820 24825 24885 24920 24927 24950

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1