LAATSTE BERICHTEN GEZ. WILLEMS, i ROTTERDAM SCHIEDAM Aanpassing van Lotharingen aan het Duitsche bedrijfsleven DE KERN Successen van de Italiaansche marine Werkloozen naar Duitschland Burgerlijke Stand Scheepvaart HET NIEUWE DAGBLAD VAN DONDERDAG 22 AUGUSTUS PAG. 5 Het vreemdelingenbezoek aan de Maasstad In den rommelkelder Van een politiebureau Een triest stilleven Het bekende ledikant brigadier maas onderscheiden. Anderhalf kilo thee voor 650 ESCORA BUSTEHOUDERS. Hoogstr. 156 - Tel. 68324 - Schiedam. VLAARDINGEN Toedienen H. Vormsel De wederopbouw Het Italiaansche weermachts- bericht GEMEENTERAAD VLAARDINGER- AMBACHT Amerika's wapenindustrie Een milliard dollar voor uitbreiding De Engelsche luchtaanvallen op Nederland Geen steun als het aangeboden werk niet wordt aanvaard Uitzonderingen Gouden jubileum DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD Losse berichten SCHELDEVAART -*#■***— ISlIiÖg fik Met man en macht is men reeds sedert enkele maanden bezig om het voorste gedeelte van de Bijenkorf te Rotterdam te restaureeren zoodanig dat het nog enkele jaren als noodwarenhuis dienst kan doen. Het midden- en achtergedeelte van het gebouw z.jn gedeeltelijk verloren doch het voorstuk is nog te gebruiken. Tegen het breukvlak, de foto ziet, gaat men thans een noodgevel optrekken, gegaan, dat men op welke zal aansluiten op een houten noodgebouw van twee verdiepingen. Op deze wijze zal de Bijenkorf weer enkele jaren geholpen zijn, totdat het plan om een geheel nieuw gebouw op te trekken zal zijn verwezenlijkt. Dit plan, waaraan ir. Dudok thans werkt, hangt ten nauwste samen met het plan-Witteveen voor een nieuwe binnenstad, hetgeen, weet, thans in studie is. (Foto: aar men Kramer.) In den beginne ingetogen „sensaiielusl", belangstelling. thans de organisatie die meer activiteit begon thans op De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, de laatste jaren steeds te ontplooien, staat non-actief. Niettemin is er in de Maasstad ook dit jaar veel vreemdelingenbe zoek, vooral de laatste weken. De oorzaak daarvan behoeven we niet uiteen te zetten. Het is daarbij ee;g. vreemdelingenbezoek, dat de V.V.V. stellig niet gaarne door een pro paganda zou willen-stimuleeren. Staan wij bepaald afkeerig tegen dit soort belangstelling voor onze stad?... De waar heid gebiedt, dat we zeggen, dat we er aan vankelijk zeker niet sympathiek tegenover Stonden. Toen wel zeer kort na 15 Mei de eer ste nieuwsgierigen kwamen, heeft dit ons en met ons stellig heel veel Rotterdammers vaak gehinderd en we waren dankbaar voor de maatregelen, die deze invasie belemmer den, zooals de hermetische afsluiting van de binnenstad en de moeilijkheden die toen aan hen, die de stad wilden binnenkomen, in den weg werden gelegd- Er is nadien veel veran derd, we hebben ons tot op zekere hoogte lee- ren gewennen, we zijn in dezen ons zoo won derlijk voorkomenden* tijd, waarin de relati viteit van het begrip tijd zich zoo fel aan ons opdringt, al veel met andere oogen gaan zien, waarbij ons stellig ook geholpen heelt de machtige demonstratie van den mensche- lijken wil om te herstellen- Nu zij, die uit den omtrek en die van heinde en verre naar deze stad komen, er niet alleen kunnen gewaar worden wat verloren ging, maar ook hoe al lerwegen gewerkt wordt aan opruiming en opboouw, hebben we met het vreemdelingen bezoek vrede gekregen. Onze visie op ae komst van kijkers wijzigde zich; heel in ne begin kwam het ons voor als ongezonde sen- satielust, daarna als een nieuwsgierigheid, Qie we meer en meer begrijpelijk gingen vinaen en tenslotte neigen we er toe er een blijk van belangstelling in te zien, medeleven mei wat bier gebeurde en gebeurt, van landge- nooten, voor wie Neêrlands eerste havenstad toch ook wel iets moet beteekenen. De goed bedoelende landgenoot, die Rotterdam al een tijd geleden bezocht, in den tijd dus dat wij kijkersbezoek nog geenszins konden appre- cieeren, begrijpe onze houding uit de men- scb.elijke eigenschap, om wanneer leed nog versch is, zich het liefst in zichzelf te keeren ,?luiten voor de buitenwereld, v0°r fb w van vreemden. Het leven gaat voort en zoodra dit besef zich in al Zijn omvang van ons heeft meester gemaakt, Zijn we ook gerechtigd naar den op- portunistischen kant der dingen te kijken, dus ook van dit vrMmdelingenbezoek, te meer daar uit alles blijkt, dat ethische normen door de bezoekers niet geschonden worden. Zij de Bezoeker» blyf met Wat we zouden maken van hun verwijl dagje_uit„ moeten karakteris herhaaldelijk speciaal Het zijn, we hebben ex ingetogen aard, op gelet, bezoeken van e ayond den namiddag ,0fnnd0angksinde soberheid die in al weer geëindigd zijn. Ondanks leveren deze bezoeken toch hun J t de het herstel in onze stad. De tom vervom kijkers, zij nemen hier of daar op^ ling een verversching tot zich en de heropen de of nieuw geopende eetgelegenheden kr Jg er goed bezette zalen door- Dat zUn/°£Valf maal dingen, wier waarden met miske mogen worden- Zoo heeft Rotterdam dan dit jaar toch zijn vreemdelingenverkeer. We zijn het niet eens met dengeen, die tegen ons opmerkte, dat het aanbeveling zou verdienen, het te stimu leeren op kunstmatige wijze en dat er moge lijkheden waren te bedenken, dat stad en zakenleven er op bijzondere wijze een „slaatje uit konden slaan". Dat zou ons en toch óók de bezoekers zeer tegen de borst stui ten. Als Rotterdam thans propaganda voor bezoek-van-buiten maakt, is er maar één object dat hiervoor in aanmerking komt: de nieuwe diergaarde, die het zij terloops gezegd, inderdaad ook over bezoek niet te klagen heeft. Een geblakerde kop van Dante, zwart met vuile vlekken, achteloos in een hoek op den grond, omringd door een gedeukte brood trommel, een teil met keukengerei, een em mer met zwarte onherkenbaar geworden munten, een onttakelde naaimachine en een radio, die wel nooit meer zingen zal. Dit stilleven troffen wij aan bij een bezoek aan de afdeeling gevonden voorwerpen in het hoofdbureau van politie, zoodra wij den eersten van de reeks kelders, waarin deze afdeeling is gevestigd, binnentraden. Een triest stil leven, een onderwérp, zooals verscheidene van onze moderne schilders ze bij voorkeur op het linnen plegen te brengen: wat over schot, verwaarloosde dingen. In het vale kel- derlicht misten 'deze gevonden voorwerpen den mystieken glans, dien de kunstenaars op hun doek aan de onaanzienlijke objecten weten te geven, maar toch was dit hoekje den rommelkelder van het politiebureau niet alleen maar triest, want de geblakerde kop had zijn verheven trekken niet verloren. Deze Dante, die met alles wat hem omring de uit de hel werd gered en naar deze plaats van vergetelheid gebracht, bleef zijn wijsgee- rige monumentale verbeeldingen droomen, onaandoenlijk voor de droefgeestige sfeer der hem omringende gevonden voorwerpen. Wij zagen nog van alles en nog wat in de catacomben van het politiebureau, een -in ventaris als van een uitdragerswinkel, een lommerd en een venduhuis. Veel uit het puin, veel dat. kaduuk was, maar waarom zouden we voor wat de details betreft het niet bij bovenstaande momentopneming laten. Ter wij we door de kelders wandelden ver telden de ambtenaren ons over de geweldige drukte, die deze afdeeling de laatste maan den heeft gekend. Dat is wat geluwd, al wor den er ook nu nog bij-na eiken dag nieuwe gevonden voorwerpen uit het puin gedepo neerd en al komen er nog steeds menschen, die een woning hadden in de binnenstad om te informeeren. Aan alles, dat binnenkomt, wordt een kaartje gehangen, vermeldend de plaats waar bet gevonden werd, als het kan met het vroegere huisnummer er bij. Zoo zagen we een voorraad van eenige honder den metalen geldkistjes. Wanneer zoo'n kistje aan een eigenaar kan worden weer gegeven, blijkt bij de opening bijna steeds, dat de inhoud totaal verpulverd is. Lastige kwesties heeft men vaak in deze afdeeling gevonden voorwerpen. Daar staat b v een emmer met guldens en rijksdaalders, een klein deel nog losse, zij het zwarte en onherkenbaar geworden munten, maar ver der zware klonters aaneengesmolten zilver. Een aanzienlijke waarde tezamen. Men weet uit welk pand dit geld komt, maar in dat Pand waren zeven woningen en elke bewo ner zegt: „het is van mij", terwijl hij piet in ,at is op te geven hoeveel geld hij in huis p Deze puzzle zou zelfs Salomo niet kun nen ontwarren. I fortuinlijk terugvinden van ver- meest curLsfn" óók tal van verhalen. Het ^hi^i pe™^arvan is wel het volgende, iW^d >rs van heth6n f?0rwerpen niet eens de kelders van het h-oofdbureau passeerden al had de Pol^ er wel h ss.er Dat is- de werkelijk gebeurde historie van den meneer, wiens woning verloren gfng en die van zijn inventaris mets had |ug redden. Hij huurde kamers m een pension na een paar dagen bij kennissen te hebben vertoefd. Toen hij den eersten avond in zijn ni~ bed wilde stappen, kwam hem het ledikant zeer bekend voor en plotseling ont- waarde hij dat hei ameublement m de pen- waarde nij, slaapkamerameublement was, dat hij verloren gegaan meende. Het was, zoo In het GÊrechtgebouw aan den Noordsingel alhier heeft hedenmorgen de districtscom mandant der rijksveldwacht een eervolle ver melding uitgereikt aan den brigadier-titulair G. Maas voor z n heldhaftig en tactvol op treden tijdens het bombardement in het Huis van Bewaring. Hierbij waren de waarn. bri gadecommandant en een gedeelte der brigade tegenwoordig. MEYER'S ZAKENTELEFOON. Een nieuw soort bedrijf is verschenen in den vorm van een „geen gehoor-centrale". De heer Mever heeft een bedrijf gesticht, dat wellicht m een door velen gevoelde behoefte voldoen zal. Men kan bij afwezigheid boodschappen en der gelijke door Me> er's zakentelefoon doen be handelen. In het advertentiegedeelte bij de „Kampioenen geeft Meyer's zakentelefoon regelmatig uiteen zettingen over nog diverse mogelijkheden die dit bedrijf biedt. PROEFZWEMMEN. Bij de gisteren gehouden zwemproeven voor het gemeentelijk zwemdiploma, welk examen werd gehouden in het heerenbad, slaagden van de 48 candidaten er 47 en werd 1 candidaat in de gelegenheid gesteld herexamen af te leggen voor rugzwemmen. GARAGE jpÜNi^UE'* Burg.Knapperilaan2 SCHIEDAM TELEFOON 68100 Zeshonderd vijftig gulden heeft een water stoker hier ter stede neergeteld voor anderhalf kilo thee, maar hij meende dan ook, dat hij bij den smokkelhandel tweehonderd kilo had gekocht. De waterstoker, die dan den Linker Maas oever woont, dacht, dat als hij maar een partij thee op den kop kon tikken, daar wel wat aan te verdienen zou zijn. Via een relatie te Al- blasserdam kreeg hij het adres op van een scheepstimmerman te Rotterdam, den 35^ jarigen J. W. v. d. W., en deze zeide, dat hij zien zou wat hij voor den waterstoker kon doen, want vermoedelijk zou hij nog wel iemand kunnen bereiken, die een paar kisten mét 100 kilo in zijn bezit had. Den volgenden dag vervoegde zich bij den waterstoker een onbekende -man, die z®jde gehoord te hebben, dat de waterstoker thee wilde koopen. Hij moest dan op een afge sproken dag en uur maar met een vracht wagen verschijnen op een punt nabij den Walenburgenweg. De waterstoker deed dit. Op de aangegeven plaats ontmoette hij den onbe kende, die met hem naar een zijstraat van de Diergaardelaan ging. Daar stond een car rier met er op twee kisten en bij deze carrier bevond zich een tweede onbekende man. Er zat in elk der kisten, zoo zeiden de mannen, honderd kilo thee en de waterstoker kon ze overnemen voor 650. Er werd betaald, de kisten werden op den vrachtwagen van den waterstoker geladen en de onbekende man nen verdwenen. Thuis gekomen ontdekte de waterstoker, toen hij de kisten opende, dat er zich onder een laagje thee waardelooze rommel bevond, meest houtkrullen. In beide kisten zat niet meer dan anderhalf kilo thee. De benadeelde heeft van het bedrog aan gifte bij de politie gedaan, welke den scheeps timmerman v. d. W. aanhield. Deze ontkent iets met de zaak uitstaande te hebben. Hij geeft toe, dat de waterstoker bij hem is ge weest en dat hij gezegd heeft, dat hij moeite zou doen om voor hem een partij thee op te schommelen, maar dat hij daarin niet slaagde. De komst van den onbekenden man bij den waterstoker en de daarop gevolgde leverantie met bedrog zou niets anders zijn dan een toevallige samenloop van omstandigheden. On danks de ontkenning is v. d. W. toch in het huis van bewaring opgesloten; de politie speurt thans naar de onbekende mannen. AANVANG SCHOLEN. In aansluiting op het schooltijdenbericht van gisteren di entter aanvulling, dat de Groen van Prinstererschool, hoofd de heer A. v d. Berg; de dr. A. Kuyperschool, hoofd de heer K. Lub; de Oranje Nassauschool, hoofd de heer G. W. de Lange eerst op Maandag 2 September wederom het schooljaar aanvangen. GESLAAGD Bij het in Den Haag gehouden examen slaagde voor costumière mej. L. Hage, voor lingerie D. Gouka en J. Kleiberg, leerlingen van mej. A. Coster. Bij de in Den Haag gehouden examens slaagden voor coupeuse de dames A. Eijken- broek en J. Zondag, leerlingen van de huis houd- en industrieschool te Vlaardingen. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Gouwleider Bürckel, de leider van het burgerlijke bestuur in Lotharingen, heeft een verordening uitgevaardigd, waarvan het doel is het Lotharingsche bedrijfs leven zoo spoedig mogelijk en met de minste storing te doen aanpassen bij de sociale en oeconomische toestanden in het Rijk. Het betreft een verordening over de loonen en prijzen in Lotharingen, welke het Lotharingsche loon- en prijspeil in uitgebreiden zin bij het peil van het Rijk aanpast en daarmede een begin maakt tot aansluiting van de koopkracht der Lotha ringsche bevolking bij de verhoudingen in het Rijk. DE NIEUWE MODE EIST DE JEUGDIGE LIJN. DRAAGT DE BROCHURE OP AANVRAAG. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN; Johannes Cornelis, z. v. J. Jorissen en M. var den Nouwland. Adriana, d. v. A. Blom en M Rodenberg. Elisabeth Maria Liduina, d v. G. P. Bakker en M. M. van Hagen. Johanna, d. v L. Geerling en M. J. t Hart. Johanna, d. v. H. J. Kuiters en E. M Agterberg. Hermann Friedrich, z. v. H. F. Jung en M. Klaasse. Louiza Philippina Poula Hendrika, d. v M Druppers en J. W. L. van Schijndel. Een ais lévenl. aangegeven kind v. J. de Jong en A. J van Seters OVERLEDEN: W. de Ridder, 48 j. - M. L. Middendorp. 4a echtg. v. P. van Slobbe. J. H. Termohlen, 72 1., echtg. v. B. Groenendal. R.K. WONINGBOUWVEREENIGING „ONS IDEAAL". B. en vaarden Op Zondag 13 October- vg j™ s^rameni van bbetSCVo?msel STtoegedien'i «de volwassenen van het dekenaat Rotter^ dam. Dit zal plaats hebben in de^ k de H. Elisabeth, Mathenesserlaan, s middags om half drie. De voorbereidende oefeningen worden gehouden in dezelfde kerk op z daaraan voorafgaande Zondagen, eveneen om half drie. De eerste voorbereiding zal zijn op Zondag 1 September. Als volwassenen worden in dit geval be schouwd degenen, die niet meer de lagere school bezoeken. Aan de kinderen van het dekenaat wordt het H. Vosnsel toegediend op Maandag 14 October en volgende dagen. sionkamer zijn eigen slaapkamer^neuWement hij verloren gegaan meende. Het kon het onderzoek van de politie aantoonen, uit het verlaten hu ,,g voordat dit door vlammen werd a g i daarna in korten tijd eenige malen vex en was zoo in het pension gekomen, ameublement kwam niet in de afdeeling ge vonden voorwerpen, zooals reeds opgemerkt- Overigens zijn er in de eerste weken na 15 Mei soms bijna complete inboedels in opge borgen geweest. Wij verlieten „de gevonden voorwerpen Bij de deur keken we nog eens naar het stil leven, dat ons bij het binnenkomen had ge troffen. En toen viel ons ineens te binnen, dat Dante boven een reeks sonnetten schreef Incipit vita nova, hier begint het „Nieuwe Leven". De radio terzijde van den kop, die zijn bronskleur verloor, zal wel nooit meer geluid geven, maar Dante blijft zingen. van alle goede reclame COURANTENRECLAME Met een goede organisatie kan in vijf jaar reeds veel bereikt worden. Tn de Deutsche Zeitung in den Niederlan- den treffen wij een verslag aan over een be zoek van dr. Völckers, gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor Rotterdam- Dit bezoek had ten doel zich persoonlijk te over tuigen van den stand der werkzaamheden voor den wederopbouw. Ir. Witteveen bege leidde dr. Völckers op zijn tocht. Nadat de in aanbouw zijnde noodwoningen en de verschillende in aanbouw zijnde nood" bedrijven waren bezichtigd, uitte dr. Völckers zijn groote voldoening over de reeds bereikte resultaten en verzekerde hij ir- Witteveen en zijn medewerkers, dat zij van Duitsche zijde op alle hulp zouden kunnen rekenen bij den wederopbouw. Het blad schrijft naar aanleiding van dit bezoek, dat leidende kringen van meening zijn, dat de wederopbouw geen vijftien jaar zal behoeven te duren, maar dat reeds met eenige zekerheid mag worden aangenomen, dat nauwelijks meer dan vijf jaar noodig zullen zijn, indien intensief en met een wel doordachte organisatie wordt gewerkt. Weermachtsberioht No. 75 van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt als volgt: Een van onze luchtafdeelingen heeft de mi litaire doelen van Gibraltar gebombardeerd. In het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee heeft een van onze torpedojagers een duikboot tot zinken gebracht en heeft een van onze duikbooten een torpedojager in den grond geboord. Een vijandelijke vlootafdeelirug bestaande uitkruisers is in het oostelijke bekken van de Middellands ohe zee door onze luohtafdeelin- gen achterhaald en aan een hevig bombarde ment onderworpen. Twee kruisers blijken verscheidene malen getroffen te zijn. Al onze vliegtuigen zijn op hun punten van uitgang teruggekeerd. In Oost-Afrika is een Engelsoh vliegtuig door onze du'bats te Cocacia (Kenya) neerge haald. W. stellen den Raad voor, te aan- uit 's Rijks kas een voorschot van ten hoogste f 7517 tegen een rente van 4 procent, teneinde aan de R.K. Woning- bouwvereeniging „Ons Ideaal" een voorschot van gelijk bedrag te verleenen, ten behoeve van het verbetéren van hare woningen en in verband met het feit, dat de toegekende rijksbedragen van ten hoogste f 11,398 wor den verhoogd met 326 en mitsdien nader zijn vastgesteld' op f 11,724, het totaal dei- bijdragen aan de vereeniging van ten hoogste 15,197 te verhoogen met f 434 en alzoo uit eindelijk vast te stellen op f 15,632. In de gehouden Raadsvergadering van den Gemeenteraad te Vlaardinger-Ambacht werd medegedeeld, dat de gemeenterekening over het jaar 1939 is aangeboden. Het totaal dert inkomsten op deze rekening op den gewonen dienst bedraagt 291,354 en dat der uitgaven 273,829, zoodat deze dienst een batig slot aanwijst van 17,525. Van den kapitaals- dienst bedraagt het totaal der uitgaven 241,328 en dat der inkomsten 246,252, zoodat het batig saldo van dezen dienst be draagt 4923. De rekening van het Burgerlijk Armoe- stuur sluit met een totaal aan ontvangsten van 15 858 en een totaal aan uitgaven van 15,892, 'zoodat het nadeelig saldo bedraagt 34. Eenige perceelen gemeentegrond aan de Prins Hendriklaan werden verkocht tegen 22 maal d enerfpachtsprijs. De woning Raad huisplein 3 werd verhuurd aan Mej. H. Lucardie voor 5 per week. Besloten werd, dat een uitbreidingsplan voor de geheele ge meente zal worden voorbereid. Dit zal wor- den opgedragen aan den Gemeente-architect. Om de gemeenterekening enz. na te zien werd een commissie benoemd bestaande uit de heeren J. Snijders en Ir. C A. L. Horst- mann. Z.h.s werd tenslotte besloten de post „Ontwikkelingscursussen voor werkloozen" te verhoogen van 1700 tot 2000. Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft een voorstel aangenomen, vol gens hetwelk aan de Export and Import Bank 500 millioen zal worden toegestaan ter financiering varr de export-overschotten van de Amerikaansche landen. Dit bedrag dient dan tot steun voor het streven van president Roosevelt om Latijnsch-Amerika meer kracht te geven tegen oeconomischen druk van buiten. Volgens het voorstel zal verder een milliard dollar dienen ter financiering van de uitbrei ding van de Amerikaansche industrie voor wapeningsdoeleinden, aldus meldt het D.N.B. uit Washington. Een voorstel, om het crediet voor de Export and Import Bank te schrappen, werd met 185 tegen 140 stemmen afgewezen, evenals een amendement om de leeningen voor oeconomische doeleinden voor Fransche de Engelsche nederzettingen op het Westelijke Halfrond, Canada inbegrepen, te verbieden. Het wetsontwerp gaat thans naar den Senaat. Ter aanvuling van de berichten omtrent het bombardement door een of meer Engel sche vliegtuigen van de gemeente Wester- land op Wieringen, wordt ons nog van be voegde zijde medegedeeld, dat er drie explosieve bommen zijn geworpen, die twee personen hebben gedood en drie personen min of meer ernstig hebben gewond. Er is materieele schade toegebracht aan woon huizen, een boerenhofstede en een schuur. Een paard is gedood, een ander gewond. Militaire objecten zijn in de omgeving niet aanwezig. VROUW AANGERAND. Door het kordate optreden van een Duitschen militair is de Utrechtsche politie er gisteren in geslaagd een goede vangst te doen. Op den Ouden Vleutenschenweg klonk gisteravond laat plotseling geroep om hulp, afkomstig van een jonge vrouw, die op dezen zeer donkeren weg werd aangerand. Een Duitsch militair, die een eindje verder liep, snelde op de hulpkreten toe ,en zag, hoe de aanrander zich uit de voeten trachtte te maken. Na een korte achtervolging wist de militair hem echter te grijpen waarna hij hem overbracht naar het politiebureau. Hierbleek, dat de aanrander een 17-jarige jongeman was, die reeds eerder met de politie in aanraking was gekomen wegens een zedenmisdrijf. Hij is toen veroordeeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Dezer dagen heeft het waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken nogmaals onder de aan dacht van de gemeentebesturen ge- bracht, dat personen, aan wie pas sende arbeid in Duitschland is aange boden, doch die dezen arbeid weigeren te aanvaarden, van de steunverlee- ning of van plaatsing bij de werkver- ruimingswerken dienen te worden uitgesloten, terwijl zij evenmin uit- keering uit een werkloozenkas mogen ontvangen. Naar aanleiding van het bovenstaande ver nemen wij, dat men bij de Arbeidsbeurs te Rotterdam op het oogenblik druk doende is met het registreeren van de werkloozen en de bij werkverschaffingsobjecten tewerkge- stelden, die voor uitzending naar Duitschland in aanmerking komen. Ook de z.g. wacht gelders, wier inkomsten uit bijdragen var. het rijk, de gemeente en den werkgever be staan, zullen zich voor dat doel bij de arbeids beurs dienen op te geven. Daarbij wordt uitgegaan van het stand punt, dat al deze menschen weer zooveel mogelijk in het normale arbeidsproces moe ten worden ingeschakeld. Als zoodanig zijn de werkverschaffingsobjecten niet te be schouwen, evenmin het opruimen van het puin te dezer stede. Wat het laatste betreft heeft de overheid bovendien met een sterk overcompleet te kampen; vandaar dan ook, dat zij sinds eenigen tijd een soort roulee- ringssysteem ingevoerd heeft, met de bedoe ling om althans van tijd tot tijd zooveel mogelijk alle werkloozen aan het werk te zetten. Zoowel in de werkverschaffing als in de puinruiming zijn op het oogenblik tal van vaklieden werkzaam, menschen dus, waarvan gezegd kan worden, dat zij onder de gegeven omstandigheden niet hun normale werk ver richten. Waar nu in Duitschland juist groote behoefte bestaat, in de eerste plaats aan ge schoolde, maar overigens aan alle mogelijke andere werkkrachten, zal voortaan een straffere houding aangenomen worden ten opzichte van het aanvaarden van werk in dit land. In het kort gezegd zal het nu zóó worden, dat degenen, die zonder aanvaard bare reden weigeren om in Duitschland te gaan werken, van elke ondersteuning worden uitgesloten. Overigens vernamen wij nog van de directie van de Arbeidsbeurs te dezer stede, dat de berichten van hen, die reeds in Duitschland werkzaam zijn, gunstig .luiden De directie heeft zich volkomen op de hoogte gesteld van het daar geldende loonpeil, van de verzorging, enz., en heeft daarbij de beste ervaringen opgedaan. Van de regeling zijn uitgezonderd ge huwden, die door ernstige ziekte van een der huisgenooten niet gemakkelijk van huis kunnen; personen, die wegens hun physieke of psychische gesteldheid of wegens per soonlijke eigenaardigheden niet geschikt zijn, of vaders van gezinnen met meer dan vier kinderen beneden den tienjarigen leef tijd. Verder wordt een uitzondering gemaakt voor arbeiders, die bij werkverruimings- werken, waarvan vaststaat, dat zij dienen voor het algemeen belang, b.v. voor de voedsel voorziening in Nederland, werkzaam zijn. Het wordt tevens in strijd geacht met het algemeen belang, dat arbeiders, die weigeren passenden arbeid in Duitschland te aan vaarden of arbeiders, die zonder geldige reden het werk in Duitschland in den steek laten en naar Nederland terugkeeren, onder steuning ontvangen bij wijze van armenzorg van burgerlijke organen van armenzorg. In geval werk in Duitschland wordt aan geboden aan inwonende zoons uit gezinnen waarvan het hoofd of de kostwinner in zorg zijn, zal, zoo lezen wtj tenslotte nog in het Vad., bij het weigeren van werk door deze zoons, de bovenomschreven gedragslijn dienen te worden gevolgd ten aanzien van de ondersteuning van welken aard ook, welke de vader of kostwinner geniet. Vandaag was het vijftig jaar geleden, dat de heer K. t. v. d. Velden, baas van de schaverij, in dienst trad bij den houthandel van de firma Van Stolk Zoonen alhier. Na per auto van huis te zijn gehaald is de jubilaris vanochtend allereerst ten kantore der firma door de directie ontvangen. De vier leden der directie, de heeren J. van Stolk, L. van Stolk, E. Chabot en ir. F. W. C. Blom, hebben hem achtereenvolgens toegesproken en persoonlijke geschenken overhandigd. Van .de firma ontving de jubilaris bovendien een geschenk onder couvert. In de schaverij is de heer v d. Velden vervolgens vanwege het personeel gehuldigd. Het personeel van de schaverij bood een geschenk onder couvert aan; ook het personeel van de zagerij en van de werf liet geschenken aanbieden, terwijl namens het kantoorpersoneel bloemen over handigd werden. De jubilaris, die den dag verder m de1; huiselijken kring doorbracht, is verder onder scheiden met het diploma met gouden draagpenning van de vereeniging Nijverheid en Handel. GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente zal op Donder dag 29 Augustus a.s. in openbare vergade- ■ring bijeenkomen, des avonds te half acht. DE HOLLANDIAANLEONIDAS Herinnerd wordt aan den voetbalwedstrijd, welke heden (Donderdag) avond op bet terrein aan de Galgkade wordt gespeeld tus- schen De Hollandiaan en de R.K. Vereeni ging Leonidas uit Rotterdam. Aanvang kwart over 7 uur. Leonidas is een elftal uit de le klasse der R.K. Voetbalfederatie. KOSTELOOZE VACCINATIE Burgemeester en Wethouders van Vlaar dinger-Ambacht maken bekend, dat gelegen heid zal worden gegeven tot kostelooze vaccinatie op Woensdag 4 September a.s. voor hen, die zich daartoe vóór 26 Augustus ten gemeentehuize aanmelden. Men gelieve bij de aanmelding de trouw boekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen mede te brengen. Gisteravond is het zesjarig meisje H. P Klaassen, uit de Rozemarijnstraat te Eindhoven, toen zij bij het spelen plotseling achter een groentekar te voorschijn kwam, door een vrachtauto overreden en op slag gedood. DIEFSTALLEN. INBRAKEN. ENZ. De recherche te Amersfoort heeft aangehou den den 19-jarigen C., die bekend heeft zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van een rijwiel en dat aan een opkooper-rijwielher- steller te hebben verkocht Voor 5. Daar er den laatsten tijd gemiddeld drie fietsen per dag gestolen werden, is het niet onmogelijk, dat de politie nu een draad in handen heeft om de daders te ontdekken. Verkeersongelukken. Op den Rijksweg nadij de Anna's Hoeve te Hilversum, is gistermiddag een wielrijder, die van het fietspad langs Anna's Hoeve kwam en bij het oversteken van den Rijksweg Hil versumBaarn niet goed uitkeek, overreden door een passeerenden auto. De man is met zware inwendige kneuzingen naar het zieken huis aan de Torenlaan te Baarn gebracht. Aangiften van 21 Augustus: BEVALLEN: W. Lensink-Koopmans z.; G. W. Mussert-Smit, z.; A. H. .Dubbelman-van Balle- gooijen, z.; M. M. Tunderman-Redelijk, z.; J D. de Reus-Roos. z.; N. van der Winden-Kamp, z.; W. H. P. M. Kerklaan-van Gelderen, z.;' S. H. Winkelman-Jansson, d.; J. C, A. Goeman-var, Dongen, z.; L. Rooijakkers-van Lopik, d.; M. IJsseldijk-van der Valk, z.; S. van Driel-Vermeer, d.; G. Rosbergen-van Eijk. d.; C. Hoedt-Janssen, z.; G. Ras-van de Kooij". d.; C. van Steijn-Boose, d.; L. van de Peppel-Verhoef, d.; H. Heljkoop- van Namen, d.; D. P. Godijn-Steenlage, z.; P. van Lieshout-van Vliet, z.: C. Westphal-Kloos, z.; B. A. van Gemeren-Struijk, d.; J. Brouwer-van den Domhof, d.; A. Donker-van Noorloos, d.; E. D. Molenaar-van Zandwijk, z.; J. C. de Frel-Prins, d.; G. M. Molendijk-van der Schoe, d.; S. Koster- Sanöérs, z. OVERLEDEN: A. A. Leijten, man van M. M. H. Scheffer 71 j.; J. W. F. v. Breukelen, man van M. C. G. v Brederode. 57 j.; H. v. d. Woerd, man van A. V. d. Schoor, 61 j.: D. den Boer, man van H. J. Jansen. 41 j; J. Hogerwaard, man van A. Visser, 54 j.; G. J. M. Leeman, wedr. van S. E. Olivier. 73 j. RIJNVAART LOBITH, gepasseerd 21 Augustus 's middags 12 uur en bestemd naar: Vertrouwen, Nout, Bennshem; Gerritje, Nout, Doesburg; Bellatrix, st.; Embla, st.; Pandan, st.; Gonda. st.; Ludwig, st.; Excelsior, st.; Rhein- fahrt 86, Lenthner: Cathalina. v. Baaien; Borussia, Versluis; Albert Cuyp, Cornelis; Munchen, Burcht; Twee Gebroeders, Romers: Alvracht 7. v. d. Adel; Alvracht 13. v. d. Voorde, alle Rotterdam. Codam 87, v. Huls, Zutphen, Pax. v. Drongelen, Haarlem; Emden. Weigart, Lemmer; Neptunus 61, Witten, Lemmer: St. JoseDh, Boel. Delfzijl; Quo Vadis, Sibum, Delfzijl; Batoer. Berd, Vlaardingen; Rika, de Bie. Wageningen; Adler, Meijer, Dene kamp; De' tijd zal 't leeren. Pols. Alphen a. d. Rijn; Johanna Trouwborst, Leiden; Olievos, Boomsma. Amsterdam; Poseidon, Didier, België; Anwi, Schuller, Duitschland. HANSWEERT, gepasseerd 21 Augustus voor 1 uur en bestemd naar: Mississippi, Colaes, Woudriehem: Almien, Sfthut, Gorinchem; Rosa, Dooms Delft; Jacjo, Heek Dordrecht; Floranc, van Daele, Amsterdam; Cybèle, van Dongen, Duitschland. Elf ra, Geeraerts; Goya, Alblas; Leys, Sluik,' Jeanette, Vermeulen; Corgé, de Waal; Overijsel, Boon; Jeaupau, Schep; Pauline, van Lakenpack; Verdun de Kinde; Liège. de Bruyn; Chinire, Thijs; Athil van Beuel; Grace de Dieu, Copp; Pierre, van Herbrugge; Gaston, van Beuel, allen België. VRACHTENBERICHT ROTTERDAM, 22 Aug. Vaar werk: diversen naar Genck, 100 ton puin 136 ton diversen naar Wageningen, naar Zwolle, alles volgens tarief. Sleeploon: 100 ton naar Dalfsen, 160 ton mais naar Maasbracht onveranderd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1