i IJ Pont Personeel Vraag en Aanbod Laatste Berichten NIEUWE CURSUSSEN 1 SEPTEMBER 1 Huizen en Kamers ROTTERDAM Burgerlijke Stand Rotterdamsehe Gemeentepublicaties Schiedam AANVANb HET NIEUWE DAGBLAD VAN MAANDAG 26 AUGUSTUS PAG. 5 BEKENDMAKING AAN DE BURGERIJ R.K.S.y. Leonidas Wijziging telefoontarief Vcrwocslc en beschadigde bedrijven te Rotterdam Een definitief comité opgericht Tentoonstelling Technïcum Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankon digingen van het gemeentebestuur VLAARDINGEN VACANTIEBONS BOUWVAKARBEIDERS. Kapelaan Velzeboer gaaf Schiedam verlaten „Polyantha" Engelsche bommen op ons land Meelfabriek te Deventer beschadigd Engelsch vliegtuig omlaag- geschoten Dronken automobilist reed meisje aan SINGEL 72, TEL. 68847, SCHIEDAM Ilia Ia .verband met de waarschuwing van generaal Christiansen. De burgemeester van Rotterdam vestig-t in het belang van de gemeente en haar in woners de aandacht der burgerij op de Bekendmaking van oen Weermachtsbevel hebber in Nederland, generaal der luchtmacht Br. Christiansen, luidende als volgt: A. In mijn op 6 Juli 1940 gepubliceerde bekendmaking heb ik er tegen gewaarschuwd: 1. den met Duitschland in oorlog zijnden mogendheden eenigerlei de oorlogvoering be treffende mededeelingen te doen toekomen oi daarbij' behulpzaam te zijn; 2. sabotagedaden tegen de Dmtsche^ we macht en haar instellingen of tegen ver handels- en industrie-installaties g Ik heb er uitdrukkelijk op gewezen, dat dergelijke handelingen volgens met het oog op den oorlog Y®r?Gberpt^' i verraadwetten worden gestraft en dat de gene die een met Duitschland in oorlog zijnde mogendheid voordeelen verschaft, mededeelingen verstrekt of op eenige andere wijze begunstigt, tevens het leven en den eigendom van zijn eigen volksgenooten be nadeelt en in gevaar brengt Ondanks deze niet mis te verstane bekend making is nog onlangs een sabotagedaad voorgekomen. In geval van herhaling zal naast de be straffing van daders, medeplichtigen en medewetenden: a. zoowel aan de gemeente waar de daad is gepleegd; b. alsook aan de woonplaats van de schul digen een gevoelige geldboete worden opge legd. B. Bovendien maak ik bekend: 1- Iedere waarneming van een t_ het naar beneden springen of van houd van vijandelijke militaire van ieder geval, waarin uit vijandelijke lieg- tuigenop ^ederlandsch gebied een voorwerp wordt neergeworpen, moet terstond aan de naastbijzijnde Duitsche militaire of politio- neeie instantie worden gemeld. 2 Degene, die vijandelijke militairen ver borgen houdt of hun onderdak of andere hulp verleent, wordt volgens de Duitsche strafwet ten in bepaalde omstandigheden met den dood gestraft. Dienovereenkomstig is reeds een vonnis van een Duitschen krijgsraad ge veld waarin zware tuchthuisstraffen zijn op- g0^0g(J, C. Zouden gevallen als bovenbedoeld zich herhalen, dan zal bovendien worden overge gaan tot inhechtenisstelling van een gepast aantal gijzelaars. Nieuw bestuur gekozen. Vrijdagavond kwam de R.K. S.V. Leoni das in algemeene vergadering hijeen, om ten eerste het wel en wee van het afgeloopen vereenigingsjaar aan te hooren, plannen te maken voor het nieuwe seizoen en een nieuwen voorzitter en een nieuw bestuur te kiezen De heer P. C. Lap, die ruim 25 jaren Leonidasleider is geweest, stelde zich met dr. P. Haanappel niet meer herkiesbaar, daar zij meenden plaats te moeten maken voor de jongeren. Met algemeene stemmen werd de heer A. v. d. Mijn Jr. tot voorzitter gekozen, terwijl als bestuursleden toetraden Rector H. J- v. Hussen, geest, adv., J. Reynders, B. Haanappel, L. v. Eek, R. v. Es, P. Platteel en J. de Koning. Het nieuwe bestuur zal zoo spoedig mogelijk zijn programma bekend maken. Het secretariaat is gevestigd 2e Mid dellandstraat 9a. Aanpassing bij de rijksregeling voor den Wederopbouw voorgenomen ont eigening van perceelen en perceelsgedeelten in den Spaanschen Polder ten name en ten laste van de gemeente Rotterdam en ten be hoeve van den wederopbouw; A lo. vanaf 27 Augustus 1940 gedurende dagen ter Secretarie der gemeente Rotteiaam in het Stadhuis (Kamer 101) ter inzage zullen worden nedergelegd een lijst van de te ont eigenen perceelen en perceelsgedeelten, een kaart, waarop deze zijn aangeduid alsmede een situatie-teekening en een toelichting, 2o. een of meer vertegenwoordigers van het Regeeringscommissariaat voor den Weder opbouw ten gemeentehuize te Rotterdam op Dinsdag 10 September 1940 des voormiddags 10 uur zitting zal (zullen) houden teneinde eventueele bezwaren tegen deze onteigening aan te hooren; 3o. belanghebbenden uiterlijk twee dagen vóór dezen zittingsdag ook schriftelijk be zwaren kunnen indienen bij den Regeerings- commissaris voor den Wederopbouw, Carel van Bijlandtlaan 30, 's-Gravenhage. Rotterdam, 28 Augustus 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, M SMEDING. OUD. verwoeste en beschadigde ruimen kring weerklank honderden adhaesiebetui- Naar wij vernemen heeft het initiatief, dat door enkele vooraanstaande Rotterdamsehe zakenlieden is genomen tot behartigingvan de belangen van bedrijven in zeer gevonden. Eenige gingen zijn binnengekomen. Als gevolg hiervan is thans een definitief comité gevormd bestaande uit de navolgende jqeeren: J. C. den Baars, (Handelmij. v. Riet- Bchoten), A. E. Dehnert," (Fa. Dehnert St Jansen), C. Snoek, (Bouwbur. Snoek v. d. Velden), de Klerk, (N.V. H. H. de Klerk Zn.), B. Meijerink, Adj. dir. van De Maas bode), A. de Groot, (Bouwbedrijven), A. v. d. Loo, (dir. N.V. Huis van St. Eloy), H. van Kammen, (fa. Deutschmann Roelants), Vis (N.V. Uurwerkengrooth. Hofman Vis), Rueb, (Azijnfabr. Tromp Rueb), T. Ver- vloet, (N.V. Hollandsch Veem), Tims, (N.V. Handelmij v.h. J. C. Tims) en J. v. Oosten dorp, (Noorder Glashandel). Met het secretariaat en de juridische lei ding zijn belast mr. G. de Grooth en mr. P. Groeneboom. De moeilijkheden, die het bedrijfsleven ondervindt om weer tot een normalen gang van zaken te komen zijn talloos, aldus lezen we in een ons toegezonden communiqué. Door onderling overleg en door contact met de desbetreffende autoriteiten hoopt hnen deze zoo spoedig mogelijk en met energie te overwinnen. Daarom is uit genoemd comité een voorloopig werkcomité gevormd be staande uit de vijf eerstgenoemde heeren, de initiatiefnemers tot dit streven. Daar het voornaamste punt van onzeker- heid op het oogenblik hierin ligt, dat nog steeds niet bekend is, of van overheidswege schadevergoeding zal worden gegeven, staat als nummer een op het program het verkrij- gen van een principieele uitspraak daarom- trent, onafhankelijk van het percentage, dat eventueel vergoed zal worden en van de wijze, waarop dit gefinancierd zal worden. Het ligt in de bedoeling ook over deze twee laatste punten spoedig nadere besprekingen "te voeren. Hoofdzaak is echter, dat een principieele «itepraak van overheidswege gedaan wordt. Dit Ys~~eèn"algemeen oeconomisch belang. Eerst als deze onzekerheid is weggeruimd, kunnen de verwoeste bedrijven immers weer op normale wijze crediet ve:rkrjg j h nen zij hun normale sociale en «economische activiteit in het productieproces t.,nT,Pn zoodat zij weer aan duizenden werk ku verschaffen. Vooral voor de w*jze, waarop zoodoende zoo spoedig mogelijk met de financiering zal kunnen worden begonnen, bestaat zeer groote belangstelling, daar het bedrijfsleven er naar hunkert zijn activiteit weer te ontplooien. Voor het bankwezen met zijn groote hoeveel heid braakliggende middelen geldt uiteraard hetzelfde. Ook de banken zijn er immers verlangend naar de haar toevertrouwde gel den weer rendabel te maken door deze voor den wederopbouw beschikbaar te stellen onder medewerking resp. toezicht van over heidswege. Ook voor de Nederlandsche Bank resp. een onder haar toezicht en met mede werking van de particuliere banken in het leven te roepen financieringsinstelling is hier een schoone constructieve taak bij den wederopbouw weggelegd. Voor Rotterdam vragen bovendien nog de vele moeilijkheden en onzekerheden, die het plan-Witteveen medebrengt, om een spoedige oplossing. Er is niemand, die dit beter aan den lijve voelt dan de in het comité Ver- eenjgde zakenlieden. Het is daarom zeer gewenscht, aldus be sluit het communiqué, dat zij uit een zoo ruim mogelijken kring adhaesie en sym pathie ondervinden om de gemeenschappe lijke belangen te bespreken en bij de over heid te doen bepleiten. Voor verdere bijzonderheden zie men de elders in deze editie opgenomen advertentie Nu het tarief van den rijkstelefoondienst gewijzigd isf waardoor het tarief voor locale eesni-ekken van twee op drie cent per ge- sprekfcen-eenhetd is gebracht, zullen de tarie ven van de telefoondiensten der gemeenten Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam in gelijken zin moeten worden herzien, aldus schrijven B. en W. van Rotterdam aan den gemeenteraad. Daar aanvankelijk om technische redenen en later door de ramp, welke in bijzondere mate het telefoonbedrijf hier ter stede heeft getroffen, nog niet kon worden overgegaan tot uitvoering van het op 14 October 1938 genomen besluit, komt voor wijziging slechts in aanmerking punt 3a van het oude tarief. Volgens dit tarief is voor een „abonnement met gesprekkenverrekening voor abonne s met één aansluiting in hetzelfde perceel ver schuldigd: voor een aansluiting op het net, met inbegrip van betaling van uitgaande ge sprekken beneden een aantal van 100 per maand, maandelijks een vast bedrag van 3 i benevens 2 cent voor elk uitgaand gesprek boven het aantal van 100. Over een jaar ge rekend is derhalve een vast bediag van verschuldigd, waarin begrepen een vergoe ding voor 1200 gesprekken 2 ct. Een een voudige berekening wijst uit, dat dus eigen lijk maar een g-rondbedrag van 60 wordt b6Het<rijk vraagt een basisrecht, dat, al naar gelang van het aantal aansluitingen, dat men plaatselijk kan verkrijgen, geleidelijk van 25 tot 54 per jaar stijgt. In het wel aanvaarde, maar nog niet ingevoerde Rotterdamsehe ge- sprekkentarief is dit bedrag eveneens op 54 bepaald. Moet voor het tegenwoordige bij wijze van noodvoorziening de betaling per gesprek incidenteel van 2 op 3 cent worden gebracht, waardoor de abonnementsprijs van 7 tot 8 zou moeten worden verhoogd, dan is het billijk deze verhoogmg door een verla ging van het grondbedrag van 60 op 48 te compenseeren. Het maandelijks verschul digde bedrag van 7 kan dan gehandhaafd blijven, zoodat de verordening slechts in zoo verre herziening zal behoeven, dat de ver goeding voor eik uitgaand gesprek boven een aantal van 100 per maand op 3 cent wordt bepaald. Aldus zal de tariefsverhooging voor de abonnqjs, die niet meer dan 100 ge sprekken per maand voeren, geen beteekenis hebben. In overeenstemming met de ter zake door de commissiën voor de bedrijven en de finan ciën uitgebrachte adviezen, stellen B. en W. den raad voor het telefoontarief in den aan gegeven zin te wijzigen. Zaterdag is die jaarlijksche tentoonstel ling van het werk der leerlingen van de tech nische middelbare school Technicum in het gebouw Eendrachtsweg 26 geopend. De school heeft door het verloren gaan van de teeken zaal en de aula aan de Leuvehaven een ge voelig verlies aan teekeningen en dictaten ge leden. Desondaniks is er op deze tentoonstel ling, die tot en met 3 September zal duren, toch een mooie verzameling tedkeningen en ontwerpen bijeengebracht. In de benedenzaal, waar de afdeelingen electrotechniek, werktuigbouw en scheeps bouw vertegenwoordigd zijn, treffen eenige keurig uitgevoerde ontwerpen en teekeningen van een centrifugaalpomp, van motoren, ketels, machines er scheepsonderdeelen. Een verdieping hooger is een zaaltje gewijd aan den vliegtuigbouw. Men ziet daar het lijnen- plan van een vliegtuigromp, een strookplan en de installatieteekening van een jachtvlieg tuig en van een Douglas O 46A. Bijzondere belangstelling verdient het ontwerp van een tweepersoonstoervliegtuig, waarvan acht tee keningen en de volledige berekening aanwe zig zijn. Op dezelfde verdieping zü'n ln ©en ander zaaltje de afdeelingen bouwkunde, water bouwkunde en wegenbouw ondergebracht. Verschillende mooie teekeningen van droog leggingen, verkavelingen, havens, sluizen en bruggen verdienen daar de aandacht. Som mige voorbeelden zijn ontleend aan de Maas- kanalisatiewerken. Voorts zijn er o.a. teeke ningen van staalconstructies, mitsgaders een zeer geslaagd ontwerp van een hotel. De Havenmeester van Rotterdam maakt bekend, dat de Blijdorpsche brug (over het Schie-Schiekanaal) ingaande Maandag 26 Augustus slechts op de volgende tijdstippen geopend kan worden: 6.30 u.—7u. 10.u.10.30 u. 13.— u.—13.30 u. 16.— u.—16.30 u. 18.15 u.—20.— u. Op Zon- en feestdagen wordt de brug niet geopend. De Havenmeester van Rotterdam, A. KORTLANDT. Aangiften van 24 Augustus. BEVALLEN- A A. van Rootjen—Moerman, z.; C. J. Harreman-Luijendijk, z.; M. A. Harmsen— van Heusen, z.- H. H. Bos—Kist, d.; J. J. Kop- de Jong d., W K.uk—v&n Beek, d.; A. Steen bergen—Cassa r, J. A. Driedonks—van Rave- steijn, z M E. Muller—Judels, z.; M. Woitczak, Kbnge, d, J. A M. C. Been—Verploeg, d.; H. Struijk—Lindeijer, z.; A. van Ginkel—Visser, d.; M M VolkersDerickx, z.; J. van BeekNijssen, z.; H.' H Verheij—Olschewski, z.; J. P. Dijkgraaf —van Loon, d.; P C. van der Wielen—Kop, z.; K van Hunen—van der Veen, z.; J. M. Scheffej —van Meurs, d.; E. van den WijngaardenLukaart dochter. OVERLEDEN. A. J. v. Dommele, vrouw van G, Wittevrongel, 46 j A. Hendriks wedr. van A. M Leurink, 79 j M. E. de Greef, dochter, 12 j.; D. Das, ongeh. man, 73 j.; I. v. Renswoude, ongeh. vrouw 63 j.; C. Nobel, wed. van A. v. d. Sluijs, 69 j.; J. C. de Lange, man v. M._C._ .Kooijmans, ZEEP-DISTRIBUTIE De Burgemeester van Schiedam maakt be kend aan alle winkelers, die zeep of zeeppro- dueten verkoopen onverwijld, althans in de week van 24 Augustus31 Augustus 1940, opgave te doen van hun voorraad zeep en zeepproducten. Formulieren voor deze opga ven zijn verkrijgbaar aan het Distributiekan toor, Broersvest- 111. Winkeliers, grossiers, kappers en zij die in zeep en/of zeepproducten handelen en die nog geen opgave hebben gedaan van hun omzet en voorraden, worden in hun belang aangeraden, hiervoor het betreffende enquête-formulier af te halen aan het Distributiekantoor. Wanneer aan dezen oproep geen gehoor wordt gegeven, zullen later binnenkomende klachten niet in behandeling kunnen worden genomen. Schiedam, 24 Augustus 1940. BURGERLIJKE STAND GEBORENMaria E., d. van L. J. Zwanen burg en A. Brökling, N. Haven 235; Johanna A., d. van P. Kleijnjan en C. A. Buitenhuis, Edisonstraat 35; Petrus J., z. van P. J. Saas en H. C. van Dijk, Potgieterstraat 28. OVERLEDEN: A. Prins, 72 j., echtg. van H. C. van d. Hof, Strijenschestr. 39. S.H.V. DE ALFER Zondag 25 Augustus hield de S.H.V. de Alfer haar Concours in de Poldervaart. De prijswinnars waren: 1. J. v. Heiden, 2. H. v. Rijswijk, 3. A. v. d. Berg, 4. J. Pdem 5. A. J. Bockkom, 6. W. Verhaeren, 7. W. Sommers. GESLAAGD Bij de te Den Haag gehouden examens zijn geslaagd voor costumiére mej. J. Dorsman, voor coupeuse mej. C. Lansbergen, leerlingen van mej. T. Pauwels. Voor coupeuse slaagde mej. D. van Oers, leerlinge van mevr. FeeldersPauwels. ENTRE NOUS D° tweekamp tusschen den heer Gouka van E.S.B.V Entre Nous en den heer van Vliet van de R.B.V. Hoboken is geëindigd in een over- winning voor den heer Gouka. De stand is als volgt: le partij Gauka 400, van Vliet 204 m 44 beurten; 2e partij Gouka 400, van Vliet 310 in 64 beurten. j.; A. v. Dijk, man v. A. J. Prikker, Valk, man v. G. Coerengel, 72 j. j.; TOESLAGKAARTEN TEVTIEL- DISTRIBUTIE. Tegen overlegging van de distributie-stam kaarten van het gezinshoofd en goed inge vulde aanvraagformulieren kunnen Dinsdag 27 Augustus a.s. de toeslaagkaarten voor de textieldistributie worden afgehaald door hen wiens familienaam begint met E, F, G, H I en J,; Woensdag 28 Augustus voor hen met als beginletter K, L, M en N; op Donder dag 29 Augustus a.s. O, P, Q, R en S, en op Vrijdag 30 Augustus a.s. T, U, V, W, IJ enZ. De bureaux zijn gevestigd in het gymnas tieklokaal Oude Kerkhof, schoollokaal Lange Singelstraat, Alida-bewaarschool ingang Leliestraat, school van Ostadelaan ingang Kleuterschool. De bureux zijn geopend van 8M—12 en van 1H5 uur. Voor vacantiegangers, schippers e.d. is een aparte regeling waarvoor wij verwijzen naar de officieele kennisgeving in ons blad van Zaterdag 24 Augustus. ONGELUK BIJ HET WIELRENNEN. Bij een wielerwedstrijd, welke Zondag op de wielerbaan aan de Laanslootscheweg al hier werd gehouden, is de 21-jarige wielren ner A. L. R van B. uit Rotterdam komen te vallen, waardoor hij een lichte hersenschud- ding bekwam. Na door dr. Ris te zijn ver- van Modevak en Kunstnijverheid slaagde bonden is hij per politie-auto "aar 1ïvr*,-; tt. H=™»velri- voor cos- GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente is in openbare ver gadering bijeengeroepen tegen Donderdag 29 Augustus a.s., des avonds te 7 uur. De agenda vermeldt o.m.: Benoeming van de leden der vaste Raads- commissiën; voorstellen tot verkoop van diverse per ceelen gemeentegrond; voorstel tot het aankoopen van perceelen aan den Vaartweg; voorstel tot het verleenen van een crediet voor den verbouw van het Politiebureau; idem inzake het maken van een oprit aan den Maassluisschendijk; idem tot het vaststellen van de exploitatie vergoedingen over het jaar 1939 aan de be sturen der bijzondere lagere scholen uit te keeren. Dieffrtallen, inbraken enx. Ten nadeele van den heer A. L., wonende in de Rosestraat alhier, is uit diens woning een p/jrtemonnaie met 60 inhoud gestolen. De handelsagent I. L. C. uit Amsterdam heeft bij dfe politie alhier aangifte gedaan, dat hem, gaande van het station D.P. naar de lste Middellandstraat, een jjprtemonnaie met drie rijksdaalders en eenig klein geld ver moedelijk gerold is. VERPLAATSING DISTRIBUTIE KANTOREN De directeur van den Distributiekring Rot terdam brengt ter kennis van belanghebben den, dat met ingang van 2 September a.s. het distributiekantoor 631 wordt verplaatst van Gashouderstraat 56 naar Ketenstraat 22c en het kantoor 634 van 1Esse«burgsingel 27' naar Hennewierstraat 15 (Gem. Tehms voor Ouden van Dagen). Bij de gedemobiliseerde militairen die n i e t bij den opbouwdienst zijn mgedeeld en die gedurende hun verblijf in werk J dienst kostwinnersvergoeding hebben geno ten, is een aantal bouwvakarbeiders, aan wie, indien zij in het vrije bedrijf in nun vak werkzaam waren geweest, vacantiebons zouden zijn uitgereikt. Aan degenen, die door hun verblijf in mili tairen dienst deze bons missen, zal, indien zij over de vaeantieweek geen kas- uitkeering hebben ontvangen of in steun of werkverruiming waren opgenomen, een vergoeding worden ver strekt. Zij, die voor zulk een vergoeding in aan merking wenschen te komen, kunnen daartoe een aanvraag doen bij de secretarie-afdeeling kostwinnersvergoeding, kamer 21, Raadhuis, alhier. Daarbij moet dan door de „georganiseerde arbeiders" het bewijs van lidmaatschap van hun organisatie worden overgelegd. Rotterdam, 23 Augustus 1940. De Burgemeester van Rotterdam, OUD. Benoemd tot pastoor in Waarland Met ingang van Vrijdag 6 September a.s. is de Zeereerw. heer kapelaan N. J. Velzeboer, thans kapelaan aan de St. Liduinakeerk, be noemd tot pastoor aan de kerk van de H. Wulfram in Waarland (N.H.). Ruim 16y2 jaar is kapelaan Velzeboer in Schiedam aan het Frankeland werkzaam ge weest. Veel vrienden heeft hij zich in dien tijd weten te maken. Het vrouwelijk jeugdwerk o.a. was hern toevertrouwd. De meisjescongregaties bracht hij tot grooten bloei. Hij was het ook, die de Parochieele Meisjes Centrale oprichtte. In de viering van het 40-jarig priesterfeest van d enZeereerw. heer deken A. J. C. Schraag, had Velen zullen kapelaan Velzeboer niet gaarne zien vertrekken. Zijn promotie zal hem echter gaarne worden gegund. Uitslag keuring Mignon-Dahlia's Blijkens het verslag van de vaste keurings commissie van de Nederlandsche Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, is thans de uitslag bekend van de keuring van Mignon-Dahlia's, gehouden op 1 Augustus j.l. De commissie, be staande uit dé heeren: D. Eveleen Maarse, A. N. Ballego, S. G. A. Doorenbos en W. de Ruyter, heeft het volgende rapport uitgebracht. Getuigschrift eerste klasse: „Mr. H. A. M. Roelants", ingezonden en gewonnen door A. Geurtsen; Idem, verhooging: „Mevrouw Geurtsen" Getuigschrift van verdienste: „Volkspark"; idem „Schiestad"; idem „Roode Ster"; idem „My Dear"; idem „Excelsior", ingezonden" door de gemeentelijke plantsoenen Den Haag, gö' wonnen door D. L. Vervooren. In haar verslag merkt de commissie op, dat Schiedam, de bakermat van de Mignons, haar reputatie schitterend heeft gehandhaafd. De heer A. Geurtsen, technisch leider van de „Polyantha", heeft den open aanleg van het tentoonstellingsterrein uitmuntend uitgebuit om zijn zaailingen voordeelig te doen uitkomen. Het verslag vervolgt dan: „In langwerpige breede perken langs de wandelpaden, waren niet minder dan veertig verschillende nieuwe variëteiten Mignons uit geplant, grootendeels eigen zaailingen van den heer Geurtsen. Het trof bijzonder, de zon deed de kleuren tintelen en fel contrasteeren tegen het gazongras en opgaand heestergewas. Keurig waren de planten verzorgd, uitgebloeide bloe men en zaadbollen netjes uitgesneden; de per ken maakten een allerkeurigsten indruk, terwijl de verzamelde uitplant een lust voor het oog was. Niet te verwonderen, dat vele bezoekers aan de „Polyantha" van de verschillende zitjes gebruik maakten, die op de knooppunten in de paden waren aangebracht om het feestelijk kleurenspel te bewonderen. Hier was nu eens een goed voorbeeld gegeven van wat met Mignon-Dahlia's kan worden bereikt, hetzij in parken of in kleine tuintjes. Speciale Dahliakeuring. De commissie deelt voorts mede, dat de speciale Dahliakeuring van 12—15 September a.s. gehouden zal worden in de tentoonstel lingshal van de „Polyantha". Deze keuring zal, naar de commissie ver wacht, zeer aantrekkelijk worden. Behalve be kende winners van nieuwigheden zullen samen- GESLAAGD Bij de gehouden examens slaagden voor Engelsche Handelscorrespondentie Mercurius- diploma de dames C. A. de Boorder, alhier, en T. J. v. d. Gugten, te Vlaard. Ambacht en voor het diploma van de Vereen, van Lee raren in de Handelswetenschappen Mej. M. Kroos, alhier. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen ziekenhuis aan vervoerd. UITSTAPJE den Bergweg te naar het Rotterdam PLANTSOEN VICTORIA COMMISSIE voor coupeus Mej. E. Barneveld; voor cos tumiére de dames E. Marion, C. den Otter, M. Coens, en W. van der Meer; voor lingerie de dames C. Zoutendijk, C. Vons, J.Moerman, A. Simon, S. Bruggeman en G. Bovenberg, allen alhier. De Plantsoen-Commissie van Victoria be staat uit personeel van de Victoria-fabrieken, dat vrijwillig in zijn vrije uren voor het onderhoud en de instandhouding zorgt van het Victoria-Plantsoen, langs de spoorbaan; een en ander onder leiding van een vakman. Als blijk van erkentelijkheid voor de keurige wijze, waarop het Plantsoen steeds onderhouden wordt, is door de Directie op Zaterdag j.l. een uitstapje naar de Polyantha te Schiedam aangeboden. Het gezelschap verzamelde zich kwart over twee aan het station, waarna met den trein van half drie in vroolijke stemming naar Schiedam vertrokken werd. Daar aangekomen begaf men zich per autobus naar de tentoonstelling, waar onder deskundige leiding een rondgang werd ge maakt. De fraaie aanleg en de vele prachtige bloemen, speciaal de vele dahlia's, wekten ieders bewondering. Plm. 6 uur werd het tentoonstellingsterrein verlaten en begaf men zich gezamenlijk naar Schiedam, waar eenige versnaperingen werden aangeboden. Om even voor half 9 vertrok men weer uit Schiedam, zeer voldaan over den prettigen midi"1""* GESLAAGD. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen van de Eerste Nederlandsche Mode Vakschool slaagde voor costumiére de dames: A. Lans bergen, T. v. d. Mur, M. v. Lauwen Voor' Coupeuse Leerares mejuffrouw D. v. Bruiningen. STICHTING „DE NEDERLANDSCHE SOLDAAT De burgemeester van Vlaardingen brengt onder de aandacht van ingezetenen dezer ge meente die zich in verbinding wenschen te stellen met of zich als lid wenschen op te geven van de „Stichting De Nederlandsche Soldaat" dat het in hun belang ten zeerste ge wenscht is dat zij zich vooraf ter gemeente secretarie afdeeling Militaire Zaken aanmel den ter bekoming van inlichtingen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN Marinus, zoon van C. Vellekoop en M van Brandwijk, Rozenlaan39 Johannes Govert, zoon van C. Smit en C. W. Visser, Lijsterlaan 15; Cornelis Jacobus, zoon van C. A. van Mil en M. C. van Wijk, Zouteveenscheweg 10Petronella Elizabeth, dochter van P. J. W. Maarleveld en E. W. van Rijn, Irisstraat 61. GETROUWD Lenard Paalvast, 31 ]aar en Johanna Cornelia Westerdijk, 26 jaarKornelis Proost, 25 jaar en Maria Petronella Schrevelius, 19 3OVERLEDEN Jan Harm Groen, 52 jaar, echt- gen. van A. Hoogerman, Narcisstraat 42 Leendert Hoek, 63 jaar, echtgen. van V. Verhey, Emaus 22. In den nacht van Zaterdag op Zondag om half 2 zijn onder de gemeente Nieuwe Tonge in den Oudelandschen polder zes bommen gevallen in de landerijen van den landbouwer D. J. Buth aan den Duiven- waartscheweg. De bommen kwamen terecht op de te lande staande gewassen, waardoor aanzienlijke schade werd aangericht. Ook de nabijgelegen hofstede van H. Braashoofc liep eenige schade op. In de gemeente Ambt-Hardenberg zijn de bewoners Zondagmorgen tegen drie uur uit hun slaap opgeschrikt door het vallen van zware bommen, gevolgd door een groot aan tal brandbommen, aldus het A.N.P. Een der bommen viel in de nabijheid van. de woning van den landarbeider Oelen neer en richtte belangrijke schade aan. Alle be woners kwamen met den schrik vrij en von den bij omwonenden gastvrij onderkomen. Nog twee andere bommen vielen in den omtrek neer. Men neemt aan, dat een vierde bom tusschen de landbouwgewassen is geval len. Met het oog hierop zijn de noodige voor zorgsmaatregelen genomen. Tengevolge van de explosieve kracht dT bommen sprongen de ruiten bij tal van in gezetenen. Verder werd geen materieele schade aangericht.. Een groot aantal brandbommen, dat werd uitgeworpen, doofde tusschen de landbouw gewassen. De Duitsche autoriteiten zijn gewaarschuwd voor het instellen van een onderzoek. In den omtrek bevinden zich geen militaire objecten. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben Engelsche vliegtuigen vier brisantbom men en tien kleine brandbommen uitgewor- nen aan den rand der gemeente Helmond. Ze kwamen terecht in het open veld, doch vrij dicht bij een woonwijk. Door scherven werd aan enkele particuliere woningen eenige schade aangericht. De brandbommen ver oorzaakten geen brand. Er werd tien minuten luchtalarm gegeven. Gistermiddag om twee uur heeft een Engelsch vliegtuig bommen geworpen op de fabriek van de n.v. Noury en van der Lande's meelfabrieken te Deventer. Twee van de drie bommen sloegen in de fabriek en veroor zaakten hier zeer ernstige bedrijfsschade, doordat juist de machine, waar het eerste stadium van het maalproces geschiedt, werd vernietigd. Het kan maanden duren voordat deze molen is hersteld. Persoonlijke ongeluk ken vielen niet voor. De directie deelt mede, dat zij maatregelen getroffen heeft om de bloemvoorziening normaal voortgang te doen vinden. Voorts meldt het A.N.P. dat in den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks drie uur aan den IJweg onder Vijfhuizen (Haarlem mermeer) een Engelsch vliegtuig door het Duitsche afweergeschut in brand is geschoten. Het toestel stortte neer op het land van den landbouwer H. de Rijk en brandde uit De inzittenden kwamen allen om het leven. Een bom, die vlak bij het vliegtuig lag, is later tot ontploffing gebracht, in verband waarmee de gezinnen in den omtrek hun woningen eenigen tijd hadden verlaten. Materieele schade werd niet aangericht. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: Van Veen, Vetteoordskade 135, huissleutel. Van der Knaap, P. K. Drossaartstraat 102, alpine muts. - Van Els, Groen van Prinstererstraat 28, mil. poeti. j Th. Drijver, Kon. Wilhelminahaven 26, hond. Vermeulen. Rijkestraat 47, glacé handschoen. Van Aggelen, Arn. Hoogvliëtstraat 4, badpak met handdoek. Bagchu- Korn Speelmanstraat 3 hondje. Zaterdagavond werd de 5-jarige E. de Bruin, die in de Zijdewindestraat te Rotter dam woont, in die straat aangereden door een vrachtauto. Het meisje kreeg verschillen de verwondingen en moest naar het zie «»"i- huis aan den Bergweg worden gebracht. De chauffeur van den vrachtauto reed door, zonder naar het slachtoffer om te zien, Een rijwielagent, die toevallig getuige was geweest van de aanrijding, zette een achter volging dn en het gelukte hem den wagen spoedig aan te houden. De bestuurder, de chauffeur B- v. S. uit Rotterdam, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, is in het hoofdbureau van politie opgesloten. Er is proces-verbaal tegen den man opge maakt. ONTEIGENING. Burgemeester en Wethouders van Rotter dam brengen ter openbare kennis, dat in ver band met de door den Regeeringscommissaris werkende vereenigingen, liefhebbers en tuin bazen hun mooiste bloemen toonen. Verscheidene zilveren wisselbekers als hoog ste onderscheiding zullen inzenders tot hun beste prestaties stimuleeren. In verband met deze keuring en mede ten gevolge van de verbouwing zal de September- keuring in Artis te Amsterdam niet doorgaan. Bloemwerk in de hal. Een aantal bekende bloemisten uit Rotter dam, Den Haag, Delft Vlaardingen en Schie dam, exposeerde Zaterdag en Zondag fraai bloemwerk in de groote tentoonstellingshal. Deze expositie kan echter slechts van korten duur zijn, daar het bloemwerk slechte enkele dagen behouden kan blijven en vrij kostbaar is, zoodat het niet in de bedoeling ligt de bloe men te ververschen, hetgeen trouwens m ver- band met technische moeilijkheden vnjwel ondoenlijk zou zijn. KAMPIOENEN Met net verschijnen van HET NIEUWE DAGBLAD worden de abonné's wederom in de gelegenheid gesteld om tegen den halven prijs een Kampioen-annonce, de populaire KLeme advertentie, te plaatsen. ïwn afgifte van het reducliebewijs. dat tweemaal per week in onze courant zal verschfnen? kunnen de abonné's een Kampioen-annonce plaatsen ter grootte van 20 woorden voor den prijs van 25 cents (elke vijf woorden meer 5 cte. extra). Zonder reductiebewijs bedraagt de prijs van een Kampioen van 20 woorden 50 cents. De Kampioenen worden uitsluitend tegen vooruitbetaling geplaatst en kunnen worden afgegeven aan onze bureaux ROTTERDAM: EENDRACHTSSTRAAT 79 81. ROTTERDAM—ZUIDPOLDERLAAN 44, TELEFOON 70404 SCHIEDAM: KOEMARKT 4, TELEFOON 68085. GOUDAMARKT 26, TELEFOON 3062. DORDRECHTSTEEGOVERSLOOT 70, TELEFOON 6121. Voor het meerdere malen plaatsen van Kampioen-annonces worden tegen vooruit- hM-aiiriÉ? van f 2 50 couDonboekjes afgegeven, inhoudende 10 coupons, elk rechtgevende op een Kopteen vanTwoorden U kunt derhalve 10 Kampioenen plaatsen binnen 3 maanden voor den prijs van 2.50. Maakt gebruik van deze buitengewoon voordeelige reclame-gelegenheid. PART. SECRETARESSE CORRESP. STENOTYPIST(E) STENO-TYPIST (E) NED. HAND. CORRESP. FHANSCH-DUITSCH- ENGELSCH BOEKHOUDEN STENOGRAFIE TYPEN Middenstand cursus Dag-en avond cursussen Inschrijving dagelijks BB iMI-'ll 14iJ.I-l!l.!I l'Jlimi Pakhuis of bergplaats GEVRAAGD liefst omgeving Noordplein. A. Mosheuvel, Mathenesserweg 169B, Rotterdam. TE KOOP: Snijmachine v. Berkels Patent 50.snelweger Zuurdeeg 3!5.transportrijwiel 30. koperen étalage 10.Schoone- bergerweg 61a, Rotterdam. Te koop gevraagd HEERENRIJ WIEL tegen tókken prijs. Brieven met opgave van ^róis No. 237, Bur. Nieuwe Dagblad. Rotterdam. NIEUWS VAN HET PASSAGE-THEATER Passage-theater iecleren avond 79 uur Nanon, op het tooneel Willy Derby. lederen middag 2.15 uur matinée. Woensdagmiddag 2 4.15 uur Kinderrevue met Jacob Hamel. B.Z.A. AANK. APPRETEUSE, ruim 2% jaar in 't va. Adres: Nieuw- straat 49, Telf. 68770, Schiedam. TE KOOP: Eiken ledikant f 10 - geschilderd ledikant ƒ8.4 dee lige mimitafel 9.50, zware eiken schuiftafel 25.Schoonebe-ser weg 61a, Rotterdam. TE KOOP GEVRAAGD Waschmachine oud of nieuw e: Saers, Hoofdweg 42, Nieuwerkerk TE KOOP GEVRAAGD Gas- of kolenfornuis. Saers, Hoofd weg 42, Nieuwerkerk a/d. IJsel. Iedereen heeft OUD GOUD te ver koopen. Den hoogsten prijs betaalt Leo van Ierland, West Kruiskade 50. R'dam. Beëedigd deskundige. TE KOOP AANGEB. Haardkachel (Baldur 142), Jaarsma-haard, Thea- haard, Permanent-haard, Emmer kacheltjes, gashaarden, salonkast, canapé, bank, 2 fauteuils, 4 stoelen, tafel en karpet. Smeets, Broersveld 91, Schiedam. 5067 GEVRAAGD: 'n goedkoope studie- piano, liefst van particulier. Br. mder No. 8081, H.N.D., Steegover- 'oot 70, Dordrecht. BROODWINNINGEN 'aterstokerij f 1600, Groentenzaak 1200, Gioentenwijk 850, Sigaren zaak 4001 Pension 1500. Inlich tingen kostekos, Nieuwveld, Stad- houdersweg '20 c, Blijdorp Rotter dam. telefoon 46491. VRIJ BOVENHUIS Dordtschelaan R'dam-Zuid, 5 kam., badkamer, keuken, 30.p.m., lam pen en vloerzeil (nieuw) tegen kost prijs. Saers, Hoofdweg 42, Nieuwer kerk a/d. IJsel. AANGEBODEN groote ongemeubi leerde kamer, straatzijde, mét of zonder pension. Julianalaan, H'berg. Br. no. 239, Bur. Maasbode R'dam. GEVRAAGD kleine woning of ka mer, met gebruik keuken, door nette weduwe op leeftijd. Geen L. M. Br., No. 238, Bur. Maasbode, R'dam. R.K. DAME zoekt degelijk pension (liefst huiselijk verkeer), omgev. Noorden. Billijken prijs. Brieven met prijsopgaaf onder No. 240, Bur. Maasbode, Rotterdam. OPKLAPBEDDEN van degelijke kwalit. tegen iagen prijs. „De Bed dencentrale" Schietbaanlaan 90, R'dam, Hoogstraat 156, Schiedam. VAKPÉDICURE M. BACKERS, tegenover Land v. Hoboken, Nw. Binnenweg 79 b, R'dam. Spreek uren 26. Andere uren ook aan huis te ontbieden. Telefoon 38503 (p.a. Meijer), naar Backers vragen s.v.p. per telefoon. Algehele be handeling met alcohol en massage 1.gewoon 75 cent. Absoluut pijnloos. „UITMUNTEND en VOORDEELIG" Maatschoenmakerij. Kolenberg, Schietbaanstr. 41, voorheen Olden- barneveltstr., R'dam. Maatschoenen voor pijnlijke, lastige voeten. Steun zolen naar maat. Voorschoenen met nieuw onderwerk beter dan slechte nieuwe. Prima reparatiewerk. ZONDER PUNTEN: L. bl. mantel- complet 6.50, lichte mantel 6.00, ge bloemd zijden japon 3.00. Oostsingel 7 a, Schiedam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1