LAATSTE BERICHTEN s KAMPIOENEN Personeel Huizen en Kamers Diversen ROTTERDAM SCHIEDAM DANSSCHOOL-WESTHUIS PAG. 5 HET NIEUWE DAGBLAD VAN DONDERDAG 29 AUGUSTUS PAG. 5 De Arbeidsbeurs Havenarbeider verongelukt' Tijdens werkzaamheden in de Waalhaven Gemeentepublicaties v. d. Ende contra R.E.T. Stemmen uit de burgerij De Nijverheidsavondschool Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankon digingen van het gemeentebestuur Aanvang R. K. Clubs Medio September Warande 207, Tel. 68211Schiedam GARAGE,.UNIQUE Burg.Knapperllaan 2 De gemeenteraad bijeen De melkvoorziening van ons land „Polyantha" Losse berichten COURANTENRECLAME is niet te vervangen. Een nieuwe direcieur. B. en W. stellen voor aan den heer J. E. van Riet met ingang van 1 October a.s. op de meest eervolle wijze eervol ontslag te verleenen als directeur van de Gemeentelijke arbeidsbeurs en van de Gemeentelijke per- söneelsreserve, zulks onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten aan de gemeente bewezen. Ze dragen voor de be noeming van de daardoor openvallende func tie voor ir. A. N. van Mill, thans adjunct- directeur van den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. De nieuwe direcieur van de Gemeentelijke arbeidsbeurs. De heer A N. v. Mill, die in de heden- middag gehouden Êemeenteraadszittmg is benoemd tot ST arbeidsbeurs, heeft zijn opleiding tot genie-officier genoten aan de Koninklijke Müftaire Academie te Breda en is m 1925, na het verlaten van den militairen dienst be noemd tot adjunct-directeur van Gemeente werken te Groningen In 1931 werd hij adjunct-directeur van Maatschappelijk Hulp betoon te dezer stede. De sociaal-oeconomische belangstelling van den heer Van Mill is aan den dag getreden in diverse publicaties o.a. in De Economist, Economisch Statistische berich ten, het Tijdschrift van den Werkloosheids- raad en in eenige praeadviezen van organi saties op het terrein der sociale oeconomie. De heer v Mill is ook secretaris van den Werkloosheidsraad. Gisterochtend is op steiger 10 in de Waal haven alhier de 26-jarige havenarbeider J. A. Roubos, afkomstig uit Poortugaal, veron gelukt. Hij was met enkele andere arbeiders bezig met het lossen van spoordwarsliggers uit het lichterschip Hendrina. Met behulp van een hijschkraan werd een aantal liggers opge- heschen, waarbij echter de strop niet op de juiste wijze was vastgemaakt. De dwarslig gers schoten uit den strop en Roubos kreeg een ervan op het hoofd. De man werd op s g gedood. Het stoffelijk overschot werd P|n politieboot naar het bureau aan de gebracht. De burgemeester van Rotterdam -4 m.t het oog op den 31en Augustus a.s. ^r6T t belang van de burgerij nogmaals onder aandacht de bekendmaking van den Rijks- nmmissaris voor het-bezette Nederlandsche Gebied, opgerlomen in de dagbladen van 1 Augustus j-l-> welke bekendmaking luidt als volgt: jytet het oog op de in de komende weken vallende gedenkdagen van leden van het Huis van Oranje, wordt de bevolking in het be zette Nederlandsche gebied met allen nadruk er opmerkzaam op gemaakt, dat ieder demon stratief optreden in het algemeen en elke be tooging van afzonderlijke of vereenigde per sonen, welke rechtstreeks of onrechtstreeks op welke wijze dan ook tegen de bezettende macht is gericht, met gestrengheid zal wor den vervolgd. Als demonstraties en betoogin gen tegen de bezettende macht zijn ook demonstraties en betoogingen voor de Koningin of andere leden van het Huis van Oranje, dat den oorlog tegen het Groot-Duit- sche rijk hardnekkig voortzet, te beschouwen Het dragen van insignes, bloemen, strikjes of andere voorwerpen, waardoor men zijn ge zindheid voor het Huis van Oranje tot uit drukking brengt, kan evenmin worden ge duld als het uitsteken van vlaggen of het aanbrengen van andere versierselen aan ge bouwen ter eere van een lid van het Huis van Oranje. Hetzelfde geldt voor alle andere handelingen, welke de strekking hebben aan hankelijkheid aan het Huis van Oranje te betuigen. Degene, die den inhoud van deze verorde ning overtreedt, zal zonder pardon worden gestraft en vooral dan bijzonder zwaar, in dien hij demonstraties en betoogingen in den zin van deze bekendmaking uitlokt, doet plegen of begunstigt. De bepaling van para graaf 2 van verordening no. 52/1940 van den Rijkscommissaris over de Duitsche rechts pleging in strafzaken wordt in het bijzonder in herinnering gebracht. Al naar gelang van het geval zal de verordening no. 33/1940 over inbeslagneming van vermogens in toepassing worden gebracht. De Duitsche en de Nederlandsche politie tijn aangewezen om de naleving van deze be kendmaking te handhaven De burgemeester maant de burgerij tot naleving van deze bekendmaking aan, Stl,Pv deinde de goede verstandhouding W zulks tene l dsche bevolking en de Duitsche bezettingsautoriteiten in stand te houden. Rotterdam, 29 Augustus 19™. De burgemeester voornoemd, OUD. VERORDENING OP HET VENTEN Burgemeester en wethouders van Rotterdam! brengen ter openbare kennis: dat het na de inwerkingtreding van de Ver ordening op het venten (Gemeenteblad no. 80 van 1939) o.m. verboden zal zijn in de gemeente Rotterdam op of aan den weg, en tenzij met gebruikmaking van een vaar tuig, in welk geval andere regelen gelden in de havens en wateren of aan boord van vaartuigen te venten met andere waren, voor werpen of stoffen dan geschriften of afbeel dingen, alsmede dergelijke waren, voorwerpen of stoffen op vorengenoemde plaatsen op te koopen, tenzij wordt gehandeld met vergun ning van burgemeester en wethouders voor- n°dat^aan allen, die ten genoegen van burge- mposter en wethouders voornoemd kunnen dat ZÜ OP 1 Nov.mb,r 1938 «eda in de gemeente Rotterdam m het ventersbe- J_jif werkzaam waren, of aldaar het beroep SS worT, SÏÏcSfdVv'uen lo.ffli- v,„ 18 jaren hebben bereikt; dat van 2 September 1940 tot 2 1940 gelegenheid bestaat tot het aanv g van bedoelde vergunningen, op het ve- bureau, gevestigd raadhuis (postkantoorzija en wel van Maandag tot en met Vrijdag van 9 w 15 uur en des Zaterdags van 9 tot 12 uur; dat de aanvraag om vergunning persoon lijk door belanghebbenden onder medebren- ging van geboortebewijs en pasfoto moet ge schieden; en dat voor de vergunning leges verschuldigd is ten bedrage van Rotterdam, 28 Augustus 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, M. SMEDING. OUT- B" kwestie van de Ende contra R.E.T. houdt velen in Schiedam bezig. Naar welken kant de sympathie van het overgroote- deel van het Schiedamsche publiek uitgaat, wordt niet onder stoelen of banken gestoken. Eeni- gen tijd geleden werd uit de burgerij een comité opgericht tot behoud van de buslijnen van de N.V. van de Ende Auto Mij. Door dit comité werden in winkels enz. 50Ó lijsten gedeponeerd, waarop het publiek door het platsen van hun handteekening adhaesie kan betuigen. Er waren er echter, die het plaatsen van hun handteekening niet vol doende vonden en aan het comité een schrij ven zonden warin zij hun waardeering voor van de Ende op ondubbelzinnige wijze uit spraken. Uit deze brieven laten wij hier enkele gedeelten volgen: Een burger schrijft o.m.: „De autobusonderneming Van de Ende geeft service. De R.E.T. is voor de onderne ming en voor het publiek een strop". Een andere burger schrijft: „Bij deze betuig ik U mijn sympathie voor Uw streven tot behoud van de Autobusor- derneming van de Ende en mijn afkeer van de stelselmatige vermoording van alle par ticulier initiatief, waarvan de R.E.T. al jaren haar fort schijnt te maken", Een garagehoude schrijft: „Het streven van de gemeente Rotterdam is alleen reeds daarom misdadig, om a j in 1923 zelf de autobussen door net ver strekken van vergunningen grenzen haalde. Vanaf de da® waf5t P Rp1 R.E.T.M. (was een onderneming met Bel gisch kapitaal die een concessie van de gemeente Rotterdam had om de tram te exnloiteeren Red- handen dei gemeente overging, heeft zij getracht de autobussen weer weg te werken, wat haar tot heden met de intercommunale buslijnen nog niet gelukt was". Ik voel mij als vroegere „vaste klant" op 't traject SchiedamRotterdam, en nu op de stadstrajecten in Schiedam, verplicht u een adhaesie-betuiging te doen toekomen, wat betreft 't „sloopen" van zoo'n schitterende autobusonderneming als die van de firma v. de Ende." Een „vooraanstaand" burger schrijft: „Stre ven van der Ende's dienst te herkrijgen heeft volle instemming indien op beheerschte wijze krachtige „maatregelen genomen worden." Ëeri „reiziger" schrijft o.m. hef volgende: „Met mij waren er velen die zich opge lucht gevoelden toen de R.E.T. van het sta tion verdwenen W"as. En niet alleen van het Stationsplein, doch evenzeer van de geheele route. Om eens een algemeen begrepen uit drukking te gebruiken: „de gele bus ligt ons nu eenmaal niet". Te veel bureaucratie stempelde het personeel, over het geheel genomen uitsluitend tot zulke persoonlijkheden, dat zij er niet het minste begrip van hadden, dat zij er voor ons, rei zigers, waren. Weg rijden, zonder zich eens te vergewissen of er iemand of meerdere aankwamen." Een „jarenlange" klant schrijft: „Uit erva ring weet ik, dat v. d. Ende prima dienst biedt. Ter staving: zes jaren reisde ik dage lijks om 10 voor half negen naar Rotterdam. Zes jaren om half zeven terug. Nimmer kwam ik te laat. Niet eenmaal!!! Het materiaal is prima, de chauffeurs waren voorkomend en hadden de gewoonte hun „klanten" dienst te „bieden." Een groote vereeniging schrijft: „Sinds ja ren maken wij bij onze jaarlijksche uitstapjes gebruik van de diensten van deze firma. Wij kunnen U verklaren, dat honderden onzer le den met ons kunnen getuigen, dat deze firma alle lof verdient voor de service die ze tel- kenjare heeft verschaft. Het is slechts onze ondervinding geweest dat zoowel de leiding als het personeel in alle opzichten voor hun taak berekend was." Een middenstandsvereeniging schrijft: „Wij hebben deze firma steeds gekend als een door ijverige en correcte personen geleide onderneming, die er steeds op uit was, aan haar begunstigers een mooie service aan te bieden. Wij vinden het bovendien een treu rige toestand, dat nog steeds aan deze firma geen recht is wedervaren en dat zij in haar zaken zooveel tegenwerking van overheids- zijde ondervindt." Dit alles is slechts een greep uit de vele be wijzen van sympathie, waaruit echter over duidelijk de wensch en het verlangen van de Schiedamsche burgerij naar voren komt dat onder te brengen is in enkele woorden, die luiden: „Geef ons v d Ende maar terug." De adhaesiebeiuigingen. De lijsten in de winkels waarop men door het plaatsen van zijn handteekening adhaesie kan betuigen loopen geweldig. Duizenden handteekeningen zijn reeds geplaatst. Tot en met Zaterdag a s. blijven de lijsten in de win kels liggen. Heeft U nog niet ge teek end? Doe het dan nog voor Zaterdag en U werkt mede aan het redden van een bedrijf dat aan velen van onze stadgenooten een prima service gaf en dat velen Schiedammers een goed stuk brood verschafte. Het leerplan van de gemeentelijke Nijver heidsavondschool is door den directeur dier school aan een nauwgezette studie onder worpen. Hoewel daarin veel goeds is gevon den, bleek toch dat het leerplan niet meer voldoet aan de eisohen, die men in den tegen- woordigen tijd aan een goede avondonder wijsinstelling mag stellen. Het vorige jaar werd reeds door den raad een besluit genomen om te komen tot het z.g. avondpraktijk-onderwijs. Dit feit, hetgeen voor de school van het grootste belang is, schept de mogelijkheid, reeds veel goeds voor de leerlingen te kunnen doen. Beide afdee- Hneen het theoretisch vakonderwijs en het werkplaatspraktijkonderwijs vormen samen het hoofdgedeelte van de opleiding. Het is gebleken, dat daarmede evenwel niet kan worden volstaan. De verdere vakopiei- kan woraen „,.pn7PPr veel zorg- Talrijke ding verdient voorkeur aan de opleiding leerlingen geven deroke slechts aan nog voort te zetten. M en Vestiaings- de optodin^n dn verband m Qnze wet Kleinbedrijf 1937. Hier r s Tr>n2e am- avondschool een belangrijke taa Vroon bitieuze leerlingen, die zich later als patroon willen vestigen en dus moeten bes over een bewijs van voldoende vakbekw heid, zij die de graden „meester" of „gezel het vak wenschen te bereiken, kunnen op avondschool, mits zij met voldoende studie- gelegenheid is uitgebreid, geholpen worden. Bovendien zijn er leerlingen, die na het verlaten der ambachtsschool of Nijverheids avondschool, hun vakonderwijs nog eenigen tijd wenschen voort te zetten, b.v. voor aan sluiting aan de Machinistenschool, Leidsche Instrumentmakersschool, betrekking in over heidsdienst zooals de P. T. T. het diploma V.E.V. van de vereeniging Electrotechnisch vakonderwijs, e.d. Ook voor deze leerlingen zou het tot stand komen van de noodige op leidingen, een cursus voor uitgebreid lager Nijverheidsonderwijs van groote beteekenis zijn. Tenslotte is als noodzakelijk te beschouwen een door de gemeente geleide opleiding voor de toelating tot de M.T.S. Wel vindt deze op het oogenblik in hetzelfde schoolgebouw plaats doch de leiding is in particuliere han den, wat voor een groote centrale school als de N.A.S. is, niet als de meest gewenschte toestand kan worden beschouwd. Jaarlijks worden tot d«*e opleiding een 30 GEEN ORANJE-DEMONSTRATIES De burgemeester van Schiedam, brengt in herinnering,, dat op 30 Juli j.l. de Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche ge bied de volgende bekendmaking heeft vast gesteld: „Met het oog op de in de volgende weken naderende gedenkdagen van leden van het Huis van Oranje wordt de bevolking van het bezette Nederlandsche gebied met den mees ten nadruk er opmerkzaam op gemaakt, dat elke demonstratieve gedraging in het alge meen en elke betooging van personen, hetzij afzonderlijk hetzij gezamenlijk, welke mid dellijk of rechtstreeks, op welke wijze dan ook, tegen de bezettingsmacht gericht is, dienovereenkomstig zal worden vervolg. Als demonstraties en betoogingen tegen de be zettingsmacht zijn ook te beschouwen demon straties en betoogingen voor de Koningin of andere leden van het Huis van Oranje, dat den oorlog tegen het Grootduitsche Rijk vol- hardend voortzet. Het bevestigen en dragen van kenteekenen, bloemen, kleuren of an dere voorwerpen, welke een gehechtheid aan het Huis van Oranje uitdrukken, kan evenmin geduld worden als het uitsteken van vlaggen of het aanbrengen van andere versieringen aan gebouwen ter eere van.^een lid van het Huis van Oranje. Hetzelfdegeldt voor elke andere gedraging, welke tot het vermelde doel strekt of strekken kan. „Hij, die tegen den inhoud van deze be kendmaking handelt, wordt streng en in het bijzonder zwaar gestraft, wanneer hij tot demonstraties en betoogingen in den zin dezer bekendmaking aanzet, of deze veroorzaakt of begunstigt. Aan de bepaling van par. 2 der Verordening No. 52/1940 van den Rijkscom missaris aangaande de Duitsche jurisdictie in strafzaken, wordt in het bijzonder herinnerd. Al naar gelang van het geval zal de Verorde ning No. 33/1940 betreffende het verbeurd verklaren van vermógens toegepast worden. „De Duitsche en de Nederlandsche politie zijn ermede belast, de naleving van deze bekendmaking te verzekeren." De burgemeester van Schiedam doet een dringend beroep op de burgerij om zoowel in het eigen belang als in dat van de geheele gemeenschap met den inhoud daarvan ernstig rekening te houden en dezen stipt na te leven. Schiedam, 29 Augustus 1940. De Burgemeester van Schiedam, VAN HAAREN. a 40-tal leerlingen toegelaten, die den wensch te kennen geven naar de Middelbaar Techni sche School te willen gaan. De beoordeeling van de leerlingen die daarvoor in aanmerking komen, de sehoolgeldregeling, de salarisbe paling, de orde in het gebouw e.d- behooren van gemeentewege te worden geregeld. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS Schiedam, 29 Aug. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. M o u t w ij n 46 pet. 22 per H.L. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: 1.50 per ketel. WOLHANDKRAB GEVANGEN Door den palingvisscher I. Zevenbergen is in de Nieuwe Haven een wolhandkrab ge vangen. WATERPOLO Hedenavond 8 uur wordt in het heerenzwem bad aan de Havendijk voor de le klasse com petitie van de R.R.O. gespeeld S.Z.C. 2 tegen R.Z.C. 4. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Peternella, d. van J. Pijnacker en C. M. van Krieken, Huysmansstr. 88; J. Sander, z. van Th. W van Maaren en W. F. Tempelaar, BoerhaveUan 1; A. M. Christina, d. van A. G. van Dorp en C. M. Kuijpers, Singel 47. OVERLEDEN C. K. V d. Lubbe, 61 j. echtg. van J. H. v d. Water Vondellaan 8; W. Aufder- heide, 53 j.- echtg. v. J. D. van der Schalk, dr. Noletstr. 1 GEHUWD: C J Palte 27 j. en D. -Limburg 23 j. J. Smeets 20 j en N. Damen 18 .iL. Immerzeel 62 j. en H. v. Goch 57 j.: A. Wapenaar-27 j. en J. G. Bras 24 3.: J- C. Schoonenberg 27 j. en E. v. d. BBosct 23 j.; J. Wolthuis 24 j. en G. v. d. Linden 23 j.; G van Pelt 28 j. en A. Bouman 25 j.; J. Munnik 23 j. en J. Maan 21 j.; A. v. d. Berg 57 j. en M. v. d. Welide 45 j. SCHIEDAM TELEFOON 68100 De burgemeester van Schiedam roept de leden van den Gemeenteraad op tot het houden van een openbare vergadering op Dinsdag, 3 Sep tember 1940, des namiddags te 3 uur, ten Stad- huize. De agenda omvat de volgende punten Benoeming van de leden der vaste raadscom- missiën, t.w. de: a. Commissie voor de Technische Bedrijven; b. Commissie voor de Gemeentewerken; c. Commissie voor den Gemeentelijken Woningdienst; d. Commissie voor het Grondbedrijf; 6- Commissie voor de Gemeente-Reiniging; f- Financiëele Commissie; g- Commissie voor Onderwijszaken; h. Commissie voor den Havendienst; l Commissie voor Algemeene Personeels- Aangelegenheden; j. Commissie voor de Strafverordeningen; k. Commissie voor het Onderzoeken der reke ningen (voorzitter en leden); 1. Commissie bedoeld bij artikel 120 der Bouwverordening (voorzitter en leden). Aanbeveling van de Commissie van admini stratie voor het, Gemeente-Ziekenhuis ter be noeming van een lid van genoemde instelling ter voorziening in de vacature, ontstaan ten gevolge van het door den Heer P. A. van den Berg, in verband met diens vertrek uit de ge meente, genomen ontslag als lid van den Gemeenteraad. Aanbevolen worden: 1. de Heer C. Meijer; 2. de Heer P. J. Scheffers. Benoeming van een lid van de Commissie voor den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon ter voorziening in de vacature, ont staande door de periodieke aftreding als zoo danig van den heer H. Wiekenkamp lid door den Gemeenteraad uit zijn midden gekozen. Aanbeveling van de Commissie voor den Ge meentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulp betoon ter benoeming van een lid harer com missie ter voorziening in de vacature, ontstaande door de periodieke aftreding als zoodanig van den Heer J. van Katwijk Sr. ingezetene der gemeente, geen lid van den raad. Aanbevolen wordt: de Heer J. van Katwijk Sr (aftredend). Aanbeveling van B. en W. tot benoeming van een lid van de Commissie tot wering van school verzuim ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aan den heer J. v. d. Graaf in verband met zijn vertrek uit de gemeente als zoodanig verleende eervol ontslag. Aanbevolen worden: 1. de heer C. Scherpe- nisse, Hoofd van School K.; 2. de heer H. Schenk, Hoofd van School B. Aanbeveling van Curatoren van het Gymna sium ter benoeming van een curator van ge noemde instelling ter voorziening in de vacature, ontstaande door de periodieke aftreding als zoo danig van den beer Ds. V. W. F. B. Schmidt. J de heer Ds. V. W. F. B. Schmidt (aftredend); 2. de heer H. J. Ormel, alhier. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een lid van de Commigsie voor het Stedelijk Museum, ter voorziening in de vacature, ont staan door het aan den heer T. Hoekkstra als zoodanig Verleende eervol ontslag. Aanbevolen worden: 1. de heer A. J. de Koning; 2. de heer'Ds. V. W. F. B. Schidt, alhier. Aanbeveling van het College van administra teuren van het Fonds herkomstig van het voor malig Oude Manhuis te Schiedam, ter benoe ming van een lid van genoemd College ter voorziening in de vacature, ontstaande door de periodieke aftreding als zoodanig van den heer Ir. C. Houtman. Aanbvolen worden: 1. de heer Ir. C. Houtman (aftredend); 2. de heer Mr. H. A. M. Roelants, Burgemeester Knappertlaan 32. Trekken der afdeelingen voor het onderzoek der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1940. Voorstel van B. en W. betreffende onderhand- sche verhuring aan de Afdeeling Rotterdam van „De Nederlandsche Padvinders" (groep 38 Star- renburggroep) van een perceeltje grond, ter oppervlakte van 300 m2, gelegen aan het einde van den Parallelweg, begrensd ten Noorden door de rijwielbergplaats van het Sportpark Oud-Mathenesse, tegen den prijs van 10 per jaar, ten behoeve van het plaatsen van een houten gebouwtje. Voorstel van B. en W. tot verhuring aan de N.V. Onroerende Goederen Trust te Amsterdam van een gedeelte van den open grond, behoo- rende bij het openbare schoolgebouw aan den Singel, tot het daarop bouwen van een loods voor het opslaan van kolen ten behoeve van het „Hema"-gebouw, ter oppervlakte van pl.m. 30 m2, tegen een huurprijs, berekend tegen 30 per jaar. Voorstel van B. en W. betreffende verlenging voor den tijd van één jaar, ingegaan 1 Augus tus 1940, van de met de N.V. Schiedamsche Transport- en Expeditie Maatschappij, alhier, aangegane huur van een perceel grond, gelegen aan de Westerkade, achter de wasscherij „De Pauw", ter grootte van pl.m. 2350 m2, voor den prijs van 400. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van ontwerp-besluiten tot wijziging van de gemeente- begrooting voor den gewonen dienst en voor den kapitaaldienst voor het dienstjaar 1939, in ver band met de afsluiting van de gemeente-reke ning over genoemd dienstjaar. Voorstel van B. en W. tot het opnemen van tijdelijk kasgeld in het 4e kwartaal van 1940 tot een bedrag van ten hoogste 400.000. Voorstel van B. en W.: a. om met den Staat der Nederlanden een overeenkomst aan te gaan tot wijziging van de op 2 December 1935 ingevolge raadsbesluit van 3 Mei 1935 aangegane overeenkomst, in dien zin, dat het daarbij aanvaarde voorschot ten behoeve van de verbetering van de verbin ding van de binnenstad met het nieuwe Westen (bouw Oranjebrug en bijkomende werken) wordt verhoogd met f 114.649,43 tot 459.649,43; b. tot wijziging der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1940 in verband met voormelde uitgave. Voorstel van B. en W. tot: a. het verleenen van een crediet van 1200 ten behoeve van het aanbrengen van electrische verlichting in het gebouw van den St Joris Doelen; b. wijziging van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1940, model D 1200. Voorstel van B. en W. tot: a. het verleenen van een crediet van 650 ten behoeve van de inrichting van een spreekkamer in het gebouw van de Arbeidsbeurs aan het Blb Wijziging van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1940, model D 650. Voorstel van B. en W. tot verhooging van den op de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1940 onder volgnummer 427 uitgetrokken post voor het onderhoud van brandblusch- en red dingsmiddelen met een bedrajg van 2000. zulks in verband met de extra-uitgav'en tengevolge van den afgeloopen strengen winter. Voorstel van B. en W.: a tot het verleenen van een crediet ten be hoeve van de verduistering van gemeentegebou- b. 'tot wijziging der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1940, in verband met voormelde uitgaven. Voorstel van B. en W.: a tot het verleenen v'an een crediet van 1851 voor het aanschaffen van boeken in verband met de vermeerdering van het aantal leerlingen in de examenk!«esen van de Scholen A 1 (hoofd de heer Th. W. Vis) en G 1 (hoofd de heer M. Lemson); b. tot wijzigi;ng in verband hiermede van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1940. Voorstel van B. en W. tot vaststelling voor de bij;zondere schoolbesturen van de vergoeding v'oor vakonderwijs, bedoeld bij artikel 101 bis der Lager Onderwijswet over het jaar 1939. Voorstel van B. en W. om gunstig te beschik ken op het verzoek van de St. Willibrordus- stichting om de benoodigde gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen en leer- en hulpmiddelen in verband met de oprichting van een 8e klasse aan de St. Liduinaschool aan de Lange Haven 27 Voorstel van B. en W. tot aanvulling van het leerplan voor de Gemeentelijke Nijverheids- avondschool in dier voege dat daaraan de vol- gende cursussen worden toegevoegd: a. een cursusu tot opleiding in verband met de eischen van vakbekwaamheid ingevolge de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937; b. een cursus tot opleiding van „meester of „gezel"; Distributie niet waarschijnlijk Onze correspondent te Leiden heeft een onderhoud gehad met den heer J. v. d. Kooy, voorzitter van den Prot. Chr. Bond van han delaren in melk- en zuivelproducten in Nederland, inzake de melkvoorziening van ons land. De heer v. d. Kooy was van meening, dat er geen distributie van melk zal komen, ten zij door allerlei omstandigheden het verbruik zoo groot zou worden, dat slechts door een distributieregeling een billijke verdeeling wordt gewaarborgd. De geruchten dat volle melk door tapte melk zou worden vervangen, achtte de heer v. d. Kooy echter uit de lucht gegrepen. De melkprijzen zullen zich ongetwij feld op hetzelfde niveau als voorgaande jaren bewegen. Zooals altijd zal de melkprijs ook nu in het najaar resp. met één of twee cent de hoogteingaan. Maar hier ligt niets ver ontrustends in, daar dit ieder jaar voorkomt. Trouwens, in het voorjaar gaat dit percen tage er weer af. Dat de melkprijs aan een extra verhooging onderworpen zou zijn, is niet te verwachten. Het vervoer is al tamelijk goed geregeld. Waren er in het begin enkele moeilijkheden te overwinnen* thans is voor een geregelde aanvoer naar de productie-centra gezorgd. Er wordt zoo oeconomisch mogelijk gereden waartoe het melkwinningsgebied in rayons is verdeeld. Onze boterproductie, aldus de heer Van der Kooy, bedroeg in 1939 honderd-en- acht-mi'llioen kg. Hiervan werd vijftig millioen kg in Nederland verbruikt, terwijl de overige acht-en-vijftig millioen werd uitgevoerd en wel in hoofdzaak naar Engeland. Daarnaast namen Duitschland en België ook nog wat boter van ons af. Door de thans geldende distributie-regeling ligt het voor de hand, dat er in ons land meer roomboter voor de consumptie bestemd is. Dat dit uiteindelijk zou leiden tot een boter - tekort is vrijwel uitgesloten, daar toch altijd een afzetgebied gezocht moet worden voor de boter, die anders naar Engeland gaat. Wat de gecondenseerde melk be treft, is het te verwachten, dat deze eerlang weer vrij zal worden gegeven Men wenschte echter eerst de aan de fabrieken aanwezige voorraden op te nemen. Groote invloed van het afslachten van vee op de melkproductie is niet te verwachten, daar de goede melkkoeien na tuurlijk niet worden geslacht. Zij zijn van te groote beteekenis voor de melk- opbrengst. Zeer zeker zal er ook voldoende win ter voer voor de koeien zijn. c. een cursus voor uitgebreid lager nijver heidsonderwijs; d. een cursus tot opleiding voor de toelating tot de Middelbaar Technische School. Voorstel van B. en W.: a. tot het verleenen van een crediet van 8100 ten behoev'e van de uitbreiding van het politiecorps met een 12-tal agenten; b. tot wijziging der gemeente-begrooting voor het loopende dienstjaar in verband met voor melde uitgaaf. Drie „tramkoren" op bezoek In het boerendorp op de „Polyantha" zal Zondag a.s. weer een muzikaal evenement worden georganiseerd, als pendant van het succes, dat behaald werd met het Rotter- damsch Philharmonisch Orkest en Schie dam's Mannenkoor „Orpheus", onder leiding van Eduard Flipse. De nieuwe muzikale gebeurtenis is het bezoek van drie mannenkoren, het R.E.T.- mannenkoor (dr. W. F. Kools), net Amster- damsche Tramkoor „Kunst en Broederschap" (dir. L. C. Keereweer), en het Haagsche Tram Mannenkoor (dir. P. Zwager). Als so listen verleenen hun medewerking mevr. Oskam (sopraan), en J. Th. Bogers (bas). De koren zullen gezamenlijk (160 zangers) uit voeren: „Hymne an die Musik", van Lachner. BEKNELD GERAAKT Gisternamiddag was de 17-jarige W. S„ wonende te Rotterdam, op de Scheepswerf van Wilton-Fijenoord bezig met het verplaat sen van balken, waarbij hij in zittende hou ding steunde tegen de betonnen fundeering, waarop de rails, waarlangs een kraan wordt voortbewogen, zijn aangebracht. Op dat oogenblik kwam de kraan, bediend door F. K. uit Kethel aanrijden. W. S. raakte bekneld tusschen de baanschuiver en de rails. Hij be kwam zware vleeschwonden aan het linker dijbeen, een ontwrichte rechterschouder en een gewonde rechterhand. Hij is per auto naar het Gemeenteziekenhuis overgebracht. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De boeren, die zelf het grootste belang hebben bij een mooie melkopbrengst, heboen er ongetwijfeld voor gezorgd, dat zij voldoende voedsel in voorraad hebben. De meesten heb ben er rekening mede gehouden, dat waar schijnlijk niet voor Februari krachtvoer zal worden verstrekt. Tenslotte verklaarde de heer Van der Kooy, dat er voldoende consumptiemelk beschik baar zal blijven. Ook bij de industrie-melk zal dit wel het geval zijn, maar in ieder geval bij de consumptie-melk, daar, mocht hier de opbrengst maar even haperen, de boeren, die voor de industrie-melk zorgen, dan consump tie-melkers zouden worden. ZWEMINRICHTING AAN DE KOUSHAVEN De zweminrichting aan de Koushaven al hier, die eenige dagen voor het publiek ge sloten was, is thans weer opengesteld. PUINSCHUIMERS In het hoofdbureau van politie alhier zijn ingesloten de 33-jarige puinruimer J. de G. en de 37-jarige losse werkman M. van D. Eerstgenoemde heeft zich schuldig gemaakt aan diefstal van circa 70 kilogram oud koper uit de puinhoopen in de Hugo de Grootstraat- Van D. heeft het gestolen koper vervoerd naar een opkooper. Zij zijn ter beschikkin ggesteld van den officier van justitie. ONGELUK OP EEN SCHEEPSWERF. Gistermiddag was de 17-jarige W. S., wo nende te Rotterdam, op de scheepswerf van Wilton-Fijenoord bezig met het verplaatsen van balken, waarbij hij in zittende houding steunde tegen de betonnen fundeering waarop rails, waarlangs een kraan wordt voortbewo gen, zijn aangebracht. Op dat oogenblik kwam de kraan, bediend door F. K. uit Kethel, aan rijden, S. raakte gakneld tusschen baanschui ver en rails. Hij kreeg zware vleeschwonden aan het linker dijbeen, een ontwrichten rech terschouder en een gewonde rechterhand. Hij is per auto naar het gemeenteziekenhuis te Schiedam overgebracht. VERDUISTERING VAN GEHUURDE ZAKEN Op het politiebureau Warmoesstraat te Am- sterdam is opgesloten een 30-jarige man,, die zich schuldig gemaakt heeft aan het te gelde maken van gehuurde goederen in het bijzonder rijwielen en kleine beeldhouwwerken. Hij huurde fietsen en beeldjes, verkocht deze daarna echter en maakte het geld in de op. De man is gisteravond in het centrum der stad door de politie gearresteerd. 4000 POND KOFFIE IN BESLAG GENOMEN Ambtenaren van den Centralen Crisisdienst hebben ten nadeele van den handelaar H, te Sambeek een partij van 4000 pond ongebrande koffie in beslag genomen. Hij werd op heeterdaad betrapt bij het ver voeren van genoemde partij, zonder in het be zit te zijn van de vereischte documenten. Na verhoor en opgemaakt proces-verbaal is H. wederom op vrije voeten gesteld. BIJNA VERDRONKEN Bij het baden in zee aan het noordelijke deel van de gemeente 's-Gravenhage, kwam de 22-jarige Amsterdammer W. T. in levensgevaar te verkeeren. Op zijn hulpgeroep snelden twee andere baders (een Delftenaar en een Rotterdammer) toe, die er in slaagden den drenke ling op het droge te brengen, doch deze was inmiddels buiten bewustzijn geraakt. Door kunstmatige ademhaling wisten zijn redders hem tot bewustzijn te brengen. Daarna nam de ter hulp geroepen geneeskundige dienst de zorg over en vervoerde den Amsterdam mer naar het ziekenhuis Bronovo, waar hij nog korten tijd zal moeten worden verpleegd. Diefstallen, inbraken enz. Gisternacht hebben ongenoode gasten zich toegang verschaft tot den winkel van den manufacturier J. K. aan de Beyerlandschela=m alhier. Vermist wordt een hoeveelheid dames- en kinderkleeding, alsmede een aantal tafel lakens, servetten, etc., tezamen voor een waar de van ruim 100. Ongelukken Gistermiddag is de 33-jarige puinruimer A. Jansen wonende in de Entrepotstraat alhier, bij opruimingswerkzaamheden op den Schiedam- schedijk, terecht gekomen onder een omvallen- den muur. Met inwendige kneuzingen is hij per auto van den G.G.D. naar het Sint Franciscus Gasthuis overgebracht. De 5-jarige M. Schel wonende in de Wille- brordustraat alhier is gistermiddag in die straat van een handwagen gevallen. De jongen be kwam een rechterarmbreuk en is in het zieken huis aan den Bergweg opgenomen. B.z.a. NET MEISJE, 17 jaar, voor in de huishouding, liefst Blijdorp of Overschie. D. v. d. Wel, Oude Kleiweg 15, Overschie. B.z.a. JONGSTE BEDIENDE, leeft. 16 j„ met Mulo- en typediploma. Br. ond. No. 7631, bur. Maasbode, Polderlaan 44, R'dam-Zuid. BIEDT ZICH _AAN flinke huis- naaister, zeer goed kunnende naaien en verstellen 1.50 per dag. By. No. 253, H.N.D. Rotterdam. Iedereen heeft OUD GOUD te ver- koopen. Den- hoogsten prijs betaalt Leo van Ierland, West Kruiskade 50. R'dam. Beëedigd deskundige TE KOOP GEVRAAGD. gehUele of ged. inboedels, waarbij haarden, kachels, fornuizen, meubelen, bu reaux, antiquiteiten, kristal, heeren- kleeding, karpêtten, rijwielen, zol- deropruj.ningen. P. F. Smeets, e e'd 91, Schiedam. TE KOOP een vier-deurs Opeltje 1934, loopt 1 op 14 en een Chevro let vrachtwagentje 1 ton. Bevr. Dubbeldamscheweg 98 zw, Dordt. TE KOOP 4 eiken stoelen, 1 arm stoel en 1 theekast 25.D. Span- jersberg, St. Liduinastr. £4, Schied. Te koop ZAKENCOMPLEX, woon huis, kantoor, magazijnatelier en pakhuisruimten, onmiddellijk bij expeditie en aan groot vaarwater. Engelb.kade 3^7, Dordt. Inl. No. 249, H.N.D.Rotterdam. GEPENSXONNEERD AMBTENAAR (gezin drie personen), vraagt tegen October of eerder te huur 2e étage (met balcon) of gedeeltelijke wo ning, huurprijs 30 per maand, ge zellige stand, Rotterdam. Br. G. van Vugt, Wasstraat 13, Leiden. VOORSCHOTTEN met en zonder borg, le Rotterdamsche Hulpbantc, opgericht 1908, Claes de Vrieselaan 61a, (v.h. Boschje 14 èt), Tel. 377S9, Rotterdam. WAAROM KOOPT U een tweede- handsch Naaimachine als U bij Kramers' Naaimachinehandel, Stre- velsweg No. 27, R'dam, een nieuwe kunt koopen voor weinig geid? VERHUIZINGEN binnen en buiten de stad met goed materiaal onder garantie, bergplaats voor inboedels. Fa. G. Lubbera Zoomstr. 83, Telef 46182, R'dam. STOFZUIGER STUK? Bel op 47845. Alle onderdeelen, koolbur- stels, slangen, enz. Stofzuigerhuis Oppert. Tijdelijk Schiekade 171. Rotterdam VAKPÉDICURE M. BACKERS. tegenover Land v. Hoboken, Nw. Binnenweg 79 b, R'dam. Spreek uren 26. Andere uren -ook aan huis te ontbieden. Telefoon 38503 (p.a. Meijer), naar Backers vragen s.v.p. per telefoon. Algehele be handeling met alcohol en massage 1.gewoon 75 cent. Absoluut pijnloos. POSTZEGELHANDEL „JAVA".Het vertrouwdste en goedkoopste adres! Uw aangewezen adres voor zegels van Nederland en Koloniën. Inkoop van alle soorten postzegels! Hoofd straat 235, Schiedam. 5044 GLAS IN LOOD bovenlichten, ook reparatie. Glasplaten voor meube len en étalage. Glazenmakerij J. P. Roozen, Boezemstraat 99, Coolsche- straat 53, Vrederioordkade 8. Tel. 45476, Rotterdam. WORDT WAKKER Koopt Uw Meubelen bij Joh. Bak ker. Alle getroffenen korting. Komt eens kijken? Bergweg 162. Rotterdam Te bereiken met tram- lijnen 10-11-22 en de Autobussen. BEDDEN, 2 persoons, Java-kapok- vulling (dus geen gemalen lorren), 22 75 en 29.50. Veerende matras stellen met onbeperkte garantie. De Beddenbeurs, Rotterd.dijk 25 a, Schiedam. VLOERKLEEDEN. Origineel De- venter, van de Kon. Ver. Tapijt- fabrieken, (3 x 4) 19.50 en 23.50. Haarvelours en Wilton karpetten, nu nog zonder bon. De Beddenbeurs, Rotterdamschedijk 25 a, Schiedam. LEDIKANTEN. 2 persoons, 6.75, in massief eiken 16.75, Engelsche ledikanten, 1 persoons, 9.75. Opklap- bedden met gezondheidsmatras 12.75 Ombouwkasten 5.75 in de Bedden beurs, Rotterd.dijk 25a, Schiedam. SLAAPKAMERS, Old finish 44.75, eiken met groote 3 deurs kast 32.50, grnt toogledikant met aangebouw de nachtkasten, ruime 3 deurskast 109—, H«ast U, de Beddenbeurs. Rotterdamschedijk 25a, Schiedam. HEDEN ONTVANGEN! Kinder leesboeken en schets- en teeken- boeken, ook ruime keuze fantasie- en stadskaarten. J. B. Haring, Broersvest 47, Tel. 68432, Schiedam. Met goedkeuring van de Stichting „ROTTERDAM 1940". Bekende plekjes van Rotterdam in acht prentbriefkaarten naar aquarellen van J. H. Mastenbroek. Prijs 75 ct. J. B. Haring, Broersvest 47, Schie dam. Tel. 68432. POFFERTJES- EN WAFELEN BAKKERIJ. Vanouds bekend C. J. VisserHeijstek, Hoogstraat 169, Schiedam, bij de Gr. Markt. Tel. 67986, geen filialen. Bestellingen worden aan huis bezorgd! Alleen Hoogstr." 169.' 5077 ZONDER PUNTEN, 4 zwarte Ja ponnen, m. 50 - 46, 4.tevens 2 witte Schorten met mouwen 2.—. Oostsingel 7a, Schiedam. 747 L. BOON, Huysmanstr. 78, Schie dam, Tel. 69719. Brandstoffenhandel, goederenvervoer. Een oud ver trouwd adres! Vraagt inlichtingen. GEEN GEHOOR? Meyer's Zaken- telefoon zorgt er voor. Nu geen moeilijkheden meer met telefoon aansluitingen. Wij zorgen voor on middellijk contact. Vraagt inlich tingen Hooikade 2, Schiedam. Tel. 68076. ZONDER PUNTEN. Ledikanten Opklapbedden, Ombouwen, Vloer zeil. „De Beddencentrale", Hoog straat 156, Schiedam; Schietbaan laan 90, R'dam. NOG GOEDE COLLECTIE Opklap- bedden. Dekens, Veerende matras sen. „De Beddencentrale" Hoog straat 156, Schiedam; Schietbaan laan 90, R'dam. OPENLIJK DANK aan de H. Li- duina en St. Antonius voor welsla gen van examens. H. A. T. Kloos, Westfrankel.str. 104, Schiedam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1