I V Polyantha HENRI REBERS, MAHNENZANG Laatste Berichten PAG. 5 ROTTERDAM Om den Zilveren Voetbal Burgerlijke Stand Rotterdamsche Gemeentepublicaties SCHIEDAM Brugstuk gekanteld HET NIEUWE DAGBLAD VAN VRIJDAG 30 AUGUSTUS PAG. 5 Een woord van mr. Oud J. E. VAN RIET De scheidende directeur der Gemeentelijke Arbeidsbeurs DE NIEUWE DIRECTEUR VAN DE ARBEIDSBEURS J. M. Niiman Dzn. Plunderaars tot een half jaar veroordeeld GEMEENTERAAD Vergadering van Donderdag 29 Augustus R.K. Gymnasium en H.B.S. Waar de lessen zullen gegeven worden Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankon digingen van het gemeentebestuur Geen muziekbelasting tijdens de Polyantha bloemententoonstelling ALLE LEERBOEKEN en T eekenschoolbenoodigdheden Zondag 1 September van 24 uur Ernstig ongeluk te Zaltbommel - Twee dooden, tien zwaar gewonden en vijf vermisten DISTRIBUTIEBONNEN Brood Koffie en thee Suiker Vele processen-verbaal wegens onvoldoende verduistering De Nederlandsche Dagbladpers Het Winkelstraatje voor het Post kantoor te Rotterdam Onze burgemeester schrijft in een aanbe velend woord voor het bezoek aan deze wed strijden o.m.: „De organisatoren hebben besloten de opbrengst van de wedstrijden geheel ter beschikking te stellen van de in Mei ge troffen Rotterdamsche bevolking. Of dit plan zal slagen hangt van het publiek af. Maar er bestaat, dunkt mij, geen twijfel over, of het publiek, dat deze wedstrijden als inzet van het officieele voetbalseizoen steeds zoo op prijs pleegt te stellen, zal, nu het dit weet, in dub belen getale de wedstrijden willen bij wonen." De gemeenteraad heeft gistermiddag een voorstel van B. en W. aangenomen om aan den heer J. E. van Riet op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ont slag te verleenen als directeur van de Gemeentelijke arbeidsbeurs en van de Gemeentelijke personeekreserve. Met ingang van denzelfden datum is in zijn plaats benoemd de adjunct-directeur van den dienst van Maatschappelijk hulp betoon, de heer A. N. van Mill. Met den heer Van Riet zal één der ver dienstelijkste hoofdambtenaren, met een ge vestigde reputatie in het sociale leven, den gemeentelijken dienst verlaten. In 1880 te ,:x -X; ma De gemeenteraad heeft gisteren, zooals we reeds hebben gemeld, tot directeur van de gemeentelijke arbeidsbeurs benoemd, den heer A. N. van Mill, thans adjunct-directeur Schiedam geboren, werd de scheidende func- tionnaris op 1 Januari 1910 bij de oprich ting vam de gemeentelijke arbeidsbeurs be noemd tot directeur van aere instelling, die inmiddels, niet het minst dank zij zijn werk zaamheden, uitgegroeid is tot het centrale orgaan van sociale bemoeiingen van dezen tijd. Veel heeft hij o.a. bijgedragen tot het' oprichten van een gemeentelijke arbeidsbeurs voor zeelieden, waardoor een einde gemaakt werd aan de min of meer beruchte practijken der vroegere shippingmasters. Ook werd hij indertijd belast met de leiding t'an de ge meentelijke arbeidsreserve, t€rw"1,a^l® ouolt" voering van de gemeentelijke wachtgeldrege ling eveneens aan hem werd toevertrouwd. Vóór zijn benoeming aan de arbeidsbeurs alhier was de heer Van Riet reeds vele jaren dn zijn geboortestad op sociaal gebied werk zaam; o. a. was hij secretaris van :,e t°en- malige Kamers van Arbeid en van het be stuur van de Schiedamsche arbeidsbeurs. Ook bewoog hij zich op het terrein van het 'vakonderwijs, de ziekenzorg en den coöpera tieven woningbouw. De oprichting van de Schiedamsche ambachtsschool en van het Algemeen ziekenfonds Schiedam *(A.Z.S.) is mede aan zijn initiatief te danken In de ontwikkeling van de openbare arbeidsbemiddeling bier te lande heeft de heer Van Riet een werkzaam aandeel gehad. Hij was eenige jaren lid van de rijks centrale commissie van bijstand voor de arbeidsbe middeling en migratie en gedurende eenige jaren secretaris van de rijkscommissie van advies voor de arbeidsbemiddeling voor handelsreizigers. Verscheidene artikelen en praeadviezen over met de arbeidsbemiddeling verband houdende onderwerpen zijn van zijn band verschenen. De heer Van Riet heeft in den loop der I..™ meniae vertrouwenspositie in het ver- EiSven ingenomen. In dit verband noemerf wij zijn be^htoaatschap. vamde Vereeniging van Nederlands ene zen? 5n voorzitterschap van de Vereeniging van leiders van openbare instelling hoeve van de arbeidsmarkt (arbeidsbemid deling en werkloosheidsverzekering!, van welke organisatie hij tevens mede-opricnie is; zijn voorzitterschap van de gemeentelijke commissie voor vakonderwijs aan werklooze vakarbeiders en handels- en kantoorbedien den en zijn lidmaatschap van het Centraal comité tot ontwikkeling en ontspanning van jeugdige werkloozen. Verdere maatschappe lijke functies bekleedde hij als secretaris- penningmeester van de Vereeniging tot voor lichting bij beroepskeuze en als penning meester van de afdeeling Rotterdam, tevens hoofdbestuurslid, van de Nationale vereeni ging tot steun aan miliciens. Tengevolge van de toegenomen werkloos heid heeft het arbeidsveld van de gemeen telijke arbeidsbeurs de laatste jaren gestadig Uitbreiding ondergaay. Sinds de bezetting van ons land heeft de dienst er een nieuwe, verantwoordelijke taak bij-gekregen: het rege len van de uitzending van Rotterdamsche werkloozen naar Duitschland. Ook aan deze nieuwe taak heeft de scheidende directeur zich met volle toewijding £®§even. De gebeurtenissen van 1" Mei zijn aan de arbeidsbeurs, althans wat haar behuizing be treft, niet onopgemerkt vooibij gegaan. Onder de energieke leiding van haar direc teur kon zij echter spoedig daarna, hoewel verspreid over verschillende gebouwen, haar functie hervatten. Intusschen zal het contact tusschen de arbeidsbeurs en haar tegenwoor- digcii directeur voorloopig nog niet geheel en al verbroken worden. Een jaar nog blijft de heer Van Riet als adviseur aan den dienst verbonden, zoodat men daar nog ruimschoots van zijn rijpe ervaringen zal kunnen profiteeren. R.H.C. DE KNIJZER De R.H.C. De Knijzer hield een onderling puntenconcours in de Schie nabij de Kande laar. De uitslag luidt als volgt: 1. G. Schillen; 2. M. Molders; 3. M. A. Broek- jnans; 4. J. G. Buising; 5. M. Schillen; 6. J. Buising jr.; 7. T. Buising. n Het concours stond onder leiding van den <5«r L. P. Bu'sing. van Maatschappelijk hulpbetoon te dezer stede, vroeger ingenieur bij Gemeentewerken te Groningen. Zijn zilveren jubileum bij de n.v. machine fabriek Hensen. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. M. Nijman Dzn., directeur van de n.v. machinefabriek Hensen alhier, bij deze n.v. in dienst trad. Hij kwam als teeke naar bij genoemde fabriek en reeds na eenige jaien volgde zijn aanstelling tot chef-teeke naar. In 1937 werd hij benoemd tot procu ratiehouder. In verband met de omstandig heid, dat de toenmalige directeur, wijlen de heer A. Th. Hensen, voortdurend met ziekte had te kampen, werd de heer Nijman m 1933 benoemd tot onder-directeur. Drie jaren later bij het overlijden van den heer Hensen, volgde zijn benoeming to;t directeur. Dank zij de vooruitstrevendheid en de energie, waarmede de heer Nijman de zaak heeft geleid, is het bedrijf vooral in de laatste jaren enorm uitgegroeid. Het verschaft thans aan ca. 250 man arbeid. Het is een der groot ste liftfabrieken in ons land, terwijl bij vrij wel allé scheepswerven in ons land werf- kranen van de n.v. machinefabriek Hensen in bedrijf zijn, welke alle naar eigen ontwerp zijn uitgevoerd. In de Maasstad zijn Tevens verschillende groote havenkranen van ge noemde n.v. gemonteerd. Ook in het vereenigingsleven bekleedt de heer Nijman tal van vooraanstaande functies, o.a. in de vereeniging vam liftfabrikanl^n en in het instituut voor lifttechniek, waarvoor hij zitting heeft in een viertal subcommissies. Hij maakt ook deel uit van het bestuur van de vereeniging „De Ambachtsschool" te dezer stede en is als leeraar verbonden aan de Academie voor beeldende kunsten en techni sche wetenschappen alhier. Op gereformeerd kerkelijk gebied maakt de heer Nijman zich bijzonder verdienstelijk. Het jubileum van den heer Nijman zal morgen officieel herdacht worden in „Park- S'"-. waar tusschen 10 en 11% uur v.m. een glnS Plaats vindt, terwijl van 121 uur receptie zal worden gehouden. EEN merkwaardig JUBILEUM heir1P.aLfmaishoen van^nvn /^«Th *1 tot secretaris van de Zuid-H0^^cta° w- eeniging en ^cretarislen, een functie, die de heer Lamaison een halve eeuw lang met ambitie en toewijding heeft vervuld. De heer Lamaison van Heenvliet is den lSen December 1857 te Heenvliet geboren in i879 werd hij eerste ambtenaar ter secretarie van Kralingen, om tien jaren later te worden be- il,mSdimb!«n.ar tor beschikking gest.M van de afdeeling plaatselijke werken te op 1 Juni 1896 werd hij hoofdambtenaar a het bureau van denzelfden dienst en op 1907 gemeente-ontvanger van Rotterdam, ais hoedanig hij op 1 Januari 1927 werd gepei - sionneerd. RECHTBANK TE''ROTTERDAM. Vanochtend hebben zich voor den politic- rechter nog een paar ipenschen te verantwoor den gehad, die op 14 Mei meenden, dat zij alles maar weg mochten nemen. H. J. v. H. had op deze wijze een paar radio toestellen en lampen bemachtigd. De caféhou der J. v. d. W. had zijn voorraad aangevuld met geroofde blikken soep e.d. Het excuus dat de daders in deze gevallen wel probeeren aan te voeren, n.l. dat zij had den willen redden wat er nog te redden viel, is niet steeds gegrond; althans voor zoover men geen gehoor heeft gegeven aan den oproep van de politie dat ieder die „geredde" - goede ren onder zich heeft, deze in moet leveren. De officier van justitie vond dit ernstige gevallen en eischte het maximum, wat de politierechter op mag leggen, een half jaar gevangenisstraf. Het vonnis luidde conform den eisch. De raad heeft gisteren alle op de agenda voorkomende voorstellen zonder eenige wij ziging aanvaard. Echter niet zonder dat er over enkele is geredekaveld, zoodat de verga dering te ruim half vier werd gesloten. De nieuwe directeur van de arbeidsbeurs. Nadat de heer KERSTEN, de nieuwe vertegenwoordiger der staatkundig gerefor meerden plaats had genomen op den ouden zetel, dien hij heeft ingenomen, vóór de heer van Dis hem daarvan had weggedrongen, heeft de heer VAN BURINK verzet aangetee- kend tegen de wijze, waarop B. en W. het directoraat van de arbeidsbeurs willen bezet ten, nu de heer van Riet, die meer dan dertig jaren deze instelling heeft geleid en dat heeft gedaan op een manier, waardoor ze een voor beeld is geworden voor het heele land, op zijn verzoek van zijn functie is ontheven. De heer van Riet ziet er tegenop, op zijn leeftijd de arbeidsbeurs, die al haar bescheiden heeft verloren zien gaan, weer op te bouwen en is van oordeel, dat een jongere kracht beter tegen die zware taak zal zijn opgewassen. Het is in den raad niet gezegd, maar we meenen, dat de heer van Riet zich wel bereid heeft verklaard, zijn opvolger als adviseur ter zijde te blijven staan. Hoe het zij, de heer v. BU RINK had er bezwaar tegen, dat B. en W. niet naar een opvolger hadden gezocht in de ge lederen der employé's van de arbeidsbeurs zelve. Z.i. had men een oproep moeten plaat sen voor deze gewichtige betrekking en ten slotte kwam het hem onjuist voor, dat men in dezen tijd, nu ook van maatschappelijk hulpbetoon zooveel gevraagd wordt, een van de leidende functionarissen daar weghaalt. De heer DE JONG prees den heer van Riet nog eens als een uitnemend hoofdambtenaar, maar verzocht het college een eind te maken aan de salarieering door middel van een honorarium plus een toelage, welk systeem men voor den nieuwen directeur der gemeentelijke arbeids beurs blijkbaar uit de stukken blijkt dat niet weer wil gaan toepassen. Wethouder DONNER het in zijn antwoord op de gemaakte opmerkingen doorschemeren, dat indertijd de heer Bakker, hoofdcommies aan de Arbeidsbeurs de aangewezen opvolger van den heer van Riet zou zijn geweest. Maar Den Haag heeft ons den heer Bakker af gesnoept. Een geschikten candidaat vond men in den heer van Mill, die de plaatselijke toestanden kent; er was eenige haast bij de benoeming, omdat de heer van Riet, die reeds meermalen te kennen had gegeven, te willen heengaan, nu per 1 October wilde vertrekken en zoo is men tot de thans aan den raad voorgelegde aanbeveling gekomen. In de va cature aan Maatschappelijk Hulpbetoon zal zoo spoedig mogelijk worden voorzien. Het door den heer de Jong gewraakte systeem van salarieering had men moeten toepassen, om dat de heer Van Mill anders in salaris zou zijn achteruitgegaan. De directeur van de Arbeids beurs staat nu eenmaal in een andere salaris- klasse. De heer v. BURINK was nog geenszins vol daan door dit antwoord, maar een verzoek aan B. en W. om de voordracht terug te nemen, goot hij niet in den vorm van een voorstel. Alleen heeft hij aan het slot van het debat, zooals hij trouwens ook aan het begin reeds had gedaan, toen hij motiveerde, waar om hij geen „gesloten deuren" vroeg, er nog eens met nadruk op gewezen, dat ook voor hem de persoon van den heer v. Mill buiten de kwestie stond. De raad heeft getoond den heer Van Mill den juisten man te achten. Met 32 van de 34 uitgebrachte stemmen werd hij benoemd. De ventverordening. Natuurlijk kwam bij het voorstel van B. en W. in zake Wijziging van de vent ver ordening de heer van Burink weer in het geweer. Hij kwam op voor de schillenophalers, die vast en zeker gedacht hadden in de verordening te zullen worden opgenomen velen hadden hun portret al laten maken om het op hun kaart te plakken maar plotseling hadden zij vernomen, dat hun erkenning niet zou door gaan. Daarmee is deze groep menschen gedu peerd en wordt de veevoedervoorziening niet gediend. Waarom hebben B. en W. trouwens de burgerij al niet eens opgeroepen om geen etensresten te laten verloren gaan door ze in de vuilnisbakken te deponeeren? Wethouder DE ZEEUW bracht de actie in het land ter sprake om de afvalproducten ge organiseerd te verzamelen. Onze reinigings dienst acht de wijze, waarop onze schillen ophalers hun wijken uitkammen, beter dan een overheidsapparaat en B. en W. hebben in dien geest ook geantwoord aan bedoelde lan delijke beweging. In afwachting echter van nadere beslissingen van hoogere instanties daaromtrent moeten de schillenophalers even wachten. Inmiddels zullen B. en W. over wegen of ze de gemeentenaressen niet eens zullen opwekken zuinig te zijn met schillen, etensresten e.t.q. Maar één ruk aan de bel van den schillenboer legt meer gewicht in dit geval alleen natuurlijk! in de schaal dan vele woorden van het college. De heer NELEMANS wilde nog eens de puntjes op de i zetten door in de verordening op te nemen, dat de tijdelijke ventverorde- ningen slechts worden uitgereikt aan nering doenden, wier zaken bij de gebeurtenissen van de maand Mei 1940 verloren zijn gegaan. In dezen geest hebben we het ook bedoeld, aldus wethouder DE ZEEUW, maar gij legt ons door deze zoo preciese omschrijving te veel aan banden. Met 10 tegen 25 stemmen werd het amen dement-Nelemans verworpen. Bij de aan de agenda toegevoegde inge komen stukken heeft de heer v. BURINK zich tot tolk gemaakt van steuntrekkenden, die op de noodige voorzieningen wel heel lang moeten wachten. De heer KEESEN interrum peerde, dat een raadslid zulke zaken persoon lijk met den dienst van Maatschappelijk Hulp betoon moet behandelen; waarmede de heer Van Burink het in geenen deele eens was. Inlichting van den raad over de wijze van afdoening werd hem toegezegd. Wegens bezetting van het schoolgebouw aan den Beukelsdijk zullen de lessen elders gogeven moeten worden en wel voor het Gymnasium in de U.L.O. school Oostervant- straat 20 en voor de H.B.S. in de U.L.O.school Boschje 5. Met deze scholen is een regeling getroffen, zoodat hot onderwijs op halve dagen gegeven kan worden. De lessen zullen Maandag 9 September aanvangen. Maandag a.s. behoeft dus niemand op school te komen Verdere bijzonderheden zullen in den loop van de volgende week per circulaire aan de ouders bekend gemaakt worden. R.K. GEMENGD KOOR Na de vacantie-rust vangen de repetities weder aan op Vrijdag 29 Augustus, voor allen (dames en heeren) om half acht in hét lokaal der gemeenteschool Van Speykstraat. Op aller aanwezigheid wordt gerekend. Zoo als bekend is zal worden voortgegaan met he+ instudeeren van het Requiem van Verdi. Het is de bedoeling dit werk in het komende seizoen uit te voeren. Zangeressen en zangers, niet-leden en oud leden die aan de uitvoering willen meewer ken zijn op de repetitis hartelijk welkom. SCHAAKVER. HET CENTRUM Gisteravond werden de volgende plaatsing- wedstrijden gespeeld. De uitslagen zijn als volgt: J. J. W. Konings—A. Neuteboom, afgebr.; P. BoensmaL. Saarloos afgebr.; N. Voituron W. de Witte »1—0; J. Batenburg—A. v. d. Starre 10, B. GroustraW. Rotteveel afgebr.; S. Tui- nenburg—J. Hulsker 10; G. BloemersA. Timmerman 01, G. TuineburgW. H. v. d. Polder 01; R. W. WeemhoffA. Everts 0—1; J. B. BootC. v. Rooyen 01. Voor de huish. Noodcompetitie werden de volgende wedstrijden gespeeld: M. GodschalkJ. A. H. v. d. Poort, afgebr.; W. ErdtsieckP. Rigihini 04; C. Neuteboom D. Zuur afgebr.; B. v. d. SluysF. Hantelman 10; J. v. SteenwijkA. Mes ONDERTROUWD. 29 Augustus. J. Rond, jm. 37 en C. Rademaker, jd. 30 3. T P. Refsti, jm. 28 en A. Goossen, ges. 27 J. A. v. Bavel, jm. 54 en M. M. Backbier, jd. 26 J. A F J. Blom, jm. 24 en A. Enzlin, jd. 25 j. A. C. Borst jm. 20 en W. H. G. Hoffman jd. 23 j. A. A. Bos, jm. 25 en L. Spek, jd. 24 j. K. F. Brechimainn, jm. 25 j. en M. Polderman, jd. 22 K. A. Brockmeier, jm. 38 en W. Zoomermeijer jd 28 G de Bruijn, jm. 21. en S. G. Abma ju. 17 j. N. Dits, jm 24 en J. G. v. Bavel, jd. 28 j. H. I. Drent, jm. 25 en H. M. Verhoog jd. 24 j. J. H. Dumas, jm. 26 en P. Kwak jd. 22 j. A. v. Dijk, jm 23 en A. Philipsen, jd. 19 j. B. G. Elvers, jm. 26 en H. A. Verhagen, jd. 25 j. J v. Eijk. jm 26 en W. Würtz, jd. 24 j. P. v. de Giessen, jm 22 en A. P. Stark, jd. 19 j. C B. J. Groenen'berg, jm. 28 en F. W. van Schagen, jd. 29 j. A. Groenewegen, jm 36 en J. M. S Schutte jd. 31 j. A. H. Haasdijk. jm 26 en M, Hakbijl, jd. 22 j. A. C. Haazer, jm 32 en A. Kastelic, jd. 30 j. T. J. D. Haentjens, jm. 24 en J. v. Russel, jd. 20 j. D. Holleman, jm 31 en A. A. de Bruijne, jd. 25 j. A. C. Hunik, jm 29 en M. C. Stout, jd. 27 j. P. Heini'k, jm. 26 en S. A. Bos, jd. 23 j. C. Kers, jm. 22 en J. Udo, jd. 20 j. J. M, v. Kints, jm. 24 en H. H. v. Dijk, jd. 27 j. F. Kort, jm. 33 en L. J. H. Greey, jd. 29 j. J. Lekikerkerk, ges. 32 en M. Nieman, jd. 28 J. P. A. Lodewijk, jm. 23 en J. J. Nieuwenburg, jd. 20 R. H. J. Lommen. j.m, 38 en A. M. v. der Ham, jd. 33 C. A. Lu'b, jm. 27 en J. Bakker, jd. 23. H, M. Moreel, jm. 29 en M. L. v. der Have, jd. 28 j. C. v. Oortmerssen, jm. 22 en M. Vermaas, jd. 24 j. J. C. Oosterwijk, jm. 24 en C. T. v. Maaren, jd. 21 j. P. J. Scholten, jm. 31 en C. Smit, jd. 26 j. J A v. Walsum, jm. 25 en A. Bothof, jd. 24 J. J. A. Wuijster, jm. 23 en C. de Munnik, jd. 22 j. P. H. C. Vrins, jm. 26 en A. Bras, jd. 23 j. W Stevens, jm. 24 en F. W. Lengkeek, jd. 24 j. M. C. P. v. Til, jm. 21 en E. J. A. Poppeliers, jd. 17 P. A. Mertens, jm. 30 en C. P. Lange, jd. 28 j. A. Elshout, jm. 33 en M. A. v. der Ros, jd. 31 J H. J. Hanselaar, jm. 36 en B. J. L. Visser, jd. 28 j. G, Klompenhouwer, jm. 24 en M. v. Pelt, jd. 25 j. J. M. Kluin, jm. .27 en C. J. Nekemati, jd. 25 j. C. J. de Koning, jm. 18 en J. E. Valkenburg jd. 19 j. J. Kortland, jm. 23 en M. v. Boxel. jd. 19 j. L W. Knijper, jm. 31 en J. v. Velzen jd. 28 J. J. Leentvaar. jm. 27 en W. H. Weber, jd. 22 j. C. J. Lierop, jm. 33 en T'. Blokzijl, ges. 21 j. G. C. v. Meggelen, jm. 22 en J. Wuijster, jd. 19 j. J Molenaar, wed. 41 en A. M. v Wensveen, wed. 33. M, Murel, jm. 27 en J. H. W. Rosman, jd. 26 j. O. V. Overeem, jm. 23 en C. W. v. Zijderveld, jd. 22 B. T. Pattes, jim. 25 en G. de Bruijn, jd. 22 j. B. Roest, jm. 26 en W. Meenerman, jd. 23 j. J. van 't Sant, ges. 36 en M. I. J. Penders, jd. 35 J. C. J. Smit, jm. 26 en E. Maas, jd. 23 j. F. C. W Spliethoff. jm 24 en C T. v. d. Linden, jd. 21 A. C. v. der Stappen, jm. 24 en M. Slis, Jd. 18 j. P. A. Strik, wed. 53 en T. Smit, wed. 40 j. J. A. Tertoolen, jm. 24 en A. C. Potuijt, jd. 24 j. J. Veldt, jm. 28 en J. Lindt, id. 24 j. M. P. Verbeek, jm. 28 en P. A. Ardon, jd. 28 J. J. P. Vermey, jm. 40 en M. Leunis, jd. 30 J. J. Voorrecht, jm. 23 en T. A. M. de Wit, jd. 21 j G. Vroomibout. jm. 21 en B. v. Schalk, jd. 18 j. B. Wenner, jm. 27 en G. J. J. Breemer, jd. 28 J. J. P. v. der Wiele, jm. 38 en E. Fransen, ges. 31 j. C. A. de Winter, jm. 26 en H. van Zuuren, jd. 20 j. J. Wisrneijer, jm. 25 en 'L. Versloot, jd. 26 J. P. de Wit, jm. 26 en M. Molenaar, wed. 32 j. K. Zuidmeer, jm. 33 en M. Boeren, jd. 28 j. M. J. Bronmans, jm. 24 en D. Zuur, jd. 21 J. A. C. v. Campenhouit, jm. 23 en A. E. M. v. Dongen, jd. 19 j. J. Klingenberg, jm. 24 en K. de Vos, Jd. 20 J. L. J. Teller, jm. 20 en P. H. Spanenburg, jd. 17 J. W. F. v. Vliet, jm. 19 en E. v. Oort. jd. 17 j. Aangiften van 29 Augustus. BEVALLEN: D. SchoonhovenSchnitger, z.\ M. M. StruijkOtte, d.L. F. M. Schikhof—Mulder, d.W. H. J. W. TuinenburgDekker, d.P. C. Groenendijk—Romijn, z.P. -T. v. Oeveren—Vlas veld, z.K. de VriesHeiser d.P. Broeders— Hogendoorn, z.H. U. BerkhoutWesdorp, d. M. BetJoosten, z.A. c. v. d. Wantde Waard, z. J. A. P. M. v. Dalenv. d. Logt, z.W. Ver hulst—de Knoop. z.M. C. Abma—Alphenaar, d., L. Kok—Speksnijder, d.A. S. M. Kneppers—v. Baaien, z. Y. v. d. KleijJelteman, d.W. Knoope, Tuns, z.C. v. Heinsbergv. Belle z. D. Smaling—de Groot, z.A. Bosde Vos, z.H. P. v. d. Boom—de Vletter, z.J. H. Sponselee— Blom, d.G. R. OlffersAlders, d.P. Adamsde Rijke, z. H G GroeneveldHendriks, z.M. A E. Buitendijk—v'. Oosterhout, z. OVERLEDEN C. Kerkhof, wed. v. D. Groene- weg, 70 j. C. H. K. Alers, wednr V. A. M. Spijk- man 72 'j.A. Muller, man v. G. v. d. Broek, 77 j. K. Fekkes, wednr. v. H Schaddenhorst, 85 j. C. H. v. Daalen, wed. v. J. O. Kielen, 62 j.J. S. v. Ree, man v. A. E. v. Schijndel, 65 j.T. v. d. Burg, vrouw v. D. N. Lutteken. 65 1.E. A. Loggen, man v. C Riiswük, 40 i. OPENBAAR SLACHTHUIS EN VEEMARKT De Directeur van het Openbaar Slachthuis en de Veemarkt maakt bekend, dat in ver band met de heerschende duisternis in de vroege morgenuren en de daaruit voort vloeiende moeilijkheden bij het vervoer van vee naar de markt, de Veemarkt te Rotterdam met ingang van 1 September 1940 op Dinsdag in stede van om 7 uur des voormiddags eerst om 8 uur zal aanvangen. DE DIRECTEUR, voornoemd. GEMEENTE-ZWEMPLAATSEN. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat beide afdeelingen van de Gemeentelijke Zwemplaatsen aan den Havendijk met ingang van Maandag 2 Setpember a.s. s morgens om h al f acht geopend zullen zijn. De sluiting 's avonds blijft voorloopig be paald op 8 uur. Schiedam, 30 Augustus 1940. H. L. O. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken In het door den Raad in handen van B. en W. om advies gestelde adres van den heer G. J. van Houten en 9 anderen d.d. 18 April j.l. wordt de verwachting uitgesproken, dat tijdens de „Polyantha"-tentoonstelling niet alleen de tentoonstelling, doch de geheele ge meente Schiedam door vele niet-ingezetenen zal worden bezocht, in verband waarmede verzocht wordt tijdens den duur van ge noemde tentoonstelling zonder betaling van de daarvoor vastgestelde belasting muziek in hun inrichtingen ten gehoore te mogen brengen, hetgeen naar hun meening de feeststemming in de stad zal verhoogen. Met betrekking tot dit adres merken B. en W. vooraf op, dat van de negen onderteeke naars er vijf in het bezit zijn van een door den Burgemeester afgegeven muziekvergun- ning. Slechts deze vijf personen zouden bij inwilliging van het verzoek in de gelegen heid zijn kosteloos muziek te maken. De vier overigen, die geen vergunning* hebben om in hun zaak muziek te maken, zouden derhalve ook bij tijdelijke vrijstellipg van betaling van muziekbelasting niet in de ge legenheid zijn van de gunstige gelegenheid te profiteeren. Voorts vestigen B. en W. er de aandacht op, dat zich onder de 9 adres santen 5 vergunninghouders, 1 verlofhouder en 3 houders van ijssalons bevinden, voor welke laatste inrichtingen met het oog op den aard der bezoekers het maken van muziek niet gewenscht moet worden geacht. Van voormelde inrichtingen bevinden er zich 8 in het Broersveld en de Lange Kerk straat en 1 aan den Rotterdamschedijk. Het is moeilijk aan te nemen, dat de bezoekers der „Polyantha"-bloemententoonstelling zich na het bezoeken der tentoonstelling naar de binnenstad zuilen begeven ten einde aldaar verpoozing te zoeken. Mochten zij zich na het bezoek aan de tentoonstelling nog in de gemeente willen ophouden, dan zullen zij dit veeleer doen in de op hun weg gelegen zaken. Waar bovendien de toestand in deze ge meente als gevolg van de „Polyantha"-ten- toonstelling zich wegens de buitengewone omstandigheden niet heeft kunnen ontwikke len in de door adressanten verwachte rich ting en derhalve aan het gedane verzoek de grondslag is ontvallen, geven B. en W. den Raad in overweging op het verzoek afwij zend te beschikken. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat ook om formeele redenen het verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. Artikel 182 der Grondwet toch bepaalt, dat „geene privile giën" in het stuk der belastingen kunnen worden verleend". Het schitterende dahlia- fterrebOSCh terrein thans op zijn mooist 1 S C XI10 Q Cl ITl Het Werkcomité Schiedam van de Nat. Vereen, tot Bevordering van Harmonische Lichaams Ontwikkeling heeft besloten voor de tweede maal in dit jaar de eerste maal in Juli jl. gelegenheid te geven tot het afleg gen van H. L. O. proeven, waarvan de eischen, gezien de populariteit van deze proeven, mo-gen worden verondersteld bekend te zijn. Het Comité is dan ook tot dit besluit ge komen, naar aanleiding van verscheidene aan vragen, die hieromtrent bij den Secretaris, waren binnen gekomen. De proeven zullen worden gehouden in de week van 16 tot en met 21 September a.s. voor M.U.L.O., Hoogere Burger school, Gymnasium, Ambachts school en andere scholen, bij Alléén HOOGSTRAAT 146, hoek Zwaansteeg Telefoon 67820 Schiedam DOOR 3 TRAMKOREN UIT AMSTERDAM. DEN HAAG EN ROTTERDAM. Entreeprijs 40 ets. Kinderen ben. 12 jaar 20 cis. Kaarthouders vrij. JUBILEUM Op 3 September hoopt de heer W. J. Voogt, lid van het koorgezelschap „Cantemus Domino" van de St. Liduinakerk te Schiedam, zijn 40-jarig zangersjubileum te herdenken. De heer Voogt is in zangerskringen een zeer bekende en graag geziene figuur. De kerkelijke viering zal plaats vinden op Zondag, 1 September a.s. Na de Hoogmis, die tot intentie van de jubilaris zal worden op gedragen, zal er gelegenheid zijn voor het aanbieden van gelukwenschen in het gebouw der St. Jozefgezellenvereeniging aan de Nieuwe Haven. CONCERT IN DE PLANTAGE Het Stedelijk muziekkorps zal op Zondag, den 1 September 1940, des namiddags ten zeven uur in de Plantage-muziektent een con cert geven. Het programma luidt: 1. Feestmarsch, Ir. Fr Beukers; 2. Ouverture De barbier van Se- villa, G. Rossini; 3. Eerste Peer Gynt Suite (4 deelen), Edv. Grieg; (Morgenstemming. Ases Dood, Anitra's dans, In de grot des Berg- konings); 4. Harmonie, Fantasie. C. K. L. Burg- dorffer; 5. Die Perlen, Polka voor 2 pistons (solisten A. Spitter en J. Bakker), H. Klmg; 6. Schiedam Vooruit, marsch, H. H. van Vleuten. MARTINIT NIEUWS Zondag a.s. speelt Martinit ILaakkwar tier I de laatste oefenwedstrijd, daar de vol gende week de competitie in zijn geheel draait. Daar Laakkwartier het Kampioen schap derde klasse heeft behaalt, beloofd het een aardige wedstrijd te worden, daar Laak kwartier een van de sterkste tegenstander is van Martinit zal het aanschouwen van dezen wedstrijd ten volle de moeite waard zijn. Voor dezen wedstrijd heeft radio van Dijk een fraaien beker beschikbaar gesteld. Deze wedstrijd wordt gespeelt op het terrein „Sportpark Boschhoek". Ook heeft er nog een juniortournooi plaats tusschen Martinit en Hermes-D.V.S. en wel Martinit A tegen Hermes-D.V.S. A en Mar tinit cl tegen HermeslD.V.S. cl en Martinit c2 tegen Hermes-D.V.S. c2. Ook voor deze wedstrijden heeft den heer van Dijk een beker beschikbaar gesteld, en winnaar is hij die de meeste punten heeft be haalt. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: 30/8 Johanna B., d. v. M. P. J. Heinsbroek en M. Scheffers, Rozenburgerpl. 1. Jacobus G. M., z v. G. J. van Dijke en C. J. M. v. d. Valk, J. A. Alb. Thijmstraat 4. Pieter, z. v. H. F. Gommel en P. Vingerling, J. A. Alb. Thijmstraat 15. ONDERTROUWD: J. M. Koogje, 23 j. en J. Nagelhout, 16 j. A. H. G. de Kok, 27 j. en V. M. van Waarde 22 j. P. Verheij, 19 j. en B. J. Kunerus, 20 j. W. F. Frederiks, 24 j. en E. V. L. de Jong, 22 j. L. J. Nobel, 24 j. en W. M. Bazen, 24 j. J. I. van Wingerden, 38 j. en P. v. d. Schalk, 24 j. C. Schilperoord, 29 j. en K. C. Martin, 26 j. J. Lijbers, 24 j. en A. H. van Alphen, 22 j. J. v. d. Berg, 22 j. en J. Visser, 20 j. F. T. v. d Lee, 27 j. en G. M. Zangrando 24 j. GEMEENTE-ZWEMPLAATSEN. Blijkens een officieele bekendmaking wor den beide afdeelingen van de Gemeentelijke Zwemplaatsen met ingang van Maandag a.s. 's morgens om half acht geopend. De gewoonte is, dat dn Setpember 's avonds een uur vroeger werd gesloten, doch in ver band met den thans geldenden zomertijd is het 's morgens nog laat donker, terwijl de avonden 40 minuten langer zijn- Mocht het in September nog mooi weer worden, dan zal de animo om 's avonds te zwemmen grooter zijn dan 's morgens. Vandaar dat deze oplossing is toegepast, dat 's morgens het heerenbad een uur en het damesbad een half uur later dan gewoonlijk wordt opengesteld. Vanochtend om kwart over acht is bij de werkzaamheden aan de spoorbrug te Zaltbommel een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij eenige dooden en verscheidene gewonden zijn te betreuren. Na de oor logshandelingen was van de oudste van. de twee spoorbruggen over de Waal een overspanning, en wel die aan den Noor delijken oever, onbeschadigd gebleven. Deze overspanning zou door de n.v. Werk spoor in haar geheel van de pijlers wor den gehaald, om getransporteerd te wor den naar Hedel, waar zij zou moeten die nen voor de herstelling van de daar ver nielde spoorbrug. De voorbereidende werkzaamheden waren thans zoover ge vorderd, dat een begin kon worden ge maakt met het laten zakken van de over spanning. Daartoe was deze geplaatst op vier hulppijlers. Om ongeveer kwart over acht vanochtend stortte plotseling de overspanning, welke ongeveer honderd meter lang is, met donderend geraas naar beneden, waarbij zij een kwart slag draaide en op den zijkant in de eenige doorvaart van de rivier kwam te liggen. Het aantal dooden en gewonden is nog niet met zekerheid op te geven. Er wordt echter reeds gesproken van twee dooden, tien zwaar gewonden en vijf vermisten. De scheepvaart is op het oogenblik ge heel gestremd. Gedurende het tijdvak van Maandag 2 tot en met Zondag 8 September geven de met „4" genummerde bonnen van het broodbon- boekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 8 September nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 12 September geldig. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 31 Augustus tot en met Vrijdag 27 September geeft de met „73" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van een half pond koffie of een half ons thee. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 31 Augustus tot en met Vrijdag 27 September geeft de met „72" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van een kilogram suiker. Nog steeds zijn er vele klachten over de onvoldoende verduistering in den Haag. Zoo is in den afgéloopen nacht in niet minder dan 46 gevallen procesverbaal opgemaakt, terwijl dit in den vorigen nacht 54 maal het geval was. Dit betreft zoowel het verkeer op der» weg (auto's en fietsen) als huizen. Vannacht is ook proces-verbaal opgemaakt tegen een 22-jarigen monteur uit de Louise de Cclignystraat, die op het Rijswijksche Plein een ongeoorloofd gebruik maakte van een zak lantaarn. Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor de bezette Neder- landsche gebieden no. 34 van 4 Juli, par. S, luidend: „Alle lichtbronnen, welke gemist kunnen worden, moeten buiten werking ge steld worden", werd tegen hem opgetreden. Voorts moest de politie een etalageruit in slaan van een winkel in de Vlamingstraat om een sterk uitstralende verlichting te kunnen dooven. Wijziging in het bestuur. Het bestuur van de Nederlandsche Dag bladpers deelt mede: In het besef, dat de ontwikkeling der ge beurtenissen dit onvermijdelijk maakte in het belang der vereeniging de N.D.P. en haar leden, heeft de heer J. W. Henny, directeur van het Leidsche Dagblad, het voorzitterschap onzer vereeniging neergelegd. Het bestuur, dat dit besluit van zijn voorzitter zeer be treurde, doch in de gegeven omstandigheden meende, het te moeten aanvaarden, heeft daarna uit zijn midden tot zijn opvolger be noemd den heer mr. J. Kars, directeur van het Rotterdamsch Nieuwsblad Versieringen door Rotterdamsche kunstenaars Het winkelstraatje voor het Postkantoor, waarvan de winkels binnenkort betrokken zullen kunnen worden, krijgt enkele versie ringen ontworpen en vervaardigd door Rot terdamsche kunstenaars. De beeldhouwer Han Richters maakt 4 beelden aan de koppen der winkelblokken en brengt plastiekjes aan boven de toegangs deuren tot de winkels. De schilders Benschop en Bronkhorst heb ben op zich genomen de verzorging van muurschilderingen op de vier wanden langs het toegangspad tot den ingang van het post kantoor. Beide schilders zijn vrij in de keuze van hun onderwerp. Alle winkels van deze vier blokken wor den ten slotte voorzien van een uithangbord, waarvan de vervaardiging is opgedragen aan de heeren van Leeuwen en van der Laan. DOOR DE STOOMTRAM AANGEREDEN Nabij den spoorwegovergang aan de Tweede Rosestraat alhier, is de 42-jarige brugwachter G. L. de W„ wonende aan den Strevelsweg, aangereden door de locomotief van een tram trein van de R.T.M. De man, die op de fiets reed, werd tegen de straat geworpen, waarbij zijn rijwiel werd vernield. Met hevige pijnen in de rug werd hij naar het Zuider-ziekenhuis vervoerd. Daar bleken zijn verwondingen niet van ernstigen aard te zijn, zoodat hij naar zijn woning kon worden overgebracht. De oorzaak van het ongeval moet vermoedelijk worden gezocht in onoplettendheid van den wielrijder.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1