1 LAATSTE BERICHTEN LEGITIMATIEPLICHT VOOR ALLE INWONERS SWiï KvSSsws. DANSSCHOOL-WESTHUIS ROTTERDAM Rotlerdamsche Gemeentepublicaties Burgerlijke Stand SCHIEDAM Verklaring van Myron Taylor PAG. 5 BIOSCOOPNIEUWS harmonie. R.K. Kruideniersbond fW— HILLEGERSBERG KETHEL DE KERN eclame ALLES OP HET GEBIED VAN GLAS N.V. Katwijk's Glashandel, Tel. 68357 Duizenden platen TRIPLEX Frans van Thsenen, Broersveld 123 Vliegeren verboden burgerlijke stand In de kuststreek van 22 tot 4 uur binnenblijven Bijzondere maatregelen voor de kuststreek Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankon digingen van het gemeentebestuur Verbod van „trekkend bedrijf" op de West-Friesche eilanden Tijdelijk Duitsche telefonisten op de grootste telefoon kantoren Dubbel broodrantsoen voor aardappelen- en bietenrooiers De distributie van petroleum Zegel 6 voor een periode van acht weken De Rijkscommissaris in het Westland Beslissingen van vitale beteekenis te wachten Gomelin en Reynaud met gevan genneming bedreigd Deze week kunnen jong en oud zich gaan amuseeren in dit theater, waar de film „Een nopeloos geval" vertoond wordt. Het hope- looze geval blijkt Jenny Jugo te zijn, die de naar toebedeelde rol volkomen beheercht. uL1S een7erwend.en nukkig kind, dat in deze I=t5 m- medicijnen gaat studeeren om te t Zlen, dat zij iets kan presteeren. Zij krijgt kennis aan Faber, die verder met haar Goor het leven gaat, maar totdat het zoover zijn haar idealen heel wat verminderd, ooraf het gebruikelijke voorprogramma. COLOSSEUM. Ve?ri,nTt°0rStellin»en, die in verband met de efnri^l ng om half 8 beginnen en °m 1° Vj f geven den bezoekers enkele Kleine films te zien waarna de hoofdfilm „nei mysterie van de J U I!" wordt vertoond Het is een spannende spionnage-en smokkel^ affaire tusschen Berlijn en LcS?irtch heeft de roman van Karei Unselt. Willy Fri«ch heeft de betrokken. ln het bijzonder zijn de opnamen over de verschillende vluchten van de J. U. 52 tusschen Berl in en Londen te bewonderen Voor personen boven 18 jaar kunnen wij dit Programma aanbevelen. „DE WITTE NON" Reductie voor onze lezers. Het „Groot Ned. Volkstooneel" brengt vanaf den Schouwburg „Casino" aan de Rochussenstr. de nieuwe serie succes- voorstellmgen van „De WUte Non„ wmem Goossens zal de rol van kapitein Sevèri ver- v' Goossens die van de witte non. Vei dere medewerkenden: Emmy Bouw- meester. Dirk Jangg, Johan Köhler> Bram Boele, V> illy steenbergen enz. Dit succes- stuk, waarmede wijlen Marius Spree groote triomfen behaalde, behandelt de strijd tus schen liefde en roeping. Overal oogstte dit mooie stuk een uitbundig succes, van wtt d- 1 ook heden met de opvoering «eohgeheim", kunnen onze lezers bon" Van de in dit blad afgedrukte de bp 0etl belangrijke reductie krijgen op stellir Wone toegangsprijzen. De avondvoor- zood zijn om circa tien uur SeëindiSd> v ade bezoekers nog met de tram huis aarts kunnen keeren. Zondagmiddag 8 September te drie uur Worden de Katholieke Kruideniers verwacht °P eene bijeenkomst in café „De Heemraad welke belegd is om te geraken tot de oprich ting van eene afdeeling van den R.K. Krui deniersbond. De directeur van dezen bond, de heer Post Zal het woord voeren. INENTEN TEGEN DE POKKEN De gelegenheid tot kostelooze inenten en herinenten tegen de pokken bestaat: op Dins dag van half drie tot half vier uur, Bewaar school, Vredenhofweg 25; op Woensdag van elf tot twaalf uur, Schoolgebouw v. d Hoo naardstraat 19; op Donderdag van half twaalf tot twaalf uur, Hulppost Maashaven 2; op Vrijdag van elf tot twaalf uur, Zuigelmgen- Consulta tie-Bureau, G. J. Mulderstraat 102. Trouwboekje of geboortebewijs moet wor den meegebracht. BRANDWEERPREMIES B. en W. hebben voor den brand, welke op den 5en April 1.1. heeft plaats gehad aan de Rijnhaven Z.Z. (s.s. Hoogkerk) toegekend de eerste premie aan slangenwagen 41, de tweede premie aan slangenwagen 51 en de derde premie aan slangenwagen 58. Voor den brand welke op den lien April 1.1. heeft plaats gehad in het pand 2e Weenastraat 20 zijn de premies: de eerste aan slangenwagen 16, de tweede aan slangenwagen 15 en de derde aan slangenwagen 20. Voor den brand welken op den 14den April 1.1. heeft plaats gehad aan de Maashaven N.Z. (m.s. Maartje) zijn de premies: de eerste aan slangenwagen 51, de tweede aan slangenwagen 41, de derde aan slangenwagen 59. Voor den brand, welke op den 8en Mei IJ. heeft plaats gehad in het pand Vierhaven- straat 52, zijn de premies: de eerste aan slangen wagen 57; de tweede aan slangenwagen Jb en de derde aan slangenwagen 35. 5lrecteur aer Markten en Beurzen maakt des J?at de algemeene weekmarkt, welke od het MagSje? dec Zaterdags wordt gehouden as af to?°ne3lein' van Dinsdag 10 September te 12 uur middag. aankondigmg zal aanvangen INSCHRIJVING turfhandelaren. De Directeur van den Distributiekrine Rot terdam brengt ter kennis, dat handelafen in vaste brandstoffen, die van den verkoop v£ turf een normaal bedrijf maken, en die bPpven" delaren in vaste brandstoffen, dienen zich, voor zoover zij aan bovengenoemde voorwaarden voldoen, eveneens als handelaren in turt laten registreeren. MM„. Inschrijvingsformulieren kunnen v;3 163 dag 9 September af aan het kantoor Baan lbd worden afgehaald 1940 behooren de in- Uiterlijk 11 Septe genoemd kantoor te gevulde formulieren bu .Sdiening moeten de zijn ingeleverd, J vagte brandstoffen-hande- reeds vingskaarten medebrengen. iaren hun inschrijving 63 g lg 3Q voot hetnpubliek geopend (des Zaterdags van 9 tot 1130 uur). GEMEENTELIJKE BADINRICHTINGEN In verband met de bepalingen ten aanzien van voldoende lichtafscherming zal aan het publiek op werkdagen voorloopig slechts toe gang tot de Gemeentelijke Badinrichtingen kunnen worden verleend tot uur voor zons ondergang. Deze inrichtingen dienen met zonsondergang te zijn verlaten. Deze regeling gaat ln 9 September 1940. DE HOOFDADMINISTRATEUR DER GEMEENTEZIEKENHUIZEN De aandacht wordt erop gevestigd, dat degenen, wier woning tengevolge van het oor logsgeweld verwoest is en die voor de kosten van hun levensonderhoud en huisvesting afhan kelijk zijn van ondersteuning uit de openbare kassen, de toestemming van de evacuatie-auto riteiten noodig hebben om zich metterwoon buiten Rotterdam te vestigen. Aan belanghebbenden wordt dringend aange raden zich vooraf tot het Centraal Evacuatie bureau, van Vlooswijkstraat no. 2, te wenden.. Het niét in acht nemen van deze regeling kan intrekking van steun tot gevolg hebben. normaal nnei - Janu turf een normaal beariji maKen, en die boven- dien kunnen aantoonen, dat aj m het tijdvak Van I Tanuari 1931 tot en met 31 December 1939 turf in hoeveelheden van tei minste sooo -J? 51 „moon. wagen, auto of schip Aangiften 6 September. BEVALLEN: M. M. Tieman-Langerak, z.; E. W. Trompert-v. Bokkem. d.; C. J. v. d. Panne-Metz, z.; M. v. d. Kruit-v. Winssen, z.; C. v. Buren- Ótte, z.; K. Melcherts-Hijlkema, d.; M. H. A. v. Schaick-Lorié, z.; M. L. Dissel-Oosterling d.; M. W. Oldenburger-Verluis, d.; G. C. Janse-Bergmans, z.; A. Opschoor-Blok, d.; J. Overduin-v. Gelder, d.; E. R. Samson-v. d. List, d.; M. G. A. v. Oosten Slingeland-Cramerus, z.; J. C. M. Pigmans- v. Benthem, d.; J. M. Hamerslag-Rost, z.; J. M- H. Arbman-Las van Bennekom. d.; D. Zonne-van Herk, z.; E. C. Boekhorst-Voordijk, d. E. M. J. v. Kouwen-Jacqout, d.; A. H. Dubach-Smulders, d.; E. M. Riemers-Huijsmans z.; W. M Vissers-Vos, d.; P v. Weezel-Noordzij, z.; F. C. A. Koevoets- v Benthem, d.; T. v. Iperen-Hekkmg, z.; A. M. Smol-v Toorn z.; J. M. de Graaf-v. Gijténbeek, d.; K. Konijnenburg-v, Vliet, z.; J. S. Liefbroer-v. d. Lee, d.; M. J. Groen-v. d. Graaf, d.; A. Luijendijk- Kentie, z.; J. H. v. d. Linden-v. Neck, d.; L. Holster-Rinsma, z.; J. W. v. Gelder-v. d. Berge, d. OVERLEDEN: H. J. Lat.uner, m. v. E. G. Ivens, 76 j. G. v. Willigen, wedn. v. A. Mastik, 87 j. W M. v. Oost, wedn. v. B Sterkenburg, 81 G. W. Sint-Annaland, d., 15 j. J. Liberg, m. v. H. Knon. 76 j. W. T. v. d. Donk, m v. M. Dekeizer, 45 j. P. C. Erwich, wedn. v. A. de Huijter. 69 j. IJ. Altena, wedn. v. A. M. Ver heul, 69 j A. de Wilt. vr. v. H. L. C. Bronk- horst, 53 j. L. P. Haring, ongeh. m„ 19 j. C. A. M. Swinkels, m v. C. E. Schuurmans, 74 j. C. J. Katz. m. v. G. Oonk, 77 j. - C. J. v. Fenema, vr. v. N. J. de Jong, 70 j. A. Maas bommel, wedn. v. J. Schot 60 1. A. den Haan, m. V. A. Komijn. 60 j. DE SPORTVELDEN AAN DE MOLENLAAN Reeds geruimen tijd is men in werkverschaf fing werkzaam met den aanleg van sportvelden op terreinen van het gemeentelijk grondbedrijf in het Molenlaankwartier. Een groot aantal werkloozen hebben hier geruimen tijd arbeid gevonden. Deze werkzaamheden zijn thans dus danig gevorderd, dat vermoedelijk met de helft dezer maand tot ingebruikneming der velden zal kunnen worden overgegaan. Dit zal voor de vele sportliefhebbers een zeer verblijdend be richt zijn, daar de behoefte aan sportvelden in deze gemeente zeer groot was. AANPASSING De bezuiniging op de benzine heeft de T.O.D. er toe gebracht om houtgas toe te passen, zoodat men de bus met een aanhangsel, waarop de generator is geplaatst, over den Kleiweg en den Straatweg kan zien rijden. De gemeentelijke reinigingsdienst heeft natuurlijk ook met die be zuiniging te maken, en dus op een middel ge zonnen om daaraan tegemoet te komen, waar mede in het Noordelijk deel der gemeente, Terbregge, is begonnen. Daar rijdt de vuilnis auto met twee paarden bespannen, waarmede men zich dus heeft aangepast bij de landelijke omgeving. PAROCHIE VAN DEN H. JACOBUS Weekagenda. Heden de 17de Zondag na Pinksteren en de 2de Zondag v. d. maand, tevens het feest van Maria Geboorte. De Vroegmis is te half 8 en de Hoogmis te 10 uur. Onder de H.H. Missen de collecte voor de eigen Armen. Aan de deuren der kerk zal U een speldje worden aangeboden voor. het' Wit-Gele Kruis. Te 7 uur Lof ter eere van Maria met Rozen hoedje en Litanie. Maandag Kruisvaart Dinsdag half 8 con gregatie voor de jonge mannen en K.J.M.V. Donderdag, feest van Maria's Naam. Te half 11 Gezongen H. Mis voor Bruidegom en Bruid. De kinderen komen biechten te 12 uur en de algem. H. Communie der kinderen is Vrijdag onder de H. Mis van 8 uur. Vrijdag avond half 8 Lof ter eere van het H. Hart met Litanie en Acte van toewijding Zater dag gelegenheid om te biechten van 45 en van half 78 uur. Intenties der H.H. Missen. Zondag 8 Sept. half 8 uit dankbaarh. bij een zilveren professie van een missionaris; 10 uur geestel. en tijdel. welzijn der parochie. Maandag 7 uur Clasina Rademaker; 8 uur Cornells Borsboom. Dinsdag 7 uur m. d. Cornelia Lidw. Lans bergen; 8 uur Joannes Kerkhof en Cath. van Leeuwen. Woensdag 7 uur Antonius Goeman, lid van de Brielsche Processie; 8 uur Gabriel Olst- hoorn, lid van de Brielsche Processie. Donderdag 7 uur Overl. ouders; half 11 tot intentie v. bruidegom en bruid. Vrijdag 7 uur Wed. Brinkman, lid v. d. Brielsche Processie; 8 uur m. d. Arie Lans- fogrfjsn Jac.zn. Zaterdag 7 uur meest verlaten zielen; 8 uur Marie Lansbergen, lid v. d. Kev. Processie. Zondag a.s. half 8 geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie; 10 uur Joannes Heijdra, lid v. d. Stillen Omgang. van alle goede courantenreclame e reclame ja LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Wij verwijzen bijzonder de belanghebben den naar de advertentie in dit blad, alwaar bovenbedoelde leeszaal haar openingstijden aankondigt in verband met de verduisterings maatregelen. MEDISCHE zondagsdienst Morgen zullen de volgende geneesheeren voor spoedgevallen aanwezig zijn: J. v. Buren, Boerhavelaan 37 a; A. Hoogendijk, Tuinlaan 74; A. D. de Leeuw, Westvest 12; J. J. G. de Maeyer, B. Knappertlaan 30. Geopend zal zijn de apotheek van de firma van Westendorp, Singel hoek Emmastraat en de Rembrandt-apotheek, Rembrandtlaan 5 b, die beide in de komende week de nachtdienst waar zullen nemen. ronde stokken en latten in alle maten Tel. 69799. Opslagpl. Baan 40-42, Schiedam Aanvang R.K. Clubs Medio September Warande 207, Tel. 68211Schiedam (Gedeeltelijk gecorrigeerd:) De noodwinkelstraat voor het Rotlerdamsche postkantoor zal worden opgeluisterd met beeld houwwerken van Jotterdamsche kunstenaars. De beeldhouwer Han Kichters is hier bezig riet e%p werk dat zal heeten: Een Rotterdamsche visscher met zijn zoon, uit den tijd dat Rotterdam nog visschersdorp was. (Foto: Meyer) blijfplaats niet verlaten ter uitoefening van het trekkende bedrijf binnen het gebied van de West-Friesche eilanden of van het boven nader aangeduide kustgebied. Bij een laatste verordening van den secretaris-generaal van het ministerie van justitie is om 'redenen van veiligheid van het luchtverkeer het oplaten van alle soorten vliegers in het geheele Neder- landsche bezette gebied tot nader order verboden en strafbaar. DAHLIA-EXPOSITIE OP DE POLYANTHA Van 12 tot 15 September a.s. zal in de groote hal van de Polyantha een groote dahlia-ten toonstelling gehouden worden, die haar ont staan dankt aan de samenwerking tusschen de besturen van de Nederlandsche dahliavereeni ging en de Polyantha. Deze tentoonstelling, die het belangrijkste j aarlij'ksche evenement is voor die dahlia kweekers, belooft een der hoogtepunten van de Polyantha te worden. Aan deze expositie is een keuring verbonden waar alleen die dahlia's worden toegelaten, die reeds tevoren verscheidene keuringen hebben doorstaan en daarvoor diploma's hebben ontvangen. Iedere kweeker kan dus niet inzenden zooveel als hij wil. Hij kan alleen reeds goedgekeurde exemplaren inzenden. Uit de ingezonden exemplaren worden dan weer de mooiste be kroond met bekers, plaquettes en medailles: Meestal wordt de jaarlijksche groote keu ring in Haarlem of omgeving gehouden. Door de unieke gelegenheid die de Polyantha biedt is besloten de tentoonstelling en keuring daar te houden. Behalve de Nederlandsche kweek worden er ook de beste buitenlandsche aan winsten ingezonden, zoodat er veel fraais te zien zal zijn. Voorts worden ingezonden exemplaren, door amateurs gekweekt. Ook deze inzendin gen beloven veel fraai en belangwekkend werk. Er zijn twee wisselbekers beschikbaar, een van het gemeentebestuur van Schiedam en een van de H.V.A.-bank; Verder een porce- leinen schaal van de Deutsche Dahlia Gesell- schaft, medailles van de Belgische horyculture society, de Belgische dahlia-maatschappij, de Engelsche dahlia-maatschappij, de Zuid-Afri- kaansche dahlia-vereeniging en de Nederland sche dahlia-vereeniging. Op het tweede terrein zullen nog vele fraaie dahliagroepen opgesteld zijn. De tentoon stelling zal Donderdagmiddag 2 uur geopend worden. Voor het verrichten van de opening is uitgenoodigd Dr. L. N. Deckers, voorzitter van de A.N.V.V. De sluiting der Polyantha. In den loop van deze maand zal de Polyan tha gesloten worden. Eerst zal er in de hal na de dahliatentoonstelling nog een fruit- expositie gehouden worden. Op het boeren dorp komen Zondag het Oostersche Kunst gezelschap Sene Timoer en Zondag 15 Sept. komen er de Gorsselsche volksdansers. Voorts ligt het in de bedoeling nog wat meer vertier in het boerendorp te brengen. De juiste sluitingsdatum is nog niet vastgesteld. JUBILËUM. Gisteren herdacht de heer F. Gunneweg den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad van de Ned. kantoorboekenfabriek van 't Hoff en Jongepier. De jubilaris is thans werkzaam als linieerder le klasse. Met zijn echtgenoote werd hij gisteren morgen in de cantine door de directie, in tegenwoordigheid van het personeel ont vangen en waardeerend toegesproken. Tevens werd hem een cadeau onder couvert ge schonken. Namens de chefs en het kantoorpersoneel werd hij toegesproken door den chef van de limeerderij, die hem een leeslamp aanbood. Namens het overige personeel werd hem een casy-chair geschonken. De verdere dag bracht de jubilaris in huiselijke kring door. GEBOREN: Theodorus, z. v. J. p0let en J. M. de Jonge. Willem z. v. J Hoogervorst en E. J v. d. Burg. Antonius C„ z. v. A. C. Meeder en A. J. Vermunicht.— Jonne d. v. J. w. C. Dom- merholt en n. M. P°mË,s- OVERLEDEN: E. M. Rost, 60 j„ echtg. v. A. v. Tol. Op bevel van den commisaris-generaal voor de openbare veiligheid, den hooge- ren S.S.- en politieleider, zijn vier ver ordeningen uitgevaardigd, die in het laatste verordeningenblad voor het be zette Nederlandsche gebied gepubliceerd zijn. en die belangrijke en ten deele ingrijpende voorschriften inhouden; alle inwoners hebben den plicht deze voor schriften consciëntieus in acht te nemen ter vermijding van gevoelige straffen en strenge dwangmaatregelen. In de eerste plaats is door de secre tarissen-generaal van de departementen van binnenlandsche zaken en van justitie voor alle Nederlandsche staatsburgers boven 15 jaar, die in Nederland wonen of er verblijven, met ingang van 1 October 1940 een algemeene legitimatie plicht ingevoerd. Dit verplicht iederen Nederlander in het bezette Nederland sche gebied, steeds een van een foto voorzien officieel identiteiisbewijs (offi cieel foto-legitimatiebewijs) bij zich te hebben, dat hem in staat stelt zich te allen tijde behoorlijk le legitimeeren. Het bewijs moet worden afgegeven door een Nederlandsche instantie. Het officieele foto-legitimatiebewijs mag niet worden uit gegeven voor een langeren tijdsduur dan een jaar; een uitzondering is gemaakt voor het paspoort, dat naar gelang van zijn geldig heidsduur voor behoorlijke legitimatie kan worden gebruikt. Het identiteitsbewijs moet behalve den naam en de voornamen bevatten den geboortedatum, de geboorteplaats, het beroep, de gemeente van inwoning en het adres, zoomede de handteekening van den houder, voorts den datum van uitgifte, het dienstzegel van de instantie, die het bewijs heeft uitgereikt, alsmede de handteekening van den bevoegden ambtenaar, die het bewijs heeft uitgereikt. Wie niet in het bezit is van een zoodanig officieel bewijs, kan zich er een doen uitreiken door de bevoegde gemeentelijke instantie op het raadhuis. De plicht van de buitenlanders en statenloozen om te allen tijde een geldig paspoort bij zich te dragen, wordt door deze verordening niet ter zijde gezet. Als gezegd moet dus ieder inwoner een dergelijke officieele legitimatie te allen tijde bij zich hebben. De eigenaar van de legitimatie is verplicht deze onverwijld terug te geven aan de autoriteit, welke haar heeft verstrekt, wanneer er verandering komt in zijn naam of zijn beroep of wanneer in het algemeen een wezenlijke verandering in een van zijn personeele gegevens komt. De legi timatie moet verder worden teruggegeven wanneer een nieuwe wordt verstrekt. Ten slotte moet iedere eigenaar van een legiti matie het verlies van zijn geldige legitimatie onverwijld aangeven aan de autoriteit, welke met de verstrekking is belast. Wie den legiti matieplicht schendt moet behalve op de alge meene bestraffing in den regel rekening houden met een voorloopige aanhouding tot de identificatie van zijn persoon. Terwijl deze verordening over den legiti matieplicht voor hef geheele bezette Neder landsche gebied geldt, hebben de bevoegde secretarissen-generaal nog twee verordenin gen uitgevaardigd, die slechts gelden voor de West-Friesche eilanden, evenals voor het kustgebied van het bezette Nederlandsche ge bied, dal begrensd wordt door de lijn (de plaatsen zelf ingegrepen) Den Helder, Noord- Hollandsch Kanaal, Alkmaar, Uitgeest, Bever wijk, Velsen, Santpoort, Haarlem. Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, GEVALLEN. Gistermiddag te ca. 4.30 uur viel de 8-jarige B. L„ wonende in de Nieuwe Buurt, alhier, van een voertuig. De jongen bekwam een buil op zijn hoofd en een lichte hersenschudding. Na verbonden te zijn is hij op advies van dr. v. O. per politiemotor naar huis gebracht. Het onge val vond plaats op den Rotterdamschendijk. LAGER ONDERWIJSWET 1920. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de gemeente raad in zijn op 3 September 1940 gehouden openbare vergadering besloot: gunstig te be schikken op het verzoek van de Sint Willibror- dusstichting te Schiedam om beschikbaarstelling van gelden overeenkomstig artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 voor de aanschaffing van nieuwe leerboeken en leermiddelen voor het 8e leerjaar van de G.L.O.-school aan de Korte Haven 27. Ingevolge het bepaalde bij -het 2e lid van artikel 76 van genoemde wet, kan ieder inge zetene binnen 30 vrije dagen na heden van genoemde besluit-en bij Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland in beroep komen. Schiedam, 6 September 1940. PASSAGE-THEATER Za>n,gliefhebbers kunnen deze week in Pas sage-theater genieten. Benjamino zingt prach tig en bovendien ook veel in „de zanger van hare Hoogheid". Het is het verhaal van Prinses Helene die overal naar hunkert behalve naar de stijve hofetiquette. Als haar verloving met prins Constantijn voor de deur staat besluit zij liiever naar het concert te gaan dat den be- roemden tenor Gino Mari geeft. Ook haar a.s. verloofde gaat daar naar toe en een ont moeting heeft natuurlijk plaats. Na afloop gaat zij met Gino Mari naar een Italiaansch wijn huis waar bet er vroolijk aan toe gaat. Vroeg in den morgen komt zij thuis in een vroolijke bui. Dit is voor Constantijn een reden om aan hun verloving een einde te maken. Helene reist dan naar Weenen. Na tal van moeilijkheden ontmoet zij daar Gino Mari maar ook Prins Constantijn die haar tot slot in zijn armen kan sluiten. Op het tooneel zingt Alex de Haas een viertal liedjes die de meeste menschen niet nieuw in de ooren zullen klinken. Warmond, Leiden, Voorschoten, Leidschedam, Veenweg, Vlieland, Berkel, Bergschenhoek, Oudeverlaat, Nieuwerkerk, Schinkel, Kapelle, Kinderdijk, Alblasserdam, Papendrechl, Dor drecht, de spoorweg tot Breda, Ulvenhout, en naar hel Zuiden iot de Belgische grens in de richting Meerle en van hieruit langs de Belgisch-Nederlandsche grens tot aan de zee. Dit heeft in de eerste plaats betrekking op de Verordening van den secr.-generaal voor het ministerie van justitie inzake verkeersbeperkingen. Volgens deze ver ordening is hel mei ingang van 9 Sep tember 1940 allen niet rijks Duilschen(ers) lot nader order verboden zich tusschen den lijd van 22 uur en 4 uur in de open lucht in de bovenaangeduide gebieden op te houden. Deze verordening beteekent een wezenlijke uitbreiding van de reeds op 28 Augustus 1940 uitgevaardigde verordening over bijzondere maatregelen ten dienste van de luchtbescher ming, welke zich in deze uitstrekte tot een beperking van het verkeer met motorvoer tuigen en tot een verbod van verblijf ge durende den tijd van den nacht in het strand- gebied. De nieuwe verordening over verkeersbe perkingen is practisch een algemeen uitgaans verbod in de genoemde gebieden voor den tijd van den nacht. Niet getroffen door het uitgaansverbod worden de leden van de Nederlandsche poli tie en brandweer, van den Nederlandschen grenstoezichtsdienst en van den officieelen luchtbeschermingsdienst, personen die bij den ambulance- en reddingsdienst werkzaam zijn, artsen en vroedvrouwen, voorzoover hun ver blijf in de open lucht ter vervulling van over heidsopdrachten of van dienst- of beroeps plichten, en dat ook slechts binnen de lijst van de vastgelegde of binnen normale gren zen liggende werkingssfeer bij gevaar van vertraging, ook tusschen den tijd van 22 uur en 4 uur vereischt is. In dit verband moet er in het bijzonder op worden gewezen dat degene die tot den ge noemden kring van personen welke niet door het uitgaansverbod getroffen worden, behoo ren, zich in den tijd tusschen 22 uur en 4 uur ook slechts binnen hun territorialen kring van werkzaamheden mogen bewegen. Zoo is het b.v. ook noodzakelijk dat een inwoner, die 's nachts een dokter noodig heeft, zich in be ginsel tot den dichtstbijzij-nden arts wendt en .niet den arts te hulp roept, die door het bezoek aan den patiënt buiten den normalen territorialen kring van zijn werkzaamheden moet treden. Bijzondere wensohen moeten in den huldigen tijd in dit opzicht wijken. Van het uitgaansverbod zijn verder hulpzoekenden in bewijsbaar ernstige ziektegevallen en onge lukken uitgezonderd. Ten slotte is voor zoodanige personen, voor wie in zeer bijzondere uitzonderingsgevallen, als b.v. voor dringende beroepsredenen, de inachtneming van het uitgaansverbod niet mogelijk is, voorzien in de verstrekking van een bijzondere legitimatie, waarvan de ver strekking onder bijvoeging van twee (pas)- foto's bij den voor iedere provincie bevoegden districtscommandant van de rijksveldwacht moet worden aangevraagd. In de steden Rotterdam en DenHaag moeten de aanvragen bij den hoofdcommis saris van politie worden ingediend. De beslis sing over de verstrekking van d-e bijzondere legitimatie treft de stafofficier van de Duit- sche Ordnungspolizei bij den gevolmachtigde van den rij-kcommissaris. Er wordit met nadruk op gewezen, dat de verstrekking van zulke bijzondere legitimaties slechts in zeer bijzondere uitzonderingsgeval len mogelijk is, zoodat de indiening van ver zoeken, welke niet voldoende gemotiveerd zijn en waaraan geen algemeen openbaar belang ten grondslag ligt, bij voorbaat achterwege dient te blijven. De speciale legitimatie is slechts tezamen met een officieele foto- legitimatie geldig Personen, die naar den maatstaf van de bovengenoemde verordening van 28 Augustus 1940 vergunning hebben tot het besturen van motorvoertuigen tusschen den tijd van 22 uur en4 uur, behoeven buiten deze vergunning even zeer de speciale legitimatie welke vrij stelling verleent van het uitgaansverbod. Wie echter voor den tijd van den nacht een rij vergunning gekregen heeft of nog krijgt, krijgt ook op verzoek de bijzondere legitimatie Het toezicht op dit uitgaansverbod zal ten strengste gehandhaafd worden. De voor overtredingen voorziene straf bedreigingen leeren dat degenen die in strijd met het uitgaansverbod handelen met de scherpste straffen moeten rekenen. Tegelijkertijd is het misbruik van een verstrekte bijzondere legitimatie straf baar gesteld. Wie ter verkrijging van een bijzondere legitimatie onware gegevens verstrekt, wordt evenzeer gestraft. Bij een verdere verordening van de secre tarissen-generaal van de ministeries van bin nenlandsche zaken, justitie en handel, nijver heid en scheepvaart is met ingang van 9 Sep tember op de West-Friesche eilanden evenals in het -boven nader aangegeven kustgebied de uitoefening van een trekkend bedrijf verbo den. Wat onder een trekkend bedrijf te ver staan is kan als algemeen bekend worden ver ondersteld. Bij wijze van voorzorg is in de verordening echter nog een nadere begrips bepaling van het trekkende bedrijf onderge bracht, zoodat twijfel niet meer mogelijk kan zijn. Degene die een trekkend bedrijf uit oefent, maar het trekken voortaan opgeeft en zijn trekkend bedrijf in zijn woonplaats uit oefent of in de plaats van zijn verblijf ten tijde van de inwerkingtreding van bovenge noemde verordeningen in een gevestigd be drijf verandert, kan dit bedrijf verder blijven uitoefenen. Hij mag echter zijn woon- of ver- Het lijdit geen twijfel, dat vele bepalingen van genoemde vier verordeningen een zekere verandering onder de inwoners noodzakelijk maken en meer of min aanzienlijke beper kingen van het persoonlijke, zooals ook van het beroeps- en zakenleven met zich zullen brengen. Het voor de uitvaardiging van de verordening echter beslissende algemeene be lang der veiligheid vereischt, dat alle inwoners zich hun zorgvuldige vervulling van de hierbij opgelegde verplichtingen en verboden tot een plicht maken. De Duitsche politie- en weer- maehtsorganen, evenals de Nederlandsche politie hebben aanwijzing gekregen, om op de handhaving van deze verordeningen ten strengste toe te zien en niets ontziend op te treden tegen overtreders. Bij een verstandige houding van de bevolking valt er niet mee te rekenen, dat de uitvoering van de ingrijpende bepalingen van de verordeningen op moeilijk heden zal stuiten. Het A.N.P. meldt: Ten behoeve van een vlotte afwikkeling van het telefoonverkeer van en met de Duit sche bezetting in Nederland zijn bij wijze van tijdelijken maatregel op de grootste telefoon kantoren Duitsche telefonisten ingeschakeld, die beschikken over een zeker aantal tele foonverbindingen, welke op afzonderlijk daar voor ingerichte telefoonposten zijn verbonden. De afwikkeling van het Nederlandsche tele foonverkeer zal onder dezen maatregel niet lijden, aangezien met de ter zake bevoegde Duitsche autoriteiten is overeengekomen, dat het mede tot de taak van de Duitsche telefo nisten behoort voor zoover daartoe gelegen heid bestaat, haar zorg te wijden aan de af wikkeling van het Nederlandsche telefoon verkeer, ingeval dit dreigt te vertragen. Zij zullen die afwikkeling in voorkomende ge vallen op dezelfde zorgvuldige wijze beharti gen als het telefoneerend publiek van de Nederlandsche telefonisten gewend is. Het waarnemende hoofd van het departe ment van landbouw en visscherij maakt bekend, dat aan mannelijke arbeiders, belast met het aardappelen- en b'ietenrooien, tot 1 November a.s. extra broodrantsoenen op basis van 100 pet. mogen worden verstrekt. Deze tijdelijke extra verstrekking heeft alleen betrekking op brood en niet op boter of vet. Arbeiders, die gedurende deze periode andere oogstwerkzaamheden verrichten en vrouwelijke werkkrachten komen hiervoor niet in aanmerking. Het waarnemende hoofd van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat de duur van de eerst komende distributieperiode voor petroleum, in verband met het beschikbaarhouden van een zoo groot mogelijken voorraad gedurende de wintermaanden, wordt gebracht op acht weken. Gedurende het tijdvak van 9 September a.s. tot en met 3 November a.s. zal de met „Periode 6" gemerkte petroleumzegel recht geven op het koopen van twee liter petroleum. Vrijdagmiddag heeft Rijkscommissaris Seyss-Inquart een bezoek gebracht aan het Westlandsche tuinbouwcentrum. De rijkscom missaris was vergezeld door verschillende autoriteiten, onder wie graaf Grote. Het gezelschap werd rondgeleid door ir. J. M. Riemens, rijkstuinbouwconsulent en direc teur van den proeftuin te Naaldwijk, die de noodige inlichtingen gaf. Eerst werd het kom kommer- en tomatenbedrijf van den kweeker van Spronsen te Loosduinen bezichtigd. Hierna werd een bezoek gebracht aan den proeftuin van het Zuid-Hollandsch glasdistrict te Naaldwijk De rijkscommissaris toonde groote belangstelling voor de verscheidene Westlandsche cultures en voor de proeven met nieuwe groenen en fruitsoorten en liet zich inlichten over de proeven met de soyaboonen- en paprikacultuur. Nadat de rijkscommissaris nog het nieuws laboratorium voor den tuinbouw te Naaldwijk had bezichtigd, vertrok het gezelschap naar Den Haag. Het D.N.B. meldt uit New York: De persoonlijke vertegenwoordiger van Roosevelt bij het Vaticaan, Myron Taylor, die vandaag te New York uit Lissabon is aan gekomen, heeft verklaard, dat de Vereenigde Staten binnenkort in internationale vraag stukken beslissingen van vitale beteekenis voor de toekomst der Vereenigde Staten zou den nemen. Taylor weigerde, er zich nader over uit te laten, van welken aard deze vraagstuken waren. Voorts weigerde hij een verklaring af te leggen over zijn missie bij het Vaticaan. Het D.N.B. verneemt uit Vichy opnieuw, dat men daar een aanklacht en bevel tot arrestatie tegen den vroegeuen opperbevel hebber generaal Gamelin binnenkort ver wacht. In hetzelfde verband wordt ook de naam van den vroegeren minister-president Reynaud genoemd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1