LAATSTE BERICHTEN A. DAALMEYER DANSSCHOOL-Westhuis PAG. 5 PAG. 5 ROTTERDAM Gemeentepublicaties Burgerlijke Stand Binnenlandsch Nieuws SCHIEDAM HET NIEUWE DAGBLAD VAN WOENSDAG 11 SEPTEMBER L. V. yan Rossem t NOODGEBOUW N.V. P. VAN REEUWIJK Gistermiddag onder groote belangstelling geopend Een fraai complex verkregen Voetgangerslantaarns Het zwembad in de Maas Aanvang R.K. Clubs Medio September Warande 207, Tel. 68211, Schiedam De Engelsche luchtaanvallen op ons land Brand in een houthandel te Delft Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankon digingen van het gemeentebestuur „Groote" en „kleine" eieren Voor de nachtelijke aanvallen begonnen was gisteren te Londen reeds zesmaal alarm gemaakt De nachtvaart in de kuststreek Cenfraal expeditiekantoor voor de Limburgsche mijnen Stookt zuinig met brandstoffen van Nieuwe Haven 229 - Tel. 68296 De dokter en de benzine- schaarschte Begrafenis pastoor C. E. Osse Pastoor P. J. M. Boekhorst t Begrafenis H. J. Borghols Nederlandsche journalisten naar de Ostmark Nos. Te Soest is overleden, 68 jaar oud, de heer L. V. v. Rossem, lid der firma Gerh. van Ros sem en Co., den sedert meer dan anderhalve eeuw bestaanden, bekenden handel in ruwe tabak te dezer stede. De heer van Rossem was in 1872 te Rot terdam geboren, hij had gestudeerd aan het Erasmiaansch gymnasium en aan de Handels school te Frankfort a/d Main. In 1892 was hij m bovengenoemde firma opgenomen. De heer van Rossem, die consul-generaal Van Turkije was en van 1925 tot 1928 waar nemend consul-generaal van Bulgarije is ge weest, heeft zich in zijn geboortestad zeer veel op maatschappelijk terrein bewogen. Hij is o a. voorzitter geweest van het bestuur der otterdamsche diergaarde en het is onder zijn Presidium geweest, dat besloten is tot ver- Van deze voor de Maasstad zoo - tn» 5ke instelling. Met energie heeft hij, hij minnaar van den ouden tum als hy eenmaal had ingezien, dat verpiaatsing fn moderniseering noodig waren, de onder handelingen besprekingen en vergaderingen geleid, die tot de liquidatie van de oude en he stichting van de nieuwe diergaarde heb- SededtqiT had hij zitting in de Kamer van koophandel sedert 1898 was hy lid van het ■^urgerhik Armbestuur, later Gemeentelijke dienst vin maatschappelijk hulpbetoon, hij is voorzitter geweest van het bestuur van het Gemeen teliik tehuis voor ouden van dagen en bestuurslid van den Armenraad. Voorts heeft hij het voorzitterschap bekleed van de Groote sociëteit Amicitia. Zijn vooraanstaande positie m den tabaks- handel wordt gekenschetst door zijn lidmaat schap van de in Maart 1919 door de regeering ingestelde commissie van advies inzake de hef fing van een tabaksbelasting en zijn lidmaat schap gedurende den vorigen oorlog van de commissie van advies voor den invoer van tabak. De heer van Rossem was ridder in de Orde van Oranje Nassau- Ge begrafenis zal plaats hebben op Don derdag 14 September te 12 uur op de alge- meene begraafplaats Crooswijk. JUBILEUM Vandaag herdacht de heer A. van Breuge bet feit, dat hij 25 jaar geleden m dienst trad bij de n.v. Brouwerij d'Oranjeboom. Na door de directie onder aanbieding van «en cadeau onder couvert gehuldigd te zijn, Werd de jubilaris te midden van het ver zamelde kantoorpersoneel door zijn chef, den procuratiehouder den heer dr. G. A. Jol in waardeerende bewoordingen toegesproken. Spreker wees er o.a. op, dat de heer Breu- gel de meeste van zijn dienstjaren in kantoor- arbeid gesleten heeft en dat zijn opvallende kwaliteiten, in administratieve functies ge toond, hem den weg openden tot vertegen woordiger. Ook in dit werk, dat nimmer ge makkelijk is, deden zijn accuratesse, wil en soepel aanpassingsvermogen hem steeds den juisten weg vinden, om zoowel de belangen van'de brouwerij als die van de cliënten op gelukkige wijze met elkander in overeenstem ming aan te brengen. Met den wensch dat de jubilaris nog lange jaren zijn krachten in dienst van de brou werij zal mogen stellen, bood hij hem namens het personeel een cadeau aan. De bureaux van den Gemeentelijken tech- nischen dienst zullen met ingang van 16 Sep tember a.s. verplaatst worden naar Vee- TOarkt no- 2, met uitzondering van de afdee- ling „Wederopbouw" CIr. W. G. Witteveen), de afdeeling „Bouwkunde" (Arch. J. Poot) en de afdeeling „Economische en Sociale Be langen" (Ir. L. H. J. Angeriot), die voorloopig T~ w gebouw van de Gem. Bibliotheek aan de Nieuwe Markt no. 1 gevestigd blijven. xio.t upbouw Veema.kt no. 2 is telefonisch aangesloten onder no. 45988. In verband met de verhuizing zullen de kantoren Vrijdag 13 en Zaterdag 14 Septem ber voor het publiek gesloten zijn. DISTRIBUTIE V£*LtLtoNOLIE en TERPENTIJN De Directeur van den Distributiekring Rot. frd.m "ikt bekend, dat Ml g»« 9 September 1940 schilders beolie en ter pentijn uitsluitend kunnen verk jg p daarvoor geldig verklaarde bons. iTer verkrijging van deze bons kunn aanmerking komende personen zien Donderdag 12 September 1940 af veI?°®Se" aan het kantoor Baan 163, welk kantoor geopend van 9.00 tot 15.30 uur (des Zater dags van 9.00 tot 11.30 uur). Medegebracht moet worden een bewijs van inschrijving bij het Rijksbureau voor Chemische Producten, alsmede, indien er knechts in dienst zijn, een ingevolge artikel 43 van de Ongevallenwet 1921 opgemaakte loonlijst over -de laatste wa=k- Van de maand, voorafgaande aan die, r,"n d®. uitreiking van de bons plaats vindt. SChildersb1^Hj?duitoetengen' W6lke T* u-f ders in dienst hebban Ste' ,maar^w®1 sch)1" ten behoeve van hl?'door die° h"'® "ri? uitgeoefende bedrtj, w,rkïïa^\1™d™»s plaats van loonlijsten, door de directie onder" teekende verklaringen worden ingediend, ver meldende het aantal schilders, dat als zoo danig in de afgeloopen maand in vasten Htenft is geweest. Verzoeken tot inschrijving Producten ISectie Vf<- Koningskade 15 te s-Grat Gistermiddag heeft de N.V. Mij. voor Woninginrichting P. van Reeuw ijk aan den Nieuwen Binnenweg een grooten noodwinkel geopend. Daarmee komt deze vennootschap de eer toe de eerste te zijn, die een groot noodgebouw opent. Toen wij Vrijdagmiddag het gebouw passeerden, leek het vrijwel onmogelijk, dat het complex Dinsdag klaar zou zijn. En zelfs Maandagmorgen leek de situatie „hache lijk". De pessimisten zijn echter be schaamd. Wie gistermiddag het gebouw betrad, kwam tot de overtuiging, dat hier een topprestatie is geleverd. Wie het gebouw bezichtigt, zal er weinig van bemerken, dat van een „noodwinkel" eigenlijk geen sprake is. De afwerking, zoo wel van binnen als van buiten, is zoo keurig, dat men zich in een gloednieuw winkel complex waant. Het pand bezit niet minder dan 18 etalages. Voor een deel rijn deze ondergebracht in de royale overdekte etalage- galerij die de verbinding vormt tusscnen den Nieuwe Binnenweg en de Breitnerstraat. Een overvloed van gezellige interieurs is m alle stijlen weer aanwezig. Op de tweede verdie ping is een deel der ruimte afgescheiden voor de tapijt afdeeling, die met haar grooten voor raad weer den ouden prettigen indruk maakt. De benedenverdieping heeft een opper vlakte van 650 m2; met de etalage mee be schikt de N.V. thans over 1350 m2. Op 2 Juli jl. werd door de N.V. H. Over- dijks Bouwonderneming met den bouw be gonnen naar een ontwerp van architect J. P. L. Hendriks B.N.A. Met man en macht werd, zonder een enkele overwerkvergunning, ge werkt en de bouw in twee maanden voltooid. De Mij. voor Woninginrichting P. v. Reeu- wijk heeft niet bij de pakken neergezeten, maar heeft in recordtijd een stuk werk tot stand gebracht, waarop zij trots mag zijn. Een woord van lof mag tenslotte niet wor den onthouden aan de binnenhuisarchitecten der N.V., die voor een buitengewoon smaak volle aankleeding van den binnenbouw zorg den. De opening Voor de opening gistermiddag bestond zeer veel belangstelling. De president-commissaris, de heer S. van Dantzig, heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder den vertegenwoordiger van B. en W., den heer C. Klippers, den directeur van het G.E.B., ir. Römer, en mr. van Walsem, adj.-secretaris van de Kamer van Koophandel. Spr. gewaagde van de gevoelens, die deze opening wekken, vopr een deel zijn deze wee moedig omdat veel verloren ging en omdat het bedrijfsleven in de havenstad grootendeels stil kwam te liggen, maar ook is er opgewekt heid, omdat in zoo korten tijd dit noodge bouw kon worden gebouwd. De goede Rotter- damsche geest, de échte Rotterdamsche energie hebben dit tot stand gebracht. De heer van Dantzig eindigde met het uit spreken van de beste wenschen voor de zaak, voor den wederopbouw van Rotterdam en de toekomst van onze havenstad. De heer Küppers sprak namens het college van B. en W., die veel waardeering hebben voor de energie, welke de Rotterdamsche zakenlieden ten toonspreiden. De onderhan delingen met de gemeente over den wederop bouw van dit bedrijf verliepen vlot, er werd vlug gehandeld en daardoor bewees de n.v., dat zij de elschen van dezen tijd begrijpt. De n.v. P. van Reeuwijk stak het eerst de spade in den grond van Dijkzigt, plantte het eerst den Meiboom op de leap en is nu de eerste, die hier een noodgebouw opent. Voor dit alles heeft het gemeentebestuur veel respect. Namens B. en W. wenschte de heer Küppers de n.v. geluk, waarna hij het gebouw voor geopend verklaarde. De heer P. van Reeuwijk heeft daarna ge dankt voor de groote belangstelling, voor de gesproken woorden en voor de vele ontvangen bloemstukken. Vervolgens uitte spr. zijn er kentelijkheid jegens de gemeente, den archi tect, aannemers en arbeiders. Voor de tweede maal in tien jaar ging het bedrijf verloren. Den eersten keer kon men na veertien dagen weer met den wederopbouw beginnen; dit maal begon men reeds een paar dagen na het verloren gaan met de plannen voor een nieuw pand. In het bijzonder dankte spr. het personeel, dat zeer hard heeft medegewerkt om de stich ting van het noodgebouw zoo snel mogelijk te doen plaats vinden. Tenslotte vestigde de heer van Reeuwijk er de aandacht op, dat de schilder Mac-Lean een groote collectie van zijn schilderijen in de zaak exposeert. Na de toespraken kwamen velen den com missarissen en de directie de hand drukken, om vervolgens een rondwandeling door het fraai ingerichte pand te maken. Doch ook de voetganger wordt in staat ge steld zelf een bescheiden verlichting bij zich te dragen. Daartoe komen in den handel de zg. voetgangerslantaarns. Ook aan deze lan taarns zijn door de rijksinspectie bepaalde eischen gesteld, omdat gevaar voor teveel iicnt uitgesloten moest worden De aandacht zij er °P gevestigd, dat deze voetgangerslantaarns uitsluitend wit of geel licht mogen uit stralen. Voor de helft gelicht Sinds veertien dagen is personeel van de Wit's Bergings- en Transportbedrijf op de rivier, juist beneden e Willemsbrug, bezig met het lichten van het zwembad, dat tijdens de gebeurtenissen in Mei gezonken is. In verband met den grooten omvang moest het bad onder water in tweeën worden los gebrand. Met behulp van een duiker en spe ciale onderwater-branders heeft men dit werk verricht. Gisterochtend hebben vier groote bokken met een totale capaciteit van 150 ton de eerste helft van het bad boven water ge bracht. Behalve deze vier bokken waren ook een bergingsvaartuig, een sleepboot en enkele werkbooten aanwezig. Wanneer de eerste helft van het bad op de werf in Bolnes of Papendrecht zal zijn gebracht, wordt direct begonnen met het lichten van het tweede deel, waarna het waarschijnlijk wel mogelijk zal zijn het zwaar beschadigde bad te repareeren of althans zoo te vernieuwen, dat het in 't volgende seizoen weer gebruikt zal kunnen worden. De kaden van het bad zijn reeds een week geleden gelicht en in drie bokken naar de Heyplaat gesleept, waar ze nog liggen in af wachting van wat er verder mee gebeuren zal. GETROUWD, 11 September. J C Lagerwaard, jm. 27 en G. Verbeek, jd. 26 j. W. A. van Loon, jm 25 en C. H. M. Stokbroekx. B'^Wanmer jm 27 en G. J. J. Breemer, jd 28 j. e! de Wolff, jm. 23 en G. J. Marijs, ges. 23 j J. Hoogendoorn, jm 30 en A. Brugman, jd 26 j. N. Bits. jm 24 en J. G. van Baivel, ja 22. P. J. Scholten, jm 31 en C. Smit, jd 26 j B A. Trumpie, jm 26 en H. J. Voogt, jd. 20 J. H. X. MikikeLsen, jm 38 en A. M. H. Sepmeijer, w' C. de Swart, Jm 29 en G. Leentvaar, jd. 24 j. J. Gouwens, jm 22 en M, de Raad, Jd 23 j. W. F. Pantekoek, jm 24 en H. A. Straetemans, A. C. Borst, jm. 20 en W. H. G. Hoffman jd. 23 J M. J. Bronmans, jim. 24 en D. Zuur, ja. 21 J. A. C. v. Campen'hout, jm. 28 en A. E. M. V. Dongen, id. 19 i J. v. Eijk. jm 26 en W. Würfo jd. 24 J. J. M. V. Kluts. jm. 24 en H H. V Dijk, Jd. 27 1. C. J. Lierop, jm. 33 cn T. Blokzijl, ges 21 j R. H. J. Lommen, jm. 38 en A M. v. der Ham, jd. 33 M Murel. im 27 en J. H. W. Rosman, jd. 26 J. H' M Moreel, jm. 29 en M. L. v. der Have, jd. 28 J. Li Schot, jm 22 en G Fiegge, jd. 17. L J Teller jm. 20 en P. H. Spanenburg, jd. 17 J. J.' véldt, jm. 28 en J. Luidt, jd. 24 j. J Voorrecht, jm. 23 en T. A. M. de Wit, jd. 21 J G Vroomibout, jm. 2,1 en B. v. Schalk, jd. 18 j. J P. v. der Wiele, jm. 38 en E. Fransen, ges. 31 J. P de Wit, jm. 26 en M. Molenaar wed. 32 J. J.' A. Wuijster, jm. 23 en C. de Munnik, jd. 22 J. K. Zuid,meer, jm. 33 en M. Boeren, jd. 28 j. J. Kortland, jm. 23 en M. v. Boxel, jd. 19 J. P. A. Lodewijk, jm. 23 en J. J. Nieuwenburg, jd. 20 J. Rond, jm. 37 en C. Rademaker, jd. 30 j, J. van 'tSant, ges. 36 en M. I. J. Penders, jd. 35 J M. P. Verbeek, jm. 28 en P. A. Arden, jd. 28 J. C. A. de Winter, jm. 26 en H. van Zuuren, jd. 20 j. J. H. Dumas, jm. 26 en P. Kwak jd. z2 j. p. v. de Giessen, jm 22 en A P. Stark, jd. 19 J. C. Kers, jm. 22 en J. Udo, jd. 20 j. B. Roest, jm. 26 en W. Meenerman, jd 23 J. J. Wismeijer, jm. 25 en L. Versloot, jd 26 j. A F J Blom, jm. 24 en A. Enzlin, jd. 25 j. A. A. Bos, jm. 25 en L. Spek, jd. 24 j. B G Elvers, jm. 26 en H. A. Verhagen, Rl 25 J C B. J Groenenberg, jm. 28 en F. W. van Schagen, T^J' D Haentjens, jm. 24 en J. v. Bussel, jd. 20 J D. Holleman, jm 31 en A. A. de Bruijne, Jd. 25 J. A. C. Hunik, jm 29 en M. C. Stout, jd. 27 J. C. J. de Koning, jm. 18 en J. E. Valkenburg jd. 19 J. F. Kort, j,m. 33 en L. J. H. Greey, jd. 29 1- J. Lek'kerkerk, ges. 32 en M. Nieman, Jo J P A. Mertens. jm. 30 en C. P. Lange, jd. 28 j. C. J. Smit. jm. 26 en E. Maas, jd. 23 j. A. C. v. der Stappen, jm. 24 en M. Slis, jd. 18 J. W. Stevens, jm. 24 en F. W. Lengkeek, jd. 24 j. P A. Strik. wed. 53 en T. Smit, wed. 49 j. G de Bruijn, jm. 21 en S. G. Abma jd. 17 J. A. v. Dijk, jm 23 en A. Philipsen, jd. 19 j. P. Heinik, jm. 26 en S. A. Bos, jd. 23 J. J. Kli.ngenberg, jm. 24 en K. de Vos, jd. 20 J. J Molenaar, wed. 41 en A. M. v. Wensveen, wed. 33. J P. Vermev, j-m. 40 en M. Leunis, jd. 30 J. W F. v. Vliet. jm. 19 en E. v. Oort. jd. 17 j. K. F. Brechmann, jm. 25 j. en M. Polderman, jd. 22 A. Groenewegen, jm 36 en J. M. S Schutte jd. 31 1 A. H. Haasdijk, jm 26 en M. Hakbijl, jd. 22 J. J. M. Kluin, jm. 27 en C. J. Nekeman, jd. 25 j. L W. Knijper, jm. 31 en J. v. Velzen, jd. 28 J. C. V. Oortmerssen, jm. 22 en M. Vermaas, jd, 24 J. O. v. Overeem, jm. 23 en C. W. v. Zijderveld, jd. 22 B. T. Pattes, jm. 25 en G. de Bruijn. jd. 22 J. Aangiften van 10 September. BEVALLEN P. E.Hage—Reintjes, d.M. van der LindenNagels, d.A. J. Hoogerhuis—van Gelder, d.P. Worms—van Rooijen, z.J. Dorchain—Ket- tènis, z. D. van der Weijden—Bisschop, z.C. J. van den Heerik—Hazenbroek, z.H. van Dongen— van den Berge, d.R. van LeeuwenZurhaar, d.; A. T. Baris—Groeneveld, z. M. A. Tolenaars— Bergers, d. A. Visser—Roze, d.F. Habermehl— Bruning d.'C. M. Vermaat—Hooft, z.A. M. Luijtenvan Delden, z. H. P. van Vlietvan Soest, z.J. A. Loeve—van Holten, d.W. Smit— Raijer, z.C. J. J. van der MeerKerpel, d.M. C. Verweij—Merkx, d. M. T. Langenbach—Palu- danus, d. E. J. M. MullerBoers, z. M. J. van de BrandeDits, d. OVERLEDEN C. de Blaeij, vrouw v. J. Penne, 62 j.J. v. Altenburg, wede v. J\ Faber, 78 j.P. B. Hofman man v. S. Lingelbach, 32 j.K. Ver sloot, man v. T. Huurman, 60 j.A. G. v. d. Gevel, man v. D, Óverwater, 67 j.L. den Boer, man v. M. v. Herk, 53 j. DE ALFER Zondag hield de S.H.V. de Alfer haar jaar- lij ksche kasconcours in de Schie bij de Zwet- vaart. Dit concours is goed geslaagd. De prijswinnaars waren: le pr. W. Sommers; 2e pr. F. de Jong; 3e pr. W. Verhaeren; 4e pr. J. Steenbergen; 5e pr. A. v. d. Berg; 6e pr. J. Nettenbrijer; 7e pr. J. v. d. Heiden; 8e pr. J. Prein; 9e pr. T. H. v. Vliet; 10e pr. H. v. Rijs wijk; lie pr. A. J. Bockkom. Teven had iedere deelnemer een extra prijs De heer W. Verhaeren tyd twee extra prijzen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN Cornelia, d. v. J. Ponsen en S. Aafjes, Nassaulaan 75; Johannes Christiaan, z. v. J. 'M. Crams en H. C. Kloos, Boerhavelaan 1; Johanna Clasina Cornelia, d. v. A. A. van Etten en C. A. van de Vooren, Nieuwstr. 22Willem Hendrik, z. v. A. L. den Ouden en S. M. Munnik, van Dijckstr. 15 Petronella, d. v. P. A. Boes en A. Overheul, Mariastr. 33. OVERLEDEN J. M. L. v. d. Slot, 63 j., echtg. v M. J. v. d. Broek, Nassaulaan 75. Het A.N.P. meldt uit Ommen: Dezer dagen braken op verschillende plaatsen op het landgoed Eerde en het Ster- kamp kleine brandjes uit. Bij nader onder zoek bleken deze veroorzaakt te worden door vierkante zwarte plaatjes, waarin zich phos- for bevond, dat door het zonlicht ontbranddë. Deze wel zeer gevaarlijke voorwerpen zijn des nachts door Engelsche vliegtuigen uit geworpen. Door tijdig ingrijpen van den directeur der Quakerschool, den heer Her mans, werd inmiddels erger voorkomen. De brandjes werden gebluscht, terwijl honderd plaatjes onschadelijk werden gemaakt. Ook in de buurtschappen Junne en Beerse wer den er enkele gevonden. In den afgeloopen nacht heeft een Engelsch vliegtuig wederom bommen geworpen bij Terneuzen, aldus meldt het A.N.P. Drie lichte bommen kwamen op een stuk land even buiten Terneuzen terecht. Materieele schade werd niet aangericht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Gisteravond kwart over elf, aldus meldt het persbureau voorts, zijn in een open veld in de gemeente Borssele twee brisantbom men en twaalf brandbommen neergekomen. Er werd geen schade aangericht. Te Delft is vannacht omstreekt 1 uur 20 door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in den houthandel van de firma L. A. Vreeburg aan de Buitenwaterslcot. De politiebrandweer onder leiding van den com missaris van politie was weldra met twee metorspuiten ter plaatse en was het vuur, dat woedde in het ketelhuis en in de zagerij, omstreeks half vijf meester. Bij het blus- schingswerk zakte een agent van politie door het dak van een loods en liep eenige verwon dingen op. Twee van zijn collega's, die door de duisternis misleid te water raakten, wer den door handreiking op het droge gebracht. Naar men ons meldt, wordt de schade, die vrij aanzienlijk is, niet door verzekering gedekt 8 SCHOUW over de wateringen en heinslooien in het Oud en Nieuw-West-Frankeland. Burgemeester en wethouders van Schiedam; Gezien de artt. 8 en 9 der verordening op het reinigen en op de gevorderde breedte en diepte houden van de wateringen en heinsloo- ten in het Oud- en Nieuw-West-Frankeland (Gemeenteblad no. 40 van 1911); Brengen ter kennis van de eigenaars van de landerijen, huizen en erven in genoemd Fran- keland, dat 25 September a. s. des voor middags ten negen ure, eene schouw zal ge dreven worden over bovenbedoelde waterin gen en heinslooten. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aangaan gewaarschuwd, te zorgen, dat aan de voorschriften alsdan behoorlijk voldaan zij. ■fr, hiervan afkondiging geschied, waar net behoort, den 11 September. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN HAAREN. N. J. POST, Secretaris. drankwet Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van J. J. M. Schaap, alhier, om een verlof A voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in het klein in de beneden-voorlocaliteit van het perceel Nieuw- straat. 45, alhier; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het ver- leenen van het verlof bij hun college schrifte lijk bezwaar kunnen worden ingebracht. Nu eenige dagen geleden maximum-prijzen voor eieren zijn vastgesteld, blijkt van ver schillende zijden, dat men in het onzekere verkeert over de indat persbericht aangege ven maten van versche eieren. Over de vraag, waar nu precies de grens tusschen „groote" en „kleine" eieren ligt, bestaat veel verschil van opvatting. Tot - wegneming van alle misverstand deelt het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd daarom met nadruk mede, dat met „groote" eieren worden bedoeld eieren van 55 gram of meer per stuk. Alle andere eieren moeten dus onder de „kleine" eieren worden gerekend. ERNSTIGE aanrijding Dinsdagmiddag omstreeks 12 uur heeft bij de Hoornbrug te Rijswijk een ongeluk plaats gehad, waarbij drie personen gewond zijn. Een' bestelauto, komend uit Rotterdam en be stuurd door D. O., aldaar woonachtig, moest voor de open Hoornbrug stoppen. Hierbij wei gerden de remmen en om een aanrijding met een voor hem rijdende auto te voorkomen, wierp de bestuurder zijn stuur naar rechts. Daardoor reed hij den Vlietweg op, die voor het verkeer is afgesloten. De auto kwam in botsing met een 51-jarigen fietser A. G., een 16-jarigen fietser J. J. G. en den 26-jarigen P. P., waardoor deze personen vrij ernstig ge wond werden. De eerste bekwam een heup fractuur met bloedende wond. De 16-jarige J. J. G. brak vermoedelijk een been en B. P. zijn schouder. Alle gewonden werden per ziekenauto naaf het ziekenhuis aan den Zuidwal in Den Haag vervoerd. DE DIEFSTALLEN TE EDE In verband met de diefstallen van levens, middelen bij den opbouwdienst te Ede, heeft op verzoek van de politie aldaar te Nijmegen de recherche aangehouden den 29-jarigen L. Hij is ter beschikking gesteld van den com missaris van politie te Ede. Verschillende win keliers te Nijmegen hadden te Ede gestolen goederen In verkoop. Het D.N.B. meldt uit Berlijn; Duitsche formaties gevechtsvliegers hebben op 10 September en in den nacht van 10 op 11 September wederom een reeks militaire en voor deft oorlog be langrijke doelen in Engeland aangevallen. Het zwaartepunt was daarbij Londen, waar industrie-centra en militair-belang rijke installaties met succes met bommen werden bestookt. Op 10 September werd in de Britsche hoofdstad reeds vóór 22 uur zesmaal luchtalarm gemaakt, d.w.z. nog vóór de Duitsche nachtelijke aan vallen volledig waren begonnen. In den loop van den dag werden voorts uitge breide verkenningsvluchten ondernomen, die waardevolle gegevens opleverden over de tot dusverre bereikte resultaten en over nieuwe aanvalsdoelen. In den afgeloopen nacht, aldus het D.N.B. nader, zijn wederom voortdurend bomaan vallen ondernomen op de Britsche hoofdstad door Duitsche gevechtsvliegtuigen. De ge zochte doelen waren ook in den nacht duide lijk te zien, daar nog steeds in de havenwer ken en fabrieken groote branden woeden, die ontstaan zijn tijdens de aanvallen der laatste dagen. Op enkele plaatsen staan nog ver scheidene olietanks in brand, die reeds op 8 September getroffen waren. In de nabijheid van de oude branden zijn thans nieuwe brand haarden ontstaan, welke den Duitschen vlie gers de volgende nachten weer den weg zullen wijzen. Het luchtalarm in het gebied van Londen was vannacht om 3 uur 43 geëindigd, nadat het 8% uur had geduurd. De directie van de Londensche waterleiding heeft over de radio een bekendmaking laten uitgeven, waarin er bij het publiek op wordt aangedrongen in den eerstvolgenden tijd bij zonder zuinig te zijn met water. Het verbruik moet met het oog op de door de luchtaanval len aangerichte schade beperkt worden. Wij ontvangen de volgende bekendmaking van den waarnemenden havenmeester van Rotterdam: Blijkens van den inspecteur-generaal voor de scheepvaart ontvangen mededeeling, mag in het gebied, waarin men zien tusschen 22 en 4 uur niet buiten mag bevinden, de nachtvaart, voorzoover deze aldaar tot dusver was toegestaan, onverminderd voortgang hebben, mits zorg wordt gedragen, dat geen der aan boord zijnde personen zich in genoemden tijd aan wal begeeft of aan boord stapt. In verband met de tegenwoordige trans portmoeilijkheden hebben de directies van de staatsmijnen in Limburg, n.v. Maatschappij tot exploitatie van Limburgsche steenkolen mijnen, genaamd Oranje Nassau mijden, maatschappij tot exploitatie der steenkolen mijnen Laura en Vereeniging, Domaniale mijnmaatschappij n.v. n.v. Nederlandsche steenkolenmijnen Willem Sophia ten behoeve van de verzending van de kolen, cokes en briketten een centraal expeditiekantoor op gericht, dat zijn werkzaamheden zal aanvan gen onder den naam van expeditiekantoor der Limburgsche mijnen. Met de algemeene leiding zijn belast de heeren ir. J. W. Kleinbentink en ir. P. A. A. Wirtz. De dagelijksche leiding berust in handen van den heer J. Oosterwijk. ZELFONTBRANDING VAN ZAAGSEL Bij een granietwerkplaats aan de Eemstraat te Amersfoort is Dinsdagavond een hoeveel heid zaagsel, vermengd met papier, door broeiing tot zelfontbranding gekomen. Het vuur deelde zich mede aan de houtopslag plaats der firma Meyboom. Door krachtdadig optreden van de werklieden dezer firma werd het vuur met emmers water gebluscht. Brandweer en politie zorgden voor de na- blussching. EEN MOTORFIETSER VERONGELUKT Gisterenmiddag is te Harderwijk een motor fietser op den hoek Leuvenumscheweg—Boek horstlaan tegen een vrachtauto met aanhang wagen, die geladen was, opgereden. Met zeer zware verwondingen werd hij naar het Pius- gesticht te Harderwijk vervoerd, waar hij bij aankomst is overleden. HET SPELEN MET MUNITIE MAAKT WEER SLACHTOFFERS Uit een opslagplaats voor achtergelaten mili taire goederen, waaronder zich ook munitie bevond, hebben jongens te Cuyk kans gezien zich een en ander toe te eigenen. Zoo vond een groep dezer jongens Zondag op een terrein aan den Veldweg een buisje, gevuld met dynamiet, dat zij tot ontploffing brachten. Vijf knapen werden hierbij gewond. Twee jongens konden na verbonden te zijn, naar huis terug keeren, doch de drie overigen werden ernstig gewond aan oogen en gelaat. Zij zijn naar de kliniek voor ooglijders in Nijmegen overgebracht. Men vreest, dat twee hunner het gezicht zullen moeten missen. NED. ROODE KRUIS Het correspondentiebureau van het Neder landsche Roode Kruis, thans tijdelijk gevestigd Zwarteweg 75, zal met ingahg van 13 dezer zijn gevestigd Jan Pietersz. Coenstraat 10, Den Haag. In verband met de benziaeschaarschte verzoekt het dagelijksche bestuur der Neder landsche maatschappij tot bevordering der geneeskunst zooveel dit mogelijk is, dokters- boodschappen vroeg in den morgen te zenden en in elk geval voor negen uur des morgens. De geneeskundigen kunnen dan hun dag er. dus ook de hun toegewezen benzine, zoo oeconomisch mogelijk indeelen. Niet strikt noodige boodschappen, moeten in den loop van den dag zooveel mogelijk worden beperkt (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Men meldt ons uit Hengelo; Dinsdag had de plechtige uitvaart plaats van het stoffelijke overschot van wijlen den ZeerEerw. Heer C. E. Osse, pastoor van de parochie van den H. Blasius te Beckum. Nadat de Lauden gebeden waren, had cle plechtige H. Mis van Requiem plaats, welke werd opgedragen door deken A. J. Weij en- borg van Hengelo, daarbij geassisteerd door pastoor G. B. Pieper van Hengelo en pastoor A. N. Bouwmeester van St. Ysedorushoeve. In het priesterkoor hadden vele reguliere en seculiere geestelijken plaats genomen, mede waren aanwezig de burgemeester van Hengelo, mr. J. A. H. J. van dr Dussen. de drie wethouders en de commissaris van politie de heer C. van Veen. De kerk was tot in alle hoeken met paro chianen bezet. Het stoffelijke overschot werd hierna graf waarts gedragen door enkele parochianen. In den stoet liepen mede alle geestelijken, het gemeentebestuur van Hengelo, de schoolkin deren en vervolgens de parochianen. Het lijk werd bijgezet onder het kruis naast den grafkelder van wijlen pastoor G. Eppink, welke in 1883 overleed. De absoute werd verricht door Deken Weijenborg van Hengelo. In het R. K. Ziekenhuis te Deventer is in den ouderdom van 64 jaren overleden de zeer- eerw. heer P. J. M. Boekhorst, pastoor te Wij he. Petrus Josephus Maria Boekhorst werd. naar de „Geld." meldt, deü lOden Maart 1876 te Kockengen geboren. Na zijn studies aan da beide seminaries te hebben voltooid, werd hij den 15den Augustus 1901 door Mgr. H. van de Wetering tot priester gewijd. Eerst was hij werkzaam als assisten te Gel- licum van 25 Juli 1902 tot 7 November vau datzelfde jaar, toen hij in Haarle werd be noemd. Den 28sten Juli 1905 benoemde den Aartsbisschop hem als kapelaan te Loenersloot en op 26 Maart 1909 werd hij verplaatst naar Keijenburg. Hier bleef hij tot 1916, toen zijn 25 Februari 1921 werkte hij er met vrucht toen hij als vierde herder werd benoemd van pastoorsbenoeming afkwam te Wateren. Tot de parochie Wijhe. Hedenmorgen heeft de plechtige uitvaart en begrafenis plaats gehad van den heer H. J Borghols, in leven voorzitter van het Comité „Katholiek 's-Gravenhage" en o.m. oud-lid van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland en van den Haagschen Gemeente- raad. Om 10 uur hedenmorgen droeg pastoor P. J. M. v. d. Burg met assistentie van de kape laans A. M. van Nobeten en F. P. M. v. d. Vliet in de kerk van de H. H. Martelaren van Gorcum de plechtige Requiemmis op. Het Zangkoor voerde de Requiem van Perosi uit. Tijdens de gezongen H. Mis droeg mgr. dr. Th. Verhoeven, directeur van het R.K. Cen traal Onderwijsbureau, aan een der zijaltaren een stille H. Mis op voor de zielerust van den overledene. Zoowel bij de Requiemmis als bij de begra fenis op het, kerkhof was zeer veel belang stelling. De kerk was nagenoeg geheel gevuld. Tot de aanwezigen in de kerk behoorden mgr. J. M. v. d. Tuyn, deken van 's-Graven hage, pastoor L. Brink uit Zierlijkzee, pater H. Hermans O. P., F. N. V. Guant en B. Drabbe, respectievelijk president en secreta ris van den Hoofdraad der St. Vicentiusver- eeniging, mr. J. A. N. Patijn, rector W. Bcke- loh, J. v.d. Akker, voorzitter van den R.K. Volksbond, W. C. van Breda, secretaris van het Comité Katholiek 's-Gravenhage en voor zitter van de Kath. Garde. Voorts mej. A. Schwartz, bestuurslid der Kath. Garde, mr. F. Bachg, directeur van het Centraal Hanzebureau, A. G. Verbeek, voorzitter der K. v. K., mr. E. Bolsius, lid van Ged. Staten van Zuidholland, Henri Hermans, mr. T. J. Verschuur, voorzitter der R.K. Staatspartij, mr. dr. L. M. Deckers, wet houder ir. L. J. M. Feber, J. Lijnkamp, de Eerw. Broeders-Oversten der Vincentiusscho» len aan het Westeinde en de Noorderbeek- dwarsstraat, Th. de Groen, pastoor A. Stum- pel S. J., C. J. G. Struycken, eere-voorzitter van de Hanze in het bisdom Haarlem, J. A. C. M. Knaapen, voorzitter van den R.K. Werknemenden middenstand alhier, Pierre Balledux, directeur, en Van Adrichem, ad ministrateur van De Vereenigde Haagsche Spelers, A. Molkenboer, kapelaan W. Her mans, J. L. J. Mussert, mr. P. J. M. Aal- berse Jr., mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, burgemeester van Rijswijk, J. van der Meer, vice-voorzitter van het Kath. Winter- program, J. L. Waterreus, leden van het kerkbestuur der Martelaren van Gorcum en vele anderen. Om half een kwam de stoet aan het kerk hof, waar rde plechtigheden werden verricht door pastoor Van der Burg met assistentie van de kapelaans der parochie. RECHTERLIJKE MACHT De procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, mr. A. Brants is belast met de waarneming van de functie van directeur- generaal van politie in het departement van justitie; in zijn plaats is mr. R. van Genechten uit Utrecht met de voorloopige waarneming van de zaken van den procureur-generaal in Den Haag belast. De procureur-generaal bij het gerechtshof lë Arnhem, mr. J. A. de Visser, is van zijn ambt ontheven en zal elders in de rechter lijke macht worden aangesteld. In zijn plaats is mr. W. de Rijke, advocaat en procureur te Haarlem, met de voorloopige waarneming der zaken van den procureur-generaal belast. Ten slotte is de procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, mr. E. L. M. H. Speyart van Woerden, van zijn ambt ontheven en op wachtgeld gesteld. In zijn plaats is de substituut-officier van justitie te 's-Hertogenbosch, mr. J. G. C. H. Dubois met de waarneming van de zaken van den procu reur-generaal belast. Vanochtend hebben 18 Nederlanders van beiderlei kunne de reis aanvaard naar de Ostmark, het wonderschoone deel van Oos tenrijk, waar duizende Nederlandsche kin deren gelukkige weken hebben doorgebracht. Dit gezelschap, dat geleid wordt door dr. Wissmann, die anders de Nederlandsche jour nalisten ten aanzien van buitenlandsche aan gelegenheden pleegt voor te lichten, bestaat uit 11 vertegenwoordigers van groote bladen, 1 representant van het A.N.P., 3 photografen en 2 radio-reporters. Voorts maakt een essayist, die later een gedenkboek over de uitzending naar de Ostmark zal schrijven, deel van het gezelsch..p uit. Men is te 7 uur in den ochtend vertrokken en zal Donderdag te 5 uur in Linz, de hoofd plaats van de Ober Donau aankomen. Daar worden de Nederlandsche journalisten be groet door dr. Fellner, die indertijd in ver band met de uitzending van kinderen eenige weken in Nederland heeft doorgebracht. 42e HACO-TREKKING N.V. HACO REGENTESSEPLEIN 19 - DEN HAAG 3de KLASSE, 3de LIJST TREKKING VAN WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1940 HOOGE PREMIËN 100.-: 1228, 5978. PREMIËN VAN 45.—: 195 327 1020 1181 1934 2108 12264 12308 12356 12563 12739 12867 2109 2362 2775 3150 3267 3278 12908 12918 13234 13483 13676 14249 3358 3466 3535 358t 3965 4334 14608 14619 14648 14697 15022 15371 4442 4511 4631 5144 5695 5721 15779 15786 16099 16102 16493 16743 5758 6106 6143 6457 6606 6787 16809 17251 17752 17806 18279 19038 6794 6800 7272 7425 7638 7778 19252 19344 19351 19378 19385 19431 7831 7953 8132 8715 8840 8899 19582 19625 19666 19989 20001 201« 9066 9265 9439 9705 10064 10218 20201 20974 10278 10969 11103 11231 11551 12091

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1