J LAATSTE BERICHTEN 1 De identiteitsbewijzen, die na 30 Sept. geëischt worden PAG. 5 PAG. 5 ROTTERDAM Burgerlijke Stand SCHIEDAM Vv Binnenlandsch Nieuws Verkiezingsrede van Roosevelt De voetbalwedstrijden von den N. V. B. Rechtszaken Scheepvaart HET NIEUWE DAGBLAD VAN DONDERDAG 12SEPTEMBER Hef uitgaansverbod Een toelichting van de Rotterdamsche politie Treinvertraging Noodgevallen De luchtbescherming Vergunningen Het woonwagenkamp Bejaarde man doodgereden Pastoor H. A. J. Janssen S.J. Straatmuzikanten J rif* De dahlia-expositie geopend GARAGE „UNIQUE" b«„ .Knapperllaan 2 Welke stukken men kan gebruiken Hoe men een portret op stamkaarten enz. kan doen aanbrengen Hoe de portretten moeten zijn Vannacht is ook Liverpool met succes aangevallen Groote branden te Hamburg en Bremen De gespannen toestand aan de grens van Indo-China Chineezen vernielden de spoorweg bij Joennan Autoriteiten op de Jaarbeurs DE KERN „Ik haat den oorlog thans meer dan ooit" Voor Zondag afgelast Verlichting van bewaakte overwegen GERECHTSHOF 'S-GRAVENHAGE DE BETWISTE BABY Plunderaars Vanmorgen heeft hoofdinspecteur H. M. C. A. Staal van de Rotterdamsche politie ons een toelichting gegeven op de verordening, die het verbod bevat om tusschen 10 uur 's avonds en 4 uur 's morgens op straat te komen. In overleg met de Duits che autoriteiten is besloten, dat bij treinvertraging de passagiers een bewijs kunnen krijgen om zich naar huis te begeven. Indien een trein, die voor tienen aan een station had toeten arriveeren, te laat is, kunnen de reizigers zich tot de ambtenaren aan de controle wenden, die indien vast staa dat de reiziger zijn reis begon op een u - stiP, dat hij op tijd, dus voor tien uur te Otterdam had moeten aankomen een bewijs verstrekken, waarmede de reiziger 2ich langs den kortsten weg naai zijn Woning kan begeven. Ken, n de stations in een wagon blijven wachten tot het 4 uur is geworden, zooals de ■taatste dagen geschiedde. In geval van nood mag men de straat op gaan om hulp te halen of hulp te bieden. Ieder weldenkend mensch kan uitmaken wan neer er sprake is van een noodgeval of niet. In het algemeen betreft het uiteraard gevallen van ernstige ziekte, een bevalling, brana of een ongeluk.' Wanneer er een ernstigé zieke is of wanneer een bevalling verwacht kan worden, doet men goed aan den dokter een briefje te vragen, hetgeen men dan kan too- r.en, wanneer men na tienen op straat gaat om hulp te halen. De brandweer mag, in geval van brana, natuurlijk ook op straat komen. De manschap- Pen moeten in uniform zijn. Doktoren en vroedvrouwen mogen ook op straat komen om hulp te verleenen en hebben daarvoor geen speciale vergunning noodig. Zij "loeten zich wel behoorlijk kunnen legiti- toeeren. Bij alles geldt, dat men den Kortsten weg neemt. Ook zij, die een vergunning hebben, moeten steeds den kortsten weg nemen en mogen van hun vergunning alleen gebruik maken indien hun werk dit noodzakelijk maakt. Wie er op betrapt wordt dat hij met zijn vergunning onnoodig op straat komt, zal worden gestraft en diens vergunning wordt ingetrokken. Alleen zij, die tot de officieele luchtbescher ming behooren, mogen op straat komen; daar bij zijn de leden van de luchtbeschermings brandweer, -ordedienst, en -E.H.B.O., die een band met stempel bezitten, afgegeven door het bureau luchtbescherming. Blokhoofden en hun assistenten en zij, die verder tot blokorganisaties behooren, mogen niet op straat komen. Voor hen geldt, dat zij alleen in geval van nood hulp gaan vei- leenen. Slechts in uiterste noodzaak worden ver gunningen gegeven om tusschen 10 en 4 uur straat te gaan. Op het hoofdbureau van politie moet men een aanvrage indienen en mondeling toelichten. Daarbij dienen dan twee pasfoto's overgelegd te worden. Vergunningen worden gegeven aan hen die deze voor de uit oefening van hun beroep absoluut noodig hebben, b.v. bakkers, groenteboeren, melk boeren'e.d. De politie schift de aanvragen en legt deze daarna voor aan de Duitsche autori teiten. Deze laats ten beslissen of een vergun ning wordt gegeven. Wie zonder vergunning tusschen 10 uur en 4 uur op straat wordt aangetroffen, wordt meegenomen naar een politiebureau. Er wordt proces-verbaal opgemaakt en de aangehoude nen worden daarna, indien er maar iets ver dachts wordt vermoed, aan de Duitsche po litie overgeleverd. GETROUWD 12 September. F. C. W. Spliethoff jm. 24 en C. T van der Linden, jd. 21 j.A. Élshout, jm. 33 en M. A. van der Ros, pd. 31 j. K. A. Brookmeier, jm, 38 en W. Zoomermeijer, jd. 28 j. Aangiften van 11 September. BEVALLEN* J. E. Vos-Kurk, d. E. Westphal- Te?J^EzN'-f G. J-^s-vanaRoon, - M. J. V C1SBre^manEHeting, d. - M. Wemer-vati Dijk. I-HaIV;f CalfsbeAek-|=u^-G^iV^ m T Bresser-Nijmaind J. Weijers-van Ringe- M. vin dien Hoogen-van de Pol, d. - tt T Deuvekamp-van Tuil, d - G. B. Weefchout- W^k-bout d. A. de Haas-Horn, z. C. Lodder- jvfjfl Z M E. J. van Riet-van der Pluijm, z. n^Blootshoofd-Habermehl, d. J. I, van Elswijk- Paap z J. W. Vermeulen-Groeneweg, d J. x m'. Beuk-Brouwers, d. C. M. Lagendijk-de xiooff. d W. Boudewijns-Egberts, d. J. J'. van den Bos-Eggens, z. OVERLEDEN: A. Schop, wedr. v. T. C Moerman, 65 j. A. C. M, Boog.rn.ans, man v. A. v. d. Steen, 71 i. H. H. Horsten., gesch. vr. v G Kraai van ger 38 h C' Snel' we<te- v- B- Jooker, 85 j. C. Buijtendrj'k, vrouw v. J. A. Arnolds, 52 j M. v. Velde, vrouw v. C, Haas, 58 j J. C. Hoogerwerf, vrouw v, W. Willemsen, 23 j' W Muller, vrouw v. M. M. Breemer, 65 j. A. Flora, man v A. Braunberger, 65 j. p Visser, man'v. M. H. v. d Schee, 49 j. De losse bewoners hebben gisteren het kamp moeten verlaten Gisteren hebben verschillende bewoners van het woonwagenkamp aan den Nieuw Ter- bregscheweg het bevel gekregen het kamp te verlaten en naar elders uit te wijken. Het bevel was bestemd voor diegenen, die geen vaste bewoners van het kamp waren en der halve dienden gerekend te worden tot de marskramers en andere personen zonder vaste woonplaats, aan wie bij verordening van den rijkscommissaris het verblijf binnen de be paalde kunstzone, waar geen verkeer mag zijn tusschen 10 uur 's avonds en 4 uur 's mor gens, is ontzegd. De vaste bewoners mogen blijven en staan nu met hun wagens, ongeveer 20 in getal, in een bepaald gedeelte van het kamp, waar de politie uit haar post gemakkelijk een oogje in het zeil kan houden. Het vertrek heeft nog al wat voeten in de aarde gehad, temeer daar de zoogenaamde losse zwervers zich al aardig hadden inge burgerd en zich er reeds half en half op hadden voorbereid in het kamp te overwin teren. Onvoorzichtig oversteken de oorzaak In de 1ste Middellandstraat te Rotterdam is gisteravond een verkeersongeluk gebeurd, waarvan de 71-jarige voetganger P. van der Es, gewoond hebbende in de Schietbaanlaan 73, het slachtoffer geworden is. Omstreeks tien minuten voor zes stapte de bejaarde man plotseling en zonder uit te kijken van den noordelijken verkeersheuvel om zich naar de zuidelijke voetstraat te begeven. Op hetzelfde oogenblik "aderde er uit de richting Kruis kade een vrachtauto, bestuurd door P van B. uit Schiedam. De voetganger liep tegen den auto op en werd tegen de straat geslingerd Met ernstige wonden aan het hoofd en aan de linkerhand werd hij naar het ziekenhui» aan den Bergweg overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. PUBLIEKE VERKOOPINGEN Woensdag 11 September Voorloopige afslag Panden en erven, Aelbrechtskade 129a en b, en 130. Trekgeld 22.000. Panden en erven, Sam. Mullerstr. en 51. Trekgeld 22.000. Benoemd lot pastoor in Den Haag. Door Z.H.Exc. den Aartsbisschop is de pas toor van de St. I-gnatiuskerk aan den Westzee dijk, pater H. A. J. Jansen S. J. benoemd tot pastoor te 's-Gravenhage in de parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen. Tot deser- vitor van de St. Ignatius-pa,rochie werd be noemd pater F. J. Beijsens S. J. Zeven jaar geleden kwam pastoor Janssen in de St. Ignatius-parochie en in die jaren heeft zich doen kennen als een ijverige herder voor zijn kudde. Veel heèït hij gearbeid om het geestelijk leven in zijn parochie tot nog hooger bloei te brengen. Hij was o.m. de be zielende directeur van de Vrouwencongregatie. Ook het Godshuis had steeds zijn bijzondere belangstelling. Onder zijn pastoraat werd het orgel geheel gerestaureerd, en kwamen vele vernieuwingen tot stand. Vele parochianen en ook anderen buiten de parochie zullen hem noode als biechtvader missen. Ook buiten het parochieele leven heeft pastoor Janssen zich zeer verdienstelijk weten te maken. Hij was Bisschoppelijk commissaris van het R.K. Par. Armbestuur en van het St. Lauren tius- Jongensgesticht. Als geestelijk adviseur van den Vriendenkring ter eere van het H. Sacrament en als directeur van den Bond van Eerherstel, heeft hij er veel toe bij gedragen, dat tijdens de aanbiddingsuren in de kerken immer vele geloovigen aanwezig waren. Een nieuwe verordening op komsi Naar wij vernemen, is er een nieuwe ver ordening te verwachten, regelende het optre den van straatmuzikanten en orgeldraaiers. Aan hen, die buiten Rotterdam wonen, zal geen vergunning wordenverleend om in de stad op de openbare straat muziek te maken. Zij, die hier wonen, kunnen wel vergunning krijgen, doch hun instrumenten of orgels zul len aan bepaalde normen moeten voldoen. Ook voorheen werden deze instrumenten gekeurd, doch het ligt in de bedoeling deze keuring strenger op te vatten. JUBILEA Maandag heeft de heer S. Becude het feit herdacht, dat hij 25 jaar geleden aan het ge meente gasbedrijf afdeeling Oost werd verbon den. De chef van den fitterijdienst Rechter- Maasoever, de heer A. J. v. <L Werff heeft den jubilaris op waardeerende wijze toegesproken, waarbij een blijvend aandenken werd aange boden. KOE OP HOL Gistermiddag om kwart over drie gooiden eenige baldadige jongens met steenen naar een koe, die over de Broesrvest werd geleid, ten gevolge waarvan het dier schrok en losbrak. Het holde de Boresvest af, het Koemarktplein vervolgens weer terug over de Broers- Wei'd het beest op het Over- r dooi' e«nige voorbijgangesr ge grepen. Er zijn geen ongelukken veroorzaakt. W'1 Een fraaie tentoonstelling. In de groote tentoonstellingszaal van de Polyantha heeft hedenmiddag de opening plaats gehad van de groote dahlia-tentoonstel ling. Bijzonder fraai ziet de groote hal er door deze expositie uit. Er is een rijke variatie van kleuren en soorten van' de prachtige dahlia's bijeen gebracht. Menschen, met een naam die op het gebied van dahlia kweeken, klinkt als eeq klok hebben er aan mee ge werkt. Kweekers en liefhebbers hebben hun beste beentje voorgezet. Deze tentoonstelling die haar ontstaan dankt aan de goede samenwer king tusschen de besturen van, de Nederland- sche dahliavereeniging en de Polyantha be looft een van de fraaiste expositie's te wor den van de Polyantha. De tentoonstelling. De groote hal is herschapen in een lusthof voor het oog. In vele variteiten en in de prachtigste kleuren staan de dahlia's gerang schikt op fraaie overzichtelijke wijze. Vele groepen en nieuwigheden zijn geëxposeerd. De firma D. Bruidegom uit Baarn brengt een prachtige groep. Hieronder zijn o.m. de prachtige S< lett Leader, de mooie Veka- dahlia met üe rand om het hart, de kleine pompon-dahlia's, de fraaie groote dahlia Beet hoven en de specialiteit van de firma de cac tus-dahlia's en de pioendahlia's. De firma K. Maare Dz. jr. poseert alleen eigen aanwinsten, o.m. de Minstrell met het bijzonder gekleurde hart. Ook de enkelbloe- mige Modesty die het vorige jaar de plaquette heeft gewonnen is te zien. Buitengewoon fraai is Ook de Golders Triumphator. De n.v. A. Carlee uit Haarlem exposeert vele nieuwigheden o.a. de Barbarosa en de Accordiosa. Een van de mooiste dahlia's van den laatsten tijd, de G. J. Mendel, wordt door deze firma geëxposeerd. Rondom het kleine vijvertje heeft de firma J. G. Ballego Zn. uit Leiden een zeer fraaie stand. Een van de fraaiste halskraagdahlia's, de Mrs. A. Brown, is hier geëxposeerd. Deze dahlia zal ook dit jaar bij de keuring wel weer de beker winnen voor de fraaiste buitenlandsche dahlia. De Amy ballego is een zeer fraaie decoratieve dahlia. Verder zijn hier nóg verschillende soorten botanische dahlia's tentoongesteld. Deze zijn afkomstig uit Mexico. Interessant is de groene dahlia. Deze bloem heeft enkel kelkbladen, de bloembladen ontbreken. Ver schillende soorten anemoonbloemige dahlia's en de „Prinses Beatrix", een zeer bijzondere dahlia van het vorige jaar, completeeren de Etand. Groot en fraai is de stand van de firma N. J. van Oosten uit den Haag. Vele eigen gewonnen rassen zijn hier geëxposeerd. 'Bij zonder fraai zijn de Casa Nova, de Pacific, de State Expresse en de Helley Boudewijn, alle nieuwe soorten van dit jaar. Fraai is ook de kleinbloemige „Deanne Durbin". Door de firjna L. A. Hoek uit den Haag wordt o.m. gebracht de zeer fraaie „Dr. de Boer", de vroolijk gekleurde „hot-jazz", de semi-cactus dahlia „Oranje Imperator" en de nieuwe aanwinst van dit jaar „Giraffe", die wat kleuren betreft wel iets weg heeft van de Orchidee. De groote fraaie „Thomas Edi son" uit Amerika geïmporteerd is hier te zien met de „Lilac Time", die hier uit verloopen De firma G. Aartsen uit Harderwijk brengt verschillende nieuwigheden, o.m. de zeer fraaie „Henny". Op het middenterrein is een groote inzen ding Mignon-dahlia's te zien van de ge meente Plantsoenenendienst van Schiedam. Iedere Schiedammer kent deze fraaie bloe men, die de troetelkinderen van den heer A. Geurtsen zijn. De heer J. v. Oosten brengt een collectie mooie laagblijvende anemoonvormige dahlia's. De firma W. Topsvoort uit Aalsmeer brengt ook vele mooie variëteiten o.m. de Charmant en de Ceres. Bijzonder fraai is de „Sherley Temple" van den heer Wiersma uit Den Haag. Deze dahlia heeft veel weg van een roos. Interessant is de inzending van kapelaan Mangius uit Dongen. Deze geestelijke doet het dohliakweeken uit liefhebberij en hij heeft het er vel in gebracht. Een bijzonder fraaie groep heeft hij op de tentoonstelling ge bracht. We noemen er o.m. van de „Oost mark", „Pius XI", „Helley Boudewijn" en „Vlammenspel". Ook is er nog een inzending van den heer P. Dekker uit Velsen, die verschillende fraaie soorten naar voren brengt. Alles bijeen is de dahliatentoonstelling de fraaiste expositie die wij tot nu toe in de hal zagen. Op de opening van de tentoonstelling ko men wij in ons blad van morgen erug. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jacobus, z. van J. Suttorp en E. Nijs, Buitenhavenweg 176, OVERLEDEN: B. J. den Houting, 73 j., Nassau- laan 75. GEHUWD: L. J. Nobel 24 ,i. en W. M. Bazen 24 j.; A H. G. de Kok 27 j. en V. M. van Waarde 22 j.; J I van Wingerde 38 J. en P. v. d. Schalk 24 j.; j' van den Berg 22 j. en J. Visser 20 j.; H. Neder- hof 62 j. en M. C. Mulder 52 j.; P. Verheij 19 j. en B J. Kuperus 20 j. w en-r-r rp^DM eoinn SCHIEDAM TELEFOON 68100 DIEFSTAL UIT EVACUATIEBUREAU Door de recherche alhier is gisteren aan gehouden de 38-jarige Th. L. D. als verdacht van diefstal van goederen uit het evacuatie bureau, met welks bewaking hij was belast. Tevens is komen vast te staan, dat hij eenigen tijd geleden een zedenmisdrijf heeft gepleegd. In een circulaire aan de burgemeesters schrijft de secretaris-generaal, wd. hoofd van het dep. van binnenlandsche zaken o.a.: Als identiteitsbewijs in den zin der verordening worde beschouwd: a. Een geldig Nederlandsch paspoort, afgegeven door de bevoegde Nederland- sche autoriteiten; b. Een niet langer dan een jaar gele den, door de bevoegde Nederlandsche autoriteiten uitgereikt geldig bewijs van Nederlanderschap, voorzien van een goed- gelijkend, met den gemeentestempel ge waarmerkt portret. c. Een distributiestamkaart voor een Nederlander, voorzien van een met den gemeentestempel gewaarmerkt goed ge lijkend portret; d. Een door of namens den burgemeester voor den duur van ten hoogste een jaar afgegeven identiteitsbewijs. e. Een door of namens den comman dant van den Nederlanschen Opbouw- dienst uitsluitend aan personeel van dien dienst afgegeven identiteitsbewijs, voor zien van een met den dienststempel ge waarmerkt goed lijkend portret. f. Een door of namens den directeur- generaal der posterijen, telegrafie en tele fonie, uitsluitend aan het personeel der P.T.T. afgegeven identiteitsbewijs, voor zien van een met den dienststempel ge waarmerkt goed gelijkend portret. g. Een door of namens het hoofd der Rijksinspectie van de bevolkingsregisters bij het departement van binnenlandsche zaken afgegeven identiteitsbewijs, voor zien van een met den dienststempel ge waarmerkt goed gelijkend portret. Een en ander op voorwaarde, dat het pas poort, het bewijs of de kaart ook overigens voldoet aan de in de verordening gestelde eischen. Personen, die in het bezit zijn van een te hunnen name gesteld(e) geldig(e) bewijs van Nederlandschap of distributiestamkaart, kun nen dat bewijs of die stamkaart persoonlijk aanbieden, hetzij bij de plaatselijke politie, hetzij ter secretarie (afdeeling bevolking), ten einde het noodige voor het als identiteitsbe wijs geldend maken, te doen verrichten. Alvorens over te gaan tot het geldend maken van een bewijs van Nederlanderschap of een distributiestamkaart of tot het afgeven van een identiteitsbewijs, overtuigt de ambtenaar zich door ondervraging aan de hand van de gegevens van de persoonskaart, door raadple ging van over te leggen legitimatiebewijzen en desnoods door middel van getuigen, dat de op het bewijs of op de distributiestamkaart beschreven persoon inderdaad identiek is aan den verschenen persoon, wiens portret en wiens beroep moeten worden aangebracht en gewaarmerkt. Met nadruk wordt gewezen op de verant woordelijkheid van den ambtenaar en op de ernstige gevolgen, welke voor hem uit ont dekking van een vervalsching, mystificatie of onrechtmatig gebruik van een aan een ander toebehoorend(e) bewijs of kaart, kunnen voortvloeien. Onder: „goedgelijkend portret" is te ver staan elke (pas)foto, welke den persoon duidelijk kenbaar weergeeft. Het is de bedoeling, dat de bevolking, met het oog op de korte spanne tijds, zoo weinig mogelijk moeilijkheden in den weg wor den gelegd met betrekking tot de eischen, waaraan een foto eigenlijk behoort te voldoen. Niettemin verdient het aanbeveling, dat zij, die voor het onderhavige doel toch zg. pasfoto's moeten doen maken, reeds thans rekening houden met de eischen, welke bij de invoering te zijner tijd van eenvormige identiteitsbewijzen, aan een goed gelijkend portret zullen worden ge steld, te weten: a. afmetingen 3% cm breed, bij 4^ cm hoog; b. de foto mag uitsluitend het hoofd en eventueel het bovendeel van de borst van den afgebeelden persoon weergeven; c. de foto moet den afgebeelden persoon zonder hoofdbedekking weergeven; d. de afbeelding van het hoofd moet onge veer 2 cm in doorsnede of grooter zijn; e. de foto moet den „fgebeelden persoon half „en face" en half „en profil" mar rechts toonen, zoodanig dat het iinkeroor duidelijk zichtbaar is; f. de beeldtrekken moeten scherp en niet geretoucheerd zijn (geen wazige of zgn. kunst foto's); g. de foto moet den afgebeelden persoon duidelijk kenbaar weergeven; h. gelijkmatige (zgn. egale) kleur; witte of grijze achtergrond); i. de foto mag geen nevenafbeeldingen bevatten (geen andere personen, geen huis, geen landschap, geen hond, enz. enz.); j. de foto mag geen stempelafdruk of deel van een stempelafdruk bevatten; k. de achterzijde der foto's moet zijn van wit papier, zonder eenigen stempelafdruk, opdruk of anderszins. Van een kwartier van de Duitsche lucht macht in België, aldus meldde het D.N.B. vanmorgen vroeg aan Berlijn, komen zoo juist de eerste berichten over de successen van de aanvallen van den afgeloopen nacht binnen. Van een formatie zijn vijf vliegtui gen reeds teruggekeerd op hun basis. Eén toestel moest wegens motorstoring op een ander vliegveld dalen. De bemanningen dezer vliegtuigen meldden, dat zij op groote hoogte vliegend en bij het beste weer Londen be reikten. Ongeveer 10 kilometer van de stads grenzen flitsten de eerste zoeklichten aan en kort daarna begon het afweergeschut op ver scheidene plaatsen te vuren. Af en toe werd een vliegtuig door een zoeklicht gepakt. In twee gevallen ontploften de granaten van het afweergeschut vlak bij de vliegtuigen. Een der vliegtuigen kreeg daardoor, naar het schijnt, een motorstoring. De Theems en de „doek" waren duidelijk zichtbaar en zonder moeilijkheden kon men de bommen laten val len. De vliegers zagen precies waar de bom men vielen. Op eenige plaatsen, vooral in de bocht van de Theems, zijn naast de oude, kleine nieuwe branden ontstaan. Elders hoor de men ontploffingen. Het zicht was dezen nacht zoo helder, dat de vliegers het bran dende Londen nog konden zien, toen zij reeds lang op de thuisvlucht waren. Duitsche bommenwerpers hebben even na middernacht Liverpool en belangrijke steden in Zuid-Engeland met succes aan gevallen. Alle vliegtuigen van een formatie bom menwerpers, die met succes strategische doelwitten in Londen hebben aangeval len, zijn teruggekeerd. De vergeldings- aanvallen duren voort. Vanmiddag meldde het D.N.B. uit Berlijn: In den afgeloopen nacht hebben wederom Britsche vliegtuigen boven Noord-Duitsch- land gevlogen. Zij wierpen explosieve en brandbommen op de woonwijken van ver scheidene steden, vooral Hamburg en Bremen. Er braken talrijke groote branden uit en huizen werden beschadigd. Er zijn verschei dene dooden, zwaargewonden en lichtgewon den, waarvan het aantal nog niet vaststaat. Te Berlijn heeft men schade van grooten omvang voorkomen door het krachtige af- weervuur, de gedisciplineerde houding der bevolking en het snelle, energieke ingrijpen van de luchtbescherming. De Chineesche militaire woordvoerder, aldus het D.N.B. uit Tsjoengking, heeft tegenover buitenlandsche journalisten de vernieling van de spoorbrug bij Hokau in de nabijheid van Joennan aan de grens van Indo-China door Chineesche troepen toegegeven. Als reden voor dit optreden vermeldde de woordvoerder, dat de Chineesche troepen als verdedigers van het Chineesche rechtsgebied niet konden af wachten en toezien hoe de vijand van de spoorbrug gebruik maakt om het rechtsgebied binnen te vallen. Op een vraag betreffende de verdere ont wikkelingen, met name wanneer de Japansche troepen ondanks de bovenvermelde actie der Chineezen Indo-China zouden binnendringen, verklaarde de woordvoerder „de Chineesche troepen zullen dan in het belang van hun zelf verdediging met de Japansche troepen in Indo- China den strijd aanbinden". DUIZEND GULDEN BELOONING De burgemeester van Vlaardingen maakt be kend: Het doorsnijden van telefoonleidingen der Duitsche Weermacht heeft in Vlaardingen voor de zevende maal plaats gehad. De Duitsche Weermacht zal de strengste maatregelen op de gemeente Vlaardingen en gemeentearen toe passen. Het is ieders belang, dat de daders van bo vengenoemd misdrijf gearresteerd worden. Wie de(n) dader(s) aanwijst of mededeelingen doet welke tot aanhouding van de(n) schuldige(n) leiden ontvangt duizend gulden belooning. Er bestaat thans een groote vraag naar pijpen en de pijpenindustrie te Gouda profiteert daarvan. Drie „kapsels" met pijpenkoppen, ojuist uit den oven, (Foto Polygoon.) Gisteren hebben enkele vooraanstaande autoriteiten een bezoek gebracht aan de Ne derlandsche jaarbeurs. De beurs is bezichtigd door Finanz-minister dr- Fischböck, commissaris-generaal voo financiën en volkshuishouding, die vergezeld was van verschillende heeren uit ambtelijke omgeving. Het gezelschap werd bij den rond gang over de beurs voorgelicht door den raad van beheer. Gistermiddag heeft de commissaris in de provincie Utrecht, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, de jaarbeurs bezocht', hij werd rondgeleid door den directeur der jaarbeurs, dr. J. Milius. BRAND TE HARDERWIJK Gistermiddag is brand uitgebroken in de woning van C. Klaassen in de Groote Poort straat te Harderwijk. De woning is geheel uit gebrand Een belendend huis, waarin een volks- logement gevestigd is, werd ook -door het vuur aangetast. van alle goede COURANTENRECLAME e reclame IECLAME President Roosevelt, aldus het D.N.B. uit Washington, heeft gisteravond zijn eerste verkiezingsrede gehouden voor de vakver- eeniging van vraohtauto- en andere chauf feurs. De Amerikaansche democratie, zoo ver klaarde hij, werkt langzaam en bedachtzaam. Sinds 1933 is er echter reeds veel bereikt, b.v. minimum-loonen en grenzen voor den werk tijd, alsmede het recht der werknemers om in georganiseerde groepen met hun werk gevers te onderhandelen. Voor 1933 was dat niet mogelijk. Roosevelt ging toen over tot de defensie- en dienstplichtkwestie en betoogde, dat de regeering de fabrieken zou overnemen, die medewerking weigerden. Tenslotte zei Roose velt: „Ik haat den oorlog thans meer dan ooit. Ik ben besloten alles te doen wat ik kan om voor alle tijden den oorlog van onze kusten verre te houden. Ik sta met mijn partij op den grondslag van het te Chicago aangenomen program. Wij zullen niet aan vreemde oor logen deelnemen en wij zullen ons leger, vloot en luchtwapen niet buiten het Amerikaansche werelddeel naar vreemde landen ten oorlog zenden, behalve in geval van een aanval." JONGETJE ONDER EEN TRAILER Gisteravond is te 's-Heerenberg het 5-jarige zoontje van B. v. Halteren onder een zwaar geladen tractor-trailer geraakt en op slag gedood. BEDRIJFSONGELUK Een arbeider is gistermiddag te Amsterdam op het terrein van de N.V. Electro aan den Distelweg van een grijper van een hijschkraan in den bak gevallen, waarna deze dichtklapte, de man geraakte met het hoofd tusschen de beide deelen. Hij kreeg verschillende hoofd wonden en vermoedelijk een hersenschudding en is overgebracht naar het Binnengasthuis. JACHTONGELUK De tuinder M. te Egmondbinnen maakte met zijn knecht B. op zijn land jacht op schadelijk gedierte, toen onverwachts zijn jachtgeweer af ging, met het noodlottige gevolg, dat B., die in de onmiddellijke nabijheid was, werd ge troffen. Hij werd in de zij geraakt. Nadat dokter Moons de eerste hulp verleend had, werd het slachtoffer naar het Sint Elisabeth-Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. TE DICHT BIJ EEN KAARSVLAM GEKOMEN Uit Gilse wordt gemeld: Het dochtertje van den heer Donders is gis teren in een kerk met een brandende kaars in aanraking gekomen, waardoor haar kleeren vlam vatten. Het meisje holde verschrikt naar buiten, waar haar vader trachtte de vlammen te dooven hetgeen echter niet direct gelukte. Een voorbijkomende Duitsche militair trok zijn jas uit en wikkelde de kleine hierin. In zorgwekkend en toestand is het meisje naar het Ignatius ziekenhuis te Breda ver voerd. DOODELIJKE VAL VAN DE FIETS Onder Elspeet is gisteren n rvr. v. Engeland- Visch, die daar met haar man fietste, komen te vallen. Zij was op slag dood. Het lijk is eerst naar het Diaconessenhuis te Elspeet en later naar Ermelo overgebracht Naar het A.N.P. van den Nederlandschen Voetbalbond verneemt, heeft het bestuur op nieuw tot nader bericht alle competitie- en seriewedstrijden, zoowel van den N.V.B. als van de verschillende onderafdeelingen, vast gesteld op Zaterdag 14 en Zondag 15 dezer, afgelast. Het bestuur' kan voor het spelen van vriendschappelijke wedstrijden geen toe stemming verleenen. Een roode lamp voor de afsluilboomen In verband met het feit, dat tusschen zons ondergang en zonsopgang de overwegen niet meer verlicht zijn, dreigen de afsluitboomen der spoorwegovergangen gevaar op te leveren. Daarom zullen deze overwegen kenbaar ge maakt worden met rood licht, dat vóór het sluiten der boomgn op de wegen zal worden geplaatst en dat daar dan na het openen der hoornen weer wordt weggenomen. Men laat het van de plaatselijke omstandigheden af hangen of men voor het beoogde doel met één of twee lantaarns kan volstaan. Zooals men weet, is voor de mechanisch beveiligde overwegen die met z.g. flikker lichten een aparte regeling getroffen, waar over dezer dagen reeds is bericht Zaterdagmiddag pleidooien De in verband met het arrest in de proce dure tusschen de families S. en Van der Wis ter overstaan van den raadsheer-commissaris mr. A. L. M. van Berckel gehouden enquête is thans geëindigd. De procureurs van par tijen zullen opnieuw voor het hof pleiten. Deze pleidooien zullen Zaterdagmiddag a.s. te 2 uur worden gehouden. RECHTBANK TE ROTTERDAM Op den avond na het bombardement van Rotterdam waren drie mannen uit Rijswijk met een auto in de stad komen kijken of hun daar wonende familieleden nog in leven waren. Na dit familiebezoek kwamen zij op de Kruiskade terecht, waar toen vele branden woedden. Maar zij zagen en hoorden daar nog meer: er waren veel menschen bezig met het leeghalen van huizen, om te redden of om te rooven. Er werd geroepen: pak aan, neem mee! En zoo was het drietal er toe gekomen uit hotel Cen traal een paar stoelen, een vloerkleed, een klokje en wat aschbakjes mee te nemen. Zij hadden deze dingen in hun auto geladen en mee naar huis genomen. Een van de drie, W. R. v. d. W., voelde dat dit toch niet heelemaal in den haak was. Maar hij wilde het geval niet aan de politie ver tellen. omdat hij geen verrader wilde zijn. Wel had hij door middel van anonieme brieven ge probeerd zijn kameraden er toe te brengen het gestolene aan den rechthebbende terug te geven. Deze twee, de gebroeders S., begrepen op den duur ook wel dat zij gestolen hadden; maar zij wisten eigenlijk niet wie de rechthebbende was en of deze nog leefde. Naar de politie gaan wilden en durfden zij niet, uit vrees voor de gevolgen misschien; wellicht heeft het feit, dat zij reeds eerder veroordeeld waren hierbij een rol gespeeld. De gevolgen zijn evenwel toch niet uitge bleven, want de zaak is op de een of andere manier verraden en vandaag moesten de drie Rijswijkers terecht staan. De officier vond het een zeer ernstig geval. De eerste verdachte heeft een blanco straflijst, in tegenstelling tot de twee anderen. Maar in dit geval, dat niet op zichzelf staat, achtte hij dezelfde straf voor alle drie gewenscht Hij eischte een jaar en drie maanden. De verdedigers, mr. Blok, mr. De Haan en mr. Dijken, voerden al wat maar verzachtend kon werken aan en pleitten clementie. De rechtbank zal over twee weken uitspraak doen. RIJNVAART LOBÜTH gep. 10 September en bestemd naar: de St.: Drente, Allegro, Waal, Heinrich, Willem Marie; Rival, Brink; Bsperasa, Femhout; Flora, Bastiaar.se; Tijd zal 't leeren. Pols; Irene, de Sou ter; Alma, Claus; Amazone, Pauelt; Rosalie, Lobbe- zoo; Baden 42, Ross; JO'harr.a.Trouwborst; Sienjo, Pleeker; Vios, Groen; Spes, Groen-, Esperan'ce. Lan gen; Actief, v. Hoyen; Petrus Ar torus, Zwaans; Elisabeth, Velvis; Nooit Volmaakt, Seine; Nenu phar, Wijnen, alle Duits-ahiland; Nenuphar, Wijnen, de Steeg; Tijd zal 't leeren. Pols, A. a/d. Rijn; Johanna, Trouwborst, Leiden; Rijn Sdhelde 8, de Ro-eck, België; Alpina I, Stucki, Hillego-m; Nooit gedacht, Huisman, Delfzijl; Anna 2, Klaren-beek Gouda; Noodt volmaakt, Seine, Balk brug; St. Petrus Canisius, v. Steen. Wageningen; Rival, Strating, Emden; Petronella, Hrllecke, Lei den; Anna, v. Gent; Badenia 20. Funk. beide Rotterdam. LQBii'H gep. 11 September vóór 's middags 12 uur en bestemd naar: Excelsior, St.; Progressus, sf.; Eden Sans Dieu 4, Smits, alle Rotterdam; Rihenania 37, Joko, Lemmer; Aleida Maria, Meijer, PuttershoekWaterweg, Wetzel, A'dam; K. Vaart 5, Slokkers, Vreeswijk; Sienjo. Pletkes, Zaandam; Hendrika, Nout, Maur-ik; Hildebrandt, Verduyn, A'dam; Tosti, Hartog, Hillegom; Quarta, van Loo, Zutfen; Esperanza, Femhout, Zwolle; Rival, Wub- beling, Keppel; Slavonia, Betsch, Dordt; Ronko, Mattheys, Urk; St. Antonius de Jong, Meppel; Nautilus 10, Kahl, Lemmer; Excelsior, Nout Wijk bij Duurstede; Spes, Groen; Vios, Groen, beide Hoogkerk. VRACHTENBERICHT ROTTERDAM, 12 Sept Va ar werk 97 IJ ton kali naar Veghel, 2 x 100 ton cokes naar Putters hoek, 80 ton diversen naar Rhenen, 145 en 155 ton mais n. d. Zaanstreek, alles volgens tarief. Sleeploon naar Maasbracht onveranderd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1